Za lidskost se platí

O životě

Za lidskost (pro někoho blbost) se platí. Předem upozorňuji, že to bude opravdu dlouhý a pro někoho nudný deníček. Stejně jako můj život.

Již delší dobu se zamýšlím nad svým životem a jelikož se nemám komu vyzpovídat, svěřím se deníčku. Vše začalo v roce 65, kdy jsem se narodila. K životu jsem mnoho nepotřebovala, stačila mi máma s tátou. Naši se rozvedli, když mi byly 3 roky. Bydleli jsme v domku na vesnici společně s babičkou a dědou.

Na dědu mám jen matné vzpomínky a vím jen, že spáchal sebevraždu, ale proč, to mi nějak uniklo. Babičku jsem měla ráda, byla to milá a hodná žena. Když onemocněla těžkou nemocí, maminka se o ni s láskou starala do poslední chvíle. Babička mi zemřela v náručí, když jí mamka šla připravit něco k jídlu. To mi bylo asi sedm.

Zůstaly jsme z mamkou samy. Po nějaké době se maminka seznámila s jedním pánem,
který ji přemluvil, aby prodala dům a odstěhovala se s ním do města, kde měl byt.
Dokud za mamkou jezdil, byl to ten nejlepší chlap pod sluncem. Po svatbě má noční můra. Ani ne do roka jsem mamku prosila, ať se rozvede. Vrátily jsme se do města nedaleko vesnice, odkud jsme pocházely.

Bydlely jsme 3 roky na ubytovně a když mi bylo 12, maminka dostala podnikový byt. Prázdný až na kuchyňskou linku, ale náš. Mamka se honila, samé přesčasy, aby byt co nejdříve vybavila. Táta platil 150 korun alimenty. Byt vybavila, snažila se mi kupovat to, co měli mí vrstevníci. Podepsalo se to ovšem na jejím zdraví.

Jelikož sem se dobře učila, nastoupila jsem po škole na gymnázium. Snila o své budoucnosti. Maminka však dostala v 39 letech svůj první infarkt, za tři týdny druhý a stal se z ní invalida. Bylo po snech, bylo mi jasné, že z pár korun invalidního důchodu mě nebude moci podporovat na vysoké. Gympl bez vysoké rovná se nic. Každá švadlena na tom byla líp, protože měla řemeslo. Nechala jsem školy a šla vydělávat do fabriky, abych mamce finančně pomohla.

V 19 jsem se vdala, brzy porodila za sebou dvě dcery a žila tak nějak normální život. Po mateřský jsem nastoupila do práce, zrekonstruovali jsme byt, holky šly pomalu do školy a život šel dál. Opět člověk míní a život mění.

Manžel dostal svůj první epileptický záchvat, pak druhý a další, až ho ze zdravotních důvodů propustili z práce. Dlouhých 10 let žádnou nesehnal. Ani veřejně prospěšnou. Invalidní prý není ani částečně a je ženatý, tak ať se stará
manželka. Tak jsem se starala, honila na směny, přesčasy, abych rodinu uživila. Kupodivu se docela dařilo a i nějakou kačku jsme dokázali našetřit.

Sedím u okna, je zrovna apríl a vidím policii. Aby tak šli k nám, říkám si, a najednou zvonek.
„Jste ta a ta?“
„Ano. co jsem provedla?“
„Vy nic, ale vaše matka zemřela. Bylo jí 56 let.“

Brečím, řvu, proč zrovna já nemůžu být chvíli šťastná. Tolik jsem jí toho nestihla říct.

Uběhlo několik let, holky jsou na školách, manžel si stěžuje, že ho bolí v krku. Dostal antibiotika, prý angína. Houby angína, jak se ukázalo, byla to rakovina. To už je rok 2002, nádor je neoperabilní.

Konec si nechám na příště…

Hodnotilo 19 lidí. Score 3.2.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Cuddy
Extra třída :D 13364 příspěvků 12.10.13 07:43

Smutne, zivot je nekdy smutny :( Jen nechapu souvislost s nazvem, to bude asi v pokracovani. Hlavne at jsou dcery zdrave! :kytka:

Příspěvek upraven 12.10.13 v 07:44

 
Sali
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 12.10.13 08:42

Život je někdy fakt těžký…hodně síly, drž se a pokračování napiš, ráda bych věděla, jak se vám daří dnes…

 
Mrs. S
Kelišová 5033 příspěvků 12.10.13 09:56

@Sali @Cuddy když si přečtete předchozí deníček paní tak se dozvíte jak vše dopadlo :)

 
hanka.br.
Neúnavná pisatelka 16004 příspěvků 12.10.13 10:27

Smutný příběh…Je mi to líto. Jen nechápu název. Co má tvůj osud společného s tím, že za lidskost se platí?

 
sophinka1  12.10.13 10:31

Osobně myslím, že takhle to v životě prostě je, lidi přichází a odchází, smrt je to nejjistější co nás čeká :nevim:N8zev deníčku také nechápu, jakože jsi lepší, lidštější než ostatní a proto tě potkalo víc špatného?

Příspěvek upraven 12.10.13 v 10:59

 
Tiger-lily
Nadpozemská drbna 29742 příspěvků 8 inzerátů 12.10.13 11:06

:hug: Potkalo tě hodně smutného, musí to být těžké, když tě tolik blízkých opustí. A název taky nechápu :nevim:. To takhle prostě bývá.

 
Crystalline  12.10.13 12:23

Drzim palce, at uz te potkavaji jen same krasne veci :srdce: Mas tri dcery, to je uzasny a ta malicka je vazne sladka :) Precetla jsem si i tvuj prvni denicek.

 
werunkaw123
Extra třída :D 14091 příspěvků 12.10.13 19:53

Smutné… snad už bude jen lépe :hug: :hug:

 
Sali
Zasloužilá kecalka 942 příspěvků 12.10.13 21:33

Sabi88
díky, to mě v tu chvíli vůbec nenapadlo, podívat se, jestli je od zakladatelky víc deníčků :). Určitě přečtu.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama