Za trochu spánku šel bych světa kraj......aneb JDU DO BOJE

Rodičovství

Kdo nezažil....nepochopí....kdo ano, jistě se nad tímto deníčkem alespoň trochu pousměje:) Když bylo moje miminko ještě u mě v bříšku, všichni mi říkali, ať odpočívám a spím, co to jde, pak že už to nebude možné. A tak jsem odpočívala a spala:) Přiznám se, že jsem dokázala spát i 14 hodin denně, hlavně ke konci těhotenství, byla jsem hrozně oteklá a unavená. Chodila jsem spát kolem 22 hod a vstávání před 10 hod ranní nepřipadalo v úvahu. Umorné pro mě byly dny, kdy jsem měla poradnu u gyndr. od 8 hod od rána,myslela jsem že nevstanu a byla celý den k nepoužití. A to jsem si občas dáchla i přes den:) Krásné to časy......

Vím přesně na den, kdy jsem se naposled opravdu vyspala. Bylo to 9.3.2008, den před porodem mého děťátka. Malý se narodil 10.3.2008, neuvěřitelně rychle, ve 23 hod večer a po necelé hodince „dřiny“. Porod mě nebolel, ať to zní sebedivněji, ale opravd ne, jen to byla dřina. Ale vzhledem k tomu, že jsem ještě ve 21 hod netušila, že budu dnes rodit, ve 22 hod přijela do porodky kvůli prasklé vodě, nýbrž bez jakékoli bolesti, a ve 23 hod byl malý na světě......tak ta dřina byla krásná:) Byl to nejkrásnější den v mém životě. Ale to jsem odbočila.....­.......
Už v porodnici jsem si říkala, že to moje mrně nějak moc brečí a málo spí, byla jsem unavená, nevyspalá a toužila se ze všeho aspon trochu prospat. Napadaly mě i myšlenky, že ho dám jednu noc k sestřičkám, ale nakonec jsem to neudělala, vždyt byl tak nádherný a já se na něj nemohla mýma unavenáma očima vynadívat. Ačkoli jsem padala na hubu...............
Určitě se to zlepší příchodem domů, říkala jsem si, no …nezlepšilo. Nezlepšilo se to ani po šestinedělí, naopak. Maličký strašně trpěl na prdíky, abnormálně se u toho kroutil a plakal, plakal a plakal. V noci se budil po dvou hodinách, ale né hlady, nýbrž bolením, od kterého mu pomohlo jak jinak než jen moje prso. Takže jsem kojila, kojila a kojila, pětkrát šestkrát i sedmkrát za noc. Vyhlídky v lepší budoucnost mě držely na živu a v naději. A drží stále.....
Malému jsou skoro 4 měsíce. A naše noci? Stejné, ba i o něco horší. Budíme se co 2 hodiny, ale umíme to i po hodince:) A já kojím, kojím a kojím, padám stále na hubu a nepoznávám tu paní s kruhama pod očima v zrcadle. Jen prdíky nás už cekem přešly, jsem za to hrozně vděčná, nevěřila jsem, že to někdy skončí a ono jo, jak všichni říkali ( a já jim nevěřila) téměř ze dne na den bylo po. Těch kapiček na prdy, toho cvičení, nahřívání, masírování…co jsme si užili…a nic nepomáhalo, až opravdu ČAS to vyřešil za nás. Děkuji všemohoucímu, že je to za náma:)
A já stále čekám, kdy se malý přestane v noci budit, když to bylo od prdíků, které teď nemá…A zjištuji nemilou skutečnost, ba tvrdou realitu. Když opět 6× za noc zvedám své 6ti kilové miminko z postýlky, vyčerpaná, bez síly ho pořádně uchopit a zoufalá k zbláznění, uvědomuji si, že malý se jen zaboří blaženě do mé hrudi, vcucne prso a lebedí si, usne… nepije, jen spinká. Lump! Tak takhle to je a mě to docela trvalo než mi to došlo, než mi došlo, že jde o ZVYK. On nemá hlad, ani už ho ted nic nebolí, jen chce cítit maminku a cucat prso.
Už nemůžu. ZAHAJUJI BOJ proti mému nespavci. Jinak skončím v blázinci. Od porodu, celé 4 měsíce, jsem nespala víc jak 2hodiny v kuse, max. 5-6 hodin za noc a to na třikrát. Divím se sama sobě, že ještě žiju. Kdyby mi někdo před porodem tvrdil, že toho naspím „tolik“ do krve bych se s ním hádala, že to nejde, že to není možné ve zdraví zvládnout..... i milé těhulky, jde:) Maminky jistě uvěří:)
Jdu do boje a nevím jak to zvládnu. Ted nejde o fyzickou sílu, ale o psychiku. Začala jsem včera. Malého ukládám do postýlky ve 20 hod a čekám první probuzení kolem desáté. Nezklame. Říkám si, že ted mu ještě „napít“ dám, nemám sílu ho napoprvé odmítnout a obelhat dudlíkem, když chudinka neví, co jsem na něj ušila. Spokojeně usíná a já čekám další probuzení kolem půlnoci a jsem skálopevně přesvědčená, že tentokrát mu prso nedám, pokusím se ho obelstít čímkoli jiným, dudlíkem, pohlazením…no moc toho na výběr nemám.
Budí se, volá mě, naříká…chce ke mě a já ho nechávám v postýlce. Nechápe co se děje a jeho pláč nabírá na obrátkách. Není to ani pláč jako spíš nářek. Kouká na mě těma svýma očičkama a prosí at si ho vemu k sobě. Rve mi to srdce. Cítí se podražený, je zklamaný, zaskočený a strašně ublížený…naříká. Naříka 20 minut a já za tu dobu hladím, pusinkuju, podávám milionkrát dudlíka, nehce ho, plive ho, che ke mě. Je mi ho neuvěřitelně líto a připadám si jak krkavčí matka. Pak zničeho nic, ve vteřině usíná.Vzdal to. A já vítězím:) Byla to fuška, mnohem rychlejší a pohodlnější by pro mě bylo dát mu prso, on by do 2 minut usnul a byl by klid. Takhle to trvalo půl hodiny a byl to boj. Ale stál za to.
No, nemusím vám říkat, že pak jsem mu zase každé 2 hodiny to prso dala, protože mi ho bylo strašně líto. Ale nevadí. Začnu pomalu. Nejdříve musím odbourat kojení o půlnoci, pak začnu ubírat další. Něco mu nechám, ale tak jedno, max. dvě kojení za noc:) Už je moc velký, měl by spinkat víc a maminka s tatínkem taky. Tak říkám dneska manželovi " Pokud se chceme v následujících týdnech, měsících a letech vůbec někdy VYSPAT, tak ted se několit týdnů nevyspíme vůbec, budme bojovat. Souhlasil:)
A já se dneska cítím nějak lépe. I když jsem toho zase moc nenaspala. Cítím se plná síly, odhodlání a energie…bojovat. Doufám, pěvně doufám, že to bude mít účinek, že to malý zvládne a nebude se na mě za to zlobit.
Ted spinká, je devět večer, za hodinku to začne, to mu ještě dám, ale pak už ne:( Už ted mám z toho slzy v očích, asi nejsem normální, ale maminky jistě pochopí a těhulky brzo poznají:)
Holky prosím držte mi palce:) Když to za pár dnů, týdnů klapne, budu ta nejšťastnější maminka s nejhodnějším miminkem na světe. Tolik po tom toužím......:)

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Bolones
Kecalka 494 příspěvků 06.07.08 11:13

Ahoj Petpro, s úsměvem na líci jsem si přečetla tvůj deníček. Mám skoro čtyřletého „chlapáka“, a to vše o čem píšeš, v živé maměti. Buď statečná a bojuj, výsledek se stopro dostaví !!! Taky jsem si jednou řekla dost a nevstala jsem k němu a nevstala… Sice se slzami v očích, ale zabralo to… Na půl roce spal od půlnoci do šesti do rána v kuse! A kojení to nijak neohrozilo, kojila jsem přes rok ! Je to někdy fakt boj o nervy, ale mě to neodradilo, právě se nalézám v Psychice snažilek a taky bojuji… o druhého nespavce !!!!  Ani nevíš jak se těším na probděné noci...... :-)

 
LuciaM
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 07.07.08 08:23

áno, zažívame to taktiež, náš drobec má 9 mesiacov a stále sa budí v noci po 2-3 hodinkách a ja kojím… počas dňa si už vezme aj čajík a dvakrát denne papá tuhú stravu, ale inak kojíme a kojíme a kojíme  

nikdy som ho nenechala plakať, vždy som k nemu vstala proste to nedokážem, trhá mi to srdce… no do puberty ho kojiť nebudem :-) a od narodenia presne ako píšeš len plakal, stále cez deň aj v noci ale teraz je to už lepšie, už sa dokáže zabaviť s hračkami a aj hodinku sa pohrá sám v ohrádke, to je paráda ver mi  

tak len vydržať! oni niektoré deti to potrebujú, to uistenie že je maminka tu, skús mu dať každé druhé papanie prevarenú vodičku alebo čaj  

zažila som keď papať nechcel, keď mi prsník odmietal lebo bol chorý a papanie ho bolelo a vtedy by som dala neviem čo za to aby sa napil, tak som odstriekavala do fľašky (hodinu odstriekavať, hodinku to do neho tlačiť za ukrutného revu a hodinku spať a potom znova dookola) a nechcela by som si to zopakovať  

ono kojenie je úžasne pohodlné zistíš keď budete starší a na nespanie si zvykneš, ja som tiež spavec od prírody a žijem :-)  

tak sa držte, Lucia

 
BaraF
Závislačka 2738 příspěvků 07.07.08 09:08

Petpro, gratuluju k rozhodnutí a plně tě podporuju.
Taky jsem byla spáč, od prvního porodu v červnu 2005 jsem se doteď „nedospala“ podle svých představ. Starší dcera byla hladová a já zblblá laktační propagandou jsem kojila a kojila, a ona pořád řvala a já kojila, po téměř dvou měsících trápení jsme přibrali 250g od porodní váhy, naštěstí mě MUDr. přesvědčila, že když to nejde tak to nejde, malá začala baštit UM, už neřvala hlady, ale tříměsíční kolika se nám protáhla na půl roku, a uřvaná je vlastně doteď, prostě temperament…Mladší dcera (narozena v březnu 007) je o něco klidnější, ale o pořádném dospání nemůže být řeči. Obě ale v půl roce opustily naši ložnici a spí celou noc společně ve svém pokoji. Šlo to i s kojením (max. 2× za noc do roka).
Nenech se odradit kecama matek hrdinek, co ti začnou psát, že když ses rozhodla pro dítě, musela si přece počítat s tím, že se pár let nevyspíš, sebeobětování a huntování se není pro každého. Co nejrychleji malému nastav řád, jehož součástí nebude noční dumlání co dvě hodiny, moje kámoška tenhle servis poskytovala svému malému tyranovi do dvou let, zhubla na 48kg a nebyla schopna sestavit souvětí.
Pro pohodu dítěte je nejdůležitější pohoda matky, a když matka k fungování potřebuje spánek, nikdo jí ho nemůže vyčítat ani znemožňovat.
Drž se.  

 
lucka25
Ukecaná baba ;) 2431 příspěvků 07.07.08 10:26

Ahoj Petrano tak tvůj článek mi dodal odvahy sice jsem ho četla měla oči plné slz z toho co mě čeká,ale už taky nemůžu lumpíkovi je 8 měsíců a já kojím po dvou hodinách stále a už padám na ústa!!Ale dneska odbourávám noční kojo přesně,jak píšeš chce jen dumlat :)).Tak Ti držím palcve at je co nejrychleji ta prospaná noc Vás obou.Mějte se Lucka

 
pralinka
Ukecaná baba ;) 1311 příspěvků 07.07.08 23:13

Ahojky,

jo jo taky to známe. Tedy jen u starší dcerky(dnes 2leté), její noční krmení po 2 hodinách i hodině nastalo cca kolem 5.měsíce, vydržela jsem to měsíc. Do půlnoci vždy spala a pak začalo pré. Řekla jsem si,že dřív,jak po 3 hodinách nedám. Ten řev si dodnes pamatuju,manžel se odstěhoval z ložnice a já při tom rodeu byla schopná spát…únavou.
Trvalo to týden, než pochopila. Několikrát tu 3hodinovou lhůtu i zaspala,takže jsem kojila za noc jen 2×. Po týdnu jsme byly bez řevu na dvojím koju za noc. Od 10 měsíců spala už celou noc bez krmení, odstavila jsem v 8 měsících.
Mladší dcerka je na UM od 3 měsíců plně, krmení od porodnice 1× za noc.
Chce to vydržet!

R.

 
žižalička
Echt Kelišová 9374 příspěvků 08.07.08 21:04

Petpro: strasne ti fandim a drzim palce, ja mela to same, kojila jsem kazdou hodinu, pripomela jsi mi vse a nikdy jsem na to nezapomela a snad ani nezapomenu, nemela jsem silu , byla jsem tak strasne vycerpana, ze jsem ani plakat nemohla, ale moje dcerka nespala ani pres den. Bohuzel jsou ji 2roky a porad nespi, uz jsem to vzdala, jednou to prijit musi :o))) uz to neresim,proste za ty 2roky nemam silu na reseni, protoze stejne zadne neni aspon u nas. Ted za par tydnu se nam narodi dalsi miminko a to si ze vseho nejvice preji,aby spalo :o))))),ale ja vlastne ani tak moc tu zmenu nepocitim,protoze nespim do ted,takze aspon nevyjdu ze cviku a bude mi to pripadat uplne normalni noc :o))))

Ja se vyspim,jen pokud jedeme na vikend k rodicum a nasi si malou vemou na noc k sobe ,potom spime s manzelem celou noc,ale muzu ti rict,ze nekdy jsem se stejne budila,protoze uz jsem zvykla a kdyz jsem celou noc prospala tak jsem se nekdy rano citila jeste hur :o))) asi smesne,ale je to tak  

Tobe preji vydrz a ver ,ze je nas tu hodne co mame nespavce.Strasne moc ti preji ze srdicka ,aby se maly zmenil a spal celou noc, kdo nezazil nepochopi ,a neporozumi. Drz se a zvladni to  

Markyna+Kacka 2roky+mimi 35tt

 
Macík74
Generální žvanilka 22162 příspěvků 09.07.08 17:51

Držím pěstičky! buď silná a vydrž! Myslím si fakt, jak to popisuješ, že je to prostě zvyk, který se rychle ty mrňata naučí a než si toho všimneme.. jsme jejich otroci! Přesně tohle jsem prožila se starší dcerou! Bylo to hrozný! Já unavená nevyspalá … strašný! A nejlelpší je to, jak jsem si užívala v těhu.. spala i 14 hodin! Jo jo… v tvém deníčku se vidím!!! Ani ti neřeknu jak to přestalo… a kdy.. ale trvalo to dlouho! Ale je fakt, že dnes je jí 15 let a je hysterická až kam!  Tak ať to zvládneš hlavně ty a tvá psychika!  

 
Berusmon
Nováček 5 příspěvků 09.07.08 19:31

Ahojky, ja mam rocni holcicku a budime se neustale 5-10× z anoc. Proste ne na jidlo, ale jen se vzbudi, breci, staci ji dat ruku nebo promluvit a spinka dal…jak u vas probiha to nocni buzeni???? Kojis?

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama