Vánoce z druhé stránky: myslete na ostatní a věřte na Ježíška

Jak je možné, že to Ježíšek vše unese? Proč ho nikdy nevidím. A kde najdou náruč a přijetí lidé na ulici?

*

Vánoce? Při pomyšlení se mi objeví úsměv na tváři. Náš chlapeček slaví 2 měsíce od svého narození a já si pokládám otázku, jak moc to bude letos jiné. Už aby to bylo a Maxíček měl jiskry v očích od žároviček na vánočním stromečku. Říká se, ze to jsou svátky klidu a míru. Musím říct, že když primhouřím oči nad zážitky z minulých let: pláčem nad nebohým kaprem z úst mé sestry, žadoněním otce o ochutnaní bramborového salátu nebo pádem stromečku, dalo se by se toto období označit za chvíle veselí a radosti.

Po dlouhé době se sejde celá rodina a oslaví společně vánoční svátky a navzájem se obdaruje dárky. Ano, tak to v ideálním světě opravdu funguje. Jenže realita může být odlišná. Co lidé, kteří během roku přišli o své blízké? S kým ti mají slavit? A co děti v dětských domovech? Kde ti vezmou idylickou rodinku a vytoužené dárky? Apropo plníte dětem z domovu jejich přání? Já se k tomu přemlouvám každý rok a stydím se teď zpětne za to, že obdarovavám jen své nejbližší. Prostě Vánoce jsou krásným svátkem, pokud se máte s kým se o ně podělit.

Pak radostně nakupujete dárky, pečete cukroví a vyvařujete sváteční chody. Jenže zatímco my šťastní jedinci slavíme Vánoce, jiní se trápí smutkem, hlady nebo samotou. Důvodů je spousta, ale podstatné je, že tito lidé Vánoce nemají rádi, nesnáší je či dokonce nenávidí, což my ostatní můžeme jen těžko chápat. A tak utrácíme spousty peněz za dárky, za jídlo a za výzdobu. Aby vše dobře vypadalo, aby každý viděl, jak se na Vánoce umíme snažit. Rodiče kupují dětem stále dražší a dražší dárky, a jestli by se našlo dítě, které má rádo Vánoce nejen kvůli dárkům? No snad ano. Neuvědomujeme si, že Vánoce nejsou o dárcích, ale o zážitcích, které si odneseme. Tyto zážitky jsou samozřejmě tvořeny i radostí z dárků, především u dětí je tato radost výjimečná, zvláště věří-li ještě na ježíška.

Ježíšek je pro děti důležitý. Je to jedna z nejhezčích lží dětství. Vždyť jak absurdní je pomyšlení, že by existoval někdo, kdo nezištně obdarovává ostatní a sám nic nedostává? Na světě není nic zadarmo a na tuto krutou pravdu děti stejně musí dříve či později přijít. Každé dítě si po čase začne klást otázky: jak to, že to Ježíšek všechno unese? Proč ho nikdy nevidím? Jak jen to všechno stíhá? A to donutí jít rodiče s pravdou ven. Horší je však varianta náhodného prozrazení. Tatínek je spatřen, jak balí dárky, maminka je viděna, jak je nosí pod stromeček. Také se najdou dobrodinci, kteří sami pravdu nedávno odhalili a rozhodnou se stát osvícenci a šířit své poznání dál.

Sama se těším nejvíce na to, až náš chlapeček začne pátrat po pravdě. Chtěla bych být zase dítětem a věřit té absurdní lži. Psát dopis Ježíškovi a doufat, že bude štědrý. Chci zas prožít ty pravé Vánoce plné očekávání, radosti a splněných přání. Přeji si, aby každé dítě zažilo štědrého Ježíška, aby poznalo idylické Vánoce a zapomnělo na všechny starosti, které k dětství prostě nepatří. Co by to bylo za Vánoce bez štědrovečerní večeře, stromečku a všeho veselí. Přeji všem krásné prožití svátků a hlavně všechno v klídečku, ten stres za to nestojí.

Nicméně při pohledu z okna mám teď nervy já, neboť je 13.12. a u sousedů, kteří ještě nemají žaluzie svítí již stromeček ověšený ozdobami a připravený na Vánoce… jak já to jen vysvětlím mé 5 lété neteři. :-)

Váš příspěvek

Odesílám...
Napsat příspěvek
35236
22.12.17 06:22

„… jak já to jen vysvětlím mé 5 lété neteři.“

ona ta vánoční lež má spoustu variant a pokud chceš, aby lidé respektovali tu tvou verzi, tak bys měla být tolerantní ke všem. Vymyslet takovou všezahrnující vánoční teorii. Podle mě je docela dobré říci, že to prostě má každá rodina jinak.

Mě teda vánoční lež nejde z huby, ale taťka na ni lpí, tak ji dětem alespon nevyvracím, jen mlžím. Spousta křesťanských rodin si dává dárky k Ježíšku a ty děti nejnou nijak ochuzené, myslím, že o tom ty vánoce nejsou.

 • Nahlásit
 • Zmínit
22.12.17 06:47

Naše děti oceňují nejenom dárky, i z hromad volně dostupného cukroví mají radost :lol: na Ježíška ještě věří, ale řekla bych, že už tak nějak tuší, že některé dárky dávají pod stromeček lidi (koneckonců do dopisu Ježíškovi kreslí jedno přání a ve výsledku dostanou třeba deset dárků), nicméně to velkoryse přehlížejí ;) a co si pamatuju, tak když jsem zjistila, že dárky dávají lidi, tak mi nijak moc nevadilo, zase jsem měla radost, že můžu taky dávat dárky, které ostatní potěší 8)

 • Nahlásit
 • Zmínit
8818
22.12.17 07:30

Kdyz se rozhodnete kolem Vanoc hrat jeziskovu pohadku, tak si neco vymyslis. My jsme za exoty, ptz dceri o tom nelzeme a pojimame Vanoce jako den narozenin Jeziska a to nejsme verici, ale pribeh o Jezisovi zna tak, jak je a vi, ze vyrostl a zemrel na krizi jako dospely. Trauma z toho nema a jinym detem to necpe a neobjasnuje. Vanoce se daji pojmout ruzne. Resme si to kazdy po svem

 • Nahlásit
 • Zmínit
22.12.17 08:18

Aby vše dobře vypadalo, aby každý viděl, jak se na Vánoce umíme snažit

Skutečně si děláš hezké Vánoce kvůli tomuto? Já nikoho takového neznám. Nemám tyhle moralisticke deníčky moc v lásce, ale tohle mne tedy zarazilo velmi. Jo a stromek u nás taky uz týden stojí - kvůli manželovi, který si v rodině žádné poradne Vánoce se zvyky neuzil, tak si to teď vynahrazuje.

 • Nahlásit
 • Zmínit
775
22.12.17 08:22

@Ariadne To je krásné, že i vy jak nevěřící chápete Vánoce takto, toho si velmi vážím, protože většina lidí už pozapomněla na ten skutečný význam Vánoc. My věřící jsme a slavíme vánoční svátky jako Slavnost, protože se nám narodil Ježíš Kristus, Spasitel světa. Dáváme si navzájem dárečky, protože se chceme obdarovat, slavíme tuto výjimečnou událost. Děti věří ve skutečnou osobu Ježíše, který pro nás přišel na svět jako chudé dítě narozené v chlévě. Stromeček a dárky k tomu patří, ale ne jako stěžejní věc. Stejně tak o Velikonocích prožíváme Ježíšovu smrt na kříži a jeho vzkříšení. To je základ těchto svátků. V pondělí pak chodí kluci mrskat a dívky hostí koledníky. Ale pro nás je nejdůležitější slavení těchto svátků v duchu církevní tradice.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35236
22.12.17 10:09

Já jsem také věřící a praktikující a období „nebudu ty vánoce vytěžovat jako pohani“ už mě pomalu přechází - ona je to vlastně pýcha. Ano, stromeček o adventu a sundaný v první třetině vánočního období je komický, ale on je vůbec celý stromeček komický, v Betlémě nebyl, že ne. A manželovo předsevzetí, že vše vypukne o Štedrém večeru a mě postavil do situace, kterou by nezvládl ani superman.

 • Nahlásit
 • Zmínit
4432
22.12.17 10:56

Tvůj deníček moc nehýří optimismem k vánocům, ale máš ho plný otázek :
Lidé kteří přišli o své blízké? - No snad jim nevymřela celá rodina v jednom roce pak existují i přátelé se kterými mohou strávit Vánoce
Děti v dětských domovech? - Chápu rodina je víc ale oni je tam nezavírají na samotku takže slaví Vánoce všichni dohromady a dárky? Až budu podnikatel a odečtu si to z daní tak jim klidně nějaký milion daruju. Kdyby moje sestra neměla kamarádku z dětského domova a nedostávali tam značkové oblečení a zájezdy na Malorku a do jiných destinací kam já své dítě jen tak nedostanu tak bych byla asi také jedna z těch věřících jací jsou to chudáčci. A opravdu se nestydím za to že neobdarovávám děti z dětských domovů a ráda to nechám na těch podnikatelích kteří z toho mají ještě úžasnou reklamu.
Ve tvém deníčku se často objevuje slovo „LEŽ“ - Čekáme miminko tak tu prolézám na emiminu vše možné a když jsem narazila na různé věci které jsem nevěděla jak bych vysvětlila tak jsem šla pro radu k mé mamince, rada zněla : " MŮŽEŠ SI VYMÝŠLET ALE NESMÍŠ LHÁT" protože se do toho jinak zamotáš.
Věřit na Ježíška „ABSURDNÍ LEŽ“ - jak potom chceš udělat hezké Vánoce svému dítěti

 • Nahlásit
 • Zmínit
775
22.12.17 11:07

@Pudloslava Ale tak nemusí být všechno perfektní. Já třeba žádný ve generální úklid nedělám. Ony to ty děti zase rozkramaří. Perníčky se už snědly v době adventní. Cukroví na uzobnutí bude, ale nepřeháním to. Před Štědrým dnem se snažím už mít jídlo na večer připravené (během dne se jí jen velmi jednoduché pokrmy), stromeček zdobíme dopoledne. Prostě tak nějak v klidu. Být rodinou, s dětmi. Mít čas na procházku, na pohádku. Nikdy není všechno úplně dokonalé, no a co? Pamatuji se z dětství, že naše mamka se strašně honila, pořád uklízela, hrozně moc pekla, takže toho stejně hodně zůstalo, na Štědrý den pak úplně vyčerpaná padla, někdy usnula i při nadělování dárků. Tak takhle to nechci.

 • Nahlásit
 • Zmínit
35236
22.12.17 11:15

@potvurka89 jen poz. dary si můžeš odečíst ze základu daně i jako zaměstnanec. Nikdo si to neodečítá z daní, ale jen ze základu daně, celé peníze za dar se nevrání nikomu. A po drtivou většinu podnikatelů v ČR je meloun stejně významná suma, jako pro většinu zaměstnanců.

 • Nahlásit
 • Zmínit
21190
22.12.17 12:18

Taková ne moc povedená slohová práce na téma Vánoce plná frází, patosu, poučování a vlastně ve finále o ničem. Ty vytučněné fráze jsou hodnotné.

 • Nahlásit
 • Zmínit
22.12.17 12:27

Jeeee ja se kousnu do jazyka a sednu si na ruce ;). Krasne vanoce plne lasky a pohody vsem :hug:

 • Nahlásit
 • Zmínit
2029
22.12.17 14:48

Po dlouhé době jsem si přečetla jeden deníček a čekalo mě velké zklamání… Naprosto o ničem. Víc to ani komentovat nebudu.

 • Nahlásit
 • Zmínit
Myssicka
22.12.17 15:05

Ono to neni spatne napsane, slohove, ale vadi mi na tom, jak nasilne vyzni to pouceni (starat se o deti z detskych domovu, myslet na bezdomovce atd.), pricemz sama pises, ze to nedelas. Je to asi jako dnes u nas doma. Ja tady suruju, bo je tu bordel jak v tanku a muzsky, ktery ma na svedomi tak 70% toho bince, mi tady hazi z gauce kecy at se uklidnim, ze jako on se z Vanoc nepo.ere. (Aktualne je teda venku s kocarem, uz vi, ze az dojede, bude luxovat). Pricemz tady chce mit uklizeno, akorat nevi, kdo by to mel delat. Asi „ostatni“.

 • Nahlásit
8818
22.12.17 15:54

Jo a deti z DD po materialni strance nestradaji. Dostavaji drahe darky a nevazi si jich. Tety se jim venuji a maji klasicky krasny Vanoce.

 • Nahlásit
 • Zmínit
14741
22.12.17 16:09

No u nás ale víceméně vánoce o dárcích jsou.Co si budem nalhávat. Že děti dostávají dražší a dražší hračky, no když ono se celkem vše zdražuje…
Děti v DD mají dárky a Ježíška bohatého a nemalé kapesné.
Bezdomovci..mnoho znich ani netouží se začlenit do života.
Já vánoce pojímám tak že obdarují rodinu a těším se jak se jim bude líbit reakce a především mé dítě.
Taky jako doba precpaní a dávání si do nosu abych měla co schazovat. :mrgreen:
Mám to ráda ale nehrotim to.
A dobu zážitků mám léto u moře. Nejsou dary, jsou zážitky :mrgreen:

 • Nahlásit
 • Zmínit
734
22.12.17 17:00

Me ježíšek nosi dárky pořád. pred 4 lety jsem si prala miminko a teď 16.12. Dcera oslavila 3roky, loni jsem si přála zdraveho syna (dr tvrdil ze čekám dceru) a syn se narodil. letos uz mam přání vymyšlené tak snad vyjde znovu???? :D :srdce: :andel:

 • Nahlásit
 • Zmínit
Doe_Jane
22.12.17 17:08

Tady někdo chtěl vyhrát, tak honem něco napsal a poslal co??
k tomu kupování dárků pro děti z dětských domovů… to bych fakt nedělala, ty děcka mají po materiální stránce vše

 • Nahlásit
Smazaný anonym
22.12.17 17:15

Ano jsou vánoce poserme se!!! Jako fakt me neba tahle přetvářka ze přece ted na sebe budeme hodný, protože jsou vánoce. Proc právě teď? Ja se na Vánoce chovám, tak jak pocelej rok a tak jak si kdo zaslouží. Rozhodně se nehodlám přetvařovat, jen proto ze ted právě ted se to nosí. A obdarovavat deti z domova? Myslim ze mimo rodiny, která jim schází nejvíce a kterou jim stejne nemohu dát, se maj dobře. Atd. Deníček úplně o ničem, vetsi hrůzu jsem uz dlouho nečetla.

 • Upravit
Bong
22.12.17 18:49

Já to nechapu s tou neteri…proc nemůže být stromek nazdobeny dřív? :think:

 • Upravit
Bong
22.12.17 18:50

@jestericka34 no ten deníček o dětech s vetsim věkovým rozdílem, ktery je jen o rádoby úžasných předělávkach v bytě taky stojí za to :P

 • Upravit
Smazaný anonym
22.12.17 18:55

Ano ten jsem četla. Tak jak jsou některé krásné a ze i slza ukapne, tak některé jedna velká tragédie. To je tak, když za každou cenu musí něco sesmolit. @Bong

 • Upravit
22.12.17 19:58

Nějak nechápu, o čem ten deníček je.

A hlavně: kdyby Ti opravdu leželo na srdci i něco jiného než Tvůj chlapeček nebo neteř, nevypisuješ tu koniny a něco uděláš.

Taky mám nabitý život, ale přesto jsem stihla během prosince obdarovat dvě babičky v rámci projektu Ježíškova vnoučata – pořídila jsem věci, které potřebují, a poslala je spolu s osobními přáníčky. Kdybys čas věnovaný tady tomu výlevu investovala do podobné věci, byla bys mnohem užitečnější.

 • Nahlásit
 • Zmínit
22.12.17 21:25

Měli jsme jednou stromeček už čtrnáct dní před Vánoci, kvůli babicce, která vypadala, že by Vánoc nemusela dožít, dětem z rodiny jsme to vysvětlili tak, že ho andělíčci přinesli dopředu, aby to pak 24. všechno stihli. Pokud zvládneš neteři tvrdit, že Ježíšek nosí osobně vánoční dárky, tak jí zvládneš tvrdit cokoli, nestrachuj se a sousedy nech dýchat.

 • Nahlásit
 • Zmínit