Už se nám to blíží :))

Těhotenství

Těch několik týdnů uteklo jako voda a mě co nevidět čeká porod. Kéž bych tak mohla dopředu aspoň malinko vědět, jaký asi bude.

Přijde mi, jako kdyby to bylo včera, co jsem na testu poprvé uviděla dvě čárky. Bylo to v srpnu, já byla v šestém týdnu a říkala si, jak strašně dlouhá doba to bude, než přijde ten den s obrovským D. Teď sedím u počítače, břicho mám jak kdybych spolkla pořádnou merunu a zbývá mi posledních šest týdnů. Nebo taky ne. Porod může přijít dřív, ale taky později. Přikláním se ke druhé variantě. V žádném případě to není tím, že bychom se na miminko netěšili. Právě naopak. Jenže já jsem hrozný posera.

Porod byl pro mě vždycky synonymem hrůzy a bolesti a bohužel ani teď se mi nějak nedaří na něj těšit. To, že ho zvládla každá vím. A také vím, že ho zvládnu i já. Pořád dokola si omílám, že na bolest hned zapomenu. Vždyť odměnou mi bude naše miminko. Ale stejně pořád musím přemýšlet nad tím, proč to nemohlo být vymyšleno jinak. Mírumilovněji. :)

A tak jsem se rozhodla, udělat pro co nejhladší porod maximum. V mém případě bylo nutné se v první řadě zaměřit na psychiku. A tak jsem přestala číst deníčky o porodech. Pročetla jsem jich spousty. Mnohé z nich byly krásné a já maminkám tiše záviděla jejich krátké porody bez jakýchkoli komplikací a poranění. Další ale už tak pozitivní nebyly a já se začala bát víc.

Načetla jsem spoustu různých knih a webových stránek o porodu a snažila se vyhledat různé „zlepšováky“ porodu. :) A byla jsem úspěšná. Netvrdím, že něco z toho mi u porodu pomůže. Ale až to přijde, budu psychicky klidnější s tím, že jsem se na všechno nevykvajzla a snažila se pro sebe něco udělat.

Od včerejška si tedy ráno a večer čajík z listu maliníku. Dočetla jsem se o něm, že zkracuje druhou dobu porodní a celkově pomáhá k rychlejšímu porodu. Některé maminky s tím souhlasí, jiné ne. Mě čaj chutná, takže jeho pití mě nezabije. A když mě nezabije, tak doufám, že mě posílí. :) Se lněným semínkem, které baštím je to stejné. :)

Ovšem můj nejlepší (doufám) zlepšovák si nechávám až na konec. Investice to nebyla malá, a proto pevně doufám v jeho funkčnost. Řeč je o Epi-no balonku na přípravu před porodem. Přečetla jsem neskutečné množství recenzí a diskuzí, včetně té na emiminu. Chtěla jsem se dozvědět co nejvíce, než ty hříšné peníze utratím. A ohlasy byly opravdu z veliké většiny kladné.

Hlavním důvodem, proč jsem si balonek objednala je ten, že má zabránit nastřižení hráze. A toho já se bojím jako čert kříže. Popravdě je to asi věc, které se na celém porodu bojím nejvíce. Samozřejmě jsem seznámená s tím, že nástřih se provádí při kontrakci a v podstatě není cítit. Mě ale děsí jen ta představa a rekonvalescence. Myslím si, že moci se po porodu klidně posadit a bez problémů chodit je veliká výhoda.

Balonek funguje na principu cvičení, při kterém se postupně napíná hráz, tudíž se do porodu stane pružnější a riziko poranění se tak velmi snižuje. Při pravidelném a poctivém cvičení, které se doporučuje zhruba od 35.týdne, by se mělo nastávající mamince podařit hráz napnout a vytlačit balonek o objemu hlavičky miminka. Jedná se tedy o jakýsi porod nanečisto :) Tento balonek je doporučován porodními asistentkami a lékaři, tudíž nehrozí žádné nebezpečí. :)

Příští týden se chystám se cvičením začít a doufám, že budu úspěšná. Věřím totiž tomu, že až se mi podaří dostat se na požadovaný obvod, tak se budu cítit mnohem lépe. A připravená! :)

Těm co dočetli až do konce děkuji a doufám, že jsem třeba někomu (podobně vystrašenému z porodu jako já) dala typ na to, jak se zkusit připravit. Vím, že mě to stálo spoustu peněz a možná to všechno bude nakonec úplně zbytečné. Mě to ale teď dává tu tolik potřebnou naději, že by ten porod nemusel být nakonec tak strašný. :)

Hodnotilo 8 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30596 příspěvků 21.03.13 00:52

Tak přeji co nejlehčí porod :kytka: akorát já jsme napoprvý nástřih neměla, a sedět jsem pořádně nemohla skoro týden, podruhý jsem menší nástřih měla, a 2. den jsem seděla v pohodě..takže ono je všechno dost individuální ;)

 
Slečna Ferka
Echt Kelišová 8888 příspěvků 21.03.13 07:03

No tak držím palec, ať to dobře dopadne :)

Jinak co já vím z okolí, tak nástřih obvykle není takový problém. Horší je, když se neudělá, a poranění jsou pak větší, a hlavně - tkáň se „potrhá“ a stane se to tam, kde je nejmenší odpor (a tedy je slabá), zatímco nástřih se provádí trochu šikmo (aby nešel přesně k hrázi) a má stěny hladké, takže se lépe šije. Čili k kdyby na nástřih došlo, myslím, že se nemusíš tak děsit…

 
Delko
Ukecaná baba ;) 2156 příspěvků 11 inzerátů 21.03.13 07:19

Především bych ti chtěla popřát rychlý porod bez komplikací. A poděkovat, že jsi myslím, že spoustě neznalých žen přiblížila tuhle věcičku, jak si pomoci k hladšímu porodu.
Jen mě tak napadlo, jestli jsi přemýšlela, že vůbec k porodu nemusí dojít nebo ho pro nepostupující učí k sekci? Já taky baštila semínko a pila čaj a bylo i to k prdu. Nevím co to je kontrakce, možná jen nějaké ty lehké poslíčky. Rodila jsem plánovaným císařským řezem pro KP a odhadovanou porodní váhu.
Věř mi, že bych radši brala nějaký ten steh vevnitř než rozpáranýho půl břicha, ale nejvíc mi a tom vadilo to odloučení od miminka po zákroku.

 
Týna K.
Závislačka 4960 příspěvků 21.03.13 07:45

Díky holky :) @Delko To mě určitě napadlo, to se bohužel nedá vůbec nijak ovlivnit… pokud by byl císařský řez nutný, nedalo by se nic dělat… rozhodně bych ho ale nechtěla podstupovat dobrovolně… právě kvůli odloučení, ale i jizvě a dlouhé rekonvalescenci…to si radši něco strpím :) Uvidím, nikdo nemůže dopředu vědět co a jak bude :) můžu jen doufat :)

 
Delko
Ukecaná baba ;) 2156 příspěvků 11 inzerátů 21.03.13 08:11

@Týna K. Věř mi, že to dobrovolně nebylo, moc jsem si přála přirozený porod a byla jsem rozhodnutá i pro to, že nebudu vyžadovat epidurál. Ale po pátrání po tom co by se mohlo stát malé- zlomení klíční kosti atd, tak jsem svolila pro CS. Navíc to nechávájí rodit jen do 3,5kg a malá měla odhad přes. Jsem ráda, že mám doma zdravou holčičku, ale ten porod mě mrzí pořád.

 
bara 1  21.03.13 08:22

:mrgreen: asi mi čteš myšlenky, protože podobné pocity mám já. O balonku nevím, ale jelikož se bojím toho nástřihu taky, tak si o něm počtu. :palec: držím palce, snad to zvládneš :kytka: určitě ti to miminko všechno vynahradí a nebude to taková hrůza.

 
Týna K.
Závislačka 4960 příspěvků 21.03.13 08:27

@Delko To je jasné, málokdo dneska chce dobrovolně císaře :) Nejdůležitější je, že jste obě zdravé :) Jak jde o zdraví, tak se člověk neohlíží na pro a proti :)

 
Týna K.
Závislačka 4960 příspěvků 21.03.13 08:28

@bara 1 Děkuju :) Počti, určitě to alespoň za to přečtení stojí :)

 
veve.m
Neúnavná pisatelka 19561 příspěvků 21.03.13 08:59

Nástřih mi dělali mimo kontrakci, protože už jsem žádné neměla na konci a necítila jsem vůbec nic. Ani tlačení nebolelo a použití zvonu taky nebolelo. Nejhorší jsou kontrakce a u mne to, že malá nešla vytlačit…Holt každý porod má něco. Hlavně to ber s klidem, opravdu je to individuální a každý to má jinak, tak je zbytečné se děsit dopředu

 
fifinkaa
Kelišová 6300 příspěvků 21.03.13 10:15

Neboooj, to dáš. já neměla ani čas přemýšlet. přijela jsem do porodnice a za 45 minut byla malá na světě. a to jsem si myslela že jsou to jen poslíčci a dojela jsem a šup, vy rodíte. :mrgreen: moc ti přeji aby si měla pěknej porod.

 
smuclik
Stálice 53 příspěvků 21.03.13 11:02

Ahoj, napíšu Ti něco pro povzbuzení - opravdu se není čeho bát :) Já jsem teď druhý týden po porodu a nechci psát, že bolest přebolí. Musíš si ji užít jako každý další okamžik s miminkem, protože už i při té bolesti je s tebou. Já byla přihlášena na předporodní kurzy, ale z důvodu hrozícího předčasného porodu jsem tři týdny ležela v nemocnici, a pak rovnou na porodní sál, takže jsem kurzy nestihla, neměla nic načteno, plytké dýchání na kontrakce nezabíralo, ale porod byl fantastický, i přes nastřižení, které já jsem sice cítila, ovšem v ten moment je ti to úplně jedno :D A seděla jsem již první den, takže to je v pohodě. Hlavu vzhůru a ještě jednou - snaž se si to vychutnat až do dna, protože poprvé je to jen jednou…Přeji hodně štěstí a hlavně si nevytvářej žádné iluze :kytka:

 
Alllla
Kecalka 378 příspěvků 21.03.13 11:05

Přeji ti rychlí a hlavně klidný porod 8)

 
Mrs. S
Kelišová 5033 příspěvků 21.03.13 11:10

@Delko to je nějaká blbost ne, my měli odhad 3,8kg sice jsem šla na vyvolání ale rodila jsem normálně, porodní váhu měl malý rovné 4kg.
Zakladatelko V tu chvíli to pro mě byl nejhorší zážitek, rodila jsme celý den a potom jsem i mezi kontrakcema odpadávala, epidural jsem na začátku nechtěla a když už jsem o něj pak prosila tak bylo pozdě, největší oporou mi tam byl chlap který si tam klidně spal, zatím co já jsem měla bolesti. Byl jsem nastříhnuta a potrhaná, ale potom jak mi dali malého na břicho, jak kdyby jsem žádnou bolest neprožila, a teď skoro po roce na to vzpomínám jako na nejpěknější zážitek :)
Přeju ti pěkný a rychlý porod

Příspěvek upraven 21.03.13 v 11:11

 
steri
Stálice 52 příspěvků 21.03.13 12:10

Ahojky, já u prvního porodu taky cvičila s epinem. Manžel mi u toho moc pomáhal a musím tedy říct, že to bolelo jako prase :-). Ale tak, říkala jsem si, když mi to pak pomůže? Ano hlavně psychicky :-). Bylo to v roce 2010 a ani renomovaná PA z Podolí to neznala. Kamarádka gynekoložka se smála, že je to nesmysl. To mi moc nepřidalo, ale budiž. No a 3 týdny před porodem se mi udělal herpes a já? Tradááááá na císaře. Takže u mě to bylo naprosto k ničemu.
Musím tedy říct, že psychicky to pomáhá asi fakt hodně, i když já se za tu dobu na průměr hlavičky nedostala, cvičila jsem jen asi 7×, pak už to nešlo. Tak držím palce, ať epino pomůže :-)

 
Anonymní  21.03.13 12:13

Jsem pyšná babička sedmitýdenní vnučky. Dcera- prvorodička- cvičila s epi-nem asi 4 týdny před porodem. Další obrovskou výhodou- kromě roztažení hráze- je to, že se maminka naučí, kam a jak tlačit. Pracuji na porodnici jako dětská sestra, takže porodů jsem viděla více než dost. A toto je jeden z častých problémů maminek, že nevědí kam a jak tlačit.
U porodu vnučky jsem byla, původně jsem byla rozklepaná a bála se, chtěla jsem, ať jí po porodu raději ošetří kolegyně. Nakonec to bylo tak rychlé, že jsem si vnučku ošetřila sama- kolegyni jsme ani nestihli zavolat. Druhá doba porodní trvala tři minuty. Na dvě kontrakce a pár zatlačení byla vnučka venku- bez nástřihu a poranění hráze. Váha 3300.Doktor tento porod okomentoval slovy: porod prvorodičky po cvičení epi-nem a bez toho je rozdíl jako svi. a.
Takže nejen autorce deníčku, ale i všem ostatním maminkám epi-no vřele doporučuji :lol:

 
miru81
Neúnavná pisatelka 18584 příspěvků 21.03.13 13:29

Jéé, tak toho nástřihu jsem se zrovna nebála vůbec :mrgreen: Ani jsem o něm nevěděla :lol:
Přeji příjemný a rychlý porod, snad o něm napíšete, jestli balonek pomohl ;)

 
Delko
Ukecaná baba ;) 2156 příspěvků 11 inzerátů 21.03.13 14:40

@sabi88 3,5kg je hranice kdy se rodí ještě konec pánevní=KP, větší váhu si jen tak někdo nelajzne. Ty jsi 4kilové mimčo rodila koncem pánevním?

 
Mrs. S
Kelišová 5033 příspěvků 21.03.13 14:45

@Delko normálně ale to že jsi rodila KP jsi tam neuvedla, tak potom už je to pochopitelné :)

 
Delko
Ukecaná baba ;) 2156 příspěvků 11 inzerátů 21.03.13 14:49

@sabi88 Ale jo uvedla, je to hned v tom prvním komentáři. :lol:

 
Mrs. S
Kelišová 5033 příspěvků 21.03.13 14:57

@Delko nečetla jsem všechno, jaksi to nestíhám s ročním dítětem :)

 
Delko
Ukecaná baba ;) 2156 příspěvků 11 inzerátů 21.03.13 15:00

@sabi88 jasný chápu, ale pak nemůžeš někoho osočovat pro neznalost. Jinak teda klobouk dolů, porodit takového pucka. :potlesk:

Příspěvek upraven 21.03.13 v 15:00

 
Mišanila  21.03.13 16:15

Tak cvičení s balonkem může asi pomoct, ale stejně důležité je dobře vybrat porodnici, nejlépe tu, kde mají malé procento nástřihů, dá se to většinou najít na stránkách porodnice. A pak hned po příjezdu oznámit, popř napsat do por. plánu a ještě to probrat s přítomným personálem, že nástřih jen když to opravdu nepůjde jinak.

Mně podruhé u naprosto bezproblémového a rychlého porodu (2 hodiny) doktorka nastřihla, nic neřekla a bylo, měla jsme to v por. plánu, že nechci, ale porod byl tak rychlý, že to asi ani nestihla přečíst. Každopádně mohla aspoň komunikovat a zeptat se, jestli to chci zkusit bez nebo s nástřihem. Naštěstí byl teda fakt malý a seděla jsem skoro hned, ale i tak mě to štvalo.

Ségra rodila 2× ve Vrchlabí, rodila na všech čtyřech, takže jí nikdo ani nastřihnout nemohl. Poprvé měla jen malé natržení, seděla velmi brzy, podruhé bez zranění, porody jsme měly zhruba stejně dlouhé, nejvíc je to o tom konkrétním personálu, na který zrovna narazíš.

 
Mišanila  21.03.13 16:20

Jo a úplně jsme zapomněla, přeju ať to dopadne podle představ, rychle, bezbolestně a bez nástřihu :)

 
janina 547
Kecalka 347 příspěvků 21.03.13 19:39

Ahoj. Já měla taky šílený strach. Nakonec sem rodila s epidurálem aza nástřich jsem byla vděčná. Neměla jsem tak velký bolesti a přes to jsem ho vůbec necítila. Jen potom to šití nic moc, ale dalo se to. A se sezením jsem problém neměla, spíš se záchodem. Tak přeji ať vše zvládneš a máš jen pěkné vzpomínky. Jo a ještě při porodu sme si s tatínkem slibovali jak nám jedno dítko stačí a malé ještě nejsou tři roky a jsem v 26 tt :hug:

 
trpaslinka
Extra třída :D 11673 příspěvků 21.03.13 20:26

Hele, s tim malinikem opatrne. Je povolen az od 36. tydne, protoze drive by mohl zpusobit predcasny porod. Ja osobne ho zacala pit v 37. tydnu, protoze v prvnim tehotenstvi jsem prenasela temer 2 tydny. Nevim, jak moc mi pomohl, protoze jsem bohuzel nakonec stejne byla vyvolavana v 38. tydnech.

 
Kelsey
Hvězda diskuse 41533 příspěvků 21.03.13 20:39

Jsme cca skoro stejny tyden, tak drzim palce at porod probiha rychle a ok, hlavne zdravi pro tebe a miminko
:hug: :kytka:.

Jo a nastrihu se taky bojim mam za sebou dva porody a zrovna nastrihu se bojim, ze ani jeden jsem nezazila nebyk treba. Ale mi se odmita dite otocit, tak nakonec muze byt vse jinak.

Příspěvek upraven 21.03.13 v 20:43

 
Olina222  21.03.13 22:06
Pitrisek2001

Já rodila přirozeně a malej měl 3740 g :-)

 
Lenule15
Ukecaná baba ;) 1702 příspěvků 3 inzeráty 21.03.13 22:15

Ahoj, taky přeju, at porod probíhá co nejlépe a nejmín bolestivně, za necelých 7 týdnů mě taky čeká :) já si teda balonek na trénování pružnosti hráze nepořídila, ale mám koupený olejíček na masáž hráze, tak začneme s manželem masírovat, třeba to aspon trochu pomůže :) tak držím palečky, at vše dobře dopadne!! :kytka:

Příspěvek upraven 21.03.13 v 22:16

 
Uživatel je onlineterinka4444
Hvězda diskuse 57683 příspěvků 21.03.13 22:27

Je to mírumilovné, je to krásné, nádherné, od první kontrakce po poslední zatlačení, bolí to? Bolí, asi jo, ale to, co přijde po tom posledním zatlačení, nepočítám šití :mrgreen:, ta euforie, koukáš na to maličké…mohla bych to mít každý měsíc, porod je nádhera, nejkrásnější dva různé dny mého života, zkus se nebát, zkus se přesvědčit, že se těšíš a že to bude nádhera a bude, uvidíš. Hodně štěstí

 
Jája1986
Kecalka 219 příspěvků 1 inzerát 22.03.13 15:22

Neboj se nic, jako bych četla deníček o sobě..nebála jsem se ničeho jen nástřihu..a nejhorší z celého porodu (trval jen 2 h od rupnutí vody)byly fakt kontrakce, ty jsou kur..y hrozný, myslela jsem, že mi z toho praskne zadek, hráz mi šmikli a malej vylít jako špunt:-) (3 kila)..nástřih přísahám jsem vůůbec necítila, nevím kdy mě šmikla, šití bylo v poho, vždy to jen štíplo asi jako když ti odebíraj krev, měla jsem 17 stehů vnitřní+ vnější a seděla jsem hned ten den odpoledne sice na nafukovacím kruhu, ale seděla, když mě to štípalo šupla jsem do sprchy a vlažná voda byl balzám..za dva dny už mě šití nebolelo, jen zadek, vytlačila jsem si konečník, ale díky dubové masti se „vcucnul“ za 3 dny zpátky, ten mě bolel z celýho porodu nejvíc..nástřih vůbec..ona už to ta přiroda tak nějak zařídila aby ten nástřih nebylo peklo..já jsem POSERA NEJVĚTŠÍHO RAŽENÍ, KDYŽ MI VRTAJ ZUBY, MUSÍ MĚ DR. UMRTVIT, TAKŽE SI ASI UMÍŠ PŘEDSTAVIT TEN STRACH Z NÁSTŘIHU..fakt nástřih je to nejmenší..lepší než být potrhaná, kamarádku chlapeček potrhal až „nahoru“do moč. trubice a to bylo asi fakt peklo..a za dva roky rodila zas, jinou kámošku střihli taky a hodně a první sms z porodnice byla Holka měla jsi pravdu, bolí mě pr..l:-))jinak nic:-))Tak neboj, ten poklad za to stojí.

 
Kamča.dalmatinka
Hvězda diskuse 46984 příspěvků 22.03.13 20:18

Balonek neznám ale chápu dobře že to tedy vytáhne frn-du aby byla větší díra? Nezustane to pak? :lol:
tak já šitá byla a střih vubec nebolel a ani pak to při sezení nebolelo. Bolelo to co se natrhlo :mrgreen:,ale držim palce :kytka:

 
Amys
Neúnavná pisatelka 18987 příspěvků 22.03.13 21:57

Také přeji co nejlehčí porod! Jinak pozor, abys při hledání různých technik nepozapomněla taky na psychickou stránku věci :D Jestli ti mohu poradit ještě jednu knihu, tak si přečti Bonding - porodní radost od autorů M. Mrowetz, I. Antalová a G. Chrastilová. přijde mi to mnohem důležitější, než nějaký fiktivní přednácvik :lol: Mám za sebou dva porody. Před prvním jsem kromě semínka, maliníku a podobných věcí ještě masírovala hráz, ale vlivem urychlování porodu apod. (prostě tomu, jak je zvykem to v porodnicích dělat), pak šlo o vteřiny a přestože jsem se fakt snažila, tak nástřih mě neminul. Nutno podotknout, že jizva byla citlivá ještě po roce. Při druhém porodu už jsem nemasírovala, spíš jsem se soustředila na to, aby porod probíhal co nejvíce v mé režii a ejhle, porodila jsem bez nástřihu. Sice jsem se maličko nastrhla, ale jeden nebo dva stehy to spravily a já hned po porodu vesele seděla a neměla jediný problém :dance:

Příspěvek upraven 22.03.13 v 21:59

 
agabuska
Zasloužilá kecalka 651 příspěvků 25.03.13 13:36

Preji rychly a bez komplikaci porod. Neboj to zvladnes, kazda si tim musi projit. silene se bojis nastrihu hraze, ja osobne muzu rict, ze jsem byla rada, za kazdy nastrih. U prvniho porodu jsem ani nevedela, ze nejaky nastrih existuje a preci jsem byla nastrizena a u druheho porodu jsem citila jak hlavicka pomalu leze ven az jsem si myslela, ze se roztrhnu, tak jsem zarvala na doktora, jaaaaa se roztrhnu a sup nastrih jsem ani necitila a kluk vylitl ven. Ted jsem mesic tehotna a bojim se ze me nenastrihnou, jsem v uk a tady nenastrihavaj a mam taaaak velky strach jak to vsechno zvladnu :( takze ja radeji nastrih nez bez, myslim si ze kdyz nastrih decko je rychlejsi cestou venku, tot muj nazor. Drz se kocko to das

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama