Vyvolávaný porod - 2. část aneb Je to vážně neuvěřitelné, co naše tělo dokáže

A je to tu. Den D. Vyvoláváme!

Vyvolávaný porod - 2. část aneb Je to vážně neuvěřitelné, co naše tělo dokáže

Bylo půl 8 a já měla kontrolu. Paní doktorka řekla, že jsem stále otevřená na 2 cm a rovnou mi zavedla vyvolávací tabletku. Od známé jsem věděla, že se kontrakce mohou rozjet rychle (jí se rozjely po 20 minutách), ale tak rychle jsem to nečekala. Kontrakce se mi rozjely do 5 minut a byly pravidelné po 3 minutách. Hned po zavedení tabletky jsem volala manželovi, že za mnou může přijet.

Manžel přijel asi za půl hodinky a celou dobu mi byl oporou. Snažil se mi ulevit, pomáhal mi, povzbuzoval mě. ❤️ Měla jsem skoro celý porod jen křížové bolesti, od kterých nešlo moc ulevit. Celou dobu mě chodila kontrolovat PA, poslouchala ozvy, sledovala monitory. Od bolesti mi trochu pomohla teplá sprcha.

Paní doktorka (teď už jiná, která tam pak byla už celou dobu) mě asi kolem 11 zkontrolovala, ale vůbec to nevypadalo, že by porod postupoval. Pořád jsem byla otevřená jen na 2 cm, i když kontrakce už byly po 2 minutách. Poradila mi, abych se aspoň na hodinku naložila do vany, aby se změkčily porodní cesty. I když bylo venku 30 stupňů, napustila jsem si vanu, přidala vonný olejíček, který tam měly připravený (na výběr jich bylo víc) a vlezla si na hodinku do vany. To byla nejhezčí hodinka z celého porodu. Ve vaně jsem skoro vůbec necítila bolest! S manželem jsme si povídali. Bylo to naprosto úžasné. Tedy aspoň do chvíle, než jsem vylezla. Najednou už to nebyly kontrakce po 3 nebo 2 minutách, ale bylo to jako nepřetržitá bolest.

Paní doktorka mě zkontrolovala, teď už jsem byla otevřená aspoň na 3 cm. Když mi nepraskne do 2 hodin voda, tak mi jí prý píchne. Ano, tady zpětně vím, že jsem se aspoň měla pídit po nějakých kladech a záporech, což mě v tu chvíli nenapadlo. PA mi udělala klystýr a paní doktorka mi řekla, že se můžu najíst, abych nabrala sílu. Doporučila mi jogurt, ovoce a zmrzlinu. Najedla jsem se, ale bylo mi pak pěkně zle. Naštěstí jen chvilku. PA to komentovala tím, že přesně proto se u porodu nemá jíst, že jsem si zvedla cukr.

Voda mi nepraskla, takže mi jí píchla paní doktorka. Zeptala se mě, jestli nechci něco na bolest. I když jsem hodně váhala, řekla jsem, že ne, že to zatím vydržím a vlezu si zase do vany. Jenže chvíli po píchnutí vody přišly strašné bolesti, tentokrát už mi šly i do břicha. Manžel u mě v tu chvíli nebyl, protože jsem nechtěla, aby sledoval, jak mi tu vodu budou píchat, takže se šel najíst. Musím říct, že v tu chvíli jsem ho tam ani nechtěla. Nechtěla jsem, aby viděl jak trpím. Řekla jsem PA, že jsem si to rozmyslela a chci něco na bolest. Té se to nelíbilo, že jsem před chvílí tvrdila něco jiného a že paní doktorka šla na oběd, ale že mi teda změří tlak a zavolá jí. Měla jsem chuť zakousnout se do toho křesla, na kterém jsem ležela. Pak jsem slyšela sestru, jak otráveně volá doktorce, že chci něco na bolest a že úplně fit nejsem, že mi vyletěl tlak.

Přišla, dala mi něco v infuzi na bolest. Kanylu jsem měla napíchnutou ze dne předtím, ze zátěžového testu. Ano, jsem hloupá, v tu chvíli mě totiž opravdu nezajímalo, co to je. Musela jsem celou dobu ležet na monitoru, už jsem ani nevnímala čas, ale bylo asi kolem 4. PA ke mě zavolala manžela, tak mě uklidňoval, držel mě za ruku. Pak mě přišla zkontrolovat paní doktorka, řekla, že jsem otevřená na skoro 7 cm. Zpětně ani nevím, jestli jsem nějak naříkala, byla jsem mimo. Bolest jsem cítila, jen jsem byla zdrogovaná. Po zjištění nálezu mi paní doktorka řekla, že mi to musí hned vyndat, abych spolupracovala a neublížilo to miminku. V tu chvíli mi bylo líto, že jsem jí mohla ublížit a nikdo mi to neřekl. Poslaly mě do té vany a že mě za půl hodinky přijde zkontrolovat. A že kdybych měla pocit, že potřebuju tlačit, tak mám volat. Vlezla jsem do vany, voda už samozřejmě studená a i když mi jí manžel dopouštěl, tak to nepomáhalo. Vylezla jsem a šla radši do sprchy. PA jen cynicky poznamenala, že při takovém nálezu už mi nic nepomůžu. Nechápu, proč mi to neřekla, než jsem vlezla do té vany. S bolestmi nebylo jednoduché vylézt.

Šla jsem do sprchy a řekla manželovi, ať jde pro PA, že už cítím, že musím tlačit. Manžel se vrátil bez PA s tím, že mi vzkazuje, že to je normální, že to je jen pocit, že je ještě nerodím. Za chvíli teda přišla a oznámila mi, že mě paní doktorka přijde zkontroloval až jak jsme se domluvily. V tu chvíli jsem začala krvácet, tak mi řekla, ať jdu na sál, prodýchám ještě 2 kontrakce a paní doktorka přijde. Když přišla, tak mi řekla, že mám prodýchat ještě 5 kontrakcí, že je normální, že to cítím takhle dopředu, ale ještě nerodím. To už jsem měla chuť vraždit, křičet. Sotva jsem se držela na nohou. Zapřela jsem se o manžela a měla jsem dát nohy od sebe, aby malá dorotovala. V tu chvíli jsem ale nemohla opravdu nic. Tak mi paní doktorka pomohla. No, pomohla, prostě mi roztáhla nohy od sebe. Byla to tak 3. kontrakce a já se pomočila. Manželovi málem na boty.

To už teda usoudily, že se něco začíná dít a že mě zkontrolují. Manžela jsem vyhnala pryč, protože jsem nechtěla, aby u toho byl. PA to doktorce podala tak, že tam manžel být nechce a v jejím hlase bylo slyšet dost opovržení. Paní doktorka na mě koukla a povídá, že můžeme rovnou rodit, že při další kontrakci mám zatlačit. Tolik k tomu, že vlastně ještě vůbec nerodím, ale mám jenom ten pocit.

Malá byla venku asi za 20 minut. A můžu Vám říct, takovou euforii jako po porodu jsem v životě nezažila. Ta úleva od bolesti. Jen z dálky jsem slyšela: Maminko, máte holčičku. A já si tak v duchu říkala, proč mi to jako říkají, vždyť to vím, že je to holka, ne. Byla jsem totálně mimo. Spokojená. Blažená. Manžel přinesl malou a spolu jsme tam strávili 2 hodiny.

Porod trval celkově 9 hodin. Spoustu jsem toho měla v mlze už po porodu. Nepřišlo mi, že bych ty bolesti měla tolik hodin, ale připadalo mi, že se to všechno seběhlo tak za 15 minut. Po těch 2 hodinách jsem si sama došla do sprchy, na pokoj a snědla vše, co mi přinesly. Je to vážně neuvěřitelné, co naše tělo dokáže.

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
2220
5.8.21 14:16

Au. Vyvolávaného porodu jsem se bála jako čert kříže, protože všechny historky, které jsem slyšela, byly docela hororové. Tahle se k nim tedy řadí taky :), ale gratuluji ke zdravé holčičce! Odměnou za porod je, že člověk na konci dostane to dítě :).

 • Zmínit
 • Nahlásit
2055
5.8.21 16:09

@PenelopaW Nemám s čím srovnat, tak nevím, jak moc horové to bylo. :lol: Za mě byl ten porod ale jinak celkem v pohodě, na to jaký jsem měla šílený strach z té bolesti. :) Děkuji. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
591
5.8.21 17:46

@PenelopaW Já měla vyvolávané dva a oba téměř bezbolestné a za mě super… při obou jsem nepotřebovala nic na bolest, celou dobu normálně komunikovala a připadala si prostě… normálně :lol: Nemusí být vše horor - rozhodně to není pravidlem… ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
2220
6.8.21 10:34

Jsem ráda, že konečně slyším i historky o tom, že vyvolávaný porod nemusí být nutně zlo. @Freya10 Nechtěla bys to sepsat? Abys uklidnila případné další rodičky ;-).

 • Zmínit
 • Nahlásit
591
6.8.21 14:01

@PenelopaW Tyjo… to bych se bála… holky s dlouhýma porodníma přáníma by si ba mně smlsly - já měla totiž obě ty vyvolání prakticky na vlastní žádost - prostě vydyndané…a proběhlé v obří porodnici… a porodní asistentky i doktoři byli skvělý… což tu vůbec není populární :lol: 8)

 • Zmínit
 • Nahlásit
2055
6.8.21 14:09

@Freya10 To jo. To by si na tobě smlsly. :lol: Do mě se pustily už při první části deníčku - jak jsem vůbec mohla dopustit, aby mi doktoři vyvolaly porod. :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
22
6.8.21 22:22

Já měla druhý porod taky vyvolávaný (potermínové těhotenství), taky ve velké pražské porodnici :lol:, a naprosto v pohodě. Na rozdíl od prvního jsem ho zvládla bez epidurálu, bylo to docela rychlovka, po zavedení tablety (nebo čeho :)) chvíli nic, pak jako by se zvedla vlna, obrovská vlna, nešlo vůbec počítat intervaly mezi kontrakcemi (jen do břicha, žádné křížové bolesti), byly s každou další kratší a kratší a asi za 2,5 hodiny úplně otevřená, slyším „jdeme rodit“, příprava (klystýr) žádná, plodovka neodteklá a za pár minut je na světě moje dítě štěstěny, vytoužená holčička, mám úplně slzy v očích, kdykoli si na to vzpomenu. :srdce: To jsem si taky říkala, že je neuvěřitelné, co moje tělo dokázalo. Holky, nebojte se vyvolávání, mě taky strašili, a měla jsem nádherný porod, myslím, že to byl zážitek i pro personál. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Anonymní
6.8.21 23:46

Gratuluji k princezne, já měla vyvolávaný druhý, čtvrtý a pátý porod..nejhorš byl čtvrtý..začalo se ve čt, porodila jsem v sobotu..nejlepší byl pátý a to celkově :srdce: Vyvolání den po termínu v 7:45 zableta a za hodinu začali bolesti v 11:19 byl venku 4380g cvalíček(kromě prvního dítka měli všechny děti mezi 4290-4520) :lol:,žádné dlouhé tlačení nic. Prostě nádhera :srdce:

 • Nahlásit
34
8.8.21 20:17

Blahopřeji k holčičce

 • Zmínit
 • Nahlásit
2055
8.8.21 21:08

@SeeMy Děkuji. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit