Vše okolo porodu

Porod
  • emimino
  • 17.08.01

jak bolí porod, alternativní porody a jak vybrat porodnici

Dobrý den Šárko,
je mi 21 let a čekáme s partnerem miminko. Jsem nezkušená a absolutně nemám šajn jaké to je rodit, ale jsem neustále strašena, že je to hrůza a větší bolest v životě nepoznám.
Proto jsem se chtěla zeptat na alternativní porody. Zejména na epidurální anestezii a na porod do vody. Maminka mi moc neporadí, protože je to pro ni něco nového a neschvaluje to.
Zajímalo by mě, jestli nemohu ochrnout, jestli musím mít kapačku a kolik se platí za takovéto nadstandardy atd…
Předem Vám moc děkuji za odpověď
 Míša

Ahoj Míšo,
díky moc za dopis a taky moc gratuluji k těhotenství.
Míšo, porod bolí, to se nedá popřít, ale každá maminka tuto bolest vnímá jinak. Například moje kamarádka mi tvrdí, že její porodní bolesti nebyly o moc větší než bolest při měsíčkách. Já zase než bolest v podbříšku jsem cítila daleko intenzivněji bolest v zádech.
V každém případě porod trvá jen několik hodin a radost z miminka vlastně po celý život.
Porod do vody i epidurální anestézie je záležitost, která se neprovádí v každé porodnici. Je tedy důležité se předem informovat v porodnici, kde jsi se rozhodla rodit. I cena nadstandardních služeb se může u jednotlivých porodnic lišit.
Porod v epidurální anestezii je v dnešní době skoro všude běžná záležitost a řada maminek využívá této možnosti. Riziko ochrnutí je mizivé. Naopak řada maminek, která takto rodila, nedá na tuto metodu dopustit. Dokonce tak může proběhnout i porod císařským řezem, kdy maminka vidí své miminko ihned po narození. Pokud vím, tak se za epidural nic neplatí. Kapačka je používaná téměř u každého porodu (někdy se jen dodává glukóza kvůli energii), takže u epiduralu by Tě asi neminula. Bohužel ti nemohu napsat vlastní zážitky - sice jsem o epidural požádala, ale vzhledem k tomu, že když jsem rodila já, tak současně byly dva porody císařským řezem a anesteziolog nebyl k dispozici. A pak už to zase nemělo smysl, protože by začal účinkovat až k závěru porodu.
Porod do vody je záležitost pro naše porodnice poměrně nová a tak řada porodnic tuto metodu nepoužívá. Ale nemyslím si, že porodní bolest bude menší než při porodu „na sucho“.
Míšo, pokud mohu radit, tak se podívej na naši stránku Vysvědčení pro porodnice, kde se spousta maminek vyjádřila k úrovni služeb porodnic v Praze (Podolí, Motol, Vinohrady, U Apolináře, Thomayerova, doufám, že brzy budou i další ).
V každém případě, pokud bydlíš v Praze, tak máš velké štěstí - můžeš si vybrat z mnoha porodnic. Nejlepší je porodnici navštívit, informovat se na nadstandardní služby i na věci standardní. Zjistit ceny služeb, dobu povolených návštěv, prohlédnout si porodní sály a pokoje na šestinedělí, zjistit jak je to s pobytem miminka u matky na pokoji, přítomností partnera u porodu atd.
Míšo, nenech se nikým strašit, užívej si těhotenství a až porod skutečně přijde, věř, uteče to strašně rychle.
Přeji klid a pohodu a krásné Vánoce a zdravé a krásné miminko Šárka

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.10.01 22:28

Ahoj, rodila jsem před měsícem a můžu jen potvrdit odpověď šárky, že to vše uteče jako voda. Neměla jsem zrovna jednoduchý porod a lékař mě už pomalu psychicky připravoval na císařský řez, ale zvládli jsme to a narodila se nám krásná holčička. Dnes už si jen vzpomínám na to, že než jsem se nadála, měla jsem to za sebou. Určitě se neboj a když se budeš řídit radami porodních asistentek a lékaře uvidíš že to zvládneš. A jak uvidíš své miminko, tak tě nic jiného zajímat nebude než jen to, aby jsi ho měla už konečně u sebe. Držím Ti palce!

Vložit nový komentář