Pro všechny maminky RH negativní

Těhotenství

Ahojky všechny maminky RH negativní. Tímto článek určitě nechci nikoho vystrašit a ani, aby mě někdo litoval, ale jen to, aby to, co se stalo mně, nezažila žádná maminka, žádné dítě, prostě nikdo. Takže maminky s faktorem RH, co máte tatínky s faktorem RH+, ohlídejte si svoje těhu.

S manželem jsme byli už docela dlouho a od svatby to byl rok, když jsme se rozhodli, že do toho praštíme a pokusíme se o mimčo. Jaké to bylo překvapení, když hned po prvním měsíci, byl to květen, se na testu ukázaly krásné //, byla jsem tak šťastná a nervózní zároveň. Bohužel tato radost netrvala dlouho a plod se přestal vyvíjet a já jsem pak samovolně potratila. Šla jsem na výškrab. POZOR, zde nastala ASI první chyba mé DR (už u ní nejsem), která výškrab prováděla, a to ta, že mě jako mamince s krví RH negativní nedala injekci na protilátky, aby se netvořily v dalším těhu. Pozor do nějakého 6. či 7. tt se injekce dávat nemusí, ale raději bych se na to svého dr. zeptala a upozornila, že jsem RH-. Injekce se musí podat i v případě odběru plodové vody. U prvního těhu je vše v pořádku, neb krev miminka a maminky se smíchá až v době porodu, a tato injekce se musí podat do 48 hod! Některé špitály si zvou matku po půl roce na další injekci. Injekce se nedává pouze, když je zjištěna krev miminka a má RH-. Když je RH+ po tatínkovi, injekce se musí píchnout. Další důvod této injekce je i prodělaná transfuze.

Po této příhodě jsme si dali pár měsíců pauzu a pak se znovu pokusili o další dítě, tentokrát to nebyla taková rychlovka, ale přesně po roce a zase v květnu jsem na testu objevila ty vytoužené dvě čárky, přesně na den :-) Trošku jsem znervózněla, zda se nebude opakovat příhoda z minulého roku, ale naštěstí se to neopakovalo. Toto těhu nebylo procházkou růžovou zahradou a bohužel ani po porodu to nebylo úplě ok, ale o tom psát nechci. S dcerou jsem prodělala odběr plodové vody a zde byl asi další problém, jako matka po potratu se skupinou RH- a otcem RH+ mě opět nikdo žádnou injekci nedal. V životě by mě ani nenapadlo, že se nějaká injekce dává. Protilátky mi byly brány, berou se každému hned na začátku těhu, je to ten první odběr, kde se zjišťuje i krevní skupina matky. Takže, kdo nevíte, jakou máte skupinu, po tomto odběru se to dozvíte a vaše dr. to musí do průkajdy napsat. Ani po porodu dcery mi injekce nebyla píchnutá.

Asi v roce a půl dcery jsme se rozhodli, že bychom se tedy ještě o jedno to malé pokusili. Opět první pokus :-) Těhu probíhalo v pořádku a my měli (máme) termín v květnu, nějak se mi ten květen všude vkrádá. Bohužel, vše bylo perfektní do té doby, než mi volala dr. s výsledky krve v nějakém 16. tt, že mám vysoký titr, což jsou protilátky v krvi, které tvořím, a tím zabíjím svoje dítě, neb mu zabíjím červené krvinky, které potřebuje. Ale prý se to bude jen sledovat a uvidíme. Další odběry jsem podstoupila za 14 dní a krev se rapidně zhoršila, takže jsem byla odeslána do nemocnice do rizikové poradny. Tam utz, krev, kontrola za týden. Za týden bohužel zjistili, že je dítě v kritickém stavu, už v hraničním pásmu těžké anemie + má hydrops na hlavičce (otok díky anemii).

Ve špitále si nás hned nechali s tím, že mi nezapomněli říct, že nemám ukončený 24. tt a mohu se ještě rozhodnout těhu ukončit. Rozhodla jsem se pokračovat a udělat pro mé dítě vše. Takže jsem ještě ten den, kdy mě přijímali, podstoupila hodně nepříjemnou transfuzi krve mimča (něco na způsob plodovky, do bříška se zavede 16 cm dlouhá jehla, zapíchne se do pupečníku mimča a pomalinku se tam pouští krev). 3 dny si mě ve špitále nechali na sledování, neb tento zákrok je jediný možný, aby mimčo neumřelo, ale taky má hodně rizik. Mimčo transfuzku pobralo a teď se modlíme, aby zabrala, ztratil se ten otok. Další transfuze bude asi do deseti dnů, a tak pořád až do 34. tt, kdy asi malého císařským řezem přivedou na svět. Je před námi dlouhých 10 tt, kdy budeme s doktory bojovat o to, aby mimčo vše přežilo a nemělo následky. A to jen díky tomu, že někdo někde mi nepíchl injekci. Ještě nemohu nikoho obvinit, zatím sbírám důkazy, že to tak doopravdy bylo a že jsem injekci nedostala. Zatím se nikde ve zprávách, které mám, nepíše, že by injekce byla podána.

Trošku vysvětlení, jak to tedy funguje. Rh- faktor sehrává v průběhu těhotenství významnou roli. Jestliže je matka Rh- a otec Rh+, existuje riziko inkompatibility plodu a matky. Toto riziko vzniká, jestliže je dítě Rh+ jako jeho otec, to se stává ve dvou ze tří případů. V Evropě bývá matka Rh- a dítě Rh+ asi u 15 % populace. Proč je nekompatibilní faktor nebezpečný? Nesouhlasný Rh faktor může být zdrojem problémů. Trocha faktů z biologie vám pomůže pochopit proč. Každá buňka v těle má na svém povrchu četné antigeny. Jedním z nich je Rh faktor. Každý zdědí červené krvinky, které Rh faktor buď mají (pak je člověk Rh pozitivní), nebo nemají (pak je člověk Rh negativní).

V těhotenství, pokud krvinky matky neobsahují Rh faktor a krvinky plodu Rh faktor obsahují, bude imunitní systém matky pohlížet na plod jako na cizorodé těleso, a jako normální imunitní odpověď pak matčin imunitní systém zmobilizuje armádu protilátek, aby zaútočily na tyto tělu cizí struktury. Tento jev se označuje jako nesnášenlivost způsobená Rh faktorem (tzv. inkompatibili­ta Rh). Během těhotenství se v matčině krvi vytvářejí protilátky proti Rh+ krvinkám dítěte, ale při prvním těhotenství jen v malém množství, takže komplikace nevznikají. Problém se však projeví během dalšího těhotenství s Rh+ dítětem. Tvorba protilátek u matky výrazně stoupá, protilátky pronikají placentou a rozkládají červené krvinky plodu. Projevuje se to závažnou anemií, dokonce vážným poškozením jater a sleziny, což často vede ke smrti plodu nebo novorozence. Tato nesnášenlivost není obvykle problémem, který připadá v úvahu při prvním těhotenství.

Potíže začnou až ve chvíli, kdy se krev dítěte dostane do matčina krevního oběhu v průběhu jejího porodu nebo samovolného či umělého přerušení těhotenství. Tělo matky ve své přirozené reakci vyprodukuje protilátky proti Rh faktoru. Protilátky samotné jsou neškodné, dokud žena neotěhotní znovu s dalším Rh pozitivním dítětem. Pokud máte Rh faktor negativní a i otec se ukáže být Rh negativním, váš plod musí být také Rh negativní, protože dva „negativní“ rodiče nemohou zplodit „pozitivní“ dítě, což znamená, že vaše tělo nebude považovat plod za cizí.

Léčba nekompatibility Rh faktorů. V závažných případech spočívá léčba ve výměně krve novorozence okamžitě po jeho narození, někdy dokonce ještě když se nachází v děloze. Tento zákrok nazýváme výměnnou transfuzí. Výměnná transfuze se v současné době provádí jen zřídka, protože se provádí prevence inkompatibility plodu a matky. AntiD-globulin (Rhega). Ohrožené matce se do 72 hodin po prvním porodu nitrožilně podá antiD-globulin známý jako Rhega, který zničí Rh+ krvinky v jejím krevním oběhu. Tento zákrok se musí pochopitelně opakovat při každém dalším těhotenství a také po spontánním potratu nebo po umělém přerušení těhotenství. Rhega se také podává při samovolném potratu, po odběru plodové vody, děložním krvácení nebo po duševním otřesu v těhotenství.

Pokud RH negativní ženě nebyl podán faktor Rhega během jejích předchozích těhotenství a z vyšetření vyplyne, že u ní došlo k vytvoření Rh protilátek, které mohou napadnout Rh pozitivní plod, může být proveden odběr plodové vody, aby se stanovila krevní skupina a Rh faktor dítěte. Pokud je Rh faktor pozitivní, je pravidelně sledována hladina protilátek v matčině krvi. Pokud se hladina protilátek přiblíží k nebezpečným hodnotám, je provedeno vyšetření, které má stanovit stav plodu. Pokud je v kterémkoliv okamžiku ohrožena bezpečnost plodu v důsledku hemolytické anemie nebo Rh nemoci, je nutno provést transfuzi Rh negativní krve do plodu. Pokud je krevní nesnášenlivost kritická, může být transfuze krve plodu provedena ještě v děloze. Ve většině případů může být transfuze provedena až těsně po narození.

Prevence problémů s nekompatibilním Rh faktorem. Abyste předešla těmto problémům, je třeba následující: musíte znát svůj Rh-faktor i Rh-faktor otce vašeho dítěte. Jestliže jste Rh- a otec je Rh+, musíte to oznámit lékaři, který sleduje vaše těhotenství, aby to bylo zapsáno ve vaší kartě. Během těhotenství budete pečlivě sledována. Při narození dítěte bude zjištěn jeho Rh-faktor. Jestliže bude Rh+, bude vám aplikován antiD-globulin, takže případně u druhého dítěte nevznikne žádný problém. Jestliže jste před prvním těhotenstvím z jekéhokoli důvodu dostala transfuzi, musíte to lékaři rovněž oznámit. Pokud byste omylem dostala krev Rh+, máte již vytvořené protilátky nebezpečné pro dítě. To se prokáže i laboratorním testem. V takovém případě je vaše těhotenství rizikové a bude Vám věnována zvláštní péče.

http://www.lubusky.com/…e-plodu.html

Děkuji všem za přečtení mého deníčku.

Hodnotilo 9 lidí. Score 4.9.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 Další »
 Váš příspěvek
 
Monynka
Stálice 70 příspěvků 19.01.12 12:29

Dobrý den, mohu se na něco zeptat? Zrovna já mám krevní skupinu RH-, manželovu neznám, ale porodila jsem už jedno dítě se stejnou krevní skupinou, jako mám já.Injekce mi byla podána zhruba ve 28tt, nevím přesně jaká to byla, jen mi doktorka řekla, že je to kvůli tomu, že mám negativní krevní skupinu, tak kdyby náhodou měl manžel jinou než mám já, na jméno injekce si bohužel nepamatuji a po porodu mi žádná aplikovaná už nebyla, tak jsem se chtěla zeptat, chtěla bych mít druhé dítě, můžu si o tu injekci požádat i teď nebo až otěhotním?Děkuji za Vaši odpověď.Monika

 
emocuc.polymorf  19.01.12 12:29

Miši, držíme moc palečky, je dobře, žes to sepsala, je dobré to připomínat, aby nikdo nemusel podstoupit to, co vy s malým :hug: :hug: :hug: Věřím, že všechno překonáte a dobře to dopadne :hug: :hug: :hug:

 
emocuc.polymorf  19.01.12 12:34

Monynko, jestli má malá stejnou skupinu jako ty vč. Rh faktoru, injekci nepotřebuješ :palec: Má i ten Rh faktor negativní, ano?-pochopila jsem to správně? :think: Při dalším těhu se tvé tělo bude chovat, jako by to bylo těhotenství první - z tohoto hlediska, tam se nemusíš obávat :hug:

 
Leuš
Stálice 78 příspěvků 19.01.12 12:35
Rh faktory

Misicko, souhlasim s tebou,je to vsechno tak. Bohuzel liknavost nekterych zarizeni nahrava k podobnym situacim v jake se ted ne vlastni vinou nachazis..Sama jsem RH neg., manzel RH posit. To ale nikoho nezajima, ridice se heslem, ze otec je vzdy nejisty…proste u RH neg. tehotnych se musi onen imunoglobulin aplikovat ve vsech tebou zminenych situacich. Me ho po prvnim porodu pichli i.m.(do svalu) abych pri druhem nemela potize.Synek je A plus. Loni v lednu, jsem bohuzel mela zamlklinu v 11 tt ( resp. 9tt) a musela na revizi. Danna latka byla bohuzel tak nedostatkova, ze jsem si ji mela pred zakrokem sama sehnat! Zazila jsem kolem toho tolik nervu…nikomu bych neprala. Druhe jsme chteli, tak jsem halt delala praci jinych, nemluve o tom, ze jsem si imunoglobulin za tisic koru sama koupila, nakonec., v mensi okresni nemocnici, kde se predzasobili.Udajne me to pichli ve spanku, tesne pred revizi..coz taky nemuzu jaksi pobrat.., vpich nikde,mela jsem strach jestli vubec aplikovali, kdyz proste latka loni nikde nebyla a cekatelek mraky. Ted koncime 24 tt s nasim druhym chlapeckem a protilatky jsou v pohode. Tak bud je vse v poradku, nebo je mimi po me taky RH neg. Tak ci tak, byt RH neg. neni zadne terno..Moc tobe i tvemu chlapeckovi preji aby vse probehlo jak ma a hlavne hodne zdravi. Verim , ze transfuze pomuzou a budete oba v poradku. Drzte se!

 
Kalla1412
Echt Kelišová 8537 příspěvků 19.01.12 12:39

Na to, že by rozdílné faktory mohly být prblém mě upozornil přítel, on má 0+ a já A+, takže je to v pořádku, ale že je to ařž takový průser, když e doktroka teřba nezeptá na krev partnera, já bych byla vzteky bez sebe…Přeju Tobě i miminku sílu do boje a šťastný konec s porodem po 34 tt.

 
Anonymní  19.01.12 12:41

Tak to teda fakt čučím. Protože já sice mám RH- taky, a po zamlklém prvním potratu a revizi jsem dostala v nemocnici ihned pichanec i s prukazkou, že jsem ho dostala, ačkoliv manžel je taky RH- a to jsem jim říkala ale nehleděli na to a prostě jsem injekci dostala.
Navíc u nás pokud v poradně zjistí po odběru, že jste RH- tak automaticky si zvou na odběr i otce, aby zjistili zda je taky RH- nebo RH+ (kvůli dalším opatřením)
Držím palečky at vše dobře dopadne

 
Monynka
Stálice 70 příspěvků 19.01.12 12:49

I já se přidávám, ať Vám všechno dobře dopadne a miminko, ať je zdravý:))

 
Jana206
Generální žvanilka 24472 příspěvků 19.01.12 12:53

Já jsem RH negativní, čekám třetí dítě, obě předchozí děti jsou RH pozitivní.
V porodnici jsem dostala injekci hned potom, co byl zjištěn RH faktor dítěte, a to bylo ještě, když jsem byla na porodním sále, ano, tak jsou rychlí..Tu injekci jsem dostala hned, jak mě přeložili na oddělení.

Při tomto těhotenství mi dr. nabíral krev na protilátky hned ze začátku, v 8. týdnu. Teď v 16.týdnu mi odebírali myslím jen triple testy. Nevíte, kdy jsou další odběry na protilátky?Myslím, že je to standartně třikrát za těhotenství(na pojišťovnu), dále to záleží na dr. nebo jako samoplátce. Nevíte někdo, kolik by to případně stálo, kdybych chtěla mít jistou častěji?

A ta injekce že je nedostatkovým zbožím?8o To tedy čumím, protože dnes se píchá ve 28.týdnu preventivně všem negativním, před 3 roky to tak ještě nebylo, dostala se až po porodu. Pokud to vyloženě neodmítnu na podpis, tak mi to píchnou.
Já to nehodlám odmítat, druhé dítě mělo k vůli nesourodosti rh faktorů a ještě krevních skupin těžkou poporodní žloutenku, vraceli jsme se po příchodu z porodnice do nemocnice na fototerapii(ta proběhla i v porodnici, bilirubin už byl v normě).
Jsou na to různé názory, ale po mé zkušenosti tuto injekci odmítat nebudu.

Jinak mi gynekolog říkal, že se nemám bát, protože jsem po porodu injekci dostala, riziko není o nic větší, jako by to bylo těhotenství první.
Byla jsem na prvotrimestrálním screeningu, plod odpovídal velikosti a na velký UTZ jdu za 3 týdny.

Nevíte, jestli by se z toho případně poznaly problém způsobené růstem protilátek(jako menší mimino)?
Určitě se na to zeptám i lékaře, který mě bude vyšetřovat.

 
Anavi
Ukecaná baba ;) 1824 příspěvků 19.01.12 12:57

Misicka, moc vam drzim pasticky, nech to zvladnete :kytka:

Ja som tiez Rh-, partner je Rh+ / dcera je Rh+/ a po porode mi porodnik odmietol dat injekciu, hoci som si ju pytala ja sama …primar sa rozhodol na druhy den,ze to nie je treba!!!!! :cert:
Takze ju nemam…moj gyn, to vie,povedal,ze sa stala chyba a ze pri prip. druhom tehotenstve na mna treba davat vacsi pozor…

 
Aspera
Neúnavná pisatelka 17997 příspěvků 2 inzeráty 19.01.12 12:58

U mě se po revizi taky nikdo neptal na skupinu otce. Vím, že u nás problém není, manžel je RH-. Doktoři stejně zjistili mou skupinu a až pak věděli, že injekci nepotřebuju, jsem RH+. Až při dalším těhu jsem zjistila, že se nehlídá jen RH-, ale hlídají se i maminky se skupinou 0, takže jsem odběru protilátek stejně neutekla.
Misicko, ať u Vás vše dobře dopadne a je dobré se o takové zkušenosti podělit, ať ostatní ví na co si dát pozor.

Příspěvek upraven 19.01.12 v 13:01

 
Anavi
Ukecaná baba ;) 1824 příspěvků 19.01.12 13:03

Misicka,pises ,ze do 6-7 tt po pripadnom SP, sa injekcia nemusi davat …,ak sa da,pomoze to pri dalsom tehotenstve,alebo vobec nema zmysel?

 
Natael
Závislačka 2697 příspěvků 19.01.12 13:05

Ahoj já mám taky RH negativní a moje 7mi týdenní dcerka zdědila skupinu po otci A pozitivní, po porodu(císařským řezem) když mě přeložili na šestinedělí přišla sestřička s injekcí, že mi jí musí píchnout, kvůli dalšímu případnému těhotenství. K tomu jsem dostala potvrzení s datumem a názvem injekce, která mi byla aplikována kvůli RH negativní, který mám nosit v peněžence při sobě… proč to ani nevím :-)

vám pžeji, aby u vás dopadlo vše na jedničku a už nebyly žádné komplikace !!! :kytka:

 
petulaaa87
Ukecaná baba ;) 2072 příspěvků 19.01.12 13:46

Taky jsem RH- a přítel Rh+, první dcera má faktor pozitivní po tatínkovi, takže mi přišla sestřička po porodu píchnout injekci aby u druhého těhotenství nebyli problémy.Druhé naše dítě(syn) má faktor negativní po mně,takže už nikdo nic neřešil, v takovém případě prý žádný problém není.
V obou těhotenství mi tuším dělali testy na protilátky celkem 3× a vždy to bylo v pořádku, ale co vím,tak jsem nikdy nedostala preventivně injekci v 28tt.To až po tom prvním porodu, kdy zjistili,že malá má krev po taťkovi

Taky znám případ kdy to lékaři zanedbali, nehlídalo se to a problém byl na světě :,(

Moc držím palečky,abyste to s miminkem zvládli!!! :kytka: :srdce: :hug:

 
myšanda26  19.01.12 14:26

Taky mám Rh- manžel Rh+, ale problém nenastal. Vůbec teda nezjišťvali manželovu skupinu, prostě máte Rh- dostanete injekci. Po obou porodech mi jí dali taky automaticky hned po zjištění skupiny dětí do břicha a po půl roce na kontrolu s protilátkama. Děsí mě, že to někde takhle po… Přitom tohle není nic nového. Mamka měla taky Rh-, táta + , taky jí kvůli tomu hlídali už tehdy před 30ti lety. My jsme se sestrou obě negativní a ani jedno z naších dětí už Rh- nezdědilo.

 
doriang
Kelišová 5579 příspěvků 19.01.12 14:32

Obrovská chyba se stala po tvém prvním neúspěšném těhotenství… injekci jsi měla po potratu dostat naprosto automaticky :cert:
Jsem taky Rh-, manžel + a krom prostřední jsou děti taky plusové. Injekci jsem dostala po porodu obou pozitivních dětí i po jednom spontánním potratu (nedat ji je fakt hrubá chyba, když dr. ví, že matka je Rh-). Moje dr. sleduje všechny negativní matky, partnerovu skupinu nikdo nezkoumá a podle mě je to dobře, protože co si budem nalhávat, otec nemusí být vždycky jistý ;) :lol:

monynko Zeptej se pediatra jaký Rh faktor má tvoje dítko. Ta injekce proti protilátkám se po porodu dává pouze v případě, že dítě neg. matky má pozitivní faktor. Takže pokud máš dítko negativní tak ti injekci po porodu dávat nemuseli.

 
shagga
Ukecaná baba ;) 2353 příspěvků 19.01.12 14:41

Teda to koukám jako puk a díky za deníček. Mám za sebou screening a z výsledků mi vyšla krevní skupina 0- a RH-, k tomu jsem ještě v dětsví byla na několika transfuzích. Takže asi si budu muset injekci ohlídat. Doktor na gyndě se teda o ničem nezmiňoval, že by to mohlo způsobovat až takovou paseku 8o Jen sestřička se při vypisování průkazky ptala na ty transfuze, až mě udivilo k čemu takovou informaci potřebují.. teď už je mi to jasné. No, za týden mám poradnu, tak se asi poptám, co a jak.

 
doriang
Kelišová 5579 příspěvků 19.01.12 14:50

shaggo Ta injekce v těhotenství se teď dává automaticky (samozřejmě ji můžeš odmítnout, pokud nemáš problém s protilátkama) a po porodu se dává až podle Rh faktoru dítěte. Krevní skupinu dítěte by měli v porodnici zjišťovat automaticky pokud je matka negativní.

 
asha
Nadpozemská drbna 29546 příspěvků 19.01.12 15:34

Taky jsem rh- a mam tri deti rh+, injekce podany po porodu, vse ok…
A mam dotaz: co je mysleny tum dusevnim otresem?
„Rhega se také podává při samovolném potratu, po odběru plodové vody, děložním krvácení nebo po duševním otřesu v těhotenství.“ To vidim poprvy v zivote… :think:

A dalsi dotaz: „Když je RH+ po tatínkovi, injekce se musí píchnout. Další důvod této injekce je i prodělaná transfuze.“ …jaka transfuze se mysli?

Příspěvek upraven 19.01.12 v 15:35

 
Vlkoška
Závislačka 4133 příspěvků 19.01.12 15:48

Ahoj, taky se řadím mezi holky s Rh- a s manželem Rh+. Obě děti jsou po otci +, takže po obou porodech mi byla podána injekce. U prvního porodu druhý den, u druhého porodu ještě na porodním sále. Taky jsem byla vždy po půlroce od porodu na kontrolním odběru. Držím palce, aby jste to zvládli co nejlépe :kytka:

 
Genovesa
Extra třída :D 10978 příspěvků 19.01.12 16:02

Ty transfuze se mi zdají divné, při transfuzi přece musí být podána krev podle faktoru příjemce. :nevim:
A taky moc držím palce. :kytka:

Příspěvek upraven 19.01.12 v 16:08

 
kocicka18
Kecalka 279 příspěvků 19.01.12 16:25

Jo to je moc pěkný, já jsem podle těhu průkazky byla AB+, při druhém odběru před odesláním do porodnice najednou B-. Žádná injekce, žádný další test jak to tedy je nic…Malý měl po porodu žloutenku a v Motole mi tvrdili že při prvním odběru krve syna se jim nepodařilo zjistit jeho skupinu…V pro­pouštěcí zprávě najednou běl taky B-..Takže až půjdu teď zase na kontrolu na gyndu, budu se muset s doktorkou nějak pobavit jak to tedy je:-(..Ale tohle bych teda nečekala ani od Motola ani od soukromé gyndařky…

 
shagga
Ukecaná baba ;) 2353 příspěvků 19.01.12 16:28

jajul transfuze nemusí být nutně ta stejná krevní skupina: http://cs.wikipedia.org/…ansf%C3%BAze

 
marketpospisil
Ukecaná baba ;) 1309 příspěvků 19.01.12 16:51

Ahoj,
tak to je teda mazec s tou injekcí!!! :evil:
Jsem stejný případ já negativní manžílek pozitivní..Poprvé jsem taky potratila ale ihned mi byla píchnuta ta injekce a navíc jsem k tomu dostala jakousi průkazku kde to bylo uvedeno že jsem to podstoupila!!!!!
Mám doma ted 3 chlapečky a musím říct že jsem všechny 3 těhu trpěla jak zvíře a bála se!!! :(
Kluci mají naštěstí všichni tři mou krev-tedy negativní ale ten strach ,ten strach mi to těhu pokaždé kazil..Navíc mi bylo řečeno že u tohoto typu se nedoporučují více než dva porody!Nevím kdo mi to nakukal ale já se celé 3 těhu bála že malému něco bude..Samozřejmě že to není pravda :kytka:
Tobě držím hrozně moc palce musíš být hrozně statečná já při představě břišní transfuze úplně šílím!!
A první dítko má jakou krev?negativní?a to tě poté také neočkovali??Je to hnus co se děje ale určitě za to mohou v nemocnici-v dnešní době co si člověk nepřipomene sám to nedostane-bohužel čerstvá zkušenost!

 
Genovesa
Extra třída :D 10978 příspěvků 19.01.12 17:29

shagga - pokud vím, od praxe AB univerzální příjemce a O univerzální dárce se už upustilo, není to tak jednoduché, jak se dřív učilo ve škole. Ale tu jde o Rh faktor! I kdyby se dala krev jiné skupiny, všimni si v tvém odkazu v tabulce, že člověku Rh- nelze podat krev Rh +! To lze pokud vím jen obráceně.
Víc jak dva porody se opravdu nedoporučovaly, ale v době, kdy ještě nebyla běžná léčba na ty protilátky pokud vím.

Příspěvek upraven 19.01.12 v 18:22

 
k acka
Kelišová 6918 příspěvků 19.01.12 17:44

Ahojky, mám v tom teď trošku zmatek. Tak bych se ráda zeptala co a jak. Já jsem RH negativní (manžel bohužel nevím) a při prvním těhotenství jsem injekci dostala až po porodu, protože dcerka měla stejnou krevní skupinu jen RH pozitivní. Teď se snažíme o druhé a já bych se ráda tedy zeptala, zda tuto injekci dostanu hned nebo zase až po porodu nebo hned jakmile se zjistí, že jsem těhotná či co vše to pro mě znamená? Moc děkuju

 
Genovesa
Extra třída :D 10978 příspěvků 19.01.12 18:20

k acko, rozhoduje Rh faktor (+, -), krevní skupina je šuma fuk. Budou Ti sledovat krev na protilátky, ale protože jsi minule injekci dostala, neměl by dle mého být problém ;) .

Příspěvek upraven 19.01.12 v 18:21

 
VeronikaNel
Kecalka 440 příspěvků 19.01.12 18:27

Koukám,měla jsi fakt „štěstí“ na (pardon) dementní doktory!!! :think: Já jsem také negativní,u přítele nevím,ale hned když mi sk. řekli,vysvětlil mi můj OG,o co jde a jak se bude později postupovat.Po nástupu do poradny už v porodnici mi to všechno poctivě zopakovali.
Držím palce :hug:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 19.01.12 18:47

hodně štěstí a hlavně ať to ve zdraví zvládnete oba, posílám hodně energie a sil :hug:

 
29
Extra třída :D 10217 příspěvků 19.01.12 19:45

já mám rh - manžel rh +,první dítě rh - a druhé taky rh -,jenže to mělo slabou anemii,ale srovnala se ji sama.Nikdo mě inijekci nedal a o anemii dcery jsem se dozvěděla z propouštěcí zprávy.Ale během těhotenství jsem měla víc odběrů na protilátky.

Příspěvek upraven 19.01.12 v 19:46

 
mekelka
Závislačka 2503 příspěvků 19.01.12 20:14

Přeji, aby vše dopadlo dobře a miminko bylo zdravé :-).
Mě při druhém těhotenství zjistili, že sice má RH faktor +, ale protilátky mi vyšly, jako bych měla RH -. Takže jsem dostala lejstro, kdyby mi museli dát transfuzi, tak co přesně. Já mám anemii od 17. První těhu bylo OK, druhé s potížema dopadlo dobře. Teď čekám 3 dítě, jsem ve 13 týdnu a žádné krevní testy mi nedělali, až v 16 tt. Prý mám ale čekat, že to bude totéž jako u 2 těhu. Nikdo mi to nedokázal pořádně vysvětlit, proč to je :-(.

 
Sarin
Kelišová 6011 příspěvků 2 inzeráty 19.01.12 20:29

Zdravím, taky jsem případ s Rh-, přítel Rh+ a malý Rh+. Musím říct, že ačkoli moje gynekoložka má své mouchy v tomto případě jsem jí vděčná, že mi situaci hned ze začátku objasnila. Když jsem si pak ještě dodatečně o této problematice něco přečetla, věděla jsem, co mám očekávat a byla jsem připravená si podání injekce po porodu ohlídat. Naštěstí vše proběhlo jak má a injekci jsem dostala naprosto automaticky.
Je hodně smutné, že se ještě v dnešní době stávají případy jako je ten váš :( . Je vidět, že i v lékařství se vyskytují jedinci, kteří svoji práci prostě odbývají a bohužel na to pak doplácí jejich pacienti. Toto by se opravdu, zvlášť v tomto oboru, nemělo stávat :? .
Je moc dobře, že jsi sepsala tento deníček a upozornila tak maminky s negativním Rh na co si dát pozor.
Přeju tobě i miminku hodně sil do následujících týdnů, ať to všechno zvládnete a malé se narodí v pořádku :srdce: :hug: .

P.S. Nejen pro těhulky s Rh- doporučuji román od Henryho Denkera - Lékaři. V těhu jsem četla jedním dechem :palec: .

 
michaba83
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 19.01.12 20:30

Taky mám Rh neg a přítel Rh+. syn má RH + po otci. Po porodu jsem dostala injekci a po půl roce jsem šla na odběry jestli je vše OK.
Doufám, že u příštího těhu to bude v pohodě.

Přeji mnoho sil ať to krásně zvládnete :hug:

 
Jana206
Generální žvanilka 24472 příspěvků 19.01.12 20:46

marketopospisil,ješ­tě v 80. letech se skutečně u rh negativních žen s rh pozitivním partnerem a při porodu rh pozitivních dětí, nedoporučovaly víc než 2 těhotenství.
To není blbost, dnes ale doba(doufám), pokročila.

 
Jana206
Generální žvanilka 24472 příspěvků 19.01.12 20:50

Sarin, tak ten román jsem četla už někdy ve 13 nebo 14 letech(měla jsem z toho referát v 8 nebo 9 třídě, taková literatura mě prostě zajímala) a těhulkám ho fakt nedoporučuju - jako těhotná bych ho nedala 8o
Nechápu, proč doporučuješ číst těhotným román, který pojednává i o smutných případech smrti novorozenců..A ten hlavní příběh v popředí taky nedopadl dobře, dítě zůstalo postižené, jen se ukázalo, že nepochybil obviněný lékař,ale klinika, na které se dítě narodilo(bilirubin, který poškodil mozek vystoupal už tam, nezahájili příslušnou léčbu)..
V pozadí jsou příběhy dětí narozených s fetálním alkoholovým syndromem, dále drogově závislé matce..

Těhulky, nečtěte to, není to nic příjemného..

Příspěvek upraven 19.01.12 v 20:51

 
macis30
Závislačka 3582 příspěvků 19.01.12 20:54

To tedy koukám holky. Ja jsem Rh- a otec dcery je Rh+,dcera(13 let) je po něm Rh+ a ja je pravda dostala hned v porodnici protilátky a pak po 6.měsících další. Teď s novým partnerem(manželem) který je Rh+ a když jsme čekaly první dítě a ja šla na přerušení tak mi nikdo žádnou injekci nedal( bylo to v 6.týdnu)
Teď čekáme další a jediné co se děje je že mi berou protilátky a vše je v pořádku,žádnou injekci jsem ve 28.týdnu nedostala.Asi tím že je vše OK.
Všem cojsou Rh- a partneři jsou Rh+ držím palce ať to dopadne dobře a zakladatelce také. Je to asi vše o přístupu lékařů.

 
Jitulinek26
Ukecaná baba ;) 1140 příspěvků 19.01.12 20:57

ahoj, taky jsme ten případ - já Rh-, můj muž Rh+.
Obě naše děti jsou po tatínkovi Rh+, po obou porodech jsem dostala injekce a buď průkazku, že mi to píchli, nebo alespoň letáček s informací, co mi píchli a že si mám po půl roce dojít na kontrolní odběry krve.
Během mého druhého těhotenství už podle všeho bylo jinde zvykem píchat injekce i během těhotenství… když jsem se na to dotazovala svého gynekologa, tak mě doslova a do písmene seřval, že určitě nedělám nic jinýho, než že sedím u internetu a čtu každou blbost :cert: . Po prvním těhotenství-potratu jsem také injekci nedostala.
A tak ťukám na dřevo, že jsou mé děti v pořádku :srdce:

Misicko, přeji hodně štěstí :hug:

 
AnciK
Kecalka 181 příspěvků 19.01.12 21:09

Co to bylo za doktory, kteří nebrali v potaz tvůj RH faktor? Vždyť to je důležitá věc!!! Navíc to není nic nového pod sluncem, takže i spousta laiků ví co obnáší RH- v těhotenství, takže se fakt divím, s jakými doktory jsi měla čest.
Např. mojí sestřence Dr. hned při 1.těhu říkal, že toto těhu pro ni není nebezpečné, ale že hned po porodu dostane injekci a pak v dalším těhu se budou protilátky sledovat, aby bylo vše OK.
Já jsem O+ a je pravda, že obou mým dětem hned po narození zjišťovali krevní skupinu a Rh faktor. Když jsem se ptala, proč to zjišťují jen mně a ne dalším maminkám na pokoji (nebyly 0), tak mi cosi říkali o žloutence, že všem maminkám skupiny 0 se krev dětí zjišťuje… Takže podle toho, co jsem si přečetla výše to asi kvůli žloutence nebylo… Děti mají po mně 0+ a manžel neví… A když se tak nad tím zamyslím, tak vlastně mí rodičové jsou 0+ a má sestra 0- …

 
Sarin
Kelišová 6011 příspěvků 2 inzeráty 19.01.12 21:25

Jana206, no vidíš, mě to třeba problém číst v těhu nedělalo a to se zdaleka nepovažuju za drsňačku. Taktéž mi to bylo doporučeno a asi proto mě nenapadlo, že by to někomu problém dělat mohlo. Mě naopak pomohlo si o tom přečíst. Myslím, že i když jsi už víceméně vypsala obsah, že to není celé jen takto černé. Ale je to samozřejmě každého věc a každý ať sám uváží.

 
renata79
Nováček 3 příspěvky 19.01.12 22:02

Taky jsem nositelka faktoru RH- a můj přítel RH+ . U prvního dítěte mě protilátky začaly zlobit po odběru plodové vody a muselajsem být do konce těhotenství hlídaná. Naštěstí o mojí krvi všude věděli takže mě vždy píchli imunoglobulin. Těď čekáme druhé dítě a protilátky mě naštěstí nezlobí :)
misicka455: je mě to moc líto co se Vám díky lékařům stalo je to velká nezodpovědnost, protože Vám tu injekci vždy musí píchnout jak po prodělaných potratech, v době těhotenství, a po porodu a žádný lékařna to nesmí zapomenout. Já to mám napsáno v těhotenské průkazce velkým písmem. Držím Vám palce, aby se miminko narodilo vpořádku!!!

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1720 příspěvků 19.01.12 22:10

Jsem matka Rh- a manžel je Rh+. Obě naše děti jsou Rh+ (prý je vyšší pravděpodobnost, že dítě zdědí Rh+ než Rh-, a to se u nás i stalo). S první dcerou jsem byla na odběru plodovky a sama jsem jim říkala ať mi píchnou injekci proti tvorbě protilátek. Prostě měla jsem štěstí, že jsem to věděla, protože oni tuto „drobnost“ přehlédli. Pak mi při kontrolním odběru na protilátky vyšel vyšší titr, naštěstí kontrolní odběr prokázal, že šlo jenom o zbytek protilátek z inejkce AntiD-globulinu a že to není nebezpečné. Podání injekce jsem si hlídala i u druhého mimi a doktorům jsem to přípomínala, prostě může se stát, že zapomenou. Občas mám pocit, že je nutné, aby člověk byl o krok před doktory a pozjišťoval si co se dá z internetu, i když doktoři to moc rádi nemají :nevim:

 
Krisťa81
Kecalka 465 příspěvků 19.01.12 22:22

Teda děvčata, já jsem tři měsíce po porodu druhého děťátka a musím říct, že jsem měla ohromné štěstí. Já jsem 0-, přítel AB+. První děťátko (chlapeček) se narodil s krevní skupinou A+. (pro ty, kteří nevědí…kombinace těchto dvou skupin vylučuje, aby dítě zdědilo skupinu jednoho z rodičů. Může mít buď A, nebo B. Jiná možnost není.)No, ale nevybavuju si vůůbec, že by mi v porodnici píchali injekci. Já jsem o tom ale věděla od sestry z gyn. a ptala jsem se na to po porodu a bylo mi řečeno, že není třeba, že se to pohlídá u druhého těhu. A teď se podržte. U druhého těhu, když jsem po krevních testech čekala v kabince a koukala si do karty vidím, že mám ve výsledcích z laborky krevní skupina 0 a RH faktor pozitivní :?: 8o :-O Hned za tepla jsem to naprášila doktorovi a ten se teda podivoval, že před tím jsem byla RH- a teď jsem RH+ a hned volal do laborky, jestli se nespletli a jestli je třeba udělat testy znovu. Oni mu odpověděli, že ne, že se v průběhu života může RH faktor změnit! 8o Druhé odběry ke konci těhu se dělaly už bez testů na protilátky, protože první jsem měla negativní a proto, že jsem údajně byla RH+ to nebylo ani třeba… Po porodu (malá má také A+) jsem o tom zvláštním jevu, který se u mě vyskytl mluvila s dětskou lékařkou a ta teda vytřeštila oči, že co je to za nesmysl, že RH faktor se přece nemůže měnit a hned domluvila, že mi udělaly krevní testy ještě jedny přímo v porodnici a to v téže laborce a tak se zjistilo, že mám opět krevní skupinu 0- :nevim: A můžu vám říct, že jsme byly obě dost naštvané, protože jsme si moc dobře uvědomovaly, že nebýt ohromného štěstí, mohla být malá na tom hodně špatně. Nebo by nebyla vůbec. Je tohle vůbec možný??? V dnešní době? :pocitac: Tak jak to vlastně je? Může se měnit RH faktor během života nebo ne?

 
Mondík
Závislačka 4507 příspěvků 19.01.12 23:14

Kveten - lasky cas, uvidis, ze to dobre dopadne! :hug: Ja jsem presne ten pripad Rh-, pritel Rh+, dcera Rh+ po tatinkovi… Ziju v Anglii a tady kdyz jsem nemela potrat a byla jsem prvorodicka, tak ve 28. tydnu automaticky pichli injekci s protilatkami (otec je nezajima, protoze nemusi byt jisty, injekci proste pro jistotu pichnou), na konci tehu mi pak vzali krev, aby zkontrolovali protilatky a kdyz se nam mala narodila, tak vzali hned po porodu jeji krev z pupecniku a zjistili, ze je Rh+ po otci, tak mi hned pichli dalsi protilatky. Az budu znovu tehotna, hned je na to radsi upozornim. U tebe to je urcite pochybeni doktoru a preju vam, at to mrnousek zvladne :hug:.

 
Káka74
Zasloužilá kecalka 920 příspěvků 19.01.12 23:38

Přeju hodně síly miminku i mamince. Je to hrozné, když vlastně stačilo tak málo a mohli jste být v pohodě. Lemplové mě štvou a doktoři lemplové, to je fakt katastrofa. Určitě jim to nedaruj, protože jinak jim to bude dál buřt. Držím palce.

 
Ditta77
Závislačka 4189 příspěvků 19.01.12 23:44

Moc moc moc přeju ať to dobře dopadne :hug: zase případ, kdy se mi nad liknoavostí některých „odborníků“ otevírá kudla v kapse :cert:
Mě u prvního těhotenství dali průkazku kde bylo krevní skupina 0rh negativní-injekci jsem dostala druhý den porodu.....U dru­hého těhotenství mi na začátku sestřička řekla, že se jim v laborce něco nezdá na mojí krvi 8o já plašila-kdoví co mi našli a po opakovaném odběru mi bylo řečeno, že moje krev není rh negativní, ale pozitivní 8o 8o 8o Doktorka i sestra říkaly, že se jim toto za celou praxi nestalo......obě moje holky měly taky docela komplikovanou žloutenku-takže jen doufám, že když jsem žila víc jak 9 let v domnění, že jsem rh negativní, tak to, že jsem teď rh pozitivní už je definitivní…
Stejně to nechápu-jka se někdo mohl splést :nevim: :nevim:

 
zitorka
Ukecaná baba ;) 2198 příspěvků 20.01.12 00:00

tak já jsem taky ten případ…A- a manža A+…když jsem čekala svou první dceru před pěti lety, tak jsem o tom nevěděla vůbec nic…jen jsem věděla od gyndr co mám za krevní skupinu…přečetla jsem si to v knížce, kterou jsem si koupila a hned zjišťovala jakou krevní skupinu má manžel…chodil darovat, takže našel jen kartičku a bylo to jasný…malá má krevní faktor po něm, takže jsem hned po porodu dostala injekci, z apůl roku po porodu jsem šla na kontrolní odběr…porod syna, tam se krev nezjišťovala, protože to bylo pro někoho zbytečné,a le injekci sjem dostala a teď v těhu s Nathy jsem byla na amniocentéze a hned po odběru jsem dostala injekci na protilátky…za měsíc jdu po půl roce an odběr protilátek…takže je faktem, že ti to prostě posrali doktoři, protože se to má dávat pokaždé…přeju, ať všechno dopadne dobře a jste s mrňouskem v pořádku… :hug: :hug:

 
asha
Nadpozemská drbna 29546 příspěvků 20.01.12 11:20

A nevite nekdo, co se stane, pokud pozitivni matka dostane omylem tu injekci?

 
Nelisa
Neúnavná pisatelka 15303 příspěvků 20.01.12 11:31

Míšo, drž se :hug: , určitě to zvládnete, jste oba velcí bojovníci. :srdce: :hug: :mavam:

 
misicka455
Zasloužilá kecalka 652 příspěvků 20.01.12 12:00

Asha já si myslím, že když se dostane omylem , že se nestane nic .

 
PusinkaMartinka
Echt Kelišová 9397 příspěvků 20.01.12 12:40

Psát, že to nikdo nezažil.. asi není dobrý zrovna moje máma prošla těmito věcmi.. je Rh- a táta Rh+… než sem se jí narodila prodělala 2 potraty první hned ze začátku kolem 10tt. a druhý tak v polovině těhu. Pak sem se narodila já … nějakým podivným zázrakem… podotýkám sem Rh+ mno a pak mamka porodila hošíčka v 8 měsíci slyšela ho plakat.. ale 3 dny po pordodu umřel… pak se ještě pokoušely ale bohužel… celkem byla těhotná 10 krát z toho jsem se narodila já dva hošíčci umřely a zbytek mamka potratila.. doted nechápu jak to mohla psychycky zvládnout. Ano bylo to dávno v roce 1988 ale poslední potrat mamka prodělala v roce 2000. Většinou potratila tak v polovině těhu.. mydslím že za to můžou doktoři… tehdát v začátku jak otěhotněla tak taky nedostala žádnou injekci takže ani nevím jak sem se narodila asi malý zázrak… přeji příjemný zbytek těhu a drž se! :kytka:

 
VěrkaB
Kecalka 134 příspěvků 20.01.12 13:23

Ahoj držím palečky ať vám vše dobře dopadne,i já mám faktor Rh- a tatínek má Rh+ a naštěstí jsme žádné problémy celé těhotenství neměli a porod byl též císařem a je pravda že jsem druhý den po porodu dostala protilátky a při odchodu z nemocnice pak ještě jednou.Dítě má Rh+ po tatínkovi a doktor nám řekl že při prvním to je většinou dobré ale při druhém že můžou nastat komplikace. :)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 Další »

Reklama


Reklama