Veronika a Adámek (20.týdenní)

Rodičovství
  • euka2
  • 26.04.03

Ahojky kočky a miminkové, jak jsem avizovala, píšu již dnes nový příspěvek, protože zítra jedeme za babinama na chatu a tam jsem bohužel bez :((( Budeme tam do čtvrtka, protože v pátek přijdou čistit sedačku, tak se musíme vrátit. Už vidím, že okamžitě po zvládnutí vybalení sedám k PC a závislácky koukám, co se tu bude dít :)))))))))

S Adámkem chodíme pořád ven, je tam nádherně a opravdu to s oblékáním nehrotíme. Bodýčko, kalhotky (dupsny už nedávám, je to přece jen už velký chlap :-))), ponožky a bundička. Jistí to ještě deka, ale když mu svítí do kočárku, je odkrytý. Nebojte, sahám mu na ručičky, nožičky, nos i uši a vše je teplounké. Jinak bych ho „zabelsila“ do deky a hajdy domů.

Tak jsem zkusila dát Adámka do klokanky a moc jsem teda nepochodila. Asi jsem udělala chybu, že tam nebyl od malinka. Já se toho vyvarovala, mám pocit, že jim to nedělá dobře na páteř. Ale teď když už je těžký - 7 kg - tak jsem si říkala, že si aspoň ulevím zádům. Nejdříve koukal jak puk, kdeže to je, ale pak vydal takové skřeky, které jsem u něj nikdy neslyšela, tak putoval ven. Ještě jednou jsem ho tam dala, ale zase bez úspěchu. A taky nejdřív si to obléknout na sebe a pak z toho Adámka vyndat, no to je tělocvik :-))))))

Adámek vyžaduje společnost. Kde jsou doby, kdy si vyhrál sám pod hrazdičkou. To už mu nevyhovuje a když, tak třeba jen jednou denně. Pak jsem našla nafukovací válec, který jsem nafoukla napů, a to se mu líbí. Uvnitř jsou míčky s rolničkama, takže mu to dělá i zvuky. Další bezva věc jsou leporela. Taková měkká, určitě víte, co myslím. Moc se mu líbí, neustále to má v puse. A když už ho to omrzí, musí nastoupit mamka a povídat, co vidí na obrázkách, jakpak se vyspinkal, co jsme všechny viděli na procházce, když spinkal… asi z toho zcvoknu, ale na druhou stranu aspoň trošku mluvím… ale jak mi to dělá potíže vyjadřovat se!!! Děs a běs.

Jé, já mám bezva téma, a to tchýně!!! Holky, já jsem z ní na větvi. Byli jsme tam o víkendu. Adámek si tradičně cpal ručičky do pusy a ona mu je „násilím“ vytahovala. Pak asi 150× za minutu řekla, že to asi budou zuby a ať to zkusím lžičkou, jestli necinká… nezkusila jsem. Pak zase, jak už za rok bude s náma sedět u oběda a bude baštit knedlíky s omáčkou. NO I KDYBYCH MU JE SAMA DÁVALA DOMA, TAM JE PROSTĚ NEDOSTANE!!! Cestou z procházky se Adámek probudil a začal klasicky řvát. No ona mu pořád říkala NE,NE,NE, já na to, že je to zbytečný, že stejně bude řvát… pak cloumala s kočárem, a to jsem jí už říkala, jak se houpe trojkolka a ona pořád, jako by ten kočárek měl péra. Jééééééééé, ona mi nic neudělala, ale já jsem z ní hotovááááááá. Jenže je to i moje chyba, že jí neumím říct, ať takový věci nedělá. Pořád, jak byla se svým prvním vnukem na půl roce sama na Moravě u babičky… asi si myslí, že bych jí Adámka samotného půjčila…no já bych ho zatím nepůjčila ani vlastní mámě, protože ji moc nezná a řval by jak tur.
No to jsem se rozvášnila. To jsem zvědavá na vás :-)))))

Dnes to nebude tak dlouhé, zavírají se mi oči, i když jsem bezva vyspalá, ale Adámek dá zabrat přes den, tak jsem hotovka. Máš pravdu Johanko, doby, kdy jsem vstávala po 3 - 1 hodině jsou DOUFÁMMMMM pryč, to bych byla zmlácená tuplem.l

Mějte se skvěle, doufám, že až se vrátím, že si počtu.

Zatím papa

Veronika a Adámek (v pondělí 20.týdenní)

Váš příspěvek
Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 26.04.03 10:44

Ahoj Veroniko a ostatní!
To je opravdu bezva téma ? tchyně:)) - hned jsem se chytla! Jen musím dávat bacha, abych se moc nerozčílila. U nás je to bohužel z obou stran ? nejen tchyně (65 let)má dost staromódní názory, ale taky moje mamka, se kterou už jsem měla párkrát konflikt kvůli ?dobře míněným? radám, nejen v těhotenství, ale hlavně teď když je prcek na světě.
Je to blbý, že takhle uvažuju, ale zaplaťpánbu mám rodiče hodně daleko a tchyni s tchánem přiměřeně daleko:), takže nemají šanci se mi do výchovy plést… jen musím bojovat s tím, jak jim pořád (oběma ženským) vysvětlovat a zdůvodňovat, proč jim malýho nechci ?půjčovat?. Moje máma chápe, že kojím (ale už nechápe, proč jí ho nepůjčím samotného třeba na hodinu ven nebo do vedlejší místnosti ? já na to prostě holky ještě nemám, chci mít Marcelka pořád na očích, nevěřím nikomu, jen vlastnímu manželovi), ale tchyně nechápe ani to, že kojím, protože ona sama nekojila, že údajně ?neměla mlíko?a tak musím pořád dokola poslouchat, že kojím už dost dlouho, proč nedávám čaj, proč nedávám masíčko… no řeknu vám, je to na nervy, tak tam raději moc nejezdíme, jednou za měsíc na půl dne stačí. Z toho plyne, že vlastně nemám ani jednu ?normální? babičku na budoucí hlídání, i kdybych se měla finančně hodně omezita zůstat déle doma nebo si zaplatit au-pairku, k babičkám néééééé!!
Cloumání kočárem ? taky jsem to zažila ? přesně tak jak popisuješ, akorát že nemáme trojkolku. Babička si prostě usmyslela, že TEĎ HNED musí M. spát, tak ho řvoucího narvala přes moje protesty do kočárku a začala s ním cloumat. Vydržela jsem to 2 minuty a pak chudinku vytáhla ven a byla z toho scéna.
Ručičky ? taky mu je násilím vytahujou!!
Kojení ? pořád dokola poslouchám, že co je to za ?moderní výmysl? kojit tak často (podle přání dítěte), proč nekojím po 3 hod. jako se to dělalo kdysi?A samozřejmě nechat dítě mezitím řvát hlady… Babičky vědí přece nejlíp, jak vychovávat děti, že jo… když mají takové zkušenosti.
S tím jídlem ? naše obě babičky si myslí, že dítě cca od půl roka může všechno jíst ? tzn. to co dospělí!A úspěšně se takhle daří mojí mámě kazit zdraví mému teď devítiměsíčnímu synovci, do kterého cpou od šesti měsíců totálně všechno, knedlíky s omáčkama, dorty se šlehačkou, taky jsem viděla, že mu dávají nakrájený párek… Chudák dítě! I když mě asi kdysi taky krmili stejným způsobem a žiju… a jsem zdravá. Prostě ta starší generace nedokáže často pochopit, že je to jen MOJE dítě a že záleží jenom na MĚ (a na taťkovi), co bude jíst a jak ho budu vychovávat! Naštěstí manžel je rozumný a máme stejné názory, tak snad problémy nebudou, jen nevím, jak se budu vykrucovat, že malýho nebudu dávat k babičce na prázdniny, a to minimálně do dvou let věku (oni by ho vzali třeba na chalupu a tam do něho cpali například instantní polívky z Vitany, párky, sladkosti neomezeně atd.) Švagrová našim totiž půjčuje svoje děti pořád a od malička (nekojila, takže děti jsou od cca 4 měsíců pořád ?na hlídání? u babiček) a připadá mi dost nezodpovědná, že jí nezáleží moc na tom, co děti dostávají k jídlu. Já taková teda nejsem a chci pro svoje dítě jen to nejlepší. Podle babiček to ale přeháním, jsem úzkostlivá matka, dítě rozmazluju atd.
U tchyně zase pokaždé poslouchám, kolik utrácíme peněz za jednorázové pleny (jako by to byly její peníze, že by se mi prý nic nestalo, kdybych prala a žehlila látkové (ona to tak před 40 lety taky musela dělat)! A kolik má malej nového oblečení! To muselo stát balík!! Bylo by to na dlouhé povídání, tady není prostor… a už jsem pěkně rozvášněná!! O tchyních a matkách jsme si psali už v těhotenském deníčku… tak abych se neopakovala:)
Závidím těm, kdo mají pohodové rodiče a tchyně a nemusí mít strach jim dítě svěřit, asi vás bude většina. Nechci aby to vyznělo, že máme špatné rodiče, to v žádném případě, jsou perfektní, hodní atd… jen se do všeho pletou a snaží se blbě radit… a to stačí k tomu, aby byl vztah hodně vlažný a pokud jde o moje děti, bude jim nejlíp s maminkou a tatínkem.
Johanka a Marcel 12 týdnů

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.03 11:37

Ahoj maminky a miminka.-)
chtěla bych se vám taky „pochlubit“ se svojí tchýní. To je totiž osůbka, která mi v poslední době nesnesitelně pije krev:o
Když se malý narodil tak dojela do porodnice, nechala se s Radečkem vyfotit na celý film, po návratu z porodnice opět a ted se chlubí jaká je skvělá babička, každýmu ukazuje fotky a přitom vícekrát už u nás nebyla, a tím její zájem o svého vnuka opadl. Ale to by nevadilo, vám aspon holky řekne tchýně všechny „nedostatky“ do očí, mě ne. Pomlouvá mě všude kde může jaká jsem to matka, že ze dvouma malýma dětma ( mám jěště 3 letou holčinu) mám doma binec, že vůbec neuklidím, že malýho rozmazlkuju, že ho nenechám vůbec pořvat, a tím mu prý nevyvíjím plíce, že chodí příšerně oblíkaný. A ted prý mě nějaká její kámoška viděla kojit v parku, tak hned hrůza, jak si to vůbec můžu dovolit " ukazovat se" na veřejnosti, manžela pořád proti mě popuzuje, ale když je tchýně se mnou neřekne mi ani bú, jen se usmívá. Mám zase opačný problém jak vy, potřebovala bych občas pohlídat malýho, nebo apson povozit v kočárku hodinu, ale babička nemá čas, je strašně zaneprázdněná, musí jít s kamarádkama do baru, nebo prostě jen spát…
Už toho radši nechám, doufám že se nezlobíte že jsem se takhle „vtěrkla“ k vám do deníčku, čtu ho od začátku, protože jsem měla stejný termín jako Johanka, ale malý se narodil o dest dní dříve.
A moc mě těší že nejenom já mám potíže s tchýnulí.
Lenda+Radýsek 15 týdnů

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.03 14:21

Ahoj holky a mimca,
Teda Veroniko, ty tady rozpoutas takovyhle zhavy tema a klidne si odjedes. Takze tchyne a babicky. No my to mame nestandardni, s tatinkem jsme se rozesli jeste nez jsme o Tomasovi v brisku vedeli, ale vychazime spolu velmi dobre, tehotenstvi, porod I prvnich sest tydnu jsme prozili spolecne a ted se vidime asi tak jednou za mesic. Edward (tedy tatinek), zije v Londyne, kde jsem ja zila posledni ctyri roky. Ted jsem v Praze a nez se nam dostavi domecek za Prahou tak bydlim u mamky. S ni vychazim moc dobre, je prima, ale taky me dovede paradne vytocit dobre minenyma radama a nebo treba neustalym focenim s bleskem z blizka a tak ji taky nekdy musim durazne rict, ze at si mysli co si mysli, je to moje dite a konecny slovo mam ja. Ale nemuzu si opravdu stezovat, pomuze mi hlavne s varenim a pranim a je hrozne rada kdyz si muze s Tomasem pohrat a on ji ma moc rad, protoze s nim dela blbiny.
No o co mam mamku bliz o to mam tchyni (tedy v uvozovkach) dal ? na Novem Zelandu. Takze dal uz by to neslo. Prijela se na nas podivat do Londyna kdyz byl Tomasovi mesic a byla vdecna kdyz jsem ji ho nechala povozit po parku nebo pochovat. Ani nahodou by si nedovolila mi do niceho kecat. Ted jsme ve spojeni telefonicky a po emailu, posilam fotky a povidani co Tomas a tak a oni jsou I s dedou moc vdecni. Mrzi me, ze Tomase nemuzou videt casteji. V cervnu se vsichni srazime v Londyne a pojedeme na tyden na dovolenou, tak se tesim, ze ho uvidi ? pro dedu to bude poprve.
No takze I kdyz to situace neni ani zdaleka idealni, protoze tata na dalku urcite neni pro zadny maly dite to nejlepsi, na babicky si nemuzu stezovat.
Otazky ohledne cestovani uz byly povetsinou zodpovezene Evou, takze jeste jen na doplneni z mych nedavnych zkusenosti: Za miminka se opravdu vetsinou neplati, ale neni to vzdycky tak. Ted naposledy jsme leteli se Swiss a platili jsme 10% z ceny letenky a cast letistnich poplatku, takze je urcite dobry se na to zeptat kdyz se budete rozhodovat s kym letet. To s tim kocarkem je pravda, v zavazadlovem prostoru dostane dost zabrat, ale pokud budete muset prestupovat tak bych spis doporucovala nechat si ho na ten prestup vyndat, aby jste nemuseli travit cas jen s mimiskem v naruci. No ale zase zalezi na tom kam a pres co poletite, na velkych letistich jsou vyhrazene prostory pro deti a miminka, kde maji prebalovaky, hracky I postylky a tam se v pohode cekani da preckat. Autosedacku ti Petrus v letadle pouzivat nepovoli, jak uz Eva psala, v mensich letadlech bude sedet s tebou a ve vetsich muze lezet v te korbicce. Takze autosedacku urcite zabalit (treba az na letisti pokud v ni prijedete) a do zavazadloveho prostoru. Tomas skutecne nejevil zadny znamky nepohodli ani pri vzletu ani pri pristani, I kdyz pro jistotu jsem mu pri vzletu dala cucnout mlicka ? polykani pomaha vyrovnat tlak v usich.
No tak to je vsechno, co me k cestovani napada.
Holky co planujete dovolenou u more, nemate strach z moc velkeho tepla? My jedeme schvalne uz na zacatku cervna aby nebylo jeste moc horko, tak snad to bude bez problemu. Napada vas krome slunecniku, ochranneho kremu, kloboucku a lahve na vodu jeste neco podstatneho na co by clovek nemel zapomenout? Ja si rikam, ze kdyby prece jen bylo moc horko no tak holt zalezeme do klimatizovanyho pokoje a pred vedrem se schovame. Jo a s tou vodou ? ma se davat jakakoli lahvova a prevarena, nebo musi byt specialne kojenecka a pak uz se nemusi prevarovat, nebo stejne jo?
Ale tady je to teplicko parada co? Tomas uz mel vcera jen tricko s dlouhym rukavem, kalhotky a ponozky a kdyz si je sundal, tak jsem ho nechala chvili I bez nich.
Jinak my v noci porad vstavame kazde 2 ? 3 hodiny, uz jsem z toho fakt hotova, ale rikam si, ze navzdy to tak prece byt nemuze, tak se snad taky jeste nekdy vyspim. Tak papa, mejte se krasne a uzivejte vonave jaro!!
Katka a Tomas (brzo 4 mesice)

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 26.04.03 16:34

Ahoj všichni, přemýšlím, co napsat pozitivního, aby se nám to tady nezvrhlo jen v nadávání na babičky!! Ono tak zase není tak špatný, jak jsem v návalu emocí napsala… vlastně spolu vycházíme dobře, jen nesmí přijít řeč na nějaké ožehavé téma, jako například výživa kojenců nebo oblíkání do kočárku… (znáte to, babičky by nejraději ještě teď skoro v létě balily do teplého fusaku).
Já jsem dost tolerantní, jsem občas ochotná i vyslechnout jiný názor… ale uvíala bych, kdyby někdo (třeba tchyně) vyslechla a respektovala můj. No nic, jsem zvědavá na vás ostatní.
Napadlo mě, že taky budu jednou tchyně!! Jéžišmarja, ráda bych byla hodná a milá tchyně, která nebude mladým do ničeho mluvit… ale bůhvíjak to dopadne, třeba budu na stará kolena ještě horší než moje nebo manželova máma (i když si teď svatosvatě slibuju, že budu jiná).

Venku máme krásně, sluníčkový den, jen tady fouká dost silný vítr. Marcel v kočárku poslední dva týdny dost vyvádí a aby si celá ulice nemyslela, že dítě týrám (hystericky začne řvát, jak ho položím do kočáru a nepřestane a nepřestane.. dokud ho nevezmu na ruku), tak chodím s babyvakem, Marcelek má pěkně přehled, co se kde děje, chvilkama usne, občas sednu na lavičku… pohodička. Kočár začnu používat asi až bude smět prcek sedět. Nechápu to, do těch 2 měsíců se mu v kočárku líbilo, spal jak dudek, pak začal blbnout trochu a jen občas a teď poslední dobou je to teda síla:))

Doma jsem dneska dělala po dlouhé době bramboráky, hodně česneku a majoránky, mňam mňam, voní to tu ještě teď, snědla jsem jich asi 6 kousků, doufám, že z toho nebude mít Marcel bolení bříška, to bych nerada… občas ale zhřešit snad můžeme, ne?

Tak já to dopíšu, mrknu ještě do jiných deníčků, abych byla v obraze a půjdu si zacvičit, aspoň břicho, poslední týden jsem líná a vůbec necvičím!!!

Mějte se krásně, nerozčilujte se s tchyněma a pište!
Johanka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.03 21:08

Ahojky.

To byl dneska náááádherný den. Taky jsme byly odpoledne na procházce a Magda vzorně spinkala v kočárku 2,5 hodiny. Já jsem jsem si chvilkama hrála s Dominikou a chvilkama vystrkovala čumáček na sluníčko. Paráda.
Johanko, taky jsme měly s Madlenkou asi před měsícem období, kdy kočárek byl za trest. Magda v něm řvala a řvala a řvala. A nepomohlo nic. Samozřejmě, že byla nakojená, přebalená, byl čas na spinkání, nebyla ani moc nabalená… zkrátka se jí v kočárku nelíbilo. Přešlo to samo. Tak to zase časem vyzkoušej a uvidíš. Myslím, že ti naši miláčkové už by nejraději seděli a všechno mohli vidět. Výhled ,,ležící'' z kočárku je už pro ně málo.
Téma tchýně, to je fakt chuťovka:-)). Já mám naštěstí tchýni daleko a tak, když se vidíme asi 4× do roka, tak to celkem zvládám. I když poslední návštěvu jsem rozdýchávala hodně dlouho. Starší dcera měla narozeniny a milá babička jí přivezla igelitku plnou hadrů. Když píšu hadrů, tak myslím hadrů. Zkrátka oblečení nakoupené u našich vietnamských prodejců. Např. silonové ponožky /balení po 5ks 2×/, hnědý rolák, 2× punčocháče, … Hádejte, kam to všechno putovalo? Ano, správně, do odpad'áku. A to jsem babičku po telefonu poprosila, ať Nice nekupuje žádné oblečení (už jí znám, není to poprvé). Chtěli jsme příspěvek na autosedačku a dostali jsme hadry. Abych řekla pravdu, bylo mi Dominiky líto. Hned druhý den jsem jí šla koupit hezkou sukýnku a triko. Už dlouho se chystám, že si s tchýni o tom promluvím. Ale není to moje máma a nerada bych ji urazila, ale ten její vkus je fakt děsivý:-(((.
Raději už končím s tímhle žlučovitým tématem. Holky vzorně spinkají a já bych měla žehlit. Mějte se všechny moc hezky a krásnou noc.

Iveta a Magda

Petrus1
Kecalka 500 příspěvků 26.04.03 21:54

Ahoj holky,

Chci podekovat Katce a Eve za rady ohledne cestovani letadlem. Dam na vas a kocarek si poradne zabalim a strcim do zavazadloveho prostoru i s autosedackou. No jeste se pak samozrejme zeptame az budem rezervovat letenku, jak je to s mistem a s tou zavesnou korbickou.

Holky, co se tyce babicek a tchyni, tak se moc nepripojim. Obe mam tisice kilometeru daleko, Lukaska nevidely a uvidi ho asi 14 dni koncem leta poprve. Moje mamka by mi do vychovy nemluvila, neni ten typ. Sice by mi rekla, jak to delala ona (ma tri deti a tri mladsi sourozence), ale urcite by mi nic nenutila. S tchyni si nejsem tak jista. Je hodna, ale obcas ma tendenci nutit takovym "nenasilnym " zpusobem svuj nazor. Obcas mi hned ani nedojde, ze se me snazi presvedcit. Tezko se to popisuje, je dost zvlastni. Kazdopadne mi to nehrozi, kdyz je tak daleko.
Teda Johanko, ale ta tvoje tchune s nazorama na kojeni a krmeni deti, to je sila. To bych se taky drzela hodne zpatky. No a jednorazove pleny, to taky nemuzou zkousnout. O tom jsem se s tchyni bavila, jeste, kdyz jsme byli v Cechach a vim, ze se ji to nelibi. Podle ni jsou strasne nezdrave a spatne na nozicky. Nekdy mam pocit, ze nam snad tuhle vymozenost zavidej, ony musely porad prat, tak my bychom mely asi taky, ze jo.

My mame dnes venku taky krasne, tak se jdeme vsichni i s tatkou nabastit a hura ven.

Mejte se fajn,

Petrus a Lukasek 12 tydnu

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.04.03 23:02

Ahoj holky

Vzpomněla jsem si na Monáčka. Nevíte někdo jak se má? A co se jí to vlastně narodilo? Nějak jsem čekala, že se tu objeví článek třeba o jejím porodu ale nic takového jsem nenašla. Nebo že bych to prošvihla?

Zdraví vás „zvědavá“ Eva:)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.04.03 07:08

Ahoj holky…Tak jak sezdá, jako jedna z mála mám tchýni bez problémovou. Vycházíme spolu dobře, bydlíme od sebe 15 km, takže se vidíme dost často. Pokaždé se mě ptá jestli ještě kojím?? Já že jo, a ona řekne, že jsem dobrá a měla bych dostat metál:))))) Ona sama moc dlouho nekojila. Na téma Pampersek, kojení, příkrmy atd…To srovnává s dobou kdy měla děti, říká, že tedˇ je vše jednodušší–dřív nebyli Pampersky. automat. pračky atd…( to s ní souhlasím) Ale je fakt, že nehlídá. Kristýnce je za měsíc 6let, za tu dobu jí hlídala 2×:(((((( Pořád říkala, já jí budu hlídat až bude chodit, až si řekne co chce, atd…skutek utek. Když jsem před ní řekla, že nemáme hlídání tak dělá, že neslyší..Ještě, že mám moje rodiče:))))) Ti jsou zlatí. Ohledně dárků, pokaždé přiveze holkám oblečení (vkus má docela dobrý) ovoce, sladkosti, hračky. Když se obě narodily, koupila jim krásné náušničky..Takže kromě toho hlídání je to prima. Už jsem si zvykla, že mi prostě s hlídáním nepomůže..To je vše, tak Vám všem přeji co nejmínˇ problémů s tchýněma…Mějte se i dětičkama co nejlíp. Pa Gabča s Karolínkou ( 18 týdnů)

Ivik4
Závislačka 3152 příspěvků 27.04.03 08:52

Ahoj mamči a mimča!
Mojánek mě začal trápit s nočním spaním. Ach jo. Mám z toho už od večera noční můry. S usínáním je to pořád záhada. Někdy ho dám do postýlky, chvíli si tam ještě povídá, párkrát třeba vzlykne a do deseti minut spí. Včera naopak vydržel brečet hodinu (chodila jsem tam v desetiminutových intervalech, dala mu dudlíka, pohladila, jenže stejně plakal dál ? z postýlky jsem ho brát nechtěla ? někdy navíc začne brečet ještě víc, když ho vezmu do náruče), nakonec jsem nevydržela a nechala ho usnout u prsu. Párkrát si zatáhl a hned spal. Přitom čaj předtím na žízeň nechtěl, asi potřeboval to pochování. Problém je, že i to noční kojení už stojí za houby. Všechno ode mě vypije a stejně sebou mrská a chce jíst ? musím ho pak dorazit z lahve. Úplně se modlím, aby se v noci nepročůral nebo nezpotil. Tím, jak ho přebaluji a přestrojuji se dokonale probudí a pak nechce spát. Včera to bylo asi od jedné do půl třetí, na dnešek od půl třetí skoro do čtyř. Celou tu dobu jsem pospávala u postýlky, držela ho za ruku, dávala mu dudlíka a pořád pláč (zuby zatím nerostou, to jsem kontrolovala, hlad ani žízeň malej neměl). Tak jsem ho zkusila vzít do náruče a pochovat ? mrskal sebou a pobrekával dál. Nakonec jsem roztáhla gauč v obýváku, položila si ho vedle sebe a tam po půlhodinovém převalování usnul. Těšila jsem se, že tím, jak bude větší, bude spát v noci déle. Ale budí se pořád dost často. Usne kolem půl osmé, pak se vzbudí ve 22,30, v 1,30 a kolem čtvrté. Budíček máme o půl sedmé. Pokaždé, když se v noci vzbudí, tak chce jíst. Čaje si lokne tak dvakrát, vyplivne to a brečí dál. Až když se přihrnu s mlíkem, tak začne pít. U kojení to nevadí, jenže já jsem mu teď párkrát v noci musela dát Nutrilon (kojení nestačilo), kde je na obalu napsaná doporučená denní dávka 5×180 ml. On těch 180 najednou sice skoro nikdy nevypije, už mu toho i dělám míň, protože jsem to pořád vylejvala. Třeba v noci si cucne 60-90 a je spokojenej. Ale stejně tu denní dávku asi překročíme. A to už mu v poledne dávám ten zeleninový příkrm. Vůbec si s tím nevím rady. Ale přece ho nemůžu v noci nechat plakat hlady??? Co já bych dala za kojení!!! Teď jsem někde četla, že nedostatečnou tvorbu mléka může ovlivnit používání kloboučku. Ten jsem do třetího měsíce používala, tak jsem měla výčitky, že jsem to tím zavinila. Ale kamarádka mě uklidnila, že ho měli taky a kojila až do roka. Takže to bude asi individuální.
Mojánek je asi po té noci taky utahaný, začíná mi tady plakat a šmudlá si očička, tak jdu udělat design obličeje a vyrážíme ven.
Loučí se s vámi matka-troska Ivča

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 27.04.03 09:53

Ahoj Ivčo, já být tebou, zkusila bych se ještě ?rozkojit? ? nebyla bys první, komu se to povedlo:) Vykašli se na to, že jsi chtěla být ?matka-tvrďačka? (jestle se nepletu, byla jsi to ty, kdo to o sobě psal?) a nechávat dítě v postýlce, místo toho Mojánka pěkně vyndej k sobě do postele, kdykoliv zabrečí a přilož k prsu, uvidíš, jak bude šťastný, pokaždé se přisaje a i kdyby nic moc neteklo, bude cumlat a když to tak budeš dělat i přes den po hodince nebo dvou, uvidíš, že do týdne máš nalitá prsa! Podle toho, co píšeš, mu asi opravdu chybí kontakt s tebou a hlavně prso. Tohle je můj názor, takhle bych to řešila já. Dávala bych klidně prso kdykoliv, třeba místo dudlíka. Aby bylo mimčo spokojený, musí se hlavně cítit v bezpečí, co nejčastěji v mámině náruči… někdo tomu říká rozmazlování, podle mě je to nezbytnost a beru to jako svoji ?povinnost? poskytovat tímto způsobem hodně lásky, i když mi plno lidí říká, že si na sebe šiju bič, že malej bude pak vyžadovat chování pořád a že bude na mě moc závislý… já si myslím, že tohle jsou názory generace našich matek, které pořád přetrvávají, každé dítě je přece jiné, nejde je vychovávat podle jedné šablony… matka sama musí vycítit, co ten prcek potřebuje a podle toho se chovat, ne? Já věřím teorii, že do 6 měsíců dítě nejde rozmazlit, naopak častým chováním si vytváří důvěru v okolní svět, tím, že je ?v bezpečí? a taky si tak dobře buduje základy pro svoje budoucí vztahy.
Asi jsem to s tím chytračením přehnala:))) omlouvám se, přeju ti, aby se vám spinkání brzy spravilo.
My jsme na dnešek spali 3 x po dvou hodinách a pak ještě necelou hodinu, vůbec se na Marcelka nezlobím ani z toho nedělám vědu, čekám, že se to samo nějak upraví a když ne, taky se nezblázním… i kdyby to mělo trvat rok, to nespaní za ten krásný pocit být maminkou spokojeného drobečka stojí, ne? Taky chodím jak troska, ale chce to hlavně psychickou pohodu, pak se teprve na fyzickou stránku věci dokážeš vykašlat.
Pokud jde o kloboučky, asi to bude individuální, jak píšeš, ale slyšela jsem spíše názory, že kazí techniku kojení… nevím. Hlavně si nedělej žádné výčitky! Někdo se bez kloboučků prostě neobejde. O kloboučkách (proč se nedoporučují) si můžeš přečíst více třeba na stránkách Ligy LaLeche- adresa www.rodina.cz/lll, ale myslím, že teď nemá cenu se tím zpětně zabývat… moje rada zní ? zkus se rozkojit, Mojánek ti rád pomůže!
Johanka - pořád nevyspalá, ale spokojená

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.04.03 12:22

Ahoj Ivco,
Jako bych cetla o Tomasovi - my to mame uplne to samy, akorat ze Tomas je plne kojeny. Nase doktorka mi rekla, ze to je u kojenych deti dost caste, vytvori si vlastne zavyslost na kojeni a vyzaduji ho v pravidelnych intervalech i v noci a s hladem to pry nesouvisy. Tak nevim, pises ze prikrmujete … Kamaradka mi radila nahradit nocni kojeni cajem nebo vodou, ze si pak miminko nakonec rekne, ze kvuli trose vody nestoji za to se budit. No ale z toho co pises to vypada, ze to tak asi spolehlive nefunguje.
Ze me uz je taky troska, nektery dny mam pocit, ze uz ani nevstanu, no ale pak se na me Tomas rano usmeje, ja se osprchnu, dam si snidani a vsechno zase vypada lip.
Asi to proste budeme muset jeste chvili vydrzet, urcite se to jednou zlomi a mimca budou spat jako andilci.
Tak nam obema preju aby to bylo brzo!!
Hezky odpoledne, papa
Katka & Tomas (4 mes.)

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 27.04.03 16:05

Ahoj, souhlasím s tou závislostí, naše doktorka taky říkala, že je to normální a zcela V POŘÁDKU, když se mimi budí v noci třeba i 3× 4×. Probírá se tohle téma taky v různých diskusních klubech, třeba na rodině, ale i na Vrabčákovi to holky řešily, jak na to.
Jak už jsem výše psala, já žádné radikální kroky nechystám, budu kojit dál v noci několikrát podle přání dítěte a nedělat z toho vědu, někdy se to přece musí spravit samo, ne? Budu si užívat, dokud je prcek malej a má o mě zájem… zanedlouho se nám bude stýskat po tom, jak naše dětičky vyžadovaly mazlení, až začnou mít jiné zájmy než prso! Mně je kojení psychicky i fyzicky příjemné, i když někdy mívám samozřejmě krize z nevyspání… vydržet se to ale podle mě dá, dokud člověk nemá jiné povinnosti přes den (třeba druhé dítě nebo práci), je to pohoda, občas se vyspím i přes den. A taky tohle časté kojení ve dne v noci má blahodárný vliv na moji postavu, kila jdou dolů samy - přece něco pozitivního se na tom najít dá:))
Johanka a Marcel 3 měs.

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 28.04.03 00:50

Ahoj maminky a mimískové,
tak se po dlouhé době zase hlásíme. Byli jsem trošku rozlítaní mezi Prahou a mýma rodičema. Dneska jsem dočetla všechny vaše příspěvky za poslední tři týdny a jde mi ze všech těch témat a novinek hlava kolem.
Johanko, jednoznačně s Tebou souhlasím ohledně kojení a věnování se miminku. Honzíkovi budou v srpnu 4 roky. Tři roky se ode mně nehnul, rok a půl byl kojenej (mimochodem celou tu dobu jsem brala Exluton a byla bez MS). Rodiče pořád tvrdili, že mi ho nemůžou pohlídat, protože kojím, pak zase proto, že mu nerozumnějí, pak zase tvrdili, že by beze mně řval, což byla pravda. Začínalo to vypadat, že snad nedejbože dojde na jejich staromódní kecy, jak ho kojením a chováním rozmazluju. Už jsem se začínal vidět, jak s ním budu muset jezdit i na školu v přírodě, protože bez maminky neusne. Teď se to ovšem zlomilo. Honzík s klidem odjede sám k babičce (teda je odvezen), tam odpoledne řekne, že ho to tam nebaví nechá se odvést k mojí ségře, která má dvou a půl letého chlapečka, a tam se rozhodne, že tam zůstane i na noc. A je úúúúplně v klídku. Jsem ráda, že se začíná potvrzovat, že dítě potřebuje mít naprosto jasnou oporu v matce (nebo jiné jediné dospělé osobě), aby se mohlo jednou v klidu osamostatnit. Všechny knížky, ze kterých se učím na zkoušky (psychologie, pedagogika atd.), to jednomyslně potvrzují. Miluju pana profesora Matějčka, jeho knížky jsem hltala, ještě dřív než jsem to potřebovala do školy.
Tchýni nemám, neb můj miláček je už mnoho let oboustranný sirotek. Moje máma (i táta) ovšem vydá za deset tchýní. V pátek jsem od nich přijela domů, ale už ve středu v noci jsme se s Tomášem shodli, že tam už nebudeme jezdit. Odehrávají se tam takové hrůzy, že se to ani popsat nedá. Já je miluju moc, ale prostě to nejde. Vyhrotilo se to do té míry, že jsme rozhodnutý tam sice jezdit, ale spát budeme v hotelu, nebo výjimečně u ségry. Teď na to ovšem nechci ani myslet.
Katy, kam chodíte plavčit? Já to sondovala na Baby klubu Kenny a tam jsem našla Průhonice a Hotel Oáza jako jediný v dosahu. Ale já to asi stejně budu muset odložit na podzim, až bude Honza chodit do školky, protože bych ho na tu dobu neměla kam dát. Teda holky, Honzík byl ve školce u zápisu a teď čekáme jestli ho vezmou, ty dělají, jak kdyby šlo o univezitu.
Dovolená je už definitivně domluvená. Letíme v červnu na Menorcu, protože tam bydlí moje nejlepší kamarádka. Sehnala nám domeček s vlastním bazénem, 50 m od pláže, v areálu hotelu. To vše za 100 Euro na týden pro všechny. Tenhle týden musím dojít koupit letenky k Fischerovi. Ta kamarádka nám tam předem nakoupí a sežene vše potřebné - plenky, vaničku, postýlku, jídelní židličku pro Honzu, základní jídlo a pití bude čekat v lednici, auto z půjčovny bude čekat na letišti. Tak se už moc těším.
Koupila jsem Kájovi tu neživou vakcínu a ve středu jdeme na to. Jinak Kája dostal Prepulsid na žaludek jako Verunka, ale protože je v příbalovým letáku nějaké pitomost ohledně dávkování, ještě jsem mu to nezačala dávat, a nejdřív to donesu ukázat MUDr. Je to sice naprosto evidentní blbost, ale chci to mít od ní potvrzený. Tak hned zítra tam doskotačím. Verčo, mi chodíme k paní doktorce taky na Jasnou, ale z jiný strany (do Písnický :)
Dodatečně přeju všechno nejlepší Irence a Sulankovi.
Končím a jdu padnout za vlast.
Mějte se všichni pěkně.
Pa pa Esterka

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 28.04.03 03:27

Teď je Johance skoro 10 měsíců a noční dokrmování na znovuusnutí neustává. Je po tatínkovi hrozně papavá, takže jsem v šestém měsíci začala přikrmovat a díky tomu ji během měsíce odstavila. Mlíko prostě ubývalo strašně rychle a Johance vše to nové hrozně chutnalo. Dokrmuju Sunarem a taky jsme měli období asi tří týdnů, kdy snědla všechno z hrníčku, z talířku, ale dávky Sunaru vypila jen půl. Takže jsem množství mléka musela doplňovat tvarohy a teď už i jogurtem, zaplaťbámpů bez problémů. Někdy přidávám Sunar i do zeleniny nebo z něj míchám ovocné koktejly. Stejně jako kojení jsem nedůsledností (v malém bytě nemůžu nechat malou řvát, chlapi se musí trochu vyspat) zrušila spaní v postýlce. Když malá nemohla zabrat, tak jsem ji hodinu hýčkala na rukou a když se to stalo potřetí za noc, tak jsem si ji brala do postele. Dopadlo to tak, že v postýlce nejenže neusne, ale ani nechce pobýt, stojí u planěk a kňučí a kňučí.
Teď ji pomalu zvykáme na postýlku přes den za cenu srdceryvných scén a možná, že v roce ji konečně jako místo odpočinku akceptuje.
Je ale pravda, že díky společnému spaní zvládám plný úvazek jakžtakž, protože noční buzení je o připojení na láhev a pospávání, dokud ji nepustí. A ráno je skutečně odpočatá a veselá Johanka i já
Hodně zdaru přeje Romana s zatím spící Johankou

bobik2
Zasloužilá kecalka 577 příspěvků 28.04.03 20:42

Ahojky maminy a mimča,
Chvilku jsem sem nekoukala a tady je tóólik nových příspěvků.
Největší téma ? TCHÝNĚ, je natolik obsáhlé, že by to bylo určitě na delší debatu. Já bydlim s tchýní v jednom baráku (naštěstí sólo byty) a tak bych vám toho mohla tolik vyprávětJ) Ale abych jí jenom nekřivdila, tak docela Ondráška přes den pohlídá, i když bych řekla, že jí chybí fantazie a neví co si s nim počít a jak ho zabavit. Taky nám hlídala 2× večer, když jsme šli s Davidem do kina nebo na nákup, ale to se vždycky tvářila jako boží umučení. No prostě máme celkově nejen na mimča ale i na život zcela jiné pohledy. Ale fakt je, že se to prostě zatím dá vždycky všechno řešit bez konfliktů.
Dneska jsem Ondrášovi koupila nový pyžamko, protože z těch co měl, tak vyrostl, pak jedny tepláčky a 2 ponožtičky. Všechno dohromady za 230 korunek. To je docela prima kup, ne? Máme tady kousek moc hezký sekáč, kde maj věci hlavně z Anglie a všechno skoro nový, nezničený.
Za poslední týden se nám podařilo vylepšit i ranní vstávání. Dřív se Ondráš budil tak okolo 6, teď když ho v těch 6 ještě honem nakojím, tak vydrží chrupat i do půl osmé. A to od půl osmé od večera s jedním až dvěma ?vstáváníma? na kojení, takže ho musim moc pochválit, protože se taky trošku líp vyspim. Ivčo, taky plně souhlasím s Johankou a Esterkou, klidně dávej Mojánkovi prso kdy chce, určitě ho nerozmazlíš a ani tim pochováním se nedá nic zkazit. Mimčo potřebuje oporu a pocit jistoty a u koho jinýho než u mámy nebo táty tohle hledat. Podle mě, čím víc se jim budeme věnovat, tím lepší jim budujeme zázemí do budoucna, hlavně co se týká vztahů k ostatním. Ježiš to ale zase chytračim. Prostě souhlas s holkama a moc ti držim Ivčo palečky, aby se to vylepšilo. Jinak Esterko ta dovča na Menorce vypadá fakt super!

Tak holky, taky běžim ještě něco udělat a pak šupajdy do postýlky.

Irena + Ondrášek

Ivik4
Závislačka 3152 příspěvků 29.04.03 14:35

Ahoj holky a miminka!
Ať žijou tchyňule! To tady nastolila Verča téma? Tomu se nedá odolat.
Já jsem se zavazovala, že budu vzorná snacha snažící se se svou tchyní vycházet. Moje mamka je už totiž taky tchyně (mimochodem ? tohle označení úplně nesnáší, radši má, když jí švagrová říká babičko) a vím, jak ji kolikrát mrzelo, když švagrové chtěla něco poradit a ta jí odsekla (na rozdíl ode mě nemá povahu, že si nechá všechno líbit) nebo jí rázně řekla, ať se jí do toho neplete. Ale je fakt, že si za ta léta mamka už zvykla a moc bráchovi se švagrovou do ničeho ohledně dítěte nekecá (ostatně ? zjistila marnost svého počínání, tak co by se nervovala, že jo : - ))) ). A teď třeba švagrová přiznala, že její máma pro ni neudělala za celej život tolik jako naše. Tak to si myslim je zas docela dobrý, ne? Ale zpět k té naší ?babičce?.
Před porodem jsem si myslela, že mám nejlepší tchyňku na světě. Ale už v porodnici jsem začala dostávat ?cenné rady?, jak mám malého přes den budit, aby si zvykl spát v noci a otočil si režim a tak. Hrotit se to začalo po příchodu z porodnice, kdy k nám hned asi třetí den večer přišli i s tchánem na koupání. Já ještě měla ruce volšový, moc jsem si s tím klouzavým tělíčkem ve vaničce nevěděla rady a ona nade mnou nervózně postávala. Dorazilo mě, když jsem šla malého kojit a oni tam oba zůstali koukat. Já se přiznám, že jsem v tomto směru povahy spíše stydlivé. (Obdivuji vás, které máte kuráž kojit v restauraci, parku, prostě kdekoli na veřejnosti ? já se tolik obávala nějaké nehezké reakce, že bych se asi neodvážila. No ? teď už to řešit stejně nemusim.). Moje vlastní rodiče vždycky odešli s manželem povídat vedle a nechali nás v klidu. A oni ? nic! Tchyně dokonce koukala malému až do pusy a hodnotila, jak tahá! No ? já asi byla červená až kdesi! Odejít jsem neměla s malým kam ? máme už jen kuchyň (kam si mohli jít sednout oni, ale já bych tam neměla žádné pohodlí) a ložnici, kde jsme v tom listopadu vypínali večer topení, takže tam byla pěkná kosa. Co čert nechtěl ? v tu dobu měl ještě malej nějakou krizi, že vydržel u prsu klidně i třičtvrtě hodiny. Z toho byla tchyně úplně paf a pořád mi říkala: to ho tam tak dlouho nenechávej, stejně ti u toho usíná. To musíš čtvrt hodinky a dost! Tak já káča pitomá, abych měla klid, jsem ji poslechla a malej pak v postýlce brečel až srdce usedalo. Na to chytře pravila, ať si z toho nic nedělám, že to jsou prdíky. Tak jsem jí pak rázně řekla, že na prdíky netrpí, že má hlad a že ho jdu dokrmit a hotovo. Malej ještě asi dvacet minut pil a pak spokojeně usnul. Já vám byla tak naštvaná! Ale hlavně na sebe, že se nedokážu ozvat a stát si za svým. A ona mi pak asi za tři dny řekla, že jí připadalo, že přišli nějak nevhod! Ale tím to všechno nekončilo. Pak přišli na koupání s týdenním odstupem znovu a já byla holky tak vynervovaná, že jsem malýmu zapomněla dát plínu !!! : -)))) No, teď už se tomu směju, ale mě se vám úplně klepaly ruce a bylo mi do breku ? já si připadala, jak u matury! (Abych to ještě vysvětlila: manžel má totiž ještě dvě sestry, které obě mají děti a ?samozřejmě? si se vším veděly rady, takže já si v té rodině připadala jak neschopa neschopná ? ). Bomba byla, když se za několik dní stavila manželova ségra a pravila, že je na nás tchyně pěkně naštvaná, protože u nás už byli dvakrát a já jsem jí ani jednou nenechala malého vykoupat! Tak jsem jí řekla, že za a) nejsem vědma, takže si mohla říct, že ho chce koupat, protože by mě v životě nenapadlo, že potom tak prahne, za b) že naši ho ještě při koupání ani neviděli, natož aby si ho moje vlastní mamka koupala a za c) že je to naše dítě, takže na nás nemaj bejt co naštvaný. Manžel se dost rozzlobil a řekl, že lituje, že je vůbec zval, když to pak má takovýhle následky.
Vyvrcholilo to tím, že se u tchánových stavil můj taťka na návštěvě a byl v šoku, když na něj tchyně vychrlila, že hlavně, jak mám všechno načančaný, ale malýho neumím ani vykoupat, ustrojit a bůhvícoještě. Proč mi moje máma neporadí nebo nepomůže, když nic nestíhám a tak (na to, že nestíhám jsem si vůbec nestěžovala ? já jsem jen holt ten typ, že radši uklidím, než bych si lehla. No a když jsem jí řekla, že přes den nechodím spát (právě proto, že jsem něco dělala), tak ona na to, že měla tři děti a stihla si jít i při nich lehnout. Už se mi nechtělo jí to vysvětlovat. No, řeknu vám, když mi to naši potom řekli, tak jsem doma skoro hodinu bulela. Mrzelo mě totiž hlavně to, že mi to nedokázala říct do očí. A od té doby mám pochybnosti o její upřímnosti. Malému koupěj první poslední, oblečení krásný a soudě podle toho, co nakupují ostatním vnoučatům, tak je třeba vánoce musej stát dost peněz. Toho si samozřejmě vážím. Pozvání na oběd dostáváme ob čtrnáct dnů, s hlídáním není problém. Ale šťávičku z mrkve jsem už ?mohla dávat? od osmi týdnů, přebaluji zbytečně často ? prostě taková ta ?klasika? je u nás taky. Nevýhoda je v tom, že vlastní mamce můžu říct, že si to budu dělat podle sebe, protože je jiná doba ? jí to říct nedokážu. Ohledně zdravé stravy mám podobné obavy jako Johanka. Naše mamka je totiž asi velká výjimka ? nekupuje skoro žádné sladkosti, radši vnučce koupí nějaké ovoce. To u tchyně neplatí. Vaří sice výborně, ale někdy šílím z toho, když tam děti dojedí a hned si vykňouraj křupky nebo bonbony. Přitom oběd pořádně nesnědí. Když se jede společně na chalupu, opékají se ob čtrnáct dní k večeři buřty ? děsivá strava třeba pro pětileté dítě!!! Mě asi maj za blázna, protože já jako jediná z rodiny párky a buřty nepojídám. Udělám si místo toho radši mísu šopáku. U nás doma bylo zvykem, že nám mamka večer k televizi oloupala mrkev nebo vykrájela jablka, aby nás nesvádělo místo toho lupat nějaké sladkosti. Minule jsem si to na chalupě udělala večer ke kartám a najednou se děti začaly trousit a za chvíli to snědly. Všichni na to koukali jak blázni. Takže oni ty stravovací návyky asi jdou hodně ovlivnit. No ? budu radši končit ? začínám mluvit jak kniha a milovníci uzenin by mě mohli zatratit.
Zdraví vás výživová odbornice a neschopná snacha Ivča

SarkaR
Kecalka 442 příspěvků 29.04.03 16:20

Ahojky holky,
to je síla s těma tchýněma, co? Já očekávám od své tchyňky (a vůbec od celé rodiny ze strany manžela) něco podobného. Ještě jsem neporodila a už dostávám rady ohledně těhotenství a musím poslouchat řeči typu - Ke konci těhotenství se miminko otáčí hlavičkou dolů (jako kdybych to nevěděla) a hlavně si nenech vyvolávat porod. Jak to všechno budeš zvládat? No budeš muset, asi jako my všichni ostatní. A to už nebude taková idylka jako když jste byli sami dva a tak. Na štěstí bydlí na druhém konci republiky, tak snad nehrozí, že se budeme vídat často. Taky mě dostali tím, že jim vůbec nevadí celý rok nás nevidět a teď si naplánovali, že nás navštíví asi 14 dní před porodem a manželova sestra dokonce 21.6. (termín porodu mám 22.6.). Další kapitola je výběr jmen. Když jsme sdělili, jaká jména jsme vybrali pro miminko, tak se mě tchýně zeptala - A to jste jako našli kde? Tak jsem jí odpověděla, že v kalendáři.
Taky mi přijde (jak už tady někdo psal), že nám to ta starší generace chce nechat všechno hezky „sežrat“ a závidí, že za jejich dob neexistovaly takové vymoženosti jako dnes. Jen tak mimochodem taky jsem si musela vyslechnot, jak jsou jednorázové plenky nehygienické a je lepší používat látkové. To jsem myslela, že padnu. To mi přišlo jako když má žena menstruaci a místo vložky by si tam dávala nějaký hadřík.
To jsem se tady nějak rozvášnila. Vždycky jsem si přála, abych měla tchýni, se kterou bych se mohla kamarádit, chodit na nákupy, popovídat si a tak. Hrozně jsem se ze začátku snažila, ale teď už jsem to vzdala. To, co jsem tady popisovala je jenom troška z toho, jak si nerozumíme a každá jsme úplně jiná. No jo, nic nejde lámat přes koleno.
Tak se omlouvám, že jsem se takhle vetřela, když jsem ještě těhulka a nemám takové zkušenosti, co se týče vztahu tchýně a miminko. Ale určitě se mám na co těšit.
Mějte se hezky a nenechte si do ničeho mluvit.
Pa Šárka R.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.04.03 21:58

Ahoj holky,

tak se tu diskuze o tchynich paradne rozjela. Fakt jsem rada, ze je mam tak daleko. Ivco, to, ze se tchyne a dokonce i tchan divali jak kojis mi prijde jako vrchol nevychovanosti. Pokud jsi jim to sama nenabidla, meli se sebrat a jit do vedlejsi mistnosti. No skoda reci, o tom koupani taky, fakt nechapu.
Mimichodem „ovocny talir“ si delam skoro kazdy vecer a za zadne sladkosti bych to nevymenila. Za ovoce utracime pekny penize, ale za to nekupuju zadne sladkosti, teda vyjimecne cokoladu a zmrzlinu, tu taky miluju.
Esterko, 100 Euro na tyden za tech podminek, co jsi psala, to je primo pohadka. Mas prima kamaradku, to bych si taky nechala libit.
Lukasek si prave dal sveho poledniho 30 min sloficka, je presny tak, ze by se podle nej daly ridit i hodinky.
Venku nam pekne prsi, tak to budem asi bez prochazky, ach jo.
S vecernim usinanim je to porad vselijake, ale uz 3× za sebou vecer usnul bez jedine slzicky. Vcera teda brecel asi 15 min, ale predtim se nam to uz povedlo bez. No uvidime, jak se to bude vyvijet.
Holky, vy co uz zacinete prikrmovat, jak to je to s ovocem? Museji se treba jablicka nebo banan taky povarit nebo to 6 mesicni mimco muze i syrove? A co treba stavu z mrkve? Nejak v tom nemam uplne jasno, i kdyz mame jeste spoustu casu.
Tak ja si jdu udelat neco k obedu. Vcera jsem k veceri delala bramboraky, nekdo me tu nedavno pekne nachutil, neslo odolat.

Petrus a Lukasek uz 3 mesice!

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 30.04.03 19:25

Ahoj, zdravím všechny v pěkný letní den!
A přibylo tady tolik komentářů!! To se z toho Veronika zblázní, až zítra přijede a bude číst!
Dneska máme malé narozeniny ? 3 měsíce přesně. Aktuální parametry z poradny: 63 cm a 6600 g. Rosteme jako z vody. Ptala jsem se na očkování, paní doktorka říkala, že na očkování ona nespěchá, právě kvůli těm nežádoucím reakcím, které jsou časté, tato vakcína prý miminko hodně zatěžuje a že se domluvíme příště v poradně, a to jdeme až ve 4 měsících, asi ho rovnou píchne při té návštěvě, kdybych ale chtěla počkat do 5.měsíce, není problém. Čekat ale nebudu, přece jenom je to větší jistota, mít očkování za sebou. Naší paní doktorce už bude něco přes 50 let a já jsem byla od počátku mile překvapená, jaké má moderní názory. Druhý den po návratu z porodnice se u nás doma byla podívat (ona osobně, ne sestra) a zdůrazňovala nejdůležitější body, které jsem měla už dobře nastudované z chytrých knížek a taky z předporodního kurzu, že se má hlavně kojit, kojit, kojit a chovat, chovat, chovat, všechno přizpůsobit potřebám dítěte. Docela jsem se divila, že ona (vlastně ve věku našich matek a tchyní) propaguje kojení pořád bez omezení, třeba i po 20 minutách, jak si dítě ?řekne? a taky že není zastáncem tvrdých nesmyslných režimů a brečení v postýlce… brzké zavádění příkrmů, hlavně v růstových spurtech, taky odsuzuje, koupání denně jako za našich maminek taky nepropaguje, no je vidět, že jde s dobou. Taky mi důrazně říkala, že do 6 měsíců jen mlíčko, žádný čaj ani nic jiného, pokud možno ne dudlík, lehčí formy nemocí, třeba rýmu, pokud možno léčit přírodní cestou než se podají léky nebo dokonce drastické antibiotika.. ? byla jsem z ní nadšená, že se naše názory shodují, že nebudou v poradně žádné konflikty.
Včera jsem v poradně ještě konzultovala to noční kojení a usínání ? její odpověď byla taková, jakou jsem čekala ? kojit neomezeně, třeba 10 x za noc a k tomu chovat, konejšit, zpívat a ?rozmazlovat? ? prostě udržovat v dítěti pocit bezpečí, lásky a dobrého zázemí. Většinou se to prý nespraví jen tak, jak už jsme tu probíraly, mám počítat s tím, že minimálně do 6 měsíců nebudeme v noci spát, protože ty děti (hlavně chlapečci) jsou na prsu závislí, nejde o hlad, ale o ten pocit, být s mámou. Pak jsem zašla o patro výš, do prodejny miminkovských potřeb, kterou vede jedna známá porodní asistentka, ptala se na prcka, jak v noci spinká atd… když jsem jí řekla, že už skoro týden kojím v noci po hodině, tak se tomu smála a řekla mi, že ona ke svým dvěma synům vstávala první 3 měsíce i 15× za noc a pak do 8 měsíců asi 5-6× a vůbec toho nelituje, odměnou je jí krásný vztah s oběma a taky to, že jsou kluci cca od 3-4 let úplně samostatní a je na ně spoleh.
Ať jsou teorie jakékoli, já bych se i bez chytrých rad chovala úplně stejně, věřím na mateřské instinkty, prostě dělám to, co si myslím, že je pro moje dítě nejlepší, i bez knížek, podle signálů, které mi dává (jéžišmarja to zní chytře! :).. ať si tomu někdo říká třeba rozmazlování, já to jinak dělat nebudu a budu chovat a chovat, i kdybych si měla záda strhat, prostě nemám to srdce nechat bezbranného broučka plakat samotnýho někde ve tmě… a ani za světla:)) Manžel měl zpočátku taky řeči, že nebude malýho pořád chovat a ?rozmazlovat?… a teď sám Marcelka vydrží celé hodiny nosit na ruce, blbnou spolu v posteli… tak jak to má být. Asi nejsem sama, jak jsem četla vaše komentáře, kdo dítě bere do ?velké? postele. My to děláme běžně, jak kdy, někdy je tam celou noc (když jsem hodně unavená, je to lepší na kojení, že nemusím vstávat), někdy tam jen usíná a pak ho při prvním probuzení přenesu do jeho postýlky, pravidlem se u nás ale stalo, že dám Marcelka k nám do postele vždycky ráno kolem 5-6 hodiny, kdy začíná mít už lehčí spánek a tam se dospí nebo se probudí a jen tak si brouká a nechá nás ještě spát… a pak většinou spolu spíme ještě dopoledne ve velké posteli.

Spinkáme pořád stejně, možná poslední dva dny o něco lépe v noci, noční kojení po hodině nebo hodině a půl se změnilo na kojení po dvou nebo dvou a půl hodinách, asi se vám to bude zdát ?nenormální? a na padnutí únavou, ale já už jsem tak zvyklá, že to beru s humorem a dokonce se cítím ráno docela odpočatá. Marcelek vstává kolem 7-8 hodiny a pak ještě do 12-13 h s přestávkami na jídlo (cca po hodině) spinká, pak ještě spinká odpoledne asi třikrát a jednou navečer. Usíná ?na tvrdo? stále kolem 23-24 h a večer pravidelně mezi 19-21 h má svoje plačtivé záchvaty ? tak pořád nosím na ruce nebo v babyvaku, většinou se ve vaku do 10 minut uklidní, sice ne vždy usne, ale aspoň je v pohodě a kouká na věci okolo. Vlastně je to u nás pořád stejné, nemusím se opakovat v každém komentáři:))

Dneska jsem si udělala takový ?udržovací den? ? koupel, holení, pořádná masáž tělovým mlékem, pleťová maska, údržba nehtů, vlasový zábal (samozřejmě jsem měla hlídání ? manžela, jinak bych v koupelně zavřená asi nevydržela v pohodě déle než 5 minut), pak jsem si odpoledne hodinku zdřímla, cítím se dobře a dalo mi to podnět k zamyšlení, jestli bych se neměla sama sobě věnovat častěji, mateřství přece není důvod na sebe začít kašlat:) a vymlouvat se na únavu a nedostatek času nechci. Pohled na uštvanou, neupravenou ženskou žádného chlapa asi nenadchne… a šestinedělí, kdy se dá neupravený zevnějšek tolerovat, je dávno pryč. Ještě se tak dokopat k pravidelnému cvičení a zakázat si sladkosti a bylo by to dokonalé:))

Ivčo, uzeniny taky nejím, jenom výjimečně, a to musím mít velkou chuť na něco konkrétního. Občas si dám trochu šunky, ale jinak uzeniny ve formě salámů, párků a klobás k životu nepotřebuju. Manžel zase bez uzenin nepřežije jedinej den a mě to štve, že si takhle ničí zdraví, ale už jsem rezignovala… on je z ?masové? rodiny, kde je maso denně ve všech podobách, vyrábějí dokonce domácí klobásy a salámy a já si tam připadám jak nějaký mimozemšťan, že to nechci jíst, ani ochutnat… někdy se mi už z toho masového smradu (nebo chcete-li vůně) dělá zle, hlavně v létě. Podle nich je to prostě MASO a maso je zdravé… nepochopili a nikdy nepochopí rozdíl mezi libovým masem, které zdravé je a hnusnou přesolenou uzeninou, kde je rozemleté kde co. Moji rodiče jsou taky závislí na uzeninách a v dětství nás často krmili párkama, podle nich je to taky maso a prý je to zdravé, je to k zbláznění. Nejhorší je, že cpou párky i malým dětem, na chalupě se běžně denně třeba týden opékají buřty na ohni a je to tam ?povinná? večeře (s hořčicí!) i pro moji tříletou neteř, která vždycky dělá scény, že jí buřty nechutnají, že si chce opéct jen chleba… a nakonec stejně s odporem musí do sebe aspoň kus toho mastného buřtu dostat, aby se na ni babička (moje máma) nezlobila, že nejí ?maso?. Tohle už je pádný důvod, proč nebudu svoje dítě půjčovat samotné našim na chalupu. To jsem se zase rozčílila! A koukám, že je můj komentář extrémně dlouhý, to jsem se teda rozjela:) omlouvám se a díky za trpělivost při čtení.
Ahoj, Johanka a Marcel 3 měsíce

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 30.04.03 19:31

Ahoj Petrus, ohledně příkrmů najdeš všechny informace dopodrobna rozpitvané i s komentáři tady na emiminu v SOS maminek, kde to má Dita celkem dobře zpracované, taky už jsem si to postahovala a vytiskla a sbírám i některé články z Betynek, že se začnu pomalu připravovat, čas letí. Taky už jsem si domluvila s tchyní, že si k ní pojedu zavařit do skleniček vlastní kojenecké výživy z ekologicky u ní vypěstované zeleniny a ovoce, ještě musím nastudovat poměry surovin…na tohle je babička dobrá a jsem jí za to vděčná, že mi pomůže, ohledně výživy to budu mít u tchyně dobré. Čau Johanka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 30.04.03 21:20

Čau holky,
tak se hlásím po delší odmlce, opět mě vypověděl službu počítač, dnes ho mám po generálce znovu doma. To je paráda, že mám zase spojení se světem.
Teda téma tchýně, to je drsný. Moje tchýně se nám do ničeho neplete, nejezdí k nám, my k ní minimálně. Ona radši chodí na solárko, na nechty, nakupovat apod. Je to s ní trochu složitý, ale nevadí mi… Hlídat určitě nebude, jelikož o svýho devítiletýho vnuka taky nejeví moc zájmu… Ona si totiž připadá ještě děsně mladá a potřebuje furt něco dohánět.
Bydlíme s našima, takže mám mámu přád po ruce, když potřebuju, tak občas pohlídá, např. když jdu na nákup apod. Ale moc jí neotravuju, za a) si stačím sama - zatím a za b) jí nechci přidělávat práci. Když si řekne sama jestli jí ho půjčím, tak to je něco jiného. Do ničeho se mi neplete, nejdřív měla taky tendece (když jsem byla těhotná) poučovat, jak ty hadrový plíny jsou dobrý atd., jenže záhy poznala, jaká obrovská výhoda to je, s pamperskama! Nebo jak mám nechat šímu vyřvat atd. Jenže na starý kolena jí vnouček rozhodil tak, že jakmile kvíkne, už k němu běží a nikdy by ho nenehcala plakat dýl jak tři sekundy. Takže závěr, co se výchovy týče se mi do toho neplete ani tchýně ani máma, takže mám „volný prostor“ k tomu, abych Šímu vychovala, tak jak si představuju.
Jinak spaní je u nás celekem v pohodě. Začali jsme s tříměsíčním režimem.Takže vykoupat, napapat,spinkat. Celkem se nám to daří, Šimon většinou usíná u kojení, když ne pomůže dudánek, párkrát si zadudlá a je tuhej. Budí se většinou okolo půlnoci no a pak se stěhuje ke mě do postele a tam spinká až do rána. Po prvním nočním kojení vydrží většinou znovu spát tak tři hodiny, no a pak se budí po 2 hodinách, po hodině, jak kdy. To se nedá říct. Tím že spí u mě, odpadá vstávání, prostě se odhalím a on už se skoro obslouží sám a já spím a spím a spím. Ráno se budí tak v 7, 8 někdy i v 9! Probouzíme se do růžova, já vyspalá, on spokojený. Jsem zvědavá, jak dlouho to ještě bude fungovat. Jinak koš jsme už vyměnili za postýlku, takže Šíma od neděle spinká první půlku noci ve své postýlce. Měla jsem strach, jak to bude, ale vypadá to, že se mu v postýlce celkem líbí.

Jinak pro Esterku, plavat chodíme do Modřan, Na Beránek, Platónova ul. je to areál bývalých jeslí - Baby club Tedo. Je to bezva, jsem tak spokojená!

Minulý pátek jsme vyrazili večer do vinárny, i se Šimůnkem, v půl sedmé jsem ho nakojila, šoupla do kočáru a spal tam až do 23.00! Seděli jsme na zahrádce, no idylka a já si libovala, jak hodný mám miminko. Jen se děsím toho, že ta „hodnost“ jednou skončí a pak bude ródeo, ale i to by se nějak zvládlo. Myslím, že nic už nemůže být horší než šestinědělí, nebo snad jo? To se uvidí.

Tak čau Katy a Šimůnek přesně 3 a 1/2 měsíce

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 30.04.03 21:57

Ahoj holky,
to bylo dneska ale krásně! Škoda, že večer se to pokazilo, právě když Tomáš jel s Honzíkem a se psem na výlet po okolí spojený s pozorováním ohňů. Já s Kájíčkem bohužel nemohla nikam, neb má chudinečka maličkej kašílek a kýcháníčko (bez rýmičky). Včera jsme si zkusmo skákli na středisko, abychom měli posvěceno, že dnes nemáme chodit na očkování, tak snad příští úterý. Aspoň jsme si v klidu odbyli klasiské „poradnové“ věci (vážení, prohlížení, reflexy …). Máme ve 4 měsících 6, 80 kg. Chvilku jsem tam ještě jen tak seděla a drbala s doktorkou a Kája jí u mě na klíně předvedl, jak se pěkně z polosedu rovně po:,–(í a zůstane s narovnanýma zádíčkama tak. Řekla, ať jí teda neberu doslova, ale ať ho to klidně nechám dělat. Samozřejmě to zbytečně nenavozovat, pokud se toho sám nedomáhá. Sama řekla, že přesný zaškatulkování, co a kdy má mimčo dělat, by se jim doktorům, samozřejmě líbilo, ale děti si prostě dělají, co je napadne - prostě asi nečtou chytré knihy a pak si klidně nezodpovědně sedají a stoupají ve čtyřech měsících. Cha cha. Verčo, vůbec se netrap tím, že Adámek dělá něco, co by „správně“ podle nich neměl. Odpoledne přinesl Tomáš z lékárny vláskovej olejíček pro Káju a na té lahvičce bylo napsáno Zdislavická ul., ale ta lékárna je hned vedle našeho střediska v Písnický. Nechodíme my náhodou do stejného střediska?
Teda Ivčo, když jsem si četla o Tvojí tchýni, tak jsem z toho byla celá vedle.
Musím říct, když tak čtu o usínání a nočním spinkání vašich zlatíček, tak musím Kájíčka do nebe vychvalovat. Mezi sedmou a osmou ho vykoupu, nakojím a dám do postýlky, a když neusne u kojení, tak si tam chviličku kouká, výjimečně si tam povídá a pak usne. Někdy se teda stane, že broukání přejde v kňourání, tak ho jdu „dokojit“ a on usne jako špalek (teda spíš špalíček). Probudí se někdy mezi půlnocí a druhou a potom až někdy okolo sedmé ráno. A před tím koupáním je tak hodinku trošku omzrelej. Ale moc dobře vím, o čem píšete. Honzík drží rekord 24 nočních probuzení, kterým vždy předcházelo několikahodinové martýrium s uspáváním. Dodneška nevydrží spát celou noc (je mu 3 a půl roku). Uspávat ho chodíme povídáním pohádek. Ale nijak mě to nevyvádí z míry, myslím, že povídání pohádek (i vymyšlených) je pro děti důležité.
Pravda ovšem je, že přestávám zvládat školu. Za 14 dní mám dělat dvě zkoušky a z knížek, které mají dohromady tak přes 2000 stran, mám přečteno asi tak 200, což upřímně řečeno, není mnoho. Na tu jednu mi na trojku bude stačit udělat test, ale ta druhá (samozřejmě ta těžší) se dělá hromadně ústně, tak to asi neumrkám.
Tak končím s vysedávání u PC a jdu na to mrknout (obývák doslova a do písmenen zavalený prádlem, se pokusím ignorovat).
Mějte se všichni krásně a zítra si vyberte ten nejkrásnější a nejvoňavější strom!
Pa pa Esterka (zřejmě věčná studentka)

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 30.04.03 22:05

Esterko vidíš, ani by mě nenapadlo, že je zítra 1. máje a že se má líbat pod stromem! Tak to já mám smůlu, chlapa budu mít celý den na stavbě a večer sotva přileze domů, bude rád, že má klid… ještě abych ho tahala ven a hledali jsme někde strom:)) Smůla. Jedině že bych ukecala jinýho chlapa, ale to by asi nemělo stejný efekt.. nebo jo?
Dobrou noc. Johanka

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 01.05.03 09:06

Johanko,
Ty zapomnětlivá! :) Vždyť máš přece doma Marcelka! To se jistě počítá. Já tam taky naženu všechny „své chlapce“. Ale venku je prozatím docela větrno a pošmourno, snad se to ještě prosluní. I když po májovém deštíku se prý roste, tak že bych pak Tomáše trumfla ještě víc?
Esterka

Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 01.05.03 21:08

Ahojky holčiny a miminka,

tak už jsme zpět. Těšila jsem se, co nového přibylo a opravdu téma TCHÝNĚ stálo za to :-)))))) My se tam chystáme zase o víkendu… už teď mám z toho radost :-(((((((( No, vracet se už k tomu nebudu.

Objevila se tu otázka kojeneckých vod a jejich převařování, zda ano či ne. Četla jsem, že i kojenecké vody (určitě je to Aquila a Evian) by se měly převařovat. Já to teda tak aspoň dělat budu. Zatím to nehro… pořád kojím, až se tomu sama divím.

K tomu nočnímu spaní. Doktorka mi taky říkala, že až se přestane kojit, bude Adámkovi chybět kontakt se mnou a bude to asi změna. Jak jsem to tak četla z vašich komentářů, mám se asi na co těšit. Bojim,bojim,bojim.

Esterko, naše doktorka sídlí v paneláku přímo u silnice a vchod je taky z té hlavní směrem k Jasné. Vím ale, že zdravotní středisko (přízemní barák) je hned za tím panelákem. Tak je asi fakticky docela možné, že máme doktorky blízko.

Holčiny, první máj… lásky čas… a nutnost políbení pod rozkvetlým stromem. Já se nechala líbnout Adámkem. A to musel Adámek líbnout i babiny. Tak aspoň máme zajištěno, že neuschneme :-)))) Vzpomínám si, že vloni jsme byli v Českém Krumlově a cestou zpátky jsme se stavili na zámku Hluboká. Tam mě Tomáš líbnul…a neuschla jse :-)))), ale hlavně, proč o tom mluvím, to už jsem byla těhotná!!!!!!!!! Bože, ten čas tak letí… za chvíli nám ty naše pokládky půjdou do školy hihihihihihihi :-))))))))))))))

Tak to bylo dnes jen tak informativně, že už jsme zpátky, papa, jdu pověsit plenky…

Hezké sny Veronika a Adámek

bobik2
Zasloužilá kecalka 577 příspěvků 01.05.03 21:14

Ahoj holčiny a mimouškové,

Tak jak jste si užili dnešní ?sváteční? den? My jsme měli ?tátu? v práci a tak jsem se vtírla k mojí mamče na oběd a taky jsme vyrazili na procházku, protože bylo krásně teplo, i přes ten nepříjemnej vítr. Večer před spinkánim byl Ondra protivnej a furt nemohl usnout, takže jsem ho kojila v různých intervalech asi hodinu ( u nás dost výjimečné, většinou okamžitě usíná) a tak jsem z toho byla dost hotová. Tak abych si spravila ?chuť? dala jsem si obrovský kus polárčáku a už je mi teda líp. I když teď mám zase výčitky svědomí.
V úterý dopoledne byla u mě na návštěvě Kelly, všechny vás moc pozdravuje. Odpolko jsem pak musela vyrazit s Ondrášem k doktorce, protože se mu zanítilo očíčko (tekl mu z něj úplně zelenej hnis, chudinkovi) a dostali jsme antibiotický kapičky. Kapat mám 5× denně, což je opravdu labůžo, protože Ondra samozřejmě vrtí hlavičkou a kápnout mu něco do oka je skoro nemožný. Takže spolu trošku bojujeme.
Taky jsem dneska dopoledne koukala chvilku na televizi a dost jsem se bavila. Někdy to teda bylo spíš víc smutný než k smíchu. Byly tam pořady z let předrevolučních, neviděly jste to taky některá?
Esterko, z hromady prádla předpokládám na žehlení si nic nedělej, na mě tady číhá už pěkně dlouho a furt jsem se k němu ještě nedostala, ne že bych teda neměla ani chvilku čas, ale vždycky v té chvilce najdu něco zábavnějšího. Taky ti moc držim palečky na ty zkoušky, fakt tě obdivuju, že máš na to učení ještě elán (nebo aspoň zbytky elánu).

Mějte se moc krásně a užívejte hezkého počasí!

Irena + Ondráš (15 týdnů? ? já už ani nevim kolik, to je hrůza, jak to letí)

PS: Verčo, zrovna nedávno jsem si taky uvědomila, že před rokem touhle dobou jsem už byla těhule, ale ještě jsem to nevěděla ,hihi!

bobik2
Zasloužilá kecalka 577 příspěvků 01.05.03 21:15

Ahoj holčiny a mimouškové,

Tak jak jste si užili dnešní ?sváteční? den? My jsme měli ?tátu? v práci a tak jsem se vtírla k mojí mamče na oběd a taky jsme vyrazili na procházku, protože bylo krásně teplo, i přes ten nepříjemnej vítr. Večer před spinkánim byl Ondra protivnej a furt nemohl usnout, takže jsem ho kojila v různých intervalech asi hodinu ( u nás dost výjimečné, většinou okamžitě usíná) a tak jsem z toho byla dost hotová. Tak abych si spravila ?chuť? dala jsem si obrovský kus polárčáku a už je mi teda líp. I když teď mám zase výčitky svědomí.
V úterý dopoledne byla u mě na návštěvě Kelly, všechny vás moc pozdravuje. Odpolko jsem pak musela vyrazit s Ondrášem k doktorce, protože se mu zanítilo očíčko (tekl mu z něj úplně zelenej hnis, chudinkovi) a dostali jsme antibiotický kapičky. Kapat mám 5× denně, což je opravdu labůžo, protože Ondra samozřejmě vrtí hlavičkou a kápnout mu něco do oka je skoro nemožný. Takže spolu trošku bojujeme.
Taky jsem dneska dopoledne koukala chvilku na televizi a dost jsem se bavila. Někdy to teda bylo spíš víc smutný než k smíchu. Byly tam pořady z let předrevolučních, neviděly jste to taky některá?
Esterko, z hromady prádla předpokládám na žehlení si nic nedělej, na mě tady číhá už pěkně dlouho a furt jsem se k němu ještě nedostala, ne že bych teda neměla ani chvilku čas, ale vždycky v té chvilce najdu něco zábavnějšího. Taky ti moc držim palečky na ty zkoušky, fakt tě obdivuju, že máš na to učení ještě elán (nebo aspoň zbytky elánu).

Mějte se moc krásně a užívejte hezkého počasí!

Irena + Ondráš (15 týdnů? ? já už ani nevim kolik, to je hrůza, jak to letí)

PS: Verčo, zrovna nedávno jsem si taky uvědomila, že před rokem touhle dobou jsem už byla těhule, ale ještě jsem to nevěděla ,hihi!

KatyM
Kecalka 308 příspěvků 01.05.03 22:01

Čau holky,
dneska jsem pekla bábovku a tak jsem se rozběsnila, že vám musím napsat ještě něco k tématu tchýně. Představte si, co nám dala tchýně jako svatební dar… Dala nám takový ten ruční mixér - šlehač, jenže je to nějaká pochybná značka, stálo to určitě maximálně dvě stovky, nechápu, že jí hamba nefackovala - tohle jako svatební dar. Samozřejmě, že se během pátýho používání totálně rozbil, metly se kříží, vypadávají a podobně… A já pokaždý, když ho vezmu do ruky šílím! Dnes jsem se definitivně rozhodla, putoval do koše a zítra vyrážím do Electro worldu, koupit něco kvalitnějšího, fuj, to jsem se rozčílila. Úplně chápu, že nám tchýně koupila svatební dar za dvě stovky (určitě ještě u vietnamců, jak je jejím dobrým zvykem), totiž ta její manikůra a squash a tak přece něco stojí, takže jí bohužel na nás víc nezbylo. Jo, ale kdybyste viděli, co nám koupila minulý vánoce… chachá… chtěli jsme nějaký povlečení, no tak jsme ho tedy měli mít. Vypadalo celkem hezky, než jsem ho prvně vyprala a obarvila celou pračku… pak mi došlo proč se manžel ráno budil s modrým obličejem…takže milé povlečení nakonec skončilo ve psím pelíšku, naštěstí je náš Fredy černej, takže na něm nebylo nic vidět. Ještě že není bílej, to bychom měli doma nejspíš modrobulvuse modrochlupuse!!!
Takže to je prosím moje tchýně, sice nám nekecá do výchovy Šimona, ale dokáže mě pěkně rozběsnit! Taky nám slibovala koupit autosedačku, hahá - nakonec jsem jí kupovala já sama, aniž by nám přispěla korunou…
Takže to byla taková tchýňovitá vsuvka.

My jsme dnes trávili den převáženě zahradními pracemi, Šíma si dřepěl spokojeně v lehátku a koukal „co kde lítá“. Minulý týden jsem se trochu vyděsila, když spal v kočárku a vedle seděla obrovská sršeň - umlátila jsem jí motyčku a okamžitě běžela koupit síťku proti hmyzu.
Ani jsem vám včera nenapsala, že mám nejspíš záněl šlachy na levé ruce (od toho jak pořád šimona tahám), bolí to jak blázen, vrže mi v tom, no chystám se na chirurgii, jelikož se to nelepší, spíš bych řekla naopak. Takže mi držte palce, ať neskončím se sádrou…

tak čau, mějte se hezky i s mimčama

katy a spinkající šimůnek

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 03.05.03 13:48

Ahoj holky, jak se máte o víkendu? Dneska je u nás strašně hnusně, prší a je zima, asi ani nepůjdeme ven. Mám problém, i když asi zbytečný… a potřebuju od někoho uklidnit. Nedávno se tady rozebíralo to kakání. Já jsem psala, že Marcel kaká každý den celý den, ale ouha ? všechno se ze dne na den změnilo a najednou NIC. Dneska už je to třetí celý den, co nekakal, začíná mě to znepokojovat, i když vím nejen od vás, že je normální nekakat až 4 dny. Včera jsem začala lehce panikařit, tak jsem volala doktorce a ta mi taky řekla, že je u kojených dětí důvod něco řešit až 5.den, ale že mám dávat pozor, aby nedostal teplotu nebo prý kdyby se choval nějak ?nenormálně?, tak jet na pohotovost. Myslím, že se M. chová jako obvykle, jen teď ty dny co nekaká, tak víc brečí, i přes den, kroutí se a nepomáhá ani nošení, určitě ho bolí bříško a rád by se vykadil. Když se nepovede něco nadělit do plínky do večera, zkusím mu do prdelky strčit teploměr, pak se prý většina miminek pos… a jestli ne, tak nevím, zítra to bude 4.den. Je mi divné, že by nastala taková změna ze dne na den ? jeden den kaká 10 x a pak 3 dny vůbec? Jak byl chudinka včera večer uplakanej a utahanej, tak spinkal v noci od 23:30 až do 4:30!! 5 hodin! A pak ještě další 3 hodiny tahem! To je u nás rekord a já se vyspala jak za celé 3 měsíce ještě ne. Já jsem se v těch 4:30 vzbudila dřív než Marcel, koukla na budík, vyletěla celá zděšená z postele, rychle k postýlce, jestli ten prcek dýchá, ani se nehnul a nebylo nic slyšet, jak spinkal tvrdě. Byl to pěknej šok. Teď je od rána spokojený, ale začíná pofňukávat a asi bude zase brečet až do noci ? jak mu pomoct, aby se vykakal? Jen čekat? Díky za případné rady.
Johanka

esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 03.05.03 15:12

Ahoj Johanko,
je to fakt normálka, že kojená mimča si někdy dají s kakáním pauzu. Teď u nás byla Tomášova sestřenice z Norska, má rok a půl starého vnoučka a když byl ještě úplný prcek (jako ti naši), tak dokonce nekakal 12 dnů. Ale tam to doktoři brali jako normální věc, pokud byl jinak v pohodě a spokojenej. Náš Honzík taky nekakal kolikrát i 5 dnů. Jenže většinou po prvním dnu nekakání začal strašně křičet a vyváděl celý den a ze všeho nejvíc večer po koupání a kojení. Poprvé jsem nevěděla, co s ním je, tak jsem ho mastila rychle změřit a on se u toho po… a pak byl v pohodičce. Tak jsme další nekakací krize začali řešit teploměrem, jenže já měla strach, abych mu ho tam nezalomila. Tak jsme si pořídili rektální trubičku. Všechno se upravilo samo, jednak asi když jsem ho začala v 6 měsících přikrmovat a taky se začal sám velmi brzo pohybovat, a to na to mělo zřejmě taky vliv.
S Kájou bylo všechno v pohodě až do minulého pátku, přijela jsem s klukama od našich a Kája začal v podvečer poprvé křičet, ale naprosto hrozivě. Vzhledem k tomu, že to nikdy neudělal, tak jsem za tím viděla rovnou jen ty nejhrozivější věci. A taky proto, že nic nepomáhalo. Po hodině a půl jsem ho šoupla do vaničky, ale to ho rozeřvalo ještě víc, ač se to zdálo už nemožné. Začala jsem ho kojit v domnění, že se uklidní, ale skončilo to dušením, a to tak, že natvrdo. Kája nakonec se rtama a jazykem už fialovým visel hlavou dolů a já mu tloukla zápěstím do zad. Fuj to byla hrůza. Třásla jsem se ještě o půlonoci. No nakonec se napil, ale neusnul, ale aspoň přestal na chvilku řvát. Když zase začal, dala jsem ho do naší postele na polštář (do polosedu) a začala mu masírovat bříško a on se po několika minutách krááásně pokakal. Sobou jsme prožili s čistýma plínkama, takže když v neděli večer začínal zase řev, tak jsem mu přes půl hodiny cvičila s nožičkama a masírovala bříško, ale bezvýsledně. Tak jsem sáhla po teploměru, taky nic a řev se neúměrně stupňoval. No tak jsem skočila po trubičce a hned byl klid. Začala jsem se tedy smiřovat s myšlenkou, že každé dva dny bude křik a že zčneme používat trubičku. Ale od té neděle naopak kakáme dokonce několikrát denně.
No to je teda příspěvek, tolikrát slovo kakat! Tak to teda zakončím stejně: Kakání zdar!
Esterka

Ivik4
Závislačka 3152 příspěvků 03.05.03 19:36

Ahoj holky a miminka!
Tak situace s usínáním je u nás ted taková ? když nechám Mojánka takzvaně vyřvat, trvá to skoro hodinu a pak ještě vzlyká dobu ze spaní. Jelikož se to nezměnilo ani po několika dnech (aby třeba brečel kratší dobu- jak to píšou v knížkách), tak na to kašlu. Radši si k němu sednu, vezmu ho za ručičku a do pěti minut spinká jak andílek. Pár let to snad vydržím a pokud to zůstane jen u držení za ručičku (chování ani jiné věci Mojánek před spaním nevyžaduje), tak to zas tak hrozné není. Předpokládám, že do osmnácti let to po mě chtít nebude! : -)))).
Dneska pokládek usnul vzorně už sedm minut po sedmé, tak se jdu vrhnout na žehlení. Výšku té kupy vypraného prádla by mi mohl závidět i Eiffel!!!
Zdraví vás
Ivča, mamka-?měkkouška? a spinkající zlatíčko Mojánek (za pár dní už půlroční!)

P.S.: Trochu poodhalíme obsah našich plínek ? včera i dneska se Mojánkovi povedl takový větší zaječí bobek ? už žádný ty mazlaniny! Jestli je to tím, že už papá pevnou stravu? No, rozhodně se to mnohem lépe dostává ze zadečku! No, dost intimností a mějte se!

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 04.05.03 07:29

Ahoj Ivčo, gratuluju k „vyměknutí“… konečně, i když při čtení tvých příspěvků typu „nechat vyřvat“ (hodinu) mám slzy v očích, to, jak miminko ještě dokáže vzlykat ze spaní, když dlouho brečí, znám taky a je mi z toho vždycky na nic… u nás je to ale s tím rozdílem, že Marcel pláče ne sám, ale u mě nebo u tatínka v náručí, aby se necítil sám (a u toho mu ještě potichu zpívám do ouška nebo se ho ještě jinak snažím uklidnit), když ho něco trápí (že ani nošení nepomáhá, třeba teď jak se nemůže už 4. den vykakat, tak asi dost trpí). Myslím si, že model typu záchvaty pláče a maminka nikde miminka dost traumatizuje a pak se ještě strachy budí ze spaní a hledají mámu, i když se takzvaně „uřvou“ a usnou.
Měj se fajn a mazlení zdar. Johanka

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 04.05.03 07:34

Ahoj Esterko, díky za vyčerpávající popis vašeho kakání:)
Dneska je to 4. den a NIC, takže počkám do odpoledne (zatím je M. v pohodě, směje se a hraje si jako by nic, začne plakat vždycky až kolem 14 h) a pak zkusím teploměr. Rektální trubička je spíš na větry, ne? Asi to ale bude mít stejný efekt, je jedno, co má človíček v pr… rekt.trubičku stejně nemáme.
Teda to dušení - úplnej horor, to si nedovedu představit, co bych dělala já! Ty jsi toho už zažila, nezávídím ti. Ale taky nás všechny asi jednou čekají nějaké ty potíže a nemoci, těžko se tomu u dětí vyhneme.
Prosím tě, ty masáže bříška, nejsem si jistá, jestli masírovat po nebo proti směruhodinových ručiček? Díky.
Johanka a stále nekakající Marcel

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 04.05.03 11:24

Tak nevím, co si o tom myslet… Po zastrčení teploměru do zadečku se začne Marcel spokojeně usmívat a evidentně se mu to móóc líbí. Tak jsem ho několikrát vytáhla a zase zastrčila ? to ho dohnalo k hlasitému chechtání. Kakat asi nehrozí a ?dobře? mu teploměrem taky dělat nebudu:) aby si nezvykl:))!
Máte někdo jiný nápad? Nožičkama cvičíme každý den dost často, pohybu má víc než dost, kope pořád, co je vzhůru, takže skoro celý den.
Když do zítřka nic, zavolám ráno doktorce a uvidíme, co provedeme pak.

veraK1
Povídálka 26 příspěvků 04.05.03 12:48

Ahoj holky,

pravidelně teď pročítam zpětně váš deníček, abych zjistila, co jste už řešily a vyřešily. Já jsem z deníčku Mikisky. Mé Ivance jsou 4týdny. Bohužel jsem nenašla odpověď na můj problém. Myslím, že Johanka se o tom u Marcelka zmiňovala.
Ivanka má na obličejíčku dost pupínků, asi jsou to potničky nebo novorozenecké akné. Má to bílý střed. Někdo radí vytřepávat lihem někdo potírat zásipem. Co jste vyzkoušely vy?

Dík za rady.

vera a Ivanka

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 04.05.03 14:40

Ahoj Vero, pupínky jsme řešily, to co popisuješ, vypadá na to „novorozenecké akné“ (tak tomu fakt říkají), má to prý většina miminek. My jsme s tím nic nedělali a postupně to mizelo samo, někdy to bylo horší někdy lepší, myslím že kolem 2. měsíce to zmizelo a od té doby se objeví sem tam něco… ale je to v pohodě.
Líh moc vysušuje, pozor na to a zásypem zase ucpáváš póry. Nejlepší je prý nechat to „volně dýchat“, několikrát denně můžeš omývat převařenou vodou a taky pomáhá chodit hodně ven do přírody. Třeba ti někdo poradí něco jiného, já osobně bych to ničím nepatlala, pokud by to nebylo nějak zanícené nebo fakt hodně intenzivní, věř tomu, že to zmizne samo. Esteticky to dobře nevypadá, hlavně na fotkách, to jediné mi vadilo, čas ale letí rychle a než se naděješ, bude to pryč. Raději se poraď s doktorkou, ta moje mi řekla to, co radím tobě - nechat být. Čau Johanka

Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 04.05.03 16:42

Ahoj Vero,

souhlas s Johankou. Jinak my jsme na to dostali VITAMÍNOVOU MASTIČKU, připravuje se v lékárně na předpis. Trochu to pomohlo. Ale abych pravdu řekla, objevuje se to pořád. Jo a taky jsme na to měli YARISCH, myslím, že se to tak píše. Je to bezbarvá vodička.

Hodně štěstí s Ivankou

přeje Veronika a Adámek

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 04.05.03 23:25

Johanka ve čtvrtém měsíci měla období, kdy nekakala nejprve 12 dni, pak už jsem jí dala 1/4 glycerinového čípku - rozkrojený na dél - navzdory radě doktora dát celý (teploměr, trubička, masáže, čaje ani šťávičky nepomohly), kadila asi po 10 minutách, ale natrávené mlíko z před- a posledního krmení - světle žluté. Tím jsem si ověřila, že všechno, co předtím vypila, strávila a že proto byla kakací potřeba minimální. Dá se to poznat na měkkém a plochém bříšku těsně před krmením. Další týden to zopakovala a dostaly jsme se na 8 dní, pak zabrala hruška a poté po třech dnech zácpy zabírala šťáva ze syrové hrušky spolehlivě a po měsíci se to úplně srovnalo. Ten čípek jsem dala spíše ze svého strachu, aby nezapomněla, jak kakat - mohla jsem možná ještě den dva počkat, protože je to asi dost brutální pro miminkovskou sliznici.
 Romana

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 05.05.03 00:50

Upozornění všem, ale hlavně Marcelkovi.
Kakání Johanky nemá nic společného s kakáním tvé maminky! To bych si tu neodvážila rozebírat. :-)))
Je zajímavé, jak u některých témat může být shoda jmen zavádějící, když jsem se druhý den vrátila do Vašeho deníčku - jsem teď posedlá miminky a chybí mi kromě snažilek, těhulek, maminek rubrika RADILKA - zprvu jsem se lekla a pak se musela smát, jak se to hezky sešlo. Takže Johanko promiň. Jestli zácpa nepovolila a není-li bříško tvrdé nebo při masáži bolestivé (Marcel by asi kňoukl), ještě počkej. Opravdu to bývá běžné.

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 05.05.03 09:32

Ahoj Romano, díky za radu, nicméně dneska jsem volala doktorce a ta poradila zavést do konenčíku malý kousek mýdla (opravdu mýdla! - je mi to divný), že prý to tam podráždí (podle mě ale mýdlo vysušuje, ne?)… a že prý jestli je jinak M. spokojenej,není zatím dlvod k obavám… tak nevím, asi ještě počkám, budu masírovat bříško a zkoušet teploměr.
Ahoj Johanka

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 05.05.03 10:58

Mýdlo? Proboha! To už mi ten glycerin zdaleka nepřipadá tak brutální. Vždyť už jenom jak zajistit čistotu povrchu a které mýdlo, může mít různé příměsi - myslí snad dětské. Nevím, ale do toho bych nešla.
 Romana

Vložit nový komentář