Z deníčku malého Vrabčáka - 37. týden

Rodičovství
  • emimino
  • 24.05.03

Tak si představte, já už kakám do nočníčku! Ale samozřejmě pořád taky do plínky, chichi, když mě mamka na nočník zrovna včas nepo:,(í. Já totiž teď kakám skoro po každém jídle a dost u toho funím, tak není problém to vysledovat. Mamce se to sice zdá divné, že kakám třeba 4x denně, ale musím si přece uvolnit bříško, když jdu zase papat, ne? Když mě mamka dá včas na nočníček a mně se to povede, tak to hned pozná, chichi, musí totiž sedět u mě a ukazovat mi knížku, aby mě zabavila, a já pořád poněkud smrdím :o)) A pak mě strašně moc chválí, jak jsem šikovný chlapeček.

Prý teď žeru jako bezedný. Přes den vydržím sotva tři hodinky a už bych snědl mámu i se lžičkou. Taky říkám první opravdové slovo, a sice HAM. Mamka souhlasí, že je velice užitečné, hehe. Používám ho, když mám hlad, při krmení když otvírám pusinku a taky někdy když vidím někoho jiného jíst. Když už jsme u mluvení tak žvatlám pořád, ale prý nějakou svojí řečí, takže mi moc není rozumět. Nejčastěji je z toho rozpoznat KAKAJA (hehe, že by inspirace mým kakáním?) a JEJE a HEJE a DRRRRN a taky ještě pořád říkám to svoje OKUN. A když házím balon tak se mi někdy povede HOP.

Vyrostl mi třetí zoubek, konečně taky nahoře. Ale překvapivě je to dvojka, hehe, a na ty spodní jedničky mi moc nepasuje, takže když chci zkoušet skřípat zoubkama, tak musím zkřivit pusinku a vypadám prý jak opičák. Mamka říká, že ty další zoubky musí taky vylézt každým dnem, ale zatím jsem měl pokaždé rozestupy aspoň měsíc, takže uvidíme.

Lezu čím dál rychleji a pomalu se ze mně stává neřízená střela, hehe. To mně třeba mamka nechá mimo ohrádku - hned vedle ohrádky proti gauči mám „nehlídaný“ prostůrek z písmenkového puzzle a vedle je sundaná korbička kočárku, v ní mám naházené hračky. Tak já si hezky hraju, většinou lezu do toho kočárku, sedám si u něj a stoupám, tak akorát mamka trne, aby se to se mnou nepřevrátilo. Jednou jsem dovnitř dokonce zahučel po hlavě, ale jak jsem tak visel s nohama ven tak jsem řval a mamka mě hned přiběhla zachránit a nic se nestalo. Taky si někdy sednu, ale pak na to zapomenu, opřu se, žuchnu, zaduní to a rozeřvu se. Takže si hraju, mamka se vyvaluje na gauči a hlídá mě a běhá mě zachraňovat. No a najednou mi zablejskne v očíčkách a šupajdím na průzkum. Mamka to zpozoruje, když mizím za křeslem nebo v kuchyni. Akorát jsem ještě nic moc nevyvedl, mamka mě s mohutným nenene včas chytne, ale když nic neprovádím, tak mě sleduje, co budu dělat. Tak třeba se mi líbí takové hnědé krabičky na zdi. Strkám do nich prstíčky, jsou totiž akorát v mojí výšce, ale nic to nedělá. Jsou v nich nastrkané takové bílé ksichtíky a já se je snažím vydloubnout, jenže mi to nejde. Akorát občas mamka ty ksichtíky nějak vyndá (musím se příště dívat jak to dělá) a strčí tam nějakou šňůru a třeba luxuje. Fakt podivné. Nebo jdu na výzvědy do kuchyně. Mám hrozně rád lednici, takže k ní dolezu, kleknu si a pusinkuju mrazák. Hihi, já totiž vím, že v těch místech za dvířkama je schované moje papáníčko :o) Nebo strkám ručičku do díry mezi velkým mrazákem a zdí. Tam je totiž parádní špína, mamka tam ruku ani nestrčí, takže tam nemůže uklidit, hehe. Taky jsem ošahával takový hezký držátko, též akorát pro mě ve správné výšce. Jenže pak jsem asi za něco zatáhl, protože najednou na mě vyjel šuplík s utěrkama a já se tak lekl, až jsem pod něj zahučel.

Když mamka vaří, tak mě schválně nedá do ohrádky, protože bych tam ječel, a nechá mě ťapkat po kuchyni (ale to je pak vaření fofry fofry - pozn. mamky). Taky se mi líbí koš, čouhá z něj takový šustivý igelit, takže za něj tahám a už jsem ho kus odstěhoval. Ale bohužel se mi ještě nepodařilo ho vysypat, je na mě moc veliký. Jednou jsem si takhle vykračoval po kuchyni a zrovna jsem si hezky ublinknul, hehe a pak jsem tím blinkáním pěkně prolezl a měl jsem to rozmáznutý na celý nožičce, chichi. Mamka pak vytírala, ale když to uschlo tak jsem tam znovu ťapkal a umazal jsem se stejně jako před tím, tak říkala, že se na nějaké uklízení může pěkně vyprdnout.
(Pozn. mamky - když už jsem nakousla ten úklid: já celkem zvládám to, co je viditelné na první pohled, takže to tu vypadá relativně uklizené, kuchyň a prádlo zvládám průběžně bez problémů, ovšem nějak mi tu přerůstá přes hlavu špína. Abych tu šůrovala s hadrem na to kašlu, akorát mě vždycky dojme, co Jíra objeví - viz třeba ta díra vedle mrazáku, fujky fuj. Takže tak 2× za týden vyluxuju, 1× za 14 dní a vytřu a to je všechno, takové ty detailní úklidy dělám až když narazím na něco fakt neúnosného).
Ale my tu moc nebezpečných věcí nemáme, mamka mě tahá pryč spíš preventivně (dokonce téměř všechen nábytek má náhodou kulaté rohy, aniž bychom se o to nějak extra snažili - pozn.m.). To u babičky to bylo jiné, tam jsem během chvilky probral celou poličku s videokazetama a když jsem se řítil ke kytce, tak jsme radši šli ven, hehe.

Večerní usínání je děsná sranda. To se okamžitě postavím v postýlce a koukám ven. Akorát mamka už to vychytala, nechodí mě položit, ale nechá mě být, až padnu vysílením. To většinou začnu nadávat, takže mě uloží na záda (jo, opravdu na záda, protože na bříšku jsem hned na ručičkách a stojím, ale ze zad se převrátit bych musel odkopat deku a to už nemám sílu). Já většinou ještě chvilku kňourám a usnu. A mamka mě jde zkontrolovat a já si pěkně chrupčím na bříšku, hehe, prostě těsně před usnutím se překulím, protože se mi na bříšku spí pořád nejlíp. Jednou jsem byl dokonce tak unavený, že jsem usínal už u kašičky, ani jsem ji nedopapal a usnul hned aniž bych si stoupal. Ale to jen jednou a jinak si musím aspoň chvíli postát. Poslední dobou spinkám tak do 4 hodin, nasosám se od mámy, spinkám hodinu, nasosám se znovu a definitivně se probouzím okolo sedmé. Pak ještě chvíli lezu po spící mámě, než ji konečně pořádně proberu - někdy jí musím strčit smradlavý zadeček k nosu, aby se konečně probudila - a okolo osmé vstáváme.
Jinak přes den si stoupám pořád, hned jak dolezu k něčemu, o co se opřu. Třeba o gauč, mamce o nohu, o ohrádku … V podstatě skoro pořád stojím. Mamka už mi taky chtěla dát botičky, jenže ty co mi donesl Ježíšek jsou moc velké a zakopávám o špičky a nejde mi v nich si stoupnout. V jednom časopise mamka četla, že se s botičkama nemá pospíchat, ale dávat až na první krůčky, ale paní doktorka zase říkala dávat botičky, tak si vyberte. Já je teda zatím nenosím, mamka se pořád nemůže rozhoupat, jestli koupit menší, nebo chvilku počkat, až mi doroste tlapička. Je fakt že se mi chodidla divně kroutí, když si stoupám, no prostě nevíme. Když mě mamka drží, tak už trošku ťapu. A dělám obrovský kroky jak čáp a táta se zase směje, že chodím jak baletka :o)
Taky chodím s mamkou na záchod. To je vám sranda, vždycky si sundá kalhoty a sedne si na takovou divnou bílou židli. A já pod mamku lezu a šplhám jí po noze, hehe. (pozn. mamky - zkoušely jste někdy se na WC utírat a oblíkat s dítětem visícím na noze? Dobrá sranda, vřele doporučuju). A taky je dobrý, že když tam mamka sedí, tak můžu utéct a nedosáhne na mě. Takže jsem přelezl do koupelny a fascinovaně koukal, jak se točí prádlo v pračce, nebo za rohem olizoval boty :o)

A mám novej kočár! (ehm, z druhý ruky po kámošce, přišel mě na tisícovku a sama bych stejně lepší nevybrala - pozn. mamky) Mamka starý kočár rozebrala, sundala z něj všechno hadrový a odložila ho, až prý bude čas, tak ho umyje a připraví pro miminko. Ten můj nový je sporťák, i když žádnej sport v něm stejně dělat nejde, třeba hrát volejbal, no ale prostě se mu tak říká. Můžu se tam krásně pohodlně vyvalovat, ale bohužel jsem připoutanej, takže nemůžu vystupovat za jízdy, škoda. Taky jde přehodit rukojeť, takže nemusím pořád koukat na mámu, ale můžu jet hezky popředu a všechno vidím. Jsem v něm moc spokojený, akorát mamka říká, že se víc nadře, protože je těžší než ten původní, aby byl víc stabilní, a taky má menší kolečka, takže na těch našich rozbitých cestách to jde hůř, ten starý kočár byl lehoučký a jezdil skoro sám. Ale tatínek je s tím novým kočárem moc spokojený a chodil se mnou na procházku skoro každý den a vždycky mi dal líznout piva, mňam. Mamka zatím mohla doma lenošit nebo uklízet nebo psát na počítači nebo co se jí zachtělo.
A taky máme konečně venku pořádný schody. Tatínek na ně udělal šikovný kolejnice, takže už mamka nemusí s prázdným kočárkem, ale pěkně mě naloží už v předsíni a hned drandíme. Akorát škoda, už tam nemůžu průzkumničit, jako když mě tam mamka odložila a šupajdila pro kočár, ale co, já si to tam prozkoumám jindy, třeba když je máma na záchodě, hehe.

Jo mimochodem já si hrozně rád hraju s lahví od piva. Akorát za chvilku se začnu vztekat, když už z ní všechny zbytky vylížu, tak mi ji táta musí sebrat, abych ji vzteky nerozbil, hehe. A taky není špatná plastová láhev třeba od minerálky (ale musí být odšpuntovaná), na to se hezky troubí a taky jsem do ní zpíval.

V neděli jsme byli u babičky na zahradě. Představte si, mamka mě tam pod stromem v kočárku krmila a na ruku se jí vykadil pták!!! A taky trošku na kočárek, ale naštěstí ne na látku, tak to šlo otřít. No fuj, kdyby to šlo o kus vedle tak bych to měl na hlavě! Ble ble ble fujky fuj. Tak vidíte, my mysleli, že když jsme Vrabčáci, tak jsme s ptáčkama kamarádi, a oni na nás takhle. A jinejm zpívají!
A pak ke mně do kočárku skočila kočička. Ještě měla obrovský bříško, ale teď už nemá, protože má tři koťátka. To jsou takový ťutínka maličký, dvě bílý a jedno trojbarevný májový. Mamka mi je ukazovala, jenže strašně mňoukaly a kníkaly a brečely a vůbec dělaly hroznej randál a to já nemám rád, tak je zase honem rychle uklidila, abych se nerozbulel, hehe.
Mamka vždycky u babičky dostala zmrzlinu, takže to znamenalo, že já jsem dostal taky. Nejdřív borůvkovou, a to je snad ta největší mňamka, jakou jsem kdy jedl (ale to taťkovo pívo je taky moc dobrý), a když došla, tak ještě vanilkovou. Mamka říká, že v takovémhle množstvíčku mi nemůže uškodit, tak se se mnou vždycky pěkně rozdělí, to se mám, co?

Tuhle jsem hrozně nadrobil při papání piškotek a pak jsem to roznosil na oblečení, tak mamka zkusila, jestli už jsem hrdina a šla pro lux. No, teda, nejsem. Jakmile se ta potvora rozeřvala tak jsem si stoupl ke gauči a tak strašlivě jsem plakal, že to mamka zase honem vypnula. Pak ten lux odložila do kuchyně, že až usnu, že ještě vyluxuje chodbu, tak jsem tam přilezl a prohlížel si ho a dokonce mu opusinkoval hadici. Ale jak se rozeřve, to já se prostě bojím a basta.

Minulý čtvrtek jsme byli v Motole na tom vyšetření. Tak hrozný to nebylo, ale zařval jsem si u toho pěkně. Museli jsme hrozně brzy vstávat, protože jsme tam měli být už v 7,15. Mamka nás tam s tatínkem odvedla, ale protože by to mohlo být nebezpečné pro Drobečka, tak jsme šli dovnitř sami a mamka čekala nahoře v hale. Nejdřív jsem se o všechno zajímal a byl hodný. Jenže pak mě musel taťka chytit a přišly dvě sestřičky a taky mě chytily a to už se mi teda nelíbilo a tak jsem začal řvát a jedna z nich mě bodla do ručičky. Skoro to nebolelo, ale co mě mají co násilím držet, ne? A taťka mě hned pochoval a bylo to dobrý. Taky nám říkaly, že máme za 3 hodiny přijít znovu na to vyšetření a že mě mamka radši nemá celý den chovat a přebalovat, protože budu čůrat tu látku, co mi píchly do ručičky a kvůli Drobečkovi. Tak jsme vyjeli výtahem nahoru za mamkou a jeli jsme něco zařídit autem a pak jsme se zase vrátili na to vyšetření. Taťka mě v autě přebaloval, chacha, jenže zrovna jsem měl plnou plínku bobků a v tom autě se rozkutálely, tak je taťka lovil rukama a házel ven do kanálu :o))) Pak jsme ještě šli do restaurace, všichni jsme se najedli, já tam trošku pokřikoval a mamka nás zase opustila a jeli jsme dolů na to vyšetření. A to se mi ale vůbec nelíbilo. Táta mě položil, držel mi nožičky a další dvě sestry mi zase držely zbytek tělíčka. Pral jsem se ze všech sil, ale bylo to marné, tři dospěláky prostě nepřeperu, tak jsem aspoň nadával, co jsem mohl. Pak mi další paní ukázala hracího medvídka, tak jsem se chvíli uklidnil, jenže pak jsem si zase uvědomil co se mnou dělají a ječel jsem dál. Trvalo to docela dlouho, asi 20 minut, no naštěstí mě nafotili všechno co potřebovali a pak už jsme mohli jít. Mamka prý byla nervózní jak před zkouškou, no a už z dálky poznala, že se blížíme, protože jsem ze všech sil nadával. A pak mě ani nemohla pochovat, protože nesměla, tak si ke mně sedla ke kočárku a utírala mi slzičky a šeptala bobísku můj maličkej a skoro bulela taky. A pak už jsme šli domů, hurá. Výsledky nám pošlou poštou a když to bude v pořádku, jako že prý asi jo, tak už tam nikdy v životě nemusím. Ale pořád ještě nic nepřišlo tak pořád na tuty nevíme.

Tak papa váš trojzubec Jíra

Od mamky: Tak jsme se s drobečkem zdárně dohrabali do 11.týdne. Byli jsme na kontrole a na ultrazvuku, jejej ten je čiloučký! Akorát jsme s doktorkou pořád řešily takový banality jestli jsem 11+0 nebo 10+6 až jsem se já trumpeta zapomněla zeptat, kolik vlastně drobeček měří. Taková důležitá věc!
Jinak od minula se váha ani nehla, takže stále -2 kg oproti začátku, oproti loňsku dokonce -5. Pachutě a únava pořád stejně hrozný, chodím spát hned po Jírovi, jím už zase jen rohlíky, nevím co pít, všechno mi vadí. S nadějí očekávám začátek 4.měsíce a doufám, že se to zlepší, jak všichni předpovídají a koneckonců s Jírou se to tou dobou opravdu zlepšilo. Akorát žádný návaly energie se u mě s Jírou nekonaly, unavená jsem byla pořád, už bych skoro trochu energie dodat potřebovala. Pupík už pomalu roste, na centimetry sice ještě ne, ale už to není měkká pneumatika, ale pěkně pevná. Spát na břiše už moc nemůžu, takže hledám jiné polohy.

Kdo by se chtěl pokusit o odhad pohlaví, napíšu všechny indicie co vím:
Dle jedné metody tady z emimina a podle toho, jak byl nov po Jírově narození, by další miminko mělo být opačného pohlaví, čili holka.
Dle jiné metody z emimina když je matce 32 a početí v březnu tak by to měl být kluk.
Hm, 50:50.
Prý je ještě nějaká teorie s úplňkem při početí, ale úplněk byl 12. den mého cyklu a těžko říct, jestli bylo početí 11. nebo 13. den, bohužel data „pokusů“ zapsány nemám, ten 11.den pokus byl, ale dál už nevím.
Vadí mi hořká a sladká chuť a ještě spousta dalších, nemůžu mlíko (ani ochutnat), jogurt, banán, sladký pití, ovocný čaje, černý čaj, i citron je mi moc hořký, nevím co pít. To bylo při Jírovi dost podobné.
Náš skvělý tatínek (samozřejmě Jírův, ne můj) mi nakoupil tři druhy kyselých rybiček, ale stejně mi všechny přišly hořké a nemohla jsem nic. Teď jím nejčastěji rohlík s máslem, sýrem, salátovou okurku a rajče (když je to řádně osolené, tím líp). Ještě snesu těstoviny, ale na vaření vůbec nemám energii. Když Jíra odpoledne usne, s chutí usnu taky.
Sen jsem měla takový, že jsem byla na ultrazvuku a v ordinaci jsem přebalovala Jíru. Takže pindík tam byl, ale těžko říct, zda Jírův nebo drobečkův. Stejně si myslím, že to bude zase kluk. A žádný další pokus o holku nebude, jako naši, pořád chtěli chlapečka a jsme čtyři holky.
Jen si tak představuju, kolik toho tři chlapi sežerou a mám pocit, že budeme vydělávat akorát na jídlo. Vidím, kolik toho Jíra zkonzumuje už teď, a co až mu bude 10, 15, 20 …
Tak můžete vesele odhadovat :o)))

Mějte se fajn, končím, jdu spát.
Jiřina, Jíra, drobeček

Stránka:  1 2 Další »
Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 25.05.03 08:09

Zdravím všechny mrňousky!

Tak z mého prvního zubu objeveného minulou neděli mamkou (prý dostane na šaty, tak si musí vybrat něco pořádného) se za dva dny vyklubaly všechny lezoucí jedničky! Ale musím se pochválit, že jsem docela hodný a našim toto období moc neztěžuju. Nebo myslíte, že bych měl? Je fakt, že do našeho ?lumpárenského? deníčku se to moc nehodí. Ale já si počkám až mi polezou špičáky jako teď sestřence a s tou si musí mamka hrát třeba ve dvě v noci, protože se jí nechce spát.

Mamka mi tento týden zkoušela na papání dávat takové zelené pomleté lístečky, co se jim říká špenát. No, samotné mi moc nejely, ale to kakání po nich, to je lumpárna sama o sobě, (v mém případě, kromě zeleninky na oběd jinak kojeného dítěte, je stolička stále nepevná) jelikož to by nepojmula žádná maxi plena. A tak má mamka po takovém kakáníčku plné ruce práce a stejně je špenát všude!!!!!!!!!
Ale aby toho nebylo málo, tak jsem v pátek přidal i další číslo. Mamka se rozhodla, nalít mi do hrnečku trochu zředěné mrkvové šťávy od Hippu, co jsme dostali v kufříku v porodnici (moc se mi sice nelíbí, že je přislazovaná, ale žádnou ovocnou nemohu Adámkovi dát kvůli možné alergii pozn. mamka). Já totiž z toho nekapacího hrnku od Tommee Tippee neumím stále pít (to je také postřeh pro Adámka mladšího a hlavně jeho mamku), tak chtěla mamka vyzkoušet, jestli to není tím, že mi prostě samotná voda, kterou z něj normálně zkouším pít, nechutná. Ale tím to samozřejmě není, nemůže pochopit, že jediné co budu pít je její mlíčko, které vyžaduji i po polední zelenince. Tak oddělala vršek a dala mi napít jako dospělákovi, i když valná část skončila na bryndáku. Tak jsem spapal zeleninku a když už byla ta štávička rozředěná, tak mi ji mamka dala do pusinky po lžičkách a navrch ještě asi poslední 3 lžičky zeleninky, aby nebyly žádné zbytky. No a po té poslední lžičce vše začalo. Já jsem si spokojeně seděl v autosedačce a najednou se mi to začalo vracet (vše ještě v nestrávené podobě pozn. mamka). Dovedete si představit, jaký potom nastal kolotoč, kam se hrabou kakací špenátová čísla. Já celý poblinkaný, autosedačka taky a když mě mamka vysvlíkla, zjistila, že mám na zádíčkách pěknou kopřivku, ještě něco k tomu Vám napíše sama.

Viki a Johance děkuji za podporu v ?nesezení?. Holky máte to u mě!!!

A musím už končit, jelikož se sem hrne mamka. Ještě chválím všem nové fotečky!!

Pápá Adámek 9m.

Mamka: Zdravím všechny mamky a děťátka!
Na úvod se ještě Evi, vrátím k tomu Vašemu pádu. Úplně se do toho umím vžít, nám se totiž stalo to samé, při převozu kočárku s Adámkem od auta do domu manžel korbičku také zapomněl zaaretovat. Naštěstí to u nás nebylo tak dramatické, protože se Adámek jen trošku prohoupl dopředu a já korbičku ještě zachytila, ale od té doby už to raději kontroluji pokaždé než tam Adama položím. Hlavně že to u Vás dobře dopadlo!!!!!!!!!!!!

Jak Adámek psal o té mrkvové šťávě. Je to možná moje chyba, jelikož jsem si nepřečetla návod, kde píší, že se má začínat se 3-4 lžičkami na den a já mu nalila trošku do hrnku a zředila, tak nevím, kolik těch lžiček bylo. I když to je myšleno pro děti od 4.-ého měsíce, které nejsou zvyklé na nic jiného než na mléko. Včera jsem mu do půlky hrnku zkusila dát jednu lžičku, tak to už samozřejmě bylo bez reakce. Ale jestli si vzpomínáte, jak jsem psala, že měl tu vyrážku po mrkvi ? první lžičce od Hippu (což tedy nevím na tuty, zda to byla ta správná příčina), tak opravdu nevím, jestli v tom hledat nějakou souvislost, ale asi to nechám být a budu nadále jen pozorovat.

Jiřko je fajn, že už to máš s tím kojením O.K. ? předpokládám ? když jsi už nic nepsala. Já jsem jednou dala Ádovi docela dost zeleninky na oběd, on už potom moc nepil, prso se do večera nalilo, že jsem to vůbec nemohla dostat ani v horké sprše odsávačkou po hodině snažení ven a nakonec pomohla zase jen homeopatika. Nějaké odstavování si vůbec nedovedu představit. Teď s těma rostoucíma zubama jsem zvědavá, jak to kojení půjde, no snad jo.
A s tím úklidem jsem na tom stejně, nehodlám trávit čas nějakým přílišným gruntováním, kór když je teď člověk přes den hlavně venku. Mytí oken jsem již zredukovala na pouhé přetření zevnitř a hlavně vyprání záclon, ve kterých se drží prach (ty okna jsou aktuální max. 1× do roka).

Tak se mějte, mamkám pozdrav, dětem pusinku!
Milada.

Milada01
Kecalka 174 příspěvků 25.05.03 08:31

Jé, já zase byla anonymous, nevíte, proč nás to občas háže do ilegality?
Milada.

Zuzuka
Kecalka 167 příspěvků 25.05.03 10:36

Ahoj Jíro a ostatní kamarádi,

nejdříve musím pochválit tvojí maminku, že přihodila na tvoje stránečky nějaké fotky a konečně si tě můžu prohlédnout v aktuálním stavu. Jak tak koukám, tak my kluci budeme mít s těmi vlasy problém celý život, já jsem taky takový bezvlasatý, ale mamka si aspoň libuje, že to nemusí stříhat. Jsem prý takové čertisko, že i nehtíky mi musí zmizet během spaní. To nevím, kde ty holky ty vlasy berou. Viki by mohla dokonce darovat na paruku, tak se s ní zkusím dohodnout.

Adámku, ani se ti nedivím, že nechceš pít tu mrkvovou šťávičku od Hippu, mamka mi dělá ovocnou šťávičku z jablíčka a mrkvičky sama a je to moc velká dobrota, kterou piju sám z hrníčku. Jednou mi ale chtěla dát tu kupovanou a to je tedy pěkný blivajs, tak jsem začal dělat dost výmluvné ksichtíky a mamka mě už nenutila. Takže přemluv mamku, ať ti dělá ovocné šťávičky sama, že pak budeš z toho hrnečku klidně bumbat.

Jinak u nás zatím nic nového, jenom mamka si libuje, že trochu líp spinkám, ale to je jenom přechodné, já jí v tom blaženém přesvědčení nenechám. Gratuluju všem novým zoubkovcům, mně ty zuby mamka ani nekontroluje, prý je neočekává, protože ona je měla až na roce a její bráška taky, aspoň nám dýl vydržej :-))

Minule jsem zapomněl napsat své půlroční míry, takže vážím 7,1 kg a měřím 68 cm. Jsem prý drobek, ale zato hodně mrštný.

Mějte se hezky a snad se ještě ozvu, než odjedem k tomu moři.

Vojtíšek ml. (6 m.)

PS: ahoj holky, chtěla jsem se zeptat těch, které dělají vodníčky, jestli vám ti vaši drobečci vždy zavřou oči. Já Vojtu polévám už z hrníčku, ale oči nikdy nezavře, má je vždycky plné vody, ale má z toho celkem radost, vůbec mu to nevadí.
Dík
 Zuzka

Evulka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 25.05.03 18:48

Ahoj miminčata!

Jak se tady posledně Milada s Adámkem ptali, dokdy jsme vlastně miminka, tak já si myslím, že miminko = kojenec, takže do roku?? Naši mi zatím stále říkají „mimino“. Tak si toho miminkovského věku užijme, nějak se nám krátí!

Nejdříve ze všeho bychom chtěli pochválit fotečky:

Vojtíšku pilůtku, ožírání přebalovacího pultu musí být prima zábava, ještě jsem to nezkusila :o)). Moc ti to sluší s nevěstou a na té spinkací fotce s vrtulníčkem jsi hotový andílek. Ale s Kubíkem od Klárky jste zase pěkní čerti!
Taky Viki s rozpuštěnými vlásky vypadá jako princezna (jéje, kdypak já se takových krásných vlasů dočkám). Po kom máš vlastně, Viki, tu zářivě zlatou barvu, když mamka i taťka mají tmavé vlasy?
Jiříčku, konečně trochu upgrade! Moc vám to sluší s maminkou mezi květinami a těch dárků, co jsi dostal!
Eden je taky na všech fotkách moc krásná, ale fotka na záchodové míse je bezkonkurenční a snad by se pro:,–(ila i v nějaké soutěži.
Toníčku, ty jsi sekáč, podle údajů o výšce a váze bych si představovala ofaldíkovaného cvaldu a ty přitom působíš jako vysoký štíhlý chlapec!
Jíro, já jsem poslední dobou taky nějaká nenasytná, takže nejsi sám jako bezedný. Zvláště když jsi začal rozvíjet aktivity jako lezení a stání, tak potřebuješ doplňovat energii. A kočičkám, těm já se směju. když vidím kocoura, rozřehtám se na celé kolo. (Fakt nevím, co je jí na těch kočkách tak k smíchu, kolikrát mám práci ji rozesmát a když vidí kocoura, chechtá se nahlas.)

Johanko, ty jsi číslo a živé stříbro, maminka se s tebou určitě nenudí! Ty tvoje lumpárny mě moc baví! Mě posledně taky od doktora poslali domů jen s hořkým sirupem v puse, a to jsem se drala do poradny, měli tam narváno kvůli očkování, takže se mnou mamka hnala ještě jednou.

Co se týče mé osůbky (8,60kg, 68 cm), dělám krásně pá, pá a místo bác bác říkám baba, v čekárně u doktora jsem si pokecala s o dva měsíce starší holčičkou a mluvila jsem furt na jednoho pána, ale on o konverzaci se mnou nestál… V poradně jsem byla veselá a vůbec neřvala. Mamce jsem udělala starosti s vykousáním díry v kartónové krabici (a sežráním původní výplně), s pády odkudkoli bohudík zkušenost zatím nemám, ale při čtení vašich příhod mě mrazí, dávejte na sebe, děcka, bacha! V kočáře řvu akorát babičkám, teď se mě pokoušela venčit zase ta druhá, tak jsem jí to taky osolila jako před týdnem té první.

Papapa, hodně sluníčka přeje Lucinka (8,5 měsíce)

Evulka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 25.05.03 18:52

Čau Adámku!

Tys to s těmi zoubky vzal pořádně hopem!
Napiš, prosím, někdy, jak jsi na tom teď se složením jídelníčku a jestli ti menu s převažujícím maminčiným mlíčkem ještě pořád stačí? Mamka má totiž podezření, že zeleninový oběd + ovocná přesnídávka odpoledne + její mlíko cca 5× denně mě nezasytí, takže začnu dostávat brzy kaše a maso.

No a na sezení, lezení případně chození máme času dost!

Pa, Lucka 8,5 měsíc

Evulka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 25.05.03 18:56

Ahoj Terezko,

jelikož je tady nový Vrabčák, odpovídám na tvůj příspěvek z Vrabčáčka 36. týden sem, abys ho nepřehlídla :o)). Trošku jsi mi udělala starost, když ses tak dlouho neozvala, měla jsem obavu, aby se ti nevrátila ta ošklivá nemoc.

Tak si představ, že jsem tento týden byla na 8,5 měsíční kontrole a měla jsem skoro jako ty 8,620 kg, možná, kdybych si předtím neučůrla do plíny, měla bych na deko stejně jako ty :o)). No ale co se týče výšky, tak musíš být oproti mně vysoká štíhlá kočka, protože mi naměřili o dobrých 9 cm míň, pouhých 68 cm! Tak teda nevím, co měl ten tvůj doktor za poznámky, ohledně tvé postavy. Ten můj se o mně vyjádřil, že jsem „kus ženské“ a že „je vidět, že nestrádám“. Tak teď si taky nejsem jista, jestli to mám brát jako poklonu nebo jako urážku :o)). Mojí babičce před rokem do lékařské zprávy napsali:" Dobře živená, orientovaná žena."

Jinak jsi moc šikovná, že už chodíš, moji mamku jsi tenkrát ošklivě vyděsila s tím vstáváním v postýlce, takže se hnala mi hned snížit rošt a přitom úplně zbytečně, protože já na nějaké vstávání zatím prdím. Jen ať se pro mně ohýbá. Botičková diskuse je pro mne zatím pasé.

Mrzí mne, že ti podrývám autoritu, to bych nerada, ale spaní celou noc můžu vřele doporučit, uvidíš, že i tvoje mamka bude pak spokojenější :o)).

Pa, Lucinka 8,5 měsíce

Zuzko, nás to učení spát celou noc stálo víc než 2,5 měsíce snažení a nervů a ještě teď to vypadá tak, že máme třeba 2-3 prospané celé noci a pak zase 1-2 noci zase 2-3× buzení, ale většinou trvá uspání tak 10 minut bez kojení, takže v podstatě pohoda. Původně jme byli proti všem uspávacím metodám stylu nechat dítě řvát, ale nakonec nás k tomu nouze donutila. Lucka se tehdy dokázala vzbudit během tří hodin pětkrát a já jsem nabyla dojmu, že pokud se to dítě nenaučí spát, tak se zblázním. Když jsme postupně došli k buzení 2-3× za noc, byl to svátek a nějak jsme to časem dotáhli až na celou noc. Začínalo to tak, že jsem se rozhodla nekojit ji, když se vzbudí dříve než 2 hodiny po jídle a pak postupně ten limit posouvala, až když nám Lucinka dokázala, že opravdu v noci hlad nemá, že se dokáže s klidem vyspat bez jídla i déle než 2 hodiny. Člověk je z toho kolikrát na vážkách, aby náhodou nenechal dítě brečet hlady. Nočnímu kojení v souvislosti s odstavováním se věnují v květnové Mamince, možná ji máš. Vás všechny maminky v noci několikrát kojící velmi obdivuju. Už jsem tak rozmazlená, že nejsem schopna v noci vstát, když Lucka začne plakat. Stojím nad postýlkou a usínám. Naštěstí většinu nočních buzení bravurně zvládá manžel, tvrdí, že mu ta chvilka probuzení nevadí.

A k té stravě, často si taky říkám, jestli to s tou zdravou výživou pro dítě nepřeháním, ale tím, že budeme zažívání těch našich mimin aspoň zezačátku trochu šetřit, snad nic nezkazíme. Dávat miminu karbanátky v nemocnici je taky trochu divná praxe, ale mě už po tom, co jste napsaly vy, nic moc nepřekvapí. Navíc jsem mluvila nedávno s jednou známou, ta dává 8 měsíčnímu klukovi párky a čokoládu, ale teď se zrovna někde dočetla, že by se čokoládá dávat neměla, tak mu ji prý už asi dávat nebude…

Měj se hezky a ať ti to tvé prtě Terka dělá stále jen radost!

Eva

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 25.05.03 21:11

Ahooooj, ahoooj, ahoooj,

jú, to je zase novinek, páni, vy se všichni činíte :))) Mamka je dneska nějaká unavená (uvidíte proč :), takže to asi nebude tak dlouhý jako jindy.

NEJvětší zpráva pro tento týden je historické česko-francouzské podujatie, které se uskutečnilo dneska v Praze. Jestli ještě váháte, je to tak, osobně jsme se seznámily s Eden a její maminkou (i tatínkem, ale ten z toho chudák moc neměl, neb nemluví česky). Ještě se k nám připojil Vojtíšek Pilůtek s mamkou Zuzkou, no schůze veeeliká :))).

Eden a Vojta vám určitě sdělí svoje dojmy taky, takže to vezmu ze svého hlediska: Eden je prostě nejlepší holka, jakou znám! Pořád se směje a zdatně lumpačí, i když má pětibodové upínací pásy :))). Já jsem nejdřív byla trošku překvapená, že ji vidím živou - nebyla tak placatá jako na fotkách a vypadala ještě líp :) Brzy jsme se ale poplácaly a poseznamovaly, vyměnily si hračky na žužlání (miminkovská obdoba indiánského bratření pomocí výměny krve :))). Já jsem ale byla trošku nevyspaná, takže jsem to v té zahradní restauraci zalomila… Ovšem předtím ještě dorazil Vojtíšek, což je pro změnu ten nejhodnější chlapeček, kterého znám. A má krásný oči - holky, o toho bude ještě jednou rvačka!

Eden prý, když jsem spala, ještě předvedla něco z arzenálu svých překrásných úsměvů a vynalézavých lumpačinek - to vám určitě prozradí Vojta, ten u toho byl.

Když jsem se probrala, nestálo to za nic moc - mamka to přikládala celkovému nevyspání a tomu, že mi leze 3. zub (dvojka vpravo dole), což byla pravda jen částečná. Když jsme dorazily domů, objevila totiž ještě obě horní jedničky - no uznejte, když vás tlačí hned tři zuby najednou (a bůh ví, jestli neleze taky druhá dolní dvojka), tak prostě nejste furt za lvici salónů - tímto se Vojtovi a Eden omlouvám za mírně nespolečenské chování ;)

Ale i tak jsem ještě zvládla trošku se s Eden potahat o plínku - Eden je ale šikulka, vždycky, když se mi podařilo jí ji sebrat, zase mi ji vytrhla - no nebude to s ní mít její budoucí manžel lehký :))).

Celkově to byl den super den, škoda, že Eden bydlí tak daleko, hned bych se od ní něco přiučila :).

Ták, to by bylo k dnešku (fotky mamka ještě vrazí do albíčka). Včera jsem se taky měla báječně, to sluníčko dělá divy, celé odpoledne jsem řádila jako černá ruka u babičky na zahradě se sestřeničkama, dokonce jsem vydržela až do půl devátý večer a pak teprve jsme jeli domů. Léto má prostě kouzlo a jsem ráda, že letos si ho konečně užiju!

No, slibovala jsem to krátký a už zase je z toho román… ještě musíme moooc pochválit Vrabčáčkovy fotečky - jen tak dál (to vyřiď mamce, jooo?).

S pozdravem zuby bez otravování a léto napořád se s vámi loučí vaše Viki a Bublina

Tony1
Stálice 83 příspěvků 25.05.03 22:41

Já už mám sice dávno spát, ale aspoň jedním očkem jsem prohlídnul fotky z dnešní česko-francouzské sekce a holky a Vojtíšku, je to velká legrace vidět vás všechny pohromadě a věřím, že jste měli prima odpoledne. Nezapomeňte dovykládat, co Viki zaspala!!! A Jíro, tvoje albíčko jsme taky pečlivě prohlídli a vyrostl z tebe krásný kukadlový kluk!

Všechny moc a moc zdravím - musím prásknout, že máma už vůbec nestíhá číst komentáře k minulému Vrabčáčkovi, tak ji musím trochu pohonit, aby mi převykládala novinky. Takže aspoň všeobecný pozdrav, Vojtíškovi ml. šťastnou cestu za mořem, Viki ať zoubky netrápí, Davídka hladíme po hlavičce a jeho maminku taky, Adámku, já už trošku sedím, tak za tebou natahuju ručičku - jestli chceš, chyť se a já tě přitáhnu :o), mé milé dámy - Lucinko a Terezko, vám tučné hubičky a všem krásný týden, ahoj Toník

Zuzuka
Kecalka 167 příspěvků 25.05.03 23:18

Ahoj Viki,
tedy ta tvoje mamča je učiněný blesk - nový komentář z našeho mítinku a ještě ty fotečky, no moje mamka smeká klobouk. Musím na ní prásknout, že je dnes dost líná, protože po našem setkání jsme jeli ještě na velký nákup a pak dlouhá cesta domů, takže mi svatosvatě slíbila, že zítra tady bude komentář i fotečky.

Zatím pa
Vojtíšek ml.

Zuzuka
Kecalka 167 příspěvků 25.05.03 23:20

A gratuluji ti k novým zoubkým, to je tedy úroda. To víš, tyhle starosti jdou zatím mimo mě.
Vojtíšek

Zuzka-Terka
Stálice 69 příspěvků 26.05.03 01:01

Ahojda lumpíci,

Tak koukám, že teta Šárka si tu dovolenou neudělala, nebo si jí aspoň zkrátila. Zřejmě je na e-Miminu stejně závislá jako my. No, ale to je jenom dobře, aspoň je tu nový díl Vrabčáčka dřív.

A teda páni! Hned taková novina. Že Eden už je na české půdě, a dokonce se tady i setkala s Viki a s Vojtíškem Pilůtkem. To jsou teda věci. Taky moc chválíme maminku Bublinu za tak pohotové zpracování zprávy z celé akce, včetně fotodokumentace. Moc vám to všem dohromady sluší. Tak až si všichni trochu oddechnete, musíte nám popsat podrobněji všechny své dojmy.

Jíro, držíme pěstičky, aby ti to vyšetření dopadlo dobře, a aby už jsi k žádnýmu doktorovi nemusel ? nejlíp nikdy v životě. To samý, samozřejmě, přeju i vám všem ostatním kamarádům. No, možná jenom k těm našim paním doktorkám a doktorům, aspoň ten náš je hodnej. Ty injekce už jsem jim odpustila.

Adámku a Viki, přejeme rychlé vyklubání zoubků na svět, a ať Vás moc netrápí.

Vojtíšku Pilůtku, s těmi vlasy jsme na tom velmi podobně, i když jsem holka ? pořád mám jenom takové chmýříčko neidentifikova­telné barvy.

Já se vám zase musím pochlubit, co se mi dneska povedlo. Chocho, v pátek, v minulém díle se tu mamka holedbala, že už budu odsouzená jen k životu mezi mřížemi - neboli konec spaní v jejich posteli, a pro příště jen moje vlastní pitomá postýlka. No ale, asi vám bylo, stejně jako mě, jasné, jak to nakonec dopadne. Mamka mě v noci v polospánku vytáhla z postýlky, aby mě nakojila, a vytuhla při tom ještě rychleji než já (nějaká kapacita už by taky mohla popsat fenomén uspávajícího vlivu kojení na matku, nejen na kojence ? pozn. mamky). Takže jsem opět vesele chrupkala s našima. Tak abych se za to mamince odvděčila, uchystala jsem jí ráno malé překvapení. Když už konečně rozlepila oči, jukla jsem na ní z druhýho konce místnosti, vestoje, opřená o křeslo, na který jsem se zrovna pokoušela vylézt. Hned jsem se na ní usmála, abych jí popřála dobré jitro, ale máma se tvářila, jako že to jitro je všechno jiné, jen ne dobré (spíš jak zlý sen ? pozn. mamky). Představte si, že se máma vůbec nevzbudila, když jsem přes ní přelezla, skulila se z postele (je to jen matrace) a šmejdila po pokoji. Ta má fakt spánek jak novorozenec ? ovšem teda jinej novorozenec, než já. Já jsem byla hned vzhůru, jen když někdo kejchnul nebo zašustil peřinou, natož aby na mě rajtoval a přelejzal mě.

Jo, a ještě jedna novina. Dneska jsme byli celý odpoledne venku, a jak bylo tak teplo, tak jsem se konečně uvolila trochu ochutnat tý šťávičky z toho hrnečku, kterou mi mamina vnucuje už skoro 4 měsíce. Víte, že to není až tak špatný? Samozřejmě, mlíko je mlíko, za tím si stojím, ale v případě nouze se dá pít i něco jinýho. Což mi připomíná, že už jsem konečně ochutnala i to umělý mlíko. Máma mi ho zamíchala do brambůrek s květákem a říkala tomu eufemisticky ?bílá omáčka?. Tak tohle mi teda ale vůbec nechutnalo. Chvíli jsem to převalovala v pusince, vystřídala několik hrozných šklebů, a pak jsem to celý zase vyprskla, což už jsem dlouho s žádným jídlem neudělala.

Ještě všem moc chválíme nové fotečky, a máma už mi svatosvatě slibuje, že teď už se brzo taky pustí do mého alba.

Tak pápá
Terezka (9,5 měsíce) a máma Zuzana

Zuzka-Terka
Stálice 69 příspěvků 26.05.03 01:05

Ahoj Lucinko,

Děláš dobře, že si ještě nestoupáš, když se na to tvoje maminka připravila. Aby to mělo náležitý efekt, musí se to udělat jako překvapení, aby se všichni káceli v úžasu. Já jsem v době, kdy jsem se postavila v postýlce, ještě ani neseděla, ani pořádně nelezla, takže moje mamka byla celkem ukolébána v klidu. No, vždyť ty určitě víš, jak na to, a nějaký překvapení vašim taky nachystáš.

Jinak ti děkuji za lichotku, ale sebekriticky přiznávám, že ke štíhlosti mám teda dost daleko. I když je pravda, že za poslední měsíc jsem přibrala jen 10 dkg, ale zato jsem vyrostla o 5 cm. Takže ?ve tvém věku? jsem na tom byla mírama skoro stejně. Asi je to tím, jak jsem teď pořád v pohybu. No, a ty jseš rozhodně taky moc velká kočka, modroočka. A co se týče těch poznámek, rozvážila jsem to, a myslím, že bysme je měli brát jako lichotky. Vždyť vyjadřují, že máme dobrý vkus, když nám tak chutná, ne? Co myslíš ty?
Papa
Terezka

Ahoj Evi,
Díky za tip na tu Maminku, tu si musím koupit. Tebe i s manželem strašně obdivuju, jak jste to krásně zvládli a Lucinka teď většinou prospí celou noc. Já se přiznám, že zatím jsme se k tomu neodhodlali jen kvůli mojí vlastní pohodlnosti a tvrdému spánku. Ono je to totiž pro mne, naopak, v noci mnohem jednodušší dát Terezce hned napít, než jí půl hodiny utěšovat (a přitom se dokonale probudit), a nakonec třeba stejně kapitulovat. Už jsem si za těch skoro 10 měsíců na tento režim tak zvykla, že při nočním kojení skoro spím. V polospánku Terču vytáhnu z postýlky, ona se přisaje, a já hned zase usnu. Často si ráno ani nepamatuju, kolikrát jsem v noci kojila.. No, ale teď už k tomu asi vážně budu muset přikročit, kvůli tomu, co Terka v naší posteli vyvádí. A čekat na to, že jí to přejde samo, asi nemá cenu. Kamarádka má 15 měsíční holčičku, a ta se pořád pravidelně 2 ? 3× v noci budí. Takže ono to asi fakt chce jít na to trošku tvrdě. Asi se tebou nechám inspirovat (doufám, že mi to odhodlání v noci vydrží).

Mějte se s Lucinkou moc hezky a užívejte si sluníčka
 Zuzana

frndulka
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 26.05.03 12:02

Čaukýýýýýý!

Téda to koukám, že Eden přijela do Čech a seznámila se s Viky a pilůtkem :o))).Mamka mě už asi před půl rokem seznámila na rodině .cz s kámošem a pravidelně se vídáme a máme naplánovanou Barborku na Zbraslavi :o).

Musím se pochlubit, že mám nové boty, protože už docela pěkně ťapkám za ručičku nebo venku tlačím s mámou kočárek. Byl jsem při vybírání botiček docela hodný, jela s námi babička. Původně mi máma chtěla koupit jen sandálky, ale nakonec mám i tenisky. To vám byla teda akce s tím zkoušením. Máma to nejdříve tipla na velikost 19, ale to byl boj, než je na mě dostala a pak jsem ještě musel stát a paní prodavačka mi ohmátávala palečky - tak jsem jí aspoň zarval za vlasy. Nakonec máma s paní prodavačkou usoudila, že potřebuji vel. 20. Sandálky už jsem pěkně zajel, mám je teď každý den venku:o)). Za tu mojí trpělivost mi pak babička koupila velkou barevnou kostku do které se hází tvary - podle mamky prý abych se rozvíjel :o) a balón, protože hrozně rád dělám kutululůů nebo s tátou góól :o)). A pak mi táta ještě večer přinesl velkou kačenku na kolečkách, prý až budu úplně sám ťapkat, přiváže na ní máma provázek a já jí budu vozit za sebou.

Moc pěkně jsem to mámě s tátou zavařil v sobotu na nákupech, jezdil jsem jako vždycky v košíku a snažil se lapit ten řetěz a pak jsem dostal lepší nápad - chňapat po regálech…v nes­třeženém okamžiku jsem škubnul za vysokááánskou hromadu toaletních papírů a tam se to všechno zbořilo a rozkutálelo. Přiběhl nějaký pán a na mámu s tátou křičel, že si mě neumí ohlídat, tak se na mě potom mračili. U kasy jsem se nudil, protože tam byla dlouhá fronta a když už jsme se konečně dostali k tomu pásu, tak jsem plácnul do hořčice, ta spadla na zem, ulítlo víčko a rozprskla se a pocákala pánovi za náma kalhoty, takže máma dostala vynadáno znova......(pozn. mamky, byli jsme už úplně běsný!!!). Na vrchol všeho jsme se šli najíst k McDonaldovi (teda jen máma s tátou), já jsem tam zblajznul celej ovocnej duet od Hippu, dostal balónek a byl docela hodnej. Najednou máma vidí, jak tlačím a pak slyšeli ránu, jako když mi do pleny někdo střelil.....tak se mnou šla máma do tý místnůstky kde je přebalovák a kouká, jak mám hnědý kalhoty (pozn. měl bledě modrý plátěný lácláčky kraťasy). Ta plena to vůbec nepobrala a těma gumičkama to oěkně vystříklo ven. Protože mi roste další zoubek, tak jsem měl malinko řidší hovínka......Máma mi to musela všechno sundat, pořádně mě otřít a na vrchol jsem si ty hovínka omatlal o ty nový sandálky…takže jsem jel domů bez bot, ty pak máma doma pořádně umyla. Naštěstí sebou měla ještě pro mě tepláčky, takže jsem nemusel jet jen v bodíčku a plence. Ještě , že mě šla přebalit, to bych ty hovínka rozmatlal ještě na tu novou autosedačku!! (pozn. mamky: uznejte, že tenhle výlet byl skutečně vyčerpávající!!)

Včera jak bylo to děsný vedro mi máma dala vaničku s teplou vodičku na terasu pod slunečník a tam jsem se cachtal s hračkama skoro hodinu, to jsem byl šťastnej, že mě nikdo netahá z vody jako večer! Pak mě máma zabalila do župánku a já si hrál spokojeně na dece.

Jinak u nás pořád probíají úpravy a finišuje se stěhování, tenhle týden mi byl táta taky koupit novej stolek a židličku.

Jak píše Jíra, že kaká vzorně do nočníku, tak to mě se povedlo párkrát, ale teď si na něj už nechci sednou, hned se vzpírám a stojím. Takže si do nočníku hážu hračky :o).

A jak píšešte, že máte někteří pár chmýří na hlavě, tak já mám zas vlásků spoustu a začínají se mi dělat kudrdlinky, prý vypadám víc jako holčička s velkýma modrýma kukadlama. Barvu vlásků mám asi jako Viky, takže z toho černoivlasýho novorozeněte se nakonec vyklubal špinavej blonďáček :o). Máma s fotkama nestíhá, doma máme fotoalb spoustu, ale od té doby co se rozbil skener nebyl nikdo schopný ho přinést opravený zpátky a máma nemá čas prý s těma fotkama někam běhat. Ale příští měsíc má máma narozeniny a táta jí prý dá digitální foťák, tak se snad taky dočkáte.

Tak zatím papa, užívejte přicházejícího léta a těším se na vaše další lumpárny!

pomalu skoro sám chodící Šimon 8,5měs + Martina

Milada01
Kecalka 174 příspěvků 26.05.03 15:12

Ahoj Zuzko,
o tom nočním kojení - to je úplně slovo od slova jako u nás. Taky se mi to zdá nejpohodlnější, protože většinou usnu a přesně jako Ty ani nevím, kolikrát Adámek v noci pil. Jen s tím rozdílem, že Adámek spí v pokojíku sám, takže přechodem k němu do pokojíku se přeci jen trochu probudím, ale tam mám permanentně rozloženou dvoupostel, takže když jsem hodně utahaná, vyměním do rána spolunocležníka tátu za Adámka. Nějaké změny zatím nechystám, jen mě vadí, že přes den Áda usne jen v kočárku. Když je ospalý, je rozmrzelý a ukňouraný dokud se s ním nejde ven.
Pozdravuj Zuzku!!
Milada.

Zuzka-Terka
Stálice 69 příspěvků 26.05.03 22:36

Teda Šimůnku,

ty jsi ale číslo !!!

Teď nevím, co mám obdivovat dřív, jestli to, že už umíš takhle brzo sám chodit
nebo tu tvoji velkolepou lumpárnu v hypermarketu.

No, asi se přikloním k tomu druhému. Ty tvoje kousky koncentrované do jediného výletu, by ti měly vynést nějaké ocenění - např. lumpárna měsíce. To ses tedy fakt vyznamenal, všechna čest.

Tak jen tak dál. Měj se krásně
Terezka (9,5 měsíce)

Ahoj Martino,
tak ty trapasy ti teda fakt nezávidím. Doufám, že už jsi se z toho náročného dne vzpamatovala.

Asi se musíme pomalu připravovat na budoucí trapasy a průšvihy našich zlatíček a obrnit se nějakou hroší kůží před káravými pohledy a výčitkami okolí. Jo, jo, už to přestávají být ta slaďoučká miminka v kočárku, který každý na ulici obdivuje, ale pomalu začnou i maléry

Tak teď aspoň víme, co dalšího musíme bedlivě hlídat. Díky.

Pevné nervy přeje
Zuzana

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 26.05.03 22:46

Čauky, čauky, kamarádi!

Jejky,dva dny sme se trochu ulejvali a teď sme museli číst jako diví! Z vás asi jednou budou spisovatelé nebo co,píšete o sto šest. Přiznávám se,někdy s mamkou přemýšlíme o tom, že jak běží čas, pomalu budeme na tyhle stránky moc velcí a nám se po vás bude potom hrozně stýskat!!! Ale radši na to nemyslet,ještě je času dost.

Teda Viki,ta tvoje mamka si nenechala ujít příležitost,aby se nepochlubila jako první vaší schůzkou s Eden a Vojtou! A ty fotky,teda úplně Vojtíškovi závidím,že vás mohl vydět na vlastní kukadla,protože,ať ostatní dámy prominou, Eden a Viki sou jednoznačně moje favoritky! No,to asi proto,že mají tolik fotek,musíte je vy ostatní dohonit!

Terezka mě taky moc překvapila tím ranním výletem,to musela mamka čubrnět,co? Příště ti doporučuju utéct někam dál a tam provést pořádnou lumpárnu,žádné dlouhé vyspávání,ne? Jen ať si nás pěkně hlídaj, já sem teď zahájil vstávání už kolem šesté hodiny,přeci nebudu lenošit,když sluníčko dávno svítí a pipinky zpívají! Taky mám tolik práce,že spím už jenom jednou denně, nějaké odpolední uhoupávání v kočárku už je na mě krátké,nic nic nic nebude,spaní je pro mimina ne?

Opět sem se zdokonalil ve stoupání si o vše možné i nemožné - Jíro,taky chodím s mamkou čůrat,tyhle cviky,když se chce mamka utřít taky ovládám! Postavím se už i o holou zeď,když mi něco spadne,sednu si na bobeček a podám si to zpátky,občas se i zapomenu a pustím se oběma rukama,ale to většinou končím na zemi.Můj nejoblíbenější trik je ten,že si stopnu pod televizi a strčím si ruce do takové dírky.Někdy je uvnitř černá krabička a do tý šťourám prřstíčkama - sice na mě volají nesmíš a tak podobně a tak si tam strčím ručičky a volám ne ne ne! Musí mít radost,že sem to tak hezky pochopil,ne?

Dneska sem u babičky,samoz­řejmě k velké radosti mojí maminky,vylezl všechny schody,jen dolů mi to ještě nejde,ale taky nacvičím,nebojte! Babička mi vůbec dopřává,tuhle si mě vzala na procházku,odměnil sem se vytrvalým řevem,tak sem dostal kornoutek od zmrzliny a napít šťávu - to byla dobrota,doma mi cpou jenom to miminkovský pití a to já bojkotuju,no ujišťuju vás,že mamka šílela! Ale moje výživově přísná máma už taky trošku polevila, pokud se chce celá rodina v klidu naobědvat,musím nutně stolovat s nimi a cpu se kůrkama od chleba.Oni se nacpávaj řízečkama a mě,chudáčkovi, jenom starej chleba!

Představte si,co se mi dneska přihodilo! Moje nezodpovědná mamka mě zapomněla v kuchyni když pekla trouba a přišla zrovna ve chvíli,kdy sem se pokoušel zjistit,co to tam tak hezky voní! Vůbec vám to neradím,ono to tak hrozně pálilo na ručičku!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!­!!! Skoro sem bolestí zapomněl plakat,ale pak sem to spustil na plný pecky,to bylo teda tóčo,ještě teď bych brečel když si na to vzpomenu.Mamka brečela se mnou,dělala že ne,ale já sem to viděl!! Hm,vim že jí to vážně moc mrzí,tak už se na ní nezlobím. Ale s troubou už nekamarádím,potvora jedna ošklivá,pálivá! Zítra jí za to nabacám! Dokud byla teplá,nechtěl sem ani lézt do kuchyně, po:,–(il sem se vedle ní a spustil sem pláč!

Jo,jo,život miminka,teda mě,je plný různých zajímavostí a objevů,ten můj poslední nebyl teda nic moc parádní.A tak se tu všichni mějte prima miminkovsky,já se musím pořádně vychrupčit,abych mohl zítra vymyslet novou zlobivinu.
Posílám vám všem hezky malá,malá,to mi jde dobře,ale dloubu přitom do očiček,tak pozor na mě!
pa,pa Vojtíšek st.,9,5měsíce

Ještě od mamky:Zuzko,Evo a ostatní noční kojičky (blbý slovo,co), ujišťuju vás,že my taky neustále vstáváme,do půlnoci se dá Vojta uhoupat a uložit zpátky do postýlky,ale potom se stěhuje ke mě,kde setrváváme v občasném kojení a brzkém ranním prdění až do rána. Ráno to ovšem vypadá tak,že já ležím v poloze sardinky na jedné straně postele a manžel na druhé.Někdy mám na sebe vztek,že sem nebyla už od začátku důsledná,asi bysme to už měli za sebou,ale zatím sem nenabrala tolik sil,abych vydržela dvě tři noci nespat a přesvědčovat našeho umíněnce.že nemá hlad a že s má spát ve svojí postýlce.
Ještě pro Romanu, jak sme psali o tom datu narození, tak já sem to taky trochu spletla, ta naše kámoška Kristýnka se narodila 24.7.,plete se mi to protože 25.sme měli s Vojtou první termín,takže je opravdu s Johankou ve stejný den.

A ještě k botičkám:po té minulé diskuzi sem se pustila do hledání a je to opravdu fifty fifty, někde doporučují botky hned jak se začne dítko stavět,někde až když začne chodit.Tak fakt nevim,zatim je nemáme,asi ještě chvilku počkám, navíc po zkušenostech se sháněním prvním bot pro Terezku sem už předem otrávená.Když opomenu závratné ceny a nevkusné hnusbotky, Vojta má stejně malinkatou nožičku jako měla Terča (orientačně pravítkem naměřeno 9,5cm) a tak určitě najedeme sto kilometrů a botky na panenky mít nikde nebudou.

Ahojky Stáňa

Zuzka-Terka
Stálice 69 příspěvků 26.05.03 22:54

Ahoj Milado,

já bych se asi taky do změn nehrnula, i když občas už bych si taky ráda někam vyrazila za kulturou. Ale nakonec ta pohodlnost v noci stejně převáží. Jenže teď už se vážně začínám obávat o Terčinu bezpečnost. Mám teď tak tvrdý spánek, až mě to samotnou děsí. Je to asi do jistý míry dáno tím, že Terka už má od narození hodně, ale hodně silný hlas. A když něco chce, tak to dá dost hlasitě najevo. Takže u mě se to „mateřské ucho“ moc nekoná.

A co se týče toho spaní přes den. My jsme slavili až překvapivé úspěchy před pár měsíci. Dřív Terka taky neusnula jinak než v kočárku, i když stačilo s ním jezdit jenom po pokoji. Ale ten přesun do postýlky i na spaní přes den proběhl až nečekaně hladce. Ale zdá se, že i s tím je konec, od té doby, co si dovede v postýlce stoupnout. Dřív si jen tak pár minut zaplakala a vytuhla. Ale teď se hned postaví, ty žbrblinky jí prostě nedají pokoje. A jelikož sednout si zpátky jí už tolik nejde, musím u ní být nebo tam pořád chodit a znovu jí pokládat. Takže to uspávání zabere skoro půl hodiny (a pak spí třeba 20 minut). Čili taky žádná sláva.

Pusinku Adámkovi!
Zuzana

Zuzuka
Kecalka 167 příspěvků 26.05.03 23:08

Ahoj holky a kluci,
dopředu musím upozornit všechny moje žárlivé ctitelky, aby radši dál nečetly, jelikož budu psát o tom, jak jsem měl včera rande a dokonce se dvěma holčičkama, dvěma velikejma kočkama najednou.

Moc jsem se na to setkání s Eden a Viki těšil, hlavně proto, že jsem se jich konečně mohl zeptat na všechny lumpárny, co mám dělat, protože mám občas pocit, že mi to mamka z toho internetu cenzuruje.

Přijel jsem trochu později, což by se pilotům stávat nemělo, a holky už byly v družném hovoru. Tak jsem se s nima pozdravil a nechali jsme naše mamky, aby nás chvilku obskakovaly s foťákama a potom už nám daly pokoj, což jsem se samozřejmě přepočítal, protože ony ty foťaký už z ruky nepustily. Moje mamka říkala, že se radši ani nebude ohlížet, jelikož všichni kolem nás museli mít prima divadlo.

Dostal jsem moc krásné letadlové HRAČKY: pískací gumové letadýlko a dudlík s letadlem. Ten je obzvlášť oblíbený, protože moc hezky vrže mezi dásničkama.

Pak jsme se tedy pustili do družného hovoru, moc nám to šlo, hlavně proto, že mamky nám nerozuměli ani slovo, jelikož jsme mluvili tou naší miminkovštinou. Ovšem nejhlasitější z nás byla Viki, která se rozhodla, že na naše setkání upozorní i lidi z protější strany restaurace.

No a pak jsem mamku načapal se závistivě otevřenou pusou, a to když se Viki začala chystat k odpolednímu spánku a po chvilce klidně usnula. Nevím co pořád s tím spaním má, může být ráda, že chci usínat u ní v náručí, aspoň si může pochovat svého malého chlapečka :-). Mezitím, co Viki spala, tak se o spánek pokoušela i Eden, ale nakonec usoudila, že bude lepší, když se mi bude věnovat, bylo by přece zbytečné, přijet na rande do Čech a celé ho prospat. A tak jsme se chvilku oplácávali a já jsem se těšil, jak mě poplácá na zádičkách, ale prý si to nechá na příští návštěvu, už se moc těším. Eden po chvilce z toho usínání dostala hlad a tak dostala nějakou přesnídávku, no a já jsem se samozřejmě nemohl nechat zahanbit a vyžádal jsem si taky jednu, přece si nebudu před holkama hrát na mimino a pít od mamky z prsíčka. Dokonce jsem ji dostal úplně poprvé a moc mi jela, ale to bylo určitě tím restauračním prostředím, jelikož já jsem od narození hospodský povaleč :-).

Když se Viki probudila, tak už si s náma moc povídat nechtěla, ale jak už tady psala, tak to bylo těma zoubkama a my s Eden jsme to plně chápali, takže jsme to naše setkání pomalu ukončili. Ještě jsme nechali na sebe poblikat foťáčkama a hezky jsme se rozjeli do svých domovů. A zazvonil zvonec a pohádky je konec :-).

Když jsme pozdě večer přijeli domů, tak mě mamka nechala chvíli vyvětrat nahatého na přebalováku a já jsem si chtěl opět vyzkoušet to svoje kakací číslo, ale bohužel jsem to měl tentokrát tužší, takže ze mě lezla do výšky jen dlouhá žížala, ale i tak jsem mamku dostal zase do mírného poklusu :-)

Tak se mějte hezky a doufám, že Eden dorazila v pořádku a napíše hodně dlouhý komentář.
Pusinku všem

Vojtíšek ml. (6 m.) a mamka Zuzka

Zuzka-Terka
Stálice 69 příspěvků 26.05.03 23:10

Jé chudáčku Vojtíšku,

Už tě to nepálí? Pitomá, zlá trouba. Dej jí zejtra co proto. A abych ukázala, že jsem kamarádka, tak já dám zejtra preventivně i tý naší troubě do nosu. Aby už nás miminka nemohly nikdy spálit.

Jé, a víš, že já papám taky kůrky od chleba, ale já je teda mám moc ráda. A maminka mi je taky dává, když se chce v klidu najíst, většinou při snídani - říká tomu, že společně snídáme.

Posíláme aspoň virtuální pofoukání na bebíčko
Papá
Terezka

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 26.05.03 23:26

Nazdárek rošťáci a rošťačky,
Vy teda máte novinek. Jíra s těma dovednostma pospíchá takovým fofrem, že snad bude do roka maturovat. Já bych taky chtěla umět na nočníčku, ale vadí mi sedět a mít pod zadečkem prázdno - to se přeci nedá potom to hovínko rozmazat po celém zadečku a stehnech. Hele Jíro, u těch krabiček s ksichtíkama taky tak slintáš? Já mám zakázáno se k nim přiblížit na metr, protože jak se je pokouším prstíkama vydloubat, tak u toho slintám tak, až je krabička mokrá a máma mokrá strachy. Takže před každou dostupnou strčila nějaký kus nábytku. Jen ta u postele bývá přikrytá dekou a tu už umím rozmotat, tak si tam sednu, nenápadně odstraňuju tu deku a poočku hlídám mámu, jestli se nedívá.

Mám za sebou ošklivý víkend. Máma se rozhodla, že je čas vyjet na babiččinu chalupu a skouknout, co dělají jahody a rybíz. Nestihla zabalit v noci, takže se do toho pustila v sobotu ráno, táta šel do práce, bráška sice pomáhal, ale on je ten typ, že na něco kouká, ale nevidí to a hledá jinde - takže mámu ještě víc znervózňoval. No a já jako obvykle při chystání se ven pomáhala ukrutným brekotem. Co je to za manýry, že máma nemá čas mě pochovat a hrát si se mnou a hezky dlouho krmit, když já si zrovna chci hrát a zkoušet jíst sama. Babička balila věci pro prababičku, která je na chalupě celé léto, takže na mě taky neměla čas. Vyjížděli jsme asi s dvouhodinovým zpožděním. Na chalupě máma zjistila, že pro skorochodící mimčo je to nevhodná lokalita - uvnitř je jen jedna místnost, kde se můžu batolit - ta spací, ve které přes den nikdo není (Vůbec nechápu, jak jsem tam mohla trávit před 13ti lety celé léto s Filipem). Naštěstí babička urychleně posekala trávu a bráška vymyslel, jak mě vypustit ven. Dali mě do chodítka a uvázali jako kozu u trna - vypadalo to prý příšerně - dítě v chodítku na provázku s akčním rádiusem cca 2 metry neustále se natahující po věcech za tímto prostorem. Prababička k slavnostnímu narozeninovému obědu upekla kuřátko. Máma sice sebou vezla mojí oblíbenou „svíčkovou“ (sekané kuře se zeleninovou - už bešamelovou - omáčkou + příloha těstoviny), ale babičky do mě začaly v nestřeženém okamžiku cpát to pečené kuře a bramborové knedlíky, to bych zvládla, ale ony to vyšperkovaly vypečeným tukem z bůčku. Tak jsem potom mámu pěkně poblinkala, aby věděla, že si to má hlídat.
No a pak to začalo, po hodince běhání venku mi sluníčko rozbalilo všechny dobře ukryté zakuklené nudličky v dutinách a já chytla takovou rýmu, až se máma začala bát alergie. Teplota naštěstí nepřesáhla přes 37,8, ale venkovní letní počasí mi ke štěstí nepřidalo. A z nosu se stal vodovodní kohoutek. Takže bylo po všech činnostech. Máma si se mnou sedla na molitan pod strom s plenkou a lojem (ještě jednou díky, opět dokonale zafungoval) v ruce a utírala a mazala a utírala a mazala.
K tomu se přidalo trauma ze zelené. Máma totiž jednou z toho molitanu odběhla, tak jsem chtěla lézt za ní, ale mezi ní a mou dekou byla takové střapaté zelené vlhké Eé, no šahat na to bylo vysloveně odporné, fuj tajbl - nechápu, jak se to může někomu líbit. Tak jsem tam seděla celá nešťastná a řvala a všichni se seběhli a povzbuzovali mě a nechápali, že na takový humus šahat nehodlám. Pak mě bráška podržel a já všechno to zelené fuj pošlapala a podupala, ale lepší to nebylo.
Takže celý zbytek víkendu mi bylo ouvej, nešlo ani jíst, ani spát, byla jsem nevrlá, máma na tom nebyla o moc lépe (voda a mráz nám zničili půlku baráku a kus zahrady - praskliny v zemi jak po zemětřesení, takže představa demoličněstavebního léta byla dost depresivní), pak jsme dorazili domů - třičtvrtěhodinová cesta autem v poledním slunci se stala martýriem. Máma to nevydržela, lehce se zhroutila, pohádala se s tátou, padla do postele a viděla jsem ji až dnes dopoledne. To už byla v pohodě.
Mě se taky už rýmička zase vrátila zpátky do dutinek, kde bude vyčkávat na další sluneční zážitky.
Takže jediné pozitivum z uplynulých dní: našla jsem krabici s hračkama po bráškovi, takže mám spoustu báboviček, kyblíček, lopatičku, kostky a stavební kelímky, krabičku s dírama na různé kostičky (po té máma toužila a zapomněla, že na chalupě je) a hlavně velký traktor na provázku - Šimonku, kam se hrabe kachnička, traktor je traktor. Taky jsem se svezla na korbě velké Tatrovky. Našla jsem i houpačku, ale máma ji nepověsila, vzala ji domu, že se musí obrousit, natřít, vyměnit provazy a další zbytečné věci - mě se libila i tak.

Aby nebylo všemu hnusnému konec, přišel mi mail z rodina.cz, že když už jsem tak veliká, tak to musím umět ukázat a jestli k tomu neudělám pacipaci, tak jsem pěkný debil. No když mi to máma četla, jen jsem řekla „no ahoj!“ (ruka salutující za uchem a k tomu překvapené „le aajee“). Nechápu, co na nějakých slabikách lidi vidí za význam, přeci stačí zazpívat aaaeeee v určité melodii a naši hned vědí, co potřebuju. (U žízně a hladu je to mmmmm, u bolestí zoubků taky, ale o kvartu výš).

Eden, Viki a Vojto, tak vy se takhle potají scházíte? Teda, vy se máte! Holky, tak pěkný culíčky mít asi nikdy nebudu, ale Vojtovi závidím tu čepici. A vašim maminkám to taky moc sluší.
Už mám taky založené fotoalbum u rodiny.cz, ale zatím jsou tam fotky jen z prvních pěti měsíců - máma slíbila dodělat do konce týdne.
Zdraví Johanka (43 týden) a máma Romana

Tony1
Stálice 83 příspěvků 27.05.03 00:07

Teda Terko,

takovéhle eskamotérské kousky ty vyvádíš? Ta tvoje máma je bomba. Nechci tě navádět, ale to bude děsná výhoda, až začneš chodit večer do kina a na párty, tak si možná ani nevšimne, v kolik hodin ses vrátila domů, když má tak pevné spaní! Ale teď ji radši moc neděs, chudinku, ať si může v klidu schrupnout a nebát se, kde tě zase najde. A taky ať ti nehrozí vyhoštění z její postýlky, však víš, že v těch našich to není tak útulné, voňavé a teploučké…juch, myslím, že se budu muset jít přitulit!
Tak pa a opatruj se, prosim tebe. Jak chutnala ta propiska??? :o))) Pusu Toník

Tony1
Stálice 83 příspěvků 27.05.03 00:08

Ahoj Adámku,

s těma zoubkama teda fakt nejseš žádnej troškař. To jsem zvědavý, jestli ti stejným stylem vyrostou dvojky, trojky a ty další :o) Ať tě to vůbec nebolí a zoubky slouží ke zdokonalenému žužlání! Ahoj Toník

Já ještě zdravím mamku Miladu - jsem zvědavá, co řekneš na zoubkaté kojení. Toníček je ke mně sice velmi něžný a skousne jenom velmi málo a spíš nevědomě při usínání, ale i tak ty zoubky cítím, obzvlášť když jsou každým dnem větší :o) Ale nebolí to, jenom je to jiné. Tak držím palce, ať si kousání trénuje Adámek jenom na hračkách. Mějte se oba krásně, Mája

Tony1
Stálice 83 příspěvků 27.05.03 00:09

Ahoj Lucinko,

ten pán v čekárně musel být úplně blbej…cos mu povídala??? A jak chutnala ta krabice, prosimtě? To si dej radši tu kaši, tu ti chci móóóc doporučit. Mně to sice nijak extra nezasytí :o), ale zase je to dobrůtka. Já ještě pořád papám jenom rýžovou, prý pro jistotu kvůli nějakému lepku, ale ulepenej jsem stejně i z té rýžové, je totiž potřeba vychutnat si ji všemi smysly, nejen pusinkou, ale i ručičkama - dělá to príma zvuk, když ji zmáčkneš v dlani :o)))
Taky ti chci říct, že jsem poprvé zkusil maso v kupované výživě, bylo to kuře a moc mně to nechutnalo, ale naše kočičky to zblajzly na posezení. Potom ještě mamka zkusila půlku vařeného žloutku se špenátkem a brambůrkou, ale ani to mně nijak neuchvátilo, to jsem prostě celý já.
Mějte se i s mamkou moc hezky a pozdravuj vsetínské kocoury!!! Pusu Toník

Tony1
Stálice 83 příspěvků 27.05.03 00:16

Jé, to je prima, že jste to téma nakously, já jsem se chtěla přítomných maminek kojících v ?noční směně? právě zeptat, jestli s tím budou něco dělat nebo to nechají vyplynout přirozenou cestou. Já totiž mám taky pár historek od kamarádek, které v noci kojily, popř. kojí dvou- i tříleté děti a samo od sebe se to jaksi nezlepšuje :o)

Já totiž v noci zkouším Toníčka chovat a hladit ve snaze uspat ho bez kojení, ale on se, mrška, vždycky strašně rozzuří, začne mi odstrkovat ty hladící ruce, vzpíná se do luku a je to fakt tak nepříjemné, že to brzo vzdávám a tasím spolehlivou zbraň. Všichni radí, aby do toho razantně zasáhl tatínek a vstával k děťátku on. Anebo pak jednorázový několikadenní drasťák, kdy maminka chodí přes noc spát nejlépe do úplně jiného domu a tatínek víceméně bezmocně přihlíží a chlácholí řvoucí dítě. Máte vy nějakou představu, jak to budete dělat? Jinak pochopitelně i pro mě je automatické noční kojení nejjednodušší, ale říkám si, že čím později se do toho pustím, tím to bude pro všechny horší.

Evi, byla ta maminka opravdu květnová (s Kateřinou Neumannovou na titulní stránce? Dnes jsem jen zběžně ve stánku projela obsah a o kojení jsem tam nic nenašla).

A ke spaní přes den nebo uspávání - upletla jsem si na sebe obrovský bič v podobě kolébání, nošení a houpání, takže Toník neusne jinak než v kočáru nebo v náruči. Opakované pokusy o uspávání v postýlce hlazením a povídáním končí podobně jako ty noční. Dokud měl těch 7-8 kg, tak jsem si říkala, co bych ho nepochovala, miláčka, ale teď, jak se blíží k deseti už se začínám pěkně prohýbat a jsem zvědavá, jak ho tomuto odnaučím.

Tak vám/nám přeju spokojené noci, ať už s kojením beroušků nebo bez. Ahoj Mája

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 27.05.03 00:19

Vojtíšku,
Pěkně té troubě nabuš i za mě. U nás se od té doby, co se pohybuju po kuchyni a ráda bouchám dvířkama od trouby (vymýt je bylo jak z vyprávění Jiřiny o škvíře u mrazáku), peče jen v remosce, ale z té vede černý provázek, který občas táta při mlsání zpod pokličky zapomene uklidit za sporák. Párkrát jsem si zatahala, ale pak už nezapomínal, takže to pálení naštěstí neznám. A bratr mi vyprávěl, jak ho máma opařila kafem, když mu bylo jako mně teď. Chtěl ho ochutnat a jak se natahoval na kredenc, celé vroucí mu polilo krk a rameno a pak nosil čtrnáct dní slušivou bílou košilku z gázy. Naštěstí ho máma řvoucího vydržela asi čtvrt hodiny sprchovat (i přes oblečení) studenou vodou, takže se to obešlo bez puchýřků i fleků. Prý mám vyřídit, že 10 až 20 minut (podle míry spáleniny) ledování nebo studeného sprchování opravdu vyléčí spáleninu tak, že se rychle zahojí bez puchýřů a defektů na kůži - a radši přes oblečení, než se zdržovat svlékáním, musí to být hned, než začnou změny v epidermu.

A k botičkám mámu nenuť, opravdu to záleží jen na pocitu, co pro tvůj postoj bude lepší. Tím, že v pokoji chodím bosky, tak se mi krásně nožička vyklenula a už je v pohodě jistá. A v kuchyni když chodím obutá, tak sice dělám ty správné kroky dopředu a nožička drží, ale boky a zádíčka mi plavou jak při břišním tanci - přiliš se na botičky spoléhám a mám zlozvyky z držení těla v chodítku.
Průšvih bude mít máma, až se rozhodneš, že venku v kočárku nepojedeš, ale potlačíš - to se dělá v ponožkách blbě.

A co se spaní týče, mně máma nekojí už od šestého, ale protože často uspává táta, tak z lenosti u sebe v posteli při krmení kaší z lahve, kde potom strávím i noc a máma někdy přijde přilehnout (když se tedy vejde :-))) ). V noci se cca 2-3× vzbudím, dostanu cucnout čaje, někdy mě přebalí a většinou spím dál. To cucnutí musí přijít hned, jakmile si o něj musím říkat dlouho, tak už mě nikdo neuspí, proto je pro naše ta postel tak pohodlná. A při přečtení několika zdejších příspěvků se máma zklidnila, že nerozmazluje sama, takže nějaké radikální změny s mřížema nehrozí. Spaní v postýlce snáším totiž bez problémů, jen když mě máma uspí na svých orangutaních rukách a v noci je vzhůru a okamžitě vyběhne, když se zavrtím. To ovšem nevydrží každý den :-))).
Schválně, co za lumpárny vymyslíš, nezapomeň se podělit - mně teď dochází inspirace, protože máma dost zpozorněla a přitvrdila hlídání.
ahoj, Johanka

Tony1
Stálice 83 příspěvků 27.05.03 00:21

Ahoj Šimůnku,
já myslím, jestli by tě už vaši neměli pomalu odvést k zápisu do školy, když jseš tak šikovnej!!! A tím myslím i to chození, i ty nakupovací kousky. Tak ať ti to dobře šlape, ahoj Toník

Tony1
Stálice 83 příspěvků 27.05.03 00:49

Ahoj Johanko,
tak to s tebou cítím, já jsem sice rýmu ještě neměl a mamka doufá, že ji ještě pěkně dlouho nedostanu, ale dokážu si představit, že to žádný eňo ňuňo nebude. A s tou rodinou.cz se netrap - já od nich taky vždycky dostanu psaní a většinou jsem pozadu, strefili se jednou jedinkrát, když jsem se měl ve 24. týdnu začít vztekat. S tím jsem začal na den přesně :o)
Tak buď brzo zdravá, ahoj Toník

Tony1
Stálice 83 příspěvků 27.05.03 00:51

Ahoj Vojtíšku,
fuj, to muselo bolet! Když se spálí mamka a poskakuje po kuchyni, tak se sice směju, ale to jenom abych ji rozptýlil a ona na to nemusela myslet (jsem rozený psycholog :o), ale je mně jasný, že to bylo auva. Tak ti foukám na bolístku a přeju, ať to nebolí. Až zapomeneš na to bolení, tak z nás budeš nejzkušenější mimčo - ty už víš, jak správně padat a kam se neudeřit a teď už ani nebudeš sahat na nic horkého. Prostě vysoká miminkovská škola!!!
Jo, a moje maminka taky spává jako sardinka na kraji postele - no není to krása, vyvalovat se v tak hezké velké postýlce bez mřížek? ;o) Tak ahoj a opatruj se, Toník

Milada01
Kecalka 174 příspěvků 27.05.03 09:03

Ahoj Lucko,

takže můj jídelníček vypadá takto:

  • ráno dlouhé kojení nebo kratší ale třeba 3× po sobě, mamka vždy tajně doufá, že ještě usnu
  • dopoledne opět kojení před odchodem ven
  • po návratu obídek v podobě zeleninky (cca 7 velkých lžic) + pokus o cucnutí vodičky z hrníčku, který končí tím, že mamka celý vršek oddělá a dá mi pít jako dospělákovi, většina stejně skončí na bryndáku + samozřejmě na závěr opět kojení
  • odpoledne kojení jednou až dvakrát podle odchodu na procházku
  • po koupání večerní kojení dost dlouhé nebo jsem utahaný a kratší, ale to si třeba ještě 2× mamku přivolám, ať mi ještě dá než zaspím a šoupne mě do mé postýlky
  • no a v noci záleží na prdíkách a na všem možném, když zabrečím dostanu pít, ale normálně je to tak 2× až 3× za noc, pokud mamka u mě neusne a pak je to nekontrolovatelné.

Takže asi tak. Pápá Adámek.

Samozřejmě vše závisí na denním programu, hlavně o víkendu je tomu přizpůsobeno i jídlo. Jak jsem již psala, před 14 dny jsme vyjeli na celý den pryč a Adámek byl jenom na mlíku. Myslím, že mu to ale stačí (bodejď by ne, když maminka se pořád cpe, hlavně sladkým!). Určitě nestrádá, o tom vypovídají jeho faldíkové nohy a tím pádem nechuť k pohybu - sednout si, lézt, o stavění ani nemluvím.
Tak se mějte s Lucinkou fajn. Milada.

Milada01
Kecalka 174 příspěvků 27.05.03 09:29

Ahoj Májo,

zatím si nemůžu stěžovat na to kojení se zoubkama, ale to je asi tím, že teprve lezou. Jednou ráno si Adámek ale žužlal docela dlouho a je fakt, že už jsem měla bradavky bolavější.
Tak ať nás naše zlatíčka moc nepokoušou! Pozdravuj Toníka!! Milada.

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 27.05.03 11:37

Ahoj Johanko,

jejejej, to byl ale fujtajbl víkend, no hlavně, že už je ti (i mamce hehe) líp :).

Já jsem podle těch mailů z rodiny taky pěkně pozadu, i když máma mi je furt čte, abych věděla, co mám dělat. No ale kruciš, jsem snad na klíček, abych dělala něco, do čeho se mi ještě nechce??? :)))

Zvlášť u tebe, čiloušku, mě udivuje, že vůbec nejsi podle papíru ve všem napřed.

Jo a nezapomeň nám dát vědět adresu, kde najdeme tvoje fotečky, jsme s mamkou děěěsně zvědavý!

Papa, Viki

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 27.05.03 11:39

Ahooooj Šimůnku,

no opět poklona - jejdanánky, ty jsi opravdu zdejší jednička, kam se na tebe všichni hrabeme :)))

Koukej už tu mamku popohnat s fotečkama, ať vidíme dalšího blonďatýho andílka :))))

Pa, Viki

Bublina
Zasloužilá kecalka 725 příspěvků 27.05.03 11:42

Ahoj Vojtíšku,

ffffffffff foukám na bolístku (trošku u toho slintám, neva? :))), koukej tý hnusný krabici v kuchyni pořádně nabacat a vem si na to nějaký pořádný nářadí, ať si neotlučeš ručičku!

Jinak děkujeme za pochvalu za reportáž z trojrande - mamka byla jediná, kdo to mohl večer udělat, proto jsme byly první - Dita s Eden budou moci psát až na konci tohoto týdne a Zuzka s Vojtíškem ještě jeli nakupovat a domů do Liberce, tak jsem to vzala za ně :)

Papa, Viki

Zuzka-Terka
Stálice 69 příspěvků 27.05.03 11:47

Ahojda Toníku

A to si teprve přečti, co se mi povedlo dneska (viz. hlavní strana)!

A co se týče té výhody v pubertě, tak nevím, nevím, jestli máma bude mít ještě tak tvrdý spaní. Teda předpokládám, že už mě v tý době nebude kojit, takže už jí každá chvilka spánku nebude tak vzácná. I když s tím kojením si to taky budu muset rozmyslet, já bych byla klidně pro, ale to už by se mi asi vrstevníci smáli, co myslíš? Do kdy to plánuješ Ty? (tomu, že by si to mohly naplánovat naše mamky, jak v jiném komentáři naznačuje Tvoje maminka, se my můžeme jenom zasmát, že jo)

Taky posílám pusinku
Terka

Zuzka-Terka
Stálice 69 příspěvků 27.05.03 11:51

Nazdar kulihrášci,

Musím se vám ještě zatepla pochlubit se svým nejnovějším kouskem z mé série ?ranních lumpáren?. Maminka se ráno v 6.00 probudila a myslela, že jí někdo vyměnil dítě ? místo mě tam na ní jukala nějaká svítivě žlutá holčička. Chvíli si protírala oči a až mi dělalo starosti, jak vypadala ? blízko ke kolapsu. Vůbec ty ranní probuzení se pro ní poslední dobou stávají noční můrou. Nejdřív se vyděsila, že mám buď já žloutenku nebo ona halucinace. Ale pak se jí všechno objasnilo. Zatímco ona spala jako pařez, já jsem opět šmejdila po pokoji a vyštrachala jsem odněkud žlutou barvu na vajíčka, o které mamka ani nevěděla, že jí tam má. Tak vidíte, co já všechno nenajdu! No a s tou barvou jsem si tak trošku hrála, čehož výsledkem byl asijský vzhled mé osoby (obličej, ručičky, nožičky, tělíčko), totálně zničené nové pyžamko, žluté povlečení, a dokonce i mamka měla žluté nohy.

To bylo totiž tak. Po tom mém ranním výletu mamka opravdu na:,–(ila přísná opatření a rozhodla se splnit ty hrozby ohledně mého spaní v postýlce. Jenže to se mi vůbec, ale vůbec nelíbilo. Od půl třetí jsem prakticky až do rána stála v postýlce a strašně kvílela. Naši mě pořád pokládali a uspinkávali, ale já jsem chtěla dát rázně najevo, že takhle teda ne. Oni se budou rozvalovat ve velké pohodlné postýlce, a mě šoupnou mezi mříže? To ať si zkoušejí na někom jiným. Takže výsledkem bylo, že máma druhý den chodila jako mátoha (já jsem kupodivu i přes tu prohýřenou noc byla druhý den jako rybička), a v noci usnula jako špalek. Takže když jsem se vzbudila na papání, žádné další experimenty se nekonaly a máma mě jako náměsíčná vzala opět k nim do postele. Tak jsem se jí za to chtěla odvděčit a trošku jí rozesmát.

Ale jinak vám to, kamarádi, spíš nedoporučuju zopakovat. Jak tu žluť máma ze mě drhla, to se mi vůbec nelíbilo, u toho jsem plakala. A teď mě pořád pozoruje, jestli nebudu mít nějakou reakci, to bychom šly k panu doktorovi. A dokonce prý dnes asi nepůjdeme na procházku, protože se máma za ten můj nažloutlý odstín stydí (stydí se teda spíš za sebe, že mě nedokáže uhlídat). Takže bilance kladů a záporů dopadá spíše v neprospěch celé akce. Vymyslete si radši nějaký jiný číslo.

Rošťárnám zdar
Terezka (9,5 měsíce)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.05.03 13:45

Na otazky typu, kde najdu vase fotky najdete odpoved v zahlavi konkretniho prispevku - kdyz je uzivatel prihlasen. Je tam nickname (prezdivka), mailova adresa a www stranka…

Milada01
Kecalka 174 příspěvků 27.05.03 14:49

Ahoj Terko a Toníku!
Trochu se vetřu do Vaší konverzace, jelikož u nás bylo téma „do kdy kojit“ dnes také aktuální. Stavili jsme si totiž u p. doktora pro nějaké kapičky a mastičku do očí, protože (jak mamka říká) mám z toho sluníčka oči jako králík. Když jsme odcházeli, tak mamka řekla, ať udělám pápá, ale to já dělám pouze spontánně, ne na žádost! Tak mamka řekla sestřečce, že dělám nejraději pápá při kojení a ona na to: " No, vy s tím kojením, vy až půjdete do školy, budete muset docházet o přestávkách kojit!". To nebylo myšleno ve zlém, ale zřejmě tam nemají jiné tak dlouho kojené dítko.
Mějte se dobře a mateřskému mléčku zdar!
 Adámek

Evulka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 27.05.03 21:09

Ahoj Májo,

je to opravdu ta Maminka s Katkou Neumannovou, článek se jmenuje „Už nechci kojit, co s tím?“. Pak se nočnímu buzení (sice u starších dětí, ale řekla bych, že to sedí i na ty naše výlupky) věnují ještě v poradně pediatra a myslím, že ještě na jednom místě, ale to si teď nejsem jista.
Za zvládnutí nočního buzení u nás vděčím hlavně a především tatínkovi, sama bych byla odvařená, je to nápor na nervy, však jsem se v tu dobu živila výlučně čokoládou :o)). Tak až se vám vrátí táta, hned ho můžeš zapojit :o)).

Eva

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 27.05.03 21:14

Nazdárek kamarádíčkové moji,
vy ste na mě tááák moc hodní,jen ste začali foukat a bebíčko už dávno nebolí! Všem vám děkuji za podporu a foukání a slintání na bebí.Už sem tý ošklivý krabici dneska nabacal co se do ní vešlo! Jen abych příště nezapomněl,snad si vzpomenu i příště,ale myslím že teď asi bude chvíli odpočívat.
Posílám vám všem obrovsky oslintávácí a něžně okousávácí pusinečky!!!
 Vojta

Jinak se nebojte,nebyla to zas taková hrůza.Vojta se jen pokusil o tu troubu postavit a tak si na ní ručičkou sáhnul,ani se nespálil,protože ručku fofrem sundal. Jen se asi hrozně leknul a příšerně řval,já z toho byla celá naměko hlavně proto,že to byla moje vina,byla to chvilka a jako na potvoru ho zrovna napadlo napochodovat si to rovnou k troubě.Příště už si dám velký pozor.
A pro vás co to nevíte,je opravdu moc důležitá rada co napsala Romana. Jakmile se vám děcko o něco popálí,nebo na sebe vyleje horkou vodu,okamžitě do vany a proudy ledový vody,tím se zachrání hodně.I když ste někde mimo domov,tak zkusit jakoukoliv vodu v blízkém okolí.
Ahoj Stáňa

klaraja
Kecalka 454 příspěvků 27.05.03 21:14

Ahojky všickni,
dnes jsem tu poi dlouhé době a asi bohužel zas na dlouhou dobu nebudu :o(
Mamka prý totiž nestíhá a zvládá tak max.si přečíst a mně povyprávět, co a jak. Prý jsem nějak příliš vitální a nějak mi nestačí, jen jestli. podezřívám ji, že je to schválně, abych byl pořád za hodného chlapečka a nemohl okoukat ty vaše lumpačiny :o)…
Ale dnešek je mimořádný…chci pochválit Viki, Eden a Vojtíška…sice jim tochu závidím, že si tak užívali a nevzali nás s sebou víc, ale není všem dnům konec a třeba někdy příště-e…
TAkže se mějte pěkně a lumpačte, mamka mi o vás vypráví,tak abych věděl.
Papa Kubík (7m) a mamka Klára

frndulka
Zasloužilá kecalka 780 příspěvků 27.05.03 21:17

Ahojky,

díky, že se vám líbila moje lumpárna při nákupech, máma doufá, že už něco podobného nezopakuju (nebo udělám ještě něco horšího…:o) ).
A s tím chozením - já nechodím ještě sám, běhám jen kolem nábytku , v postýlce, za ruce nebo tlačím s mámou kočárek - ale jen kousek. Sám vydržím stát jen chvilku a pak se začnu kymácet a letím na zadek (párkrát i na čelo :o).
Ale mám kamaráda, který je o čtyři dny mladší než já a ten běhá už opravdu skoro sám, proti němu jsem „béčko“ :o).
Tak ahojky Šimon

Evulka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 27.05.03 21:25

No Terezko, ty jsi perla mezi lumačícímu děvčátky! Nejdříve modrá propiska, pak mamku strašíš zpoza křesla a teď ta barva! Ještěž je ta vejcová barva jedlá!

Jsem zvědavá, čím nás překvapíš příště a jdu to povykládat tatínkovi, ať se taky zasměje!

Dobrou noc a ráno dobrý nápad na nějaký ještě lepší kousek!

Papa, Lucka

Evulka
Zasloužilá kecalka 804 příspěvků 27.05.03 21:33

No Terezko, ty jsi perla mezi lumačícímu děvčátky! Nejdříve modrá propiska, pak mamku strašíš zpoza křesla a teď ta barva! Ještěž je ta vejcová barva jedlá!

Jsem zvědavá, čím nás překvapíš příště a jdu to povykládat tatínkovi, ať se taky zasměje!

Dobrou noc a ráno dobrý nápad na nějaký ještě lepší kousek!

Papa, Lucka

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 27.05.03 21:40

Ahoj Májo,
jak už sem psala v našem příspěvku,tak sme na tom s nočním kojením podobně.
Momentálně se mi po velkém úsilí podařilo dosáhnout toho,že ačkoliv se Vojta párkrát vzbudí ještě večer tak do 23,00, napít mu prostě nedám,pokouším se ho z postýlky nevytáhnout a uhojdat ho v ní. Pokud ho musím vyndat tak je už opravdu vzteklej asi tak jako Toníček a musí se mi podařit trochu ho probrat,např.koukat na světýlka z okna,na rybičky,otevřeme ledničku nebo rozsvítíme mobil.Většinou pak přestane ječet,uklidní se, položím ho do postýlky a uhladím. No,ale pak se budí mezi 23 -24 hod. a to už chce teda pít,když se mi podaří předchozí metodou uspat ho,je za pár minut vzhůru,vydržím to celý zopakovat max.ještě jednou (a to jenom pokud už sem taky nespala),ale stejně se znovu vzbudí,putuje k nám do postýlky,kde setrvá v kojení ještě dvakrát do rána. Myslim,že kdyby se mi podařilo nějak to zlomit kolem té půlnoci,že by to třeba bylo lepší,nevim,začínám na tom pracovat.
Zatím nevim,jak to budu řešit do budoucna,rozhodně si nemyslim,že by to najednou nějakým zázrakem přestalo samo.Dosud nemám síly na nějaký noční razantní tyjátry,navíc náš taťka je v tomhle nepoužitelnej,je to cíťa a vydrží míň než já.Sem ale přesvědčená,že dvě tři noci a byl by klid,touhle metodou se mi podařili odnaučit naší Terku dudlík a taktéž spaní s námi - ta mi ale od tří měsíců sladce spala celou noc a noční kojení nevyžadovala. Určitě tahle drastmetoda funguje,tak pokud na to máte někdo nervy,doporučuju. Já ty nervy zatím nemám,ale pokud se mi to nepodaří odbourat nenásilnou formou,jednoho dne mi určitě dojde trpělivost,od­stěhujem taťku z domu a vrhnem se na to.Momentálně prostě nejsem schopná nevyspale bloumat po bytě se řvoucím vztekanem k radosti všech sousedů a ráno v sedm(pokud by náhodou Vojta takhle dlouho spal,stává se to jen vyjímečně) vstávat s Terčou do školy.
Ale sem moc zvědavá,jestli se do toho Májo vrhneš po hlavě,jak ste to přežili.Měj se
 Stáňa

Stanasek
Kecalka 431 příspěvků 27.05.03 21:53

Ty jedna Terezičko žluťásková!!!
Teda mamka se tak smála,až se ta´tka divil co že se to děje, ty seš fakt jednička!!!
Tuhle lumpárnu jen tak nikdo nepřekoná,na to v:,–(ím vlastní boty i když ještě žádné opravdové nevlastním.
Ty si musela vypadat úchvatně,škoda že tě mamka hned omývala,měla si tě pořádně vyfotit,počkej jak se tomu bude smát a vykládat to o tobě až budeš velká!
Tak se tuž a vymysli zase něco takhle bezvadnýho,to já sem proti tobě břídil!!!!
Hned zítra ráno napiš,co se ti povedlo provést,než se mamka vzbudila!!!!
Slintací pusinku posílá Vojtíšek!!!

Zuzuka
Kecalka 167 příspěvků 27.05.03 22:02

Jé Májo,
nemáš náhodou doma mojeho Vojtíška? Opravdu jsem ráda, že nejsem sama v tom neustálém kolébání na rukou, nemluvě o tom, že Vojta dopoledne spí u mě v náručí celou dobu.
Budu bedlivě pozorovat vaše zápolení a kdyžtak se taky přidám, zatím neřeším :-)
Zuzka od Vojtíška ml.

Zuzka-Terka
Stálice 69 příspěvků 27.05.03 23:02

Jé ahoj Kubíku,

už jsme se bály, co s tebou je, že se tak dlouho neozýváš. Že svoji mamku zaměstnáváš, to ti, samozřejmě, jenom schvaluju. Ale musíš jí nechat taky trošku vydechnout. Aby byla v pohodě, ale hlavně, aby nám taky stihla něco o tobě napsat. Ať víme, co je u vás nového.

Tak zatím papa
Terezka (9,5 měsíce)

Tony1
Stálice 83 příspěvků 27.05.03 23:20

Teda Terko,
to fakt zíráme oba dva!!! Ale musím říct, žes zvolila dobře, žlutá je moje oblíbená barva a určitě ti to děsně slušelo! Tak kramaření sláva, dej zase vědět, cos hezkého našla. Pa, Toník

Zuzko,
už je mi tě opravdu líto - to musejí být probuzení šokem! Než jsem to dočetla, tak jsem myslela, že třeba Terka strkala čumáček do nějakých květinek se žlutým pylem, ale že si otevře pytlík s barvou, to by mě teda nenapadlo. Co ty děti nevymyslí… Začala jsem se preventivně rozhlížet kolem, co by bylo dobře uklidit, a mám chuť všechno povyhazovat :o))) Tak se drž! Možná tě jednou ráno Terezka uvítá s podnůskem se snídaní…

Tony1
Stálice 83 příspěvků 27.05.03 23:24

Kubíčku,
i my tě zdravíme a chválíme tvoje fotečky, jsi fakt k sežrání, mamka má pravdu!! Ahoj, Toník

ro
Ukecaná baba ;) 2159 příspěvků 28.05.03 02:33

Teda Terezko,
tohle překonává i Šimonkovo hořčičně toaletní nakupovací dobrodružství. Když si tě představím, chechtám se ještě dvě hodiny. Akorát, že já mám radši výraznější barvy a teď jsem si vzpomněla, že jsem v jednom šuplíku zahlédla genciánku - nevíte někdo, jak se šroubují uzávěry? :-)))
Johanka (10 m)

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 Další »