Z deníčku malého Vrabčáka - 13.týden

Rodičovství

To se mi to pěkně sešlo, dnes mám hned tři výročí. Jsou mi přesně tři měsíce, čtvrt roku a taky třináct týdnů. Vážím už 5,8 kg, což je víc než dvakrát tolik jak při narození. Já jsem prý nedonošený, cha ! Nikdo by to dnes nepoznal :o) Další míry mám krásně zakulacené: délka 60 cm, hlavička 40 cm, hrudníček 40 cm.

Dnes jsme byli u mé paní doktorky v nové ordinaci. Jenže já jsem začal řvát jak pominutej už doma a přestal až když jsme se zase vrátili. Paní doktorka mi přitom vůbec nic nedělala, očkování prý bude až v lednu, když jsem teď měl antibiotika a jen se mi výstřihem koukla na jizvičku po kalmetizaci (bůh ví, co to je). Pak už si jen s mámou povídaly. Máma nahlásila moje míry ze včerejška a ani mě nemusela svlíkat když se mi to tak nelíbí. Včera jsme totiž byli na tom vyšetření v Motole. Huf, ještě teď když si na to vzpomenu tak se mi třese bradička. Nejdřív musím napsat, že už jsme byli večer trošku nervózní, takže jsem řádil do půl jedný a v půl sedmý jsme museli vstávat, takže jsme byli všichni nevyspalí. Přišli jsme zase na to oddělení kde jsme leželi, vzala si mě sestřička a odnesla mě od mámy. Máma s tátou pak už jen přes celou tu dlouhou chodbu poslouchali, jak řvu jak divoká šelma. Zase mi totiž brali krev, což já nesnášíííím, a tak mi drželi ručičku, abych se nekroutil, že na ní mám úplně fialový podlitiny. Sotva se mi zahojila modřina po předchozím odběru tak už ji tam mám znova :o( A pak mě tam svlíkli a do pindíku mi strčili cévku !!! Pak mě řvoucího zase přinesli mámě, která už v tu chvíli měla slzičky stejně jako já, a šli jsme na jiný oddělení na vyšetření. Tam mě maminka musela zase svlíknout, takže jsem opět začal vřískat, pan doktor jí na:,–(il takovou hrozně těžkou zástěru, mě položil na zádíčka na takový pult, stříkli mi něco do tý cévky a vyfotili mi bříško. Pak tu cévku konečně vyndali a tak jsem jim to tam zčůral a oni se nezlobili, ale měli radost, jak krásně čůrám. A řekli nám, že mám všechno úplně v pořádku. :o))) Konečně mě máma oblíkla a šli jsme zpátky, jenže tam mě musela zase svlíknout, protože mě sestřička musela změřit a vyšetřovali mě takový dva mlaďoučký páni doktoři, který se to na mně učili. Tak jsem to zase prořval a pak už jsme konečně jeli domů a celý odpoledne jsem spinkal. Pak si máma s tátou vzpomněli, že by se taky potřebovali zastavit u svých doktorek, aby mi nebylo líto, že vyšetřují pořád jenom mě, a vzali mě s sebou. Takže jsem preventivně zase celou cestu řval. Pak jsem šel s mámou k její doktorce. Teda, je to nespravedlivý. Máma se vůbec nemusela svlíkat, jen si zula botu, ukázala paní doktorce nohu, dostala papírek na mastičku a šli jsme. No, ale musím uznat, že u toho vůbec neřvala jako já. Pak jsme čekali zase u jiný doktorky na tátu. Jelikož jsem pořád brečel, tak máma aby mě utišila tak se mnou tancovala po chodbě a k tomu zpívala (naštěstí tam nikdo jiný nebyl). Když byl táta hotový, tak s ním paní doktorka vyšla, že jaktože se máma se mnou ani nepřijde pochlubit, a já zase na:,–(il, protože už jsem alergický jakmile vidím bílý plášť.

Pak už jsme naštěstí jeli domů. Večer jsem trošku zlobil, ale v 10 jsem usnul a vydržel spát až do šesti do rána rekordních 8 hodin bez kojení !!! Jinak už jsem několikrát vydržel v noci spinkat 6 hodin v kuse. Hehe, ale zase ne každej den, aby si máma nemyslela, že už má vyhráno. Taky někdy pěkně zlobím než usnu. Vrtím se a brečím, ale to je proto, že mi nejde usnout. Máma se taky kolikrát vrtí a nemůže zabrat. No, je fakt, že u toho tolik neřve, ale ta to umí vyjádřit i jiným způsobem, že. A taky už máme v noci normálně zhasnuto. Jinak přes den stále papám po 2, max. po 3 hodinách. Hihi, ze začátku mám ruce podél těla, jednu ručičku zaťatou v pěst a druhá vypadá, jako že si počítám na prstíčkách. Po těch cca 5 minutách když už jsem docela napapaný, tak začnu oběma ručičkama mávat. A na závěr se začnu protahovat, a to se máma zlobí, že se protahuju s cecíkem v puse a táhám jí :o))) No a kakám pořád aspoň 3× denně a stále to vypadá jako míchaná vajíčka. Taky mám pořád jen maminčino mlíčko, a jak je vidět, moc z něj nezbývá :o)

Mé nejoblíbenější hračky jsou teď kačenky. Když mě máma nakrmí, vykrká a přebalí, tak si hrajeme - máma na mě dělá káč káč káč a ahoj ahoj a píská kačenkou a já mlátím ručičkama a kopu nohama a směju se, až se z toho poblinkám :o) A taky pak udělám aóóó a máma hned slyší ahoj :o) Hm, už vím, jaké bude mé první slovo, bude to NE, zjistil jsem, že je velice užitečné a už teď se mi při řvaní občas pěkně povede :o)
Další hračkou, která se mi líbi, je dřevěný chrastítko - to je taková dřevěná tyčka, v ní jsou provrtané dírky a skrz ně na provázku navlíknuté barevné dřevěné kuličky. Máma s ním otáčí a hezky to ťuká. Taky mi to pořád strká do ručičky, dokonce se jí podařilo mě s jedním chrastítkem vyfotit, ale já to za chvíli pustím, protože jsem ještě nepochopil, proč bych to měl držet. Ale co umím a je to docela sranda tak rozhazuju rukama a co leží v dosahu to spadne na zem :o) Máma mi pořád něco povídá a zkouší už se mnou různý vylomeniny - hopsa hejsa, takhle jedou páni a tak. Skákání se mi líbí, dokonce když už jsem večer protivnej tak si máma sedne na balon, po:,–(í si mě obkročmo na nohu a hopsá se mnou. A já se uklidním a koukám na televizi a dělám, že mě hrozně zajímají zprávy :o) Máma by si se mnou už hrozně chtěla hrát, ale já ještě moc nevydržím a pak začnu fňukat a máma mě odloží na gauč, že když jí fňukám v ruce tak můžu fňukat i v leže a že ufňukánka chovat nebude. A já se pak chvíli rozčiluju a většinou nakonec usnu. Od večera spinkám skoro až do oběda a pak po každém papání jsem aspoň hodinu vzhůru a snažíme se si hrát a já na chvíli usnu a pak zase papám a tak až do večera. Můžete nám napsat jak dlouho jste přes den vzhůru vy a co děláte a jak si s váma mamky hrajou? Cheche, taky mi máma chtěla udělat „vařila myšička“, jenže mi otevřela ručičku a našla tam takovou špínu, až se zhrozila, co se mi tam za den nalepí chloupků a sajrajtu. Tak mi teď říká Jíra Špindíra :o)))

Viki, prohlíželi jsme zase tvoje fotky a viděli moc hezkou hrazdičku. Co my jsme viděli v krámech tak byly samý ohavnosti. Napsala by nám tvoje mamka kde se sežene a kolik to stojí? I když já jsem stejně skoro pořád na bříšku, protože tak vidím líp na kačenky, a tak bych asi z hrazdičky stejně nic neměl. A taky máš pěkně dlouhý vlásky. To já jsem oproti tobě úplný plešatec. Ale mám krásně dlouhý zakroucený řasy a máma říká, že je mám delší než ona :o)

Příští týden se mamka chystá péct cukroví. To předpokládá, že budu přes den pěkně spinkat. No, uvidíme kdo u nás rozhoduje :o))) Myslíte, že ji nechám ???
Mějte se prímově předvánočně, ještě vám chce zase něco napsat maminka.
Papa
Vrabčák Jíra

*Ahoj maminky od čertíků, mám na vás nejdřív jednu prosbu a pak vám posílám popis čepičky.

Jak Vrabčák píše, že mu pořád něco vyprávím, tak se snažím mu říkat různé básničky. Taky jsem narazila na „zabloudilo kuřátko“, které tu někdo minule zmínil. Jenže ouha, mám nedostatky a nemůžu si na celé vzpomenout. V knížce to bohužel nemám, tak napíšu co jsem dala dohromady (památka na dětství mých mladších sestřiček) a zkuste mi to prosím doplnit:

 • Jak to bylo pohádko? Zabloudilo kuřátko
  za zahradou mezi poli, pípá, pípá, nožky bolí.
  ve vysokém obilí bude večer za chvíli.
  Povězte mi milé ovsy, kudy vede cesta do vsi?
  Jen se zeptej ječmene, snad si na to vzpomene.
  Ječmen syčí mezi vousy ptej se pšenic vzpomenou si.
  Kuře se ptá u pšenic nevědí však také nic.

A teď nastává výpadek, protože nevím, jak se kuře dostalo k žitu

Kuře hledá žitné pole ale to je dávno holé
a na suchá strniska vítr tiše zapíská
vždyť jsi doma za chalupou slyšíš? v stáji koně dupou
kocour ve stodole vrní a tvá máma za vraty
zob zob zobe bílé zrní s ostatními kuřaty.

A pak si nejsem jistá s koncem - pamatuju si několik veršů, ale mám pocit, že něco chybí
Děkuji ti žitné pole, pozdravuj tam ve stodole
koho milé políčko? zrno i to zrníčko
ať se ke mně z jara hlásí vychovám z nich nové klasy
a tak mámu zakrátko našlo také kuřátko.

*Tak to by bylo trochu recitace a teď návod na výrobu čepičky, kterou měl Jíra na fotce, co jsme posílali minulý týden. Podotýkám, že jsem jí zkoušela plést podle čepičky, kterou jsem zdědila ve výbavě od kámošky, tak doufám, že z mého amatérského popisu to půjde pochopit:

Čepička má 2 hlavní části - obdélník o rozměrech cca 26×11 cm a klín široký cca 7,5 cm. Plést se může jakýmkoliv vzorem, já s oblibou používám „hrášek“, tj. hladce - obrace a v další řadě opačně - protože nic moc jiného neumím :o)

Obdélník tvoří část čepičky z pod ucha miminka přes temeno hlavy pod druhé ucho. Rozměry je lepší přizpůsobit skutečným rozměrům hlavičky (teď jsou Jírovi 3 měsíce a je mu pomalu malá). Spodní část obdélníku je od tvářičky přes čelo k druhé tváři, do horní části obdélníku je všitý klín (zadní část hlavičky). Klín je taky nejprve jakýsi obdélník, který se plete rovně cca do výšky 9 cm a pak se z obou stran ujímá tak, aby byl nahoře jakoby oblouk. Obvod klínu (bez spodní části) by měl odpovídat horní části velkého obdélníku. Krční část tvoří spodek klínu a strany obdélníku. Ježišmarja teď mám pocit že jsem na hodině geometrie, he :o)

Když jsou tyto dva díly hotovy a sešity tak máme to nejhorší za sebou a čepička už se rýsuje. Na čelní část z rubu nahodit očka a naplést cca 3 cm hladce - obrace (stejným způsobem jako se dělá u svetru výplet u krku), pak přehnout na líc a po stranách přichytit několika stehy.

Ještě zbývá zavázání. Já jsem čepičku v krční části obháčkovala a tím vytvořila jakousi síťku, do které se navlíkne šňůrka. Jelikož moc háčkovat neumím, tak to moc hezky nevypadalo, ale když se navlíkne šňůrka a stáhne se tak to není vidět. Takže: uháčkovat 3 řetízková oka, napíchnout háček do okraje čepičky, provlíknout, nahodit, znova napíchnout do stejného místa, nahodit a všechno protáhnout. Uháčkovat další 3 řet. oka atd.

Šňůrku jsem opět háčkovala, a sice asi 140 řetízkových ok a 1 řadu krátké sloupky (myslím že se tomu tak říká).

No, teď to po sobě čtu a zní to hrozně, ale líp to popsat neumím, protože neznám ten háčkovací žargon. Tak se mi prosím ozvěte, jestli se to někomu povedlo. Já budu držet palce :o)))

Hezký předvánoční čas a žádné spálené cukroví !!!
Jiřina*

Váš příspěvek
Šárka
Kecalka 418 příspěvků 06.12.02 20:45

Omlouvám se za pozdní uveřejnění deníčku, ale Verunka měla včera vysoké horečky a my jsme se k počítači dostali až teď večer. Takže doufám že se nedudete zlobit. šárka

frndulka
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 06.12.02 21:37

Ahojky Jíro a všichni další lumpíci a lumpice! :o)

Tak moje aktuální míry z úterní poradny jsou 62 cm a 5,30kg. Paní doktorka se mi směje, že jsem dlouhej jak tejden a kam prý až porostu. Jak Jíra psal obvod hlavy, tak mám ve zdravotním průkazu napsáno 39cm a obvod hrudníku tam nemám, tak nevím. Ale prý mám široký ramena a táta říká, že jsem jak zápasník :o)).

Taky se konečně máma rozhodla uveřejnit moje stránky, přestože jsou teprve rozdělané. prý abyste mě taky viděli. Jsou tam fotky zatím jen do 4.týdne, novější by se tam měly objevit snad příští týden, záleží prý jak bude čas. I když na těch fotkách jsem ještě malinkej prťousek, tak vám to musí zatím stačit. Na těch novějších už jsem pěknej sysel s dvěma bradama :o)), no uvidíte…takže adresa je: www.volny.cz/simonkotys

Tenhle týden jsem prý úžasně hodný miminko, táta to nazval „klid před bouří“. U paní doktorky jsem vůbec nebrečel, dělal jsem všechno co chtěla - otáčel se za hračkama, smál se a na bříšku zvedal vysoko hlavičku. Ani jsem jí tam nepočůral přebalovák ani váhu :o). Doma jsem přes den až podivně hodný. začaly mě bavit hračky a když předemě dají chrastítko, tak už si ho sám vezmu do ruky a zběsile s ním mávám a ocucávám ho. Taky mě máma dává často pod hrazdičku, sám už se chytnu za visící kroužky a pořád všechny hračky ohmatávám. Pořád si prohlížím i prstíky a je mi divný jak se hýbou. Takže vždycky když se napapám, tak mě máma přebalí a pak mě dá do postýlky, tam o mě třeba hodinu a půl neví, protože si prohlížím hračky a všechno ohmatávám, broukám a někdy na ty zvířátka i křičím. Pak z toho většinou tak na hodinu usnu a spím do dalšího krmení. Jsem rád, když se mnou všichni blbnou, pořád se směju a mám rád, když se mi schovávají, šimrají mě různě mě převracejí a vyplazují na mě jazyk, to se směju jak šílenej. Dokonce se snažím je napodobovat a jazyk vyplazuju taky :o)) - hlavně ve vaně na žínku, snažím se jí ocucávat.

Přes den spím dohromady maximálně čtyři hodiny. Ráno vstávám v osm, jsem vzhůru tak do desíti, pak na hodinu dřímnu, pak jsem vzhůru tak do jedný, pak spím 1,5 hod na terase (když se mnou zrovna necestujou) a pak si zdřímnu většinou ještě necelou hoďku před koupáním. Večer chodím spát kolem osmý a spím do pěti do rána nepřetržitě, pak se napapám a hned zas usnu a spím do osmi. Máma je prý spokojená.

tenhle týden byl ve znamení oslav. Babička měla narozeniny, tak tu bylo spoustu návštěv. Mám rád nový obličeje a na všechny se směju, ale od všech chovat nechci. Měl jsem i papírovou špičatou čepici na oslavu. Prý mi to moc slušelo - tu fotku časem uvidíte na mých stránkách :o).
Pak se slavili kamarádky narozeniny a táta dělal fondue. Chytrý strejda vrazil do stolu, ten líh se vylil na stůl a chytnul ubrus :o)). Mě se ten ohýnek líbil, ale máma se mnou hned běžela pryč, abych nechytl ještě já :o)). Dokonce prý propálili i stůl :o))).

Byl se na mě podívat Mikuláš s čertem. Moc se mi to líbilo a strašně jsem se smál :o)) a čertík mi udělal šmouhu na tváři. A ten hodnej Mikuláš mi dal balík, ve kterým jsem měl 2 balení Nutrilonu, banánovou kašičku a nějaký šťávičky od Hippu (ale na ty si ještě měsíc počkám) a chrastící umělohmotný klíče. Táta mi ještě koupil novou kombinézku na zimu a máma rychlejší dudlíky na flašku od 3 m.

Včera byla maminka u tý paní doktorky, která mě vyndavala z bříška. maminku prohlížela a pak jsme se šli podívat do porodnice na máminu kamarádku, která s ní ležela na pokoji a které se minulý pátek narodila dvojčátka - chlapeček a holčička - každý měl 1800g, ale prý jsou zdravý. Máma z nich byla unešená a pořád si je chovala a mě klíďo odložila tý kamarádce. mě to bylo ale jedno, protože jsem zrovna usnul. pak mě tam máma nakrmila, přebalila na tom přebalováku, kde mě přebalovala jako čerstvý miminko a schválne si mě znova chtěla zvážit na tý porodnický váze, ale to jsem začal ječet, tak toho raději nechala a pak už jsme jeli domů.

Máma se na rodině.cz seznámila s nějakou kamarádkou, která má stejně starýho kluka jako jsem já. tak jdem příští týden k Mekovi se seznámit. tak už se těším na novýho kámoše. Kdybyste se chtěli taky potkat s cestovatelem Šímou, tak napište mamince na mail.

tak pište pište lumpíci ať máme co číst!!!!

papa Šimůnek (ve středu 11.12. 3 měsíce) a Martina

Tony1
Stálice 83 příspěvků 07.12.02 22:40

Milá Jiřinko a ostatní mamky a dětičky,
moje máma tuhle partu kolem naivního kačátka sleduje už od jejího začátku, to jsem byl ještě v bříšku, a čte ji každý týden, ale nikdy sem nepsala, protože jí prý stačilo utěšit se čtením, že všechny máte stejný problémky a že i ostatní děti blinkají, bolí je bříško a nespí a takže i já jsem úplně noumáuní. Já jsem se narodil 2. října v Brně na Obilním trhu a jmenuju se Tonda. Teď chci jenom Jiřince říct, že tu pohádku o kuřátku si vzpomněla skoro úplně přesně a chybí jí tam jen dva veršíky:
(Jen se zeptej ječmene, snad si na to vzpomene.)
Kuře bloudí mezi poli, pípá, pípá, nožky bolí.
(Kuře se ptá u pšenic nevědí však také nic.)
Milé kuře, je nám líto, ptej se žita, poví ti to! Jinak to máš úplně celé a čepičku dolů před tvou pamětí.
Ta knížka se dá koupit i teď v knihkupectví, jmenuje se Dvakrát sedm pohádek a je od F. Hrubína. Mamka mi ji taky čte, hlavně o Otesánkovi - to jako že jsem mu v tom baštění podobnej. Já tu o kuřátku nemám moc rád, protože je mně líto toho kuřátka, jak tam lítá mezi tím obilím a jeho maminka slepice ho vůůůbec nehledá, ale cpe se zrním na dvorku. Já teda doufám, že kdybych se ztratil, tak mě moje mamka půjde hledat…
Jíro, já mám taky to dřevěný chrastítko, tatínek mu říká ?hrozny hněvu? a mává mi s ním před obličejem, když mě máma přebaluje. Já ho ještě chytit neumím, ale jednou se mi to povede a seberu mu ho :-) Já přes den nespím skoro vůbec, mívám takové čtvrthodinovky a jenom v kočárku na procházce usnu i na 2 hodiny, ale jinak jsem vzhůru a chci se bavit, a tak kolem mě taky poskakujou a snaží se ?stimulovat vývoj toho našeho chlapce?, jak říká mamka. Já nevím, jestli si myslí, že se budu vyvíjet, když na mě dělá ty veselé obličejíky, pohazuje mnou v náručí a zpívá vymyšlené písničky typu ?Hají, hajušky, Toníček šel na hrušky, žluté, červené, všechny byly kradené?. Pak mi taky čte, to mě moc zajímá, ale někdy je to tak zajímavý, že u toho usnu. Pak máme vypůjčenou hrazdičku, ale já zatím jenom koukám, jak mi s těma udělátkama točí před nosem někdo jinej. Taky hodně posloucháme hudbu a tančíme u toho, to se mi taky líbí, až někdy blinkám. Co opravdu nenávidím je cvičení - máma mě položí na bříško a zapře mi rukama šlapky, prý abych se odstrkoval, ale to se jí to řekne, jenže já ještě pořád dost ryju rypáčkem v gauči a to se leze dost blbě. Máma má pocit, že toho programu mám málo a že je to pro mě nuda, ale děda jí vystřihl z novin článek o tom, že miminka do 6 měsíců mají paměť na zážitky maximálně 24 hodin, takže to může všechno sjíždět pořád dokola a mě to pořád baví. Když se k tomu přidají odlišná ťuťu ňuňu od obou babiček a dědečka, které vidím každý den, tak je toho na mě docela dost. Myslím jsem docela stimulovanej :-) Ale těším se, až udržím v ruce ten volant s čudlíkama, který když se stisknou, tak hrajou veselé tramtarání, a budu si s ním sám lítat po bytě. To bude teprv vzrůšo.
Tak se mějte hezky, maminky i mimča.
Premiérově Toníček (9 týdnů) a máma Mája

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.12.02 10:31

Ahoj spoluzlobidla :)

Nejdřív chci přivítat Toníka - jéje, další chlap do klubu, to je dobře, bude dost ženichů :))).

A teď děkovačky - hlavně Šimůnkovi od Frndulky, že konečně mamku donutil oznámit nám, kde ho uvidíme. Šímo, ty jsi moc pěkný kluk a na fotkách ti to strašně sluší - tooolik vlasů a krásný oblečky… A mámě vyřiď, že jí to taky sekne!

A ještě mi zbývá poděkovat Vrabčáčkovi a jeho mamce Jiřině za pochvaly mých foteček. Jíro, vyřiď mamce, že hrazdička je z Chicca (na Andělu) a stála cca 1.300 (nevíme to přesně, protože to byl dárek). Každopádně ty hračky z hrazdičky mi mamka musí často obměňovat, protože ty, které jsou tam dlouho, mě nudí a okázale je ignoruju, případně jim hlasitě nadávám, cheche.

No a co se týká toho spaní přes den, já jsem to popisovala minulý týden, takže ve zkratce - ráno vstávám kolem osmé, pak spím venku od 9:30 do 13:30 (někdy déle, někdy vstávám dřív), odpoledne si ještě tak dvakrát zdřímnu pod hrazdičkou (půl až 3/4 hoďky) a večer usínám kolem půl deváté. Když jsem vzhůru, mamka si se mnou hraje, případně mě nosí v nosítku a něco při tom dělá (hehe, moc jí to nejde, protože já do všeho strkám nohy). A jinak je to jako u Vrabčáků, když začnu fňukat, někam mě položí, abych mohla v klidu usnout. Někdy mi to moc nejde a to se pak děsně čílím a vztekám, až mě máma musí chodit utěšovat :).

A mám úžasnou zprávu - už umím skoro sedět - stačí, když mě mamka nebo taťka jenom jemně drží za ručičky a já děsně důležitě koukám a mám radost, že kooonečně na ten svět nemusím koukat vleže. Líbí se mi to tak, že se sama mámě posazuju v náruči - už žádný ležení, howgh! Naši z toho taky mají radost, dneska mi dokonce jedou koupit jídelní židličku, abych příští týden ty kašičky a další blivajzky mohla konzumovat jako velká holka (naivky, já jim ukážu :) a taky proto, abych na Štědrý den mohla s nimi sedět u stolu. Na to jsem tedy zvědavější než oni.

Mějte se tu všichni báječně a těším se na další lumpačinky a pokroky! Taky doufám, že se brzy ozve Eden, ať víme, jak je na francouzském jihu :)

Pa, Viki (12.12. 4 měsíce) s Bublinou

frndulka
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 08.12.02 16:25

Čauky Viki,
to s tím sezením je ohromná věc, já sice moc sedět ještě nemůžu kvůli zádíčkům, jsem přeci jen o měsíc mladší než ty, ale moc mě baví, když mě máma dá do velkýho křesla a obloží mě polštářema tak, že napůl sedím. Tvářím se tak děsně důležitě, protože můžu sledovat co se děje. A při chování mě musí nosit čelem ven nebo jakoby sedět, běda kdyby mě chtěli chovat jako novorozeně, to začnu hned ječet, protože koukání na strop mě nebaví :o). Tuhle polohu už strpím jen u jídla :o)).

pa Šimon

frndulka
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 08.12.02 16:39

Ahoj holky,

tak taky jednou napíšu já a né Šimůnek, kterej spokojeně dříme pod hrazdičkou :o)). Mám pár otázeček, třeba mi poradíte. Šimůnek je dost živý mimino (i podle paní doktorky) a už teď když ho dám na noc spinkat do postýlky, tak je k ránu otočenej úplně napříč nebo skoro úplně. Nechápu, jak se mu to může povést, ale mám docela strach, aby se mi neudusil pod peřinkou, když se takhle otáčí. Zrovna včera v ní měl strčenou půlku hlavičky. Prý se prodávají nějaké peřinky pro miminka, který jsou prodyšný a miminka se pod nima nemůžou udusit, nevíte o tom, případně kde se to prodává? Protože já začínám uvažovat, že ho zas začnu dávat do toho pytle na spaní a bez peřiny, ale on v tom pytli už být nechce, protože asi nemůže pořádně kopat.
začal mi taky dělat pěknej bugr na přebalováku, nikdy tam neleží v klidu a všechno co je okolo něj skopne nebo srazí ručičkama. A když leží na břiše, tak se během chvíle odplazí pomalu o půl metru, tak se zas bojím, aby mi třeba nespadl z postele, tak ho na břicho radši dávám jen na hrací deku na zem, když u něj nejsem.
Potom by mě zajímalo, jak do tohoto mrazivého počasí oblíkáte miminka? Já mám pocit, aby nenastydnul, tak mu dávám do kočáru : má body s krátkým rukávem, mikinu, punčocháče, ponožky. Na tom má kombinézu, čepici a bačkůrky. Pro jistotu jsem ho začala dávat do fusaku, když začalo mrznout, ale pokaždý když ho vyndám, tak je zpocenej jak myš. Tak jsem ho tam dneska dala bez fusaku a když jsem ho vyndala tak měl úplně ledovej nosík a ručičky, tak nevím co teda :o(. A já ho nechci pod ty kombinézy moc balit, protože všechny co máme jsou termokombinézy a pak jen ty fleecové, ale na ty už mi přijde zima.
A poslední věc - Šimůnek pije 6× denně 150ml. 5× přes den a jednu nad ránem. připadá mi ale, že má ještě hlad a že by se ještě dorazil. Strká si totiž hned po jídle ručičky do pusinky a šermuje. Dám mu napít třeba trochu čaje a pak toho nechá. Tak nevím, jestli už přejít na 180ml? Přijde mi to hodně, dala jsem mu jí včera ráno a vesele to vypil. je fakt, že pak už nešermoval. Jinak i po těch 150ml přibýval dobře 900g za necelý tři týdny, což mi přijde dost.
Tak to je všechno co jsem měla na srdci, pokud budete něco vědět, tak napište!

ahojky Martina

frndulka
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 08.12.02 16:41

Jo Viki, a dík za poklonu, Tobě to taky moc sluší, bude z Tebe kočka :o). Příští týden tam budu mít novější fotky, tak je zkoukni.

Šimon

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 08.12.02 21:41

Ahoj Martino,
pokud se týče oblékání miminka - jestliže je po vyslečení zpocený, tak je moc nabalený, zkus tedy raději body s dlouhým rukávem místo s krátkým a třeba dát na punčošky ještě slabé tepláčky než fusak. Navíc zmrzlý nosík neznamená, že je miminku zima.
Jestliže po vypití většího množství mlíčka se Ti zdá klidnější, tak mu začni dávat větší množství :-)) - u kojeného miminka bys ani nepoznala kolik vypije a pil by klidně tolik kolik by chtěl, aniž bys měla strach, že ho překrmuješ (navíc miminko když nechce, tak do něj nedostaneš jídlo ani heverem) šárka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.12.02 10:28

Ahoj Šimůnku,

hehe, já jsem taky to sezení začínala chováním „dopředu“. V leže už se chovám jenom chvilku před spaním. S tím křeslem pokračuj, uvidíš, jak brzy ti to sezení půjde samo.
Pa, Viki
PS: Na fotky se určitě juknu (nevím, jestli jsem zvědavější já nebo mamka :)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.12.02 10:40

Ahoj Martino,

s tím oblékáním je to potíž, my jsme to taky dlouho vychytávali (každý stupeň plus nebo mínus znamená novou zkušenost :).

Včera v těch mínus pěti měla Viki body s krátkým rukávem, dupačky, mikinu, svetřík, ponožky, čepici, kombinézu s kapucou, rukavice a „botičky“. Byla ve fusaku a když jsem ji vyndala, byla teploučká (až na to, co jí koukalo, tj. tváře a nosík). Na kočárek na terase dávám ještě pláštěnku - prcek si to tam líp „zafuní“ a nefouká na ni. Když je kolem nuly, ubírám svetr a botičky, když nad nulou, uberu ještě čepici (pod kapucou se jinak potí). Ale to víš, každý miminko je jinak otužilé, takže budeš muset taky zkoušet. Důležité je, aby neměl Šimůnek studené ruce nebo nohy. Studené tváře a nosík jsou normální, ale musí se brzy po přenesení do tepla rozehřát.

Co se týká jídla, asi bude mít Šárka pravdu. Viki pije 4× denně 150 ml, večer a brzy ráno ji navíc kojím (večer je to kojení + cca 80 ml Nurtrilonu, ráno jen kojení). „Nedokrmení“ poznám podle toho, že po jídle ještě trochu fňuká, dobře najedená se okamžitě směje.

No, moc jsem nepomohla, ale aspoň víš, že v tom nejsi sama :)))

Ahojky, Bublina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.12.02 22:00

Ahoj mimča,
tak u nás to teď vypadá jak v blázinci. Máma pořád něco dává do takový teplý bedny a pak to zase vyndavá a pořád dokola…babička mi říkala, že peče cukroví. Ale proč, copak někdo něco slaví?
Prý budou vánoce, tak možná proto. Máma s tátou mi slibují, že dostanu spoustu dárečků, což se mi tedy libí, a taky mi slibují stromeček a světýlka, ale já se stejně nejvíc těším na tu kupu papírů…jo to si ještě počkají, než budu mít z Vánoc rozum.
Taky jsem byla minulý týden za andílka. Máma mi oblíkla bílý šatičky, který prý nosila jako malá, přišila na ně křidýlka a spolu se strejdou, kterej se mi líbil nejvíc, protože byl celej černej a s tátou jsme vyrazili strašit děti. Tedy řeknu Vám to byly jatka, ale mě se to moooc líbilo a pořád jsem se smála a nebo aspoň okusovala košíček, který mi šoupli do ruky.
Jooo a nejenže lezu (teď už rychle), tak se už taky stavím ke všemu co doma potkám a je výš než já. No to má teda máma fakt obrovskou radost, když musí neustále koukat, kde zase vlaju. Ale mě to fakt nadchlo a dělám to zas a zas.
Tak se všichni mějte. Míša (7,5 měsíce) s mámou Túčou.
PS pro mamky: Jak to zvládáte…miminka a domácnost? Já mám občas pocit, že jsem naprosto neschopná a nic nezvládám. Kór, když se všude válejí dětské hadříky, hračky a lahvičky a já večer mrtvá padám do postele. Ještěže máme ty babičky, nedokážu si představit, že bych neměla nikoho na hlídání. Jo a moc užívejte toho, že se vám ty miminka ještě moc nehýbou. Míša lozí jako ďábel a já teď nedělám nic jinýho jen lítám po bytě a hledám kde zas je. O to je horší s ní třeba uvařit, no natož uklidit. Mějte se hezky. Túča

Jirina
Neúnavná pisatelka 15087 příspěvků 10.12.02 19:37

Já se teda taky ještě hlásím za sebe.

Martině: k oblíkání: já teď taky nevím co na Jíru obléct, ale ať oblíkám cokoliv, u bundičky začne řvát a řve celou dobu než se zase vrátíme domů a bundičku sundáme (totéž má-li místo bundičky kombinézku). Takže jsem mrazy přivítala s úlevou a ven teď nechodíme (víc se dočtete ve 14.týdnu). Jinak musíme-li nevyhnutelně ven, beru ho v kombinézce do klokanky a zapnu si ho pod kabát. Toho, že miminko zaleze pod deku bych se nebála, taky mají pud zebezáchovy a jen tak - jsou-li zdravá - se neudusí. Jíra když se zahrabe po deku tak najednou vyleze ručička a udělá si prostor na dýchání. Já dávám Jíru na noc do flízovýho fusáčku, je tam zhruba od lopatek dolů zapnutej a přes něj ještě dám lehkou dečku. Tak zkus něco podobnýho, a jestli mu vadí že nemůže kopat tak ho zapni až když usne. A k jídlu: ty už jsi Šimona odstavila úplně? Hehe, není to tak dávno, co jsme na Kačátku jedna po druhé svorně psaly: Doufám, že budu kojit)) Jíra jí minimálně 8× denně, pravda, je plně kojený, takže kolik vypije nevím, ale vypije prostě kolik chce. Dneska jsem dělala bramborový knedlíky plněný uzeným, ale netroufla jsem si na zelí, tak jsem tiše záviděla manželovi a jedla to se špenátem :o)) Jinak mimochodem, všimla jsem si, že i na Johance už se narodil první svištík. To teď bude lavina :o) A taky vzpomínám co asi Ivča, nevíte o ní někdo?

Túče k pečení: já jsem s Jírou sama doma a stíhám to bez problémů, jelikož mi skoro celé dopoledne spí a když je potřeba kojit, holt na chvíli vypnu troubu, všechno vyndám a jdu se mu věnovat. „Za odměnu“ si pak zase povídá s kačenkama a usne a já můžu pokračovat :o)

A ještě díky za doplněné kuřátko.

Ahoj Jiřina

Jirina
Neúnavná pisatelka 15087 příspěvků 10.12.02 19:39

Ještě jednou Frndulce - ty vaše stránky po mně chtějí nějaké heslo, jinak vidím jen tu úvodní fotku (moc hezkej klouček). Co tam mám dát? Nebo zatím nic jiného není pro veřejnost?
Ahoj Jiřina

frndulka
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 10.12.02 20:33

Díky za rady, každá rada dobrá, aspoň mám co srovnávat. Jinak Šimůnkovi jsem začala dávat na noc a brzy ráno 180ml a tváří se spokojeně. Jinak pije ještě 4×přes den 150ml.
S tím oblíkáním to budu muset vychytat, ale zkusím mu na ten kočár dávat tu pláštěnku, jak jsi psala Bublino, je fakt, že mu tam aspoň nebude fučet.

Martina

frndulka
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 10.12.02 20:39

Ahoj holky!

díky všem, Šárce, Bublině a Jiřce za rady. Šimůnek taky křičí, když na něj navlíkám kombinézu, ale jen do tý chvíle než ho zapnu, pak už mu to je jedno :o))
Holky, já jsem ty stránky Šimonovy radši zaheslovala, udělali jsme je pro nás a pro naše známí a nikdy nevíte, kterej magor na ty stránky narazí a k čemu je může použít. Proto vám, kteří sem píšete pravidelně a „známe se“ už delší dobu vám heslo posílám v osobní zprávě. Mrkněte tam, dneska jsme tam dali novější fotky ze dvou měsíců. Pravopisné chyby tam omluvte, komentáře k těm fotkám tam dopisoval jeden můj šikovný kamarád, který není zrovna kámoš s češtinou. :o)))

pa Martina + Šimůnek

frndulka
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 10.12.02 20:41

Bublino pošli mi Tvůk mail, ať ti můžu poslat Šimonovo heslo k jeho stránkám.
Martina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.02 11:50

Ahoj Jířo,

já se taky hlásím za sebe… nedalo mi to, napsat k tomu kojení. Já teď Viki kojím taky už jenom ráno a večer - nechci se vymlouvat, samozřejmě, že jsem měla mlíka dost, ale když Viki trpěla na ty strašný větry, nenašly jsme jedinou polohu, ve které by se v klidu najedla. Pila vždycky jen pár minut a pak se začala strašně vrtět, kroutit a plakat, trhala se od prsu a vůbec… bylo to pro ni utrpení, nikdy se nenajedla pořádně. Kdežto, když jsem jí potom dala flašku a při krmení chodila(!), což u kojení nejde :), najedla se a spala. Po kojení vydržela tak hodinu a jedla by zas - to zase nejde, protože za hodinu nestihla strávit minulé krmení a prdíky se jen horšily.

No a samozřejmě, když si zvykla na flašku, byla po 5-10 minutách kojení netrpělivá, protože už to „samo“ neteklo a vztekala se a pořádně nejedla. Takže jsme začali při kojení dokrmovat, mlíko začalo valem ubývat (a já se přiznám, že jsem byla líná odstříkávat). Teď se to docela ustálilo, po večerním kojení Viki ještě něco vypije z flašky a ranní jídlo je jenom kojení. Přes den si dává z flašky. Předpokládám, že už to takhle dlouho nevydrží, ale co se dá dělat. 4 měsíce jsme to vydržely - někdy mě mrzí, že jen tak málo, jindy zase vyhovuje, že můžu na pár hodin vypadnout z domova a taťka v klidu dělá mámu :).

Třeba to při příštím miminku bude lepší.

Pa, držím palce, ať to vám s Jírou vydrží,
Bublina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.12.02 11:52

Ahoj Marťo,

já jsem zjistila, že Viki při oblíkání vřeští, jenom když už chce jít rychle spát ven a mě to děsně trvá. Příští miminko chci před létem, bude po křiku při nabalování :)))

Bublina

folyovka
Povídálka 12 příspěvků 11.12.02 22:17

Ahoj holky akluci já jsem tu nový a rád bych vám taky napsal něco o sobě.Jmenuju se Tomášek ale mamča mi říká všelijak Tomulko dandynku goj a podobně tak někdy vůbec nevím na co mám reagovat.Teď mi byli 4 měsíce a už vážím skoro sedm kilo.V pondělí jsme byli na očkování jak já to nemám rád.Dostal jsem už podruhé dvě injekce každou do jiné nohy.U toho píchání jsem hrdina a ani nepláču zato doma to se mnou mamka nemůže vydržet protože řvu jak tur.Tak nám paní doktorka poradila ať hned jak příjdem domu mi maminka dá půl čípku paralenu a čtvrtku dhitiadenu.To mi pomohlo,ale byl jsem jak klepnutý kladívkem,ale aspoň jsem neplakal.V pátek jdeme s maminkou a bratrancem Kubíčkem(3 měsíce)na plavání.Mám to moc rád byl jsem tam už čtyřikrát a už se umím potápět.Teta která nám tam pomáhá nás moc chválí že jsme s Kubou šikovné miminka.Něco mi jde a něco zas né.Vůbec se mi nechce otáčet.Proč taky když na bříšku se mi vůbec nelíbí.Radši ležím na zádech a pozoruju maminku jak pořád lítá sem a tam a něco dělá.Chvilku ji nechám a pak ji začnu volat nejdřív jenom tak jemně ale nejvíce mě naštve když neřijde to pak začnu řvát jak tur a vydržím to dost dlouho.Nakonec vždycky vyhraju a maminka příjde,jenom nechápu proč pořád mluví něco o tom že při mě nic nestihne.Já jsem moc zvědavý a zajímají mě všechny věci tak nikdy nevydržím dlouho na jednom místě.Mamka mě pak nosí s pokoje do pokoje a dává na různé místa a tak jsem spokojený.Někdy mě šoupne do pokojíčku k ségře(3)a bráchovi(10)a tam jsem nejspokojenější.Oni si mě všímají ukazují mi hračky apovídají si se mnou a to já přece chci.Večer mám nejradši to jdeme kupa pupa.Sotva mě mamča položí na pračku začnu se řechtat a kopat nohama div nespadnu.A co teprve když slyším napouštět vanu to začnu kecat a kecám celou dobu co jsem ve vaně.Mamka na mě dělá blbosi a polívá mi bříško a to mám rád.Horší to je ale s vyndáváním.To už se mi nelíbí.Někdy nechám mamku ať mě mamasíruje,ale většinou křičím do té doby než mě přenese do svojí velké postele a tam mi dá svůj teda můj cicinek.Vždycky si ho pořádně chytnu-to aby mi neutekl.A jak se pořádě napapám tak už se mi klíží očka.Mamka mě pak přenese do mojí postýlky která už se mi tak nelí jako ta maminčina.Tak křičím a volám,že chci pryč.To ale maminka nepříjde hned a to mě ještě víc nazlobí.Nakonec se ji mě zželí a příjde mi dát dudlíček a pár pusinek.To mi na chvíli stačí a potom zas spustím famfáru.A tak to skouším asi půl hodiny co kdyby si to maminka dneska rozmyslela a vzala mě k sobě do postele.Ale většinou to nezabere.Nakonec vždycky usnu.Jen někdy večer mě bolí bříško ani nevím s čeho.To mě pak maminka nosí a masíruje,ale to nepomáhá.Tak mě položí na podložku a strká mi nějakou divnou věc tam jak kakám a to vždycky zabere.Pak jsem tak unavený že musím usnout i kdybych nechtěl.A to pak je maminka spokojená že má čas na tatínka který se někdy na mě zlobí.Prý mamku zlobím a ona je pak unavená a nechce mu dávat pusiny.Zato já ale přece nemůžu že?Tak se loučím mějte se tu všichni krásně já musím jít jinak mě mamka přetrhne.Pa Tomulka s mamčou Jančou

Vložit nový komentář