Vybíráte porodnici - co nabízí v Karlových Varech?

Porod

I přesto, že rodím až v říjnu, už nyní hledám, kde se náš Kuba narodí. Na netu jsem našla spousty kritérií podle čeho porodnici vybrat a tak jsem dala do kupy řadu otázek a ty poslala do blízkých porodnic.

Mé otázky:

 1. Dává porodnice přednost přirozenému porodu od začátku do konce nebo je porod naopak vyvoláván a urychlován?
 2. Má Vaše porodnice dětskou JIP? Pokud ne, jak se postupuje v případě její potřeby?
 3. Děláte nástřih hráze automaticky a nebo jen v případě nutnosti?
 4. Jaký způsob anestézie ve Vaší porodnici používáte? Je plně hrazen Českou národní pojišťovnou?
 5. Jak je s mimikem nakládáno bezprostředně po porodu? Je přiloženo do 30 minut?
 6. Je možná přítomnost partnera u porodu? Pokud ano, je třeba, aby absolvoval Váš kurz? Může být u porodu přítomen od začátku až do konce? Kolik se za to platí? Může manžel zůstat u porodu, když bude probíhat současně více porodů?
 7. Máte nadstandardní pokoje? Jak se liší od standardních? Může být manžel na pokoji před a po porodu se mnou? Jaká je cena?
 8. Dbá se u Vás na plné kojení nebo jsou novorozenci dokrmováni? Dáváte dětem dudlík? Pokud je nutné dokrmování, děje se tak alternativním způsobem nebo je novorozeně krmeno z lahve?
 9. Jak je to s koupáním miminka? Je možné si vybrat mezi vaničkou a koupacím kyblíkem?
 10. Jaké jsou návštěvní hodiny? Jsou povolené návštěvy na pokoji?
 11. Za jak dlouho po porodu bez komplikací pouštíte maminky s miminkem domů?
 12. Máte zdarma k dispozici plenky, kosmetiku a oblečení pro miminko, erár, vložky a jednorázové kalhotky pro maminky a nebo si to musím přivést s sebou?.
 13. Možná je to ještě brzy, ale nemáte již dnes povědomí o tom, zda je nebude ve Vaší porodnici v říjnu 2006 malovat, či nebude jiným způsobem omezen provoz?
 14. Jsem prvorodička. Je možné se podívat na porodní sál a prohlédnout si Vaše oddělení?

Odpověď vrchní sestry Lenky Lesákové:
Začnu od konce: prohlídka porodního sálu je samozřejmě po předchozí telefonické domluvě možná a vzhledem k vašim dotazům to bude asi nejlepší řešení. Budete si moci prohlédnout celý porodní sál včetně nadstandartního pokoje. Nadstandartní pokoj na porodním sále je určen k porodu, rodička na něm tráví celou první dobu porodní i samotný porod a 2 hod. po porodu je převezena na oddělení šestinedělí, kde je také jeden nadstandartní pokoj. Na sále je včetně příslušenství za 500,– na den, tatínek zde může být po celou dobu porodu s Vámi, jako ostatně i na jiném pokoji, případně porodním boxe a to i když rodí jiná maminka. Boxy jsou od sebe odděleny. Za tatínka se platí 500,–. Na šestinedělí je nadstandart bez příslušenství za 250,– na den. Návštěvy jsou na něm neomezeně do 22hod. Jinak jsou návštěvy od 16-17hod, na pokoje se pouští.
Pokud k tomu není důvod, porod se nechá běžet přirozeně a nic se neurychluje a nevyvolává. Anestezie během porodu je u nás možná epidurální, nic se za ní neplatí. Jinak je možné využít vanu, aromaterapii, ribstole, míče. Nástřih hráze se provádí dle potřeby, určitě ne automaticky.
Novorozenecká JIP u nás je.
Po porodu je dítě obvykle položeno matce na břicho, po odstřižení pupečníku je ošetřeno na novorozeneckém boxe a již oblečené vráceno zpět matce a přiloženo k prsu.
Na šestinedělí je snaha o plné kojení, přikrmuje se jen v prvních dnech, kdy matka nemá dostatek mléka. Přikrmuje se buď lžičkou nebo stříkačkou. Dudlík se zde nepoužívá. Miminka se koupou v zabudovaných vaničkách na pokojích.
Pokud je vše v pořádku, propouští se 4-5 den po porodu.
Pleny hadrové jsou zde neomezeně, jednorázové pleny potřebujete svoje, jinak vše dostanete od nás. Pokud budete chtít mít na miminko svoje oblečení, klidně můžete.
Malovat v říjnu nebudeme, malujeme zrovna teď. Otevíráme 26.6.
Telefon na porodní sál je 353 115 577, pokud se budete chtít přijít podívat, zavolejte a domluvte se. Lepší je návštěvu domlouvat na víkend nebo odpolední hodiny.
Doufám, že jsem Vám aspoň trochu pomohla při Vašem rozhodování.

Odpověď primáře MUDr. Jiřího Klikara
na Vaše dotazy odpoví vrchní sestra, která je zkušenou porodní asistentkou a nastávající maminkou. Jen pro Vaši informaci uvádím, že některé údaje zpracováváme statisticky (např. na našem oddělení byl v roce 2005 proveden nástřih hráze u 41%rodiček), protože jsme centrem intermediární perinatologické péče, máme větší procento císařských řezů (20,8%, ČR průměr v r. 2005 cca 16% a rodí se u nás více dětí s tzv. nízkou porodní hmotností - t.j. „nezralých“ s váhou pod 2500 g - 10,5%, ÆR průměr je 6,5%). Porodů, kdy jsme tzv. aktivní (indukovaných) je 16,4%, porodů s přítomností rodinných příslušníků 33,2%. Celkový počet porodů v roce 2005 byl 939, počet narozených dětí 965. (To jsem měl asi uvést na začátku).

Podobně uceléné informace jsem nikde nenašla a tak doufám, že pomohou při rozhodování a výběru porodnice i Vám. Tesali z „říjen 2006“

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
jouda1
Zasloužilá kecalka 569 příspěvků 21.06.06 10:13

Ahojky

švagrová rodila v K.Varech .Rodila o měsíc a půl dřív.Dr. malému nedávali žádnou šanci a ted je z něj už skoro 2 letý rošták. Švagrová si porodnici nemůže vynachválit všichni se knim chovali skvěle a i ted když chodí na kontrolu tak je vše ok.
Takže Vary vřele doporučuji.

PS: ikdyž je to vše hoooodně postaru zařízené.

 
Mami
Stálice 58 příspěvků 21.06.06 19:53

Ahoj,
já rodila ve Varech před půl rokem a celkem všechny odpovědi sedí. Nadstandardní porodní pokoj je super a všechno kolem porodu taky. Por. asistentky bezvadný. Jen na šestinedělí se mi moc nelíbilo, zařízení pokojů je děsný s sprchy a wc taky - ale dá se to přežít, člověk má jiný starosti :-)))) Sestry mají asi moc práce, takže člověku pomůžou jak kdy a jak která a taky věci na mimi byly tabu, dostali jsme je jen po porodu. Obrovskou chválu mám pro pana primáře - je to zlatý človíček, jakých se už moc nevidí. Druhé mimi odrodíme taky tady.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama