Zebřičkový deníček Kaitlin 62. díl - Dárcovství oocytů

Snažení

Život vzniká spojením vajíčka a spermie, učili nás už ve škole, jenže co dělat, když to vajíčko není, nebo je špatné? Tak o tom je tento deníček.. Na začátku bych chtěla předeslat, že se to nemusí týkat jen „starých a „vážně nemocných pacientek, jak jsem si sama kdysi myslela. Mně samotné je 27 a v 25 mi bylo diagnostikováno předčasné ovariální selhání (selhání vaječníků předčasný přechod) ačkoliv jsem do té doby neměla žádné zdravotní potíže a normálně menstruovala. (a jinak jsem zdravá jako řípa :D)

Bylo mi to zjištěno po té, co se mi nedařilo otěhotnět a já začala zjišťovat proč…

Do té doby jsem si myslela, že přítomnost menstruace je důkazem toho, že jsem zdravá. Až při zjišťování, co se děje, jsem se dozvěděla, že probíhání menstruace = pracuje správně děloha ještě neznamená, že pracují vaječníky a produkují vajíčka. Byl to šok. Připadalo mi to jako špatný vtip.

Na podzim 2003 následovalo dost tvrdé období útočící na mou psychiku. Pořád jsem přemítala, co jsem udělala špatně, kde se stala chyba… Navíc mi bylo řečeno „vaječníky neprodukují vajíčka, zvažte darování" a do další návštěvy jsem se utápěla asi v miliónu otázek. Nevím, jestli si tím prošli všichni, kteří „zvažují" darování, ale snad někomu pomůže, když napíšu odpovědi, které jsem postupně na své otázky dostala.
(záměrně se to snažím vypsat vlastními slovy, sice se po těch letech už docela slušně probírám lékařskými texty, ale chci, aby to bylo srozumitelné pro všechny :-))

Nebude to MOJE (geneticky) dítě
To je prostě fakt, se kterým jsem se musela vyrovnat a opravdu to nebylo lehké. Jenže…, co když vám nic jiného nezbývá??… (no po těch letech mi to připadá jako sranda a už mě tato otázka vůbec nenapadá, ale prvotní zjištění tohoto faktu byl zkrátka šok)

Proč se doktoři nepokusí udělat klasické IVF a nenapíchají do mě hormony…
Jsem přece mladá a třeba se vaječníky rozeběhnou… Tak to mi bylo docela rychle a jasně vysvětleno. „Vaječníky každé ženy obsahují určitý počet vajíček už při narození. Toto množství se nedá nijak zvýšit. V produktivním období způsobuje hormon FSH (vysílaný z podvěsku mozkového), že se každý měsíc uvolní (dozraje) jedno vajíčko. Čím je žena starší, tím musí být vysíláno větší množství hormonu. Až nakonec žena produkuje obrovské množství FSH a přesto už nedochází k ovulaci, protože jsou již vaječníky vyčerpány." „Při IVF se dělá právě to, že se do ženy vpraví větší množství FSH a tím vaječníky vyprodukují větší množství vajíček, jenže u pacientek, které sami produkují sami už obrovské množství tohoto hormonu a přesto neovulují to postrádá smysl."

Co to dárcovství vlastně znamená???????
Tak to si rozebereme více :-)

Dárcovství oocytů (vajíček):

Jak dlouho se čeká na dárkyni?
Ve většině CARech 6-9 měsíců (někde slibují 3 měsíce)

Kolik to stojí?
Problém je s pojišťovnami. Oni totiž na darování vajíček nemají kód, takže to centra úspěšně, či méně úspěšně pasují na stávající kódy.
Stimulace dárkyně je napasována na klasické IVF, takže to celé je schopna pojišťovna uhradit.
Vždy musíte uhradit odměnu dárkyni. Cena se pohybuje od 5ti do 15ti tisíc.
Dále hradíte neplacené metody IVF = ICSI, AH, PK

Kdo je dárkyně? Budu ji znát?
Dárkyně je vždy anonymní. Nikdy se s příjemkyní nesetká.
Je to žena do 35 let. Běžného středoevropského typu. Prošla testy genetickými a testy na virová onemocnění.
Dárkyně jsou buď tzv. dobrovolné = ženy, které se rozhodnou darovat a za tímto účelem do centra přijdou nebo to jsou pacientky, které se sami léčí a část vyprodukovaných vajíček při svém vlastním IVF darují.

Jak tedy fungují dobrovolné dárkyně? Mohu ovlivnit pořadník?
V centrech, kde přijímají dobrovolné dárkyně to funguje tak, že pacientka (příjemkyně) si přivede svou dobrovolnou dárkyni. Tato dárkyně ji posune na přední místo pořadníku (nečeká 9 měsíců, ale 3 :-)). Od této dárkyně však vajíčka nikdy nedostane, obdrží je někdo jiný, aby byla zachována anonymita.
Problém je v nedostatku dárkyň. Už si začínáme zvykat na občasné inzeráty v časopisech a podobně, že někdo hledá dárkyni…

Průběh darování:
Dárkyně:

  • nejprve je vyšetřena a po zařazení mezi dárkyně se naplánuje samotný cyklus:
    1. stimulace léky pro vytvoření více vajíček v cyklu
    2. kontrola narůstajících folikulů, případná úprava léků (individuální dávkování!)
    3. odběr vajíček v narkóze
    4. opětovná kontrola, příchodem MS vše končí

Po odběru vajíček dojde k jejich oplodnění spermiemi partnera příjemkyně.
Po 3-5 dnech dojde k transferu (nebo zamražení) zdárně se vyvíjejících embryí.

Příjemkyně:
1. nastimuluje se léky děloha, aby se připravila na přijetí embryí
2. transfer embryí (buď čerstvých, nebo rozmražených)
3. kontrolní test po 2-3 týdnech

Přibližné ceny pro příjemkyni ve vybraných CARech (berte to orientačně!!!!):
CAR ZLÍN
PK 6.000,–, ICSI 8.000,–, AH 3.000,–
Dárkyně 5.000,–, léky dárkyně+anestezie 2.700,–, mražení 2.500,–
Léky příjemkyně
Cca 28.000,–
(možnost ovlivnění pořadníku přivedením vlastní dárkyně)

GEST Praha
PK 2.800,–, ICSI 6.000,–(3 oocyty), AH 3.000,–
Dárkyně 13.000,–, pojišťovna 22.500,–
Léky příjemkyně
Při účasti pojišťovny cyklus cca 25.500,–
Bez účasti pojišťovny 48.000,–
(dárkyně jsou pouze pacientky, nepřijímají dobrovolné dárkyně)

CAR Apolinář Praha
PK zdarma, ICSI 6.000,– (až 6 oocytů), AH nedoporučují
Dárkyně 5.000,–, pojišťovna ?, zamražení ?
Léky příjemkyně
Při účasti pojišťovny do 15ti tisíc.
(dárkyně přijímají převážně dobrovolné, chtějí po každé příjemkyni, aby přivedla dobrovolnou dárkyni)

UNICA Brno
ICSI, PK a AH dohromady 15.700,–
Dárkyně 15.000,–, 6.000,– injekce (?)
Léky příjemkyně
Při účasti pojišťovny cca 37.000,–
(dárkyně jsou dobrovolné, nečeká se na ně, díky vysoké odměně jich je dostatek, proto si můžete napsat i požadavky na barvu vlasů, očí apod.)

Pro vaši představu, přibližně za rok léčby v Gestu jsem za 1 KET s darovanými embryi (nečeká se na ně, ale nepřispívá pojišťovna), 1 KET s darovanými oocyty (neproběhl transfer, ani jedno embryo se nerozmrazilo) a 1 KET darovaných oocytů i s transferem embryí zaplatila cca 63.000,– Kč. Také proto plánuji přechod do CARu, kde jsou levnější…

A co závěrem napsat?
Nikdy bych nevěřila tomu, že se postupně stanu téměř expertem na tuto problematiku. Okolnosti mě donutili ke čtení tak odborných textů, ve kterých jsem zpočátku rozuměla jenom spojkám a předložkám :-D.

Z vlastní zkušenosti musím říct, že mě velmi překvapilo jak naprosto odlišný přístup může mít každé centrum. Průběh samotného cyklu se může velmi lišit. Absolvovala jsem si pokusy v centru, kde berou dárkyně jen z řad svých pacientek, proto se vzniklá embrya vždy mrazí a pak se příjemkyně teprve připraví na přijetí. Protože stále se mi nepodařilo otěhotnět, rozhodla jsem se přejít do centra, kde to dělají zase trochu jinak, používají trochu jiné léky k nastimulování. Ale přineslo mi to nový problém, který jsem doposud neznala. Musím si sehnat dárkyni. V tomto centru transferují čerstvá embrya, což pro sebe vidím jako větší naději. Jsem velmi zvědavá jak bude probíhat nastimulování a hlavně jestli se mi podaří dárkyně sehnat. Překvapilo mě vyzvání v novém centru, ať si podám inzerát, že to je běžná praxe, ať si to také zkusím. Musím to ještě zvážit. Vlastně vůbec nemám tušení, jak by takový inzerát měl vypadat…

Vzpomínám, jak mi bylo smutno u článku, který vyšel asi před rokem a proběhl i tiskem. Šlo právě o dárkyně a o to, jak si mladé holky, které to podstupují, neuvědomují, jak je to pro jejich zdraví nebezpečné. A jak záměrně centra se snaží dostat z dárkyně co nejvíce vajíček a proto záměrně cpou do dárkyň co nejvíce léků.
Je to nesmysl a díky centrům, kterými jsem zatím prošla, jsem zjistila, že je praxe úplně opačná. Dárkyně je považována za naprosto zdravou ženu, které nejde o otěhotnění a tak v případě, že špatně reaguje na léky, se stimulace ZASTAVUJE. K darování nedojde. Zkrátka se snaží minimalizovat riziko. (MuDr. v CARu mi riziko dárkyně přirovnala ke zdravotním problémům člověka, který si nechá vytrhnout zdravý zub… )
Jenže zkuste na takový článek reagovat, když jste ti příjemci. Vždy se najde někdo, kdo na vás ukáže prstem, že se snažíte o něco nečestného…

Ale abych se ještě vrátila k té dárkyni jako takové.
Pochopitelně jsem uvažovala, zda by to nemohla být některá z kamarádek. Dokonce se mi sama i jedna z nich nabízela. Jenže, co dělat, když ona sama o tom přestala naprosto mluvit a rozhodně nereaguje, když jsem jí minule říkala, že aktivně hledám dárkyni. Prostě se do dárcovství nikdo nedá nutit a rozhodně by se ani nemělo!

Přemýšlím o tom, kde je ta hranice, kdy to vzdát. Kdy se má přestat člověk hnát za vlastním těhotenstvím. Každý to máme jinak. Jsou lidé, kteří nejdou ani do IVF, protože jim to už přijde velký zásah do přírody. Já to zvažuji nyní. Jedna má polovina ve mně křičí, že pro to, abychom měli dítě, které sama porodím, mohu udělat ještě víc, ale druhá polovina mlčí. Už z toho nejsem tak nadšená… Když jsem kdysi v jedněch novinách četla inzerát na to, že někdo hledá dobrovolnou dárkyni vajíček, tak jsem si říkala, že jsou už dost zoufalí a i odvážní, že neví, na koho narazí. Najednou jsem ve stejné pozici i já a nevím si rady.

Vlastně já jsem nikdy jenom „nebrečela", ale vždy problémy řešila. Takže o tom, čím jsem před rokem prošla, když jsme si zažádali o adopci, bude příští deníček :-D

Vaše Kaitlin

PS: pro ty, co chtějí do problematiky proniknout odborněji, pár odkazů:
http://www.neplodnost.cz/…a_reprodukce#…
http://www.gest.cz/ivf/dar-ooc.php?pg=4
http://prolife.cz/genetika/?…
http://www.iscare.cz/nepzed.asp
http://www.goasedlcany.cz/…h/samici.php
http://www.praktickagynekologie.cz/…akt_podr.jsp?…
http://www.gyne.cz/…5/205cl1.htm
http://libinst.cz/komentare.php?…
http://www.zdn.cz/detail.htm?…
http://www.dobromysl.cz/…s/detail.asp?…
http://www.rozhlas.cz/…zprava/37377
 http://www.bubla.wz.cz/clanek2.htm

Hodnotilo 3 lidí. Score 3.3.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 5 Další »
 Váš příspěvek
 
Missorka  13.06.05 04:56

Kaitlin,

měla jsem to obrovské štěstí a dopadne-li všechno dobře, budu mít už za měsíc a půl dvě děti. Přesto k vám do snažilkovského deníčku nakukuju dost často a obdivuju dlouhodobější snažilky a zejména tebe, řekla bych, že v tomhle ohledu jsi emimi hvězda :-). Vždycky si aspoň uvědomím, jaký dar jsme dostali my, v podobě našich dětí (s tou podobou toho druhého teda zatím nevím jistě, ale předpokládám… :-)

Tvůj dnešní deníček mi vzal dech - tak krásně a upřímně napsaná spousta informací. A i když si to asi nezamýšlela jako agitku na nové dárkyně, šla jsem se podívat na Vojtíška jak spinká v postýlce a dneska ve 4 ráno jsem si sama pro sebe učinila slib, že vajíčka daruju. Brouzdala jsem tvými odkazy a nezdá se to zas až tak složité, spíš mi přijde, že chybí informovanost veřejnosti o tomto problému.

Takže slibuju, že po novém roce naklušu do nějakého centra a zrealizuju to.
Moc díky za informace, bez tebe by mě to ani náhodou nenapadlo. A stejně soukromě tipuju, že takových holek bude na emimi víc, třeba to jen nenapíšou.

Ještě jednou moc děkuju a přeju hodně síly, štěstí a humoru (a ten ti nechybí, už tě nějkou dobu čtu…) do toho všeho. Moc se těším, až bude mít Kaitlin svůj těhulkovský, popř. rovnou miminkovský deníček a bude teprve pořádně veselo. :-)

Krásné dobré ráno a celý nový týden přeje
Missorka (Peta), Vojta (11,5m) a Klíšťátko (33.tt) od PSTM

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 13.06.05 06:18

Jejda, to jsi mě po ránu dostala :-))
Přiznávám, mám slzičky v očích…
Snažila jsem se to napsat ze srdce, všechno, co se mi už delší dobu honí hlavou. Je toho ještě hodně, takže určitě ještě někdy něco „zplodim“ :-D

Jenom malá poznámka ke tvému rozhodnutí, pokud opravdu jednou půjdeš do centra, že daruješ vajíčka, zkus se porozhlédnout po svém okolí, zda by to, že se nahlásíš jako dárkyně někoho (vůbec se nemusíte znát) mu hodně nepomůžeš v cestě za snažením. (Cca o půl roku :-)) Tvá vajíčka určitě dostane někdo jiný, ale dotyční se posunou na začátek pořadníku.

Docela jsi mě vyděsila představou, že by se teď nahrnulo spousta žen jako dobrovolné dárkyně. To si myslím, že se konat nebude. Ono to prvotní nadšení většinu zpravidla přejde, když jim doktor vysvětlí, že do sebe musí píchat injekce s hormonama…
Na druhou stranu by bylo zajímavé, kdyby síla slova měla skutečně takovou sílu a po příštím deníčku (který bude o adopci) by se zástupy lidí hrnuly podat žádost o adopci… :-D

Každopádně ti strašně moc děkuju za slova, která jsi napsala. Moc mě potěšila! :-)
Pohodový porod a ty nejúžasnější dětičky ti přeje
Kaitlin

 
Neffy
Ukecaná baba ;) 1182 příspěvků 13.06.05 07:07

Kaitlin, je smutné, kolik jsi toho musela absolvovat a co Tě ještě možná čeká. S deníčkem to byl supr nápad. Nikdy dřív jsem tak podrobně o problémech početí nečetla jako na e-miminu. A teď, když už sama začínám plánovat těhotenství, jsem hodně překvapená, v čem všem se může vyskytnout problém. Je třeba o tom psát, když nejsou informace, není možné, aby se dárkyně objevily. Když samy nemají problém, tak kde by k informacím přišly?

Nejsem takový optimista, abych si myslela, že článek přiláká spoustu dárkyň, ale stačí pár. Každá jedna je dobrá. Totiž nevěřily byste holky, kolik zdravých lidí není ochotno darovat krev. Když mám zdraví v klidu, chodím dávat a snažila jsem se „přilákat“ své blízké. Výsledek nula. A důvod vlastně žádný. Tak snad strach, pohodlnost? A u darování krve není žádné riziko a z „lékařských zákroků“ jen jeden vpich trochu větší jehly. Uvažovala jsem i o darování plazmy, ale info žádné = do toho nejdu. Dnes mám nové informace o darování vajíček, tak tedy vím, že se to dělá a něco navíc. Ale pro to, abych se rozhodla, je to ještě málo. Taky mě odrazuje, že do dárkyně musí píchat hormony. Kaitlin - víš o tom něco víc? Proč a jaké? A je to úplně bez rizika? A pod narkózou - jakou? Nějakým místním znecitlivění nebo plnou? A musí se do některého z center, o kterých jsi psala?

Asi bych mohla získat info v lékařských centrech, ale protože mi „nic nechybí,“ vyhýbám se jim. A info se snažím získat teď zrovna od Tebe. Neumím si představit, že bych přišla k Apolináři (jen tak) a řekla, tak jsem tu, jdu darovat vajíčka. Nejdřív chci co nejpodrobnější info, pak se rozhodnu a pak honem, spěchám. Tak to by asi nešlo, že?

Ale jinak mi přijde mnohem „lepší“ něco takového udělat pro konkrétní osobu (i když tím vlastně tu konkrétní jen posunu v pořadníku), než úplně anonymně.

Přeju, ať svou dárkyni najdeš a dočkáš se mimíse.

 
Lostris
Závislačka 3625 příspěvků 13.06.05 07:09

Ahojda,

Kaitlin, já to říkala :), deníček je vážně moc hezky napsaný. A kdo nezná vaše problémy s otěhotněním a myslí si stále, že je to brnkačka, tak mu to otevře oči.
Já věřím, že by se touto cestou mohla ozvat nějaká dárkyně, protože tvé informace jsou vyčerpávající, bude vědět, do čeho by šla.
Už moc se těším na tvůj další deníček :).

Lostris

 
Anonymní  13.06.05 07:17

No dobré ráno zebřulky!!!
Já ještě psala do starého deníčku,tak to sem jenom skopíruju:-))Akorát něco připísnu.

Kaitli: napsala jsi to opravdu krásně. Myslela jsem, že se tam objeví samé lékařské termíny, kterým nebudu rozumět, ale chytlo mě to u srdíčka. Prošla sis opravdu hodně a je těžko radit,jestli je lepší pokračovat nebo se zastavit. TOuha po mimi je ale určitě silnější a tak si myslím, že půjdete dál. No a možná vyjde te adopce, ne? Psala jsi, že už vás dali do pořadníku, tak se tak jako tak toho vytouženého prcka stejně dočkáš. MOc ti to přeju!!!

Katio: už sis dělala test? Já jsem napnutá jak malé trenky, jestli letos přibyde další těhule bambule:-)?

Narcisku: jsi moc statečná, že to tak bereš a já samozřejmě vím jaké to je. Ikdyž je mi jen 23 tak mám někdy pocit, že už tak 30. Ty myšlenky tě ještě chvilku budou pronásledovat a pokud si nenajdeš nějakou činnost, co tě baví (třeba už ji máš) tak tě neopustí, ale snad to časem přebolí. Ptala se ses jak se cítím já, jako těhule. No nijak:-))Vždycky jsem si myslela, jak nádherný a euforický pocit bude, až otěhotním a budu v sobě nosit malé děťátko, ale já o něm vůbec nevím, kromě toho, že mi roste břicho:-)))Samozřejmě jsem šťastná a teď i taková víc spokojená, navíc jsem doma, tak mám spoustu času, tak můžu dělat co chci. Myslím, že se to změní až ucítím pohyby. To už budu opravdu vědět, že je prcek se mnou. Navíc jsem ho teď dlouho neviděla na UTZ, tak se mi trošku stýská a mám pocit, že o něco přicházím, protože už to bude pěkný obřík. Však uvidíš, taky se dočkáš a pak se budu ptát já tebe jak se cítíš a jak to prožíváš. Třeba zažiješ tu euforii, o které jsem snila:-)Buď dál statečná a hlavně naber spostu nových sil. Pamatuj si, ženská vydrží všechno!!!!

Vendelina

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 13.06.05 07:29

Ahojda Neffy!

Máš naprostou pravdu, že hlavním problémem je neinformovanost. To darování krve je perfektním příkladem. Protože nám nic není, tak proč bychom chodili…

Darování vajíček probíhá u dárkyně tak, že se stimuluje stejnými hormony, jako kdyby sama podstupovala IVF. Jde hlavně o ten FSH (folykostimulační hormon), který způsobí, že ve vaječníkách uzraje v rámci jednoho cyklu více vajíček. Dále jde o injekci, která způsobí dozrání vajíček ve stejnou dobu a po této injekci se musí do 12ti hodin odebrat vajíčka. Odběr se provádí při narkóze.

Píšeš o tom, že se vyhýbáš centrum. Zrovna u tebou zmiňovaného Apolináře to funguje tak, že přijdeš (nejlépe dopředu zavoláš) a řekneš, že chceš informace ohledně možnosti darovat vajíčka. Vezmou tě přednostně a udělají s tebou pohovor, kdy ti vysvětlí celý postup, včetně všech léků apod. Vysvětlí ti také všechna rizika. Na tobě potom bude, jak se rozhodneš. Od MUDr. vím, že je normální, že se stává, že se dárkyně rozmyslí a nedarují.

A jaká jsou rizika. Největším rizikem je „hyperstimulační syndrom“ - nepřiměřená reakce na léky. Toto riziko se minimalizuje tím, že dárkyně je celou dobu sledována a pokud je sebemenší náznak, tak se okamžitě ukončuje stimulace.

Kaitlin

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 13.06.05 07:34

Díky :-D

Ale co ty? Nějak si poslední dobou skoupá na slovo… Děje se něco?
Kaitlin

 
Bohun
Zasloužilá kecalka 522 příspěvků 13.06.05 08:42

Ahojte holky!

Kaitlin, moc pekny denicek, skvele jsi to sepsala a taky doufam, ze se aspon par holek rozhodne oocyty darovat. On z toho ma asi kazdy strach, protoze nevi, do ceho jde, nektere treba muzou mit strach z hyperstimulacniho syndromu nebo ze ztloustnou, ale je jasne, ze nutit nikoho nejde. Navic, ne vsechny projdou genetickym vysetrenim. Drzim palce, at nejakou darkyni najdes a muzes to zkusit v novem CARu.

Narcisku, ja taky chodim do Pronatalu. Me rekli, udelat test po trech tydnech od ET (i kdyby se dostavila MS) a bud se objednat na ultrazvuk nebo na dalsi domluvu. Ale taky obcas objednavali az za nekolik tydnu, tam maji objednaci lhuty dost dlouhe a pokud jeste treba chces ke konkretnimu lekari, tak to muze byt jeste delsi. A na laparoskopii stejne asi pujdes az po prazdninach. Ja kdyz tam byla naposledy a planovali jsme druhou laparku, tak mi rekl, ze maji volno 3.6. (coz jsme se zrovna stehovali) a nebo pak az po prazdninach. Ja chtela jit na laparku stejne zase k Apolinari a ted tam asi budu chodit i do CARu.

Jinak me zacalo bolet bricho, takze to asi dostanu. Vubec by to nebylo spatne, kdyby to 10 denni zpozdeni neco znamenalo, ale iluze si nedelam.

Neffy, mozna jeste nejaka informace pro tebe: darkyne se musi stimulovat hormonalne, aby bylo vic vajicek (normalne zena produkuje jen jedno, vyjimecne 2 za cyklus). Znamena to, ze si kazdy den pichnes injekci do bricha. Ale chodis na kontroly ultrazvukem, kde kontroluji, kolik folikulu roste a podle toho upravuji davkovani. Pak se odber provadi v kratke celkove narkoze. Ale ja treba mela jen dva folikuly a jeste na jedne strane, tak me ani neuspali a nic to nebylo (mozna vic bolelo to cisteni pred odberem - sterilnim fyziologickym roztokem ti vytiraji pochvu, studilo to a doktorka na ty steny musela dost tlacit, ale to normalne delaji az v narkoze). Jde o to, ze ti propichuji jehlou posevni stenu, tak abys sebou necukla a pri vice vpichach to asi vic boli (kdyz mas treba 30 folikulu). Riziko je asi jedine - hyperstimulacni syndrom, coz znamena, ze mas strasne moc folikulu a po odberu vajicek se zbytek tekutiny z folikulu vyleje do brisni dutiny a nejakou dobu trva, nez se vstreba. Ale tomu se da tim ultrazvukovym sledovanim vyhnout, predpokladam, ze darkyne nestimuluji na takovy vysoky pocet vajicek. Ale to by ti urcite v centru rekli a jak uz nekdo psal, informace jsou nezavazne.

Holky, preju pekny tyden a doufam, ze budou nejake dobre zpravicky.
Bohunka

 
Dadla
Ukecaná baba ;) 1930 příspěvků 13.06.05 09:00

Ahojky, hlásí se nakukující sousedka :o))

Kaitlin, na tento tvůj deníček jsem čekala, protože s darováním vajíček mám svoji osobní zkušenost. I když opačnou než ty… Během mé stimulace k IVF měl před skoro třemi lety manžel vážný úraz a nebyl schopen odběru spermatu. Doktorka mi dala na výběr, jestli vajíčka náhodou nechci darovat. Zvolila jsem ano, protože stejně muselo k punkci dojít a pomyšlení, že jsou moje vajíčka k ničemu a jen tak se spláchnou do výlevky, mi moc dobře nedělalo. Takhle jsem alespoň mohla jedné, možná dvěma nešťastnicím pomoct.
Nakonec bylo vajíček jedenáct. Dostala jsem za to 5 tisíc. No, na zbohatnutí to nebylo a docela by mě zajímalo, kam jde zbytek peněz, které vyberou od příjemkyň (psala jsi, že to přijde na 5-15 tis).
Bohužel jsem se nikdy nedozvěděla, jestli byly moje vajíčka použity pro dárkyně nebo na výzkumy. Docela jsem se o to zajímala, ale nikdo mi prý nic bližšího říct nemůže. Samozřejmě mě nezajímalo jméno a adresa příjemkyně, jen to, k čemu byly moje vajíčka použity. Ale co už… Můžu si myslet, že někde po světě běhá několik mých genetických informací (pokud tedy příjemkyním všechno klaplo na jedničku :o)).
Kaitlin, chtěla jsem se tě zeptat, kolik vajíček tak příjemkyně dostane. Nevíš?

Taky jsem toho o darování dost četla, a pokud bych se měla těmito články řídit v rozhodování, tak bych do darování nejspíš nešla. Ty články byly psány taky, že do toho moc nelákaly. I na rodině jsem jeden takový našla :o((

Teď, když vím, co všechno to obnáší, můžu říct, že bych do darování nejspíš šla, pokud by se jednalo o někoho blízkého. Nejsem si jistá, že bych to byla ještě jednou schopná udělat jen tak pro někoho úplně cizího.

Tobě držím palečky, aby se brzy našel někdo, kdo ti ten svůj „poklad“ daruje a abys byla brzy tou nejšťastnější maminkou…

Asi jsem to napsala dost zmateně, ale myšlenky se mi honí hlavou a nějak nejsem schopná je zachytit v tom správném sledu. Ale věřím, že se v tom vyznáš…

Dadla od Matýsků, co už se těší na tvůj další deníček o adopci :o))

 
Bosorka
Ukecaná baba ;) 1027 příspěvků 13.06.05 09:04

Kaitlin, teda čekala jsem lékařská fakta a tohle mě chytlo za srdíčko. Opravdu jsem se zamyslela, zda by nebylo od věci si o darování vajíček promluvit s manžou. Je mi jasné, že by to nešlo hned, protože při kojení (snad mi to půjde) bych do sebe hormony cpát nemohla a ani nechtěla a kojení vlastně ovulaci i zastavuje. Jsem dárce krve, registrovaný dárce kostní dřeně a tohle by se v mém "dárcovském životopisu pěkně výjimalo.
Teď mě tak napadlo, dárkyně mají při stimulaci zakázaný sex? Aby třeba neměly pater- či vícerčata? A jaká jsou zdravotní omezení?
Bosorka

 
Anonymní  13.06.05 09:17

Ahoj zebřičky,
zdravím Vás po dlouhé době.

Kaitlin, díky za skvěle zpracované informace. Já jsem, jak víš, byla k darování oocytů hodně rozhodnutá. Čekala jsem na podrobnější informace hlavně o požadavcích na zdravotní stav dárkyně (mám nějaké drobné alergie). V rámci toho abych byla případně dárcovství realizovat a podstoupit stimulaci jsem vy:,–(ila HA. A nic, prostě nic se nedělo. Chvíli jsem uvažovala i o tom, že bych byla těhotná, ale po sérii negativního testování jsem naklusala k lékaři, a ten bohužel zjistil, že moje orgány absolutně nefungují. Prostě nulová činnost vaječníků - předčasný přehod. Takže jsem ze hry venku, čeká mě substituční léčba nebo braní HA (aby byl zajištěn přívod hormonů) a pokud bych náhodou chtěla ještě dítě musela bych hledat dárkyni. To tedy nehrozí, děti jsem už neplánovala, ale stejně mi z toho všeho bylo smutno.
Takže zůstanu u darování krve a budu se snažit propagovat dárcovství o. ve svém okolí.

Jinak všem posílám moc pozdravů, Maru k moři, a hlavně všem maminám - ať je všechno v pořádku.
Ahoj
 Ketrin

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 13.06.05 09:21

Ahojky!
Bohunko - děkuju, že jsi více popsala ten průběh stimulace dárkyně (jak při IVF). Já s tím, bohužel, nemám vlastní zkušenost, nikdy jsem IVF s vlastními vajíčky nepodstoupila.
Kaitlin

 
Anonymní  13.06.05 09:23

Dobré dopoledne holky,

omlouvám se, že jsem o víkendu „vypadla“ , ale byla jsem u rodičů na víkend a k netu jsem se nedostala.

Kaitlin, ten deníček je naprosto dokonalý a je moc dobře, že jsi přiblížila problémy kolem dárcovství a samotných oocytů, protože málo kdo si to dokáže představit, vč. každého vyšetření k IVF.
Holky , které otěhotní přirozenou cestou mají neskutečné štěstí, že jim příroda přeje a nemusí podsutpovat vše tak jako páry, které problém s plodností mají. Všeobecně mi schází veřejná informovanost o reprodukci .
Včera sice v televizi byl krátký příspěvek, ale to zdaleka není vše…a nějaký čas bude opět klid po pěšině.

No a co já ? Jsem v naprosté pohodě. K tomu testování… ! Rozhodla jsem se netestovat do poslední chvíle. Takže kdy šáhnu na těhotenské testy bude ráno, než vyjedeme do CAR. Manža test již zakoupil, ukázal mi ho a vybídnul mě, jestli testnu . Nechám tomu čas. Pokud jsem nebo ne, to už nijak neovlivním , jsem celou dobu na sebe opatrná. Zvědavost u mě přichází hlavně večer, ale dá se to vydržet. Abych se přiznala, mám z testování hlavně strach. Strach z toho, že uvidím / a všechna naděje bude totálně pryč. Pak už mě bude čekat MS a návrat do práce.
Co se týče mých pocitů, v podstatě jsem opravdu OK, prsa mě bolí to je fakt, pouze samotné bradavky a spodní strana prsou, ale to ještě neznamená těhotenství že jo…
Dále mám denně krátkodobé bolesti v podbřišku, resp. jsem zjistila, že to bývá levá strana vaječníků, takže si spíše myslím, že to bude pouze pozůstatek odběru těch 26 vajec a zvětšeného vaječníku.Nechci opravdu ještě testovat, všechno má svůj čas, ale myslím si, a tak nějak to cítím, že vlastně se těhotensky ani necítím. Jinak žádné jiné příznaky přicházející MS nejsou na obzoru ale může mě to překvapit ze dne na den, nebo z večera na ráno …
No uvidíme. Jsem opět ráda mezi vámi a přeji vám krásný nový týden…
 KATIA

 
Anonymní  13.06.05 09:27

Narcisku mail ti pošlu během dne, neboj. Pošlu ti to z nové adresy.
Zatím čusík KATIA

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 13.06.05 09:31

Dadlo - díky za milá slovíčka! :-)
Vím, že se dárkyním, jako jsi byla ty, se obvykle neříká, co se s těmi vajíčky stalo. Kdybych byla na místě dárkyně, tak by mi to taky chybělo = informace, zda jsem tím někomu pomohla :-)

Vím, že jsem nepsala o počtu vajíček, kolik jich příjemkyně dostane, ono je to totiž také v každém centru jina. V Gestu dostane příjemkyně 2×3 vajíčka (vždy od jiné dárkyně a tu druhou trojici pouze v případě, že jí to s tou první nevyšlo). U Apolináře dostane 4-6 vajíček od jedné dárkyně. Ve Zlíně dostane všechny vajíčka, co dárkyně má, v Brně tuším taky… Prostě co centrum to úplně jiný přístup… Tyhle informace co mám, jsou těžko získané od jiných pacientek, popřípadě moje vlastní zkušenosti. Strašně těžko se k těmto informacím člověk dostává…

Za ten počet co jsem napsala platí příjemkyně tu částku odměny, jak jsem u jednotlivých center vypsala v deníčku. Taky mi to kapku nevychází, záleží na centru co si z vybraných peněz nechá a kolik předá dárkyni… to člověk nikdy už nezjistí.
Vím, že jsou i centra, kde dárkyně dostane částku podle toho, kolik uzraje vajíček. To je asi nejvíce objektivní… :-)

A naprosto jsem pochopila tvůj slet myšlenek :-) On člověk píše všechno, přesně jak mu přichází na mysl a tak jsem to udělala i teď já, tak doufám, že se v tom vyznáš :-D
Kaitlin

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 13.06.05 09:36

Bosorko - ahojky! :-)
Pokud od holek vím (to víš, v tomhle mi chybí zkušenosti..), že sex v průběhu stimulace zakázaný není, ale zpravidla na něj stejně nemají chuť. On fakt, že ti zraje v břiše víc vajíček než normálně, způsobí, že tě pobolívá bříško a kapku se zvětší… (někam se vejít musí, jeden folikul, ve kterém je to mrňavoučké vajíčko je cca 2 cm velký…).
Sex je v podstatě zakázaný až těsně před odběrem a pak po něm - mohlo by se stát, že se neodeberou všechna vajíčka, nebo že nějaké dozraje dřív a pak by z toho mohlo být vícečetné těhotenství…
Kaitlin

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 13.06.05 09:41

Ahojky Ketrin,
ke tvému stavu můžu jenom napsat, že mně se tohle samé stalo, bohužel, předtím, než se mi podařilo vůbec otěhotnět…
Je mi líto, že tě tohle potkalo, ono to není příjemné už z ohledu na to zobání hormónů navždy.. :-(
Každopádně děkuju za pozitivní šíření informací :-))) K tomu by měl právě přispět i tenhle deníček :-)
Kaitlin

 
narcisek
Kecalka 197 příspěvků 13.06.05 09:51

Ahojky,
no teda Kaitlin, četla jsem Tvůj deníček bez dechu. Tolik upřímných slov a hlavně čím jsi ším musela projít, to chce obdiv. Moc krásně jsi to napsala a strašně moc Ti držím palečky, protože věřím, že se Ti to už brzy povede a budeš čekat vytoužené miminko. Také bych darovala vajíčka, kdybych jich měla dost, ale mé vaječníky reagují trošku pomaleji, takže mi po stimulaci dozrály jen 2 oocyty. To je škoda, protože kdybych jich měla dost, tak určitě daruji. Ale třeba někdy v budoucnu budu mít příležitost a poštěstí se mi darovat nějaká vajíčka.

Bohunko, já si chci zkusit ještě jednou zavolat do Pronatalu, protože potřebuji jen doporučení na tu Laparo, jedná se jen o papír. Řekli mi, že by mi tu Laparo dělali v Krčské nemocnici, tak třeba by mě mohli vzít i dřív. To je hrozná doba, kdyby mě měli vzít až po prázdninách.

 
metelka
Ukecaná baba ;) 1121 příspěvků 13.06.05 09:53

Moc hezký deníček a přiznám se, pro mne naprosto nové informace. Já jsem ten šťastný případ, který otěhotněl vždycky hned, nechci provokovat, jen na vysvětlenou, že jsem neměla potřebu se pídit po těchto informacích.Ale mám tři dcery a čtvrtou na cestě, říkám si, budou mít ony taky takové štěstí???Je pro mne neuvěřitelné, co všechno je dneska možné a je mi líto maminek, které to dnes a denně podstupují. Tvůj článek ve mně taky vyvolal touhu pomoct jiné ženě a stát se dárkyní, ale už jsem za věkovým limitem, takže by to asi neprošlo.Já doufám, že se Ti podaří nakonec ten svůj boj vyhrát a gratuluji Ti k tomu, že jsi se nevzdala a ještě chvíli vydrž. Máš můj obdiv, a to vzkazuji i všem ostatním, které o to své maminkovské štěstí tolik bojují.
Jinak jsem ve 24 tt a vyskytly se nějaké potíže s nedostatečností hrdla děložního, zatím můžu ležet doma, ale nevím, jestli mně již brzy nešoupnou do nemocnice, tak mi držte palce.
Všechny snažilky zdraví Metelka alias jezi.

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 13.06.05 09:55

Katio - už jsem netrpělivě vyhlížela tvůj příspěvek, jestli už VÍŠ :-) Schvaluju ti, že testování necháváš až na co nejpozdější dobu. Já bych to nevydržela, znám se :-D
Tak držim kopyta, ať máme další těhulku, moc ti to přeju!!! :-)

Jo a tu včerejší reportáž o neplodnosti jsem viděla. Musim říct, že po dlouhé době to bylo zpracované opravdu objektivně, nebyly tam žádné bláboly, jak se v jiných reportážích občas objeví.. Bohužel jsou to jenom vlaštovky, které jednou za čas někde prolétnou..
Kaitlin

 
Anonymní  13.06.05 10:01

Ahoj Kaitlin a ostatní zebrusky,

Tento denicek se me tyka asi nejvic z vas všech. S Kaitlin mame v podstate stejnou diagnozu - sekundarni selhani vajecniku. S tim rozdilem, ze ja jsem menstruovala jen diky hormonalni antikoncepci a když jsem i tu vy:,–(ila, uz se nikdy neobjevila spontalne, pouze vyvolana medikamenty. Nevim, zda jsi Kaitlin patrala po pricinach selhani tvych vajecniku, ja velmi dlouho. Nakonec jsem musela uznat, ze moje telo si „uzilo svoje" - obrovský stres (dlouhodoby), nepravidelna strava … No asi jsem se ke svemu telu nechovala, jak jsem mela… L
Co se tyka darkyn, není to tak jednoduche. Ne kazda zena muze byt darkyne. Darkyne musí byt do 35ti let, musí mit alespon 1 zdrave dite a musí splnovat asi 1000 ruznych kriterii zdravotnich a genetickych. Nasla jsem ji darkyni, ta mela 2 zdrave deti, presto nevyhovovala. Sama ani nevedela, ze v genetice ma predpoklad downova syndromu. Obe deti ma zdrave, ani na AFP testech se to nepotvrdilo! Presto byla oznacena jako NEVHODNA darkyne. I když si darkyni sezenes, nez bude mit vsechny testy za sebou (cekaci doby třeba na genetiku jsou 3 tydny, pak trva další 3 tydny vyhotoveni vysledku, pak před menstruacni vysetreni, pomenstruacni vysetreni atd.), uplynou skoro 4 mesice (a to jen v pripade, ze nebude zadny problem -u te moji darkyne nasli nejake bakterie, ty se prelecovaly atd. - nakonec se to protahlo na skoro 6 mesicu). Nejen pro nas, ale i pro darkyni je to casova a financni zatez (dojizdeni, propustky z práce…). Takze to není zas tak jednoduche, jak to vypada. Timto samozrejme nechci pripadne dobrovolne darkyne zrazovat, ale je potreba mluvit otevrene i o te druhé strance věci. Zaroven hrozi hyperstimulacni syndrom, coz také není nic prijemneho. Na toto vsechno jsou ale darkyne upozorneny v centrech asistovane reprodukce. Prijemnou věci je, ze centra plati za darovani vajicek kolem 11 tis. Kc. Při odberu 5 tisíc, pak za pul roku, az da znova krev na testy HIV.
Takze shrnuto a podrzeno. Chodim do Iscare v Praze. Jsem zatím spokojena. Po zarazeni do poradniku na darovana vajicka jsme cekali rok, nez jsme prisli naradu. Je to dlouha doba na cekani, ale zaroven to strasne rychle utika. Poté se nam oplodila dve embryjka, která ted zamrazena cekaji na spravny okamzik, az moje sliznice budou v tom nejlepsim „rozpolozeni" na prijmuti. Uz se nam to blizi!!! Od soboty papam estrofem, 21.6 jdu na kontrolu. Uvidime, jak reaguji. Tak drzte palec!!! Se zavadenim cerstvych embryi je trosku problem. My jsme chteli taky cerstva embryjka, ale bohuzel to nelze tak uplne vypocitat. Jak zajistit (zrovna v nasem pripade, když se ani nevi, kdy budou moje sliznice pripraveny) v jeden den odber vajicek, odber spermatu a nasledny transfer. To je spis otazka stesti. Je pravda, ze sance při pouziti cerstvych embryjek se zvysuji, asi o 3-5% (coz je hodne!!!! Zvlast, když si predstavite, ze uspesnost otehotneni je v tomto pripade max. do 40% - spis méně).
Cena: 3000,–Kc zamrazeni spermii, 10 000,–Kč oplodneni darovanych vajicek, 5000,–Kc transfer.

Jsem moc rada, ze se toto tema také objevilo v denicku. A tesim se také na tema adopce. Toto resime s mym manzelem uz rok.
Moc zdravim,
 Marka

 
metelka
Ukecaná baba ;) 1121 příspěvků 13.06.05 10:01

A to je teda pravda, že se o tom vůbec nemluví, sem tam nějaká zprávička o dětech ze zkumavky či o zvyšujícím se procentu neplodných párů. Kdysi jsem si říkala - proč zrovna já musela tak brzy otěhotnět - nemohla jsem jít na vysokou, maturovala jsem ve 4 měsíci - dnes, s odstupem doby, to považuji za štěstí a vážím si toho čím dál víc…Díky Bohu za všechny děti. Opravdu nevím, nevím, jak bych se s tím dokaázala vyrovnat a bojovat, kdyby to tak vždycky neklaplo. Škoda, že už nemůžu být dárkyní, šla bych do toho.

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 13.06.05 10:03

Ahojda Metelko!
Gratuluju ke zdravým dětem!! :-)) A držim ti palce, aby těhotenství probíhalo pohodově!! :-)
Je mi už teď jasné, že to je strachování se a boj navždycky, tím početím to nekončí, následuje těhotenství, kde se může objevit asi milión (přibližně :-D) komplikací a pak samotný porod může přinést něco zlého… a pak… no prostě, vždycky bude něco, z čeho bude mít člověk strach.
Ale to už je sám život :-D
Tak ať je všechno v pohodě! A máš můj obdiv, protože péče o čtyři cácory je odvaha sama o sobě :-D
Kaitlin

 
Anonymní  13.06.05 10:17

Milá Kaitlin,
Tvůj deníček je krásný, obdivuhodný a velmi velmi upřímný. Pro nás ostatní je navíc obrovským zdrojem informací o problému, o kterém opravdu málokterá víme.
Známe už z emimina popisy IUI, IVF, KETu atd., ale takhle pěkně souhrnné a krásně popsané informace o darování vajíček jsem ještě nečetla!!
Strašně moc Ti držím palečky aby se ta dárkyně brzy našla, třeba i na podkladě tohoto článku. Mnohokrát jsme se přesvědčily, že deníček nečte rozhodně jen nás „pár“ zaregistrovaných ale daleko šiřší okruh holek. Já si myslím, že ta podmínka aby dárkyně byla matka má i jedno plus v tom, že právě taková žena, která zázrak mateřství již na vlastní kůži pocítila bude třeba tím spíše ochotna podstoupit i ty nepříjemnosti s hormonální léčbou spojené aby pomohla druhé ženě. Asi to taky nepíšu zrovna srozumitelně.
Každopádně máš můj obdiv a jsem přesvědčená že i ty budeš jednou počítat těhotenské týdny a chovat svůj uzlíček štěstí, stejně jako ostatní holčiny co se jich tento problém týká, třeba Marka.

Závěrem zdravím všechny zebřičky v novém týdnu a Maru trošičku závidím to válendo grando někde na pláži.
Claudie

 
Monticka
Ukecaná baba ;) 1177 příspěvků 13.06.05 10:20

Ahojky holky!

KAITLIN: moc děkuji za deníček. Vlastně od doby, kdy od tebe vím, že je vůbec možné vajíčka darovat, o tom stále více uvažuji. Tyhle informace jsou pro mě moc cenné! Neříkám, že zítra, ale jednou snad. Krev darovat nemůžu a cítím potřebu nějak někomu pomoct a třeba by tohle byla možnost. Věřím, že díky tomuto deníčku o této možnosti bude vědět víc lidiček a kdyby jen jedna jediná dobrá dušička do toho opravdu šla, tak je to nádhera! Jen škoda, že se pak člověk nikdy nedoví, že se třeba někomu splnil sen o vytouženém miminku. Ale chápu, že to dost dobře nejde.

Kaitlin, moc ti držím palce! Přála bych Ti, aby u tebe vyhrála ta polovina, která křičí, že pro miminko můžeš udělat ještě víc. Moc prosím, aby ta, co mlčí, odjela někam na hooodně dlouhou dovolenou, protože JÁ MONTIČKA se tu prostě chci dočkat toho, že Kaitlin bude máma! Máš můj obdiv za to, co všechno už jsi zvládla. Asi to moc nedává smysl, ale já opravdu chci plakat štěstím až si tu přečtu, že ty jsi máma! Je mi jedno, jestli to bude po darování vajíček nebo adoptovaný andílek. Já prostě chci, abys byla šťastná!

Drž se a bojuj, máš můj obdiv!

Pá Montička + Filípek (6. měsíců)

 
Anonymní  13.06.05 10:45

ahoj Kaitlin,
smekám před tebou, opravdu skvělý deníček. Až mě to taky dohnalo k slzám. Ty tvoje zkušenosti a informace jsou pro nás všechny opravdu k nezaplacení! To co se ti honilo v hlavě, tvoje otázky a pocity jsou nejlepší informace, které můžeme dostat. Protože co máme z chladných výroků našich doktorů nebo z těch článků, které o problému dárcovství píšou negativně? Nic, jen pocit bezmocnosti, že se proti takovým článkům a řečem nemůžeme ani bránit.
Kaitlin moc bych ti přála, aby se ti podařilo najít vhodnou dárkyni a aby se ti už konečně splnilo to, po čem nejvíc toužíš:-D
Držím kopýtka, jsi skvělá!!!!!!!!
 Karla

 
zdenca1
Ukecaná baba ;) 1999 příspěvků 13.06.05 10:48

KAITLIN precitala som iba denicek nemam moc casu na prispevky a je suprovy.mat tietoo informacie skor idem do toho.Lenze kym bol vek tak som ani len netusila ze neplodnost sa moze potknut aj o mna.A uz sme sa rozpravali doma ze ak bude oplodnenych vajicok viac a „nespotrebujeme“ ich tak idu na darovanie.Urcite ak sa dostanu k takemu cloveku ako ty tak nemusime rozmyslat ako sa im dari.A ak niekto tuzi po detoch a podstupy tieto ceremonie tak nemoze mat nerad „nase“ dieta.Snad sa to bude dat aj ked uz mam 37.
Zebricky zdravim vas vsetky a pocitam si vas ked bude Sisa v risi snov.Z 2,5 rocnou opicou sa moc neda behat po nete :-)Zistite to coskoro aj vy!

 
Lostris
Závislačka 3625 příspěvků 13.06.05 10:51

Kaitlin, teeeda, ty jsi mě dostala, s tou mou skoupostí. Co jsem taky mohla čekat, když se už nějaký ten pátek známe :o. Jak to říct… na venek se nic neděje, všechno "funguje”, práce, vztah… prostě všechno. Uvnitř se ale odehráva souboj pocitů, co dál, ten neustálý stereotyp je strašný. Jak v práci, tak ve vztahu. Řekneš, musíš proto něco udělat, aby to tak nebylo, jenže, co? A chce se mi vůbec něco udělat? Řešení se nabízí - jak se říká- nechat věcem volný průběh. Jsem tak trochu alibistka, nechat to jen tak, ať se to vyřeší samo :). Ve finale si myslím, že je to "jen takové špatné období”, které za nějaký čas odpluje a zase bude všechno tak, jako bylo dřív. To jsem se zase vykecala :D.

Bohun, ještě bych dodala, doufám, že si to tak myslím dobře. V centru při stimulaci vaječníků určitě neusilují, aby těch oocytů bylo co nejvíc, ale hlavně aby byly kvalitní - uzrálé. Beru to ze své vlastní zkušenosti, kdy při prvním stimulačním protokolu jich bylo hodně 28 (Adka se bude smát, měla jich přes 40 :D) a proto při další stimulaci zvolili jiný stimulační protokol, aby ta reakce nebyla taková a oocytů bylo méně a taky bylo,15.
A k tomu píchání injekce do břicha, já nevědět, tak mě to hodně vyděsí, jak jsi to napsala :D, já vím, myslela jsi to dobře. Pro potencionální dárkyně, píchá se pod kůži- do špíčku okolo pupíku a jehla je dlouhá asi 1,5 cm. Jde o to překonat nepřijemný pocit, že si sama musíš píchnou injekci, jinak to není nijako bolestivé, aspoň u mě nebylo.

Katio, máš můj obdiv, protože já bych to nevydržela. Já jak už jsem psala vydržela do 10 dne po transferu. Moc držím kopýtka.

Bohunko, a co kdyby se štěstí na vás usmálo. Příroda je mocná čarodějka.

Lostris

 
Kubula
Kecalka 195 příspěvků 13.06.05 11:08

Ahoj Katlin,
skvělý deníček, gratuluju.
Taky si osobně myslím, že by to chtělo víc informovanosti mezi lidem.
My jsme se začali snažit koncem loňského roku a taky jsem si naivka myslela, že těhotná budu hned. Řešíme to teď společně i s kámoškou - každý měsíc ;o) - jestli jo nebo ne. Slyšela jsem, že snad rok, rok a půl je taková ideální doba na snažení. Jestli se to mezitím nepodaří, tak určitě zajdu k doktorce, ať člověk ví, na čem je.

 
misenka
Echt Kelišová 8602 příspěvků 13.06.05 11:09

Ahoj Kaitlin

deníček je napsanej skvěle.Musím před tebou smeknout, fakt tě obdivuju. Člověk si ani neuvědomí, co je žena ochotna vydržet, obětovat na cestě za vytouženým miminkem.Já ti strašně moc držím pěsti, ať najdeš brzo dárkyni a mimi se uhnízdí tak jak má a bude vše v pořádku.Strašně moc si to zasložíš už jen zato, co jsi byla ochotna obětovat.Je to stejně nespravedlivý, že někdo rodí děti jak na běžící pásu a ani o ně nestojí a bere to jako nutné zlo ( v nejlepším případě, nebudu mluvit o miminkách odhozených v koši ), a někdo,kdo si to zasloží, má veškeré prostředky, lásku atd, tak to prostě nejde. Já věřím že se to podaří i Tobě, třeba i pomocí tohodle deníčku. Měj se krásně,

Míšenka

 
Hanina
Stálice 71 příspěvků 13.06.05 11:10

Ahoj holčinky,

Teda KAITLIN moc krásný deníček.Napsalas to ze srdce a upřímně tě obdivuju!!!
Taky mám období kdy to chci vzdát a přestat bojovat a vždycky jsem si myslela že to budu já kdo už nebude mít tu sílu vše z nova a z nova podstupovat.Ale u nás to po 5 letech zlomilo manžela a zatím nemá chuť jit do toho.Snad ho to přejde.

Jinak jsem taky měla chuť darovat,ale už po prvním odběru mí vajíčka nebyly až tak vhodne sami lékaři nevěděli co to způsobuje a tak mi z 15 vajíček zůstali vždy jenom 2.Většina lékařu kterým jsem prošla pod rukama mi doporučovala taky dárcovství.Jediný MUDr.Čekal to tak hrozný neviděl a podporoval mě že své genetické mimčo můžu mít
Možná jsem to měla vzdát a dát na ostatní lékaře
a své 4 IVF už podstoupit taky s darovanými vajíčky.
Jsi strašně statečná silná osobnost a já ti z celého srdce přeju aby se na tebe to štěstíčko konečně usmálo.
Moc se těším na tvůj další deníček o adopci.O které moc uvažuju i když je moje tchýně proti a asi to nerozdejchá.

Hanka

 
Anonymní  13.06.05 11:11

Ahoj,

Kaitlin moc dekuju za tak poucny denicek!! Nikdy jsem se o to nezajimala a ani jsem nevedela, ze to vubec jde!! Tohle je napsany uplne super - takze za veskere sepsane informace moc dekuju!!!

Ja jsem byla v sobotu na poslednim ultrazvuku - jeste jsem si mela pichnout a vcera vecer jsem byla na pichnuti Pregnylu. A zitra rano mam nastup na odber. Bojim se jak to vsechno dopadne, ale doufam, ze nebudou zadne problemy a bude to vsechno v poradku. Mate nejake rady a doporuceni ohledne odberu, narkozy a tak? Podstupuju to poprve, narkoza bude taky moje prvni, tak abych vedela na co se mam pripravit.

Mejte se moc hezky a ja se pak ozvu, jak to dopadlo.

Babů

 
baruskaII
Zasloužilá kecalka 605 příspěvků 13.06.05 11:22

Ahoj zebřičky,

tak ještě k minulému deníčku:

Narcisku, je mi to moc líto, že ti to nevyšlo, ale třeba příště budete úspěšnější. Já chodila do Pronatalu, jenže nemůžu to tak všechno posoudit, protože poprvé jsme tam byli v prosinci a po 1. IVF jsem těhotná, ale mají šílený nával, takže je fakt, že jsem měla ze začátku taky delší objednací lhůty.

k novému deníčku:

Kaitlin, moc krásně jsi to napsala, četla jsem to jedním dechem od začátku do konce. Jsi hrozně statečná, ale ty to moc dobře víš. Na příští deníček už se moc těším.

Katio, tedy ty umíš pěkně napínat. A kdy že to vlastně jedeš do centra?

Marko, moc moc bych ti přála, aby to dopadlo dobře a ty jsi nám o prázdninách zahlásila //, jsi taky hrozně statečná.

Bára

 
baruskaII
Zasloužilá kecalka 605 příspěvků 13.06.05 11:33

Lostris, moc mě mrzí, že máš v sobě teď takový zmatek, ale rozhodně je to pochopitelné. Určitě je to jen špatné období, jak říkáš, až jednou budeš maminka, a já jisto jistě vím, že budeš, tak na tyhle dny budeš vzpomínat jen jako na špatnou noční můru.

Hanko, moc obdivuji tvoji sílu podstoupit další IVF, ale co jiného nám vlastně zbývá, chce to hodně vzájemné partnerské podpory, věřím, že tvůj manžel si to brzo rozmyslí a půjdete do toho znovu.

Babů, moc na tebe budu myslet, jedna rada mě opravdu napadá, po odběru až budeš doma, tak hodně pít, předejdeš tím mnoha komplikacím, myslím, že spoustě holek to pomohlo. Hlavně se neboj, všechno dobře dopadne.

Bára

 
Lotranda
Zasloužilá kecalka 894 příspěvků 13.06.05 11:48

Ahojda holky,

teda Kaitlin tvůj deníček mi vzal dech, je naprosto skvělý, moc ti děkuji za bezvadný popis darování vajíček. Dokonce mi ukápla slzička.

Kati pořád držím kopýtka a nepouštím.

Já jsem v pohodě a doufám že i Kikinka :-)))

Ve středu jdu na to vyšettření tak na mě myslete zebrušky moje :-) budu vás tam potřebovat

Lotranda

 
Anonymní  13.06.05 12:02

Kaitlin,

opravdu moc uzitecny denicek. Vlastne az donosim mimco a dokojim, treba bych se mohla zajimat, jestli bych byla vhodnou darkyni.
Jen aby to nedopadlo tak, jako kdyz jsem chtela davat krev. Ja jsem moc chtela pomoct a nakonec me poslali domu, ze mam malo zeleza a jeste cosi mi tam nasli. A to byla jen krev. S tema oocytama je to mnohem mnohem slozitejsi.

Ale myslim, ze napsat denicek o tomto problemu bylo opravdu moc prospesne, aby jsme byly informovane, protoze stat se to muze kazdemu. A kdyz ja tedka pomuzu jine, tak treba nekdo pomuze me, az to budu potrebovat. Clovek nikdy nevi, co ho muze potkat.

Lostris,

ty mas nejakou depku, holka zlata. Honem s ni pryc. Slunicko sviti, neprsi. Za chvilku bude zas patek :-))) Musis si najit neco pozitivniho. Lidi te maji radi. Teda my zebricky urcite. A jsi nejlepsi nastenkarka na svete!!!!!!!!!!­!!!!!!!!!!

Babů,

moc Ti drzim palecky na zitrejsi odber. Urcite to zvladnes levym zadnim zebrim kopytkem. JA jdu zitra na ten 3D UTZ kvuli tomu moznemu rozstepu patra meho miminka, tak si budeme palce drzet navzajem, ju?

Narcisko,
taky je mi moc lito, ze te ta mrcha cervena prepadla. Mela jsi ji nekde zavrit a nepustit. Neboj, ale priste uz to bude to vytouzene miminko. Ale nazapomen nadeje umira posledni. Treba tam jeste jedno miminko je. Uvidis, co ti reknou doktori.

Katio,
fakt se nechces testnout uz dneska? Ja myslim, ze bys mohla. Mas priznaky tehu a kdyz jsi to nedostala, tak ymslim, ze nemusis mit obavy a ty DVE // tam urcite budou. KAzdipadne drzim palecky a jsem jedno velke ucho na tu novinku.

Holky,
to me zas manzel v sobotu dorazil vetou, ze furt jim nejake sladke, kdyz to zas tak moc pravda neni. Teda, ne ze bych to nejedla vubec, ale ne kazdy den. A ze kdyz budu tlusta, ze se mnou nikam nebude chodit. Cekali byste takovou podpasovku, kdyz jsem skoro v 8 mesici? On sice rikal, ze to ymslel, jako ne ted, ale potom az nebudu tehu, ale to rict zenske prospikovane zblaznenyma hormonama. To je sebevrazda. Uplne me dostal na kolena. Byla jsem z toho tak hotova, ze jsem zacala uklizet a surovat cely byt, a to jsme nemela delat. V nedeli, jeste po dlouhe prochazce, jsme se nemohla hnout bolesti v zadech a v noci me zacalo bolet bricho a vajecniky. No, vazne jsem mela strach, ze zacinam rodit.
Co byste na mem miste delaly? Sice se pak castecne omluvil, ale stejne me to porad boli. Ja jsem nikdy nebyla jak modelka, ale vedel koho si bere a ja jina nebudu.
Mam ja to trapeni s tim chlapem, ze?

Jasmine

 
Anonymní  13.06.05 12:15

Jasmin,
nez zaklapnu vicka, tak na Tebe budu myslet!! Urcite pak napis jak jsi dopadla - moc moc preju, at je vse v poradku!!!!

Báro,
dekuji za radu a upozorneni. S picim rezimem jsem na tom spatne - vypiju toho pres den malo, tak se budu snazit to opravdu dodrzet.

Babů

 
Anonymní  13.06.05 12:17

Lotrando jak jsi na tom teď v těhu s PCOškem ? Bereš stále Metformin nebo Glucophage ? Bavila jses o tom s lékařem ?
 KATIA

 
narcisek
Kecalka 197 příspěvků 13.06.05 12:21

Ahojky,

Jasmine, nic si z toho nedělej, chlapi občas něco řeknou a ani to tak nemyslí. Nebo mají také své dyn, kdy jsou náladoví, tak jako máme své dny my holky. Hlavně buď v klidu a moc se s ničím nedři. Také by mě to na Tvém místě mrzelo, ale já jsem taková, že věci hned řeším, takže kdyby mi něco takového řekl, tak bych mu řekla, jak mě to mrzí a snažila bych se s ním na toto téma mluvit. Ale stejně vím, že to jen tak plácnul a nemyslel to tak. Vždyť čekáte miminko a to je úžasné. Raduj se a buď šťastná, že se Vám to povedlo.

Jinak byli jste některá na laparoskopii v Krčské nemocnici? Nebo kde jste byly? Jak dlouho jste na ní musely čekat, než Vás vzaly? A také nevíte, za jak dlouho po laparo bych mohla podstoupit druhé IVF?

Narcisek

 
Anonymní  13.06.05 12:22

Kaitlin,

Napsala jsi to od srdce a o to je to cenější. Ne jen suché konstatování co a jak. Nikdo kdo neprošel vším tím snažením se o mimi asi plně nepochopí jak moc je těžké se vůbec vyronat s tím, že to nejde hned a následně i s tím, že nikdy nemůžeš mít genetické dítě. Moc děkuju, že jsi to napsala takhle od srdce. A držím ti všechny palce/kolpýtka co mám abys brzy našla vhodnou dárkyni a zase se pohnulo dopředu k vytouženému mimi.

Ryšavka

 
Rafuska
Zasloužilá kecalka 693 příspěvků 13.06.05 12:24

Ahoj Zebrušky!
Kaitlin, moc díky za skvělý deníček. Kdybych měla vajíček víc, než jsem měla, určitě bych nějaká darovala, ale já nic moc a zatím se na žádný pokus IVF nechystám. Mrzí mě, čím musíš procházet a moc ti přeju, aby ti to vyšlo.
O víkendu jsme se měli skvěle. Byli jsme na šedesátinách tátovy přitelkyně a v něděli u kamarádů. Bohužel víkend skončil, skončila i má brigáda v lese a objěvují se hnusné zprávy. Dnes jsem musela na gyne, mám zánět. Naštěstí je to teprve první letos a to už je samo o sobě hezké. Jindy už jsem na druhém. A o jiných problémech raději ani psát nebudu. nemusím pořád brečet.
Mějte se jenom hezky a i za mě, protože já nebudu.
Rafuska

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 13.06.05 12:25

ahojky zebřičky,
moc se omlouvám za absenci, ale mám snad spavou nemoc, pořád jen spím a spím… Takže se jdu rychle vrhnout na deníček než zase usnu :-)
 Adka

 
Anonymní  13.06.05 12:37

Ahoj zebrušky, jak se vám tu vee?

Konečne ějsem objevila internret u nás v knihovně, je to celkem ¨fajn, i když to moc nejejde, ale tak se k vám aspo'n občas dostanu nakukovat!!

Rafusko, copak je to , slzičky? Foukám ti bříško, aby nezlobilo, a tu dlaší neplechu ti taky odeženu, huš huš, to se dělá?!!!!

Já jsem tu dlouho nebla, tak zprávičky o mně.

Jsem v 10 tt, před týdnem jsem dostala průkazku. Musím do středy říct doktorrce, jak chci mít ta gentetická vyšetření, jsem z toho špatná. Myslím, že doktoři dělají velký humbuk a je to jen o nervování…Nabízí mi jakýsi NT screening za 1500, pak triple testy v 16. tt a taky aminocentézu, jako že jsem stará matka…jenže všude se píše, že ty vyšeření neřeknou nic spolehlivě, že to určí jen pravděpodobnost, že dítě má Downův syndrom, ale neřeknou to spolehlivě, a že vysoká pravděpodobnost neznamená, že to dítě je nemocné a nízká zas, že je zdravé…no prostě jsem z toho na nervy. Mě totiž i obyčejný ultrazvuk nebo jakékoli jiné vyšetření děsně stresujou, tak nevím, co si počít…

Vaše nepřihlášená Wilms

 
adka007
Ukecaná baba ;) 2284 příspěvků 13.06.05 12:44

K A I T L I N, úžasný deníček!!! Moc tě obdivuju za tvou statečnost a je mi hrozně smutno, čím vším si musela projít. Teď si připadám jako kdybych měla po IUI, IVF a 2× KET své těhotenství jako málo zasloužené… Jenže to bohužel není o zásluhách jak všechny víme. Je mi hrozně smutno a moc mě trápí, že jsem o darování vajíček nic nevěděla, když jsem stimulovala a proto 12 kvalitních vajíček navíc jsme zkusili nechat oplodnit přirozeně a samozřejmě zbytečně (na 20 jsme měli ICSI). Moc ti přeju abyste už byli odměněni malým uzlíčekem ať už z darovaných vajíček nebo adopčátkem…
 Adka

 
barban
Kecalka 102 příspěvků 13.06.05 12:45

Ahoj Kaitlin,

sice se neznáme osobně, ani z deníčku ( nepřispívám ke snažilkám, ale k brusince do brusinčat) . Shodou okolností, jsme byli s brusinkou na dovče a narazily na Vaše problémy / Váš deníček čtu a držím Vám pěsti, Ať se Vám holky daří otěhotnět a donosit zdravé miminko/, ráda bych nějak pomohla, zvláště po přečtení tvého deníčku.
Velice hezky jsi problematiku popsala a znovu mě to naladilo k tomu darovat vajíčka.
Jen mě napadlo, jestli nejsi ze Zlína, že Zlín jsi měla na prvním místě. Byla bych ochotna ti pomoci a to nejen tobě, ale i některé z Tvých kamarádek, o které víš, že potřebuje dárkyni. Problematiku znám docela podrobně ( jsem zdrav.sestra) a zdravotně jsem O.K., mám 2 zdravé děti a navíc bych chtěla pomoci některé z Vás. Pokud budeš mít zájem ozvi se mi - třeba i na email : vlkova.b@atlas.cz

držím pěsti, ať se ti konečně zadaří

Bára a kristýnka (18 měsíců)

 
zdenca1
Ukecaná baba ;) 1999 příspěvků 13.06.05 13:36

LOSTRIS depku treba umlatit!Pomozeme alebo ju posli a tu ju umlatim,teraz mam sily az-az.

JASMINE ak ta chlap lubi tak mu predsa nemozu ani za mak vadit „tehotenske kila“ a ani pripadne poporodne.Ja som tie svoje tehu zhodila do 6 mesiacov a bolo ich cez 25 :-(.Stimulacia vo februari mi ale zas 10 kg „vratila“ :-(chlap do dnes nepovedal ze som tlsta alebo nemal ziadne pripomienky…a ani by som mu neradila aby ich mal :-))Stastny zivot predsa nie je o hmotnosti a o vizazi.To by mohol dokazat pochopit,nie?!

ADKA tak sladke tehu sny…absencia je omluvena…ze Lostris? :-)))

WILMA ja som bola v prvom tehu aj na amnio.. teraz ak by boli krvne testy a UZV v norme amnio uz by som nepodstupovala…ne­zistia aj tak vsetko a ani nie na 100%.Tiez by ma to cakalo mam37 :-))

RAFUSKA neboj budu aj dobre spravy.Zelam ti moc aby sa podarila pracaa potom vsetko ostatne.

BABU drzim palce na zajtra!
noak som na niekoho zabudla tak sorry ale nestiham :-) …ja viem vyhovaram sa :-))

 
Neffy
Ukecaná baba ;) 1182 příspěvků 13.06.05 13:47

Ahoj holky, někde jsem našla radu, obrátit se na vás, protože v zebřičkách se prý scházejí „profesionální snažilky.“ Proto jdu u vás hledat radu.

Asi půl roku mě trápí bolesti podbřišku a dolní části zad, je to podobné jako u MS. Svojí původní gynekoložce jsem to říkala, odpověď byla - to je z chladu. Před 3týdny jsem ji vyměnila na Gyncentrum v Hloubětíně. Diagnöza - asi už chronický zánět vaječníků a vejcovodů, pokud se nepodaří vyléčit, doporučena laparoskopie. A že začne tím nejjednodušším a dostala jsem čípky (Indometacin). Dnes jsem byla na kontrole, čekala jsem nějaké další léky, třeba antibiotika, nebo nějaké vyšetření. Co já vím, v tomhle jsem absolutně nezkušená. Ale dostala jsem jen termín na laparku. Zdá se mi to moc rychle a třeba je to zbytečné? Minule mě vyšetřila jen na vaginálním UTZ, pak klasická prohlídka a nic viditelného. Že ale na UTZ není všechno vidět, že laparka je lepší. A že to ani nemusí být gynekologický problém, ale třeba urologický nebo slepák nebo střevo.

Taky vás na laparku poslali jen tak? Nebrali vám předtím třeba krev, moč? Jiné vyšetření už mě nenapadá. Ale ta moč a krev, tím spíš, že to může být třeba močákem, to mi přijde normální.

A pokud jste to podstoupily, jak dlouho jste po nebyly fit? Díky. Jsem z toho nějaká přepadlá, nic takového jsem nečekala. A protože s postupujícím časem jsou bolesti silnější, nevím, jak se rozhodnout. Mám nastoupit 29.-.30.6. To znamená i přeložit dovolenou, ach jo.

 
Kaitlin
Zasloužilá kecalka 972 příspěvků 13.06.05 13:58

Ahojda Neffy,

(bohužel nestíhám reagovat, chtějí tady po mně nějakou práci nebo co, takže se omlouvám, zítra to doženu!)

Laparoskopii věnovala Maru celý deníček:

https://www.emimino.cz/modules.php?…

a v následném deníčku popisovala, čím vším si prošla:

https://www.emimino.cz/modules.php?…

Tam se dočteš nejvíce informací. Já nezasvěcená mohu říci, že mě z toho vyplynulo, že laparoskopie je vlastně jen další důkladné vyšetření.
Pa Kaitlin

 
Lostris
Závislačka 3625 příspěvků 13.06.05 14:13

Babů, zítra budou má kopyta zarolovaná, aby odběr proběhl hladce a oocytů bylo tak akorát a hlavně, aby byly krásně zralé :). Budu čekat na zprávy.
Jak radí Baruška, dostatek tekutin je určitě potřeba. Narkoza je kraťoučká, takže by jsi ji měla snášet v pohodě. Jinak já potom celý den proležela, byla jsem nějaká unavená a take mě bolelo břicho, ale to je individuální, nechci tě strašit.¨

Baruško, Jasmine, Zdenco, díky za vaše slova :). Ona to až tak depka jako taková není, je to spíše souboj pocitů a teď se ukáže, který z nich je silnější :O.

Jasminko, tak reakce tvého manžela by mě též dorazila. A co očekává, že budeš mít hned po porodu stejnou figuru jako před otěhotněním? Asi nám ho na chvilku půjč, my mu to vysvětlíme, pokud bude nutné tak i ručně :D.
Ještě jsi si málem kvůli tomu ublížila, to nedělej. Promluvili jste si o tom spolu nebo to, že se částečně omluvil mu došlo samo, že ti ublížil? Lumpík jeden.

Rafuško, jelikož jsme zebry jedno velké ucho, vypiš se ze svých bolístek, budou pak poloviční. Uvidíš, zase bude lépe, take na tu dobu čekám :O. Přeji ti brzké zažehnání zánětu.

Adko, ty jsi ale jelítko naše proužkovaný :) - málo zasloužené těhotenství… To si vůbec nepřipouštěj, sama jsi si toho prošla dost a dost.
Ještě jsem zapomněla pochválit tvůj nový účes, moc ti to sluší, jsi kóča :).

Zdenco, a kam chodíš čerpat sílu, že jí máš tolik ? :)
Jasně, že je Aduška omluvená, jen ať čerpá sílu ze spánku dokud může :D.

Wilmo, přeji ti pevné nervy na všechny nutné prohlídky a vyšetření. Věřím, že ti zdejší těhulky poradí, které vyšetření je nezbytné nutné a které je zbytečné.

Lostris

 
Anonymní  13.06.05 14:32

Neboj schrupneš si, pak se probudíš a ani nebudeš nic cítit. Odběr nebolí nebo aspoň mě ne. Možná se probudíš jako já s kapačkou v ruce, ale to je vše ok, to jen kdyby jich bylo moc a aby ty jsi se dala ryhcleji dopořádku. A ani návrat těch „prcků z misky“ není bolestivý, dalo by se říct, že jsem byla překvapená rychlostí jakou byly zpátky:-) Jen se moc neupínej k tomu, že to vyjde hned na poprvé. Čekám na druhý pokus a doufám (tajně), že tentokrát už jo. Vždyť úspěšnost je 30%, ale nakonec se jim to povede:-)) Jitka

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 5 Další »

Reklama


Reklama