Vysokohorská turistika v těhotenství

Cestování

Ještě než jsme se chtěli s manželem začít snažit o potomka, měli jsme v plánu poslední „velkou“ dovolenou. Ale jak už to bývá, člověk míní, příroda mění a my s letenkami dávno v šuplíku přemýšleli, co že to znamená 3+ na digitestu a jak je to možné. Dodnes mi manžel připomíná moje zhodnocení „vždyť je to nefyziologické.“ :)

Letenky jsme měli koupené do Biškeku, hlavního města Kyrgyzstánu, země s průměrnou nadmořskou výškou kolem 3000 m. n. m. A původně jsme plánovali pokus o výstup na Pik Lenina (sedmitisícovka na hranicích s Tádžikistánem, Pamír) nebo spíše do některého z postupových táborů. To samozřejmě nebylo s těhotenstvím slučitelné.

V nové situaci jsem ovšem nedokázala posoudit, zda by bylo možné či spíše rozumné, jako těhule, jet třeba trekovat po místní přírodě a to zejména vzhledem k vysoké nadmořské výšce, s kterou se tam jistě budeme potýkat. A tak jsem začala hledat informace a zjistila, že postoje a doporučení odborníků se velmi liší. A vám bych ráda popsala, přeci jen je léto v plném proudu a třeba by se to mohlo ještě někomu hodit, jak jsem si to pro sebe shrnula a jakých doporučení se držela a co se mi osvědčilo. Tenkrát bych něco takového uvítala.

Pobyt v Kyrgyzstánu mi vycházel zhruba mezi 16. a 20. tt a tedy v optimálním druhém trimestru. Cítila jsem se skvěle, byla v dobré kondici a rozhodla se, že pokud těhotenství až do odletu bude probíhat bezproblémově a gynekoložka mi to posvětí, poletíme. Nicméně jsem více než měsíční putování chtěla naplánovat tak, abychom se vyhnuli zdravotním rizikům pro mimi (hypoxie spojená se špatnou aklimatizací na vysokou nadmořskou výšku apod.). Moc nás lákaly výlety, které obsahovali i přechody sedel vyšších než 3600 m. n. m a pobyt nad obecně nejrozšířeněji doporučovaných 2500 m. n. m. Je to možné, nepředstavuje to pro těhotenství riziko? Jak to riziko v průběhu cesty zhodnotit? Jak je to s akutní horskou nemocí u těhotných, nejsme třeba citlivější? Co pramen, to jiné doporučení.

Jsem vzděláním biolog, a tak jsem se snažila opřít o to, jak to asi v těle funguje. V průběhu těhotenství stoupá hladina progesteronu, jehož zvýšení mj. vede k vyšší saturaci krve kyslíkem. Literatura uváděla, že těhotné ženy se proto lépe aklimatizují na vysokou nadmořskou výšku a jsou celkově méně náchylné rozvoji akutní horské nemoci. Plod se navíc vyvíjí v celkově mírně hypoxických podmínkách, na menší výkyvy v nasycení krve kyslíkem tedy nebude tak citlivý. Výborně. Ale co když to už bude moc…přeci ho tam nebudu dusit, abych se kochala výhledy! Manžel proto hledal a zjistil, že za přijatelnou cenu (cca 2000Kč) lze zakoupit tzv. pulsní oxymetr (ostatně bychom ho kupovali asi i pro výstup na Pik Lenina) - maličký přístroj, který po vložení prstu změří bezbolestně ;) aktuální saturaci kyslíkem a člověk se tak může v průběhu cesty kontrolovat. To bylo naprosto skvělé, zejména pro psychiku. Vřele pro delší a náročnější pobyty doporučuji. Užili jsme si s tím i spoustu legrace. Pánové byli v tomto ohledu oproti nám dámám (cestovali jsme čtyři kamarádi) vždy outsidery a já, těhule, ještě o něco lepší než spolucestovatelka.

Asi týden před cestou mne čekala kontrola u gynekoložky. Vše bylo v pořádku. Cestu mi posvětila, jen na delší let sebou pro jistotu předepsala, ať si píchnu heparin před ním (prevence trombóz). Dle jejího názoru byla zcela bezpečná výška jen 2000 m. n. m., ale jak sama podotkla (trochu jinak), neměla v tom příliš jasno. V měsíčním putování po horách s těžší krosnou na zádech neviděla nic špatného (to mne mile překvapila) a na otázku, kterou jsem se téměř bála položit, tedy zda tam můžu jezdit také na koni (nebyla jsem si jistá, zda by třeba otřesy nemohly vadit), odpověděla suverénně, že nemám spadnout, ale jinak že to nevadí. To jsem koukala a jásala. Až na tu nadmořskou výšku tedy veskrze pozitivní. Dál jsem pročítala literaturu a narazila konečně i na zkušenosti lékařů s reálnými těhotnými turistkami a ze všech možných doporučení a mých pocitů a s pulsním oxymetrem v kapse jsem se rozhodla držet těchto věcí.

Na aklimatizaci pro výstup někam výš si vždy počítat minimálně o den více než netěhotní. Nespat a pokud možno ani nevystupovat do nadmořské výšky vyšší než 3800 m. n. m., na spánek vždy sklesat, jak jen to půjde či bude rozumné. Pobyt v nadmořské výšce od „bezpečných“ 2500 m. n. m. do zmíněných 3800 m. n. m. nemá být delší než 14 dní v kuse. Hlídat si zátěž, aby tepová frekvence nepřesahovala pokud možno 120 tepů za minutu a vyhnout se ve vyšší nadmořské výšce extrémní fyzické zátěži. Více pít, i nebude-li žízeň. V průběhu měsíce se opakovaně vracet na několik dní do úplných nížin.

A jak to vypadalo v reálu? Dobře. Cestovali jsme krajem téměř bez omezení. Na sedla, která jsme potřebovali v našem putování vylézt, jsme vystupovali pozvolně (ani ostatní neměli přebytek sil na sprint) a já se stále cítila výborně. I kondička byla překvapivě skvělá (že by to ten pětinový nárůst objemu krve v těhu? :) Z batohu mi manžel odlehčil, takže jsem vlastně ani těžký batoh neměla, a když se mi jednou přeci jen udělalo slabo (motání hlavy), bláznivý kamarád odnesl navzdory mým protestům na kopec, kam jsme potřebovali vyjít, moji krosnu celou. Jakmile jsme zašli pod kopec, hned mi bylo zase dobře.

Nejvyšší bod, který jsem jako těhotná přešla, byl kopec s neuvěřitelným výhledem na Pamír a výškou 4100 m. n. m. A protože jsme již byli velmi dobře aklimatizování, vůbec jsem to nepociťovala (krom funění do kopce, funěli jsme však všichni) a i saturace byla pořád v pořádku. Samozřejmě jsme sestoupili spát co nejníže (asi 3700 m. n. m.) a obavy jsem měla, ale ukázalo se, že zbytečné.
Několikrát jsem zůstala u stanu a kochala se krajinou, když si ostatní udělali výlet na nějaké vyšší místo, ale jinak jsem se nemusela omezovat. Jediné, na co jsem musela trochu myslet, je, aby člověk trochu zvolnil do kopce a nehnal to plnou parou vpřed, aby byl už nahoře…na pohodu, žádné „srdcebití“. Nakonec jediné, co nás potenciálně zdravotně ohrozilo, byl v posledním týdnu urputný průjem, který nás všechny postihl. Ale tomu se člověk v takové zemi asi nevyhne, to by nesměl nic. Naštěstí Imodium a dieta nám umožnily ničím nepřerušovaný :D dolet domů a tam se to zklidnilo. Pro jistotu jsem si zašla ještě k lékařce, vše negativní.

Těhulkám cestovatelkám tedy doporučuji zahodit přehnané obavy a užít si i to těhotenství cestovatelsky naplno, pokud to samozřejmě zdraví dovolí. Z Kyzgyzstánu jsme si přivezli krásné vzpomínky a dcerce jsem dnes do alba nalepila fotku mne a manžela před Pamírem, abych jí mohla ukazovat: „Tak tady jsi byla na výletě ještě v bříšku.“

Hodnotilo 23 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
suricata
Kelišová 6604 příspěvků 19.08.13 09:06

:potlesk: máš můj obdiv :kytka: jdu si vyguglovat jak ten pamír vypadá :oops:

edit: byl tam sníh, když jste tam chodili?

Příspěvek upraven 19.08.13 v 09:07

 
ynax
Extra třída :D 13109 příspěvků 19.08.13 09:50

:potlesk: :potlesk: je vidět, že když je člověk trénovaný a ochotný zjistit si všechny informace, tak aby neriskoval, jde všechno. Konečně jedna z mála těhotných, která si hned po zjištění těhotenství neběžela pro neschopenku.

 
Jenny3
Povídálka 49 příspěvků 19.08.13 10:21

Moc hezký počtení :)) já bych na to asi odvahu neměla, ale spíš taky ani fyzičku :D spíš si to ta naše vynahrazuje od narození, co ta toho už nacestovala za svůj necelej půlrok.. taky jsem zastánce spíš toho sportovního přístupu, jak v těhu, tak pak s mimčem..ono vážně všechno jde (tedy skoro všechno ;) ) když se chce a když si to člověk umí naplánovat ke spokojenosti všech :*

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26694 příspěvků 19.08.13 10:35

Tehotenstvi sice není nemoc a ty jsi mela vse zjistene, ale i tak jsi riskovala podle me ;) ;)
Ja dělala s malou v brise všechno jako před tim i dovolenou, ale jelo se jen k mori, na nejaky vystup bych asi nemela nervy ;) ;) ;)
No dokázala jsi to, ale preci jenom nemela si občas bobky?? :D :D
Ale jinak gratulace k fyziologickému nalezu :mrgreen:
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

 
tonj  19.08.13 11:41

Já budu rypák, ale já to teda neobdivuji, podle mě zbytečné riskování…ale tvoje děcko, tvůj život. Těhotenství sice není nemoc, ale jiný stav to je. :nevim:

 
Magnificata
Ukecaná baba ;) 1467 příspěvků 19.08.13 11:56

Podle mě, je to také risk, já jsem se po 20 týdnu začala otvírat a musela jsem ležet, nedovedu si představit, že se mi to stane někde, kde není pomoc, nemocnice ani lidi, dovedeš si představit, že někde předčasně porodíš???

 
Tomulisacek
Kecalka 202 příspěvků 19.08.13 12:01

Úžasné, netušil jsem, že se tady někdo najde na vysokohorskou turistiku. Přeji ať vám to vydrží, a nakonec s vámi vyrazí i děti.

 
nelýsek
Nováček 5 příspěvků 19.08.13 12:54

Těhotenství není nemoc, což jsi právě dokázala :potlesk: :D bravo

 
Pipi 00
Závislačka 2750 příspěvků 19.08.13 13:14

Jsem čekala nějaký Tatry a on Pamír :mrgreen:. Dobrý, je vidět, že jsi to měla nastudovaný. Proč ne, kondici na to evidentně máš, což ti závidím :-). Já bych to nedala kvůli kondici a taky by mi asi v těhotenství vadil ten težší bágl, cítila jsem celkem záda, chodidla a pánevní dno, jak se to všechno uvolňovalo. S tou výškou jsem si to taky při prvním těhotenství zjišťovala, jela jsem lyžovat na ledovec (3 300 m), to jsem si nemohla odpustit. S pulsmetrem, abych to nepřehnala, šlo to výborně. Akorát mě trochu mrzelo, že kvůli pádům musím být opatrnější a tudíž nejet na maximum.
Ta nedostupnost (nejlepší) lékařské péče by mě asi lehce znervózňovala, ale na druhou stranu pochybuju, že v druhém trimestru by byl potřeba nějaký rychlý zásah, který by něco zachránil. Stejně jde člověk k lékaři co měsíc a mezitím netuší, co se děje :nevim:. A ten průjem, hm, asi nic moc, ale to riskujou i ti, co se jedou válet k moři.

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 19.08.13 14:06

@suricata Skoro nikde jsme po snehu nechodili, je tam vysoko. Spis to byly hole skalni hrbety ap. ve vyssich polohach, jen okraj ledovce v NP Ala Arche (horsky narodni park kousek od hlavniho mesta), ale na ten jsme radeji bez vybaveni moc nelezli ;). Zbytek skupiny se asi dvakrat u toho Pik Lenina vydal vys a tam snih jiz meli okolo 4500m.

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 19.08.13 14:08

@pomenkova Asi prvni tri dny jsem byla fakt docela nervozni, porad jsem se hlidala a pozorovala, chodila snekoviteji nez snek:D, ale kdyz jsem zjistila, ze je mi porad stejne, jako doma, postupne nervozita opadla a pak jsem si to zacala naplo uzivat ;)

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26694 příspěvků 19.08.13 14:12

@KrisKa ja nahory třeba vůbec nejsem, ale u more se nikdy nevalim jak uz to tady někdo zminil :mrgreen:
Je fajn, ze jsi na sebe davala pozor ;) ;) ;) :kytka:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26694 příspěvků 19.08.13 14:12

Sorry na hory zvlast ;)

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 19.08.13 14:29

@Tomulisacek Dekuji! Dcerka uz s nami jezdi, ale zatim je mala (rok a pul), tak ji nebereme vys nez 2000m, takze s nami byla zatim treba v Totes Gebirge, rakouske nizke Alpy, kde si to moc uzivala. Spolecne jsme treba obesli kopec do sedla, na ktery zbytek skupiny vylezl po ferate a vubec ruzne kombinujeme. Stridame se s tatinkem, tak si take uziju a dcerka je venku stastna a ted uz i neco ujde. Ted cekame dalsi mimi, tak to bude do budoucna asi komplikovanejsi, ale snad to bude takovy pohodar jako ona a bude se mu prebalovani na trave a kojeni s vyhledem do udoli :) take libit.

@anonym To si samozrejme predstavit moc neumim. Nicmene i tam se lze dostat (samozrejme za vynalozeni znacnych prostredku, kdyz je clovek na odlehlem miste, kde moc doprava nefunguje a specha…) relativne rychle do velkeho mesta (asi Osh ci Bishkek) s nemocnici (o jejich kvalitach tez pochybuji). Popravde jsem, ale vychazela z toho, ze predcasne otvirani se ap. je pravdepodobnejsi v pozdejsich tydnech, nez v jakych jsem cestovala a verila, ze kdyz po prohlidce par dni pred odletem je vse OK, zustane to tak i tech par dalsich tydnu. Samozrejme jsme byli domluveni, ze kdybych se necitila dobre, vracime se s muzem bez ohledu na cenu novych letenek domu hned…

 
kikafox
Kecalka 129 příspěvků 19.08.13 15:15

Sedím v Praze u počítače a na chvíli jsem byla pryč a kojila jsem s výhledem do údolí a přebalovala na trávě, díky za tu představu. Nemyslím si, že jsi riskovala, věděla jsi co děláš.

 
suricata
Kelišová 6604 příspěvků 19.08.13 17:04

@KrisKa máme stejně staré děti, kluk má rok a půl a miminko v bříšku ve dvacátém týdnu :) věřím, že bys své dítě vědomě neohrozila a je osvěžující vědět, že někdo žije tak jak žil i s dětma, kluk je taky nejšťastnější venku, ale přiznám se, že já nic moc nevydržím, přeju ať je i miminko dobrodruh a rozšíří vaši partu

 
Katchi
Echt Kelišová 8924 příspěvků 19.08.13 19:29

Pekny denicek, taky souhlasim s tim, ze pokud si clovek zjisti dostatek informaci, zhodnosti rizika, svuj zdr. stav a fyzicke moznosti, tak neni duvod, proc neturistit klidne i takhle daleko a vysoko. Dovolena urcite musela byt uzasna :palec:
Ja mam necely mesic do porodu a ted o vikendu jsme taky jeste byli na cundru pod stanem a dali jednu z jizerskych tisicovek. Na vyssi kopce uz bych asi nemela kondicku, ale verim, ze casem to zas bude lepsi :lol:

 
Prajzská
Stálice 63 příspěvků 19.08.13 20:38

Obdivuju odvahu, děkuji za povzbuzení, snad až dojde na lámání chleba, budu taky tak statečná ;)

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32345 příspěvků 20.08.13 06:48

@KrisKa Paráda a závist. A dotaz: používala jsi na batohu bederák? Já tahám na bederáku větsinu váhy, jsem tak zvyklá a je mi to pohodlné, ale tedˇka se bojím. chtěla jsem ještě s kamarádkama pod stan.

Příspěvek upraven 20.08.13 v 06:49

 
Tomulisacek
Kecalka 202 příspěvků 20.08.13 09:37

@KrisKa Tak přebalovat ve 2000 se nám nechtělo. :mrgreen:

Naše děti odmítaly chodit a my jsme je moc nenutili. Dcera s námi poprvé byla až ve 13, začátek první tůry byl fakt „dobrý“, po třech hodinách chůze přišla krize a nám dalo dost práce ji z toho dostat. Říkali jsme si, že jsme to uspěchali a že ji to asi znechutíme. Pak ale vylezla na svůj první vrchol, a od té doby je z ní závislák. :)

 
brumdinka
Generální žvanilka 23467 příspěvků 20.08.13 15:23

:potlesk: moc hezký deníček a nemyslim si, že si riskovala…jen sem se nikde nedočetla v kolikátém si byla měsíci :think:…já teda dala cca v 5.měsíci při prvnim synovi jen Tatry a Slovenský ráj, zas tak vysoko jako vy nemířim - to bych fyzicky nedala, ale jinak sem při obou těhotenstvích lítala všude možně :mrgreen:

@ynax souhlas, na mě dokonce moje tehdejší šéfová koukala jak na zjevení, když sem jí řekla, že jsem těhotná, ale že chci až do poslední chvíle co to půjde chodit do práce…právě z tohohle důvodu, že většina si běží hned pro neschopenku i když to není vůbec nutné…těhotenství není nemoc :)

 
kobrra
Stálice 71 příspěvků 20.08.13 15:23

Klobouk dolů teda. podle deníčku mi připadáš jako inteligentní žena a veškeré informace tebou získané byly maximální. Fandím takovým akčním holkám. Lepší než sedět na neschopence a skuhrat. Já byla ve 4 měscíci ve Švýcarsku v 3000 m n. m. a jsem ráda za tuto dovolenou.

 
Dobru
Kelišová 6480 příspěvků 1 inzerát 20.08.13 20:31

Moc pěkný deníček :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
Regina Hero
Generální žvanilka 24045 příspěvků 2 inzeráty 20.08.13 23:58

Parádní zážitky… tak to se jen tak někomu nepodaří… závidím a v duchu jsem tam s vámi… ale jsme jen žabaři, nocovali jsme a prtě přebalovali jen v těch 2000 metrech… nocovali teda ještě o sto metrů níž… ale hory miluji a tak doufám, že se za nějakou dobu podíváme a uděláme pár výšlapů aspoň v Durmitoru…
A ano, souhlasím, že těhotenství není nemoc a když je vše v pořádku, tak ze sebe člověk nemusí dělat pokojovou květinku…
Tak přeji hodně dalších podobných zážitků ať už s dalším bříškem, nebo s dětmi… :mavam:

 
Veveří
Ukecaná baba ;) 1724 příspěvků 21.08.13 07:05

Téda, to je odvaha! Já bych si na to určitě netroufla, moje I. těhotenství se začalo komplikovat z ničeho nic právě ve II. trimestru. Toho bych se bála nejvíc, že se něco pokazí a že mi v té pustině nikdo nepomůže. Zážitek sice krásný, ale riziko vysoké, takže za mě ne.

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 21.08.13 14:41

@Pudloslava K tomu bederaku…co si pamatuji tak ano, ale ne moc dlouho v kuse, vzdy jsem jej po nejake dobe rozepla a tahala jen rameny (au:-D) a pak zas zapla atd., ale asi to byl spis psychicky pocit nez potreba. Ja jsem tam pak v 19.tt zacala citit pohyby a bederak se mi chtelo zapinat jeste min. Ale snazila jsem se ho mit hodne dole a myslim, ze Ok.

@brumdinka 16-20tt cca s mesici nikdy nevim:-D nekdo to deli na devet, jiny deset lunarnich…

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 22.08.13 11:06

@Pudloslava Jeste mne ted k tomu bederaku napadlo, ze vlastne ted, co jsem v 23tt tak nosim krosnicku s dcerkou se zapnutym bederakem a tam mi to vubec nevadi a neprijde. Ale rikam si, ze si musim davat pozor, protoze mam placentu vepredu…tak jestli nehrozi nejake zmacknuti…nevim, chci se priste dr. zeptat.

 
Pudloslava
Vesmírná mluvilka 32345 příspěvků 22.08.13 13:09

@KrisKa a to nosis nad brichem, nebo pod brichem?

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 23.08.13 11:47

@Pudloslava Pod brichem, utahnu si to na panev/kycle.

 
Lucella
Kecalka 354 příspěvků 30.08.13 08:54

Tak teď jsem viděla ve zprávách reportáž o epidemmi dýmějového moru v Kyrgyzstánu. 4Češi se dokonce dostali do centra epidemie. Tak vám nevím, s tou exotikou v těhotenství bych asi byla opatrná.

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 31.08.13 02:22

Tak to je zajimave uz proto, ze do K. jezdi cim dal vice lidi…a i proto, ze prestoze se jedne pro nas o exotickou zemi stredni Asie, plati za relativne bezpecnou z hlediska bezpecnosti i zdravotniho…nic­mene to se, jak vidno, muze menit a jiste to cestovni ruch neposili. V dobe naseho pobytu nastesti zadne epidemie nebyly.

 
M876116
Ukecaná baba ;) 1434 příspěvků 07.05.14 08:18

Děkuju za prima čtení.
Jsem ve 26. tt a chystám se „jen na Sněžku“ a všichni na mě koukají jako na blázna. Gynekolog mi turistiku posvětil, ale ostatní lékaři a okolí si myslí, že bych měla sedět doma s břichem na pr**li a čekat, až se mládě vylíhne :mrgreen:
Když ovšem namítnu, že jsem byla minulý víkend někde jinde (v blízkém okolí bydliště), tak mi řeknou, že to je přeci něco jiného, že to je „jenom to a to“. Ale už si nikdo neuvědomuje, že jsem třeba musela zvládnout větší převýšení, než na tu Sněžku.
Takže turistice v těhotenství zdar!
A taky se jdu podívat na ten Pamír na googlu :lol:

 
Štuclíček
Zasloužilá kecalka 600 příspěvků 07.05.14 08:56

Faktem je, ze mi v tehotenstvi nikdy nebylo lepe, nez kdyz jsme prechazeli Tatry. Na Zbojnicce jsem zbodla dve vecere a chatar mi jeste musel pridat :-) Chtela jsem zbytek tehu prozit jako nosic v Tatrach. Proste ta pohoda a ze clovek dela, co ma rad je urcite prinosem. VHT a tehulim trikrat ZDAR!

 
Cee
Kecalka 113 příspěvků 07.05.14 09:39

Myslím, že jde hodně o to, kdo jakou za sebou má gynekologickou anamnezu. Jestli pisatelka je sportovkyně, těhotněla bez problému a nikdy neřešila věci jako IVF, a zamlklá těhotenství a spontánní potraty…blití do 4. měsíce apod..tak je jasné, že vzhuru na Pamír!! :mavam:
Samozřejmě závidím a přeju :palec:

 
tashidelek
Povídálka 11 příspěvků 15.08.15 09:05

Hm, má poklona KrisKo ;) řeším ted podobnou, ačkoliv přece trochu odlišnou situaci. Chystám se ve 20.-.23.týdnu do n. v. 3500m, konkrétně do Ladaku. S n. v. jsem tam nikdy neměla problém, ani při výstupech do 6000m..ale je mi jasné, že ted to bude jiné. Nehodlám nikam vystupovat, vlastně jen drobné horizontální výlety do okolí, zátěž tedy minimální. Přesto mám trochu obavy..jako bioložky a předpokládám zkušené horolezkyně, mohu se zeptat:myslíš, že se mohu řídit pravidlem:bude-li se dobře dýchat mě, pak i dítko bude vpořádku? S dýcháním ani aklimatizací normálně problém nemívam, jsem schpná lítat po kopcích už první den po příletu do 3500m…hodlám pořídit pulsní oxymetr :?

Díky za odpověd!!

 
beruska9
Echt Kelišová 9297 příspěvků 15.08.15 13:04

Jsi husta… :) Ja byla v podobnem stadiu tehotenstvi jen na dvoudennim pochodu bez tech vysek, ale zase ja na to moc nebyla zvykla, tys predpokladam neco takoveho nedelala poprve…pro nezkusene by to urcite nebylo

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 16.08.15 23:37

@tashidelek Nevim tedy, jak to planujete, jestli nepriletis rovnou do 3500…coz by mi prislo precijen nesikovne a riskantnejsi. My nastesti prileteli do Bishkeku v 800m a nabirali postupne a pravidelne se vraceli do nizkych nadmorskych vysek, coz mozna v Ladakhu moc neni mozne… Nicmene pokud nepodcenis aklimatizaci, i kdyz se od zacatku budes citit dobre, tak si myslim, ze pokud ti bude fajn a bude i hodnota na orientacnim pulsnim oxymetru OK, tak mimi bude taky fajn. Jen bych urcite pred cestou nechala vse u gynekologa zkontrolovat (zda plod prospiva doted dobre, neni vcestna placenta atd.). Coz tobe se asi sejde sikovne s velkym ultrazvukem kolem 20.tt. Zlom vaz, budes to mit asi komplikovanejsi. At se vam dobre cestuje ;)
Neni to asi nejkvalitnejsi zdroj, ale mne toto info nize prislo relevantni:

http://ciwec-clinic.com/…st-pregnant/

 
tashidelek
Povídálka 11 příspěvků 27.08.15 21:02

Ahoj, moc děkuji za odpověd..takže mám za sebou kontrolu u doktorky i screening a těsně před odletem mě ještě čeká kontrola jedna. Miminko i průběh těhotenství naprosto v pořádku, pulsní oxymetr již zapujčen :? Letím přímo do Leh, tedy do 3500 m…ale výš už se nechystám. Hodlám být hezky v klídku, jen malé výlety do okolí. Doktoři mi doporučují hodně pít, sledovat saturaci a dát si pozor na případné infekce. Napíšu po návratu, abych se podělila o zkušenost..tashi­delek ;)

 
Amber81
Povídálka 32 příspěvků 28.08.15 10:25

KrisKa A já už začínala váhat, jestli můžu v 18 tt na Sněžku! Děkuju za krásný a inspirativní článek a klobouk dolů, jak jsi to všechno zvládla, máš můj obdiv.

tashidelek Přeju ať se vám výstup vydaří!

 
KrisKa
Kecalka 284 příspěvků 30.08.15 22:27

@tashidelek At se ti tam libi a preje nejen zdravi, ale i pocasi ;)

 
tashidelek
Povídálka 11 příspěvků 05.09.15 09:16

Ahoj krisko…zdravim z ladaku :)
tak probiha aklimatizace a snad fpoho, citim se skvele jako vzdy, jen se trochu zadychavam do kopce..tak se cestam nahoru radeji vyhybam. Vse vypada v normalu..jen s tim oxymetrem si trochu nevim rady. dostala jsem ruzne info o tom, jake by tam mely byt hodnoty..chtela jsem te poprosit o tvou zkusenost, tj. jakych hodnot v jakych n. v. jsi dosahovala? muzes i na mail:magduse. k@email.cz
Diky moc.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama