Za pět minut dvanáct

Porod

Už nějakou dobu přemýšlím, že i já přidám příběh o zázraku života, o jedinečnosti okamžiku, o strachu, o pocitu štěstí, o pošetilosti a rozbouřených hormonech. Tak tedy jak přišel na svět můj milovaný syn.


2 komentáře

Nejdřív krátce o mém těhotenství. První 4 měsíce mi nebylo dobře, klasické těhotenské nevolnosti, naštěstí bez zvracení. Pálení žáhy a ucpaný nos. Dvě chřipky, které mě donutily ležet v posteli. Krvácení, při kterém jsem měla k smrti strach, že se mimčo neudrží a obrečela to. Tím spíš, když mi gynekolog řekl, že v prvních 3 měsících je to buď, anebo že nic dělat nemůže. Druhý trimestr byl v poklidu a my se pustili do rekonstrukce.

Přála jsem si vždycky holčičku, o to víc jsem se těšila, když můj gynekolog mi oznámil v 19. týdnu těhotenství, že to na holčičku opravdu vypadá. Že se zmýlil, jsem zjistila hned týden na to, při velkém ultrazvuku.

Moc jsem se na ten ultrazvuk těšila, nepřipouštěla jsem si, že by něco nebylo v pořádku. Jenže když už asi 5 minut doktorka jezdila stále po stejném místě a celkem dost i tlačila a viděla jsem, že i manžel trochu bledne, tak jsem rychle vystřízlivěla z toho nadšení.

Doktorka řekla, že se jí něco nezdá na srdíčku a že mě pošle na lepší ultrazvuk do jiného města. Že prý je miminko otočené zády k UZ a nevidí jasně zkřížení velkých cév na srdíčku.

V tu chvíli mi bylo úplně jedno, že našla pindíka. Přála jsem si jediné, ať je moje dítě hlavně zdravé. Naštěstí jsem nemusela čekat dlouho a ještě druhý den jsem naklusala na další UZ. Díky bohu se nic špatného nenašlo, jen si asi 4 lékaři prohlíželi zvláštní placentu ve které můj mrňousek rostl. Diagnoza: placenta biloba (placenta uchycená vepředu i vzadu), prý to není žádná komplikace, jen u porodu se musí dát pozor, aby vše vyšlo ven, že toho bude víc. :-)

To, že se malý neotočil hlavičkou dolů a v klidu si hověl jako hříbeček v poloze koncem pánevním nebo spíše na šikmo, to už jen byla třešnička na dortu. Hlavičku měl pod mým pravým žebrem a já byla schopná ležet jen na levém boku. I přes prognózy gynekologa, že se otočí, že má nakročeno, si to malý nerozmyslel. Prostě si postavil hlavu, že na hlavu se nepostaví. :-) Dostala jsem termín schůzky s anestezilogem. Ale k té ani nedošlo.

Byl pátek, 37+1 tt a já jak vysoká, tak široká jsem prala a sušila oblečky, četla různá témata na internetu, sterilovala dudlíky. Jako kdybych tušila. Občas jsem ucítila drobnou bolest ve spodní části zad, ale kdo by tomu věnoval pozornost, když ke konci je ženská ráda, že vůbec může chodit. Večer jsme si ještě s manželem dělali srandu, že už může vylézt, že mají jeho kolegové po dovolených, tak by mohl v klidu do porodnice se mnou. Kdybychom jen věděli, že poslechne.

Ve dvě ráno jsem se probudila s nutkáním na WC, něco mě tlačilo vespod (říkala jsem si, že asi nožičky). Dovalila jsem se na záchod. A tak si tak potmě čůrám čůrám, stále čůrám a už mi to přijde divný. Pak jsem se utřela a ucítila něco zvláštního. Říkala jsem si: „Á, tak to bude asi ta hlenová zátka.“ Šla jsem si rozsvítit, abych viděla. Joo, houby zátka, vyhřezlý pupečník! Asi 10 cm modrá klička mi čuměla ven. Fakt strašidelný pohled.

Vůbec jsem netušila, co mám dělat, byla jsem naprosto zmatená a vystrašená. Šla jsem vzbudit manžela, že musíme okamžitě jet, ať se podívá, že to je určitě pupečník. Manžel dělal dřív civilku v porodnici, tak se to hodilo. Měla jsem nachystané na nástěnce číslo přímo na sál, kdyby něco (napsala jsem si ho tam týden předtím a opravdu se hodilo). Manžel nahlásil situaci: 37. tt, vyhřezlý pupečník, poloha KP, co máme dělat?

Měla jsem si lehnout, vzít vložku a kalhotky a snažit se pupečník přidržovat, aby nevyjížděl. A okamžitě přijet. Sanitu že posílat nebudou, že tam budeme dřív autem. Díky bohu máme nemocnici hned kousek od domu. Jenže představa, že si sedám do auta a přisednu si to, byla děsivá. Hodila jsem si na noční košili, župan, nazula sandále a celá roztřesená jsem si pololehla do auta, které zatím manžel přichystal i s taškami.

Byl úžasný, nebyl na něm znát strach, zachoval chladnou hlavu a ujišťoval mě, že to bude dobrý. Do porodnice jsme dojeli za pár minut.

Už u vchodu na nás čekali s nosítkama. Okamžitě se mi doktor podíval dolů a narval mi tam ruku, aby odlehčoval pupečník. Byl vidět strach v jeho očích. Řekla jsem manželovi, kdyby se mi cokoliv stalo, aby se postaral o kluka. Od té doby jsem měla zavřené oči a v té bolesti si představovala přírodu a sluníčko, abych se tolik netřásla. Snažila jsem se dýchat, aby to prcek vydržel a neudusil se. Tušila jsem, že je to průser.

Odvezli mě na sál. Pamatuji si jen, že po cestě volali, ať vzbudí doktora, a pak už jen světla nade mnou a všude spoustu doktorů. Říkali, že řez udělají těsně po uspání. Tomášek se narodil ve 2:38. Tedy 38 minut od mého probuzení.

Probrala jsem se po narkóze kolem páté ranní, měla jsem tmu před očima. Nevěděla jsem, kde jsem, hrozně jsem se třásla, až postel pode mnou rachotila. Moc si toho nepamatuju, jen hroznou bolest. Prý jsem se ptala, jestli je malej v pořádku a na apgar skóre :-) a taky jsem chtěla něco na bolest.

Když jsem trochu víc procitla, tak jsem zjistila, že ležím na JIPce s dvěma dalšími čerstvými maminkami. Záhy mi přivezly sestřičky ukázat toho mého drobečka – 3300 g a 50 cm. Byl tak krásný a maličký a já se bála, aby mi nespadl, položily mi ho vedle sebe na postel a pokoušela jsem se ho nakojit, ale marně. Pak ho odnesly a přinesly za asi další 3 hodiny. To už se přisál.

První 2 dny po císaři byly hrozné. Všechno mě bolelo, ale vše mi vynahrazoval ten malý uzlíček. třetí den mi ho dali na pokoj a já jsem s ním mohla být celou noc a den, naposled v porodnici, čtvrtý den jsme už mašírovali domů. :-) Prohlížela jsem si ho pořád jak obrázek, povídala mu a tekly mi slzičky dojetím.

Doktoři pak manželovi říkali, že jsme měli velké štěstí, že bydlíme hned vedle nemocnice, protože takové případy (prý měli asi jen 4 za desítky let) končívají špatně. Manželovi nikdy nepřestanu být vděčná, že zachránil malému život. Kdybych byla doma sama, nebyla zrovna noc, tak to nechci ani pomyslet.

Ještě dnes po 14 měsících od porodu mi je úzko, když to píšu a vzpomínám. Týden po porodu jsem se doslova třásla, když jsem to někomu vyprávěla. Tomášek je zdravý šikovný klučina, kterého nade vše miluji. Samozřejmě není vše jen namalované narůžovo a ten můj nezbeda v noci stále špatně spí a přes den na mě visí, ale nasměju se s ním a rozhodně bych neměnila.

Jedno vím jistě, už nikdy nebudu mít tak pošetilé přání, abych přemýšlela nad pohlavím dítěte. Nevyměnila bych ho za nic na světě!

Hodnotilo 58 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Lilien1
Zasloužilá kecalka 705 příspěvků 01.11.14 00:53

Krasne napsane. Musel to byt pro vas sok. Ja bych se s toho psychicky sesypala :zed:

 
MdePompadour
Nováček 2 příspěvky 01.11.14 08:23

Moc hezky napsané. Opravdu jste měli štěstí :srdce:, jen já z toho mám teď divný pocit.Jsem 39 tt, mimčo je KP, jsem po předchozím CS a porodnici máme skoro 100 km :roll:.

 
helisek.z
Stálice 85 příspěvků 01.11.14 08:41

Krásný příběh s krásným koncem. Co koncem…novým začátkem pro Vás všechny. Ať malý dělá všem jen radost :)

 
Koty
Závislačka 3699 příspěvků 01.11.14 08:44

Teda uffff 8o Když jsem četla tu pasáž o zjištění vyhřezlého pupečníku, úplně mi naskočila husí kůže. Moc gratuluji ke zdravému chlapečkovi, měli jste opravdu velké štěstí :hug:

 
quinny
Neúnavná pisatelka 16372 příspěvků 01.11.14 08:53

Jste statecni oba a hlavne manzel, ze te zvladnul odvest. Ze vam neposlali sanitku radsi nebudu komentovat :pocitac: :poblion:
Gratulace k malemu je krasny :kytka:

 
Saroya
Neúnavná pisatelka 17620 příspěvků 01.11.14 09:28

Nervy, fakt. moc gratuluju, jste oba velmi duchapřítomní. hodně zdraví, štěstí vás už teď neopustí :kytka:

 
katka.polka
Ukecaná baba ;) 1446 příspěvků 01.11.14 09:34

Moc gratuluji :srdce: :srdce: Ty nervy musely být hrozné, ale důležité je, že máš doma krásné, zdravé děťátko a že to všechno dobře dopadlo. Přeju hrozně moc štěstí, zdraví a lásky nadále :kytka: :kytka: :kytka:

 
Koty
Závislačka 3699 příspěvků 01.11.14 09:36

@quinny No vidíš, s tou sanitkou jsem to ani nekomentovala. Mně taky v akutním případě řekli, ať si dojedu sama 8o Ale teda manžel byl neústupný, tak přijeli. Asi je to nějaký nový sanitkářský trend :cert: A když pak vidím, jak před náš barák přijede rychlá pro ožralce, který se s kámošem válí v keři nebo pro našeho tmavšího souseda, kterého bolí zádíčka, tak bych střílela :zed: Nechápu to :nevim:

 
quinny
Neúnavná pisatelka 16372 příspěvků 01.11.14 09:55

@Koty no ja jsem zdravotnik a nedovedu si predstavit, ze vezu treba kamaradku s vyhrezem pupecniku (kdy navic ten transport ma probehnout minimalne v leze) :zed:
Proste jsou veci pro transport sanitou primo urcene a toto je jeden z nich, jinak uz opravdu ta zachranka postrada smysl :roll:

 
klmartina
Stálice 91 příspěvků 01.11.14 11:17

Pane jo mam stejny problem jsem ve 32tt a mimco se mi neotocilo a podle pani doktorky ani neotoci. Doufam ze me tohle nepotka protoze ma bych asi tak pohotova nebyla a porodnici mame podstatne dal ne vy. Ale pribeh krasny a krasny i konec/zacatek :-) Moc vam preju at jste krasni, zdravi a silni do zivota kdyz uz jste si to tak vybojovali :-) :-) :-) :palec: :potlesk:

 
pomenkova
Nadpozemská drbna 26673 příspěvků 01.11.14 13:35

Teda to je silena predstava 8o A ta zachranka??Des :roll: :roll: :roll:
no hlavni je, ze je maly zdravy a ze jste oba dva zachovali chladnou hlavu a jste v poradku. :hug:
Preji s malym moc stesticka a zdravicka :srdce: :srdce: :* :*

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 01.11.14 14:29

@klmartina Ahoj, měla jsem to úplně jako ty, moje Mudr. už mě strašila CS. No hrozný, byla jsem z toho špatná. Naštěstí jsem chodila i k soukromé PA, ta mi poradila speciální cviky na otočení miminka a pak poznala pohmatem, že se mimi už otočilo.
Porodili jsme krásně přirozeně :)
Takže se neboj, doktoři fakt někdy zbytečně strašej! Když jsem pak šla po porodu na kontrolu, tak se ta doktorka strašně divila :nevim: Přitom mi PA říkala, že se běžně miminka otáčí takhle pozdě.

Příspěvek upraven 01.11.14 v 14:31

 
klmartina
Stálice 91 příspěvků 01.11.14 14:42

@Petullka82 jojo ja v to doufam ze se prcek umoudri ale mam to potvrzene od dvou nezavislych na sobe doktoru :-( oba mi rekli skoro totez tak nevim. Prcek je tam totiz podelne a ne svisle takze si tam lezi hlavickou na levem boku a nohama napravo kdyby to bylo obracene tak by to jeste pry slo ale takhle ne pokud se nestane zazrak :-) ale neberu to nijak tragicky jen se modlim aby mimousek byl v poradku a zdravy. Ale je to potvurka nechce ukazat jestli je holcicka a nebo chlapecek takze proto pisu jako o prckovi :-) :-) :-)

 
Petullka82
Ukecaná baba ;) 1943 příspěvků 01.11.14 14:46

@klmartina zkus zapřemýšlet, jestli je u vás všechno v pořádku, jestli všechno volně proudí. všechny případné psychické bloky rozpusť, můžeš si i večer sednout do klidu se zapálenou svíčkou a k miminku promlouvat, že pokud je to pro něj přínosné, ať se otočí.
(ono se stane, co se stát má a bude to pro vás dobré ;) )

 
Hřiběnka
Extra třída :D 14028 příspěvků 5 inzerátů 01.11.14 14:52

Tý jo, ten pupečník, takhle ho tam najít, tak mi asi švihne 8o Moc gratuluju, že všechno dobře dopadlo!

 
klmartina
Stálice 91 příspěvků 01.11.14 14:58

@Petullka82 myslim ze jsem v pohode nic zasadniho neresim vysledky vsech testu mame v poradku mimco je velke jak ma byt a ostatni veci hazu prozatim za hlavu. S mimcem mluvim porad az si rikam jestli uz nejsem z toho magor :-) :-) nevim no ale myslim ze kdyby se mu tahle poloha nelibila tak se otoci :-) nechavam to na nem at se rozhodne :-) cviceni delame taky tak uvidim co nam pani doktorka rekne :-) ono tam to slo ven musi taky a je jedno jakym zpusobem jen aby bylo mimco v poradku :-)

 
eviku-miluna
Kelišová 5901 příspěvků 01.11.14 19:47

Zaplať PánBůh, že to dobře dopadlo :hug:.

 
ZeLu
Neúnavná pisatelka 19894 příspěvků 2 inzeráty 01.11.14 19:58

@Hřiběnka :*

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8711 příspěvků 01.11.14 20:36

Moc gratuluji k miminku a hlavně je skvělé, že to dobře dopadlo a jste oba zdraví. :kytka: :kytka: :kytka:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8711 příspěvků 01.11.14 20:40

Jo a ještě by mě zajímalo, pochlubíš se, kdepak jsi rodila? Ať se tady na porodky furt jen nenadává :mrgreen:

 
anetka89
Povídálka 39 příspěvků 9 inzerátů 01.11.14 20:52

Teda to byly nervy. skoro jedním dechem a pár slzami jsem to přečetla. neumím si představit jaký jste oba museli mít strach. hlavně že vše dobře dopadlo a Tomík je v pořádku. :andel:

 
Arome danka.02
Kecalka 109 příspěvků 01.11.14 23:28

Krásně napsaný deníček. Moc gratuluji - zvládli jste to skvěle :kytka:. Také jsem měla malého dlouho KP ( tedy dělal si tam nejspíš kotrmelce, protože každý týden byl při UZ jinak ), ale naštěstí 3 týdny před porodem si to rozmyslel a zůstal hlavičkou dolů :D

 
joukey
Stálice 62 příspěvků 02.11.14 09:19

@MdePompadour nechtěla jsem nikoho vyděsit. Je to natolik vzacná komplikace, že se bát nemusíš. Po porodu mi pak říkali, že právě díky poloze KP to malý přežil, hlavička by pupečník utlačila, ale zase kdyby byla hlavička dole, tak se to spíš nestane, protože ten otvor ucpe. Neboj, všechno bude v nejlepším pořádku. Chci se zeptat dovolí ti rodit přirozeně po CS nebo znovu císař?

 
joukey
Stálice 62 příspěvků 02.11.14 09:35

Děkuju všem za krásné komentáře, nečekala jsem takový zájem. Ještě k té sanitce. Máte jistě pravdu, že měli přijet, ale já tohle vůbec neřešila. Nějak jsem věřila, že mají pravdu, že tam autem budeme dřív a asi jsme vážně byli. Dopadlo to díky bohu dobře.
Ještě k poloze KP. Já si myslím, že mimnko má k tomu své důvody, proč se neotočí. Může mít krátkou pupeční šňůru nebo omotanou kolem krčku nebo opravdu nějaké psychické bloky matky, které by znamenaly velké potíže při přirozeném porodu. Já jsem cvičila ty cviky a zkoušela různé babské rady. Jenže někde vzadu v hlavě jsem tušila, že se neotočí. Možná díky tragédiím, které se stali v rodině mamce a sestře. Třeba bych přirozený porod psychicky nezvládla. Sice mi to pak bylo líto, že jsem neměla malého u sebe a cítila jsem se bídně, že jsme si to s malým neprožili, tak jak se má. Ale díky za možnost císaře.

 
joukey
Stálice 62 příspěvků 02.11.14 09:39

@ MartinaIrena v Jablonci nad Nisou. A byla jsem spokojená, až na jednu dětskou sestru, všichni super :-) Přiští porod, jestli bude, tak zase tam :-)

 
MdePompadour
Nováček 2 příspěvky 02.11.14 09:47

Ne, nedovolí. Prcek je velikostně o 3 týdny větší 8o, tak se divím, že ještě držíme pohromadě :).Je to jako napínavej biják, kde hrajeme hlavní roli a konec je otevřenej.

 
PerlaZP
Stálice 73 příspěvků 326 inzerátů 02.11.14 09:52

Krásně napsaný deníček. Moc gratuluji k miminku. :kytka:

 
pajinka111
Ukecaná baba ;) 1740 příspěvků 02.11.14 10:22

Četla jsem to jedním dechem..měla jsem husí kůži, ale jste opravdu šikulky, krásně si to zvládla, všichni to krásně zvládli a malého bojovníčka :srdce: máš už u sebe :kytka: tak veliké gratulce a hodně zdravíčka :kytka: :srdce: HEZKY SI TO UŽÍVEJTE SPOLU :palec:
Raději už nepřemýšlej co by kdyby :nevim:..naštěstí to dopadlo dobře!!! :potlesk:
Já jsem taky dlouho přemýšlela po mém druhém porodu - 10dní přenášení, voda zelená a páchla, co kdybych začala rodit doma, nebo kdyby se narodil jen o pár minut později..museli malého po porodu resuscitovat AS měl jen 3-6-7 a byl 5 dní plně na kyslíku v inkubátoru, ale nakonec je uplně zdraví a moc šikovný, nějakou dobu chodil na neurologii a do rizikovky kvůli tomu přidušení, ale vůbec nic mu nebylo :srdce:
Raději jsem se tím přestala zabívat co se mohlo stát, nejdůležitější je že jsou ty miminka zdravé!!! :srdce: Člověku až pak dojde, jaké malichernosti řeší, že by chtěl holčičku nebo chlapečka, ale když něco nejduležitější je prostě TO ZDRAVÍ!!! :srdce:

 
MartinaIrena
Echt Kelišová 8711 příspěvků 03.11.14 08:51

@joukey No vidíš, o téhle porodce jsem snad nikdy neslyšela a zvládli jste to na 1*

 
joukey
Stálice 62 příspěvků 03.11.14 15:18

@pajinka111 máš pravdu co by, kdyby je k ničemu. Hlavně, že to dobře dopadlo :-)

 
Iman
Stálice 80 příspěvků 03.11.14 15:52

Úplně jsem to prožívala s vámi…a s úlevou si na konci deníčku přečetla, že vše je ok…stali při vás všichni svatí :kytka:

 
milinka
Kelišová 5117 příspěvků 2 inzeráty 04.11.14 21:44

Dělalo se mi úplně špatně. Ještě, že je manžel no vlastně vy oba jste tak stateční :kytka: Krásně napsané :kytka:

 
formelka
Ukecaná baba ;) 1122 příspěvků 08.11.14 15:36

Gratuluji k miminku. Zaráží mě jedna věc, jakto že Tě s takovým nálezem nechali doma, když už odtékala plodová voda a dítko bylo napříč. Já to měla podobně, rodila jsem ve 34 tt, dítě našíkmo a otevřená na 4 cm. Proto jsem musela striktně zůstat v nemocnici, ikdyž bydlíme 5 min od ní. Řekli nám, že kdyby praskla voda, nemuseli bychom to stihnout a mohl by do porodních cest vklouznout pupečník a ohrozilo by to život miminka i můj. Proto mi není moc jasné, že Vás nechali doma. Každopádně dobře to dopadlo, to je hlavní :) Přeji Vám hlavně zdraví a štěstí :)

 
joukey
Stálice 62 příspěvků 08.11.14 18:26

@formelka Asi jsem to napsala nejasně. Voda mi začala odtékat právě až v ty 2 hodiny ráno na WC a do půl hodiny byl malý na světě. Ale je fakt, že tahle poloha je asi pro výhřez pupečníku riziková, je to logické. Jinak mě zarážela jiná věc. Že mi určili datum císaře týden před skutečným datem vypočteným dle poslední menstruace (i když jsem žádnou neměla :-) Přišlo mi to dost pozdě, když by k císařskému řezu mělo dojít dřív než se rozjede skutečný porod. A na monitor jsem měla jít až za 14 dní od poslední prohlídky u gyndaře. A to mi říkal, že už budu chodit po týdnu. Mohli třeba vidět, že se otevírám nebo tak něco anebo by nezjistili stejně nic. Prostě se stalo, co se mělo stát a dobře to dopadlo. Tak nemusím řešit co by kdyby :-)

 
formelka
Ukecaná baba ;) 1122 příspěvků 08.11.14 21:36

@joukey Hlavně že to dobře dopadlo. Ale podle mě od lékařů dost rizikové rozhodnutí, co kdyby se opravdu něco stalo. Mě říkali že mě s touto polohou nemohou pustit domů, byla jsem na porodních sálech měsíc, ale nikdo by si nelajznul pustit mě domů, ikdyž to opravdu máme 5 min autem. Tak ať Vám malý dělá samou radost :)

 
joukey
Stálice 62 příspěvků 09.11.14 10:45

@formelka Tak to sis taky užila. Měsíc v porodnici, ale zase alespoň nic nezanedbali. Laik se v tom nevyzná a neví co hrozí za rizika.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama