zážitek - odběr plodové vody

Těhotenství

Milé maminky, Rozhodla jsem se sepsat svoje zážitky a postřehy o amniocentéze (brr už to slovo nahání hrůzu). Hned na začátku říkám KLID

Problém nastal u výsledků genetického screeningu, no ještě žádná hrůza tento test je opravdu spíše orientační a vychází špatně mnohým maminkám. Základem testu je odebrání krve a zjišťování mnoha hodnot, no a když nejsou dle tabulky hned Vám dají brouka do hlavy, i když jsem od svých kamarádek slyšela že jim tyto testy taky nevyšly a nakonec mají krásná zdravá miminka, i přesto jsem ztratila pevnou půdu pod nohama. I když se pan doktor snažil uklidňovat jeho hlavním úkolem bylo říci mi vše špatné. Myslím že nátlak který na mne byl okamžitě vyvinut jsem nezvládla a podlehla, chtěli okamžitě podepsat souhlas s provedením odběru plodové vody. I tak bych odolala dokud mi doktor nezačal říkat o stavech neslučitelných se životem, mé výsledky zněli vysoké riziko rozštěpu, začal mluvit o chybějící lebce atd. Tak to mne už dostal, podepsala jsem. Ten den jsem byla opravdu moc špatná a večer i brečela, srovnala jsem se a za dva dny na zákrok šla. Zákrok byl prováděn v nemocnici a byla jsem zde až do druhého dne do rána, zase jenom znervóznění maminky. Už zde jsem nabyla NAPROSTÉHO vnitřního uklidnění že vše bude v pořádku a to je asi nejdůležitější, NEPODLEHNOUT.

A samotný zákrok? Nic příjemného, ale už jste jistě zažily horší věci. Já mněla kupodivu štěstí na doktora, ten vše komentoval a říkal dopředu co bude dělat. Nejprve Vám vydesinfikují břicho a pak Vám píchnou lokální umrtvení, to bolí jako injekce, akorát že je to do citlivého pod bříšku, takže žádná slast. V tu chvíli jsem cítila jak mám bříško tvrdé a zalilo mne teplo i v rozkroku, mněla jsem pocit že se počůrám. No a potom to začalo, najednou jsem celá zkoprněla, i když jsem předtím byla samá legrácka doktorka monitorovala ultrazvukem miminko a doktor začal zavádět jehlu, to už jsem zavřela oči a čekala na konec. Po zavedení jehly na:,–(il stříkačku a vytáhl 30 ml plodové vody. Nejvíce mi vadil ten tlak když vodu natahovali, a pak jsem jen koukala jak plodová voda vypadá, a jak vypadá? Asi jako málo vymáčený zelený čaj, je čirá, ale mízně nazelenalá, opravdu mírně. A bylo po všem, byl problém si sednout, rychle mi klesl tlak a mněla jsem pocit že se prostě neohnu do sedu, břicho jsem cítila jako tvrdé a neohebné. Po nějaké době ležení na pokoji přišla sestra a píchla mi magnesium na uvolnění svalů, píchají jej do žíly a máte u toho pocity opilosti jak Vám to prochází tělem a taky Vámi prochází vlna tepla. Ležet jsem musela minimálně dvě hodiny a potom jsem mněla volnost pohybu. Vše se dá bez velkých bolestí vydržet, je to jen VELICE nepříjemné.

Dnes čekám na výsledky a jsem naprosto klidná, jelikož šance že budu mít postižené miminko je malá. Musím říci že bych na tento zákrok už nešla, né kvůli mně, ale kvůli miminku, myslím že mu nedělalo dobře ten můj strach, určitě ten strach mnělo také a také bylo jako vytesané spolu se mnou. Nakonec jsem byla naprosto vyřízena ze zprávy o tom že ani tento test není 100% a to předtím tvrdili že je!

Můj názor je že toto neprospívá miminku a ani mamince, doktoři hledají stále nějaký problém, ale vždyť těhotenství problém NENÍ ! Udělejte si závěr sami a rozhodněte se zda na screening půjdete a podstoupíte riziko dalších vyšetření nebo né. Musím Vás ještě upozornit na jednu věc, výsledky z plodové vody trvají 2-3 týdny, jelikož musí namnožit buňky, které z vody získají a poté teprve začnou testy. Tento proces se nemusí vydařit, buňky nenarostou a budou Vám chtít odběr zopakovat.

Přeji Vám všem aby Vás toto nepotkalo a když ano, tak buďte klidné jako já. Přečtěte si nějakou knihu, např. Nová doba porodní, i zde najdete pasáž o tomto zákroku. Nalaďte se na pozitivní vlnu a plujte.

Vaše Helena

Váš příspěvek
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.03.03 11:48

Milá Heleno,
docela s Vámi souhlasím. Moje kamarádka měla zjištěno to samé, s tím samým varováním ale podpis souhlasu zatím odložila, poradila se s manželem, hooodně si toho o odběru přečetla. Pak si doslova VYDUPALA na doktorovi nové krevní testy a světe div se- nikde žádná anomalie a najednou nikam nemusela. Kdyby ale bývala podepsala, už by měla jehlu v břiše. Kromě všech záporů, které popisujete Vy se lze dočíst i takových hrůz, že doktor jehlu píchl rovnou plodu do hlavy a ten odumřel atp. Po těchto odstrašujících případech znám i maminky, které se rozhodly ji nepodstoupit a prostě to risknout. Jistě, je to z určitého pohledu velmi nezodpovědné, ale jsou to zrovna ty případy, kdy se pak miminka narodila zdravá.
Stejně tak si lze (nevím jestli tady na e-miminu nebo na rodine, babetku ci kde) nalezt článek ženy, které díky tomuto zjistili u děťátka těžkou srdeční vadu a ukončení těhotenství bylo jediným rozumným řešením.
Těm z Vás, které to čeká přeji hodně odvahy a málo nervů a všechny asi uvítáme další osobní zkušenosti.
Claudie, 26 let

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.03.03 12:59

Ahojte,
v suvislosti s odberom plodovej vody som si spomenula na zazitky mojej mamy, ktorá pred deviatimi rokmi cakala mojho brata. Vtedy sa tento zakrok robil experimentalne a jej ho vlastne nanutili. Hacik bol v tom, ze ihlu zavadzali bez lokalneho umrtvenia, proste len tak. Hruza, ked si na to spomeniem. Pekny den vam vsetkym,
 Annie

Lucajda1
Kecalka 104 příspěvků 04.03.03 13:19

Ahoj holky,

já jsem teda byla na AMC před 2 týdny, nenechala jsem si píchnout umrtvovací injekci a udělali mi to ambulantně. Samozřejmě, že to není zrovna příjemné, ale že by to tak bolelo, jak popisujete, to bych teda netvrdila. Řekla bych, že to bolí jako normální injekce. Bylo nás tam 7 holek, ani jedna si ji nenechala píchnout (tu umrtvovací). Jedna dokonce říkala, že než by si nechala 2× píchat do břicha, že to raději jenom jednou.

Ten tlak při odběru té vody jsem cítila taky, ale že by to bylo nějak dramatické, to bych taky neřekla.

Vím, že každý vnímá bolest jinak. A co se týče naší Berušky, ta si zalezla pěkně do koutku, viděla jsem na monitoru jehlu i Berušku a musím říct, že byla opravdu poměrně daleko od té jehly.

Pak mi bylo trošku jako po slepáku, dělalo mi trošku problém vstávání, ale druhý den už to bylo všechno v pohodě.

Ale je to samozřejmě věc názoru. Na AMC jsem byla po domluvě s manželem. On sám je nemocný, tak by chtěl vědět, že je naše Beruška v pořádku.

Mějte se hezky a všem Vám samozřejmě přeju, aby se Vaši drobečkové vyvíjeli v pořádku a na AMC jste nemusely, ale nemyslím si, že je to tak hrozné.

Lucka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.03.03 14:54

Take mi zjistili zvysene riziko rozstepu, ale vytahla jsem z nich, ze rozstepy jsou na 99.9% viditelne na UTZ screeningu. Ten dopadl ok, rada jsem se AMC vyhnula, nebot je u ni riziko potratu 0,5 - 1%. Je treba byt informovany laik.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.03.03 15:02

Ahoj ,
na podzim 2002 jsem také absolvovala odběr plodové vody, zároveň mi odebírali pupečníkovou krev a aby toho nebylo málo, tak mi doplňovali plodovou vodu.Celkem mne překvapilo, když jste mluvili o lokálním umrtvení, protože mně tato možnost nabídnuta nebyla. Ale i přesto, tento zákrok není příjemný, ale není také nijak zvlášť bolestivý.Nebojte se.V mém případě se jednalo o nevivynuté ledviny miminka a tím se netvořila plodová voda. V listopadu jsem pak ve 21.týdnu těhotenství nastoupila do nemocnice na přerušení těhotenství.Proč ale vše píši.Včera jsem byla u své gynekoložky a hle jsem v 5.týdnu těhotenství.Proto všem radím neztrácejte hlavu, je to opravdu těžké všechno překonat, ale dá se to zvládnout a určitě se všem těm, které mají podobný problém podaří nové zdravé miminko.Buďme rádi, že žijeme ve správné době a že dnes je technika tak daleko, že se vše dá zjistit ještě v pravou chvíli.moje miminko by bývalo umřelo hned poporodu, proto jsem přesvědčená, že jsme se rozhodli správně.
Všem zdravá a krásná miminka přeje Lucka,26

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.03.03 15:29

I já byla na amniocentéze a to 3.1. 2003. Taky jsem se moc bala, ale mohu všem říci, že to opravdu, ale opravdu není žádná hrůza. A to jsem neměla žádnou injekci na umrtveni. Přiirovnáva se to k normálnímu odběru krvě a asi tak to je i nepříjemné, ale žádná hrozná bolest to není. Vše můžete sledovat na ultrazvuku po celou dobu odběru a kdyby mi lékař neřekl, že to teď píchne tak jsem to ani nepoznala. Nejhorší na amniocentéze je to čekání na výsledek.
Maminky, opravdu se ničeho nemusíte bát!!!!!

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 04.03.03 21:14

Zdravim vsechny maminky,
na odberu vody jsme byli v listopadu, taky dopadl spatne screening. Ale ze by to bylo tak straslive??? vubec ne!!! Bez umrtveni, pan doktor rikal,ze to boli o hodne vic nez odber samotny. Ja jsem vubec nic necitila a nase miminko si jehly ani nevsimlo, hralo si se svym pupecnikem. Za 5 min to bylo hotove. Takze se nebojte!!! Nejhorsi je pak cekani na vysledky, ale vse dobre dopadlo. Byli jsme poslani na soukr. kliniku Gennet cz v Praze, Klimenska 20. Vsichni byli moc hodni a ochotni nam cokoli vysvetlit. Vysledky jsme meli uz za 2 !!!! tydny. Vse je hrazeno pojistovnou, takze jestli vas to ceka, vrele doporucuji Gennet.
Pevne nervy a hodne stesti
 Erika

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 05.03.03 12:08

Ahoj mamci,
moje zkusenost s AMC taky neni nijak desiva. Nerikam, ze je to prijemne, ale porod bude urcite horsi. Ja mela screening v proadku, ale na ultrazvuku nebyla prokazana nosni kost, coz pry muze byt jeden z priznaku Downova syndromu. Lokalni umrtveni jsem taky nedostala a po pul hodine se me manzel odvezl domu, kde jsem dva dni lezela. Chvilema mi tvrdlo bricho, ale po par dnech v klidu se to uklidnilo a ted je vse OK. Hlavne mame jistotu, ze je mimco zdrave. To cekani na vysledky je asi nejhorsi a hlavne to dlouho trva.
Tak hlavu vzhuru vsem, koho to jeste ceka, ta pravdepodobnost je fakt minimalni.
Ahoj Halka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.03.03 12:27

Já jsem byla na AMC dvakrát, ani jednou jsem neměla umrtvovací injekci a musím říct, co to vůbec nic není. Ten kdo to vykládá jako nějaké drama pouze straší maminky, které mají na zákrok jít. Domů jsem šla po půl hodince klidu a ještě další týden jsem byla pro jistotu doma. Toto vyšetření velice uznávám a v žádném případě bych ho neodsoudila jako něco, co jen stresuje miminka i maminky. V prvním případě totiž díky tomuto vyšetření bylo zjištěno, že nosím těžce postižený plod, který nemá šanci na přežití a podstoupila jsem ukončení těhotenství. A teď při dalším těhotenství mám díky této metodě jistotu, že můj chlapeček je z genetického hlediska naprosto zdravý. To čekání 4 týdny na výsledky za ten pocit stojí.......

Ajda1
Nováček 10 příspěvků 08.03.03 17:29

Mile maminky,
myslim ze zalezi na kazdem jak se rozhodne. Osobne bych na amnio nikdy nesla. Miminko si necham i kdyby bylo postizene, takze nevidim duvod. Z tohoto duvodu jsem nepodstoupila ani screeningove testy.
V zadnem pripade netvrdim ze muj nazor je jediny spravny, ale neodsuzujte prosim hned kazdeho kdo ma na vec jiny pohled.
Vsem preji zdrava miminka :o).
Ajda (Sami 22mesicu a 33tt)

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.03.03 15:14

SKUTEČNĚ JE POTŘEBA BÝT INFORMOVANÝ. kazdá maminka má mít moznost výběru na základě všech dostupných informací. To že je někteří lékaři neposkytnou je druhá věc. Ultrazvuk který by odhalil takto nefukční ledviny uz samozřejmě existuje. Já byla na velmi kvalitním ultrazvuku v 19 týdnu . Více o něm píši v članku KOLIK DĚTÍ SE ZABIJE ABY SE ODHALILO 1 POSTIŽENÉ na http://www.rodina.cz/…se/novep.asp?…
AMC není často nutné dělat, proč nevyužít kvalitní ultrazvuk ( i pokud existuje třeba jen 1 v celé ČR) -odhalí mnohé,ihned ,bez bolesti a bez stresů. Občas je také na zvážení zda změnit gynekologa. Já si kontakt na ultrazvuk sehnala sama.Byla jsem nucena si otěhotněním shánět množství informací když jsem chodila do gynekologie Gest v Praze kde se nám bohužel s manželem snažili opakovaně vnucovat zbytečné komplikované a bolestivé postupy.
 Jitka

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 10.03.03 16:17

No, ono je mozne, ze to bude „jen“ postizeni. Tady se spis jedna o s zivotem nesluzitelnou vadu, tedy ze by plod odumrel jeste pred porodem s vysokym zdrav. rizikem i pro matku nebo ze by po porodu zil jen nekolik hodin-dni a to pochybuju ze by ktera cerstva „maminka“ zvladla aniz by ji to dozivotne nepoznamenalo a ze by nezalitovala ze na amnio nesla.
Claudia

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.03.03 23:24

Ahoj maminky,
ja jsem prodelala AMC 12.3.2003 ve FN Motol v Praze. Musim rici, ze to je srovnatelne s odberem krve, tedy zadna tragedie. Zadnou umrtvujici injekci jsem nechtela a vpich skoro nebolel. Vse muzete pozorovat na monitoru, takze presne vidite, kde se zrovna miminko nachazi a ze mu absolutne nic nehrozi. Behem zakroku, u ktereho jsou pritomni dva lekari - jeden odebira plodovou vodu a druhy hlida pomoci ultrazvuku miminko, mi byl poskytnut po celou dobu velmi srozumitelny komentar. Vzhledem k tomu, ze jsem se ve svem okoli setkala s mongoloidnim ditetem a vim co obnasi celozivotni pece o takto postizene dite, toto vysetreni jen vitam. Sla jsem na nej ve svych 20 a i nyni ve 35. Ted uz jenom cekam na vysledky, ktere budou k dispozici za 14 dni.
 Jolana

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 26.03.03 13:23

Musím souhlasit s tím, že článek spíš straší maminky, které by váhaly odběr plodové vody podstoupit. Na amniocentéze jsem byla dvakrát a samozřejmě jsem se v obou případech bála, ale zákrok zdaleka neodpovídá Heleninu popisu. Podstoupila jsem amnio ambulantně minulý týden, takže jej mám v živé paměti. Netrvá více než deset minut, bez umrtvení, dva lékaři si podrobně miminko prohlédnou zda je v pořádku a za stálého sledování na ultrazvuku při nepříliš bolestivém vpichu odeberou plodovou vodu. Musím říct, že jsem ani odsávání necítila, lékař se mnou celou dobu komunikoval, můj manžel byl přítomen a všechno prožíval se mnou. Po chviličce odpočinku jsem mohla v klidu odejít domů. Myslím si, že je to nepatrný zákrok za obrovskou cenu vyloučení tak vážných vad jako je Downův syndrom a jiných závažných onemocnění.
Já sama jsem za tuto možnost velmi vděčná.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.04.03 10:03

JAKO SKORO KAŽDÉ MAMINCE, ODEPISUJÍCÍ NA TÉTO STRÁNCE MI BYL DOPORUČEN VÝŠE UVEDENÝ TEST. LÉKAŘI ANI NÁZORY NA NETU MNE PŘÍLIŽ NEUKLIDNILI.I TAK JSEM AMNIO PODSTOUPILA.MOJE OBAVY Z BOLESTI A RIZIKA PRO MOJE MIMINKO BYLY NEOPODSTATNĚNÉ­.A MOHU DNES JEN ŘÍCI,ŽE PRO JISTOTU ZDRAVÉHO VÝVOJE MÉHO DÍTĚTE A KLIDNÝ ŽIVOT MŮJ I MÉHO PARTNERA NEVÁHALA BYCH TENTO TEST PODSTOUPIT ZNOVU.AMNIOCENTÉZA VŮBEC NEBOLÍ!MIMINKO A JEHO POHYBY JSOU POD BEDLIVÝM OKEM ULTRAZVUKU.NER­VOZITA MAMINKY JE TO JEDINNÉ, CO DÍTKO V TOMTO OHROZÍ NEBO OMEZÍ.MAMINKY NEBOJTE SE!!!!!!!V DNEŠNÍ DOBĚ UŽ JEN ČEKÁM NA VÝSLEDKY.DRŽTE NÁM PALEČKY.DĚKUJEME.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.04.03 10:04

JAKO SKORO KAŽDÉ MAMINCE, ODEPISUJÍCÍ NA TÉTO STRÁNCE MI BYL DOPORUČEN VÝŠE UVEDENÝ TEST. LÉKAŘI ANI NÁZORY NA NETU MNE PŘÍLIŽ NEUKLIDNILI.I TAK JSEM AMNIO PODSTOUPILA.MOJE OBAVY Z BOLESTI A RIZIKA PRO MOJE MIMINKO BYLY NEOPODSTATNĚNÉ­.A MOHU DNES JEN ŘÍCI,ŽE PRO JISTOTU ZDRAVÉHO VÝVOJE MÉHO DÍTĚTE A KLIDNÝ ŽIVOT MŮJ I MÉHO PARTNERA NEVÁHALA BYCH TENTO TEST PODSTOUPIT ZNOVU.AMNIOCENTÉZA VŮBEC NEBOLÍ!MIMINKO A JEHO POHYBY JSOU POD BEDLIVÝM OKEM ULTRAZVUKU.NER­VOZITA MAMINKY JE TO JEDINNÉ, CO DÍTKO V TOMTO OHROZÍ NEBO OMEZÍ.MAMINKY NEBOJTE SE!!!!!!!V DNEŠNÍ DOBĚ UŽ JEN ČEKÁM NA VÝSLEDKY.DRŽTE NÁM PALEČKY.DĚKUJEME.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.04.03 18:53

Ahojky,
na AMC jsem byla před dvěma lety, vše proběhlo bez problémů a bez umrtvení. Ani ve snu mě nenapadlo, že by mohl vzniknout problém, ale stalo se, vešla jsem se do toho 1% rizika potratu. Bylo pro mně hrozné se vyrovnat se skutečností, že jsem přišla ve 21.týdnu o dítě, ale život jde dál. Teď jsem opět těhotná (v 18.týdnu) a naštěstí mi tentokrát screening vyšel a nemusím se rozhodovat zda AMC podstoupit a nebo ne.
Přeji všem maminkám klidný průběh těhotenství.
Markéta, 28

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 11.05.03 20:09

Zkusenost s amniocentesou

Zdravím vsechny tehulky. Vcera jsem byla u Apolináre na odberu plodové vody a chci vsechny, které to ceká ukllidnit: ten zákrok není nic bolestivého, spís je to nepríjemné, ale trvá to pár vterin a jsem ráda, ze jsem se nakonec /i kdyz opravdu na poslední chvíli, jsem na konci 20. tydne/ rozhodla pro. A miminko to taky zvládá dobre :-) Vsechny testy z krve mi vysly více nez dobre, ale ve 13. tydnu mi na UZ namerili NT 2,8, tak proto. Pokud nekterá máte podobnou zkusenost, budu ráda, kdyz napísete, jak jte dopadly, protoze já jsem strasne nervozní a neco pozitivního by pomohlo… Trochu si vycítám, ze jsem na tu AMC nesla drív, vedela bych vysledky drív nez na konci 23. tt. Tedˇ nezbyvá nez cekat…Mejte se vsechny moc hezky. Martina

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.07.03 11:11

Milé budoucí maminky,
jsem jedna z mnoha, která také prodělala ono píchání 12cm jehlou do břicha.Chci tímto reagovat na článek, protože zbytečně strašit maminky tím, že se někdy se stalo to neštěstí, že miminko uhynulo po AMC je NEHORÁZNÉ!!!!!!!!!!­!!!!!!!!Někdo na toto téma pronesl,že AMC vám nedá 100% jistotu, že bude miminko v pořádku, ale to Vám v medicíně nedá nidko a nikdy.
Souhlasím s Vámi, že to není zrovna příjemné, ale v jiných názorech i zkušenostech se budu rozcházet .
Nebudu popisovat jaký pro mě byl šok, když mi doktor volal, že screening ( odběr krve ) je pozitivní. Navíc mi to bylo sděleno v den mého odjezdu na dovolenou a to 2 hod před odletem. Jsem vystudovaný zdravotní laborant a tudíž jsem si plně uvědomovala, že to nic nemusí znamenat.Ale vysvětlete to vašim mateřským citům. Hladina hormonu HCG je v normálu 1 ( okolo 18 týdne ) a moje výsledky byly 0,18 ( musíte uznat, že jsem měla šanci 20:80, že moje děťátko z 80% bude postižené). I když mě doktor uklidňoval, strach mě neopustil, ale na dovolenou jsem jela.
Hned po příjezdu jsem šla k doktorovi a ten mě poslal, nazvala bych to poradnou, kde nám bylo vše vysvětleno ( tím bych velice chtěla poděkovat Mudr. Baxové ). Samozřejmě chtěli podespat, že s tím souhlasím s odběrem plodové vody. ALE TO BY PO VÁS CHTĚLI I PŘI TRANSPLANTACI LEDVINY!!!!!!! A narovinu, když jde o zdraví Vašeho dítěte, uděláte vše ( aspoň já to tak cítím ).
Nastal den D. Měli jsme podezření na trisomii chromosomu č 18 ( jinak řečeno, je to chromosom odpovídající za to, že děťátko bude mít 2 nohy, 2 ruce atd.)Tak jsme byli nejprve na kontrolním ultrazvuku ( jsem děsný strašpitel, ale teď jsem byla stojicky klidná, ani nevím proč ), ten dopadl dobře. Pak jsem byla v čekárně ( bylo nás tam asi 6 ), šla jsem poslední na řadě. Maminky přede mnou vycházeli ze sálu úplně klidné.
Sestra mě zavolala na sál. Byla tam mladá paní doktorka, která mi vše popisovala kro za krokem.
Samotné bodnutí je nepříjemné. Jelikož se vše PEČLIVĚ kontroluje pod ultrazvukem , nemohou jehlu bodnout na jednou ( ultrazvuk má totiž nepatrné spoždění v zobrazování ). Pomalu jehlu bodají dál a dál. Já cítila asi 3 píchnutí než byli u miminka a mohli odebrat vodu. Cítila jsem trochu tlaku, ale VĚŘTE, DÁ SE TO VYDRŽET. NEDOSTALA JSEM ANI LOKÁLNÍ ANESTESII a to jsem vážně citlivá na bolest ( podle mě, mají vás píchnout kvůli chvilce 2krát nebo jednou je rozdíl nebo snad ne???)
Po samém zákroku jsem byla v čekárně asi 30min a pak jsem mohla za doprovodu manžela domů. Bříško jsem měla citlivé, když jsem se třeba chtěla ohnout, trošku to asi 2 hod bolelo.
Kdyby to bylo nutné, šla bych na AMC znovu. Výsledky trvají asi 2-3 týdný, ale když potom slyšíte muže jak Vám do telefonu brečí štěstím, že v sobě nosíte zdravou holčičku, je to pocit k nezaplacení. ŘÍKÁM: POKUD SI CHCETE BÝT JISTÉ, ŽE VAŠE MIMINKO JE VPOŘÁDKU, TAK NA TEN 5 MIN ZÁKROK BĚŽTE.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.07.03 11:13

Milé budoucí maminky,
jsem jedna z mnoha, která také prodělala ono píchání 12cm jehlou do břicha.Chci tímto reagovat na článek, protože zbytečně strašit maminky tím, že se někdy se stalo to neštěstí, že miminko uhynulo po AMC je NEHORÁZNÉ!!!!!!!!!!­!!!!!!!!Někdo na toto téma pronesl,že AMC vám nedá 100% jistotu, že bude miminko v pořádku, ale to Vám v medicíně nedá nidko a nikdy.
Souhlasím s Vámi, že to není zrovna příjemné, ale v jiných názorech i zkušenostech se budu rozcházet .
Nebudu popisovat jaký pro mě byl šok, když mi doktor volal, že screening ( odběr krve ) je pozitivní. Navíc mi to bylo sděleno v den mého odjezdu na dovolenou a to 2 hod před odletem. Jsem vystudovaný zdravotní laborant a tudíž jsem si plně uvědomovala, že to nic nemusí znamenat.Ale vysvětlete to vašim mateřským citům. Hladina hormonu HCG je v normálu 1 ( okolo 18 týdne ) a moje výsledky byly 0,18 ( musíte uznat, že jsem měla šanci 20:80, že moje děťátko z 80% bude postižené). I když mě doktor uklidňoval, strach mě neopustil, ale na dovolenou jsem jela.
Hned po příjezdu jsem šla k doktorovi a ten mě poslal, nazvala bych to poradnou, kde nám bylo vše vysvětleno ( tím bych velice chtěla poděkovat Mudr. Baxové ). Samozřejmě chtěli podespat, že s tím souhlasím s odběrem plodové vody. ALE TO BY PO VÁS CHTĚLI I PŘI TRANSPLANTACI LEDVINY!!!!!!! A narovinu, když jde o zdraví Vašeho dítěte, uděláte vše ( aspoň já to tak cítím ).
Nastal den D. Měli jsme podezření na trisomii chromosomu č 18 ( jinak řečeno, je to chromosom odpovídající za to, že děťátko bude mít 2 nohy, 2 ruce atd.)Tak jsme byli nejprve na kontrolním ultrazvuku ( jsem děsný strašpitel, ale teď jsem byla stojicky klidná, ani nevím proč ), ten dopadl dobře. Pak jsem byla v čekárně ( bylo nás tam asi 6 ), šla jsem poslední na řadě. Maminky přede mnou vycházeli ze sálu úplně klidné.
Sestra mě zavolala na sál. Byla tam mladá paní doktorka, která mi vše popisovala kro za krokem.
Samotné bodnutí je nepříjemné. Jelikož se vše PEČLIVĚ kontroluje pod ultrazvukem , nemohou jehlu bodnout na jednou ( ultrazvuk má totiž nepatrné spoždění v zobrazování ). Pomalu jehlu bodají dál a dál. Já cítila asi 3 píchnutí než byli u miminka a mohli odebrat vodu. Cítila jsem trochu tlaku, ale VĚŘTE, DÁ SE TO VYDRŽET. NEDOSTALA JSEM ANI LOKÁLNÍ ANESTESII a to jsem vážně citlivá na bolest ( podle mě, mají vás píchnout kvůli chvilce 2krát nebo jednou je rozdíl nebo snad ne???)
Po samém zákroku jsem byla v čekárně asi 30min a pak jsem mohla za doprovodu manžela domů. Bříško jsem měla citlivé, když jsem se třeba chtěla ohnout, trošku to asi 2 hod bolelo.
Kdyby to bylo nutné, šla bych na AMC znovu. Výsledky trvají asi 2-3 týdný, ale když potom slyšíte muže jak Vám do telefonu brečí štěstím, že v sobě nosíte zdravou holčičku, je to pocit k nezaplacení. ŘÍKÁM: POKUD SI CHCETE BÝT JISTÉ, ŽE VAŠE MIMINKO JE VPOŘÁDKU, TAK NA TEN 5 MIN ZÁKROK BĚŽTE.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 22.07.03 11:15

Milé budoucí maminky,
jsem jedna z mnoha, která také prodělala ono píchání 12cm jehlou do břicha.Chci tímto reagovat na článek, protože zbytečně strašit maminky tím, že se někdy se stalo to neštěstí, že miminko uhynulo po AMC je NEHORÁZNÉ!!!!!!!!!!­!!!!!!!!Někdo na toto téma pronesl,že AMC vám nedá 100% jistotu, že bude miminko v pořádku, ale to Vám v medicíně nedá nidko a nikdy.
Souhlasím s Vámi, že to není zrovna příjemné, ale v jiných názorech i zkušenostech se budu rozcházet .
Nebudu popisovat jaký pro mě byl šok, když mi doktor volal, že screening ( odběr krve ) je pozitivní. Navíc mi to bylo sděleno v den mého odjezdu na dovolenou a to 2 hod před odletem. Jsem vystudovaný zdravotní laborant a tudíž jsem si plně uvědomovala, že to nic nemusí znamenat.Ale vysvětlete to vašim mateřským citům. Hladina hormonu HCG je v normálu 1 ( okolo 18 týdne ) a moje výsledky byly 0,18 ( musíte uznat, že jsem měla šanci 20:80, že moje děťátko z 80% bude postižené). I když mě doktor uklidňoval, strach mě neopustil, ale na dovolenou jsem jela.
Hned po příjezdu jsem šla k doktorovi a ten mě poslal, nazvala bych to poradnou, kde nám bylo vše vysvětleno ( tím bych velice chtěla poděkovat Mudr. Baxové ). Samozřejmě chtěli podespat, že s tím souhlasím s odběrem plodové vody. ALE TO BY PO VÁS CHTĚLI I PŘI TRANSPLANTACI LEDVINY!!!!!!! A narovinu, když jde o zdraví Vašeho dítěte, uděláte vše ( aspoň já to tak cítím ).
Nastal den D. Měli jsme podezření na trisomii chromosomu č 18 ( jinak řečeno, je to chromosom odpovídající za to, že děťátko bude mít 2 nohy, 2 ruce atd.)Tak jsme byli nejprve na kontrolním ultrazvuku ( jsem děsný strašpitel, ale teď jsem byla stojicky klidná, ani nevím proč ), ten dopadl dobře. Pak jsem byla v čekárně ( bylo nás tam asi 6 ), šla jsem poslední na řadě. Maminky přede mnou vycházeli ze sálu úplně klidné.
Sestra mě zavolala na sál. Byla tam mladá paní doktorka, která mi vše popisovala kro za krokem.
Samotné bodnutí je nepříjemné. Jelikož se vše PEČLIVĚ kontroluje pod ultrazvukem , nemohou jehlu bodnout na jednou ( ultrazvuk má totiž nepatrné spoždění v zobrazování ). Pomalu jehlu bodají dál a dál. Já cítila asi 3 píchnutí než byli u miminka a mohli odebrat vodu. Cítila jsem trochu tlaku, ale VĚŘTE, DÁ SE TO VYDRŽET. NEDOSTALA JSEM ANI LOKÁLNÍ ANESTESII a to jsem vážně citlivá na bolest ( podle mě, mají vás píchnout kvůli chvilce 2krát nebo jednou je rozdíl nebo snad ne???)
Po samém zákroku jsem byla v čekárně asi 30min a pak jsem mohla za doprovodu manžela domů. Bříško jsem měla citlivé, když jsem se třeba chtěla ohnout, trošku to asi 2 hod bolelo.
Kdyby to bylo nutné, šla bych na AMC znovu. Výsledky trvají asi 2-3 týdný, ale když potom slyšíte muže jak Vám do telefonu brečí štěstím, že v sobě nosíte zdravou holčičku, je to pocit k nezaplacení. ŘÍKÁM: POKUD SI CHCETE BÝT JISTÉ, ŽE VAŠE MIMINKO JE VPOŘÁDKU, TAK NA TEN 5 MIN ZÁKROK BĚŽTE.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 21.10.03 10:29

Mám podobné zkušenosti.
Odběr plodové vody nebyl to nejhorší, ale to zdlouhavé čekání na výsledky mě ničilo.
Zvláště, když mi bylo zděleno, že v mém případě u dítěte půjde ze 70% o výraznou genetickou poruchu a bude mi doporučeno ukončení těhotenství. Naštěstí se toto podezření nepotvrdilo, ani dalšími testy a snad si budu moci zbytek těhotenství „užít“ v klidu a pohodě.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 09.04.04 01:54

mile maminky
take jsem absolvovala odber plodove vody.na tento zakrok jsem sla pouze s obavami aby neprinesl komplikace spojena s možným potratem.nevim zda se metody odběru různí ale ja nedostala zadnou umrtvujici injekci a musím ríct ze zákrok byl zcela bezbolestny jen trochu nepříjemný.na monitoru jsem mohla sledovat mimi jak se pokouší ručičkou šahat na jehlu.zvědavec!Po zákroku jsem ležela v nemocnici jen 2hodiny a žádné komplikace naštěstí nenastaly.Pravda je že nejhorší je čekání na výsledky,které trvají asi 3 týdny.nyní jsem v 7 měsíci těhotenství a vše je zatím vpořádku.Jelikož je mi již 35 let byla jsem s tímto zákrokem od začátku smířená a musím říct že jsem klidnější než kdybych toto neabsovovala

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 12.08.04 08:14

Ahoj,
souhlasím s Luckou. Mám 3,5 letého raubíře. V těhotenství jsem také podstoupila amniocentézu a nebylo to vůbec nic strašného ba ani bolestivého. Kéž by i porod byl tak snadný a bezbolestný. A lokální anestetikum jsem také neměla aplikované. Myslím, že jsou informace nafouknuté a zbytečně dramatizované. Radši postoupím takového vyšetření, byť i trochu rizikové, ale pro jistotu, že děcko bude zdravé, to stojí zato. Ráda bych vzkázala všem maminkám, které amniocentéza čeká - nebojte, nebolí to!
 Petra

mikiska2
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 27.08.10 14:26
Milá Heleno

měla (ne mněla) by ses naučit pravopis, ostatní už nekomentuji, ale tohle bije do očí :zed:

Lenka_P_31
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 14.11.11 07:30

Milé maminky, ve čtvrtek jsem byla v nemocnici v LBC na odběru plodové vody (provádel MUDr. Šrámek) a musím dodat, že nejhorší na celém zákroku bylo to, co mu předcházelo…čtení zkušeností na internetu.-)Zákrok sám byl totiž naprosbo bezbolestný a rychlý, a bolel méně než klasický odběr krve (jsem dárce, vím o čem mluvím). Nicméně - po celé dosavadní těhotenství jsem byla rozhodnutá, že kdyby něco, tak na odběr plodové vody nikdy nepůjdu (na internetu se právě člověk dočte, jak maminky měly riziko DS 1:1200 a přesto je na amnio hnali)…poté co mi ale genetik řekl, že riziko Downa je u mě 1:16 !!!…mé přesvědčení padlo a já s odběrem souhlasila. Tak ošklivý výsledek jsem na netu totiž nikde nedohledala.....ve čtvrtek tedy odběr, v pátek odpol. telefon do Genvia Praha a naštěstí Down vyloučen. Jsem ráda, že jsem na odběr šla…ano, budu čekat ještě 3 týdny na ost.vady a bojím se každého píchnutí v břiše (ne, že by nebolelo občas už dřív, ale nevěnovala jsem tomu samozřejmě takovou pozornost jako teď, po odběru)…ale je to pořád lepší, než se nervovat zbytek těhotenství a pak své díte pořád POZOROVAT. Pevně doufám, že nenastanou nějaké komplikace a jsem opravdu ráda, že jsem na odběr šla - bezbolestné uklidnění nervů. Tak snad vše bude i nadále probíhat dobře a já v dubnu budu maminka na 100%

iva1234
Povídálka 16 příspěvků 18.04.14 00:37

:roll: Souhlasim s tebou, ajda 1 byla jsem na amino 1× protoze mimi melo tezke vyvojove vady a prisla jsem o neho. Bylo to tezke ale za pul roku jsem cekala dalsi. No a uz mne preventivne chteli poslat na amino.. Navic mel 2 markery - cystu chorodialniho plexu a ledvinovou panvicku jednu vetsi. Ale vedela jsem do ceho bych sla tak jsem amino odmitla a smirila se s faktem, ze muzu mit downika. Vite co mi pomohlo? znam jednu downacku osobne a je to tak mila osoba a srsi takovym optimismem, ze bych ji kvuli tomu nikdy nezabila. Jsou totiz lehci formy downa a nejsou tak zle. No a co muj chlapecek? I pres 2 vyhruzne varovani od geneticky, dokonce i pisemne, ze riskuji postizene dite, se mi narodil zdravy nadherny chlapecek, pri porodu vazil 4kilo 20 :dance:! Rodila jsem prirozene a jsem stastna ze jsem vsechny stresy a hrozby z genetiky hodila za hlavu. Je to opravdu stresujici kdyz musite celych 9 messicu dochazet co 2 tydny k lekari a do nemocnice a rikaji vam kazdou malickost ikdyby hrozba byla minimalni.

Příspěvek upraven 18.04.14 v 00:45

wanillca
Kecalka 461 příspěvků 12.11.14 21:19

@Ajda1

Je mi 40,a testy na geneticke vady ani amniocentezu jsem take nepodstoupila. I ja bych si nechala miminko s postizenim, takze testy by byly jen stresujici zatezi. Ale neumim si uz vubec predstavit, ze bych si po 20.tt nechala vyvolat porod a miminko, jehoz pohyby citim a vnimam, tak brutalnim zpusobem usmrtila, aniz bych mu dala sanci na zivot.
I ja preji vsem maminkam stastne a zdrave deti :kytka:

Vložit nový komentář

Všechny deníčky uživatele

MIMÍ - těhule 11 týden