Vlasy si myla žitnou moukou a hlínou

Zdraví

Myslela si, že to je známka punku.

Občas mám chuť vylézt na strom, usadit se v jeho koruně a nevrátit se dolů. Hladit zvrásnělou kůru, neslyšet nic víc než bzučící čmeláky poskakující mezi narůžovělými květy, jejichž vůně mě opijí, a šepot větru, co šustí temně zelenými listy s žilkováním jako vlajkami věčnosti.

Přírodu obdivuji, miluji, požívám, splývám s ní. Všemoudrá, odvěká, znalá všech velkých a odvěkých tajemství včetně mých. Ví, kde mě najít, a co mi říci: semínko pampelišky zaváté do praskliny v chodníku uprostřed sídliště, hnízdo kosů na autobusové zastávce u trojproudé silnice, stonky dvou fazolí propletné do sebe uniknuvší za plot, které náhodně minu cestou do práce. Ale když jde o zdraví, nemilosrdně spolehám na randomizovanými studiemi prověřené, SÚKLem požehnané umělé deriváty, které dávkuji s přesností atomových hodin. Nemastičkařím, neodvaruji, nezaříkávám.

Onehdy večer před obhajobou diplomové práce hodnocené komisí, jejíž členka byla dermatoložka s mezinárodní reputací, jsem si i v šerém světle naší koupelnové žárovky všimla, že můj obličej se podobá mladé, rozhněvané pizze s očima. Ačkoli považuji vědomosti při obhajobě čehokoli za užitečnější, než lítý boj s akné, vzrostla ve mně jakási živočišná nejistota. Nemohu prezentovat podrobné znalosti o biologii kůže s takových ksichtem a čekat, že mě někdo bude brát vážně. Vzhledem k absenci osvědčených chemických a zcela anti-naturálních prostředků na likvidaci pupínkových vlajkonošů ohyzdnosti v mé lékárně jsem se s důvěrou Sancho Panzy obrátila k internetu, a našla recept na „zcela přírodní masku proti akné“.

Recept kázal dvě lžíce jogurtu bílé barvy se lžící drcené kurkumy umíchati, a tato směs měla se na tvář akné zhnisalou na třicet minut nanésti. Zběžně jsem prolétla další užití kurkumy kromě kulinářství: přírodní lékařství (ha!), barvení rób buddhistických mnichů, hinduistické rituály… „Však se těšte se, uhry, já vás ze svojí kůže vyženu jak Johanka z Arku anglické žoldnéře z Remeše,“ zdvihala jsem v duchu svůj meč chystaje se setnout jejich ohyzdné bílé hlavičky, a nanášela kašičku barvy záře zapadajícího slunce na celý svůj obličej. Nevynechala jsem ani kousíček, a s pocitem důkladně odvedené práce usedla k dalšímu pročítání poznámek k obhajobě.

Po dvou hodinách jsem se chtěla poškrábat na nose, ale pod rukou jsem ucítila neznámou železobetonovou krustu. Maska vytvrdla vskutku velice kvalitně. V panice jsem vběhla do koupelny a strčila svou tvář pod proud vlažné vody, která oranžový modurit asi po pěti minutách, kdy mi voda pronikla do všech hlavových otvorů, milosrdně odmáčela a smyla.

Když jsem vzhlédla k zrcadlu, polil mě studený pot: byla jsem v obličeji - žlutá. Nikoli jako exotická kráska, ale žlutá jako pacient s neléčenou žloutenkou v posledním tažení. Navíc místa, kde má moje kůže díky žílám namodralý tón, získala pozoruhodný nádech muchomůrky zelené. Začala jsem si představovat, jak to muselo vypadat při stavbě Panamského průplavu, kdy hrdí Francouzi podléhali epidemii žluté zimnice, a kde bych bývala bez podezření zapadla. Nemohla jsem si navíc nevšimnout, že odstín mé tváře nápadně připomíná roucho buddhistického mnicha.

Hystericky jsem začala na obličej natírat cokoli, co mohlo tuto katastrofu zvrátit: od odličovače po peroxid vodíku. Drhla jsem svoje korium nemilosdrnými pohyby vatových tampónků máčených ve všem, co teklo, včetně slivovice, pískovým scrubem s meruňkovým aroma a roztoku kypřícího prášku. Rejžák jsem vynechala jen proto, že to po pár tazích moc bolelo.

Po dvou hodinách, kdy moje jaterní choroba ustoupila aspoň do částečné remise, kterou dokázal zkorigovat vhodně nanesený make-up, jsem vyčerpáním usnula. Druhý den jsem skoro hodinu uváděla svůj obličej do soucit nebudícího odstínu pomoci zcela nepřírodních prostředků, a obhájila práci s pocitem, že na můj obličej komise naprosto kašlala.

Ač jsem se po této zkušenosti zanevřela na klinicky netestované „přírodní experimenty“ jako Zeman na Grosse, nedávno mě zaujala metoda péče o vlasy „no-poo“, tedy bez šampónu. Moje dlouhé, jemné vlasy do půli zad časem doslova ztratily svůj lesk, který mi kdysi kamarádky i nepřítelkyně tolik záviděly, a z mého hrdého havraního copu se stal zplihlý ocas unaveného poníka. Vlasy se mi mastily s každým krokem v každém počasí, po dvou dnech jsem na nich mohla fritovat hranolky, a suchý šampón se stal nutnou součástí mé existenční výbavy.

Během dětství a dospívání jsem si vlasy myla 1× týdně - byly hydratované, zdravé, nemastily se a každý se vyptával, co používám za kosmetiku a jestli mám přeliv. Myslím, že moje odpověď zvedala obrat výrobci českého kopřivového šampónu, navíc jsem si kopřivami vlasy i splachovala. Kolem dvacítky se frekvence mytí začala zvyšovat, až jsem dospěla do fáze nezbytného mytí obden. Navíc jediné produkty, po kterých moje vlasy vypadaly jen trochu hrozně, nikoli naprosto děsivě, jsem musela kupovat za třicet stříbrných na internetu nebo u kadeřnice.

Když jsem si z nudy přečetla ve sprše složení oněch profesionálních zázraků, říkala jsem si, proč je v tom tolik produktů, co znám docela důvěrně z chemické laboratoře? Nemá to být jen tuk zahřátý s hydroxidem sodným nebo draselným? V opětném přesvědčení, že horší už to být nemůže, jsem se ve chvíli, kdy mi došel konvenční šampón, vrhla na přírodní očistu svých vlasů.

Rozhodla jsem se začít s nejčastěji používanou ingrediencí: jedlou sodou. Vylovila jsem ji odkudsi ze zapomenutých hlubin kuchyně, zkontrolovala datum expirace (srpen 2013) a smíchala jednu lžičku se sklenicí vody v souladu s jedním z mnoha návodů. Roztok jsem vmasírovala do vlasů a vzhledem k absenci voňavé pěny, na kterou jsem po tolika letech šampónování uvykla jako na ranní kávu, jsem měla od výsledku minimální očekávání. Nicméně soda vlasy kupodivu umyla velmi slušně: sice nezářily jako moje oči při pohledu na obraz „Beyond reality“ od Vladimira Tretchikoffa, ale vydržely nemastné tři dny a rozlítané byly asi jako má matka při cestě z pošty do zverimexu věda, že musí ještě na místní úřad (= přiměřeně).

Povzbuzena tímto nejistým zdarem, pokračovala jsem za tři dny „zcela přírodní maskou na vlasy“: smíchejte čtyři lžíce oleje se dvěma žloutky, utřete dohladka a naneste na 30 minut na vlasy. Olejovou lázeň jsem důkladně umixovala z kokosového oleje a dvou biovajec v mixéru západoněmecké výroby, a nechala působit pod igelitem požadovanou dobu trvání, během které jsem si naložila do vany a přemítala, kdo vynalezl jogurt. Masku jsem smyla, opláchla vlasy zeleným čajem pro „zvýraznění přírodního odstínu“ a čekala na zázračný lesk a záři, které donutí každého při pohledu na moji hřívu nasadit si sluneční brýle.

Po dvou hodinách schnutí se mé vlasy zdály poněkud ztěžklé, barvu měly pořád stejně nezvýrazněnou, navíc se shlukly do jakýchsi podezřelých pramínků.

„Máš to pěkně mastný,“ poznamenal manžel procházející do kuchyně. S pocitem vnitřního neklidu ředěného nadějí, že „to musí jen uschnout“, jsem ulehla.

Ráno byly vlasy obklopené mastnotou hustou tak, že by se dala krájet, a s klidem mohu říci, že ani v nejtěžších chvílích, do kterých zahrnuji týden stanování ve slovinských Alpách, nevypadaly tak zoufale strašně. Roztřesenýma rukama jsem připravila sodný nálev, vmasírovala ho s vervou separatistického rebela do skalpu a 20 minut sprchovala vlasy horkou vodou. Zbavila jsem se touto cestou asi třiceti procent mastnoty, a do práce odkráčela v šátku.

Hořce zklamaná tristním sodovým výsledkem u naolejovaných vlasů jsem začala pátrat po účinnějších alternativách: dočetla jsem o žitné mouce jakožto přírodní očistě vlasů. Opět jsem sáhla do hlubin kuchyně temnějších než Mariánský příkop, odkud jsem vylovila žitnou mouku kupovanou někdy v zimě na žitný domácí chléb, který jsme pekli přesně jednou.

Považujíc to za znamení, připravila jsem dle návodu zkušenějších moučnou kaši přiléváním vlažné vody ke třem lžícím mouky, a pokryla jí vlasy po celé délce. Kupodivu se mouka dobře nanášela, kaše měla taktilně konsistenci podobnou hustému kondicionéru a bylo mi celkém příjemné si tímto těstíčkem obalovat hlavu a mnout vlasy. Nechala jsem moučnou směs působit asi pět minut, a spláchla ji nejteplejší vodou, co bojler dokázal vykašlat. Po čtvrt hodině jsem se rozhlédla po vaně a jejím okolí: bylo plné moučných hrudek, které z tak dlouhých vlasů nevyhnutelné ulétávaly i na strop, a následovala poměrně vyčerpávající očista koupelny, která se mi asi nezdařila: „Co to je v tý koupelně za bordel?“ zeptal se manžel.

„To je žitná mouka, tou si teď myju vlasy.“

Manžel pozvedl obočí.

„Mám pocit, že mi šampóny úplně zničily háro, tak zkouším přírodní metody,“ vysvětlovala jsem téměř prosebně.

„To je tvůj nový projekt,“ zeptal se muž neutrálním tónem. Hrdě jsem přikývla.

„Takže teď budu pár týdnů umývat v koupelně zbytky žrádla a kdo ví čeho, než tě to přejde a půjdeš si koupit normální šampon?“ zeptal se.

S nadšením jsem přikyvovala. „Tak jo, hlavně, že máš projekt,“ usmál se a pohladil mě po šumavanem vonících vlasech. Moc o tom nevím, ale říkám si, jestli takhle nějak nevypadá láska.

Vlasy se mi zdály po této proceduře docela čisté, a zmizelo dalších 40-50 procent mastnoty z původního množství, ale všimla jsem si, že v nich mám jakési šedé „lupy“: nevypláchnutou mouku. Ve vlasech dlouhých a hustých jako moje se prostě některé částečky nedaly odplavit, a následoval třicetiminutový mechanický proces vyčesávání připomínající lov na hnidy. Nicméně s výsledkem jsem byla relativně spokojená, a začala hledat další možnosti nešampónování a všeho, co k tomu patří:

Kromě „vyděržaj, pioněr“, kdy se vlasy údajně mají při přechodu na tuto metodu „zkazit“ asi na šest týdnů, neboť se léčí z letité závislosti na šampónu, jsem se dočetla o vhodnosti kartáčování přírodními kančími štětinami, marocké hlíně /marockém jílu/ jakožto dalším přírodním prostředku (objednala jsem si okamžitě obojí), a vhodnosti spláchnutí vlasů octovým roztokem. Další den jsem opět umyla vlasy moukou, a již se definitivně zbavila všech následků kokosového experimentu, a čekala, jak dlouho vydrží vlasy v použitelné podobě. Opět tři dny.

Byla sobota, čas na marockou hlínu. Tentokrát jsem byla připravená: vlasy jsem důkladně vykartáčovala kančí srstí vsazenou do teakového dřeva, připravila si odvar z černého čaje a nalila do něj dvě lžíce 4,7% rýžového octa (jednou jsem zkoušela připravit domácí sushi, tudíž mi zbyl). Světle hnědý prášek hlíny konsistence jemné mouky jsem rozmíchala s vodou, a tyto Golemovy soply nanesla na celou délku navlhčených vlasů.

Nanášel se příjemně, hezky pronikal celou mou utahanou kšticí a byl mi příjemný i na tváři. Nechala jsem ho opět působit asi pět minut, a důkladně vypláchla vlažnou vodou. Tentokrát žádné hliněné lupy. Už pod prsty jsem cítila, že vlasy jsou krásně čisté, a s radostí jsem je propláchla octočajem. Zazvonil telefon. Manžel mě povolával do zbraně, neboť dítě na hřišti usedlo do kaluže a potřebuje převléci. S vlasy v octovém nálevu a se suchým dětským oblečením jsem vběhla do výtahu. O tři patra níže ke mě přistoupil pár středního věku v kraťasech a crocsech.

„Franto, co je to za smrad?“ zeptala se dáma.

„Asi se tu někomu vylil ocet,“ odpověděl její partner s úřednickou věcností. Zrudla jsem jako sovětská vlajka, ustoupila do rohu výtahu a toužila po jediném: Nebýt.

Venku na hřišti mi manžel nezašeptal do ucha s Páralovskou něhou „Lásko, voníš deštěm,“ ale celkem otráveně pronesl: „Smrdíš na dva metry octem.“

Po zaschnutí čalamádový zápach polevil, ale vlasy se mi dost zkroutily a poletovaly; asi jako když člověk zapomene na kondicionér. Nicméně manžel po podrobném zkoumání mé hřívy prohlásil: „Vypadá to docela dobře.“ Tušila jsem, že se blýská na lepší časy.

Vlasy tentokrát vydržely ve velice solidní, nemastné podobě čtyři dny, a to si jsem během nich dávala vanu, kdy se mi hlava pravidelně dost potí. Rozhodně měly nějaký ten lesk, a rozhodně měly místo dojemné zplihlosti nějaký objem. Sice pokaždé, když zvlhly, začaly uvolňovat vůni nakládaných okurek, nicméně to byl důsledek procesní chyby. Dnes jsem po mytí hlínou ocet spláchla, a po zaschnutí mají vlasy lesk, objem, a jsou mnohem méně zkroucené a příliš nepoletují. Zatím do drogerie neutíkám.

Když si pomyslím, že většina členů západní civilizace považuje šampón s jeho alchemickým složením a miliony plastových lahví, co nikdo nerecykluje, za nezbytnost, přemýšlím, jaká další užitečná tajemství skrývá příroda kromě marocké hlíny. Musela se cestou ke mně proletět letadlem a projet kamionem, ale možná by měla marocká hlína inspirovat k hledání lokálních alternativ šampónu na přírodní bází (v Čechách se těží jíl, třeba by měl některý obdobné složení), než k hledání alternativ k parabenům, surfaktantům a sodium lauryl sulfátům vyrobených někde ve Spolaně.

Nemám naprosto nic proti výdobýtkům moderní chemie, nemyslím si, že je třeba se vrátit do doby ledové, aby se přírodě přestalo ubližovat, ale mám taky ráda obyčejné a jednoduché věci. Nevěřím, že na tak prostý proces, jako umytí vlasů, je potřeba chemička, sýr mi stačí nedobarvený „potravinářskou žlutí“ a dokonce se objedu bez půlroční trvanlivosti uzenin, škrobu a želatiny v jogurtu. Marmeláda mi stačí bez sorbátu draselného, kompot bez barviva E124 a E129, které se používá do fixek.

Do domku na stromě se asi jen tak neodstěhuji (leda by měl funkční pračku a sušičku), homeopatii, čínskou medicínu a další „“alternativy“ považuji především za luxovače peněženek, slepice a kozy v dohledné době chovat nebudu, solární troubu mi manžel nesesoustruží, ale domácích kompotů, chleba pečeného s rodinou, látkových plen, biopotravin, knih místo internetu se mi vzdávat nechce.

Naopak bych ráda něco přihodila, třeba přírodní zubní pastu. Přinejmenším, než si koupím šampón.

Hodnotilo 48 lidí. Score 4.1.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 Další »
 Váš příspěvek
 
Milkiway
Kecalka 425 příspěvků 13.09.15 04:19

Hezký deníček. Jsi měla kliku, že jsi neucpala odpad ve vaně :-) Nejdřív olej a na to mouku :-)

 
vertunka
Ukecaná baba ;) 1870 příspěvků 13.09.15 07:19

No ty brdo, odvážná to žena…já bych na své milované vlasy snad nikdy nenapatlala to co ty :D

PS: deníček pěkný, jen je tam dle mého zbytečně moc přirovnání ala pokus o vtip, někdy je méně - více ;)

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 13.09.15 07:22

To je hezky :-) Samponu se nevzdam pro jednoduchost jeho uzivani, umyvani vlasu me prudi, ale fandim ti :-) Si radej udelam svoje marmelady.

 
mamina44
Zasloužilá kecalka 577 příspěvků 13.09.15 08:10

Tak jsem si po ránu zavzpomínala na svůj pokus s olejovou maskou. Vidím že i po třiceti letech je postup odstraňování stejný :D

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 13.09.15 08:26

Trochu křeč

taky myju moukou :) octem nesmrdím

 
jezinka86
Závislačka 3376 příspěvků 13.09.15 08:32

Mě na maštění vlasů pomohla jednoduchá přírodní věc - otěhotnět. :mrgreen: Také jsem si myla vlasy obden, teď mi vydrží bez problémů 5-6 dní :jazyk:

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 13.09.15 08:43

.
jil a bahno mi vyhovuje, funguje, ale do Podoli si to nevezmu, ze… strjne tak mouku. me vy vyhovovala jen ta voda ve skupine vznikla takova nopoo hysterie. sleduji zatim vsechny experimentatory a krome jedne to nikdo nevydrzel. a predstava, ze bude mit 6 tydnu hnuj na hlave a pak to vzdam…

 
Fufy
Stálice 67 příspěvků 13.09.15 09:05

Tak to mě pobavilo ;) s přístupem k životu to cítím stejně a tuto zimu taky zkoušela „no poo“. 6 týdnů jsem trpělivě vydržela hlavu drhnout sodou a splachovat octem. V druhé polovině kúry už to docela fungovalo, nicméně vlasy mi začaly tak padat, že jsem přistoupila i ke shození vlasů do půl zad. Teď jsem na kluka, jak prohlásil manžel. Držím palec, napište ke konci kúry, jestli vám to funguje, jsem zvědavá :)

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 13.09.15 09:05

Diky za mily komentar @Milkiway odpad se zatim drzi statecne :lol:

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 13.09.15 09:07

Take dekuji za komentar @vertunka v mem pripade nebylo co ztratit, a zatim bych rekla, ze vnimam jen pozitivni dusledky. Ale je to zatim ani ne mesic, co to zkousim. Navic no poo urcite neni pro kazdeho, hodne lidi ma osobitou genetiku a strukturu vlasu, neni to univerzalni odpoved, ale stejne tak si nemyslim, ze je univerzalni odpoved komercni sampon… :nevim: no uvidime.

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 13.09.15 09:09

Diky moc za hezky komentar @Pudloslava domaci marmelady jsou bezva; na skutecne kvalitni kupovanou taky porad cekam…

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 13.09.15 09:14

Diky za komentar :lol: @mamina44 tento zlepsovat (olejova maska) opravdu vzdavam.

I tak diky za komentar @Saroya myslim, ze octovy zapach ze mne take uz vyprchal :)

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 13.09.15 09:16

Diky za komentar @jezinka86

@Lama Lama taky diky za komentar, ta voda mi nejak nedava smysl; na vlasech je hydrofobni mastnota, tak si nejsem jista, jak to muze jen cista voda opravdu umyt, pokud by se nejednalo o nejake opravdu hrube mechanicke drhnuti, a pak si nejsem jista, jestli to dela dobre strukture vlasu. Neznam nikoho, kdo by nepouzival aspon tu sodu, ale jestli to nekdo opravdu „dava“ jen s vodou, tak smekam.

 
umea
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 13.09.15 09:19

Diky moc za komentar @Fufy a ty vlasy zacaly padat z te sody? Nebo to nemuselo souviset?
Ja jsem zhruba v polovine (cca mesic striktniho no poo) a zatim musim ohlasit rapidne stoupajici tendenci kvality vlasu. Na zacatku to opravdu byla bida, ale ted mam vlasy - kdyz se tak rozhlednu kolem, nadprumerne, a i pod prsty citim, ze sili a zpevnuji.

Otazka je, co to udela dlouhodobe, to je jedine, co mi vrta hlavou, neb jsem na internetu nasla samozrejme docela hodne lidi, kteri tvrdili, ze jim to vlasy uplne znicilo, takze nevim :nevim: ale podam hlaseni :)

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 13.09.15 09:23

Ja znam jednu. oni se pry po tom hnojackem obdobi prestanou mastit a na spinu staci voda.
ale ikdybych mela tu moznost se na dva mesice schovat do jeskyne, tak to nedam ani sama se sebou. me mastne vlasy prijdou odporne.
ale jinak jestli ta dotycna nekeca a nema doma v trezoru Head and shoulders :mrgreen:, tak fakt vypada, ze ma vlasy umyte.

 
bambule23
Kecalka 483 příspěvků 13.09.15 09:33

Super denicek.. :D :palec:

 
Baba
Nadpozemská drbna 29672 příspěvků 13.09.15 09:49

Che, dobry :mrgreen: I kdyz ty prvni odstavce me skoro odradily, sem si rikala, kterej biocvok to psal.

Misto marocke hliny se da s uspechem pouzit kocici stelivo do zachodu, staci namlit. Nekecam, vyzkouseno. Kaolin sem zkousela taky, ale ten je moc jemny.

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 13.09.15 10:00

@Baba meles to v bambulinove mlynku na kafe?

 
Baba
Nadpozemská drbna 29672 příspěvků 13.09.15 10:16

@Lama Lama

Dik za tip :) prave mu k narozeninam objednavam elektricky :twisted:

 
verulicek  13.09.15 10:24

Deníček napsaný naprosto skvostně…v průběhu čtení mě několikrát napadl, že se doma asi nudíš nebo co… :lol: :lol: :lol:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 13.09.15 11:14

@umea jj. přeju krásnou hřívu. jo a na maštění mi ještě velmi pomohl detox. vlasy najednou vydrží krásné týden.

 
dendule4
Závislačka 4654 příspěvků 13.09.15 11:55

:palec: Super deníček…mohla bys napsat knihu :lol:

 
Shield-maiden
Neúnavná pisatelka 16910 příspěvků 13.09.15 12:22

Tenhle velmi dlouhý deníček jsem přečetla jedním dechcem, ani na chvíli mě nenapadlo to vzdát. Moc se mi líbil. :palec:

 
štěpánka11
Ukecaná baba ;) 1637 příspěvků 13.09.15 12:33

Gólemovy o vy sople mě fakt dostaly :lol: jinak masku z oleje a žloutků si delam, ale smyvam to teda šamponem :think: dobrá inspirace, taky mám hodně dlouhe a huste vlasy a zdá se mi že šampony mi je ničí, možná prubnu tu hlínu :)

 
tulipán
Ukecaná baba ;) 1614 příspěvků 13.09.15 15:14

Vratila se mi vzpominka na vajickovou masku, kdy jsem si vlasy splachovala teplou vodou a dalsi tri dny vycesavala vysrazene bilky. Takze pro me dobrodruzne cteni.

 
Nika079
Zasloužilá kecalka 553 příspěvků 13.09.15 15:49

Tak tohle bych nedala :lol: Ale fandím ti! Ja používám šampony bez parabenu a silikonu a barvim henou, to mi nějak ke štěstí stačí. Naopak věřím čínské medicíně (ač nepraktikuji) a marmelady jím jen vlastní výroby. Záleží jen na tom, jaké má kdo priority :kytka:

 
Kassy
Závislačka 3111 příspěvků 13.09.15 15:57

Hezký deníček. Některé pasáže jsou sice zbytečně křečovitě „vtipné“, ale u některých jsem se opravdu řezala smíchy. Obdivuju tvou odvahu, já bych se svými vlasy nebyla ochotná takhle experimentovat. Sama teda používám ten nejlevnější a nejobyčejnější kopřivový šampón, jinak nic (žádné kondicionéry, masky ani tak) a vlasy si myju jednou týdně, někdy i méně. Ono jde totiž i o to, že vlasy trochu mastnoty potřebují (proto se koneckonců používají ty olejové masky), takže čím častěji a intenzivněji je odmašťuješ, tím víc se mastí. A je v celku jedno, jestli odmašťuješ chemicky nebo přírodně.

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 13.09.15 16:03

@tulipán
to znám, sražené bílky ve vlasech :)

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 13.09.15 16:05

Pro mne je to moc náročné na čas, nerada experimentuji s vlasy, jsem za ně ráda.
U mě vede klasika kvalitní šampon

 
trpaslinka
Extra třída :D 11673 příspěvků 13.09.15 16:09

Tak samponu jsem se sice jeste nevzdala, ale misto kondicioneru uz dlouho pouzivam ocet. Loni ci uz predloni jsem take trosku experimentovala s barvenim vlasu pomoci skorice. Vlasy sice pekne, leskle, ale nebavilo mne to patlani se s tim a hlavne to ma citliva pokozka nezvladala dost dobre. Vzdy jsem po barveni byla minimalne jeden den ruda vsude okolo kstice a kam mi to zateklo (prouzky na krku ci za usima). Na mouku ci sodu jsem pohodlna, tak alespon pouzivam sampon bez parabenu a SLS.

 
AdaAda
Zasloužilá kecalka 971 příspěvků 13.09.15 16:09

Ahoj, pekny denicek :) Hlina, mouka.. to jsou pro me nove info. Ohledne te vody, tak muj manzel si myje vlasy jen teplou vodou. Stezoval si na lupy, pouzival h&s, i tak je mel.. Pak prestal pouzivat sampon i mydlo, proste kazde rano se osprchuje teplou vodou. Vlasy maji lepsi vzhled, kuze se mu nevysusuje. Myslela jsem, ze se zblaznil :), ze bude mit silene mastne vlasy, ze bude smrdet.. Nic z toho. On ma ale kratke (cca 10cm) a huste vlasy. Ja to zatim nezkusila, mam dlouhe vlasy, jen si davam samponu opravdu malinko, ani nevznikne pena a mam vlasy ok.
Synum jsem jeste vlasy samponem nemyla, jen obcas oplachnu teplou vodou. Zni to asi divne, ale maji vlasy krasne :)

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 13.09.15 16:10

@Saroya
jo a na maštění mi ještě velmi pomohl detox. vlasy najednou vydrží krásné týden.

máš 365 dní detox?

 
zagora
Ukecaná baba ;) 1053 příspěvků 13.09.15 16:29

Moc pěkný a vtipný deníček. Taky se snažím udržovat vlasy přírodní cestou, i když mouku a sodu jsem si na ně zatím nedala, ale inspirovala jsi mě tak kdoví. Ale jinak ce se týče vlasů, věřím dost na genetickou dispozici, někomu je dáno, vlasy má nádherné a nic moc pro to nedělá a někomu ne a zkouší všechno možné. A pak zdraví a taky věk. Často se stává že kvalita vlasů se zhorší když se zhorší zdraví, a věk, tam je to jasný.

 
90-60-90
Zasloužilá kecalka 700 příspěvků 13.09.15 17:11

@verulicek
napiš vlastní deníček, možná pak pochopím proč jsi stále tak urýpaná

 
Pracovitá
Zasloužilá kecalka 847 příspěvků 13.09.15 17:25

:palec: super deníček

 
tulipán
Ukecaná baba ;) 1614 příspěvků 13.09.15 17:36

@90-60-90 Presne tak. Casto mam chut zase neco zkusit a pak si vzpomenu, jaka to byla mnamka.

 
verulicek  13.09.15 19:17

@90-60-90 co prosím? :lol: :lol: :lol: já jsem s autorkou za dobře a můj komentář nebyl rýpavý ani trošku :lol: já ti nevím - tobě se nezobrazují majlíci nebo co? :roll:

 
Katchi
Echt Kelišová 8924 příspěvků 13.09.15 19:23

Deníček super, čtivý a na dobré téma. K té přírodní pastě - používám domácí pastu z přírodního přepáleného jílu s mandarinkovou esencí ;) takže za mě palec nahoru experimentům :potlesk:

 
Tšekkin Kulpa
Zasloužilá kecalka 743 příspěvků 13.09.15 19:27

Co se zubni pasty tyce tak ja pouzivam misto ni kurkumu, ktera, svete div se, zuby beli. Fakt je to super. A jeste taky kazdy den vyplachuju pusu olejem (anglicky se tomu rika oil pulling). Fakt jsembyla prekvapena ale funguje to skvele :mrgreen:

 
Marťulíína
Kecalka 335 příspěvků 13.09.15 20:00

Super deníček, vtipné a zajímavé :mavam:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 13.09.15 20:29

@90-60-90 nerozumím otázce

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 13.09.15 21:14

@Lama Lama @umea ja bych tomu docela verila (ze se prestanou mastit a staci voda), ja trebas vubec nepouzivam sprchace (krome extremnich dnu, treba vylet na kole) a jsem cista.
(jeste jeden edit - jestli clovek jen neni zvyklej na vlastni smrad)
Analogicke je to s kremy na ruce, oblicej, balzam na rty - nepouzivam, nepotrebuji, ale mela jsem v zivote obdobi, kdy jsem mazala a bez toho to fakt neslo. Zavislosti na mazani jsem se zbavila postupne, mozna by to i se samponem slo postupne. Ale prchuji se kazdy den, mejt si vlasy kazdy den, to se mi teda fakt nechce, je to opruz. ikdyz zase, kdyz by slo jen o prosprchnovani vodou… jenze se zase vymeje kondicioner - ja mam s vlasama problem, u hlavy hnuj, ale 5 cm od hlavy uz je to suchy a krepaty (a vlnity).

Příspěvek upraven 13.09.15 v 21:18

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 13.09.15 21:51

@Pudloslava ze to funguje jen s vodou verim, sprchac taky nepiuzivam. ale neverim, ze jde preklepat tech 6 tydnu prechodu. ja nevydrzim ani den bez myti vlasu, natoz 2 mesice mastne vlasy :poblion:, bych se musela napsat nejaky benzodiazepiny na zklidneni, takze by si sice vlasy odvykly od samponu, ale zacla bych byt zavisla na diazepamu.

dneska jsem ake pod vkivem deniku rozhodla, ze nema cenu dal prokrastinovat objednavku hkiny na myti vlasu a prubla tu mouku. a dobry. zbytek by mohl zacit kvasit a na vikend upecu chleba. :jazyk:

 
Lama Lama
Hvězda diskuse 41408 příspěvků 3 inzeráty 13.09.15 21:53

A zubni pastu- ja jedu uz leta bez pasty, z fluor past ma perioralni dermatitidu. semtam seberu detem detsky elmex, ten vcelku toleruju, ale posledni rok 7 po nem ma hubu cervenou.

 
Modesta
Ukecaná baba ;) 1555 příspěvků 13.09.15 22:24

No tak to mě inspirovalo a už jsem si ten marocký jíl objednala. Tak jsem zvědavá, jak to bude na moje vlasy fungovat, taky hledám něco, co by nepřipomínalo produkt chemické továrny, ale vlastnoručně vyrobené šampóny dopadly tragicky - mastné vrstvy na vlasech jsem se taky zbavovala pěkně dlouho :)

 
Fufy
Stálice 67 příspěvků 13.09.15 22:59

@umea Úplně souviset to nemuselo, byla jsem totiž 4 měsíce po porodu… nicméně vlasy se mi zdály čím dál v horší kvalitě, třeba už ne mastné, ale takové těžké, zplihlé a potom tedy začaly padat a vyčesávala jsem ohromné chuchvalce, že jsem ze strachu, že vypadnou všechny, takto okamžitě zakročila. Vlastně celou tu kúru jsem je měla hrozné, nikdy, jak píšete, že to po umytí vypadá obstojně..

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32229 příspěvků 13.09.15 23:12

@Lama Lama tak to ja se melu tak 1 za 5 dni, takze mam vetsi sanci. rozhodla jsem se, ze zkusim prodlouzit interval pouziti samponu tim, ze mezitim zkusim vlasy prolejt vodou, zacla jsem dnes.
ja nejsem zadnej ekomaniak, spis preferuji jednoducha a levna reseni. Treba proc kupovat nejaky jednovaty drahy jednoucelovy prostredky na cisteni kdeceho, kdyz toho jde tolik udelat octem. U ekoprostredku na zadelanou vanu jsem naopak obslehla knou-how a pouzivam levnejsi jar, funguje stejne, kdyz se stejne pouzije.
Tak si nebudu urcite kupovat marockej jil, kdyz si mohu koupit sampon za 30, ale voda je jeste levnejsi, dostupnejsi a mene jedovata nez cokoli jineho. a nemusi se oplachovat.

ocet bych pouzila, ale nejak nevim, jak rovnomerne nanest, je dost ridkej.

Příspěvek upraven 14.09.15 v 06:29

 
Betynka87
Kelišová 6176 příspěvků 1 inzerát 13.09.15 23:28

Uz hsem na no poo metode vice jak pul roku. Tak drzim palce :lol:

 
Leni35  14.09.15 00:37

Mne se denicek libi moc. Je velice ctivy narozdil od tech radoby vtipnych, tak tento opravdu vtipny je. Jeden cas jsem pouzivala koprivu na vlasy docela casto a melo to stejny ucinek, vlasy byly krasne, nemastili se a byly leskle a hodne lidi se ptalo cim to je a co pouzivam, ze mi to dela krasne odlesky. Ten stejny ucinek by mel mit hermanek na svetle vlasy.. nezkousela jsem. A taky jsem si vzpomnela ze jsem za starych krasnych casu (na stredni :-) ) stravila na jednom tabore temer cele prazdniny jako vedouci a tam jsme meli trochu ztizene podminky pro koupel, tak jsem se bala o vlasy, ale po par tydnech se to nejak odmastilo samo a bylo to v pohode. Teda jako obcas jsme se nekde vykoupali, ne ze ne, treba v potoce nebo v rybniku :D nebo indianska sauna, jo to byly prazdniny…

 
suvik
Nadpozemská drbna 25223 příspěvků 14.09.15 08:41

Jsem se fakt pobavila. :lol: Tvuj manzel ma vesely zivot. :lol: Tohle sice neni nic pro me, ale dobre jsem si pocetla! :palec:

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »

Reklama

Všechny deníčky uživatele

Dům, který nebyl nikdy můj


Reklama