Reklama

Z deníčku malého Vrabčáka - 9.týden

Rodičovství

Tento týden bych nejradši ze svého deníčku vymazal. Z mojí teplotky se totiž vyklubal zánět ledvin a nechali si mě v nemocnici :o(((( Naštěstí tu se mnou mohla zůstat maminka, aby o mě pečovala a kojila mě.

A jak se na to přišlo? Minulý týden jsem psal, jak jsem měl teplotu a že půjdeme k paní doktorce. Ta mě prohlídla a neobjevila co by mě bolelo a tak nás poslala do Motola ať mi udělají rozbor čůrání a krvičky, jestli to není zánět močových cest. Tam mi na pindík přidělali igelitový pytlíček, pak jsem se vyčůral a poslali to do laboratoře. Taky mě píchli do prstíčku (uáááá to jsem řval) a vzali mi krev. A pak jsme čekali a čekali a pak nám řekli, že mám nějaký hodnoty špatný a musí mě léčit a musíme s maminkou zůstat v nemocnici :o(( Ještě jsme byli na ultrazvuku, kde mi zase po bříšku jezdili tou studenou bambulkou a řekli, že ledviny mám v pořádku. Pan doktor pak mamince vysvětlil, že se mi do krve dostal nějaký bacil a mám akutní zánět v těch trubičkách co v nich tečou čůránky. A musíme prý v nemocnici být aspoň 5 dní a dostnu léky přímo do žíly aby se to rychle vyléčilo a že prý to není nic vážného a u malých kluků jako jsem já se to dobře léčí když přijdou včas a to my jsme přišli. Tak aspoň něco.

Do ručičky mi píchli jehlu a z ní vedla hadička a do ní mi dvakrát denně něco kapali z lahvičky. Vždycky když to dokapalo tak to hrozně pištělo a mě to probudilo, když jsem zrovna spinkal. A ručičku mi dali do dlahy a zavázali jí aby mi ta jehla nevypadla a abych si něco neudělal. No, několikrát jsem se s tím pěkně bacil do nosu a mámu tou hadičkou švihnul do tváře.

První noc jsem byl na pokoji ještě se dvěma klukama (oba to taky byli Jirkové) a maminka byla jinde s jinou maminkou a chodila za mnou a nosila si mě do své postele na kojení. Pak se uvolnil společný pokoj pro dítě s maminkou a tak jsme byli spolu ještě s jedním malým klukem stejně starým jako já s jeho mámou. Tak už to bylo veselejší. Ale já pořád plakal a nechtěl sám spinkat a jediný utešení bylo mámino mlíčko a tak mě máma pořád kojila a chovala až z toho byla úplně vyčerpaná.

V pondělí mi nabrali vzorky krve (zase řev) a moči (vzorně vyčůral na počkání). Celou noc jsem proplakal až ze mě byla máma vyřízená a když jsem konečně usnul tak mě musela vzbudit a šli jsme na vyšetření ledvin. Nejdřív mi do tý čouhající hadičky neco stříkli a pak jsme za 3 hodiny přišli znovu a dívali se mi kam až mi to v bříšku nateklo. Maminka se bála jestli budu hodný, protože jsem musel ležet třikrát 7 minut bez hnutí, což já nedokážu, ale naštěstí jsem spinkal a tak se to povedlo. Pak už mi konečně osvobodili ručičku od té jehly, pěkně to smrdělo a sestřička říkala, že už mě to muselo hrozně bolet a proto jsem tolik plakal. Teď už dostávám léky ze stříkačky přímo do pusinky, takový růžový sladký sirupek, třikrát denně. Myslel jsem, že když jsem kluk tak dostanu modrý, růžový jsou pro holky, ale prý ne, žádný modrý nemají. Tak už máme od tý růžový všechno zapatlaný.

V úterý jsem měl druhé měsíční narozeniny a dostal jsem krásný dárek: řekli nám, že už mám všechno v pořádku a ve středu půjdeme domů :o)))) A tak už jsme doma, beru ten růžový sirup a v úterý jdeme zpátky na kontrolu.

V nemocnici mě každou chvíli někdo prohlížel, máma mě vždycky musela svílct do naha, což nesnáším, pořád mi měřili v zadečku teplotu a vážili kolik toho spapám a jak rostu.Cheche, díky neustálému kojení jsem za ten týden v nemocnici přibral 400 g a tak už mám 4,7 kg, což znamená že už mám o dvacet deka víc než náš kocour :o))))) Jo jo, nemocniční strava :o)

Dneska jsem doma rázně zaprotestoval nad věčným měřením teploty. Máma mi dala teploměr do zadečku, já zatlačil a byl to takový vodopád (pardon, spíš hovnopád) že jsem úplně ohodil radiátor a zeď za ním a podlahu. Máma sice stihla včas uskočit, nicméně ten žebříkový radiátor byl tak zaneřáděný, že se táta smál, že ani ten náš zedník by to nenahodil líp :o) A na těch šprušličkách to hned zaschlo a na dlaždičky za tím máma pořádně nedosáhla, tak to čistila aspoň půl hodiny :o))) Ještě jsem vám zapomněl říct že jak teď beru ten sirup tak mám kakání zabarvené do červena, takže jsme měli červeně vymalováno :o)

Tak vám přeju, ať vy nikdy do nemocnice nemusíte, není to vůbec nic příjemnýho. A musím končit, protože máma chce ještě něco napsat vašim maminkám.
Hodně zdraví vám přeje
Vrabčák Jíra *

Nedá mi to a musím ještě napsat něco ze svého pohledu.
Jak už jsem psala, v motolské porodnici jsem byla nadšená, je to tam úplně nové a moderní, ale ta dětská budova je děs. Je vidět jak je to starý barák a doslova se rozpadá. Na kojeneckém oddělení jsou tři pokoje pro jedno dítě a jednu mámu, který byly obsazený těžšíma případama, který už tam byli dýl, a pak jeden dvoják, kde jsme byly dvě kojící mámy s dětma.
Pokoje jsou takový malý kamrlíky ze všech stran prosklený, a z chodby je tam vidět úplně všechno, takže každý kolemjdoucí včetně návštěv mohl koukat na naše věčně vyndaný prsa.
Skla mezi pokojema sice jsou neprůhledný, ale když se v noci vedle rozsvítí tak je to jako by se svítilo u nás. Okna nešly ani otevřít ani zavřít a neumíte si představit jaký byly mezi rámama díry. Zběsile tam táhlo, což bylo příšerný, neboť moje postel byla přímo pod oknem. Sice byly některý díry ucpaný hadrama a visely tam takový těžký hnusný závěsy, ale ty ten průvan zastavily jen maličko. Je zázrak, že jsem tam nenastydla.

Takže v pokoji byly dvě postele, dvě postýlky a pult s dřezem, přebalovákem a váhou. Váha byla taková ta válečková, což když se mi Jíra mrskal bylo dost těžký vystihnout chvíli, kdy jsou ty zobáčky vedle sebe a zvážit ho. Pak byly v pokoji dvě židle, na kterých se nedalo pořádně opřít, a jedna malá skříň hned u dveří. Takže jsem měla věci hozený v tašce pod Jírovou postýlkou a místo nočního stolku jednu židli. Naprosto jsem neměla kde se opřít a sedět s Jírou bez opření celý den se s mýma bolavýma zádama nedalo. Tak jsem pak někde na chodbě objevila křeslo, o který jsme se pak s tou spolubydlící přetahovaly.

Taky bylo všechno slyšet, což je taky depka - když konečně přestaly brečet naše děti tak jsme poslouchaly ty od vedle. Já jsem zvyklá na Jíru v noci normálně nahlas mluvit, takže mi holka z vedlejšího pokoje pořád nadávala, že jí budím. No hrůza. Tak jsem byla na nervy z toho, že Jíra pořád pláče a ještě k tomu že rušíme ty okolo, protože jsem ho nedokázala utišit. Takže jsem ho celý den buď chovala nebo ho měla u sebe v tý vymrzlý posteli. Poslední noc jsem už byla fakt na prášky a slzela jsem broučkovi do vlásků, až mi nakonec v posteli usnul a spal skoro celou noc, jenže tu noc zase řval kluk tý spolubydlící. Fakt hrozný.

Kromě společných pokojů tam jsou ještě asi tři pokoje, kde jsou jen tři postýlky a maminy spí mimo. Tam jsem měla Jíru první noc než se ten společný pokoj uvolnil. Naříkala jsem, že musím kvůli zádům kojit v leže, tak mi dovolili si ho nosit na pokoj pro matky. Pokoje pro matky jsou miniaturní místnůstky, kde jsou dvě postele a skříňka a nic jinýho. V zimě je tam prý taková zima, že se tam nedá vydržet.

Pak tam mají matky ještě jednu sprchu s jedním záchodem a kuchyňku, kde je i pár křesel a televize. Za celý týden tam nikdo neuklízel, takže si umíte představit jaký to byl hnus. V pokojích pro děti to s úklidem taky nepřeháněli, dvakrát denně tam doslova prolítla ženská s hadrem a ošmudlala jen uličku, aby se neřeklo. Když viděla že sedím na posteli tak dojela sotva ke mně a aby mi vytřela u ní, ani náhodou.

Další kapitolou bylo jídlo. Jako snídani nám do kuchyňky hodili bochník chleba a půlku másla. To bylo vše. Na oběd a večeři jsme dostali stravenky do závodní jídelny, která ovšem byla v jiné budově vzdálená asi 10 minut cesty. Jelikož jsem nechtěla Jíru nechat plakat, protože neplakal ale vřískal, tak bylo dost těžký si tam dojít. Takže jsem několikrát byla bez večeře, protože nebylo možný to stihnout pokud jsem zrovna kojila nebo Jíra nespal. Že by ostatní maminy byly ochotný mi třeba jídlo donést to ani náhodou.

Jinak další depkou bylo když jsem viděla ty těžší případy - roční kluk celý zelený se zánětem žlučovodů a čekající na transplantaci jater, holčička která měla při porodu 600g a měla voperovaný centrál a měla na něm zánět, roční kluk s nefunkčníma ledvinama čekající na transplantaci … Měli jsme zdaleka nejlehčí nemoc. O děcko se mámy musely 100% postarat samy, že by sestřičky třeba zaskočily když se šlo na jídlo, to teda ne. Na jejich obranu, práce měly asi dost a byly milý, to zase jo.
Když byl Jíra první noc na tom dětském pokoji tak tam s ním byl stejně starý klučina z kojeneckého ústavu (prý tam byl na celkové prohlídce před adopcí a protože se sám nehlásí o jídlo).
My tam s druhou maminou celý den chovaly ty naše uzlíčky a tenhle brouček na nás smutně koukal z postýlky. Když začal plakat, tak přišla sestra a se slovy „neřvi“ mu nacpala dudlík do pusy. Fakt mi bylo do breku a neumím si představit, že by tam měl být takhle sám můj Jiříček. Pobyt v nemocnici je mnohem větší depka pro mámu než pro dítě, ale asi to tak má být :o(

Tak když by vás nedej bože potkalo, že byste museli s broučkem do nemocnice, tak si snad vyberte radši nějakou jinou. Část pro dospělé je v Motole moc hezká, ale ta dětská stojí za pendrek.

Měje se fajn a ať jste zdraví.
Máma
Jiřina*


Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.11.02 10:57

Ahoj Vrabčáčku,

jsem moc ráda, že už jsi v pořádku a hlavně gratuluju mamce, že to vydržela. Po zkušenostech s lítáním po pohotovosti a krevních a močových testech, které jsem prodělala v 8 týdnech, si dokážu představit, jak hrozně tobě i mamince muselo být. Mamka brečela taky vždycky, jakmile do mě píchli, protože jsem strašně vřeštěla a byla k neutišení. Vypadá to, že ty zkazky o dětském oddělení v Motole jsou pravda, vyzkoušeli jste si to na vlastní kůži… hlavně, že to máte za sebou. Mamka se mnou chodila na ambulanci na dětskou kliniku na Hagiboru a taky to tam není nic moc - v noci i viděla, jak to vypadá přímo na oddělení a ačkoliv je personál strašně příjemný, to prostředí je příšerný. Takže se tam moooc modlila, aby mi nebylo nic vážného, abychom tam nemusely zůstat. Naštěstí jsme opravdu nemusely.

No, mamka prostě zjistila, že zdraví miminka je ten největší poklad, co má :))) A já se taky snažím, otužuju se spinkáním na terase a asi to opravdu funguje, protože nemám ani v noci plný nos (a to máme ústřední topení) - abych si ho vyčistila, stačí párkrát denně kýchnout a je to… hehe, někdy si chci u kýchání i zakřičet a pak je z toho takový pazvuk, kterýmu se naši děsně smějou a mě to vadí, protože ani to kýchnutí ani to zakřičení nestojí za nic :)

Jíro, přeju ti, ať už jsi jenom zdravé a spokojené miminko a mamce, ať už s tebou nemusí do nemocnice a vůbec - dávejte na sebe pozor a těšíme se na popis dalších lumpáren. Já mám mimochodem jednu novou - umím si v kočárku stáhnout rukavice a to mamku děsně zlobí, protože když na to nepřijde včas, mám žabí ledový ručičky. No, nejenže má strach, abych nenastydla, ale navíc když na ni sáhnu při kojení, abych si je ohřála, skáče půl metru vysoko :))) Jo a včera jsem s taťkou koukala na hokej (vydržela jsem celé dvě třetiny) a fandila - vyplatilo se to, vyhráli jsme 5:2! Taťka říkal, že když to takhle bude pokračovat, bude mi muset koupit lístky na MS 2004.

Už budu končit, ať se mamka taky trochu nají, než zase vstanu a budu vyžadovat 150% její pozornosti (hihi, míň mi nikdy nestačí).

Mějte se s mamkou hezky (a hlavně zdravě) a těšíme se na ostatní příspěvky do klubu malých zlobilů.

Pa, Viktorka (příští úterý už 3 měsíce) s Bublinou

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.11.02 11:03

No, tak tohle je fakt soda! Právě jsem si četla hodnocení porodnic, ale koukám, že i ta nejhorší porodnice je úplný nic proti dětskému oddělení.. Je strašně dobře, že už jste zpátky doma. Pozdravuj kulíška vrabčáka a držte se!

 
Ivik4
Závislačka 3152 příspěvků 08.11.02 11:13

Ahoj Vrabčáku!
To jsem ráda, že už je líp a že ta ošklivka nemoc je pryč!
Pozdravuj ode mě mamku Jiřinku! Já mám ten náš pokládek pořád ještě v bříšku, asi se mu nějak nechce do toho studenýho počasí a lebedí si radši u mě v teple…
Hezký den přeje
Ivča, 40.t.

 
Ivik4
Závislačka 3152 příspěvků 08.11.02 11:56

Ahoj holky, už zkušené maminky! Čtu si teď doma chytré časopisy typu Betynka, Maminka a tak a načetla jsem, že se děti mají zpočátku polohovat na boku (a nemají se nechat spát jen na zádíčkách). Tak jsem se vás chtěla zeptat, jestli to tak praktikujete a čím ty dětičky na boku udržíte - máte nějaké zarážky (někdo to prý řeší jen stočeným ručníkem, v jednom katalogu jsem viděla, že na to existuje dokonce takové polohovací „zařízení“ z molitanu, které se dá zvětšit podle toho, jak mimík roste).
Díky za radu!
Ivča, 40.týden

Taky jsem četla, jak všechny holky nakupují rychlozavinovačky. Já mám jen dvě klasické krajkové zabalovačky s vložkou a dva spací pytle a spoléhala jsem, že s tím vystačím… Jaká je vaše zkušenost? Mám taky ještě rychle „vlítnout“ do krámku pro tento moderní vynález? Nebo se bez toho obejdu?
Děkuji.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.11.02 14:31

Aho Jíro a mamčo,
jsem taky moc ráda, že už jste zase doma v pořádku.
Jiřinko, po přečtení tvýho článku o dětském odd. v Motele mi úplně běhal mráz po zádech, vůbec si neumím představit, že bych tam strávila jediný den. Ale jinak je to vyhlášená nemocnice zrovna to dětské odd. všude chválí a co páni doktoři ? Zřejmě tam mají to správné vybavení, které nemají kdekoliv, ale co to prostředí taky by to mohl někdo zkulturnit.
Tak se mějte moooc hezky a hlavně hodně ZDRAVÍČKA
Mikiska 19t zatím těhule.

 
Milada01
Kecalka 174 příspěvků 08.11.02 18:03

Ahoj Ivčo!
Miminko má opravdu zpočátku spát na boku. Nevím, jak ostatní, ale náš Adámek ležel tak, jak jsem ho položila, zpočátku se děti nijak samy netočí a když začal , tak jsem usoudila, že už to asi není třeba, stejně spí na zádíčkách s hlavou vytočenou úplně na bok, takže v případě blinkání by se nemělo nic stát. Hlavně se při tom počátečním spaní na boku musí dbát na to, aby se ty boky střídaly (kvůli hlavičce - aby ji neměly z jedné strany víc oleželou).
Co se týče rychlozavinovačky, já jsem taky žádnou neměla, pouze dvě staré klasické krajkové jako Ty a úplně mi stačily. My jsme se stejně narodili jako „obři“, tak si myslím, že by nám dlouho neposloužila, jelikož mi to upínání na suchý zip nepřipadá moc pevné. No, uvidíš, co Ti ještě poradí další maminky.
Přeji Ti pohodový porod (už to máš za pár) a hlavně zdravé miminko!!!
Milada.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 08.11.02 19:37

Ahoj Ivčo,
mám 5ti týdenního chlapečka, tak ti chci popsat naši zkušenost. Na boku se teď děti opravdu nechávají spát a musím říct, že je to prima obzvlášť tehdy, když tvoje děťátko po krmení ještě ublinkává. Všechno hezky vyteče z pusinky a nemusíš mít děs, že by se blinkáním udusilo. To je prý i důvod, proč se to takhle dělá - říkali nám v porodnici. Na boku Toníka udržím úplně jednoduše - máme doma polštářky ?buřtíky?, jsou to takové válečky, asi 40 cm dlouhé a 20 cm v průměru, poměrně dost tuhé. No a jeden takový buřtík položím těsně k okraji postýlky, aby se nekutálel a byl zapřený o šprušle a o ten mu podepřu zádíčka, takže je hezky stabilně zapřený. V porodnici nám je opírali rovnou o šprušle postýlky, ale to se mi nelíbilo, určitě to muselo tlačit. To molitanové udělátko skutečně existuje, já jsem z Brna a tady na to má jeden pán přímo firmu - ale nevím, jestli je ti to platné.
Ad rychlozavinovačky - já jsem taky děsně váhala, jestli je koupit nebo ne, neměla jsem dokonce ani ty klasické povijany s krajkami, jako máš ty. Toho jsem pak litovala, že jsem to nenachystala, protože v porodnici jsme měli děti právě v takovýchle povijanech s vložkama a bylo to moc prima - jednak to malý miminko sebou tak vrtí a při kojení máš strach, že se ti rozpadne v ruce, a v povijánku hezky drží pohromadě, druhak říkají, že se cítí jako v děloze a je to dobré pro jeho psychické pohodlíčko. Když jsem tohle vyzkoušela, nechala jsem si rychle koupit tu rychlozavinovačku, ale udělala jsem s ní blbou zkušenost, protože měla jakousi tlustou vložku a Toník v ní byl zapadený tak hluboko, že jsem ho málem nemohla ani dostat k prsu. Nakonec jsem rychle vypůjčila klasický povijan a ten si nemůžu vynachválit, i když v něm spal jen prvních 14 dní (pak nám totiž jeden doktor řekl, že spaní v povijanu je sice dobré na dětské nervy, ale blbé na kyčle, které se tím povijanem stahují a nemají tu správnou polohu - takže teď už spíme jenom v peřince). Takže moje rada zní, nekupuj to, povijan stačí a stejně je to jen na chvilku.
Měj se hezky a držím palce k porodu, Mája

 
Šárka
Kecalka 418 příspěvků 08.11.02 20:08

Ahoj Jiřinko a Jíro,
moc blahopřeji k tomu, že jste „ve zdraví“ přežili pobyt v Motole - dnes dokonce o tom hovořili ve zprávách :-(((
Taky blahopřeji k tomu, že jste udrželi kojení - mé dvě kamarádky byly také s miminkama v nemocnici a obě tam s kojením skončily - hodně sehrály nervy a také ztráta soukromí při kojení a nemožnost kojit v leže, jak byly obě zvyklé.
Přeji hodně zdravíčka a taky ještě trochu sluníčka šárka

 
Bambulka1
Nováček 2 příspěvky 08.11.02 20:39

Ahoj Vrabčáčku, přeju Ti, aby si byl už jenom zdravej. Tvoje maminka je pobytem v nemocnici asi dost zocelená. Já mám šestiměsíční holčičku Aničku, která je zdravá jako řípa a já věřím, že i nadále bude.
Co se močovejch cest a podobnej věcí týče, mám s tím osobní zkušenost, hlavně takhle na podzim prochladnu a už to jede. Vždycky mi pomohl urologickej čaj, jenže ty nesměj (aspoň ty bežně dostupny) těhulky a kojící. Než i paní lékárnice vypátrala, co mi teda pomůže (Uroval), málem sem praskla jako lusk. Jo, s nastydlejma nebo infikovanejma trubičkama není žádná legrace.

 
esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 08.11.02 22:34

Ahoj Jiřinko a Jíro,
moc Jírovi gratuluju, že už je zase zdravé miminko a přeju, aby mu to zase dloooouuuuho vydrželo. A Tobě posílám opravdu obrovskou poklonui a klaním se před Tebou, nejsem si vůbec jistá, jak bych takové věci zvládla. Znechuceně jsem Tvůj příspěvek popisovala manželovi a zrovna v tu chvíli o tom mluvili ve zprávách. Jemu samotnému v Motole v 80. letech zemřela malá holčička a říkal, že již tehdy to tam byla hrůza. Ale oba svorně nedáme dopustit na motolskou porodnici.
Přes všechny Tebou popisované peripetie jsem se musel nahlas smát (omlouvám se), když jsi popisovala Jírův kakací trik. Připomnělo mi to, že já jsem někdy nebyla tak pohotová jako Ty a nestačila uskočit… Ale ona oblečená máma se čistí lépe než radiátor :-)
Ještě jednou vás oba moc zdravím!
Esterka 32.t.

 
esterka
Ukecaná baba ;) 1622 příspěvků 08.11.02 22:56

Ahoj Ivčo,
já jsem asi nějak nešikovná nebo jsem měla nějaké miniaturní mimčo, ale když jsem ho poprvé strčila do „chytré“ rychlozavinovačky, tak to bylo úplně na nic. Mimčo sice mělo okolo sebe zavinovačku, ale to tím stylem, že mezi ním a zavinovačkou byl aspoˇˇn 10 cm místa, takže efekt „jako v děloze“ se tím rozhodně nanavodil. Tak jsem to rozepla a mimčo tím občas přikryla. Malej byl totiž ze začátku v košíku, peřinka na košík byla moc velká a rychlozavinovačka byla na léto akorát tak teplá. Nedávno jsem si ale byla pro naše miminkovské věcičky u kamarádky a mnou téměř nepoužitá rychlozavinovačka byla samým praním k nepoznání. Bylo mi to *****, jen mě překvapilo, jak moc si to kamarádka pochvalovala. Prý potom, co ji dostala ve věcech od nás, utíkala přikoupit ještě další. No tak si vyber!
Jinak to udělátko na to, aby mimi spalo na boku je v podstatě to samé, co tady psala už jiná maminka přede mnou. Jsou to dva válce spojené látkou, na které mimčo leží a válce má před a za sebou. Já jsem to řešila tím, že jsem prostě srolovala část peřinky, kterou měl malej za zádíčkama a před něj jsem nedávala nic, tam byl zafixovanej vlastníma nožičkama, přes které se mimčo nepřekulí (teda doufám). Na zádech by mimčo nemělo být kvůli blinkání a teoretickýmu zadušení vdechnutím zvratků a na bříško se nemá dávat, údajně proto, že z toho může vznikat takové to „nejasné“ zadušení novorozeˇˇnat. Prý vydechovnání do matrace pod svojí pusinkou dojde k následnýmu vdechovnání moc teplýho vzduchu a tím pak k zadušení. Teda takhle nějak jsem to kdysi četla.
Ale jak sama vidíš, každý řeší věci jinak.
Užij si pravděpodobně poslední dny těhotenství a potom napiš.
Esterka 32.t.

 
Johanka1
Zasloužilá kecalka 601 příspěvků 09.11.02 10:03

Ahoj maminky, omlouvám se, že se pletu Vrabčáčkovi do deníčku… ale když už jste tu začaly ty debaty na jiné téma, připojím se… nevím totiž, kde jinde se zeptat…
Se zájmem jsem si přečetla vaše zkušenosti se zavinovačkama, taky jsem váhala, kolik jich pořídit či nepořídit, ale mám dotaz ohledně plínek (pampersek): kolik newbornů asi budu potřebovat (je na nich napsaný do 5 kg, na tu řídkou stolici - smolku po porodu) - myslíte, že stačí jeden ten balík 56 ks pro začátek a pak dávat normální MINI? Nebo ty newborny užiju delší dobu, i kdyby se mimi narodila třeba 4-kilové - nebudou ho newborny brzy škrtit? Díky za případné rady, lidi mi říkají, že jsem blázen, ale já se předzásobuju už takhle v předstihu, mám ráda věci nachystaný včas.

Přeji vám všem moc pěkný víkend, Vrabčákovi pevné zdravíčko, aby už nikdy nemusel zažít tohle „psycho“, maminku Jiřinku obdivuju, jak to všechno zvládla.
Díky, ahoj Johanka 29.t.

 
frndulka
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 09.11.02 21:28

Čau Ivčo,
já používám na spaní takový vyteplený pytel na zip, Šimon v tom není tak utaženej jako v zavinovačce, může se vrtět a kopat nožičkama a neutíká mu tam odtud teploučko než kdyby ležel v postýlce jen tak.
Já Šimona na bok spát nedávám, spí na zádech a mám podloženou matraci v postýlce, aby byl trošku z kopce a přes den spí na bříšku.
Přejem bezproblémový porod a zdravé miminko!!!

Martina a Šimůnek 8 týdnů

 
frndulka
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 09.11.02 21:35

Rychlozavinovačka ti na začátek úplně postačí jedna, aby jsi si vyzkoušela, jak se ti do ní mimi vejde. Půjč si spíš ty starší povijany, jsou sice hrozný, ale dobře se v nich drží miminko při kojení, aspoň ze začátku, než si člověk osvojí tu „techniku“. Na spaní do postýlky dávám pytel na zip a nahoře se dá stáhnou i na tkaničku, aby mu nefoukalo na hlavičku. Tenhle spací pytlík u nás využíváme nejvíc.
Já jsem měla jedno balení Pampers newborn, byla jsem s nima spokojená, ale přišly mi dost malý a tak jsme pak začali používat Fixies mini 3-6kg. Taky dělají Fixies newborn 2-5 kg, ale ty jsme nezkoušely.
Martina a Šimon 8 týdnů

 
frndulka
Zasloužilá kecalka 779 příspěvků 09.11.02 22:01

Ahoj Jíro a všichni ostatní,

obdivuju Tě jak jsi to všechno vydržel a hlavně i mamka a ať už jsi jenom zdravý jako řípa.
Já jsem byl minulý týden na preventivním UTZ ledvin v Hagiboru a panu doktorovi to dlouho trvalo tak jsem pak plakal a to mi nic nebylo, ale už jenom ten pocit z tý nemocnice je ošklivý :o(.

Minulý víkend jsem byl bratránkovi na narozeninách, máma mě vymodila, dala mi na hlavu baret, takže jsem vypadal jak ťulpas, ale všem se to moc líbilo. Ale mě to tam nebavilo, chtěl jsem zrovna spát a všichni si mě ctěli chovat a bratranci tam strašně povykovali, tak jsem z toho byl akorát protivný.
Zato dneska se mnou byla máma na narozeninách její kamarádky, která má miminko ještě v bříšku a tam se mi moc líbilo, na všechny a na všechno jsem se smál, to já dělám teď pořád :o)) a všichni si mě tam chovali a natřásali :o)). Ani jsem tam neškodil, i když mě tam máma krmila a přbalovala. Když jsme jeli domů, tak jsme našli za stěračem cedulku od policajtů, že je má máma přijít navštívit a zaplatit pokutu, že jsme prý parkovali na vyhrazeném parkování.To sice máma věděla, ale jinde nebylo místo :o( a máma mě nechtěla vláčet v tý sedačce a bůhví odkud…už jsem pěkně těžkej :o). V pondělí jdu po třech týdnech do poradny, tak jsem zvědavej, co novýho nám paní doktorka řekne. A ve čtvrtek jdeme na kontrolu kyčlí po šesti týdnech. Když jsme tam byli poprvé, tak pan doktor říkal, že je mám úplně vpořádku, ale že mi má máma dávat preventivně 2 pleny naširoko. A moje paní doktorka mámě řekla, že stačí, když mi bude dávat jednu, že to prý ti ortopedi říkají každýmu. V těch dvouch jsem byl totiž jak balík a nemohl jsem pořádně kopat nožičkama.

Předevčírem jsem mámě pěkně škodil:o)). Večer, když mě přebalovala, tak jsem mámě počůral tričko, v noci, když mi mazala prdelku a já měl zvednutý nožičky, tak jsem prdnul a vylítl ze mě pěkný hovnopád a dolítl mámě na tričko a ráno, když mě držela na rameni po krmení jsem jí poblinkal celý rameno :o))). Ale jinak jsem hodný kluk :o)))), aspoň do vody už jsem si přestal kakat :o).

Máma a táta si teď oblíbili dávat mě do přenosnýho polohovacího lehátka, takhle s nima cestuju po celým bytě a mám rozhled, co se děje, protože to mě teď moc zajímá:o)). A taky si mě máma nosí v baby vaku na břiše, kde jsem jak klokánek :o), tam se mi tak líbí, že tam vždycky usnu. Když tak jdu ven, tak jsem tam navlečenej, že se nemůžu ani hnout :o)), to není jako kočár, tam mi nefouká :o))).
Pořád pokračuju v každodenním čtyřhodinovém vyspávání na terase za jakéhokoliv počasí:o)). Vzdoušek mi dělá dobře a prý mám pak krásnou barvičku :o).

Dostal jsem od babičky nový dudlíky od Aventu, jsou na noc a svítí jim držátka. Ale jsou nějaký velký, prý mi moc neslušej :o)).
Maminka na mě začala patlat novou kosmetiku od firmy Nobilis. Mám nový mandarinkový olejíček do koupele a mandlový na masáž a krém na tělíčko. Kdyby vám je chtěli maminky objednat, tak ať mrknou na www.nobilis.cz a určitě si tam vyberou i něco pro sebe.

Už docela pěkně na bříšku zvedám hlavičku, ale pak mě to přestane bavit a třískám hlavou do pleny a strašně ječím :o). Zato se teď pořád směju, už se směju na všechny a i na hračky a na hrací kolotoč. Jsem prý všech takové sluníčko.....:o))))

Těšíma se na vaše nový lumpárny a dopisy!!!
Páček

Šimon 8 týdnů

P.S. Jiřinko, obdivuju Tě, že jsi měla ty nervy to všechno vydržet, já si nedokážu představit, že bych měla něco podobnýho absolvovat se Šímou. Hlavně ať už se to neopakuje a ať jste zdraví!!!!
Martina

 
boule
Kecalka 140 příspěvků 09.11.02 23:31

Ahoj maminy!
Ondrovi je dnes už 19.měsíců. Když se ale narodil, používala jsem klasickou zavinovačkou po mně a sestře, měla jsem dvě, jednu s tenčí a jednu se silnější vložkou. Vlastně jsem tehdy o nějaké rychlozavinovačce ani neslyšela, protože jsem se po žádné nesháněla. Zavinovačka byla fajn, ale moc dlouho v ní Ondra nevydržel. Narodil se 4kilový, a tak ji neměl ani těch šest neděl. K podpírání, aby spal na boku, jsem užívala dětskou deku, kterou jsem mu dala mezi zádíčka a postýlku.
Pozdravute svoje zlatíčka. Papa. Jana a Ondra.

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.11.02 20:08

Ahojky Jiřinko,
tak to je teda děs, co popisuješ a blahopřeju, že to máte za sebou a že si tím spíš vážíte, že jste už v pořádku.
Teď to musím zaklepat na zub.
Hlavně mi bylo líto toho maličkýho bez maminky, kterej na vás smutně koukal. Já vždycky když vidím nějakej takovej pořad o dětech z dětských domovů, tak brečím a je mi z toho moc smutno.

Kačka

Ahoj Jíro,
tak tě zase zdravím já, Kryštof.
Držím palečky,ať už se ti nic tak ošklivýho nestane a seš zdravej a usměvavej a děláš svý mamince jenom radost.
Já jsem byl v pondělí taky u paní doktorky. Vážím už skoro pět kilo, tak jsem byl pochválenej, ale jinak si mě tam moc nevšímali, protože jsem tam byl se sestřičkou, který teď paní doktorka zjistila astma a tak se zabývali hlavně její nemocí a paní doktorka vysvětlovala rodičům, jak má sestřička inhalovat a ještě různý podrobnosti a rodiče z toho byli smutní, a tak jsem byl hodnej a neplakal jsem, jenom mě mamka v čekárně musela kojit, protože se to nějak protáhlo a já dostal šílenej hlad. Trošku jsem si zase zahltal, takže převážná část mlíčka zase skončila na mamčině tričku.

Jo, a jak jsem si minule stěžoval na ty hračky, tak se rodiče slitovali a přivázali mi do postýlky chrastítka a gumový zvířátka, který mám po sestřičce. Jenomže jich tam mám o polovičku míň, protože mamka si někde přečetla, že má všechno sterilizovat tak, že to ponoří do vody a vaří 25 minut, tak to samozřejmě provedla a povedlo se jí zkroutit a tím tak zlikvidovat převážnou část zásoby hraček mojí ségry. Měl jsem z toho ale vlastně radost, protože mě začala uklidňovat, že mi koupí nový hračky. Tak už se těším. Ale doufám, že jí zase nenapadne to vařit 25 minut! A taky se stala ještě jedna legrace. Mamka si všimla, že na těch gumových zvířátkách je nějaká bílá barva. Tak se na to podívala pozornějc a zjistila, že ta guma zničila nátěr na mý postýlce. Tak hned sprdla taťku, čím že tu postýlku natíral, ale ten se začal hájit, že to je bezpečná barva speciálně vyvinutá na dětský postýlky a že jí klidně můžu i jíst. Tak jsem se tomu řehtal a možná to vyzkouším. Ale stejně si myslím, že mi to mamka zatrhne, je na tyhle věci dost háklivá.
Dneska jsem byl na šíleně dlouhý procházce v Krčským lese. Můj tatínek a dědeček běželi Velkou Kunratickou. To je taková běhací soutěž. Chtěl jsem jim fandit, ale nějak mě ten docela čistej vzduch ukolíbal a já jsem spal jak dudek.

A ještě se vám musím s něčím svěřit. Dva dny jsem měl takový bolení bříška, že jsem vůbec nespal a dělal jsem rodičům starost. Zrovna jsme měli moc a moc návštěv a největší legrace byla, že mamka mě předtím všude vychvalovala, jak jsem vzornej chlapeček a jak krásně spinkám a když nespinkám, jak všechno pozoruju a broukám si a jsem miloučkej a vůbec neřvu …
Tak jsem jí to teda pořádně osolil. Všichni si museli myslet, že je mamka trochu divná, když se jí takovej řvoucí a kroutící se červíček - já - zdá jako to nejroztomilejší stvoření pod sluncem. Jedna teta se ptala, jestli mi nepomáhá ani gel na bříško a kapičky. Mamka jí udiveně řekla, že nic takovýho nemá, protože to nepotřebuje, když má tak hodnýho syna, kterýho žádný prdíčky netrápí. To jste měli vidět kukuč tý tety, ha ha ha.
No, ale teď jsem zase hodnej.
Protože nepotřebuju vytáčet žádný návštěvy, ne? Hi
Tak se mějte, pa
Kryštof, 6 týdnů

 
Milada01
Kecalka 174 příspěvků 11.11.02 07:41

Ahoj holky a kluci!!!
Tak Ty si Jíro hrdinou tohoto týdne a hlavně Tvoje mamka, protože máte za sebou nezáviděnihodný zážitek. Hlavně že jste to přežili ve zdraví (docela směšné, když jste byli v nemocnici, o to smutnější).
U nás dnes napadl sníh, vždyť je Martina, ale mamka teď volala babičce na Moravu a tam prý není. No jestli vydrží do procházky, to bude legrace, mamce zase budou podkluzovat kolečka jako v sobotu, ale to už z toho byla pěkná břečka, a hlavně mohla předat řízení mého vozidla tátovi, jenomže dnes to bude muset „odřídit“ sama. No snad mě nevyklopí.
Předevčírem mi naši konečně strčili do pusy dudlík, začali se totiž obávat, že si tím cucáním palce vykřivím horní patro a budou mi růst křivé zuby. Já si ten palec totiž jen nežužlám, ale saju ho s takovou vervou, že mi ho rodiče musí silou vytahovat. Jenomže teď už se jim na nějaký dudlík můžu vykašlat, měli mě ho dát dřív, teď už mám svůj palec, takže dudlík plivu a šup tam s palcem. Mamka se rozčiluje, protože s palcem v puse mám ostatní prsty u oka a nehtama se vždycky parádně poškrábu, takže mi je minulý týden stříhala asi 3×, ale stejně se jí to nikdy nepovede do hladka, tomu napomáhám tím, že šíleně mrskám ručičkama. Taky jste u stříhání nehtů nejživější?
Co se týče čůrání a kákání, tak jsem se teď uklidnil, nepotřísňuju přebalovák, ale zase mám takové nálože, že to už plenka nepojme a prokakám se přes dupačky až na podložku, na které zrovna ležím. Včera se mi to povedlo 3×. Taky kakáte tak hodně? Mamka říkala, že ty moje špinavé plenky jsou snad kilové.
Taky už moc nevydržím sám ležet v obýváku, když mamka něco dělá někde jinde, takže mě začala nosit v autosedačce po bytě a já ji kontroluju, co dělá a ona mě zas okřikuje, že mám ten palec v puse, ale to klidně může, protože z toho já ještě nemám rozum.
Taky u nás v sobotu byly mamčiny kamarádky se dvěma dětma, které už jsou větší a dělaly pěkné lumpačiny, až mě vzbudili, tak jsem je pak sledoval, abych si zapamatoval, jak se to dělá, až budu taky chodit. A hlavně jsem dostal spoustu dárků.
Asi už dnes budu končit. Mějte se všichni moc fajn a zdravě!!!
Mamky Milada taky všechny mamky i Vás zdraví.

Adámek (12týdnů)

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.11.02 12:30

Ahoj kamarádi,

mamka to nevydržela a donutila mě vám oznámit, že už jsem opravdu velká holka - zítra mi budou 3 měsíce a oslavila jsem to tím, že jsem poprvé spala celou noc! Usnula jsem včera v 9 večer a probudila se až dneska ráno v 7.

Mamka byla ale stejně nervózní a v noci ke mě dvakrát vstávala a pozorovala, jestli jsem živá - chacha, to se ví, že jsem a hned ráno jsem jí to předvedla :) Nejenže jsem se po probuzení smála na celé kolo, ale při převlíkání jsem zlikvidovala dva oblečky - první jsem pokákla (mamka mi ho zapomněla pod zadečkem) a druhý poblinkala - jen jsem si tak „ubrkla“, a už to bylo.

No, to je pro dnešek všechno, ozvu se v pátek, až se s mamkou vrátíme od paní doktorky, abych vám sdělila, jak jsem pěkně vyrostla.

Mějte se krásně miminkovsky,

Vaše Viktorka

PS: Mamka Bublina samozřejmě zdraví vaše mamky!

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.02 15:31

Ahoj Ivco,

Co se tyce polohovani miminka, vsude pisou, ze je dobre je nechat spat na zadech nebo na boku. Ja jsem svou holcicku nechala spat v poloze, kterou si sama zvolila a kterou jsem tudiz povazovala za pro ni nejpohodlnejsi: stejne jako Adamek na zadickach s hlavickou vytocenou na stranu. Akorat potom jsem si vsimla, ze syn jedne kamaradky ma lebku slezelou na jednu stranu, jde to dost videt a vypada to divne. Tak jsem se zeptala tatky, kterej je shodou okolnosti pediatr, a ten mi poradil mimco polohovat na opacnou stranu. Ale ono to neni tak jednoduchy, moje mala ciperka se behem deseti sekund otoci zase na tu ‚svou‘ stranu. A tak jsem ze skrine vytahla takove to ‚zarizeni‘, ktere jsem koupila pred porodem a nikdy ho nepouzivala a ted svoji dcerusku zablokuku mezi ty dva polstarky a ona se ani nehne /a spi/. Presto Ti ale neradim to kupovat, myslim, ze staci miminko od zacatku polohovat stridave na obe strany a zdal se mi uplne super Majin napad s tema podlouhlyma polstarkama. Vysledek je stejny a Ty se nezruinujes.

K zavinovacce: koupila jsem si jen takovy fusak na zip /ze dvou stran: dole a na boku/, ktery pouzivam kazdy den a nemuzu se bez nej obejit. Davam ji do nej v kocarku, je to prakticke a rychle. Ani ji neprobudim kdyz chci jit ven a ona zrovna spi. Je v ni v tom krasne teploucko. Stejne Ti radim i takovou tu ‚kombinezku‘ bez rukavu /dolni cast vypada jako pytel, doufam ze vis o cem mluvim/ ve ktere miminko spi doma, velikanska vyhoda je, ze se neodkope a neni mu zima.
Bez techto dvou veci se opravdu neobejdu, ale ty ‚burtiky‘ Ti neradim, zbytecne bys vyhodila penize za neco, co treba nikdy nepouzijes.

Doufam ze Ti to trochu pomohlo, drzim pesticky k porodu a tesim se na tvojeho mimouska na Vrabcakovi!!!
 Dita

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.11.02 23:06

Zdravime zlobidla z Cech a Moravy!!!

Prave se pripojila Pupina z Francie s maminkou Ditou. Blahopreji Viktorce k mininarozeninam, ten cas fakt desne leti, mne uz jsou skoro tri a pul mesice!!! Zlobim samozrejme verne dal, at ziji lumparny, hojaa, hojaaa hojajaaaa!!! /Uz to leze mamince trochu na mozek/.

Ptate se co noveho u nas? Behem tydne jsem udelala spoustu pokroku, mamca se nestacila divit. Tak nejdriv jsem si pri nakupu v obchode zacala rucickama osahavat krabicky, co mi mamca postupne do kocarku strkala /aby ne, nakonec se v tom kocare nedalo hnout!/, kdyz se na me maminka po chvili mrkla, tak uz jsem jednu z nich svirala horoucne v naruci /byly to takovy ty cistici prouzky na nos, vypadalo to na tom obale docela srandovne, az mi trochu vyroste nos tak to urcite vyzkousim!!!/. No a behem nekolika sekund jsem si tu krabicku spokojene ozuzlavala, nez to mama zpozorovala a nemilosrdne mi ji vyrvala s tim, ze ‚kdovikdo na to sahal‘ a ze jsou na tom bacily /nevite nekdo, co to je?/. Ale za odmenu jak krasne umim zuzlat a osahavat mi mamca hned bezela koupit sterchatko s ouskem, ktery si muzu sama chytit a hrat si s nim a strkat si ho do pusinky kdykoli se mi zachce. Tak jsem si tu hracku doslova vyzuzlala.

Dalsi vynalez je ze kdyz uz mam dost a uz jsem nasycena a uz to mliko nemuzu ani videt, normalne ten dudlik dasnickama pevne skousnu a ono to prestane tect. Mamca se pak smeje a snazi se mi ho vsi silou vytrhnout, ale ja se s ni pretahuju jako pejsek. Pockejte az mi narostou zoubky, to teprv tomu dudanovi dam co proto!!!

Zacina se ze me klubat opravdova zenska. Strasne totiz miluju zrcadlo. Nejdriv jsem se v nem smala na maminku, nez jsem objevila, jak mi to pokazde sekne. Ted uz ze sebe nespustim oci, okukuju se a smeju se sama na sebe jako blazen, nekdy u toho zacnu blahem vyskat. A okoli je mi ukradeny, coz se mamince moc nelibi a snazi se na me delat tutununu, vsechno marne. Nema me porad tak strojit a cesat! Clovek by na sobe oci nechal!!!

Taky ted strasne rada usinam s plinkou na obliceji, pote co ji dokonle ocucam, olizu, pomuchluju po obliceji a ‚vytru‘ s ni celou postylku. To me uklidnuje a tak mi ji ted mamca vsude nosi s sebou, dnes na prochazce jsem se do te plinky tak zaobalila, ze ze me byl videt jen baret a lidi si rikali co to ta moje maminka v kocarku pasuje.

S tou zeleninou mamca trochu zlenivela, docela ji delalo strach prechazet plynule na pevnou stravu, ale dnes mi koupila novou lzicku a novou lahvicku, tak se te sve polivky snad uz brzo dockam! Jak jste na tom vy starsi? Co krome mlicka uz papate? Jak na to vase maminky sly? Viki, pijes uz ovocne stavicky a jis presnidavku? My jsme z toho vazne trochu mimo, tak se slitujte a poradte, jinak se z toho vecnyho mlika zblaznim!!!

Vsechny vas moc zdravi Eden a pro vase maminky ma pozdrav moje maminka Dita

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.02 11:37

Ahoj Eden,

ty se máš, že už ti jde to ožužlávání - já tedy zatím žužlám jen rukavice, prstíky a občas plínku, když mi ji mamka nechá v dosahu :))) Jinak nejlepší kamarád je ještě pořád dudlík - už ho umím ručičkou zastrčit zpátky do pusy!

Co se týká těch polívčiček, v Čechách doporučují příkrmy až od 4. měsíce, takže si ještě měsíc počkám. Ale už se těším, protože taťka nevydržel a namočil mi špičičku dudlíka do svíčkové omáčky a to jsi měla vidět, jak jsem cumlala - hehe, už abych taky dostala něco jinýho než to věčný mlíko… Mamka už mi koupila mističku se stopama od kočičky na dně, ty prý uvidím, jen když všechno sním, a taky dvě lžičky - takový měkoučký, dumlací. První jídlo prý bude pyré z jablíčka - to je taková ta červená kulatá věc, co jich má máma v kuchyni celou mísu od babičky. Ale to červený já nedostanu, jenom to bílý zevnitř.

Měj se, kočičko, krásně i s mamkou a zase napište!

Pa, Viki s Bublinou

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 13.11.02 20:43

Ahoj holky a klucí!!! Dneska jen krátce,jdu se za chvíli nacpat mlíčkem,mnamky mnam!!! V pondělí jsem byl u paní doktorky,tak mě zase vážila a měřila,a já byl moc hodné miminko,paní doktorka je príma.A chválila maminku jak mě pěkně krmí a jak já pěkně papám,protože v 7 týdnech už vážím 5760 gramů a měřím asi 63 centimetrů,to jsem chlap,jak hora,co??? A mám po očkování po TBC velikýho pupenca,praskl mi tam i hnis,fujky fuj,to jsem doma řval!!! Ale už jsem zase hodný. Dneska jsem byl na kontrole s nožičkama,mám je prý obě,pravou i levou,a v pořádku,což se maminka divila,protože s nima někdy kopu tak rychle,že to vypadá,že jsem stonožka.A proh­lížel mě stejnej pan doktor ke kterýmu mamka chodila,když byla malá holčička a měla bolavý zádíčka.Tak jsem byl rád,že je mamka ráda,že ho vidí,a zase jsem byl hodnej,pořád jsem se smál a ani jsem toho hodnýho pana doktora nepočůral!!! Tak se zatím mějte krásně,a zase brzo ahojky!!! Patriček ( 7.týdnů),a mamka Monča(která je o něco starší…)

 
Anonymní 
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 15.11.02 11:07

Milá Johanko,
i já jsem podle ostatních bláznila a plínky v různých akcích nakupovala týden dopředu. Newborny jsem nepoužívala vůbec, rovnou jsem najela na plínky „mini“. První 2 měsíce byla spotřeba mezi 7-10 denně, teď se to pohybuje kolem šesti plínek. A pozor, i když na plenkách píšou např. 2-6 kg, může se stát, že budeš mít silnější miminko a při necelých 5 kg už plenky nebudou vyhovovat (náš případ).
Krásný zbytek těhotenství, pohodový porod a zdravé miminko přeje
Jana a Pajásek (4 měsíce)

Vložit nový komentář