Vztah s mou matkou

Rodičovství

Chtěla bych vám nastínit vztah s mou matkou a požádat o případné rady, jak dál. Asi to bude trochu zmatené, protože nevím kde začít. Ale uvidíme. Úvodem bych ještě chtěla říct, že moje jméno je Sabina a je mi (teprve) 15.

Taťka s mamkou se potkali na VŠ. Mamka v Brně byla, protože pocházela až z JČ a tady si dělala školu a táta je cizinec, Arab. Nevím co se semlelo, ale narodila jsem se já. Mamka, která je o 5 let starší než taťka měla školu ukončenou a se mnou jela na rok k babičce. Nevím, jestli už v té době měla problémy s alkoholem, ale asi ano. Asi do mých 5 let jsme bydleli na vysokoškolských kolejích. Moc si toho nepamatuji, ale vím, že jsem tam měla kamarádku Indku a kamaráda Mongola.

Asi od té doby začaly matčiny problémy. Začala pít. Do první třídy jsem nastoupila do jiného menšího městečka poblíž. Mamka tam učila na VŠ a táta dojížděl do Brna do práce. Bydlel tam s námi asi rok, pak se odstěhoval. V té době jsme hodně jezdili k babičce. Jednou byla máma opilá a vyhrožovala, že se zabije, tak babička zamkla barák. Máti se dožadovala jít ven a babička ji nechtěla pustit, tak ji máti zmlátila… tohle si budu pamatovat asi vždycky. Asi jsem si v té době neuvědomovala, že má máma nějaký problém… no a pak si mě v 8 táta odvezl zpátky do Brna. Nevím, kde byla máti, ale ani jsem se po ní nesháněla.

Bydleli jsme sami, pak si táta našel přítelkyni. Zezačátku jsem ji odmítala, teda podle vyprávění, já si to nepamatuji. Měla jsem pocit, že jediného koho mám - tátu - mi krade. Nějak jsme to přelouskali a z léčebky se vrátila mamka. Neměla kam jít, tak ji táta (dočasně) vzal k nám do bytu. To dočasně se vyklubalo asi na 3 roky. Ze začátku ani nechodila do práce. Hodně jsme se hádaly a když jsem ji jedou objevila s vínem, tak jsem jí řekla, že je kráva. To jsem dostala tak nařezáno, že jsem si pěkně dlouho nemohla sednout.

A pak sem dorazila krize, firma kde táta pracoval zkrachovala a práce nebyla. Plán byl, že táta pojede na zkušební dobu na 3 měsíce do Saúdské Arábie a pak si tam mě a jeho přítelkyni odveze. Do té doby jsem měla bydlet s matkou. Naše společné soužití trvalo asi 3 měsíce? Zase začala pít, dokonce zapoměla na moje narozeniny a já celé dny trávila u tátovi přítelkyně. Když jsem mámu našla opilou, oteklou doma, zamkla jsem se na záchodě a brečela celou noc. Z tátového čtvrt roku se vyklubalo téměř tři čtvrtě.

Nemohla jsem s matkou zůstat a jakousi plnou moc za mně měli tátovi známí. Jsou hodní, ale jiní. Bydleli daleko od mé školy a já musela vstávat v 5, abych tam dojela. Ani k tátově přítelkyni mi nedovolili jezdit. Pak se táta vrátil a my zase byli spolu.Mamku jsem neviděla pěkně dlouho, ale nezajímala jsem se o ni. Prý si šla v zimě opilá v županu koupit chlast, někdo ji přepadl a zmlátil a bůh ví co. Vymlátil ji zuby a rozbil hlavu. Nevím, jestli to bylo tímto, nebo, že se zničila chlastem, ale nepřemýšlí normálně. Zapomíná a ani nevím co.

S matkou si pamatuji asi spíš to špatné a spoustu toho, co jsem viděla, můj mozek vytěsnil a já si to nepamatuji. Matku jsem viděla naposledy asi před půl rokem, ona mi psala, ale já nevěděla, co jí napsat. Je mi jí líto, ale nemám pocit, že se s ní chci scházet. Táta chce, aby byly mezi námi dobré vztahy. Matka si nadělala spoustu dluhů a táta je splácí. Táta je nakonec zase v Saúdské Arábii, letěl tam před měsícem a v září bych se měla stěhovat do Bahrainu a nastoupit tam do školy… uvidíme jak to všechno dopadne.

Možná bych měla zmínit, že mamce umřela mamka, moje babička, když jí bylo 9 let, vychovávala ji její babička, moje prababička, kterou jsem neviděla aspoň 4 roky.

Spoustu jsem toho vynechala, psala bych do alelujá. To je jen nastínění situace a o spoustě věcí nedokážu mluvit.

Děkuju za přečtení a případné komentáře.

Hodnotilo 7 lidí. Score 4.4.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Romik
Ukecaná baba ;) 1837 příspěvků 25.03.11 08:22

Nemáš to jednoduché. V tvém věku bys neměla řešit takové problémy, je mi to líto.
Hlavně si pamatuj, že ty za mámino pití nemůžeš, je to jen její problém. Bohužel si vybrala tuhle cestu a pokud nebude sama chtít a mít dost síly, nikdo ji nespasí.
Snad se ti podaří začít s tátou nový lepší život. Držím ti palce :hug:

 
PetiteFillette
Extra třída :D 13848 příspěvků 25.03.11 08:26

Asi jsem dost dobře nepochopila, s čím bys chtěla poradit.
Zkusila bych máme naposledy podat pomocnou ruku a třeba s ní docházet na léčení, pokud bude chtít. Pokud ne a pomocnou ruku odmítne, ani by mě nemrzelo, že bych se měla odstěhovat do Arábie. Vypadá to, že jí chybět nebudeš… Bohužel.

 
Sabriina.
Povídálka 48 příspěvků 25.03.11 08:34

Právě, že ona by zájem měla, ale já ne. Teda na jednu stranu ano, ale nadruhou nemůžu zapomenout co se dělo. Často mi psala maily a tak, ale teď nevím co se děje, že mi ani neodepisuje, protože potřebuju papíry na sčítání lidu a ty mám u ní.

 
PetiteFillette
Extra třída :D 13848 příspěvků 25.03.11 08:37

Možná by bylo fajn se překonat a za mámou zajít a alespoň se s ní usmířit. Nikde není psáno, že se pak musíte pravidělně stýkat.. Ale co když odjedeš do SA a už ji nikdy neuvidíš? Časem bys toho mohla litovat..

A víš kde bydlí? Můžeš zkusit osobní kontakt, když neodpovídá na maily.. Třeba už nemá přístup k internetu.

Btw., sčítací formulář si můžeš vyzvednout na kterékoliv poště, když tam řekneš, že nemáš přístup k trvalému bydlišti.

 
Romik
Ukecaná baba ;) 1837 příspěvků 25.03.11 08:40

A co za ní zajet (ne sama, třeba s někým z těch lidí, u kterých teď bydlíš) a zkusit se domluvit, co a jak bude dál. Pokud budeš mít chuť, tak jí nabídnout znovu léčení. Abyste měly před tvým odjezdem do Arábie mezi sebou jasno, i tobě bude pak na duši líp.

 
Sabriina.
Povídálka 48 příspěvků 25.03.11 08:45

No my se stýkaly, ale většinou iniciativou taťky. Ono by bylo fajn jen tak si sednout, ale ty řeči, že je jí to líto a že chce, abych s ní bydlela apod. nemám ráda.
Vím kde bydlí, ale je to daleko a nechci tam jet sama.

Myslím, že už nepije, ale protože se teď neozývá tak nevím..

 
Romik
Ukecaná baba ;) 1837 příspěvků 25.03.11 09:09

Sabrino, chápu, že jsi na mámu naštvaná a že se ti tam nechce samotné, ale pokud by byl někdo, kdo by tam s tebou zajel, abys na to nebyla sama, tak by se i tobě ulevilo, že si udělala všechno, co šlo.
Pokud teď momentálně má lepší období a pije míň, tak je ideální čas, s namol opilou ženskou nemá smysl nic řešit.

 
onia
Stálice 91 příspěvků 25.03.11 15:49

Hodne jsi toho prozila, chapu, ze se nechces vidat s tvoji mamou…Mit matku alkoholcicku musi byt hrozna vec, jeste, ze mas tatu, s kterym si rozumis.. :-) Videt se s ni je tve rozhodnuti, mozna bych to nechala na dobu az budes o neco starsi, budes silnejsi…Preju vse dobre a at se Ti libi v Bahrainu a at jsi tam spokojena… :-)

 
lubalenka
Stálice 64 příspěvků 25.03.11 18:25

Sabrino,
Je to velmi smutne, ale ona opravdovou mamou na kterou bu si se mohla spolehnout asi nikdy nebude. . Bohuzel se obavam, ze rozhovor by vypadal stejne jak rozhovory ktere jste uz spolu vedli, a ty je nemas rada :-?
M Je to jen na ni, aby zacala se sebou neco delat, vubec ne na Tobe.
Bahrajn je daleko, ale v dobe internetu a telefonu, se da dost dobre kontaktovat, klidne i kazdy den, pokud je zajem. Zadne „louceni“ nebo „posledni rozhovor“ nemusis absolvovat pokud nechces.

 
BohunkaP
Extra třída :D 14417 příspěvků 25.03.11 20:30

Ach jo - je mi to moc líto, tohle je celé špatně a spravit se to nedá. Jsi statečná, zodpovědná a citlivá holka, dospělejší než bys v patnácti měla být, jinak bys tohle nepsala a takhle o tom nepřemýšlela.

Víš, já Ti můžu napsat jediné - já bych za ní před odjezdem do SA asi šla. Chtěla bych mít čisté svědomí, že jsem pro náš vztah opravdu udělala maximum a že odjíždím určitým způsobem usmířená - třeba ne s ní, ale sama se sebou. Že tu věc budu mít nějak vyřešenou, jestli mi rozumíš… Nevíš, na jak dlouho odjíždíš, nevíš, jestli se vrátíš, nevíš, jestli ji ještě někdy uvidíš.

Ale chápu samozřejmě, že v patnácti letech a s Tvými zkušenostmi za sebou to člověk nejspíš cítí a vnímá jinak.

 
minonci
Kecalka 221 příspěvků 25.03.11 20:53

Ahojky zkusila bych ji dostat na léčení. Přece máma je jen jedna. Já zažila něco podobnýho táta si našel babu a tu jsem nesnášela! Tak jsem za ním přestala chodit,a to byla největší chyba. Táta vážně onemocněl a pak mi umřel :andel: .Do těd mám výčitky svědomý,že jsem za ním nechodila,které mi už zustanou :cry: Přeji ti hodně štěstí at se mamka vyléčí,zkus jí domluvit jak bude střízlivá.Držím palce at to vyjde..Papapa

 
mmonica  27.03.11 23:47

Ahoj, rozumim Ti, protoze jsem prozila to same,jestli za matkou chodit nechces, tak nechod ( je to Tvoje rozhodnuti )ona se totiz nezmeni, stejne jako ta moje,uz jako dite jsem se ji snazila neustale zachranovat a pomahat, nez jsem pochopila, ze je to zbytecne, ona se totiz stejne jako ta Tvoje zmenit nechce, totalne jsem utnula nase vztahy kratce po narozeni deti, protoze jsem nechtela aby zazivaly to co ja, vice jak 10 let jsem svoji matku nevidela , popravde posledni roky uz pro me byla stejne naprostym cizincem, protoze alkohol dokonal sve, bud rada, ze mas zazemi u otce ja nemela nikoho a pravou rodinu jsem mela az diky svemu soucasnemu manzelovi a stejne mi mama jeste hodne dlouhou dobu chybela, ale pamatuj si, ze clovek, ktery o pomoc nestoji , stahne ke dnu i ty kolem sebe

 
eManzelkaAmama
Zasloužilá kecalka 797 příspěvků 29.03.11 20:51

Ve tvém příběhu se poznávám. Otec taky arab, mamka mi umřela. Asi v 9 jsme se přestěhovali do emirátů. Po návratu si tu táta našel přítelkyni..
Bohužel s matkou ti neporadím, pokud nechceš - nechoď za ní, ale myslím, že by tě to mohlo mrzet.
Každopádně, Bahrain je super stát (byla jsem tam několikrát) je to mnohem uvolněnější než v SA. Držím palce a drž se :)

 
moris119  30.03.11 21:21

Ahojky,asi si říkáš,jaké by to bylo,kdyby mamka byla jiná.Je to věc,kterou nezměníš.Jednou jsem četla větu nikoho neodsuzuj i kdyby ti ublížil,nevíš čím si prošel on a jaké bylo jeho dětsví.Dětsví hodně ovlivnuje.Moje matka taky pila,i můj otec.Hodně jsem byla zlá kvůli tomu,ale nějak jsme vyrostli.Postupně alkohol člověka ničí.A nedá se jim většinou pomoci.Dnes mě mrzí,že přes to všechno jsem nedokázala jim říct,že je mám ráda.Alkohol,změní uplně člověka.Tvůj otec si ji pamatuje asi jinou a tak chtěl abyste se stýkali.Čeká tě velká změna,žít v zemi úplně jiných zvyků.Odpust ji ve svém srdci,bude se ti tak líp žít.Protože jsou věci,které nezměníš a věřím tomu tím čím sis prošla co tě ještě čeká tě změní tak,že že se s tebe stane žena,která si dokáže poradit a jednou bude dobrou matkou a dětem dáš to,co tobě chybělo a možná proto tě to potkalo.Dycky máš 2 cesty na výběr,bud budeš stejná nebo opak.Záleží na tobě a já myslím,že ty už sis vybrala.Jen ti chybí někdo blízký.Tak bud opatrná na sebe a věřím tomu,že tě čeká i něco pěkného!Měj se hezky Monika

 
zelvicka2005  08.04.11 13:02

Ahoj Sabi,
je mi líto,co sis musela všechno prožít,myslím,že si to ani nedokážu představit,ale stejně si myslím,že bys mámě měla odpustit a to hlavně kvůli sobě.Celej život je hlavně o smíření,o smíření se s danou situací,člově­kem…Tvoje máma prostě je nemocná,ona sama není schopná ovládnout to,co se s ní děje a těch věcí,které na ní můžou působit je strašně moc.To bys ale musela jet na nějaké rodinné konstelace,abys tomu porozuměla.Nemusíš s mámou přece hned bydlet,stačí,když za ní zajedeš,obejmeš jí a řekneš,že jí odpouštíš.Pak myslím,že z vás obou spadne velkej kámen.Ale mysli hlavně na sebe,mámě stejně nepomůžeš.
Tak ti přeju hodně štěstí a ať se ti v Arábii líbí.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama