Víte, co je to SEXING?

Ostatní
  • Missorka
  • 10.10.05

Ahojky emimiňačky, zaujal mě následující článek a moc by mě zajímalo, co si o něm myslíte. Těším se na diskusi. Moc!!! Díky. Peta

Převzato z časopisu TÝDEN 41/2005

DĚTI NA OBJEDNÁVKU

Kateřina Svobodová

Sexing, tak zní název horké novinky z rozmnožovacích laboratoří. Manželské páry si mohou za pořádný balík peněz pojistit, aby se jim narodila holka nebo kluk. U nás to možné není. Zatím.

Zlaté časy čekají centra asistované reprodukce, jež vznikla proto, aby dopomáhala neplodným lidem k potomkům. A nejen kvůli tomu, že obrovskou rychlostí narůstá počet dvojic, které by se bez pomoci lékařů dítěte nedočkaly (potíže s početím má až patnáct procent párů, mužům v produktivním věku ubývají průměrně dvě procenta spermií ročně).

Dalším důvodem rozkvětu středisek umělého oplodnění je fakt, že se kromě medicínské a pojišťovnami hrazené pomoci stále více zaměřují na „něco navíc“.

Dosud zřejmě největší obchodní novinkou z rozmnožovacích manufaktur je nabídka výběru pohlaví budoucího dítěte. Ačkoli ještě před několika desítkami let s takovým vynálezem pracovala pouze vědeckofantastická literatura, dnes jde o rychle se šířící službu, kterou si lze objednat například na klinikách ve Španělsku, Belgii, Spojených státech, Izraeli, Indii, Jordánsku či Jižní Koreji. Stačí mít na kontě dvacet až čtyřicet tisíc dolarů a vědět, kam se obrátit.

Je libo klučičí?

Sama procedura je pro lékaře rutinní praxí. Odeberou ženská vajíčka a oplodní je spermiemi manžela či partnera. Vznikne mnoho embryí. Po určité době doktor vezme po jedné buňce z každého embrya a zjistí, jaké má chromozomy; zda klučičí, nebo holčičí. Poté ženě implantuje dvě až tři embrya žádaného pohlaví. Při této metodě je úspěch stoprocentní (viz Laboratorní sexing). Pokud by splnění přání náhodou nevyšlo, klienti - bohatí lidé hlavně z asijských zemí, ale také z Německa, Norska, Ameriky či Egypta - dostanou peníze zpět. Kolik dvojic dosud službu využilo, nikdo nespočítal. Sami zákazníci se tím nechtějí chlubit a centra asistované reprodukce, často balancující na hranici etického jednání, obchodní úspěchy tají.

Letos v srpnu se o možnosti vybrat si pohlaví dítěte vášnivě diskutovalo ve Velké Británii. Tamní vláda předložila k veřejné debatě zákon, jenž by umožnil rodinám, v nichž se dosud rodily buď jen dívky, nebo chlapci, aby si vybraly potomka opačného pohlaví. Oficiálním důvodem má být „zajištění rovnováhy v rodině“. O tuto možnost by podle výzkumů stálo jedenadvacet procent Britů a každý pátý z nich by byl ochoten zaplatit i více než tisíc liber. V sousedním Německu proběhla jiná anketa: šestasedmdesáti procentům dotázaných je pohlaví prvního potomka lhostejné, čtrnáct procent by raději chlapce a deset procent dívku.

V Česku žádný podobný průzkum neexistuje. Takzvaný sexing, tedy výběr pohlaví dítěte, v nejbližších letech zřejmě ani povolen nebude. Zakazuje jej Úmluva o lidských právech a biomedicíně a politici napříč stranami hlásají, že v britských šlépějích jít nehodlají; taková věc se prý má ponechat „na přírodě“. Čechům však nic nebrání v tom, aby odjeli na zákrok do ciziny. Tuzemská centra asistované reprodukce přistupují k sexingu pouze v případech, kdy je na určité pohlaví vázána určitá choroba a hrozí, že se přenese z otce na syna, případně z matky na dceru.

Ideální pár

Ještě před několika lety čeští lékaři téměř unisono tvrdili, že komerční volba pohlaví je neetická. Dnes už tak jednoznačně nevystupují. „Nelíbí se mi, aby zdraví bezdětní manželé přišli a řekli, že chtějí jedině kluka. Pokud má ale nějaký pár tři dcery a touží ještě po synovi, tak by tu možnost dostat mohl,“ říká gynekolog Zdeněk Malý, přednosta brněnské kliniky Unica. Podle jeho mínění odrazují Čechy od „reprodukční turistiky“ vysoké ceny sexingu. Vzpomíná si na jediné vážné zájemce: na zahraniční kliniku chtěl odcestovat bohatý vietnamský podnikatel s manželkou, oba žijící v Česku. Žena, matka tří dcer, už však překročila čtyřicítku a zákrok se nemohl uskutečnit kvůli jejímu zdravotnímu stavu.

Dětská lékařka Michaela Trnková míní, že Češi nemají na výběr pohlaví nejen peníze, ale ani náturu. Během dlouholeté praxe se prý nesetkala s rodičem, který by byl vyloženě nešťastný z toho, že se mu třeba místo vytouženého syna narodilo děvče. „Chodí ke mně dvojice po asistované reprodukci, které se ke dvěma holkám narodila dvojčata ze zkumavky, a zase dívky, jiní mají doma tři kluky a narodí se jim čtvrtý, nicméně to vůbec neřeší,“ říká Trnková.

Přijde-li na svět děcko opačného pohlaví, než po jakém rodiče toužili, obvykle se nic dramatického neděje. „Hlavně že je zdravé,“ zní nejčastější reakce. Proč si ale ve skrytu duše přeje drtivá většina manželů víc chlapečka, nebo naopak dívku? Zkoušeli na to přijít specialisté z Illinoiské univerzity ve Spojených státech, kde testovali 561 žen. Polovina uváděla, že by si rády vybraly, zda budou mít chlapce, nebo dívku. Druhé polovině to bylo jedno. Selekci preferovaly hlavně ženy, které už měly minimálně jedno dítě. „Manželé chtějí mít doma nejčastěji pár, matka holku a otec kluka. Mají pocit, že jim výchova půjde jednodušeji kvůli způsobu myšlení, hraní, komunikace,“ říká psycholožka Kateřina Thorová.

Ztracené nevěsty

V Česku se loni podle údajů Českého statistického úřadu narodilo 97 664 dětí, z toho 50 262 chlapců a 47 402 dívek. Podle „zákona přírody“ se na 106 hochů má narodit 100 holek, protože muži umírají dříve a poměr se tak vyvažuje. U nás tato rovnice v podstatě odpovídá skutečnosti. Obavy demografů, že by se volbou pohlaví zmíněná rovnováha narušila, zřejmě nejsou v naší zeměpisné šířce na místě. Gynekolog Malý na otázku, zda může odhadnout, co si lidé přejí více, se smíchem odpovídá: „Kluky nebo holky.“

Selekce potomků bývala v Evropě poměrně běžná v předkřesťanské době například u germánských kmenů. Dodnes je výběr pohlaví běžný v mnoha koutech světa, kde panují bída, nemoci či války.

Velký deficit žen existuje v Pákistánu, Bangladéši, Nepálu či v Egyptě. Odhad Světové zdravotnické organizace předpovídá, že v Číně bude za patnáct let chybět nejméně milion nevěst pro ženichy v odpovídající věkové kategorii. V Indii připadá na 1060 narozených chlapců jen 933 dívek. Je evidentní, že se rodiče děvčat zbavují, přestože usmrcování novorozenců je pochopitelně zakázáno, stejně jako selektivní přerušování těhotenství. Od konce devadesátých let nesmějí čínští lékaři rodičům sdělovat pohlaví nenarozených dětí, v Indii zase platí zákaz vymáhání tradičního věna, kvůli němuž představovaly dcery pro rodinu finanční zátěž. Situace se však příliš nezměnila. Hluboce zakořeněná tradice spočívající v názoru, že uchování rodové linie a majetku dokážou nejlépe zabezpečit synové, se láme jen obtížně. „Ženy nejsou o nic lepší než vrány,“ říká přísloví z Tibetu. Možnost výběru pohlaví by mohla situaci v těchto zemích ještě více zkomplikovat. Zhruba dvě třetiny lidí, kteří si na příslušných klinikách určují pohlaví dítěte, přijíždějí právě odtud. „Selekce z jiných než genetických důvodů není akceptovatelná,“ ozvala se Světová zdravotnická organizace. Stejně tak se proti novince postavil Vatikán, který ji označil za „hrozivou“. Vzápětí se však na trhu objevila další vymoženost: jakmile ženy zjistí, že jsou těhotné, mohou pomocí testu Baby-Gender-Mentor odhalit, zda čekají chlapce, nebo dívku. Stačí kapka krve odebraná nejdříve v pátém týdnu těhotenství.

Zkouška odhalí přítomnost chromozomu Y, která je známkou toho, že budoucí matka bude mít syna. Spolehlivost je 99,9 procenta, cena činí necelých tři sta dolarů. „Pro rodiče, kteří si lámou hlavu tím, zda nakupovat růžové dupačky, nebo bleděmodrou postýlku,“ uvádí výrobce v reklamním sloganu. Podle protipotratových spolků jde o kšeftování s pohlavím, používání Baby-Gender-Mentoru prý povede k pokusům o selekci pohlaví. V pátém týdnu těhotenství je totiž možné bez problémů podstoupit miniinterrupci.

Všichni ze zkumavky

Protesty církve, zdravotnických i protipotratových organizací proti výběru pohlaví jsou však při výhledu do vzdálenější budoucnosti bezzubé. Zhruba sedmdesát milionů mužů bílé pleti má nyní problém s oplodňováním, v Česku se narodí pomocí metod asistované reprodukce zhruba dva tisíce dětí ročně. Připočítají-li se všechna další novorozeňata, při jejichž početí nějakým způsobem asistovala nejpokročilejší medicína (například hormonální léčbou či chirurgickými zákroky), pak jejich podíl činí pět až šest procent všech narozených dětí v Česku.

V roce 1940 produkoval zdravý dospělý muž 120 milionů spermií (v jednom mililitru ejakulátu), v roce 1990 už jen polovinu. Nyní se dostává na kritickou hranici 20 milionů spermií, stav pod touto hranicí už lékaři označují za neplodnost. K tomu se přidávají narůstající problémy s otěhotněním u žen, takže odborníci na reprodukci předpokládají, že za sto let budou děti přicházet na svět pouze prostřednictvím asistované reprodukce. Futurologové se zatím mohou jen dohadovat, jestli v takovém případě budou státy vypisovat kvóty na chlapce a dívky, aby byla mezi oběma pohlavími zachována rovnováha, či zda bude rovněž možné vybírat, jakou má mít děcko barvu očí, vlasů, má-li mít talent na hudbu, zda má být klidné nebo výbušné. Všechno to zní stejně podivně jako zpráva o prvním dítěti narozeném ze zkumavky v roce 1978.

Zatímco vědci si tehdy připíjeli šampaňským, zbytek společnosti Angličanku Louise Brownovou rozhodně nevítal s otevřenou náručí. Spíše rozpačitě a s obavami, co všechno má věda v oblasti plození lidí ještě v záloze. Dnes umělé oplodnění představuje každodenní rutinu.

Sexing bez záruky

Vědeckých doporučení, babských rad i návodů, jak docílit, aby se dvojici narodilo dítě vytouženého pohlaví, existuje mnoho. Stoprocentní úspěšnost však není zaručena u žádného z nich. Před časem badatelé zkoumali rychlost spermií a zjistili, že spermie s chromozomem X (ženská) bývá pomalejší, větší a žije déle než spermie s chromozomem Y (mužská). Pokud si tedy partneři přejí děvče, měli by se pokoušet o početí dva až tři dny před ovulací. Naopak při touze po chlapci by na něm dvojice měla pracovat v den ovulace, protože mužské spermie se dostanou k vajíčku dříve než ženské.

Vědci z univerzity v anglickém Kentu došli k závěru, že chlapci se rodí optimistickým ženám, které předpokládají, že se dožijí vysokého věku. Zjistili totiž, že u pozitivně smýšlejících dam jsou pozorovatelné hormonální změny, díky nimž prý vajíčko snáze přijme spermii s chromozomem Y (zajišťující, že to bude syn). Badatelka Sarah Johnsová to zdůvodňuje tím, že dobře zajištěné ženy mají možnost do svých synů více investovat a více se jim věnovat. Pro matky je prý náročnější mít mužské potomky, protože už od embrya je s nimi větší potíž: vyvíjejí větší tlak na matčino tělo, je náročnější přivést je na svět a poté i vychovávat. „Pokud k tomu žena nemá předpoklady, příroda to zařídí tak, aby porodila děvče,“ prohlásila Johnsová.

V Británii proběhl i další výzkum, který tvrdí, že rodiče uvažující o dítěti určitého pohlaví by měli zvolit příslušnou profesi. Synové se prý rodí spíše dvojicím inženýr - účetní, kdežto dcery párům učitel - zdravotní sestra. Studie sice nedochází k jednoznačnému závěru, proč tomu tak je, nicméně existuje domněnka, že u vědeckých či manažerských profesí lze pozorovat zvýšenou hladinu testosteronu. Důležitá by však mohla být také role budoucích rodičů při pohlavním styku.

Je-li prý aktivnější žena, narodí se kluk, v případě činorodějšího muže se mohou těšit na holku. Co se stane v případě, že zdravotní sestra je aktivnější než učitel? Tady věda mlčí.

Spíše do sféry babských pověr patří tvrzení, že pro pohlaví budoucího dítěte je důležité, co žena pojídá. Touží-li po synovi, pak by tři měsíce před otěhotněním měla jíst banány, pomeranče, třešně, čočku, vaječné bílky. Když chce dceru, je vhodné kakao, čokoláda, mléko, papriky, mrkev, fíky a mandle.

Koho raději?

Pohnutek, proč kluka anebo holku, je nespočet: mnozí argumentují tím, že dívky jsou zvladatelnější, lépe se učí, zkrátka je s nimi méně starostí. Jiní se drží rčení „zasaď strom a zploď syna!“, případně „rod nevymře po meči“ a chtějí chlapce. „Lidé jsou ovlivnění také sourozeneckou konstelací,“ říká psycholožka Kateřina Thorová z Prahy. Když muž vyrůstal se dvěma bratry a dobře spolu vycházeli, přál by si totéž u sebe doma. Další motivy popsala americká antropoložka a socioložka Sarah Blaffer Hrdy v rozhovoru pro mnichovský časopis P. M. „Potomstvo je kapitál, do něhož se buď vyplatí, nebo nevyplatí investovat. V lidské mysli se skrývá jakási smlouva s dětmi, které by měly vrátit a rozvíjet rodičovskou investici.“ Jinými slovy: rodiče od dětí očekávají, že se o ně na stará kolena postarají a že budou pečovat o majetek pro příští generace. Proto byli v historii vítáni synové: přiváděli nevěstu k rodině, dcery naopak „sbalily“ věno a odcházely za manželem.

Mírně kráceno - celý text článku na ZDE

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Jana12
Zasloužilá kecalka 625 příspěvků 10.10.05 19:59

Ahojky,
ano je to moc zajímavé téma. Přestože se považuji za celkem moderního člověka, možnost výběru pohlaví se mi moc nezamlouvá. Akceptuju jí jen ve zmíněném případě, kdy by touto cestou mohla být odstraněna genetická zátěž vázaná jen na jedno pohlaví.
Mě osobně nesvazují nějaká náboženská hlediska, přijde mi to ale jako totální neúcta k životu a k vlastnímu dítěti. Přijde mi to zvrhlé a ve své podstatě nelidské. Děti by přece člověk měl chtít, aby je miloval a vychovával bez nějakých kdyby a bez podmínek, tedy i bez ohledu na pohlaví. Mám pocit, že od těhle úvah je jen krůček k ovlivňování vzhledu a charakteru dětí. Já teda doma nechci jen samé „árijské“ modrokoké chlapečky nebo vysoké štíhlé blondýnky, ale určitě by se našlo dost rodičů, kteří by to zvažovaly.

Stručně řečeno: jsem proti.
Jana + Kačenka skoro 10m s pro nás ideálním pohlavím:-)

 
selka
Stálice 65 příspěvků 10.10.05 20:14

Ahoj Missorko,
musím se přiznat, že mě tohle téma dost zaujalo, a také jsem se o něj zajímala. Sama čekám druhé dítě. Mám syna a druhý bude zase syn. Přiznám se, že bych ráda holčičku, ale příroda to zařídila jinak. Jsem s tím smířená. Můžu, ale konstatovat, že pokud se mi naskytne možnost volby a přemluvím manžela na třetí dítě, docela ráda bych to využila. Nevidím na tom nic špatného, když už budu mít 2 syny ovlivnit pohlaví 3. dítěte. Někomu to přijde sobecké, ale já bych chtěla zažít, jaké to je být maminkou dcery. Navíc bych nebyla doživotní tchýně. :-) Čas ukáže, třeba už žádné další dítě mít nebudu, ale ráda bych.
Pa Štěpík

 
Gabinka1
Kelišová 6543 příspěvků 10.10.05 20:30

Jano,
souhlasím s tebou. Myslím, že víc není co dodat. Ale je to jen můj názor, respektuji, že má někdo jiný, i když…
Gabča a Barča

 
HAJINKA
Závislačka 2773 příspěvků 10.10.05 21:01

Hm, v podstatě se můžu podepsat pod to, co napsala Jana.
Samo, že bych jednou ráda páreček, ale uvidíme, já to rozhodně nechám na přírodě, maximálně využiju „zaručené babské rady“.
Zatím mám jednoho krásného chlapečka a jsem za něj šťastná.

Hajinka od Matýsků

 
Lila002
Ukecaná baba ;) 1719 příspěvků 10.10.05 21:21

Jsem proti možnosti volby rodičů, vybrat si pohlaví děťátka.....
 Lila

 
MataP
Závislačka 2619 příspěvků 10.10.05 21:22

Ahojky,

tak ja taky pridam svuj nazor dodiskuze :-) Ja osobne bych to s tim vyberem pohlavi nevidela tak tragicky. Jde to jen v pripade umeleho oplodneni a myslim, ze vetsina lidi na Zemi da prednost prijemnemu a pohodlnemu prirozenemu poceti pred podstupovanim slozite procedury IVF. Navic ta suma,kterou by za to bylo potreba zaplatit neni mala, coz taky spoustu lidi odradi. Takze tahle „sluzba“ bude urcite pro vrchnich x tisic movitych lidi. Vetsina zemskeho naroda si to nebude moct dovolit, takze pomer x:y na Zemi urcite zustane zachovan.

Co se tyce toho rychleho testu z kapky krve v 5tt, tak to bych rada znala jeho presnost. Priznam se, ze do toho trochu vidim a u nas v praci mame grant na vysetrovani pohlavi plodu z krve matky. neni to uplne nejlevnejsi vysetreni, je na to potreba specialniho pristroje a ani v jedne publikaci (z celeho medicinskeho sveta) jsem nezaregistrovala, ze by to uz v 5tt slo urcit. 100% se da detekovat az od 2.trimestru, podle citlivosti metody nejdrive 10.tt, navic rozhodne nestaci jedna kapka ;-) Bunky plodu prochazeji ve velmi male mire pres placentu (ta v 5tt rozhodne moc nefunguje, v podstate jeste neni vubec) a kdyz je jich jeste v krevnim obeho malo, tak se muze stat, ze se do te kapky vlastne vubec nedostanou ;-) Ja jsem toto vysetreni podsoupila zatim 2× a vyslo nam to 100%, i kdyz v prvnim pripade jsme si vysledek nenechali rict :-)

Taky jsem se nekde docetla, ale nevim uz kdy a kde, ze se daji selektovat x a y spermie centrifugaci. Tim, ze maji jiny chromozom, jsou i jinak „tezke“ a pri centrifugaci se oddeli muzske od zenskych spermii. Jen nevim, do jake miry je takhle „vytocena“ spermie jeste funkcni ;-)

A k tem babskym: kazdy urcite zna nejaky babsky figl. U nas v kraji se traduje, ze muzi majici do cineni s elektrinou (elektrikari, opravari elektrospotrebicu…) maji same holky. Znam nekolik pripadu, kde to opravdu fungovalo :-)

Omlouvam se, za tak dlouhy komentar :-) Veda dela v posledni dobe milove kroky kupredu, ale myslim, ze nektere jeji „pokroky“ se casem moc neosvedci a je treba je brat s rezervou …

Hezky den vsem

Mata

 
Missorka  10.10.05 21:27

Mato,

za co se omlouváš? :-)

To je moc fajn komentář. :-)

Taky mi to s tou krví nehrálo, ale vůbec tomu nerozumím…

Peta

 
MataP
Závislačka 2619 příspěvků 10.10.05 21:44

Ahojky Missorko,

s tou krvi je to asi tak… metoda je zamerena na „najit to, co v mamine organismu nema co delat“ . Nemuzes hledat x chromozom, protoze ten kazda zenska ma a metoda by to nenasla. Muzes proto hledat Y, nebo u Rh negativni matky Rh+ gen. Proste neco, co bezpecne odlisis jako cizorode (stejnym principem se treba vyhledavaji geneticky modifikovane potraviny). Musis odebrat krev z matky, kde dana cizoroda „latka“, v nasem pripade Y, je v urcitem mnozstvi v zavislosti na citlivosti metody (stejne jako treba u tehotenskeho testu ). A pak musis mit sondu, ktera se vaze na tuhle „latku“ Pristroj to vyhodnoti sam :-) Je prokazano, ze s postupujicim tehotenstvim „hladina Y“ stoupa. Takze kdyz se v 10tt nenajde Y, tak to nutne nemusi znamenat, ze je to holka. Kdyz se v 16tt nenajde Y, tak to holka 100% bude ;-) A kdyz se v 15tt najde Y, tak bude mit mimco pindika. Taky bych asi mela dodat, ze tohle funguje jen u jednocetnych tehotenstvi. Kdyz bude maminka cekat dvojcatka a nic se nenajde, budou obe holky, kdyz se najde Y, nemusi to ale nutne znamenat, ze budou dva kluci, i kdyz by se to jiste odrazilo na mnozstvi Y v krvi.

Jo a ten Y po porodu z krve matky zmizi, takze s dalsim tehu se zacina hledani Y na novo :-)

Doufam, ze jsem te ani ostatni svym „poucovanim“ neotravila :-)

Mata

 
Jana12
Zasloužilá kecalka 625 příspěvků 10.10.05 21:53

Ahojky,
ještě doplňuju, že jestli babské rady fungují, tak nemám šanci mít nikdy chlapečka, i kdybych měla deset dětí, protože bez čokolády žít nedokážu:-)) Třeba to fakt funguje…
 j

 
sally
Zasloužilá kecalka 679 příspěvků 11.10.05 00:27

První dítě jsem chtěla holčičku, mám kluka. Druhé jsem chtěla kluka (přišlo nám praktičtější mít dva kluky) a mám holku. Vybírat bych si určitě nechtěla - je to tak, jak to mělo být. Naše děti k nám patří - a patřily odjakživa - nevím jak to popsat - asi jako když člověk čeká v divadelní lóži až dorazí diváci, co mají předplacená ostatní křesla, kteří se jen zdrželi, když si ve foyer kupovali džus :-))

S výběrem pohlaví nesouhlasím - přijde mi to neetické (pokud pominu případ rodičů, jejichž potomek bude mít závažnou genetickou vadu vázanou na pohlaví). Děti přeci nejsou můj majetek - děti jsou svoje, mají právo být jiné, než jsou moej představy. Myslím, že rodiče, kteří nejsou schopni a ochotni akceptovat svébytnost svých dětí, by se neměli rodiči stávat.
 sally

 
Nikynka1
Kecalka 126 příspěvků 11.10.05 00:28

Ahoj Peto a všichni ostatní,
moc mě zaujalo téma deníčku,jako ostatně všechny deníčky Missorky,ale k tomuto mám potřebu napsat svůj názor.

Myslím si,že věda spěje až k patologickým možnostem.Takže jsem zá:,–(ně proti tomu,aby o pohlaví dítěte rozhodovali sami rodiče.Výjimkou jsou tady už zmíněné případy dědících se nemocí vázaných na pohlaví.
Mám pocit,že bysme měli přírodě ponechat právo této volby.Nebo to tu bude za pár let opravdu vypadat jako v nějakém špatném scifi filmu.To je jen můj názor.

Chtěla jsem ti ještě Peto pogratulovat k nádherným dětem,mrkla jsem do fotogalerky a naprosto mě okouzlily.Vojtíka jsem skoro nepoznala,jak vyrostll a je z něho kouzelné batole.A na té fotce srovnávací s Valinkou je jasně vidět,že jsou z jednoho vrhu.Já otěhotněla podruhé,když bylo Nikovi 10 měsíců a myslela si,jak jsem ojedinělý případ.Pak jsem byla vyvedena z omylu a ve svém okolí jsem poznala spoustu mamin,které měly děti někdy i plánovaně takto rychle po sobě.Teď už jim jsou 4 a téměř 3roky a je to paráda.Milují se a neumím si představit,že by byl Nik sám.Usínajízá:,–(ně v naší posteli a vždy se musí vzájemně dotýkat alespoň ručičkou.Ty jsi byla ještě větší rychlík,ale až uplyne Valince první rok,fofr pomalu ustane a uvidíš jak je dojemný pozorovat sourozeneckou spřízněnost a lásku.Přeji celé Vaší rodince vše nejlepší a hodně zdraví.Doufám,že se někdy osobně setkáme na nějakém společném srazíku.Ahoj NIKA od Suldy a Verči

 
binky
Zasloužilá kecalka 880 příspěvků 11.10.05 08:28

Ahoj holky

pracuju ve zdraotncictví už docela dlouho a někdy mám pocit že si medicína hraje na boha.Určitě je úžasné jaké medicína udělala pokroky,ale na druhou stranu zachraňovat každého nemocného za jakoukoliv cenu je proti přírodě.Vím o čem mluvím protože před třemi roky měl můj bratr těžkou nehodu a jsem dodnes ráda že příroda nedovolila lékařům zázrak.Bratr měl těžká poranění mozku,ale i takový stav se dá zvládnout,ale za jakou cenu?!
Pokud si budou rodiče moc vybrat pohlaví aby zabránili těžké vrozené nemoci tak ano,ale jinak ne.
Chceme přeci děti abychom je mohli mylovat a tak je jedno jestli to bude malá princezna neo malej princ.
Binky+Eliška co zrovna požírá noviny!

 
VeraK
Zasloužilá kecalka 509 příspěvků 11.10.05 08:56

Ahoj,
také si myslím, že kromě případů, kdy jedno je dítě určitého pohlaví nositelem dědičné choroby, je vybírání pohlaví budoucího potomka neetické. Můj názor je, že pokud si rodiče opravdu přejí mít děťátko, je jim jedno, jestli to bude chlapeček nebo holčička. Zdá se mi, že člověk, který řekne, že chce jen holčičku(kluka), je dost zvláštní budoucí rodič. Kdyby se mu přirozenou cestou narodilo dítě nechtěného pohlaví, to by je někam odložil nebo by ho měl méně rád? Takový člověk ať raději dítě nemá. Další otázkou je, kam až věda dojde. Také by se mohlo stát, že jednou bude možné, aby si budoucí rodiče určili nejen pohlaví, ale také barvu očí, vlasů, povahové vlastnosti atd. Je mi moc líto párů, které nemohou mít miminko přirozenou cestou a je skvělé, že jim věda dokáže pomoci. Ale vybírat si pohlaví, pokud to není ze zdravotních důvodů. je zvrácené a nepřirozené. Toto je jen můj názor.
 Věra

 
semeda
Zasloužilá kecalka 711 příspěvků 11.10.05 08:59

Jana12 - neboj, babská rada ohledně jídla nefunguje, já se celý život cpu čokoládou jak nezavřená a mám kluka ;)

Pro ostatní - jsem ráda, že je možné takto vybrat pohlaví, sama bych to však využila jen ve 2 případech - kdybych měla nějakou nemoc, která se geneticky váže na pohlaví, nebo kdybych měla už více dětí stejného pohlaví… Já od velmi útlého věku sním, že budu mít holčičku. Chci jí pomáhat při první MS, s prvníma láskama, vidět jí jako princeznu na její svatbě, radit s těhotenstvím a dětmi… Narodil se mi kluk, tak doufám že to vyjde u druhého. Možná se vám budu zdát trhlá, ale jsem odhodlaná, kdyby to byl zase kluk, zkusit třetí a pokud to nevyjde i čtvrté dítě. Jasně, je to sice velká zátěž na finance (nejsme rozhodně na nijak vysoké finanční úrovni) ale všechno se dá zvládnout. Jestli budu jednou mít 4 kluky, tak vám asi budu psát jen z Psychiatrické léčebny, ale jsem odhodlaná to zkusit. A pokud bych měla 3 kluky a pak si mohla vybrat CO má být zplozeno, tak bych do toho šla…

Co se týče určování pohlaví plodu - já jsem si to říct nenechala, nenechám ani u dalšího. Ten okamžik, když vám po porodu dají miminko na bříško a řeknou vám, co máte, je úúúžasný a nechci o něj přijít!!! Ani u toho případného 4. dítěte ;););)

Jéééje - zase komentář jak Brno, tak končím…

Mějte se hezky, přeji Vám ať se daří miminka vytouženého pohlaví (vždyť to nemusí vyjít na první pokus) a hodně zdraví vám i mimískům!!!

Semeda

 
semeda
Zasloužilá kecalka 711 příspěvků 11.10.05 09:03

Nikynko - můžu se zeptat na velmi osobní věc? Jak jsi to udělala, že se ti podařilo tak rychle přijít do jiného stavu? Kojila jsi? Já hrozně chtěla mít děti blízko u sebe, synkovi je teď už 2,5 roku pryč a mě se to pořád nedaří. Jestli ale bude další miminko kluk (jestli BUDE), tak bych chtěla třetí a to pokud možno co nejdříve. Tak už teď hltám informace od „zkušených“ ;)

Ahoooj, předem díky za odpověď (klidně i jako SZ) Semeda

 
Jazzi
Ukecaná baba ;) 1785 příspěvků 11.10.05 09:46

Ahojka, taky přisypu do mlejna..:-)

Já se stavím na stranu PROTI. Snad jedině, jak už bylo řečeno, v případě dědičných chorobo vázaných na pohlaví, by šla udělat vyjímka, ale taky jsem dělala deset let ve zdravotnictví a samotnou mě už občas štvalo, jak máme tolik šancí hrát si na pánaBoha.
A tohle je další příklad.
Je jasný, že výzkum nikdo nezastaví a asi bude trvat desítky let, než se něco takového stane rutinou, takže jsem celkem šťastná, že za sto let už tu nebudu:-))) Prostě je mi to proti strsti, příroda není většinou blbá, jenže lidstvo ji různými zásahy úspěšně blbne ze všech světových stran:-)
No a stran babských rad, taky jsem požírač čokolády ve velkém, mlíko též a Matýsek má pěknýho pinďourka;-))
Ale zas mě potěšilo, že chlapi se roděj optimistickým a silným ženám, to mě tak pozitivně nakoplo do dnešního dne, že jsem táák dokonalá:-))))

Hezký den všem přejou
Linda a Matýsek 5 1/2 m. a jednozubec

 
Bubu
Ukecaná baba ;) 1005 příspěvků 11.10.05 09:59

Ahoj,
nesouhlasím s tím, když si někdo chce vybírat podmínky pro to, jaké mám být jeho dítě. Milovala bych naši Barču, i kdyby to byl Barbar :o)) a stejně tak se těším na druhé dítko.
Pohlaví jsem si nechala říct právě z ¨toho důvodu, abych se na něj mohla připravit a absolutně vyloučit jakýkoliv náznak negativního překvapení u porodu…(každé pohlaví má své PRO i PROTI a nechtěla jsem, aby miminko ani to malinké proti ucítilo, až mi ho dají na bříško).
Každý jsme ale jiný a nedovedu si ani představit ty diskuse, kdy se obhajovalo právo ženy na interrupci (nejen) v případě nemocného či nějak postiženého dítěte. Mnoha lidem tento důvod přijde srovnatelný právě s podmínkami, které si kladou rodiče, kteří chtějí mít určité pohlaví…

Možná pro někoho hloupý dotaz, ale nerozumím jedné věci. Pokud by bylo mé dítě nositelem genetické vady jednoho pohlaví (např. holčička) a já „bych“ si teda vybrala kluka, mám záruku, že když on bude mít v dospělosti dceru, ta genetickou vadu neponese?!
Přišlo by mi dost zvrhlé si „vybrat“ chlapečka JEN pro mé potěšení s tím, že on bude tak jako tak podstupovat stejné procedury a dále „vybírat jen chlapce“…

Díky za odpovědi, Bubu

 
Pajdule
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 11.10.05 10:07

Já jsem na tohle téma měla rozhovor s mým doktorem. Mám dvě holčičky a kluk by mě rozhodně potěšil. Bylo mi řečeno, že pokud se dělá PGD (prenatální diagnostika embryí), v laborce vyloučí embrya se špatnými chromozomy, která by pravděpodobně nebo určitě měla např. downův syndrom a také znají pohlaví. A pokud by bylo mým přáním zavést např. jedno embryo a byly na výběr dvě (holka, kluk), pak, i když to v našem státě etika nepovoluje - se dá dohodnout, protože v případě, že má žena již několik dětí stejného pohlaví, vyhoví a nic proti nemají. Jinak by to asi bylo u prvního. Jde o to, že na nějaké konferenci se o tomhle jednalo a lékaři zjistili, že by se tím pohlaví lidstva v nějaký nepoměr nemohlo ovlivnit, protože zhruba 50% lidí si přeje holku a 50% kluka.
Takže já souhlasím v případě, že jde o umělé oplodnění a matka má několik dětí stejného pohlaví, nevidím na tom nic špatného. Pokud to věda dnes umožňuje, proč toho nevyužít? Ve světě plastické chirurgie, klonovaných buněk které snad budou léčit spoustu nemocí…
Samozřejmě si to dotyčný pár musí vyříkat se svým svědomím, s tím nahoře…ale v podstatě jsem pro, i když jsem toho nevyužila a nechávám to na přírodě :-)).
Pajdule

 
zajddicka
Povídálka 22 příspěvků 11.10.05 11:25

Podle mého názoru je to vysoce neetické.A myslím i hodně smutné,že někdo může být pro něco takového nadšený.

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 11.10.05 11:46

Ahoj:)

Myslim, ze tady bylo uz napsano vse…a vetsina hned v prvnim komentari;) Jsem taky v podstate proti az na par vyjimek, jako jsou nemoci vazane na pohlavi, 4 dcery a touha po synovi… Na druhou stranu je pravda, ze pokud se nestane nejaky zazrak, ktery by umoznil beznou dostupnost, bude to zalezitost zlomku populace.

Ted mne napadlo, ze by nebylo spatny, kdyby si tito „vyvoleni“ prali mit jenom syny (aby se zachoval majetek v rode)…ovsem jenom v pripade, ze se mi priste narodi holka:))))))

Bubo, jak jsi se ptala na ty nemoci…neni to vubec jenom o nejake pohodlnosti… vim o tom fakt malo, takze mne urcite nekdo doplni nebo opravi… ale napr. hemofilie je docela velkej problem, zena je vzdy prenasecka, onemocnet muze muz… takze pokud se matce prenasecce narodi dcera, muze, ale nemusi byt prenasecka bez klinickych projevu. Pokud se narodi syn, bude hemofilik…ted si nejsem jista, jestli na 100%, nebo jestli se to vaze jeste na neco, uz mi to vypadlo. Ale pokud budu mit tu moznost, pochopitelne si zvolim dceru! I kdyz se problem jen prenese na dalsi generaci, ale nic vic se s tim delat neda:(

Lenka&Maty ( no taky mne moc potesilo, ze si planuju dlouhy zivot:))))))

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 11.10.05 17:33

Ahoj Peta,
zaujimavy clanok, aj ked smutny. Smutny z toho hladiska, kam az ludstvo moze klesnut.

Myslim, ze ludia, ktori rozmyslaju takto (ze za peniaze si kupia „dokonale dieta“ - nech si predstavuju pod tym cokolvek, vyber pohlavia je zaciatok, koniec je kde?) by ani nemali mat deti. Rodicovska laska je totiz bezpodmienecna. Deti sa lubia take ake su, ci su to synovia, ci dcery, ci maju vlasky cierne, ci blond, ci exceluju v matike alebo vo sporte, alebo nosia domov iba zle znamky, ci hulakaju v noci 3 hodiny (ja viem, vtedy milovat byva tazke ;o), ci rozflakaju tolaetak po celej kupelni, ci odvravaju, ci sa v zlosti hodia na zem v obchodaku, ci… no ved tu iste nemusim vymenuvat vsetko, co dokazu ;o) V kazdej situacii ich musime milovat, ved je to cast nas!

Deti nie su tovar, ktory sa da reklamovat, ked nesplna vsetky parametre. Deti nie su ani nasim druhym pokusom v zivote, aby dokazali to, co sme my nedokazali. Deti nie su ani nas majetok, aby sme s nimi manipulovali ako s vecami.

Ja nesuhlasim ani s tym, ze ked ma niekto x deti rovnakeho pohlavia, tak ma pravo vybrat si dalsie dieta ine. Deti nie su ani zbierka znamok, kde ked mam dve rovnake, tak tu jednu vymenim… Budem sa opakovat, ak uz rodicia nedokazu akceptovat po x chlapcoch dalsieho, mali by sa zamysliet, ci vobec mat este jedno dieta. Mne pride cudne, ak nieto dokaze lubit tych x tak preco nie x+1? To uz im pojde hore krkom? A zamerne pisem x, pretoze pre niekoho je x 5, pre niekoho 4 a pre niekoho 2.

Kedze nie som lekarka, tak si neviem predstavit ani tie geneticky prenosne choroby. Resp. to, kde a kto spravi tu hranicu, co je este zavazne onemocnenie a co uz nie. Napr. farboslepota sa prejavuje u muzov, ale zeny su prenasacky. Moj otec je farboslepy a ja mam syna. Ma vysoku sancu, ze tiez nebude vediet oberat jahody ;o) Mozno toto tu vsekym pride malicherne. Ale ktovie, ci niekde nezije niekto, komu je aj to, ci jeho dieta rozozna cervenu od zelenej, tazka zavada. Podobne ako pehatost, kucerave vlasy, vyska 170cm a podobne… Ja viem, zachadzam do extremov, ale pre mna osobne v tychto veciach velky rozdiel nie je.

Mimochodom, Peta, aky je tvoj nazor?
schamka a Danino

 
claudia02
Ukecaná baba ;) 1124 příspěvků 11.10.05 17:59

Ahoj holky,
myslím, že Jana to hned na začátku vyjádřila moc hezky.

Bohužel jsem v tomto ohledu trochu pesimista a myslím, že lidstvo je schopné všeho a že pokud to zpočátku bude záležitostí jen bohatých párů a jen těch uměle oplodněných , pak s časem se to bude stávat věcí čím dál masovější, jako téměř všechno, automibil mělo na počátku taky jen pár exotů a většina věřila v nesmrtelnost drožky :--))) a listovními dopisy si dneska píše taky jen málokdo, visíme na e-mailu. prostě cokoliv nám naše poznání umožní, to člověk využije, v tomto případě zneužije.

Když si domyslím dosah toho až z této metody udělá někdo těžkej „byznys“ v zemích, kde holčičí pohlaví je téměř zavrhováno či méněcenné ( Čína) , tak je mi dost ouzko. A co zavání prachama, po tom jistě někdo skočí.
V téhle souvislosti si vždycky vzpomenu na knížky Robina COOKA, pravda, nepatří zrovna do hodnotné světové literatury, a nevím, jak dlouho budou ještě hodnověrně moci být označovány jako scifi.
Jeho psaní právě o tomto problému, o problému umělé inteligence, čipech v mozku, klonování, pěstování embryí ve zcela umělých dělohách , která odebrali nic netušícím ženám jako vajíčka při odběrech před IVF, genetické úpravy a jiné, to se podle mě blíží až moc.
Dokonce si i myslím, že někde na XY ostrovech existijí laboratoře, o jejichž činnosti a „produktech“ se nám ani nesní. Klonování nějakou ovcí Dolly rozhodně neskončilo…
A vůbec si nejsem jistá, že já už tu nebudu (jako Jazzi píše) až tohle vypukne, trochu vidím svého potomka jak mi za 20 let sděluje, že jako první si teda „objednali“ holčičku a co mě vedlo k tomu, že jsem si před 20ti lety vybrala to či to …

…No a to určení pohlaví v 5.týdnu … no commnet. Mimochodem se to asi před měsícem objevilo na novinkách.cz jako článek a někde se tu o tom taky diskutovalo. V 5.tt toho-čehokoliv to (pohledem laika) 4mm embryo fakt nemůže produkovat tolik, aby tím byla prodchnutá každá kapka matčiny krve. ( ???!!!)

Claudie 25tt ( s překvápkem :-D )

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 11.10.05 18:09

No Schamko, dejme tomu, ze rozliseni barev je banalita…ale hemofilie? Pokud bys mela moznost (napr. pri ivf) zajistit zivot svymu diteti tim, ze si proste vyberes holcicku, neudelala bys to? (znovu rikam, ze nejsem odbornik a bude urcite vic typu hemofilie) Nebo bys rekla, ze je ti to jedno a pak devet mesicu trnula, jestli to nebude kluk a pak se trapila… A takovych nemoci bude urcite vic… No mam pocit, ze to uz se pohybujeme ve stejny sfere, jako je pravo na potrat… Ja jsem pro co nejvetsi svobodu, pokud to neohrozi nic jineho a se svym svedomim si to kazdy musi srovnat sam.
Mmch, treba v Anglii se nesmi nastavajicim rodicum prozradit pohlavi ditete…a treba u nas je to uplne normalni. Takze diskuze o nejakych pravidlech, ktera by platila vsude, je hodne predcasna;)

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 11.10.05 18:19

Claudie, tohle je uplne bezna praxe… Stejny to bylo pred casem s pupecnikovou krvi: uchovejte svymu diteti kmenovy bunky a my mu vypestujeme novy srdce…no je to trosicku prehnany, ale v tomhle smyslu se to objevovalo). Zajimala jsem se o to trochu vic a zjistila, ze je to tahak na penize…staci si promluvit s hematologem. Proste to v soucasny dobe neni mozny a nejspis ani nikdy nebude, protoze je to vicemene slepa ulicka a vyzkum zrejme pujde jinym smerem…tak mi to bylo receno, i kdyz vyzkumy jeste asi probihaji. Takze se to zatim da pouzit pro nemocny leukemii, ale ne pro kardiaky. A ze si zaplatite uchovani krve v bance jeste neznamena, ze muze byt pouzita pro kohokoliv z vasi rodiny… na to se dr. dival taky trochu skepticky, ale to uz je na delsi komentar :))

Vsechny podobny vynalezy a uspechy se hodne zvelicuji a je to pochopitelny, pokud ukazete uspech, mate vetsi sanci na dotace, sponzory…atd. atd…

 
MataP
Závislačka 2619 příspěvků 11.10.05 18:37

Ahojky,

ja bych jen upresnila jak je to s tou hemofilii a chorobami vazanymi na pohlavi. Zena je vzdy prenasecka, muz je bud postizen, nebo zcela zdrav (50:50%). Z te jedne bunky, co se bere na to vysetreni se da i zjistit, jestli to dane klucici embryo nese zdravy nebo ten nemocny gen. V tom pripade mi prijde „nejvyhodnejsi“ vybrat si zdrave klucici embryo, protoze tato nemoc se uz dal do dalsich generaci nebude prenaset. Kdybych si vybrala holcicku, tak by za par let zase resila ten samy problem. Ale mozna uz na to koukam moc odborne.

Hezky den

Mata

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 11.10.05 18:49

Super, dik:) Uz se mi tyhle detaily vykourily, kdyz se mne to dikybohu netyka.. V kazdym pripade jde o zjistovani a vyber…

 
schamka
Ukecaná baba ;) 1089 příspěvků 11.10.05 22:32

Asha,
ja nemam rada hypoteticke otazky, pretoze skutocne NEVIEM, co by som robila keby… Netusim, co je to hemofilia, asi nieco velmi vazne a neviem, co by som robila, keby sme museli riesit tento problem. Ale o to tu predsa nejde. Pretoze JA (a tym mam na mysli samu seba v tejto situacii a s tymi vedomostami, co teraz) si neviem predstavit, ze by som si vyberala vlastnosti mojho buduceho dietata. OK, su vazne choroby a ako som uz spominala, na tom, ze farboslepota je banalita sa tu asi vsetci zhodneme, ale nikdy nevies, ci si nejake centrum nebude chciet zlepsit svoju konkurencieschop­nost tym, ze ponukne vychytavanie aj takychto „much“. A ked ludom marketing natlaci do hlav, ze je to super vec a ze to potrebuju, tak … no jasne, hypoteza ;o) a vraj hypotezy nemam rada ;o) Sa do toho nejak zamotavam, ale chapes, co chcem povedat, ze? Vies, ja nie som proti tomu, aby sa to vyuzilo v prospech ludi. Len mam strach, ze sa to velmi lahko moze zvrhnut.

Ozaj, v Anglicku sa pohlavie dopredu povedat moze, spytaj sa Ed. ;o)
Pa!
 sch.

 
MataP
Závislačka 2619 příspěvků 11.10.05 23:10

Ahojky,

ano zjistovani a vyber.. ale s tim se v podstate setkala kazda tehulka, napr pri skreeningu na vyvojove vady a downuv sy, pri amniocenteze a pod. Kazda z nas muze takove vysetreni odmitnout, ale vetsina jde.

To nemyslim nijak zle, jen jsem tim chtela rict, ze by tu mela byt moznost nabidnout vcasnou diagnostiku choroby tem lidem, kterych se to konkretne tyka. Takze konkretne u tech hemofiliku mi prijde pro par vyhodnejsi udelat preimplantacni diagnostiku a dat zene zdrave embryo, nez ji nechat otehotnet, udelat v 10tt odber choriovych klku, nechat ji cekat minimalne 14 dni na vysledky, a pak ji sdelit, ze dite je nemocne a s kazdou odreninou bude problem. Myslim, ze vetsina zen s takto nemocnym synem radeji voli interupci. A je jasne, ze to je pro zenu i pro jejiho muze velky zasah. Navic s ne moc optimistickou vidinou do dalsiho tehotenstvi.

Je asi opravdu potreba rozlisit, kdy je to nutne, nebo nejvhodnejsi reseni pro rodice, a kdy jde o jejich pouhy rozmar. Ale to uz by melo byt na etice lekaru toho ktereho centra.

Mata

 
Missorka  11.10.05 23:13

Ahoj holky,

moc děkuju, že jste si daly tu práci a napsaly co si o tom všem myslíte. Zkusím napsat, co si myslím já a pak reagovat na některé z vás.

Když jsem čekala Valušku, strašně jsem chtěla, aby to byla holčička a povedlo se. Nechtěla jsem vědět, co to bude, protože jsem nechtěla půlku těhotenství „rozdýchávat“ druhého rošťáka, z jednoho prostého důvodu - nezasloužil by si ani ten stín zklamání, co by asi proběhl, k tomu se přiznávám. A veřejně prohlašuju, že v průběhu těhotenství jsem změnila názor. Nastalo pár komplikací a nejdnou mi došlo, že ať je tam klidně kluk jak buk, ale hlavně, ať tam vydrží tak dlouho jak má a ať má všechny končetiny a i ostatní příslušenství. :-)

Doufám, že z toho zmateného popisu odstavce vyplývá, že jsem PROTI volbě pohlaví, a to docela striktně. Příroda je tak báječná, že nám nedala možnost volby a já jí to schvaluju. Moje děti jsou originály a asi 1000× překonaly moje představy a ještě je v mnohém překonají a asi nikdy mě nepřestane překvapovat, že já a Zdeněk jsme „autory“ něčeho tak úžasného. :-) Když vidím Vojtu, nedovedu si představit, že bych na jeho místě měla možnost volby, vybralo by se jiné embryo a on by neexistoval. to neznámé a to, že svoje děti nemůžeme prenatálně zá:,–(ně nijak ovlivnit (mám na mysli vlastnosti, vzhled a pohlaví), to je to co mě na mateřství láká snad úplně nejvíc, je to dobrodružství s otevřeným koncem.

Chci říct, že pokud by mi někdo nabídl možnost volby pohlaví a já jí přijala, tak bych asi nikdy nepřestala myslet na to, jaké by bylo to embryo, které jsme vyřadili, protože mělo nevhodné pohlaví.

No, to s ejí to kecá, když má páreček… řeknete si. Možná máte pravdu, ale 100% vím, že bych do volby pohlaví nešla v ŽÁDNÉ situaci.

SALLY - napsala jsi to strašně dobře, prostě naše děti k nám patří a takové měli být, nedokázala bych to líp vyjádřit…

SEMEDO - těším se na zápisky z Bohnic. :-)

BUBU - koukám, že máme zcela odlišný názor na to, kdy si nechat sdělit pohlaví dítěte, ale stejné důvody - nechceme, aby zažívalo zklamání z našeho pocitu. Já jsem se prostě domnívala, že po porodu mi bude to pohlaví fuk, i kdyby to byl orangutánek - zaujalo mě, žes to cítila opačně. :-)

MATO - díky za odborné poznámky. :-)

Krásný večer všem.
Peta

P.S.: V porodnici se mnou ležela maminka, která porodila své první dítě - syna a zcela ho odmítla, protože se těšila na holku. Nevím, jak to dopadlo, ale když jsem šla s Val domů, tak chlapeček stále ještě ležel na dětském boxu u sester. Třetí den po porodu… To nepochopím nikdy!

 
barban
Kecalka 102 příspěvků 11.10.05 23:50

No k těm babským radám - já jsem ulítlá na čokošce a v těhotenství s Honzou jsem ji jedla na kila - takže tím to nebude, pohlaví stejně určí chlap.

Bára a Honza (13 let) + Kristýna (22,5měsíců)

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 11.10.05 23:51

No samozrejme se vsechno muze zvrhnout a spousta veci se zvrhava naprosto bezne a nikomu to ani nevadi;/
Tohle je ale takovy neodolatelny tema a problem…

Ja bych rozhodne neovlivnovala takovym zpusobem pohlavi svyho ditete, pokud by neslo o vazny problem. Ale myslim si, ze nemam pravo nekomu zakazovat moznost volby…nemyslim tim rozmary typu modry oci. Je to tezky vysvetlit, to, ze ja prijmu svoje dite bez vyhrad, je pro me samozrejmy, ale nemuzu to prikazat nekomu jinymu.
Je to podobny jako u potratu. V podstate muzu vyletet z kuze, kdyz cirkev zakazuje potraty vsem (nebo by chtela)…proc je nezakazuje jen svym oveckam? Na potrat bych nikdy nesla, ale myslim, ze tohle je ten problem, ktery si musi se svym svedomim kazdy vyridit sam.

Bohuzel u nas (ale i jinde, ze jo) to funguje tak, ze o cem rozhoduji zakonodarci, dopada naprosto katastrofalne. Proto si nedelam iluze. Nezijeme v idealnim svete, kazdy jsme uplne jiny, kazdy zvladneme ruznou miru prusvihu. Nekdo je schopny vychovat dite s Downem, i kdyz o nem vi predem, druhy rozhodne o potratu, protoze vi, ze to nezvladne.
Jinak k tomu pristupuje clovek, ktery je zdravy a nema moc poneti o spouste omezeni, se kteryma se potykaji ti, co to stesti nemaji. I kdyz i tady jsou vyjimky… Ale pokud trpim nejakou nemoci ja, urcite se budu vsemozne snazit, aby moje dite bylo zdravy, ne?

Omlouvam se za dylku, neni to jednoduchy a neda se to vypsat v par vetach. Byla bych stastna, kdyby o takovych vecech rozhodovali kompetentni lidi, kdyby platily zakony a pravidla pro vsechny, kdyby ty zakony mely smysl a pomahaly lidem. To se nedeje a dit zrejme ani nebude.

Jak jsme tu psaly o hemofilii, pak mne napadlo, ze je sice fajn, ze si muzu vybrat to zdravy embryo…ale co kdyz mam na vyber ze dvou: „nemocneho“ a „zenskeho prenasece“? Vezmu obe? Jedno? Jaky? Nebo to nebudu zjistovat…tim padem vim, ze mam polovicni sanci, ze bude syn nemocny. A hlavne budu mit nervy az do porodu…vubec to neni jednoduchy.

Jinak to s tou Anglii jsem jednak cetla a jednak to mam potvrzeny od znamy… Takze to nejspis oficialne nejde, ale jak uz to tak chodi, kazdej dr. ma svuj nazor;)

L&M

 
Missorka  11.10.05 23:56

Asho,

až budeš mít chvilku a chuť . zkus se zeptat Albi, o hemofilii něco ví a já zrovna bych tuto nemoc jako argument pro volbu pohlaví nepoužívala - teda z toho co vím od ní. Ale to je diskuse jinam.

Peta

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 12.10.05 00:11

OK, ja ji taky neberu jako argument…spis jako zastupce treba i horsich nemoci, ktery ani neznam;)

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 12.10.05 00:46

No tak tady zrejme trochu placame do vetru, staci si zabrouzdat a hned se dovite veci…
 http://www.levret.cz/…hutelova.htm?…

Takze u nas si muzete jak zvolit pohlavi (za urcitych podminek, jak uz bylo psano) a dela se i diagnostika (muzem se bavit uz jen o tom, v jakem stadiu vyvoje vajicka ci emrya je eticka) …
Takze pro diskuzi nam zbyvaji jen ty modry oci:)) A to se tady vsichni shodnem, ze to nee;)

Tyhle clanky jsou vzdycky tak trochu nafoukla bublina, ktera zas casem splaskne a nikoho uz to nezajima…

 
Pajdule
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 12.10.05 10:37

:-))) koukám, že jsem tady jediná „černá ovce“. Ale za svým názorem si stojím. Pokud by se z jakéhokoliv důvodu dělala PGD a embryolog mi sdělil máte tři emrya, jedno XX a druhé XY, třetí má vadu a já bych chtěla zvést pouze jedno, rozhodnu se pro XY a nevidím na tom nic špatného. Možná bych si vyčítala při neúspěchu, že nezavedli dvě. Ale co si myslíte, že se děje s nepoužitými (zamraženými) embryi? Buď se znehodnotí, nebo jdou ve vyjímečných případech (na to jsou přísné podmínky věku a genetiky) jako dárcovské, nebo jsou určeny pro výzkum. Polemizovat nad tím, co by bylo to druhé embryo je blbost. Z diskusí na jiném serveru znám několik holek, které PGD měly a díky tomu se těší na zdravé dítě a i když nevím, zda si volily pohlaví (kromě jedné), při zavádění jim ho řekli. Otázka hemofilie je pro mě úplně jasná, v tom případě bych tu volbu využila určitě. Já neříkám, že dítě opačného pohlaví, než si přejeme je nechtěné, to proboha ne! Každé dítě je zázrak a jako dlouholetá snažilka vím, o čem mluvím. Když budu čekat třetí holku, no tak budu čekat mít třetí holku a budu ji přece milovat stejně jako ty co už mám. Ale pokud si to někdo vyloženě přeje a zaplatí, proč ne? Takových lidí je strašně málo, když už jde někdo do IVF, pak zcela jistě nemůže otěhotnět a je mu docela fuk, co to bude, jen když to bude. A těch pár vyjímek - jejich volba, jejich přání, věda to umožňuje, tak proč jim to nesplnit? Vždyť už i ICSI je nepřirozená volba spermie, která je jehlou vpravena do vajíčka, aby ho oplodnila. Nerozhodla o tom příroda, ale embryolog. A díky tomuto nepřirozenému zásahu mají statisíce párů děti, které by ani jinak neměly. Není už tohle proti přírodě? Tak ať !!! :-))
Pajdule

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 12.10.05 11:10

Pajdule, cerna ovce nejsi, nebo aspon ne jedina, protoze jsi napsala to, co si myslim taky;) Akorat si nemyslim, ze je to proti prirode, protoze priroda si to stejne zaridi po svym a dovoli nam objevit a pouzivat veci tak nejak v „ramci prirody“…no je to hodne nesikovne popsany, ale nejak nenachazim slova;) Jde o dusledky a ty se nam libit uz nemusi…

Stejne si myslim, ze pokud to tady bude za sto let opravdu vypadat tak, ze deti budou vsechny ze zkumavky, protoze jinak to nepujde, budou mit lidi uplne jiny starosti, nez nejaky vlastnosti a vzhled deti… Prece ani dneska neni tak jednoduchy otehotnet uspesne po ivf, uspesnost zdaleka neni 100%. Za 100 let to bude jeste tezsi a snaha bude spis smerovat k tomu, aby se vajicko vubec vyvijelo. Zni to dost hrozne, ale taky pravdepodobne:( A muzem si za to sami…

Neee, ja jsem fakt optimista;)

L&M

 
Pajdule
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 12.10.05 11:39

Ještě tu zazněl názor na odběr pupečníkové krve…
Kdyby tato metoda existovala před 16 lety, dala bych všechno co mám a zůstala žebrákem, udělala bych všechno na světě, i kdyby to znamenalo jediné % naděje. Na leukemii mi zemřel táta. K tomu prostě nemám co dodat… Ano, ať jde věda kupředu, vždyť je to právě ta „příroda“, která jí dává zelenou, příroda nám dává vědce a dovoluje výzkum. Netvrdím, že některé výzkumy jsou ok. Ale až budete (proboha ať nikdo nemáte!) mít v rodině někoho nemocného rakovinou, leukemií, budete se na pokrok vědy dívat úplně jinak, s nadějí…
Pajdule

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 12.10.05 11:54

Pajdule, jestli myslis, to, co jsem psala ja, tak to nebyl nazor. Jsem rada, ze se to dela a lidem to pomaha. Ale nektery firmy si delaji reklamu na necem, co neni pravda a spousta lidi jim naleti. Ze zacatku jsem byla ochotna zaplatit tu silenou sumu, za uchovani krve pro vlastni potrebu s vidinou, ze mne, nebo nekomu z rodiny za par let vypestujou pomalu novy organy. V pripade leukemie se da pouzit pokud vyhovi, rozhodne to neni automaticky pro kohokoliv z rodiny.
Ale je super, ze je aspon tady ta moznost. Cim vic bude darcu, tim vetsi bude sance.

 
Pajdule
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 12.10.05 12:13

Asho já nevím, kdo to psal :-)), neregistruju jména u příspěvků :-)). No, máš pravdu, že za to chtěj veliký peníze. Kdyby radši přestali za naše peníze léčit feťáky, který si za to můžou sami a dali to na tenhle účel. Dřív bych si to neuvědomila a chápu, že to hodně lidí odmítne, i já bych to odmítla, kdyby mě tohle nepotkalo s tátou. Teď vím, že to nejde předvídat, že se může kdykoliv cokoliv stát a pokud pro to něco můžu udělat, chci být připravená. Máš pravdu, spousta firem na tom jenom vydělává a je asi potřeba se pořádně pídit po informacích a nenaletět. Ale už jsme od tématu, co :-))))))))
Pajdule

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 12.10.05 12:35

Aha, ted te nechapu, pupecnikovou krev muzes darovat zdarma, pro vlastni potrebu se plati nekolik desitek tisic a zajistujou to soukromy firmy. Ale o to nejde. Jde o to, ze ty firmy tahaji z lidi penize na zaklade lzivy reklamy.
Mmch, hodne kardiaku, onkologicky nemocnych lidi a dalsich si za to taky muzou sami, ne? Do toho bych se radsi nepoustela;)

 
Iriss
Kecalka 300 příspěvků 12.10.05 12:48

Ahoj,
nedám mi to taky nereagovat na tohle fakt zajímavý téma.. Já sama jsem taky od útlého věku toužila a snila o tom, že budu mít jednou holčičku, no a mám 2 kluky, ale miluju je nadevše, to je jasný… O výběru pohlaví jsem viděla dokument, ale nikdy jsem ani nachvíli nezapochybovala o tom, že to je nepřirozené, sobecké a neetické. Tu touhu po dceři v sobě pořád mám, a kdyby manžel byl nakloněn tomu mít děti tři, tak bych si dcerku adoptovala..Chci jen poukázat na to, že to je podle mě mnohem lepší možnost…
Co se týče selekce ze závažných zdravotních důvodů, to je sice pravda velmi hezká myšlenka, ale také se obávám, že od zneužití je jen malý krůček…
Iriss + 2kluci

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 12.10.05 13:08

Iriss, to neni myslenka, to je praxe;) Pri ivf embrya diagnostikujou a zavadi ta zdrava.

 
Pajdule
Zasloužilá kecalka 659 příspěvků 12.10.05 14:04

Aho, zdarma bych ji samozřejmě darovala, ale za ty peníze mám právě malé % naděje, že bude uchována pro mou rodinu a to bych dřív nedala (tolik peněz), teď po zkušenostech ano. Když bude některé z mých dětí nemocné, já, manžel…prostě je naděje. Tu poznámku o tom, že mnoho lidí si za svou nemoc může samo - to snad nemůžeš myslet vážně, nebo jsem to špatně pochopila??? Tak můj táta např. byl sportovec, nikdy nekouřil a pil zá:,–(ně červené víno v malém množství na krvinky. Celý život sledoval články o zdravé výživě a žil zdravým způsobem života. Myslíš, že onkologicy nemocné děti si za to můžou???
Kdyby byla možnost, dám půlku pro všechny a půlku sobě. Pořád ale pro mě bude nejdůležitější moje rodina, moje děti.
Pajdule

 
Iriss
Kecalka 300 příspěvků 13.10.05 13:16

Asho, jistě,no právě...........

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 13.10.05 13:58

No prave? Pokud bys mela x let problem otehotnet, podnikla ty zdlouhavy a narocny (hlavne na psychiku) procedury a k tomu trpela nejakou dedicnou chorobou (nebo nekdo z blizkych pribuznych), klidne by sis nechala zavest „nemocny“ embryo? S tim, ze pokud se ti KONECNE povede otehotnet, vubec to nemusi dobre dopadnout z teto priciny? Ze je spousta dalsich pricin, kvuli kterym to nemusi dopadnout je jasny…
Ano klidne si to zvol, ale proc to prikazovat vsem?? Myslim, ze je uplne poradku, ze to rozpoznaji vcas. A je v poradku, ze si to muzeme zvolit a nikdo nam to neprikazuje (ale dost pochybuju, ze nekdo trva na zavedeni „nemocneho“ embrya…)

Stejne jako dalsi testy, ktere se v prubehu tehotenstvi delaji. Pokud vyjdou spatne testy ve druhym trimestru, mame pravo jit na potrat (je to tedy vec kazde z nas), pokud vyjdou testy spatne jeste pred otehotnenim, k temto vecem uz dojit nemusi. Pokud nechceme.

Dela se to tak uz leta a sama nevim o zadnym pripadu zneuziti…zneuzivaji se jiny veci (to je na jinou diskuzi a uz se to objevilo i na emimi, tyka se to CAR).

No myslim, ze k tematu jsem toho napsala uz vic nez dost;)

 
Iriss
Kecalka 300 příspěvků 13.10.05 20:25

Asho, to jsi mě špatně pochopila…, zřejmě jsem se špatně vyjádřila, vpodstatě s tebou naprosto souhlasím, jenom jsem tím chtěla říct, že mám obavu z toho, aby se věda neubírala směrem, kde by si rodiče mohli vybírat mezi „barvou očí“ atd. Tím jsem myslela to zneužití…

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 13.10.05 20:36

Jasne, to jo:) To uz jsme tu probraly, myslim, ze se tady nenajde nikdo, kdo by s tim souhlasil. Ja verim, jak uz jsem psala, ze to nebude tak jednoduchy…

 
EDINA
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 13.10.05 21:08

AHOJ,

moc zajímavý článek a ještě zajímavější diskuze ;oD

Ráda bych se podělila o svůj názor.
Tak my máme dvě holčičky a čekáme třetí mimuško.
Popravdě mi bylo úplně jedno, jestli čekáme třetí holčičku, nebo pro změnu chlapečka. Naše první holčinka byla diagnostikována s Vysoce funkčním autismem a po manželovi zdá se obě děti dětí krátkozrakost - prostě člověk hlavně doufá, aby to dítě bylo zdravé, obzvlášť když jsou problémy a na vlastní kůži zažívá jaké to je, když dítě není úplně v pořádku!!!
Hrozně moc mě zaráží reakce okolí, kdy si lidé myslí, že jsme třetí chtěli jen proto, abychom zkusili mít kluka.
Někdy mě to až mrzí … že opravdu existují lidé (většinou chlapi), kteří berou splození syna jako nějaký náznak mužnosti !!

Já jsem šťastná jako blecha, že jsme ani s jedním otěhotněním neměli problémy. Jsem šťastná, že naše holčičky máme a neměnila bych ani náhodou.
Obě jsou SUPER.

Ikdyž musím říct,že kdybych měla syny, vždy bych po dceři toužila a teď co mám dcery, po synovi nijak netoužím - tudíž jistá preference tam je :o)
Jenže nikdy bych nepodstoupila nic tak nepřirozeného jako SEXING jen abych docílila určitého pohlaví.
Abych pravdu řekla, i babské rady na splození chlapečka mi příjdou ujeté a nikdy jsme se netulili tak,abychom to dělali s tím, že dnes máme větší šanci zplodit to či ono pohlaví.
Prostě člověk je vděčný,že se vůbec zadaří a vděčný je, ikdyž se snaží už o třetí dítě :o)
Co nám osud měl do třetice nadělit, to nám nadělil a věřte, že s konečným výsledkem jsme MOC spokojení - obzvlášť když na utz v 20. týdnu vypadalo vše v pořádku a nejsou zatím žádné komplikace, miminko roste jak má.....

Nikdy nepochopím lidi, kteří mají třeba 4 dcery a podstoupí sexing, jen aby mohli mít syna. Vážně to nikdy nepochopím.
Dítě je dar a takoví lidé si očividně tohoto daru neváží.

Sexing má samozřejmě i výhody jako právě výběr pohlaví, tak aby se nevázalo na těžkou dědičnou genetickou poruchu a v tom případě není proč a o čem diskutovat. Pokud člověku sexing zaručí živé zdravé dítě…jsem pro.

Tož tak :o)
Ed x

Ps. Ve Velké Británii žiju a můžu z vlastní zkušenosti říct, že pohlaví vám na vlastní žádost při utz řeknou - ale - ne každá nemocnice to dělá, tudíž jsou i nemocnice, kde pohlaví neříkají.
Pokud je mi známo, nemocnice kde pohlaví neřeknou jsou ty nemocnice, které mají velký počet pacientů emigrantů různého náboženského vyznání a kdy tito lidé chodili na potraty jen proto, že čekali dítě jiného pohlaví, než kultura dovoluje.

 
asha
Nadpozemská drbna 29565 příspěvků 14.10.05 09:56

Ahoj Ed:)
Tak jsem fakt moc zvedava, co to do tretice bude!:))

Jinak s tim prozrazovanim…sly­sela jsem, ze to nerikaji (asi teda jen nekde) proto, ze meli nejaky velky problemy, kdyz se netrefili…a byly kolem toho tahanice a neprijemnosti, takze se tomu ted brani a rikat to nechteji.
Ale to je stejne jedno, spis jsem predtim chtela naznacit, ze zakony se hodne lisi v kazdy zemi, ze co je nekde zakazany, je jinde povoleny a normalni…

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama