Veronika a Adámek 24.týden

Rodičovství

Zdravím všechny vedrem umořené maminky a miminka zvlášť, vedra nám dávají co proto, viďte? Mě teda nevadí, kdysi jsem to hrotila na chatě na terase celé dny. Jen jsem si lehla a četla knížku. Nicméně Adámkovi se moc nelíbí. V sobotu to ještě šlo, jenže navečer, kdy si měl ještě aspoň půl hoďky zdřímnout, ne a ne zabrat.

V kočárku vyváděl a řval tak, že jsem se bála, aby si třeba nevykřičel kýlu nebo mu nedejbože praskla nějaká cévka - žilka. Leda tak nošení pomáhalo. Ale byly to už 3 hoďky (vždy byl max.vzhůru 2 hoďky), co byl vzhůru, tak jsem mu dala najíst a během kojení mi usnul. A to samé bylo i dnes. Adámek dosud spal 4 x denně 30 - 45 minut, vždy mezi kojením. Dnes spal jen dopoledne od 10 do 11, a to jsem ho musela taky nakrmit, aby u toho usnul a pak usnul až kolem 16 hoďky na 30 minut. Přitom jak bylo vedro, pil po hoďce. Máma do mě furt hučela (byli jsme na chatě), tak mu dej cucnout, ať usne… No naštěstí se ukázalo, že měl žízeň. Zkoušela jsem mu dávat i vodu lžičkou, to chvíli šlo, jenže pak sklouznul k prsu, přisál se a byl se lžičkou konec.

No jestli už bude spát jen 2 x denně, tak mě klepne. Vyžaduje pozornost, takže u něj pořád sedím (když odejdu na toaletu, začne hučet a končí to pláčem), ukazuju mu hračky… a z toho důvodu asi nemá potřebu se přetáčet. Gratulujeme všem miminkům, která to už dokázala.

Tak konečně jsem pokřtěná!!! Víte jak??? Protože bylo vedro, Adámek byl jen v třičku a bez plenky. Když jsem mu dávala lžičkou vodu, počůral měl. A jakmile skouznul k prsu a jedl, tak nejdříve prděl a říkám si, to by mě mohl ještě i pokadítkovat a jsem jasná a co se stalo????… pokadítkoval mě!!!! Samozřejmě že si v tom opatlal nožičku, jak jsem mu ji chytala, tak i já byla opatlaná… no bezva věc :-)))))))) Jakmile dojedl, šupajdil do umyvadla a já poté pod sprchu. Tak co, už jste taky některá takhle pokřtěná????

Takže z těch veder jsme pěkně hotový. Cestou z chaty, kde jsme byli o víkendu, jsme se stavili v Hypernově a koupili jsme hrníček na pití. Ještě jsme ho neotestovali. U Vrabčáků holky radily kapací lahvičku s násoskou NUK. Tak nic takového jsem tam neviděla. Taky mají různé druhy hrníčků a pak si máte vybrat. Koupili jsme hrníček s jednou dírkou na pití. Měli i s 2 a 3, ale to si myslím, že by se tím musel udusit.

V Hypernově měli akci na Huggies, ale ne Freedom, ale Soft and Dry - mají červený obal a stály 319,–Kč. A jelikož tam byla holčina, co je propagovala, ptala jsem se na ně, co je to zač a které jsou lepší. Jednoznačně Freedom (aby ne, za ty prachy!!!!), Soft and Dry nejsou prý tak prodyšné, resp. nesplňují nějaké atesty prodyšnosti, ale zase jim ke splnění chybí 1 bod (něbo tak nějak to říkala). Takže my tenhle typ kupovat nebudeme. Nicméně dostali jsme vzoreček a k tomu vzoreček těch plavacích kalhotek - plaveček. Ty jsou bombový. Natahují se jako kalhotky, prý namají propustit vodu dovnitř. Tak to možná jednou vyzkoušíme ve vaně :-))))

Taky jsme koupili od Hami první příkr „První lžička“. Je to jen mrkvička, tak uvidíme, co to bude zač. Pomalu vrcholí přípravy na přikrmování. Ještě jsem si tu Betynku nekoupila, snad ji ještě budou mít.

Rozhodně teda nepočítám s tím, že bychom někam jeli k moři. Ta vedra jsou pro ty drobečky příšerná.

Na závěr píšu míry ze čtvrteční kontroly, tj. 67 cm a 7,37 kg.

Tak se mějte skvěle, miminka ať prospívají a vy vlastně taky.

papa Veronika a Adámek (skoro 6.měsíců!!!)

Váš příspěvek
SarkaR
Kecalka 442 příspěvků 26.05.03 09:04

Ahoj Veroniko (a Adámku :-)))),
když neseženeš Betynku speciál - II. - jídelníček, tak v klasické Betynce (co vychází každý měsíc) je vzadu kupón na objednání nebo si ji můžeš objednat na www. burda.cz. Já mám už nějaké vydání Betynky o jídelníčku pro nejmenší (asi nejspíš I.). Na internetu mají i tahle starší čísla, co už se v obchodě neprodávají, tak možná radši jukni tam.
Mějte se oba dva moc hezky.
Pa Šárka R. (zítra 36.t.)

P.S. Ta vedra mi taky dávají zabrat :-( Dneska by mělo být trochu líp.

Euka2
Závislačka 3624 příspěvků 26.05.03 21:01

Ahojte holčiny a miminka,

díky za radu ohledně Betynky. Dnes jsem si ji koupila, takže jsem zase o trošku chytřejší. No stejně myslím, co mi řekne selský rozum, bude nejlepší. Jednou se tu objevil článek na téma „Jak se nezbláznit z přikrmování“ nebo tak nějak. Myslím, že je to naprosto trefné označení. Rozhodně bych chtěla dodržet, aby Adámek do 1 roku nedostal cukr nebo něco sladkého (mám na mysli třeba Marsku hihihihi). Máma jako hlídačka Adámka mi slíbila, že to bude dodržovat, tak uvidíme, jak to dopadne. Vím, že když synovec nechtěl spát, mrskli mu dudlíka do cukru. On sice zabral, ale ty první zoubky byly katastrofický.
V Betynce píšou, že kojené děti - kojené aspoň 4 - 6 měsíců nemají až jsou větší sklon k tloustnutí. Taky rychlé odstavování to prý může způsobit.

Dnes jsem si myslela, že mi dochází mléko. Bylo to způsobeno i chováním Adámka, protože měl rozhozený celý režim. Dopoledne spal, pak se najedl a znova usnul na 3/4 hoďky. To se nestává. Taky běžně mezi kojením spal a teď už chtěl jíst před spaním, takže vytuhnul u kojení. Říkala jsem si, že jestli se to nezlepší během dne, jdu zítra k doktorce poradit se o příkrmech. Jenže dnes se to srovnalo, takže už je zase v pohodě. Prostě ta vedra mu dala zabrat a mě taky. Zaplaťpánbůh, že se ochladilo. Chudinka asi nevěděl, co se s ním děje. Žádné moře, kategoricky to vylučuju, natož nějaké cestování k moři autem bez klimatizace.
Jak se chovají vaše miminka v tomhle děsivém počasí?

Dnes jsme taky testli hrníček. Dala jsem mu do něj kojeneckou vodu a sama jsem to zkusila, jak moc či ne moc :-))) se musí tahat. Šlo to dobře. Adámek si s tím samozřejmě většinou jen hraje, ale první bublinky se nám už objevily. To jsem měla radost, jenže mi ji zase rychle zkazil, protože mu to vyteklo z pusinky. Ale nasál!!!!!! :-))))) Doufám, až v tom bude něco jiného, mléko nebo nějaká šťávička, bude to lepší.

Taky usínání jsme už vylepšili. Dnes například blbnul u prsa, tahal ho, až to bolelo. Tak jsem řekla dost a jde se do postýlky. Chvilku si tam hrál s kolotočem, pak zjistil, že je tam sám (šla jsem sebrat prádlo) a přišlo to. Ruka na tvářičce se mu moc nelíbila, moje nastrčená hlava u jeho taky moc ne. Tak jsem začala zpívat ukolébavku!!!!!!!! Pak jsem si uvědomila, že to je ukolébavka spojená s nějakou pomalou písničkou, ale zabralo to. Uklidnil se, ještě měl moji ruku na tváři, pak se otočil na druhý bok, asi by mě neviděl :-))))) a usnul. Holky zpíváte ke spaní? A jaký písničky? Doufám, že to časem vypilujeme a že Adámek bude usínat sám. Nicméně i tohle je pro mě pokrok, protože si už nemusím nechat vycucávat prso až do trhlinek a nejsem za obrovský dudlík :-))))))

Končím, jdu se hodit do hajan.

papa Veronika a Adámek

PS: Sulanku, na zítřek hlásí ještě všelijaké počasí, ale středa a čtvrtek by mohli být prima na nějakou procházku, co vy holky na to?

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.05.03 23:25

Ahoj holky.

Tak jsem se konečně dala fotky Magdy do fotogalerie. Jsou na první stránce. Zítra nás čeká 5.měsíční prohlídka, tak pak poreferuju jak rosteme.
Sulánku, ptala jsi se, jestli jsem MUDr. Ano jsem, ale pediatr ne. Moje specializace neurologie a rehabilitace jsou dětem hodně vzdálené. Takže v péči o své děti v tom lítám podobně jako vy:-)
Pádím do postýlky, je hrůza hodin.
Papa Iveta s Majdou (5měsíců a 1 týden)

Kacik5
Nováček 3 příspěvky 27.05.03 13:44

Ahoj maminky a miminka,

pročítám všechny možné příspěvky o kojení a jsem z toho snad ještě nešťastnější… Hanýskovi bude půl roku a mám pocit, že je hladový. V noci se probudí třeba jen dvakrát, ale přes den je to někdy po hodině, maximálně dvou. Čím častěji papá, tím víc prsa bolí. Už jsem to nevydržela a dnes jedeme k doktorovi na Homolku udělat kontrolní kojení. Už jsem to takhle udělala jednou a podle doktrora Hany vypije o polovinu méně, než děti v jeho věku. Konstatoval, že mu to asi tak vyhovuje - málo a častěji. Já si teda myslím, že nemá jinou šanci, víc prostě není a teď už mu to přece stačit nemůže.
Já bych ho ráda kojila, ale tohle je tak vyčerpávající a já se tak trápím, že má málo. Vy by jste to vydržely??
Snad budu odpoledne moudřejší.
Mám pocit, že je to opět nový trend - kojit co nejdéle. A hlavně za každou cenu. Není to trošku přehnané?? Můj doktor to samozřejmě propaguje, známá doktorka (starší, ale rozhodně zkušenější) zase říká „dej nutrilon na noc a uvidíš“. Jsem z toho trošku zmatená. Konzultovala jsem to s kdekým, včetně tety, která žije v Holandsku a má 4 děti. Z jejího pohledu je to obdivuhodné, že ještě kojím. Já na to ještě názor nemám, mám jen pocit, že už bych mohla mít po 6ti měsících „splněno“, přestat se trápit a dát mu umělé mléko. Samozřejmě nemůžu a ani nechci přestat ze dne na den, jen chci, abychom byli oba spokojení - Hany dosyta a já do klidu…
Jsem zvědavá na doktora, co vymyslí a jestli bude rozumný…
A také jsem zvědavá, jestli mě tady „neukamenujete“, že jsem hrozná matka a nic nevydržím - tím myslím mít přes den stále dítě u prsu.
Přeju Vám všem hezký den a budu ráda za každý názor.

Kačík a Hanýsek

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.05.03 18:56

Ahoj Kačíku,
U mě problém který popisuješ nastal kolem třetího měsíce.Mlíčka bylo moc málo a holčička nepřibývala tak, jak by měla.Hlad měla i po 50 minutách.Byla jsem z toho psychicky úplně na dně.Zkoušela jsem akupunkturu, homeopatika, čaje, masáže,aj. Od doktorky jsme dostali nutrilon.Konečně bylo mimi spokojené. Pak jsem někde vyčetla, že máme asi líně sající dítě a doporučovali tam, kojit při jednom kojení z každého prsu několikrát-tzn. střídat prsy hned, jak to miminku přestane téct, zpočátku třeba i po minutě. Za nějakou dobu mlíčka přibylo, omezili jsme nutrilon jen na večer nebo na hlídání. Bez příkrmu vydrží tak 2 hodiny. Úplně chápu tvé pocity, ale miminko už je starší, tak to snad zvládne i s novým mlíčkem, třeba napůl s kojením. Oba budete spokojení-to je totiž moc důležité!! A kdybys byla hrozná matka, tak bys tu ani nepsala a přestala by si s kojením už dávno. Střídavé kojení je docela náročné, já to vynechávám jen v noci, ať se malá moc neprobere. Rozhodni se tak, ať jste spokojení oba - držím vám pěsti !!!!
 Tina

Kacik5
Nováček 3 příspěvky 27.05.03 19:13

Ahoj Tino,

děkuju Ti za vše, co jsi napsala, je to moc milé. Kojím od začátku z obou prsou a dokonce mě napadlo zkusit je prostřídávat víckrát během jednoho kojení a docela to pomohlo - ale stejně bohužel nestačilo. Doufám, že už bude lépe. Doktor mi doporučil dát BEBU nebo SUNAR - překvapil, čekala jsem, že zase bude mít svojí oblíbenou poznámku „No to nebudete ale nic jiného dělat, než pořád kojit“. Samozřejmě jsem se zeptala, co je lepší a prý je to jako tankovat benzít u Shell nebo Aral… (Byl dokonce i vtipný). Takže mám dávat na noc a v poledne mrkvičku. No, myslím, že to bude chtít trpělivost - večer i v poledne. Už se vidím, jak tu patlám mrkev a on mi to potom vyplive. A lahev mi pro změnu hodí na hlavu. Uvidím.
Jak máš starou holčičku?? A dáváš jí Nutrilon na noc?? A nespinká až do rána??

Hezký večer,

Kačík

bobik2
Zasloužilá kecalka 577 příspěvků 27.05.03 20:27

Ahojky,

To byl teda zase den, jsem úplně grogy. Ondráš teď vstává každé ráno po půl šesté a už nespí, zabere až okolo osmé, kdy já jsem ale již zcela probuzená. Je to pro mě hrozná krizovka takhle brzo ráno se mu věnovat. Jemu totiž nestačí jen tak hajat a hrát si, on se musí přetáčet na bříško, kde ale dlouho nevydrží a tak začne za chvilku plakat a když ho vrátím zpět na záda, tak se začne znova přetáčet na břicho a tak pořád dokola, takže je to fakt veselý.

Dneska večer, když jsem ho dávala do postýlky, tak se mu ještě asi nechtělo spinkat a tak si tam broukal a já se v klidu dívala na zprávy. Jeho kňourání neustále sílilo, ale já si řikala, že musim vydržet a nejít k němu, no ale pak už to bylo nesnesitelný, tak jsem tam vtrhla a on byl přetočenej na břiše a narvanej v rohu postýlky (ještě že tam má ten mantinel, jinak snad proleze skrz šprušličky). Nejsem z toho moc nadšená, protože dřív, i když nebyl úplně unavený, tak si prohlížel ručičky, chvilku žbrblal , ale pak usnul. Jenže teď? Ani nápad. Nebaví ho už ani ležet pod hrazdičkou, furt se přetáčí a pravidelně si někde zaklíní nohu nebo ruku. Ale jinak jsem samozřejmě ráda, že je takovej čilouš, jenom je to prostě trošku složitější.

Včera byl s taťkou na kyčlích a jadýrka ještě nemáme, jinak ale vše v pořádku, takže další kontrola v 7 měsících, tak to už snad bude jablíčkovec.

Taky se mi opět vrátily pekelný bolesti zad, budu si snad muset dojít někam na masáž, protože večer jsem úplně rozbolavělá a i když se snažím Ondru moc nenosit, tak mě stejně ty záda furt bolej. Nejvíc mezi lopatkama. A to i cvičim i se protahuju a nic nepomáhá. Nemáte holčiny nějakou radu?

Tak vzhledem k mému spánkovému deficitu se jdu odkulit do sprchy a pak šup do postýlky.

Mějte se moc krásně a papa

Irena + Ondrášek (asi 18 týdnů, ale fakt si nejsem jistá)

PS: Vedra taky nemáme moc rádi, je víc protivný a málo spinká ,takže to doháněl včera-spací rekord ? od půl jedenácte dopoledne do třičtvrtě na tři, úplně jsem koukala jak puk. Ale dneska už zase klasicky spinkání půl hoďky, jednou za dvě až tři hodiny, popř. méně. Taky bych k moři nejela, nemyslím, že by jim to vyhovovalo a já bych byla celá nesvá. Jinak zpívání taky pomáhá, ale můj repertoár je velmi slabý, takže zpívám furt to samý dokola ? prší, prší, skákal pes, pec nám spadla, okolo Frýdku cestička atd.

Kaciku, držim palečky ať to dobře dopadne, rozhodně tě tu nikdo nekamenuje a když doktor řekl přikrmovat, tak na tom asi něco bude. Nejdůležitější je spokojenost mimča i tvoje, rozhodně nepomůže nikomu,. když budeš na nerv.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.05.03 10:08

Ahoj holky.

Slíbila jsem, že napíšu, jak dopadla kontrola u pediatra. Všechno je OK, máme zdravé a krásné miminko. Dokonce řekl, že je dobře, že máme holčičku, protože na kluka by bylo tolik krásy škoda:-) Aktuální míry v 5 měsících jsou 7,12kg a 68cm. Prostě modelka. A teď to horší. Magda dostala včera první dávku 4-kombinace. Očkování proti hepatitidě jsme zatím odložili. Vlastní píchaneček zvládla jen s malinkým pláčem a i cesta domů v autě byla ještě dobrá. Doma jsem jí nakojila a vyrazily jsme s kočárem na procházku. No a tam to začalo. Asi 15-20 min. plakala a fňukala. Bylo mi jí mooooooooooc líto, už jsem chtěla vyrazit domů, ale konečně zabrala a spala asi hodinku. Odpoledne začala mít teplotku a od té doby je jak vyměněná. Smutně leží, usmívá se. Ani se moc nehýbá, nehečí. Celou noc vzorně spinkala, kojila jsem ji ve 22 a pak ve 4 hodiny. Vždycky byla teplejší, ale na horečku to nevypadalo, tak jsem jí ani Panadol nedávala. Ráno už vypadla o poznání lépe, tak věřím, že to během dneška všechno odezní a budeme mít zase našeho pohodového smíška.

Na téma kojení toho tady byla napsána spousta. Kačíku, můj názor je, že člověk se má řídit hlavně tím, co sám cítí jako nejlepší. Není důležité, co si myslí okolí, ale jak to vnímáš ty. Všechny ty někdy až fanatické řeči o tom, jak bez kojení to nejde a je nutností plně kojit do6 měsíců, se mi taky nelíbí. A to podotýkám, že já plně kojím. Prostě každý jsme jiný a naše děti, to jsou teprve individuality. Takže moje rada je, řiď se svým srdcem, pak budeš v pohodě ty i Hanýsek.

Přeju všem moc krásný den.

Iveta s Magdou

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 28.05.03 19:13

Ahoj,
Klárka má teď 4,5 měsíce. Od 3 měsíce přidávám nutrilon- nejdříve nakojím a když se rozčiluje hlady, tak dodám náhradní mlíčko/přes den i večer, jen ráno ne, to je mlíčka dost/.Na střídačku kojím asi 3 týdny, 14 dnů už dávám v poledne příkrm, takže ani toho nutrilonu teď nespotřebuje tolik, někdy jen večerní dávku.Asi jí to chutná, tak teď máme opačný problém-přibíráme hodně. Na příkrm zatím kupujeme skleničky HIPP/než bude zeleninka ze zahrádky/ a po nich se může utlouct.
Klárka je od začátku spavec, nejdříve se budila 2- 3× za noc, teď 1× k ránu a pak až kolem 8 hod. Nevím jestli je to nutrilonem nebo tím, že je starší. My jsme problémy se spaním nikdy neměli ,snad jen usnout přes den bez prsa-to se jí podaří vyjímečně.
Teď chci přejít na pokračovací mléko od HIPPu, uvidíme jak jí to bude chutnat. Už z toho nestresuju, protože vím, že jsem se opravdu snažila kojit co nejvíc. A tvému miminku už by samotné kojení stejně za chvíli nestačilo, takže držím palce, ať to s těma příkrmama a novým mlíčkem dobře dopadne! Uvidíš, že až si na to prcek zvykne, bude spokojený!!!
 Tina

Sulanek
Kelišová 5636 příspěvků 29.05.03 00:47

Ahojky holcicny a mimiskove,

tak jsme zkoukly opet fotky, tentokrat jsme konecne videly i kamaradku Magdalenku, krasnou vlasatici, a pridaly jsme spoustu nasich fotecek … stranky 8,9 a 10.

Je hodne pozde a tak jenom strucne z centra naseho deni:-)) O vikendu jsme organizovaly babsky snem ve forme pikniku … co vam budu povidat, bylo to skvele. Pocasi bylo na objednavku, jidla tolik az nam bricha praskaly, nalada vyborna:-))) Moc se to libilo i Verunce, v parku bylo tolik zajimavych veci a ty listecky na stromech… jeeeee!

Dneska jsme se videly s holkama z porodnice, s tou jednou se vidame celkem pravidelne ale tu druhou i s miminkem jsme videly vlastne poprve … zase jsme musely konstatovat ze ten cas leti a holcicky rostou jako z vody. Byly jsme na pokoji v porodnici dobra sestava, vsechny tri prvorodicky a vsechny jsme mely holcicky … a kazda byla samozrejme uuuuplne jina. Vlastne jsem mela velke stesti na holky na pokoji, tedy ja tam lezela 12 dni a tak se mi tam vystridaly 3 dvojice holek, ale s temi co se schazime jsem tam byla nejdele a velice jsme si rozumely. Jak jste to mely holky vy? Schazite se take s maminky a miminky z porodnice? Clovek ty jine miminka tam vlastne celkem pozna a pak je zvedavy jak rostou … a ja budu rada, kdyz Verunka bude znat kamosky, ktere s ni sdilely pokoj.

Zakoupila jsem Betynku special a poctive studuju, uz za tyden dostaneme asi pokyn prikrmovat zeleninkou … tak at jsem pripravena. Diky holky za tip!

Jo jak jsem psala o ty jidelni zidli minuly tyden, tak jsem ji opravdu koupila. Sedatko je polohovaci a tak zatim slouzi jako chvilkove odkladatko Verunky, nevydrzi tam dlouho ale chvili si pohraje. Koupila jsem ji takovou hracku, ktera se upevnuje do kocarku ci postylky … a my to mame na zidli … a libi se nam to. Taky jsem opet dneska koupila kloboucek a predevcirem misku na papanicko v me oblibene barevne kombinaci zlutooranzove, to mam ale radost.

Vedra jinak Verunka zvlada celkem bez problemu, fakt nevidim zaden rozdil … neni to divne?

Veroniko, ty plenky Soft and Dry jsou v podstate normalni Standardky, koupila jsem jeden balik na Morave a bylo to naposled … na doma se vsak pouzit daji.

Jeeezisi, to je hodin a to mne ceka narocny den plny navstev … hajda do postylky…

Mejte se bajo a papa

Sulanek+Veronika 18t (v patek)

Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 30.05.03 08:11

Ahoj holky, nevím… pokračuje se ještě tady? :))
Zprávy z poradny ve 4 měsících: 66 cm, 7,30 kg, kyčle v pořádku, obě jadýrka ok, kontrola už žádná nebude.
Otáčíme se už víc než týden i obráceně, ze zádíček na bříško (nepsala jsem to už?) - takže na všechny strany…energie je v tom malém tělíčku čím dál víc, je to legrace a taky celý den co dělat.
To jen tak stručně… stěhujeme se, nevím, co psát, je to tady samý zmatek, na chvíli se odmlčím.
Johanka a Marcel

Petrus1
Kecalka 500 příspěvků 05.06.03 04:22

Ahoj holciny,
tak porad cekam na novy denicek a stale nic. Sulanku, jak to vypada? A jak se ma Veronika s Adamkem, uz jsou trochu zabydleny v Modranech? Myslime na ne, jak to sami zvladaji.
My byli s Lukaskem na druhem ockovani, zase dostal chudinka 4 injekce najednou, jecel jak tur, aby ne, kdyz do neho pichali jednu injekci za druhou. Pak to bylo uz dobry, spinkal neobvykle dlouho, celou hodku a pak navecer znova. Mezitim si teda trochu pobrecel, byl z toho asi mrzoutek. Vecer uz byl „vpoho“.
Vazime 6,7 kg a merime 63,5 cm. Trosku v tom rustu zpomalil, ted vlastne pribral za 2 mesice to, co predtim za 1 mesic. Ale jsme v prumeru rustove krivky.
Tak to bylo jen rychle, hoky mejte se a taky napiste, at nam to tu uplne nezanikne.

paaaa
Petrus a Lukasek 4mesice

Vložit nový komentář