Z deníčku malého Vrabčáka - 2.týden

Rodičovství

Tak ve čtvrtek už mi byly dva týdny ! To to letí, za chviličku už tady budu běhat :o) Byli jsme u paní doktorky na kontrole. To jsem ale vyrostl ! Už vážím 2,82 kg, což je o celých 10 deka víc, než když jsem se narodil. A vůbec jsem u paní doktorky nebrečel ! Tak nás s maminkou paní doktorka pochválila a za týden se zase mám přijít ukázat a zvážit.

Maminka si konečně vybalila taštičku s dárečkama, který jsme dostali v porodnici „od sponzorů“. Tak přímo pro mě tam bylo chrastítko a hezký bílý bryndáček s buřinkou (chichi, bryndáčky jsme museli přikoupit a maminka mi je dává při každém krmení, protože jak teď dobře papám tak si hodně ublinkávám. První dny mě musela pořád převlíkat, protože jsem měl od toho blinkání mokrý límeček na košilce a kšandičky na dupačkách. Teď už je máma zručnější a vždycky to včas zachytí :o)) Pak v tý taštičce byly nějaké věci ne přímo pro mě, ale na mě - kalhotky Pampers, čistící ubrousky, pak pro maminku nějaký vložky a prášek na praní. A pak tam byl od HIPPu nějaký čajíček pro maminku (prý byl moc dobrý) a čaj na spokojené bříško pro mě. Jenže ten mi maminka zatím nedala, protože mě jenom kojí. Ani nevím, jestli vůbec máme doma nějakou lahvičku ! A od toho HIPPu ještě přesnídávka, ale na tu si musím počkat do 6 měsíců (maminka hned kontrolovala trvanlivost, protože kdyby to na mě nepočkalo až to budu moct papat, tak by mi to určitě snědla :o). A ještě tam byla plastová lžička. Ta se hodí, protože paní doktorka mi napsala nějaký kapičky. To musí maminka vždycky odstříkat trošku mlíčka na tu lžičku (chichi, já se jí přitom kroutím v náručí), pak na to kápnout a propašovat mi to do pusinky. Samozřejmě to hned vypustím zpět, maminka to do lžičky chytne a šoupne mi to zpátky, a takhle to uděláme několikrát, než mi přece jen něco v tý pusince zůstane :o)) A pak různý olejíčky do koupele, ale to si musí maminka nejdřív pořádně přečíst jak se to používá.

Tak a už jsme u toho koupání. Představte si, už nevřeštím ! Tatínkovi v hospodě jeden pán poradil, ať mi dávají do vaničky hodně vody, ať si v ní můžu plavat. Maminka mi dávala jen maličko jak jí to radili v porodnici. Takže máma nebo táta mě drží jen za hlavičku a já se pěkně celý ponořím a vůbec mi není zima a kopu nožičkama a dělám tempa a docela se mi to i líbí. Akorát když mě maminka myje a drží mě jen jednou rukou tak to se bojím že mě upustí a tak ručičkama vyrovnávám rovnováhu a mrskám sebou. Ale při utírání a oblíkání brečím pořád, já při tom koupání totiž vždycky dostanu hrozný hlad. Mamince radili, ať mě koupe dřív před jídlem, jenže já mám prostě hlad pokaždé když mě vzbudí :o))

No a při papání vymýšlím další rošťárny. Na začátku se hrozně vrtím, točím hlavičkou na opačnou stranu, strkám si do pusinky ručičky, strhávám si bryndáček, prostě dělám všechno pro to, abych maminku potrápil a nemohla mi strčit bradavku do pusy. Taky se ze začátku vůbec nechci přisát a vydávám při tom hrozné zvuky. Jak jsem už psal, skoro nebrečím, ale při tom krmení hýkám jak oslík a chrochtám a vrčím, až je maminka zoufalá, a to nejvíc v noci. Jak se tak s maminkou pereme tak většinou vzbudíme taťku a ten se pak na maminku zlobí, že mě neumí nakrmit :o)) Když už mě to praní přestane bavit tak se konečně přisaju a spokojeně papám. Ale stejně u toho mlaskám, chroptím, prdím, škrundá mi v bříšku, škytám, funím, frkám, až se jednou maminka rozesmála a říkala mi: a uchem ně co neumíš? :o)))) Cheche, ještě je sranda při přebalování. Maminka už mi dává na pindíka pozor, abych jí v nestřeženém okamžiku nepočůral, jenže minule jak jsem začal čůrat tak ten pindík chytila a bezmocně koukala, kam ho má namířit :o) Takže stejně bylo nakonec všechno mokrý :o)) A povedl se mi vrcholný kousek. Maminka mi zvedla nožičky a natírala mi zadeček krémem. A já v tu chvíli pšouk a kakanec dolítl nejen na podlahu, ale taky na tátův ručník na topení :o))) Juj, to byla sranda :o)

No a jinak drandíme venku s kočárkem, když je hezky tak spinkám v kočárku na zahradě. To pak se probudím a mám hrozitánský hlad, že bych maminku celou snědl. Paní doktorka mamince říkala, že je fajn, že nemáme doma moc vedro (je tu mezi 19-20 stupňů, v noci tak 17-18) a budu pěkně otužilý. Akorát prý mě má radši na doma víc oblíkat a dávat mi lehkou čepičku. Chichi, když mi maminka tu čepičku zapomene na papání sundat, tak já si pak do ní nablinkám :o)) A to je problém, protože máme jen dvě, ostatní jsou mi totiž zatím hrozně velký.

Mimča, kdo je s váma kromě maminky doma? My jsme skoro celý den sami. Sice taťka je doma taky, ale má tady zedníka, který pracujena baráčku v patře (a taky na mém budoucím pokojíčku), takže mu většinou pomáhá - míchá maltu nebo jezdí někde po nákupech. Ale vždycky si najde přes den čas, aby se se mnou přišel pomazlit, a když to jde, tak třeba mamince pomůže s vařením (hihi, a maminka pak musí uklidit kuchyň :o) a taky s náma někdy chodí na procházku nebo k paní doktorce. Večer si s tím zedníkem zajde na pivo a pak pospíchá, aby byl s náma při koupání. Jinak kousíček od nás bydlí babička s dědou a s tetama, takže ty s námi chodí na procházku nebo za námi chodí na chvíli večer. Jelikož ale přes den většinou spím, tak má maminka čas všechno udělat, dokonce už mi dopletla i ponožtičku, kterou nestihla než jsem se narodil, a taky třeba upekla koláč a taky občas cvičí. Hihi, z toho jak se pereme při kojení a jak se při tom nade mnou hrbí ji totiž pěkně bolí záda.

No tak se mějteee, já už mám totiž hroznej hlad a tak bude zase trošku praníčka a mučeníčka s maminkou :o)))

Ahoj Váš
Vrabčák

Váš příspěvek
Milada01
Kecalka 174 příspěvků 23.09.02 14:18

Ahoj Vrabčáku Jíro!
Mně je dnes 5.týdnů, do poradny pro kojence chodíme jednou za čtrnáct dnů, takže jdeme tuto středu, maminka už je moc zvědavá, kolik jsem přibral, protože jsem prý Otesánek a za chvíli sním ji i tátu (no to asi ne). Za minulých 14 dnů jsem přibral 60dkg a sestřička mě moc chválila.
My jsme od sponzorů při odchodu z porodnice dostali v kufříku asi ty podobné věci a lžička od Hippu slouží ke stejným účelům jako u Vás - na kapičky. Já je zatím vzorně polykám, i když teď jsem začal máchat ručičkama, takže mi je mamka musí přidržet. Jinak maminka pije čaj pro kojící matky, aby mi pomohla s prdíkama.
Já jsem dnes pokakal koberec. Mamka mě totiž vždycky nosí umýt prdelku do koupelny a dnes, když jsme se vrátili z procházky, objevila na koberci pěkný kakánek zřejmě co jsem cestou upustil ráno. Tak musela vzít Tep a vyčistit to. Vzala to celé kolem přebalováku, protože tam občas dolétne moje čůrání, ale už na mě vyzrála, jelikož mi při přebalování přehazuje přes pindíka plenku, tak už nemůžu závodit, kam nejdál dočůrám.
My jsme doma také sami, mamince to vyhovuje, tatínek chodí až večer na koupání, ale o víkendu se vždycky užijem.
Taky už nechci moc chodit spát, včera mě uspával táta, musel si mě vzít do ložnice, ale já ne a ne usnout. Nakonec maminka uznala, že pokud mi ještě nedá najíst, tak prostě spát nebudu. Zato jsem ji v noci vzbudil na kojení už jen jednou.
Tak se měj Vrabčáčku moc hezky i vy, ostatní miminka a zase si napíšem.
Maminka Milada zdraví Tebe i Tvoji maminku Jiřinku.
Adámek (5týdnů)

BB
Povídálka 21 příspěvků 23.09.02 17:06

Ahoj Jiřinko. Moc gratuluju k chlapečkovi. Hrozně ráda jsem četla tvoje Naivní káčátko, dokonce mám doma všechny vytisnutý a občas si je pročítám.Zrovna nedávno jsem četla, že máš termín někdy na začátku října, tak jsem si říkala, že už se ti to blíží a jakpak se asi těšíš a tak… A když jsem se po delší době dostala na stránky, tak koukám, že už jste doma, zdravý a šťastný. Chtěla bych ti moc poděkovat za všechny ty podrobnosti o porodu a porodnici v Motole, já tam totiž taky jednou budu rodit, a doufám, že příští rok. My zatím ještě mimi nečekáme, ale právě se na něj chystáme, tak doufám, že to co nejdřív vyjde. No a nejbližší porodnici budu mít Motol, tak ještě jednou děkuju za všechny detaily.

Zatim čekatelka Blanka.

Barcaz
Kecalka 108 příspěvků 23.09.02 21:00

Ahoj Vrabčáčku a ostatní miminka a maminky,
My se taky hlásíme. Tenhle týden jsme s mámou stihli hromadu věcí:
18.9.02 - můj veliký den: mám svátek a děkuji všem moc za blahopřání a dárečky a blahopřejné SMSky. Zároveň jsem ode dneška kojenec!! Jsem už veliký kluk!! Byl jsem se zvážit v nemocnici s mámou a mojí slečnou na hlídání u jedné hodné paní doktorky, abychom zjistili, kolik vypiju při kojení - snažil jsem se a vypil jsem 90 ml za 10 minut, což je OK a máma má tudíž mlíčka dost na to, abych netrpěl hlady. Takže teď už víme že hlady nepláču.
19.9.02 dneska se na mě byla podívat porodní asistentka, která mi měla pomáhat se narodit, kdyby taťka nemohl nebo nestihl přijet. Moc jsem se jí líbil a odnesla si mojí fotku (vždyť jsem říkal, že jsem hvězda!). Taky nám poradila některé věci, aby mě nebolelo bříško a byl jsem klidnější.
20.9.02 ? můj další veliký den: mám dneska narozeniny ? je mi právě 1 měsíc!! Taky jsem se byl zvážit u mojí paní doktorky a za 5 dní jsem přibral 250 gramů! A dneska odpoledne a v noci mi obzvlášť chutnalo, takže jestli to takhle půjde dál, bude ze mně pěkný buclík. Dneska a přes noc mě pomáhá chovat teta Míša, jelikož taťka je na pár dní pryč a tak se rozeběhla velká hlídací akce. Každý den i noc s námi někdo bude, protože kolika je ošklivá věc a být na ní sám není dobré.
21.9.02 dneska jsme měli návštěvu - přišli se na nás podívat Kracíkovi, od kterých mám postýlku a kočárek a golfáče a ještě jiné věcičky. Taky mi přinesly dárečky a blahopřání, ale já jsem jenom brečel ? kolika je kolika a brekot se musí pravidelně zachovávat, jinak to nejde? Dneska přišla pomoct hlídat teta Dráča a máma se konečně trochu vyspala, zato Dráča ne. Ta se musí dospat přes den.
22.9. a 23.9.02 V neděli a v pondělí hlídá teta Janča (taky se máma v noci vyspala), odpoledne přišla na návštěvu babička Maruška a pomáhala mě chvat a uklidňovat a mámě vyžehlila prádlo. Pak ještě přijel děda, aby zkontroloval jak jsem vyrostl. Táta přijel až navečer a taky mě choval a uspával.

A co už umím? Hodně koukám kolem sebe, vydržím déle vzhůru a v sobotu jsem ležel asi hodinu na bříšku a jenom otáčel hlavičku a vůbec jsem nebrečel!! Dokonce to vypadalo, že se mi tahle pozice líbí. Taky mám v obýváku jeden oblíbený obraz a na něj pořád koukám, hrozně mě zajímá.

Zatím ahoj Kryštůfek a máma Barča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.02 17:59

Ahoj kamarádi,

já se taky musím pochlubit - v pondělí mi bylo 6 týdnů. U paní doktorky mě změřili a zvážili a světe, div se! rostu jako z vody - mám už 4,62 kg a 53 cm. V průměru tedy přibírám 30 dkg týdně, což je naprosto v pořádku (vždyť mě mamka taky pěkně krmí!). Už mám všude faldíky, mamka se směje, že mám barokní ručičky, jako od Rubense :)

Už taky jenom nekřičím, když jsem vzhůru, ale když jsem napapaná a přebalená, tak si s mamkou povídáme a hrajeme. Můj nejlepší kamarád je ale fíkus, pod kterým mě mamka přebaluje.

No a k tomu taťkovi - samozřejmě, že musí chodit do práce, ale snaží se každý den být doma na koupání a přes víkend celé dny, takže si ho užiju. Taky moc pomáhá mamce - hlavně s nákupy a dokonce s vařením (i když jako u Jiřinky pak mamka uklízí kuchyň, hihi). S taťkou je ale báječné, že se mnou dělá vylomeniny (letadlo, houpačku atd.), a to se mi strašně líbí.

Už jsem se naučila taky usínat v postýlce, vždycky jen chvilku brečím, aby mamka věděla, že mě má a potom párkrát vyplivnu dudlíka a nakonec stejně usnu :). V noci se budím už jen dvakrát (tak po 4 hodinách), takže se i mamka s taťkou jakž takž vyspí. Já se samozřejmě vyspím dost přes den, to oni nemůžou :).

Takže kluci, mějte se, mamka pozdravuje vaše mamky a těšíme se na další pokec!

Viktorka (s mamkou Bublinou)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.09.02 19:07

Ahojky partičko,
tak já pořád nejsem mezi vámi,ale jen zprostředkovaně přes mamku Kláru. Jak jsem se minule ptal na nejlepší paní doktorku, tak už mám tip.Ony totiž tady u nás jsou jen 3paní doktorky, takže výběr není tak složitý.No a tip mám od sestřičky mojí maminky,která mi pomáhala, abych byl vůbec počat.Takže asi zítra se tam s mamkou půjdu podívat a přihlásit.
Ještě jsem se chtěl zeptat, co vám sestřičky a paní doktorky radily na ty bolavý bříška, protože mě všichni okolo děsně straší, že si určitě užijem.Mamka je už lehce nervózní, co bude, tak bych ji chtěl trochu ujlidnit, že se všechno dá nějak zvládnout....­..prosím , prosím, jaké máte fígle?
Tak zatím papa a brzy Adam/Marek (36.týden) (bývali doby Matouš, Šimon, Tomáš,Martin)

Barcaz
Kecalka 108 příspěvků 27.09.02 20:19

Ahoj Klárko, co se týče bříška, mám jen jednu radu - sice můžeš vyzkoušet všechno, co ti kdo poradí, ale pokaždý zabere něco jiného (nejlíp tak ještě kapky SAB Simplex) ale jediná rada nakonec je - musíš to prostě vydržet, než to přejde samo. Mě hodně pomohlo kromě kapek pro Kryštofa nepřejídat se a vynechat všechno, co obsahuje čokoládu. Ještě ti příště napíšču víc, ale už musím jít vzbudit a nakrmit „divou zvěř“. Barča

Barcaz
Kecalka 108 příspěvků 28.09.02 12:13

Ahoj, tak jsem zase tady a tentokrát s radama jak na kojeneckou koliku. Volala jsem na dětskou pohotovost, doktorce, na linku kojení, známým a kamarádkám, pátrám na Internetu a co jsem kde našla a slyšela nebo co mi kdo poradil vám předkládám. Třeba se to některé z vás bude hodit.
Vyzkoušela jsem už tohle:
kapky SAB simplex, gel proti nadýmání, čaj fenyklový a Větrníček pro sebe i pro Kryštůfka, čaj pro kojící matky od f. HIPP, odkrkávání po prvních minutách kojení, cvičení s nožičkami, masáž bříška, rektální rourku, polohování, podkládání nožiček aby je měl Kryštůfek skrčené, sezení v klokance i autosedačce či na nás, různé polohy při nošení, dudlík, konejšení a chování, zpívání, mluvení, rytmické zvuky - fén (prý i vysavač a pračka), přísnou dietu (ale tu jsem nevydržela moc dlouho, mám pořád hlad) - dávejte si pozor na mléko, máslo, džusy, chleba, hrozny, meloun, pití s bublinkami, přejídání a jedení hodně různých věcí najednou, sušenky a oplatky, zahuštěné omáčky, zeleninu. Jenom umělou stravu jsme zatím nezkoušeli, taťka je alergik a tak se bojím, aby Kryštof neměl např. ekzém.
V knížkách jsem se ale dočetla jednu věc - neví se, co přesně to vyvolává, proč by to mělo miminko jenom někdy nebo pravidelně, když člověk jí, pije a dělá ty samé věci (když jsem s ním doma, na různorodost opravdu nemám čas). Není to nemoc, ale rodičům pomůže, když o tom můžou mluvit jako o kolice.

A pomoc pro mě, zoufalou matku? Internet a hlavně o tom mluvit s kýmkoliv, je mi pak líp. A pak taky nebýt s tím doma sama, někoho si pozvat na ty krizové hodiny. Jestli někdo znáte něco dalšího, tak napište, třeba ještě na něco přijdeme. Barča

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.09.02 18:55

Ahojky BArčo,
díky za rady,už je tisknu.....doufám, že je nebudu potřebovat, ale co kdyby......kdyby totiž zažívání zdědil( a to po tátovi :o) asi bychom si tedy opravdu užili.Už teď ho připravuju, že tohle budou tedy mižské záležitosti, tak ať se snaží.Ale zas nechci být krkavec a alespoň mu dám radu :o)
Díky moc a kdyby někdo věděl další.......Papa Klára +Adam (36.t.)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 29.09.02 20:23

Ahoj!

Mám tip pro všechny, kdo prožívají takzvanou „kojeneckou koliku“ - tedy miminko nepláče, ale přímo řve, ať děláte, co děláte, a to pravidelně ve stejnou dobu a bez zřejmého důvodu. Kdo to zažil, ví, o čem píšu. Jediné, co naší holčičce i nám pomohlo, bylo nošení v šátku (Vatanai - informace na něm jsou na internetu www.vatanai.cz). Chce to chvíli trpělivosti, rytmické pohupování (ideální je sedět na balónu - power ball) nebo svižnou chůzi a k tomu třeba poplacávání po zadečku. Sice se nadřete, je dobré, když Vás má kdo vystřídat, ale pro nás to byla spása. Nosili jsme takhle celé večery (až do půlnoci) zhruba tři měsíce - chvíli trvalo, než jsme přišli na to, že to pomáhá, později stačilo kratší nošení a teď už jsme chvíli bez nošení (Miminku budou čtyři měsíce) a vracíme se k němu jen ve výjimečných situacích - po očkování apod.

Hodně štěstí v utěšování!
Alice

Vložit nový komentář