Z deníčku milující matky

Rodičovství

Papat! ozve se mi u ucha. V polospánku šmátrám pod peřinou bačkora, gumička, plyšák, rohlík, DUDLÍK. No konečně.

Deset minut ticha. Usínám. „Papat!“ Vrazím dudlík, syknu „Pšt“. „Papat!“ Podávám čaj a mžourám na displej mobilu, 4:20. Na hlavě mi přistává lahev. Slyším známé funění, značící, že za 3…2…1… začne - „UÁÁÁÁÁ papááááát“ - řev.

Naše 16měsíční Maruška se naučila nové slovíčko, díky kterému jí neskutečně také vzrostl apetit. Dříve se zdálo, že soutěží o titul Baby anorektička, poslední dny silně začíná sympatizovat s pohádkovou postavou Otesánka. Vrazím dudlík, do ruky čaj, zakryju peřinou a výrazně řeknu „Jdu pro mléko“. Doufajíc, že stihnu lahev naplnit rychleji, než Maruš vzbudí spící ségru. Vítězoslavně vrážím lahev, ségra nevzbuzena, Maruška spokojená. Usínám. „Mlask“. Poslední loknutí z lahve, lahev letí kamsi pod postel. Maruška se otáčí na bok a usíná. „Uááá“. Vzbudila se naše benjaminka. Tady je to naštěstí jednodušší. Strčím prso a spíme dál.

6:30. Slyším, jak Maruška otevírá víčka. Honem stahuju kalhoty, plínu a šoupnu ji na nočník. „Neci.“ Vstává a čůrá ve stoje na podlahu. Zaklela bych, ale nechci vzbudit Dáju. Pošoupnu Marušku směrem do pokojíčku. Na jeho úklidu si dávám večer co večer záležet. Nevím proč. Maruška běží ke skříni s plyšáky. „Brum brum“, donáší mi medvěda. „Chro“ Kofola prasátko. „Tanyny“ hrající Pučmeloud. „Tak jsme čapli Pučmelouda…“ Maruška se točí dokolečka, přičemž zakopává o krabici s kostkama. Řinčení. Kostky se kutálí pod postel, pod skříň. Maruška řve. Dájá z ložnice řve. Jedné vrazím dudlík, druhé prso.

Zapnu plínu, odcházím pro tepláky. Plína letí přes půl pokoje. Zapnu plínu. Jdu pro body. Lovím plínu zpoza postele. Utírám louži na podlaze. Zapnu plínu. Natáhnu body. Natáhnu tepláky. Jdu pro ponožky. Natahuji opět tepláky…ponož­ky…mikinu. Hurá! Dávám Marušce čaj a jdu obléct Dáju, uklidnujíc natěšeného psa, že už se jdeme vyvenčit. Dája řve a já převlíkám totálně zmáčenou Marušku. Pes po dvouhodinovém natěšení vykonává potřebu před domem. Můžeme jít zpátky.

V čase oběda se konečně vrháme na snídani. Maruška si vyřvává Lipánka. Jedna lžička, druhá. Semkne rty. Vzdávám to. Maruška se sápe po lžičce. Způsobile nabírá a konzumuje. S uspokojením jdu nachystat suroviny na oběd. Poučení první - nikdy se k dítěti neotáčej zády. Za nanosekundu oblétává Lipánek celou jídelnu, včetně vlasů a oblečení mé drahé. Maruška se usmívá plná štěstí, jak se jí to líbí. V tu chvíli mám chuť ji ZZZZZZ… zulíbat, jak je roztomilá. Dostane hadr a uklízí spoušť. Po pěti minutách je z malého stříkance jeden megaflek. Ale ta radost v dětských očích!

Otírám poslední škody z Dáji, Maruška si krámuje v krabicích s hračkama. Dávám se do vaření. Všechnu čistou práci mám hotovou. Děti si spokojeně hrají. Dávám se do krájení syrového masa. Darinka řve. Maruška řve. Nakojím, zadudlíkuju. Vrhám se opět k masu. Marušce spadl slon pod pohovku, řve. Umývám si ruce a zachráním slona. Krájím. Maruška padá za pohovku. Řve. Umývám si ruce. Zachraňuju. Krájím. Maruška rozsypává mouku po kuchyni. Krájím.

Už to voní, už to bublá. Maminka vaří vždy s láskou. „Neci“. „Aspoň ochutnej“ „Neci“. Snažím se do Marušky dostat alespoň lžičku. Brání se tak, že skoro vypadává ze židle. Vzdávám to. S předsevzetím, že bude do svačiny hlady, dostává za pět minut aspoň suchý rohlík. Misku s její porcí dávám psovi. Pes si pomlaskává. Maruška zabořená hlavou v misce vedle psího čumáku si pomlaskává taky. Při cestě do pokojíčku ještě navštíví oba misku s granulema. Oko za oko, oběd za oběd.

Po obídku pravidelně usíná. Dáju připojím k prsu, Marušce vysvleču tepláky, přikryju peřinou a čteme si o Barykovi. Po hodině štěkání a ukazování na všechny obrázky Baryka uspávání vzdávám, ani outloň by se za tak velké oči nemusel stydět. Půjdeme ven. Zalarmuju kamarádku, aby se s malou oblekly a do hodiny naplánuju setkání na hřišti. Nachystám Marušce oblečení. Obleču tepláčky. Jdu pro boty. Vracím se. Maruška s čepicí na hlavě spí. Hodinu. Dvě. Tři. Čtyři… Nu což, stmívání v parku má své kouzlo. Celé hřiště máme jen pro sebe.

„Naposledy se sklouzneš,“ nezní příliš efektivně. ‚Naposledy‘ je docela velká číslovka, určitě v řádu desítek. A když konečně dosáhneme uspokojujícího počtu sklouznutí, nesmíme taky zapomenout pozdravit houpačku. A taky prolézačku. A taky loď. A taky čerstvě spadané listí… Dája se už začíná dožadovat koupání - řve. Prcháme domů. Ve dveřích čeká natěšený pes na vyvenčení. Zjišťuju, že i v manduce se dá nakojit /i když prso tak trochu připomíná vývrtku/. Možná že brzy přijdu i na to, jak v ní Dáju okoupat.

Zrovna dnes musí náš pes očichat každé stéblo trávy. Zjevně rád poslouchá koncerty našich holek. „Dnes večer hraje skupina Dvě sestry! Začínáme v ulici U Dálnice, pokračujeme ulicí Pod Vlkem a končíme v Lískové!“

Čachy čachy je u nás magické heslo. Společně s šuměním vody dokáže vykouzlit pětiminutové ticho. Mezi tím vyslékám Marušku, dávám na nočník, utírám louži z podlahy, vytahuju medvěda z nočníku, vytahuju mobil z nočníku, vytahuju Marušce zaklíněnou nohu z nočníku. Marušku strkám do vody. Řev. Nějakým nedopatřením se mi podařilo napustit vanu ledové vody. Vypouštění trvá nekonečně dlouho. Kapela Dvě sestry dává přídavek.

Děti v pyžámku jsou opravdu roztomilé. Mžourají ospalýma očkama a usínají u lahve s mlékem. Moje děti mají pyžamo jako olympijský úbor. Maruška soutěží ve skoku do výšky na posteli. Dája soutěží o nejdelší přisátí u prsa. Maruška padá z postele, řve. Dája sebou v úleku škubne, odmítajíc se pustit bradavky. Au. Probíhá čtení Baryka. Probíhá čtení O Kocourovi v botách. Probíhá listování v knížkách. Probíhá stavění hradu z knížek. Probíhá opětovné čtení Baryka. Dája usla. Maruška si hraje na bubáka. Maruška si hraje na kočku. Maruška usíná! Úspěch oslavím převlečením do noční košile. Dobrou noc!…

„Zlato, už spíš?“ Probere se manžel u počítače a vzpomene si, že má taky ženu. Po tmě šmátrá po letišti. Bačkora, gumička, plyšák…Jedno dítě, druhé dítě. Žena. Vzbuzené holky řvou. Řvu taky.

Hodnotilo 68 lidí. Score 4.8.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
TereuliJa
Ukecaná baba ;) 2088 příspěvků 28.10.13 00:46

:potlesk: :potlesk: Krásný deníček, poutavě napsaný :-). Máš talent. Ráda si kdykoliv přečtu od tebe deníček v podobném duchu.
A taky vím o čem mluvíš :palec: :palec: Mám doma taky jednoho prsoholika a jednoho závisláka na dudlíku :mrgreen:. Nemám teda kapelu Dvě Sestry ale duo Bratři v triku :mrgreen:

Příspěvek upraven 28.10.13 v 00:46

 
atominnka
Generální žvanilka 21403 příspěvků 28.10.13 01:14

Masakr :-D a navic skvele napsane ;-) :palec:

 
slavuska1
Vesmírná mluvilka 30579 příspěvků 28.10.13 01:46

Dokonalé, řežu se tady smíchy. upřímně, nejhezčí deníček, co jsem tu kdy četla, a že j čtu každý den už asi rok :potlesk: :palec:

 
Elessar  28.10.13 07:42

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: takže jedno dítě úplně stačí, budu si pamatovat :D :palec:

 
petulkas
Závislačka 2914 příspěvků 28.10.13 09:52

Supeeer :palec: jak máš holky dlouho od sebe?

 
KlarkaK
Závislačka 2696 příspěvků 28.10.13 10:25

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: kolik je mladsi? :palec: jsem se nasmala

 
Klariska16
Kelišová 5767 příspěvků 28.10.13 10:33

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: super, fakt jsem to četla řezající se. ještě klidně popiš, jak doma uklízíš :lol: Krásně napsáno. připomnělo mi to, když byly dvojčata malé(holky),teď k nim máme třetí sestru(prsní přísavku) :mrgreen:

 
janasib
Kelišová 6216 příspěvků 28.10.13 10:35

Krásně sepsané zoufalství, které mě čeká :lol: soucítím, ale smát se musím-bezva a díky za rozveselení :palec: :potlesk:

 
Ilonka007
Kecalka 327 příspěvků 28.10.13 10:42

Naprosto úúúžasný deníček… :lol: :lol: :lol:

 
Kočislava
Nadpozemská drbna 28272 příspěvků 28.10.13 11:26

:potlesk: :potlesk: :potlesk: :lol: :lol: :lol: :lol: výborný. Děkuju. Ještě před chvílí jsem myslela, že se dobrovolně nechám hospitalizovat v blázinci, ale už je mi na světě líp :palec:

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 28.10.13 11:26

SUper deníček :mrgreen: :mrgreen: :potlesk: :potlesk:

Sáhnu pod peřinu, bačkora, gumička, plyšák, rohlík, dudlík :mrgreen: :mrgreen: Jako u nás, krom rohlíku tedy :mrgreen: :mrgreen:

 
Sandonoriko
Zasloužilá kecalka 911 příspěvků 28.10.13 11:38

Rvu smichy (v kancelari) :mrgreen: :mrgreen:

 
Appel
Kelišová 6215 příspěvků 28.10.13 11:55

Krasne napsane :) prislo mi ze jsi se pri psani inspirovala filmem Marley and Me… tam hlavni postava novinare taky takto popisoval.. aspon v anglictine ano :) v cestine jsem film nevidela tak nevim jaky je tam dabing ;)

 
Cayse
Echt Kelišová 8818 příspěvků 28.10.13 12:02

Ač skoro nekomentuji deníčky, tak Tvůj musím :D Dlouho jsem se tak od srdce nezasmála :palec: Budu se těšit na další :kytka:

 
oblacek
Echt Kelišová 8082 příspěvků 28.10.13 12:03

Hezky napsané… mívala jsem to podobně :mrgreen: jen teda mám dva kluky :lol: o kolik jsou holky od sebe?

 
petulka23
Ukecaná baba ;) 1221 příspěvků 28.10.13 13:27

Super, nějak mi to podezřele připomíná dění u nás doma :P hlavně teda ten pes, na kterého se ráno po 2 hodinách konečně taky dostane řada…jak dokážou být psi v rodině s dětmi tak neuvěřitelně trpěliví :lol:

 
zolycka
Kelišová 6726 příspěvků 28.10.13 14:39

Bože! to druhé dítě asi odložíme na neurčito :mrgreen: :mrgreen: výborný deníček :palec: :lol:

 
obrazek
Echt Kelišová 9868 příspěvků 28.10.13 14:58

Bezva jsem se pobavila, krasne napsane :palec:

 
Pce
Extra třída :D 13873 příspěvků 28.10.13 15:44

Tak teď jsi mě opravdu pobavila… :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Jsi talent, suprově napsaný deníček…trochu jsme se v něm také našli :D

 
petramrk
Ukecaná baba ;) 1950 příspěvků 28.10.13 15:57

Krásně napsané, a hodně podobně to probíhá u nás
naštěstí psa vyvenčí manžel eventuálně babička, když venčí toho svého, tak přiběhne i pro našeho :)
a jinak dudlík je u nás to nejhorší na světě, oba mi ho odmítly, takže já jim nemá čím zarvat pusu, teda malýmu ještě zatím jo, prso, aneb živej dudlík

 
Ya-ya  28.10.13 16:02

Fakt super :lol:
Něco takového mě čeká asi taky, děti budou od sebe 21 měsíců, už se těším :mrgreen:

 
Lucienka1984
Závislačka 3221 příspěvků 28.10.13 16:24

Naprosto super deníček

 
nadus
Závislačka 4839 příspěvků 28.10.13 16:52

Tak hele, kdybys vydala knizku / ja si ji koupim paradne pises :D :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk: :potlesk:

 
LadyTommy
Extra třída :D 14794 příspěvků 28.10.13 17:00

Holky, moc dekuji za kladne ohlasy :) ani jsem necekala, ze se denicek bude tak libit :)

Dcerky mam od sebe o 14 mesicu, Maruska ma dnes 17 mesicu, Darinka 3 mesice :)

 
Buublinkaa
Povídálka 31 příspěvků 28.10.13 19:39

Krásný deníček :-)Úplně ti rozumím jako bych viděla samu sebe před pár lety :-) děti od sebe mám 11měsíců, takže taky masakr :-)

 
smon83
Ukecaná baba ;) 1244 příspěvků 28.10.13 19:52

Super deníček, bezvadně napsaný… :potlesk:

 
HARPER
Kelišová 7158 příspěvků 28.10.13 20:13

Lady krásně napsané, zasmála jsem se.. :potlesk: No pomalu se začínám bát a jsem zvědavá na sebe :mrgreen:

 
Maja.trefilova
Kecalka 201 příspěvků 28.10.13 22:19

Teda rozhodně všechna čest! Upřímně vím že tobě z toho asi do smíchu není a předem se omlouvám, ale já se občas musela zasmát až dooost nahlas :oops:. Mě čeká jen jeden raubíř a s čím dál více deníčkama se ujištuju že to stačí :D :palec:.

 
veve.m
Neúnavná pisatelka 19561 příspěvků 28.10.13 22:36

No holky zvládněte to :mrgreen: Já se děsím května :lol:

 
Libza
Kelišová 5277 příspěvků 29.10.13 00:16

Moc hezky jsi to napsala :palec: My máme doma něco podobného zatím v jednom vydání a bohatě to stačí :jazyk:

 
luffinka
Ukecaná baba ;) 1875 příspěvků 3 inzeráty 29.10.13 12:04

Nekterý části deníčku mi vykouzlili úsměv na tváři a běhal mi mráz po zádech při představě, že mě to taky jednou čeká :D
Kapela Dvě sestry mě okouzlila, přídavek rozsekal :oops:

Příspěvek upraven 29.10.13 v 12:04

 
Škurpice
Extra třída :D 10120 příspěvků 29.10.13 13:26

Krásně napsané…jsem se smála celé čtení :)

 
mikejla542005
Stálice 58 příspěvků 29.10.13 13:32

Skvělý deníček :) takže nad druhým mimčem zatím radši ani nebudu přemýšlet :lol:

 
handulinda
Echt Kelišová 9378 příspěvků 30.10.13 14:49

Boze!!!diky!!! :mrgreen: vsude je to stejny :mrgreen: krasny..

 
xxll_2010  30.10.13 15:04
dokonalé

Dokonalé :-) díky

 
matynka
Extra třída :D 10685 příspěvků 01.11.13 13:39

Super deníček, fakt jsem se pobavila :mrgreen: holka, ty začni psát povídky a budeš v balíku

 
Čekatelka
Extra třída :D 14399 příspěvků 22.11.13 09:18

I já chválím, skvěle napsané :pankac: :pankac:

 
Granda
Ukecaná baba ;) 2435 příspěvků 23.11.13 00:04

Krásný deníček. a já myslela, že jsem v tom sama, ale vidím, že je tu všude stejné… všude akorát na blázinec :D

 
agnesold
Zasloužilá kecalka 941 příspěvků 26.02.14 13:59

Upřímně autorko jsi veliký talent na psaní a tvé deníčky čtu na pokračování jako léky na deprese. :lol: :lol: Skvělý zápisek, jen tak dál…těším se na další čtení. ;) :palec: :potlesk:

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama