Reklama

Vpáčená bradavka - kojit nebo odstříkávat ?

Rodičovství
  • emimino
  • 09.07.02

Mám vpáčenou bradavku, naštěstí jen jednu. Nejsem si jista jestli od narození, ale rozhodně co jsi pamatuji. Vždy jsem měla obavy, jak budu kojit, až budu mít miminko. Ta situace nastala a já se začala duševně i materiálně připravovat. Ženská doktorka mi po prohlídce sdělila, že budu muset kojit přes klobouček, který mi prodlouží vpáčenou bradavku. A tak jsem si před odchodem do porodnice klobouček pořídila.

Také jsem přemýšlela nad možností mléko odsávat a podávat ho miminku v lahvi. Tato možnost se mi příliš nezamlouvala. Tak nějak jsem si myslela, že to půjde přes klobouček. Ale přesto jsem v obchodech „okukovala“ i dostupné odsavačky. Jedna mi i padla do oka (značka: Pur), ale koupi jsem považovala za zbytečnou. A pak už miminko vstupovalo do našeho „zlého“ světa. :o)))))))))))

Bohužel syn se mi narodil císařským řezem, a tak jsem ho mohla poprvé kojit až 20 hodin po porodu. Moc nám to nešlo, vlastně; mám-li mluvit pravdu, nešlo nám to vůbec. Ze „zdravého“ prsu trošku vytáhnul, ale z vpáčené bradavky se mu přes klobouček nedařilo. Ale i to málo co se mu podařilo vytáhnout, mu trvalo strašně dlouho (hodinové kojení zcela běžná věc). A tak jsem logicky měla bradavky zcela „ožužlané“ a samozřejmě bolavé. A co bylo horší, Filípek plakal hlady, dokonce i po kojení. A tak psychika zapracovala, a já tím spíš jsem neměla mléko.

V porodnici mi zapůjčili odsavačku. A tak když jsem nekojila, snažila jsem se odsávat. Měli tam tu nejjednodušší ( a také nejlevnější ), dva válce v sobě. Aby odsávané mléko neteklo mimo, musela jsem při odsávání být předkloněná. A to zase protestovala moje záda. Celkové hodnocení: HRŮZA !!! Množství odsátého mléka se rovnalo asi 1/3 potřeby mého Filípka.

V porodnici jsme byli sami na pokoji a měli jsme tam váhu. A tak jsem po hodině kojení přistupovala k váze, abych zjistila že ručička ukazuje jen o JEDEN dílek více.

A tak když Filípek zhubnul ze 3 kg na 2,7 kg dostal „nařízeno“ přikrmovat, samozřejmě z láhve. To jsem si řekla, a je konec, budeme jen na umělé stravě. A pak jsem dostala ten spásný nápad ( ale Mentos jsem nejedla ;o)))))))))))) ). Poprosila jsem mamku, ta zaběhla do obchodu a koupila mi mnou vyhlédnutou odsavačku Pur. To bylo asi 5. den. Chudák máma mi ji přivezla ve sněhové vánici, ale od té doby to vypadalo lépe. Odsávání bylo pohodlnější (nemusela jsem být předkloněná), bylo také rychlejší, ale hlavně to bolelo méně, takže jsem mohla odsávat s větší chutí a v pohodě. A tak se zdálo, že i mléka se začíná tvořit více. Ale stále ho nebylo dost. Přesto jsem si říkala, alespoň trochu mateřského mléka Filípek dostane. Jen jsem měla obavy co bude, až budeme doma z porodnice. A tak jsem zakoupila Bebu, umělé mléko pro novorozence a doma jsem jen odsávala, abych věděla, kolik jsme vypili a podle toho mohla přidávat Bebu. Také to nebylo ideální, ale měla jsem jistotu, že Filípek nehladoví.

Skutečnou záchranou však pro nás byla naše dětská doktorka. Ta nám totiž zapůjčila digitální váhu. Teď jsem mohla skutečně účinně sledovat kolik nakojím. A tak jsem zase začala ze zdravého prsu kojit, a z vpáčeného odsávat. Poměr byl nevalný: Kojené proti odsátému mléku bylo v poměru 2:1; a mateřské proti umělému mléku bylo v poměru 1:2. To jsme praktikovali asi tak měsíc, vždycky nakojit a pak podat odsáté mléko od minula. Dát Filípka spát a odsát na příště. Pak jsem si při odsávání všimla, že odsavačka mi vpáčenou bradavku vytáhla, a že bych ji mohla Filípkovi „nabídnout“ bez kloboučku. A to bylo naše konečné vítězství. Teď je Filípkovi 4,5 měsíce. Kojení představuje 60 - 70 % denní potřeby. Dopoledne pouze kojím a odpoledne ke kojení přidávám Bebu. Na noc dostane tupláka a spí až do rána. Klobouček jsme odložili po dvou týdnech a odsavačka leží ve skříni od 7. týdne. Jsem rozhodnuta tento stav zachovat, jek nejdéle to půjde. Nějaké mateřské mléko je lepší než žádné mateřské mléko.

Blanka


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Uživatel je onlineJirina
Extra třída :D 14782 příspěvků 09.07.02 07:26

Mohl by mi někdo vysvětlit jak vypadá vpáčená bradavka? Nikdy jsem to neviděla ani na obrázku ani na nikom. Doufám že to nemám taky :o) Jiřina

 
Leeila 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.07.02 08:29

Chtěla bych moc pogratulovat Blance k jejímu vítězství. Vpáčené bradavky sice nejsou můj problém, dokonce nemám ani miminko ani nejsem těhotná, ale moc se mi líbí tento příspěvek. Jistě pomůže mnohým jiným, který problém mají. Blance přeju, ať jí Filípek přibírá a mateřskou si krásně užívá.

Lenka

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.07.02 09:21

Musim Blance take pogratulovat. Sama zacnu sbirat zkusenosti s kojenim az za 2,5 mesice a doufam, ze me tento problem nepotka. Znam ho od kamaradky, ktera netusila, ze vpacene bradavky ma a nikdo si toho v porodnici nevsiml, kdyz se mala nechtela chytit. U ni to skoncilo tak, ze po 14 dnech, kdy se snazila kojit, mela bradavky tak znicene a bolestive a k tomu se ji netvoril dostatek mleka, ze to vzdala a dceru zacala krmit Bebou. A k tomu se ji v prsu vytvoril nejaky zanet, ktery jeste asi 1-2 mesice lecila. Kdyz zjistila, o jaky problem slo, bylo ji velice lito, ze na to nikdo v porodnici neprisel a neporadil ji kloboucky nebo jinou moznost, protoze si prala kojit.
Doufam, ze takovych pripadu bude ubyvat.

Pavlina

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.07.02 12:26

Ahoj Jiřino,

zkusím ti neuměle popsat, jak asi vypadá vpáčená bradavka. Dvorec kolem bradavky je stejný jako u normálního prsu, ale právě „ta“ bradavka, ta část, kterou se miminko kojí je vlastně obrácená dovnitř prsu. Proto se miminko vlastně nemá „za co chytit“ a proto kojení s kloboučkem.

Jitka

P.S. Kamarádka má vpáčené bradavky a malé miminko a proto to vím. Bohužel nešlo jí kojit přes klobouček a tak po odstříkávání ztrácela mléko až ho ztratila úplně a miminko je od 2. měsíce na umělé výživě. Vím, že jí to bylo hrozně líto. :o(

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.07.02 13:23

Mám 6-ti týdenní holčičku a moje zkušenosti s kojením se velmi podobají těm Blančiným, i když na vině nebyly vpáčené bradavky. Už první přiložení k prsu na sále pro mne bylo bolestivé, ale přisátí miminka bylo podle kontroly setřičky správné. Správné se podle toho, co jsem si předem o kojení nastudovala, zdálo i mně. Takže jsem si říkala, že si prsa prostě musí zvyknout a pokračovala dál. Už v porodnici jsem měla bradavky hodně rozbolavělé, nepomáhalo ani mazání Bepanthenem a genciánou. Po příchodu domů se stav ještě zhoršoval a při pokusech kojit přes klobouček mi Kačenka plakala hlady. Každé kojení bylo utrpení nejenom pro mne, protože jsem brečela bolestí, ale hlavně pro mojí malou holčičku. Po konzultaci s dětskou lékařkou jsem začala odsávat a krmit odsáté mléko. Z obavy, aby si Kačenka nezvykla na láhev a pak se nechtěla vrátit k prsu, jsem krmila po prstu skoro tři týdny. První týden bylo odstříkaného mléka dostatek, ale pak se nároky Kačenky na vypité množství začaly prudce zvyšovat a musela jsem jí začít dokrmovat Nutrilonem. Nedařilo se mi zvýšit množství odstříkaného mléka tak, aby to stačilo jejím potřebám. Musím ještě podotknout, že Kačenka vypije i dvojnásobek oproti průměrům uváděných v tabulkách - je prostě „žravá“. Bohužel mi poškozená tkáň na bradavkách neustále mokvala a nehtěla se hojit, i když jsem vyzkoušela všechno možné včetně bylinek. Krmení po prstu se tak protáhlo skoro na tři týdny. Pak jsem postupně začala zase kojit z obou prsů, ze začátku třeba jen dvakrát denně a jinak jsem ji ještě krmila po prstu. I nadále je pro mne kojení i přes správnou techniku bolestivé, ale bolestivost se daří udržet v mezích snesitelnosti. Teď v šesti týdnech kojím s vyjímkou večerního krmení, kdy dáváme Nutrilon. Kačenka prospívá velmi dobře, její váhový přírůstek je ca 400 g týdně. I když se mi zdá, že se tvorba mléka postupně zvyšuje, stále ještě to úplně nestačí. Doufám, že postupem času se stav upraví a my budeme moci vynechat Nutrilon úplně.

Přeji všem maminkám, aby se jim problémy s kojením vyhnuly. Pokud se nějaké problémy přece jen vyskytnou, chce to nevzdávat se při prvních potížích.

Petra

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.07.02 16:16

Milá Blanko!

Je to smutné, že se Ti v těhotenství nikdo nepodíval na bradavky. Prosím všechny těhotné nebo budoucí maminky, které budou tento článek číst, aby si nechaly při kontrole prohlédnout bradavky. Vpáčené bradavky (jsou místo vystouplé vpadlé dovnitř) nemusí znamenat pohromu. Dá se nosit tvarovač bradavek, který již v těhotenství pomůže bradavce vykouknout zvědavě ven. O zbytek se postará miminko samo (nebo jak Blanka píše odsávačka či klobouček, někdy stačí párkrát zatáhnout odsávačkou a bradavka je dostatečně připravená pro dětskou pusinku. Taktéž klobouček, někdy stačí na:,–(it ho jen na počátku kojení a když už je bradavka venku, přisaje se mimčo jako nic. To je moje zkušenost.)

Další finty pro vpáčené či ploché bradavky: někdy se dvorec tak nalije, že bradavka úplně zmizí. Pomůže trochu mléka odstříkat (nebo odsát) a bradavku schladit kouskem ledu nebo proudem studené vody. To jde pravda špatné, pokud potomek vříská hlady na celý panelák (*celou vesnici, celou ulici… nehodící se škrtni, chybějící doplň) V noci je asi nejlepší mít po ruce klobouček.

Vyberte si a v klidu nacvičte vhodnou polohu při kojení, využijte váhu nalitého prsu, položte se polštářem či dekou, aby se vám pohodlně leželo nebo sedělo. Hlad je nejen nejlepší kuchař, ale i nejlepší hledač bradavky. Štěňátka, koťátka a jiná havět se přisají i poslepu - bez klboučku bos…

Trpělivost! Já jsem někdy musela i 20× zkoušet než se mi malá přisála. Ten vřískot bych vám nepřála slyšet, ale výsledek stál za to!! Může vám v tom pomoci manžel nebo zkušená kamarádka. Nepodceňujte radu vlastní matky nebo tchýně - jsou to konec konců také mámy a požádání o radu nebo o pomoc může vyjasnit nejen tvář ale i dřívější vztahy!! :o)

Málo mléka + přikrmování:

Při tvotbě mléka existuje jednoduchý poměr poptávky a nabídky - miminko víc saje, tvoří se více mléka. POkud je miminko slabé a saje málo, dá se vypomoci odsávačkou. Nebojte se nechat se vypít do poslední kapky, nechte miminko se trochu namáhat. Vysaje mléko lépe než ta nejlepší odsávačka. I ve zdánlivě prádných (vypitých, plandajících…) prsou je dost mléka k vytažení.

Zvyšte frekvenci kojení, hlavně v noci zkuste krmit po 2-3 hodinách. Nejde to u všech miminek, některá spí velice tvrdě, ale zkuste aspoň odsávat nebo odstříkat.

K přikrmování používejte stříkačku nebo malou kádinku s hubičkou. Jak začnete s lahví, většina dětí se přestane namáhat mléko sát a máte po kojení!! Děti jsou pěkně vychytralé (mají ostatně po kom, že?!) hned vycítí, když si můžou něco zjednodušit.

Pokud nevlastníte odsávačku nebo vám odsávání příliš ničí bradavky a odstřikování vám nejde, pořiďte si zachysávače mléka (ve Velké knize o matce a dítěti jsou vedené jako chrániče bradavek) Jsou v vpodstatě dvě uzavřené misky s otvorem uprostřed, které můžete vložit do podprsenky místo tampónů. Koupíte je ve zdravotnických potřebách. Více najdete na stránkách výrobce www.medela.ch

Přikrmovat lze jak vlastním tak i mateřským mlékem jiných matek. Informujet se ve vaší porodnici, ve větších městech tato služba funguje.

Pokud podpoříte tvorbu mléka můžete ho skladovat v čistých vyvažerných sklaničkách (buď závitových nebo přikrých čistým alobalem). V lednici vydrží 24 hodin, před podáním přihřejte ve vodní lázni na tělesnou teplotu, v mrazáku vydrží až 3 měsíce. Můžete ho dát do čistých mikrotenových sáčků (nebo koupit sáčky v lékárně) nebo naplňte čisté slínky od výživy asi do dvou třetin. Pozor - voda se zmražením rozpíná a sklenice může prasknout. Ohřívání v mikrovlnce se nedoporučuje, protože neprohřívá rovnoměrně.

Dokrmení by mělo pomoci překlenout krizové období, ale hned jak to půjde, pokuste se plně kojit. Co nešlo na začátku, může jít po několika dnech nebo týdnech. Výsledek stojí zato.

Přikrmování je menší zlo než přejít zcela na umělou váživu, ale nejlepší je stejně plné kojení. Informace o potřebách dítěte dostává maminka přes bradaku, pokud se krmí z lahve nebo přes klobouček je toto přímé spojení přerušeno. Jinými slovy jakoby jste chtěli volat, ale spojení bylo přerušeno. Jenom mateřské mléko má správné složení, které miminko nezatěžuje, nezpůsobuje mu zažívací problémy a dodá mu všechno co potřebuje.

Chválím Blanku, že to nevzdala. Mnohé maminky nevydrží a jak doktor zavelí dokrmovat, sklapnout podpadky, udělají čelem vzad a pádí pokusem klus k nejbližší lékárně pro umělou výživu.

Pohov, rozchod… :o)

Alice

 
Kiki1
Nováček 2 příspěvky 18.07.02 19:38

Připojuji se do diskuse o vpáčených bradavkách, mám je také a od chvíle,kdy jsem si něco takového začala uvědomovat, pronásledoval mě strach, že nebudu moci jednou kojit svoje miminko. Teď jsem ve 20. týdnu těhotenství a asi od 12. nosím už vámi zmíněné formovače bradavek od firmy Medela. Postupně jsem přidávala dobu, po kterou je nosím, některý den o nich ani nevím /dokonce jsem s nimi jednou dojela do bazénu a zjistila to az v šatně :)))/, jindy je mi to po pár hodinách nepříjemné.
Zatím sice nemám normální bradavky, mám pocit, že na pohled takové ani nikdy nebudou, ale formovač zřejmě opravdu „vytahuje“ vazivo tak, aby miminko mělo co vytáhnout, až to bude potřebovat při krmení a to je důležité.
Jen mě zaujala jedna věc. Zřejmě ten formovač dráždí až tak, že už asi 4 týdny utírám pravidelně z prsou kapičky čiré tekutiny, občas už se zabarví do žluta, většinou ale ještě ne. Nijak to neobtěžuje, jen mě překvapilo, že je to tak brzy.
Ještě připojuji cenu formovačů, nás stály 195Kč a koupili jsme je ve zdravotnických potřebách.
 Kiki

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.01.04 21:36

Kiki, zajímala by mě Tvá zkušenost s formovačem. Já osobně nemám vpáčené bradavky, ale taky nic moc - jen při dráždění jsou trochu vylezlé, tak jsem si formovač také raději pořídila, ale děsí mě ty velké otvory a připadá mi, že to formuje bradavku tvarově poněkud velkou a to se mně ani mému muži nelíbí. Je to formování trvalé?

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 23.02.04 19:13
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.11.04 17:34

JA jsem ted ve 20.tydnu druheho teh..Mam tez vpacene bradavky a s prvnim ditetem mne kojeni zaskocilo a byla to pro mne hruza.Spatne se synovi pilo a ve 2 mesicich jsme byli na lahvi.Ted jsem se poucila a udelam vse, abych kojila.Formovace a system Niplette od aventu by mel pomoci.ten bradavky vytahne.Je jeho cena je prehnana-stoji pres 1000,–ale treba pomuze!!!!!!!hlavne pevne nervy

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama