Z deníku tatínka (Marečkovi je 6 týdnů)

Rodičovství
  • 01.07.03

Skončilo nám šestinedělí, ale žádné velké změny nenastaly. Mareček roste fyzicky (4.520g/58cm) i duševně (stále více sleduje okolí). Poslední večery (a někdy i noci) jsou pro nás noční můrou, protože z neznámého důvodu Mareček?

?začne křičet a vrtět sebou, většinou po nakrmení, třeba i opakovaném. Zdá se, že má hlad, že mu nestačí ani nakrmení z obou prsů, někdy si tedy pomáháme fenyklovým čajem ze lžičky, dnes jsme ze lžičky dali Nutrilon Premium. Ne vždy to zabere, ale dnes snad ano, jsme už oba dost unavení, nejvíc člověka asi vyčerpá to, že neví jak mu pomoci a on křičí a křičí. Nakrmený, čistý, rourkou vyhnané větříky a stále křičí a hází ručičkama. Jednou jsme ho dokonce nechali křičet a on asi po 7 minutách přestal a usnul. Tak nevím, nechce se mi věřit, že by nakrmení ze dvou prsů nestačilo, když přes den to s intervaly 3 hodin funguje docela v pohodě. No třeba to je jen přechodné a zlepší se to, snad to je tím rychlým růstem (320 g a 2 cm za týden), prostě čas ukáže. Prohlídka v 5. týdnu s kontrolou moči z plíny na fenylketonurii byla v pořádku (25.6.03). Paní doktorka se nás taky ptala, jestli něco nepotřebujeme. Odpověděli jsme, že ne, všechno je v pořádku, ale následující noci začaly výše uvedené potíže, ale ty jsou asi taky v pořádku, resp. v normě, já vím.

S tím sledováním okolí je to fakt sranda, největší pocit štěstí a radosti mám z toho, když se na mě usměje, to když na něj mluvím vyšším hlasem a směji se. Asi to jen napodobuje, ale možná, že už z toho má radost. Taky vykřikuje slabiky a je na něm vidět, že chce něco říci a že přemýšlí. Lépe a lépe drží i hlavičku, často mu ale padá, musí se hlídat. Dost se mu líbí ve ?vajíčku?, jak říkáme sedačce Chicco, která je i do auta. Je tam trochu předkloněný, ohnutý trochu podobně jako byl v děloze, tak snad proto se mu to zamlouvá a je tam klidnější než na rovném povrchu v kolébce. Prý by poloha ve vajíčku neměla vadit ani páteři, ani ničemu jinému, takže ho tam necháváme často, když ho chceme uklidnit.

P.S. Jinak na zahradě zrají okurky, sklízíme poslední rybíz, maliny a višně a těšíme se na merunky a broskve a doufáme, že zítřejší bouřky nám něco neponičí. Každopádně se na hlášené přívaly vody těšíme, protože je velké sucho.

Hodně úspěchů při výchově dětí přeje všem Zdenda.

Váš příspěvek
Toffifee
Zasloužilá kecalka 622 příspěvků 01.07.03 10:19

Ahoj tatínku!

Já a kamarádka z deníčku Markét+Cipísek máme miminka pár dní, ale úplně stejné potíže v noci. Je to, jako když to píšeš o nás.
Začínám si myslet, že je to tím počasím a tím strašným vedrem i v noci. Dnešní den se ochladilo a tak doufám, že se to zlepší. Máš ale pravdu, že poslední večery a noci jsou noční můrou. Už jsme s manželem úplně vyčerpaní a nevíme, jak malé pomoci.
Takže jsme na jedné lodi a trpíme s vámi!
Zuzka a Valentýnka 19 dní

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.03 12:28

Ahoj Zdendo, já mám sice už chlapečka staršího ( 17 měsíců), ale znám to. Je to děs, už v poledne jsem se bála večera. Někdy vydržel plakat i dvě hodiny. Nám pomohly na bolesti bříška kapičky s názvem Sab Simplex, vždy před kojením jsem mu je lžičkou dala a od té doby byl klid. Jsou nezávadné a malému pomohou. Lékařka vám je předepíše, jinak jsou docela drahé. Přeji hodně zdraví a pevné nervy. Ahoj Petra a Mates
PS.:Tím jak píšeš mi hodně připomínáš manžela, taky dost chodí na emimino a na chat.

ajka
Zasloužilá kecalka 766 příspěvků 01.07.03 16:47

Ahoj Zdendo,

mám 10 měs. Leničku. Měli jsme taky problémy, ale s bříškem. Záchvaty pláče chodili každou noc a někdy i přes den. Často jsem plakala s ní, protože ten pláč stál fakt zato. Vždycky jsme prodělali všecko co jsme znali (kromě teda rourky). Bylinkový čajík, Sab simplex, masaž bříška gelem proti nadýmání a nahřátí bříška. Samozřejmě taky cvičení s nožkama. Každý říkal, že to kolem 3. měsíce přejde a já na to čekala jak na smilování. A ono nic. Přešlo to asi tak o měsíc později. Trošku jsme vydechli a začli nás trápit zoubky. Ale všechny tyto starosti nám Lenča mnohonásobně vrací radostí. Tak vydržte. Bude určitě líp. Taky se moc těším až mi Lenička řekne co ji trápí. Zatím je to stále hádanka.

Ajka+Lenička (10měs)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 01.07.03 20:00

Ahoj Zdendo,
miminka nám ze začátku svým křikem dávají pěkně zabrat a když už jsem hodně vyčerpaná, tak mi pomůže, když si uvědomím, že ony s námi ani jinak mluvit nedokáží, že křik je to jediné jak nám naznačit, že se jim něco nelíbí, něco je bolí nebo jsou třeba za celý den unavené. Ovšem jak poznat, co je trápí zrovna v tu chvíli??
Už se tady psalo, jak na bolavé bříško, jen bych se přimlouvala za to, pokud ovšem miminko opravdu nemá hlad, nepřidávejte zbytečně umělé mlíčko. Ač se to nezdá, právě ono může tyto potíže ještě více zhoršovat-není to ideální do jeho ještě se vyvíjejícího zažívání. Taky se tím sníží množství maminkou vytvořeného mlíčka, protože se ho dělá jen tolik, kolik miminko vypije. Možná ti budu připadat jako chytrolín, ale já právě píšu z vlastní zkušenosti a ty bohužel člověk nabývá, až když se něco děje. Podle přírůstku vypadá, že vlastního mlíčka je dost a asi každá maminka kojí svým způsobem, ale můžu tě ujistit, že ne mnoho dětí vydrží v tomto věku 3 hodiny mezi krmením. NORMÁLNí je kojit podle potřeby dítěte, třeba i po 1 hodině a to v průběhu dne někdy i noci a až později si mimčo upraví režim pití i po delších intervalech. Řiďte se podle děťátka a ne podle hodinek-ne jako zpočátku já. Tím bude i víc mlíčka a Mareček možná spokojenější. Při pití z obou prsů při jednom kojení se taky může stát, že mimčo vypije pouze tzv. přední mléko-to je na žízeň, ale na zasycení musí vypít mléko zadní a to se uvolňuje až po chvíli. Ale v literatuře se píše pokaždé něco jiného, takže každý ať si vybere, co jemu vyhovuje.
Nám na prdíky pomáhalo pravidelné cvičení nožičkama při přebalování, nahřívání a hlazení bříška po směru hodinových ručiček, pokud nebylo zbytí tak i rourka,ale s tou opatrně-miminko by si na to mohlo navyknout. Také položení si děťátka bříškem na stehno v sedu a opatrné válení.
Napište i ostatní, jak kojíte, aby miminka měly plné bříška a jak jim pak pomáháte s větříkama.
 T.

Indianka
Povídálka 19 příspěvků 02.07.03 11:51

Ahoj Zdendo,

jsem moc ráda, že miminko tak hezky roste. Asi měsíc stačilo Danečkovi mlíčko jen z jednoho prsu, ale potom jsem mu taky musela dávat z obou a dělám to do dneška, jsou nám 4 měsíce a kousek. Mockrát se mi zdálo, že mu to nemůže stačit, že je toho mlíka málo, ale vždycky, když jsem byla v poradně a dala ho na váhu, bylo jasno. Dneska má Dani 7,5 kg. Jinak je možný, že pláče opravdu kvůli počasí. A vzpomínám si, že jsme také měli období, že jsme bez pláče neusnuli. Máš výhodu, že usínáte do 10 min., když pláčete. My jsme na tom byli podobně. Moje kámoška holku nemohla nechat vyplakat, protože brečela třeba 5 hodin. Třeba to tvoje mímo jen nemůže zabrat. Tak hodně štěstí

Petra a Daneček

Šárka
Kecalka 418 příspěvků 02.07.03 12:32

Pokud je pláč skutečně z důvodu hladu, pak není důvod k panice. Děti v době 3. a 6. týdne a 3. a 6. měsíce mívají tzv. růstový spurt, kdy o velký skok vyrostou a tím pochopitelně o velký skok vyrostou i jejich nároky na dodávku mlíčka. V žádném případě nepřikrmujte umělým mlékem (to je první krok k odstavení dítěte), vyčkejte, kojte klidně po půlhodině - vím, je to velmi vyčerpávající, ale samo se to brzy upraví (vím o čem mluvím, prožila jsem to sama dvakrát)
Držím palečky šárka

mamca
Povídálka 12 příspěvků 02.07.03 18:25

Možná, že chce jen být u mámy a sání z prsu ho uklidňuje. Přeju mamince mnoho sil a trpělivosti, ať Marečka přikládá jak často jen chce. Alespoň si tak malý zajistí dost mléka. Třeba je to jen přechodné období, ve kterém se ujišťuje, že jste pořád u něj.
Můj Ríša mi prováděl něco podobného, takže jsem ho vždy přiložila k prsu, a když to nepomohlo, tak jsem ho chovala a nosila (někdy na střídačku s tátem) a později jsem si pořídila babyvak a světe div se pokaždé když jsem ho tam dala, tak asi do 5 minut usnul a pak ho stačilo jen přendat do postýlky. Vak se mi osvědčil i při nákupech v supermarketech. Protože jsme se obešli bez pláče, já si mohla v klidu vybrat, co si koupím, a Ríša se krásně prospinkal u maminky a později v klidu pozoroval, co se kolem děje. Pokud chcete něco o tomto vaku zjistit, tak se můžete podívat na www.emitex.cz.
Jinak vám přeji mnoho výdrže s vaším šikulkou, ať vám krásně přibírá a roste.

PS: Také jsem ráda, že se trochu ochladilo a zapršelo, snad vám to neponičilo úrodu.

mamča

Monticka
Ukecaná baba ;) 1177 příspěvků 02.07.03 20:01

Ahojky taťko!

Já jsem bohužel zatím jen urputná snažilka, ale sestra mám dvě neteřinky, té druhé je měsíc, takže už jsem taky měla tu čest:)
Jen přeji spoustu sil na zvládnutí všech slziček a boleníček. Vím, jak moc to dokáže rodiče trápit!
Hodně štěstí
Pá Montička

Petruna
Kecalka 104 příspěvků 03.07.03 20:13

Ahoj tatínku,

jako mnoho dalších rodičů i my máme za sebou několik bezesných měsíců s naší prvorozenou.U dru­hého dítěte jsem se držela rad udělených mi pí. MUDr. Paulovou z porodnice Krče,kde jsem ležela po prvním porodu.Paní primářka „nedonošeneckého oddělení“ vede Ligu pro kojení (nevím,zda se to jmenuje takto přesně) spolu s paní MUDr. Mydlilovou.Do­poručili nám toto:

  • kojit jen vždy z jednoho prsa (dítě vysaje i to zadní ,kvalitní mléko,po kterém přestává mít hlad)
  • kojit tak po 3 hodinách a vždy nejdéle 10 (max 15) minut
  • čím častěji kojíš (po hodinách),tak miminku nacpáváš bříško a to má pak bolestivou koliku
  • bříško začíná bolet i (cca ) 5 minut po začátku kojení,kdy začínají pracovat střeva (proto to kroucení při jídle)
  • kolika trvá zpravidla 3 měsíce ( u nás to byly 4 měsíce)
  • laktační krize bývá několikrát,vždy se to po několika dnech upraví (třeba po 6 týdnech,po 3 měsících)
  • důležitá je strava (starší pečivo,spíš chléb atd.)
  • masírování bříška

Taky nedoporučovali vůbec dávat jakýkoli čaj, pokud se kojí tak do 6 měsíců stačí pouze mléko (to jsme nedodrželi).Kapky zabírají jak na koho,taky se prodává mastička na bříško proti prdíkům (cca 50,–- Kč).Rektální rourku jsme taky používali.

Většina miminek to hodně zkouší a z vlastní zkušenosti mohu říci,že některé dítě to přestane bavit,ale některé dítě vydrží řvát i hodiny, aniž by usnulo (viz.moje dcera).

Takže pevné nervy a hodně trpělivosti,bohužel ne vždy to je jen radost,ale čatoje to také i starost.

Petra

kocour
Stálice 81 příspěvků 04.07.03 00:03

Ahoj Zuzko
snad nám pomohou rady v komentářích ostatních maminek, u nás to snad je tím rychlejším růstem, měl větší hlad a dvě noci teď byly lepší. Kolegové v práci radí buď drastickou metodu nechat brečet, nebo svazovat do zavinovačky, dávat čepičku (ale v těch teplech?) apod.
 Zdenda

kocour
Stálice 81 příspěvků 04.07.03 00:06

Díky, už je to lepší, zatím to zvládáme bez Sabu či Lefaxu, dáváme zatím fenyklový olej na bříško .
Zdenda, Petra, Mareček

kocour
Stálice 81 příspěvků 04.07.03 00:09

Ahoj holky, díky, díky, mějte se. Zdenda

kocour
Stálice 81 příspěvků 04.07.03 00:13

Ahoj T., díky, vše, co píšeš, je pravda a my to víceméně dodržujeme, to jsou jen takové úlety z toho stresu, když mimino brečí, a člověk neví co dělat. Jinak všem radím si Tvůj komentář znovu přečíst. Je to určitě důležité.
 Zdenda

kocour
Stálice 81 příspěvků 04.07.03 00:16

Ahoj Petro, jak píši v předchozích komentářích, už je to zase lepší, tedy budíme se po třech hodinách v noci (já jen tak napůl), ale po napití docela dobře Mareček usíná, tak to jde. Zdenda

kocour
Stálice 81 příspěvků 04.07.03 00:19

Díky Šárko (za rady i za www.em…), je to skvělé dozvědět se od maminek jak to vidí ony. Té mojí mamince dávám vše číst a rady tak užíváme podle našeho zvážení.
 Zdenda

kocour
Stálice 81 příspěvků 04.07.03 00:22

Díky, babyvak jsme použili včera při výletu na blízký hrad a Mareček spal jako když ho do vody hodí nebo jak se to říká. Sice měl hlavu na stranu a musel jsem mu ji rovnat ale vůbec mu to nevadilo. Budil se až znovu v sedačce v autě, to už měl ale zase hlad. Zdenda

kocour
Stálice 81 příspěvků 04.07.03 00:25

Ahoj Petro, díky za rady, už jsi třetí Petra co mi radí, jakoby jste s tou mojí Peťulkou soucítili coby Petry víc než maminky ostatních jmen. Zdenda, Petra, Mareček.

kocour
Stálice 81 příspěvků 04.07.03 00:26

Ahoj, doufám, že že se vše v lepší obrátí a přeji klidné a příjemné snažení, Zdenda.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.07.03 09:57

Ahoj Zdendo,
mám stejně starou holčičku, takže ráda čtu tvoje články. Je uklidňující vědět, že se moje mimčo vyvíjí podobně jako stejně starý kamarád :-) Piš dál!
Já mám málo mĺíka, takže mi doktorka okamžitě vrazila pro malou sunar. Bohužel jsem dokrmovala, teď ale zjišťuji, že to jde i jinak (např. dát malé z obou prsou…)
 Tereza

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.07.03 20:12

Ahojky Zdendo:-)

Tak si tak pročítám různé deníčky, jak tady tak na www.rodina.cz a najednou vidím článek o Marečkovi, tak mě to trklo, protože jednoho Marečka čerstvě narozeného v rodině máme … po svatbě téměř před měsícem si myslím, že už do vaší rodiny patřím:-) a tak čtu a napětí vzrůstá:-))) A když pak vidím pod dalšími ohlasy na ohlasy vaše podpisy, tak to prostě musíte být vy!!!:-) Jsi určitě Zdenda z VČ, bratránek mého muže, a právě kvůli malému jste nemohli jet takovou dálku k nám na svatbu, viď:-) Posílali jsme vám s Mildou sms s blahopřáním k maličkému, tak snad jste ji dostali:-)

Internet je stejně věc:-) No, já tu brouzdám také proto, že se snažíme) Jenom zatím chviličku, ale jsem už pomalu nemocná a vím, že bych neměla:-) Ne tak Milda, znáš ho, na Ondráškovi v prosinci ho nejvíc fascinovalo akorát to, že je celý táta, jinak má osypky, že děti celé dny propláčou, k čemu do takových 10 let jsou a tak…:-) Ale je fakt , že „snažení“ mu jde a já ho systematicky nahlodávám a vymšlím si takové ty věci, že děti prakticky spí 22 hodin denně, jinak se jenom nají a pak zase spí…radši mu nebudu dávat číst tyhle stránky o vašem miláčkovi, aby mi necouvnul:-))))

Moc pozdravuj Petru, doufám, že ji brzy poznám:-) Strašně moc vám miminko přeju, jsem moc ráda, že jste se maličkého dočkali a že je zdravý a krásný (Zdena o něm básnila a děda nejvíc:-) a také doufám, že ho uvidíme:-) Nebudete za 14 dní na dědovo oslavě? My ano:-) No nebudu tu zabírat místo, tady je můj e-mail, kdybys chtěl napsat a pozdravuj rodinku:-)

Mirka (tvoje švagrosestřenka, ale náš příbuzenský vztah se asi nijak nejmenuje:-))))

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.07.03 20:15

Na ten e-mail bych zapomněla, vidíš:-) mirsi@atlas.cz papa:-)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.07.03 08:27

Ahoj Terezo,
já jsem množství mléka po různých pokusech nakonec zvýšila metodou střídání prsů několikrát během jednoho kojení-třeba i 3× z každé strany. Když se mi zdálo, že mimčo málo polyká, šup s ním ke druhému prsu-prý se tak znovu aktivuje spouštění mléka. Z půlhodinového kojení bylo rázem desetiminutové. Neosvědčilo se mi kojit jen z jednoho prsu.
 T.

Vložit nový komentář