Zebřičkový deníček - Maru - 185.díl - aneb jak to chodí jind

Ostatní

Moje milé zebřičky po Naší dohodě jsem se tedy rozhoupala a dala dohromady nový deníček, který nebude přímo o tom jak se v Ugandě provádí IVF, ale bude takový všeobecný - bude o jiných mravech, jiných zvyklostech, jiných lidech, ale přesto z Naší planety.

Deníček bude vlastně rozhovorgynekologa s redaktorkou , který jsem opsala z „časopisu" ZPRAVODAJ MOSTECKA. Je to měsíčník, který vychází na Mostecku, Litvínovsku, Teplicku aChomutovsku zdarmaJČlánek je nazván Uganda očima mosteckého gynekologa.

O tenhle článek se s Vámi chci podělit,protože tohoto gynekologa znám osobně a moc si ho vážím. Byl to on, který se mnou „přežil" těhotenství s Barunkou. Byl to on,kdo mi dávaltu vnitřní naději, že bude všechno v pořádku a Barunka bude zdravé miminko. Byl to on,kdo mi ji poprvé celou od krve ukazoval. Byl to on,se kterým se mi splnilo mé největší přání mít doma ten největší poklad co dokáže život dát, Ale pozor na tom úplném začátkuto byl on - můj skvělý manželJAle tohle všechno vy už víte, protože to tu spolu táhneme už nějaký ten měsíc no spíše rok … takže nechme zbytečných řečía vrhněme se na článek ........

Cennou profesní i lidskou zkušenost má po svém pobytu v africké Ugandě gynekolog M.K.. Vloni odjel do Afriky, aby tu pracoval jako lékař. Jako konzultant pro gynekologii a porodnictví a vedoucí lékař IVF centra nastoupil do GULU INDEPENDENT HOSPITAL v Ugandě. Místní poměry, chudobu, beznaděj pacientů, špatnou hygienu a řadu nebezpečných nemocí vnímal jako lékař mnohem intenzivněji a nakonec stály za jeho předčasným ukončením africké praxe.

**Jak vidíte Gulu s odstupem po svém návratu domů?

**

Gulu ve všech směrech předčilo mé očekávání. Po pravdě jsem byl připraven téměř na vše, jen ne na realitu. Gulu se svými 150 000 obyvatel je páté největší město Ugandy. Místní soukromé centrum pro asistovanou reprodukci je jediným v celé zemi, potažmo jediným akreditovaným IVF centrem ve střední Africe. Podle materiálů,které jsem dostal předem k dispozici, bylo prezentováno jako ne-li špičkové, tak alespoň slušně vybavené pracoviště v jednom ze stěžejních měst v Ugandě. Namísto toho jsem se dostal do obrovského afrického slumu,kde většina obyvatel žije v chýších. Místo komunikací jen hliněné udusané cesty. V „restauracích" se tu podávají většinou pouze fazole, rýže a dva druhy noků. Maso bych nikomu příliš nedoporučoval, většinou se jedná o kusy kostí a kousky masa,které nejdou rozžvýkat. Voda je tu vzácná, a proto také velmi drahá. Pohled na Gulu je převážně smutný pohled na chýše vyvolávající představu nepředstavitelné chudoby. Stejně tak i nemocnice, ve které jsem pracoval. Z venku ještě budila zdání solidnosti. Uvnitř ale neměla s nemocnicí podle představ evropského lékaře a vlastně i pacienta nic společného. Katastrofální vybavení pokojů i JIP, operační sály,kde se lékař zdráhá operovat. A hlavně takřkažádné diagnostické metody a přístroje. Chvíli po mém příjezdu ještě fungoval ultrazvuk, ale po jeho poruše mně zbyly jen mé ruce. A to Gulu Independent Hospitál byl nejlépe vybavená nemocnice ve městě. Lékař se zde musí spoléhat jen na sebe a své zkušenosti. Žádná počítačová tomografie, žádný ultrazvuk, nic. Proto je také v Ugandě i banální zranění často smrtelné. To, co se v Evropě vyléčí hravě, v Ugandě znamená nepředstavitelný problém.

**Jak se žije bělochům v Ugandě?

** Život v Gulu má svá zajímavá specifika. Běloch (muzung) tu například nesmí jít do práce pěšky. Stejně tak pro místní muže, mají-li oblek či kravatu, je nepřípustné, aby šli pěšky. Musí jet na kole či motorce. Lidský život se v Gulu měří penězi příliš pro místní lidi neznamená. Například při jedné cestě autobusem řidič přejel dítě. Nezastavil a pokračovalv jízdě na nejbližší policejní stanici. Tady ohlásil co se stalo. Počkal, až se dostaví příbuzní dítěte, kteří vznesli svůj finanční požadavek. Řidič zaplatil a jelo se dál. Později jsem se dozvěděl, že je tato praktika běžná a zastavit při dopravní nehodě se naopak bělochovi vůbec nedoporučuje. Za život se tady platí pět set až tisíc dolarů podle toho, jak si příbuzní zemřelého vážili. Když se ale na Ugandu podíváte očima turisty, je nádherná. Okouzlující příroda, všudypřítomní ptáci, opice a další zvířata. Nádhera. Turista, kteří přináší do Ugandy opravdu hodně peněz, si tu musí připadat jako v ráji. Turistická Afrika ale není to, s čím jsem se setkal já. Do Afriky jsem odjížděl s ideály, brzy jsem ale pochopil, že mentalitu místních lidí nezměním.

**Pracoval jste v Gulu jako vedoucí lékař centra asistované reprodukce. Ugandu přitom líčíte jako zemi chudoby. Mají lidé z Ugandy vůbec zájem o asistovanou reprodukci?

**

Mohlo by se zdát, že problém bezdětnosti obyvatele Afriky netrápí. Opak je ale pravdou. Místní obyvatelé mají hodně dětí. Pokud však rodina dítě nemá, liší se. Je to zvláštní a zejména pro muže ponižující. Pokud rodina nemůže mít děti, je v očích místních lidí méněcenná. Proto jsou ochotni zaplatit za mimotělní oplodnění neskutečně vysokou cenu. Kdo chce absolvovat mimotělní oplodnění, musí si však připravit 3000 dolarů za jeden cyklus, což odpovídá šestinásobku zdejšího průměrného platu. Cena mimotělního oplodnění byla pro místní obyvatele tak vysoká, že většinu mých pacientů zde tvořili bohatíSúdánci.

**Jaká je lékařská péče v Ugandě?

**

Pacientky jezdily do IVF centra a do mé ambulance v Gulu až z pět set kilometrů vzdálených měst v Ugandě, Súdánu, Konga a Keni. Jednou z věcí se kterou jsem se jako lékař nemohl vyrovnat, byla finanční nedostupnost léčby pro většinulidí z Gulu. Někdy se stávalo, že přijela pacientka ze vzdáleného místa po několikadenní cestě, aby se až na místě dozvěděla, že je pro ni operace finančně neúnosná. Například mladá rodina přivezla na operaci svou malou dceru. Na operaci dlouho šetřili, a tak se dítě dostalo do stavu, kdy už mu nebylo pomoci. Rodiče zaplatili vším, co měli. Nestačilo to, a když dítě zemřelo a oni neměli na doplacení léčby, vedení nemocnice jim proto odmítlo vydat tělo jejich mrtvé holčičky. Zarážející a pro mne zcela nezvyklé byla doba trvání obtíží,které mi pacientky udávaly. Na otázku „jak dlouho už máte obtíže" jsem dostával odpověď dva roky, pět let. Zpočátku jsem se domníval, že problém je v jazykové bariéře, prostě jen špatně rozumím. Brzy jsem však pochopil, že cesta ke specialistovi je až posledním krokem, který žena při obtížích udělá, aby rodina nemusela vydávat peníze za léčbu.Do nemocnice přicházely až ve velmi pozdních stádiích nemocí. Pro Evropana jsou nepředstavitelné i poměry v nemocnicích v Gulu. O tom , jaký přístup má doprovodpacientů a vlastně i nemocní sami k hygieně, jsem raději moc nepřemýšlel. S vědomím toho, že v Gulu je voda velmi drahá a jediný splachovací záchod v celé nemocnici je jen v mé ordinaci, jsem měl o hygieně místních dost jasnou představu.

**Jak jste jako gynekolog vnímal postavení afrických žen ve společnosti?

**

Přestože je Uganda z osmdesáti pěti procent křesťanská, je postavení žen ve společnosti naprosto odlišné od evropských poměrů. Na vyšetření nepřicházela žena sama tak, jak jsme na to zvyklí z českých ordinací. Doprovázel ji minimálně jeden, často,ale více mužů z rodiny. Manžel, švagr,tchán. Ti za ženu také mluvili. Manžel také například rozhodoval, zda mohu ženě předepsat antikoncepci. Souhlas s operací či léčbou musel dát vždy manžel. Pokud řekl ne, nedalo se nic dělat. Byť byla operace třeba jedinou cestou k záchraně života pacientky, manžel prostě nedal souhlas a tím byla celá záležitost uzavřena.

**Spolu s Afrikou jsou často skloňovány také obávané nemoci AIDS, malárie a ebola. Setkal jste se snímko při své práci?

**

AIDS je v Gulu a v Ugandě takřka běžným onemocněním. Lidí s HIV pozitivních je tady velmi vysoké procento. Samotná HIV pozitivita ale není pro místní ještě žádné neštěstí. Nemoc je pro ně teprve až AIDS. S HIV pozitivitou se rodí hodně dětí. Velkým problémem v Gulu před několika lety byla epidemie eboly. Zemřelo zde mnoho místních lidí a i personálu nemocnic, kde se snažili nemocným pomoci. Někdy zoufalí pacienti po personálu i plivali, ve snaze zdravé lidi nakazit. Ohromným problémem v Gulu je malárie, leží totiž v malarické oblasti . Většina pacientů v nemocnici měla malárii. Malárií tam trpí snad každý. Také proto třeba v Gulu nepotkáte moc starých lidí. S HIV souvisí také mužská obřízka, která je v Ugandě dost rozšířená. Prosazuje se, protože snižuje riziko přenosu onemocnění při pohlavním styku. Předkožka je nejrizikovějším místem pro tvorbu drobných poranění. Na spoustě míst Ugandy je mužská obřízka rituálem, při němž se z chlapců stávají muži. V oblasti blízko města Torroro se například mužská obřízka provádí dvakrát ročně. V rámci vesnické slavnosti mladí chlapci ve věku mezi 14 a 16 lety protančí před celou vesnicí noc a ráno jim místní šaman všem udělá obřízku. Ženská obřízka je sice v Ugandě oficiálně zakázaná, ale přesto se na některých místech Ugandy poblíž keňských hranic stále provádí.

Tak jsem zvědavájestli Vás článek oslovil a co mu říkáte. Já za sebe můžu říct, že jsem moc ráda Evropankou, ale zase na druhou stranuty ženy v Ugandě v takových poměrech vyrůstajítak jim to nepřijde jiné, divné a pro většinu z nás asi ponižující.

No a na úplný konec bych chtěla ještě jednou popřát, malé Lucince od Zabuchy do života, hodně zdravíčka, štěstíčka a spokojený život vedle báječných rodičůJ

Všem těhulkám bezproblémové porody a ostatním snažilkám přeju brzké //

Monika

Hodnotilo 0 lidí. Score 0.0.

Reklama


Reklama

Stránka:  1 2 3 4 Další »
 Váš příspěvek
 
TinaH
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 06.04.08 18:10

Tak že bych byla první?

Moni,to je moc zajímavý článek,ale přesně,jak píšeš-jsem vděčná,že jsem se narodila tady.Ta mentalita,zvyklosti a podmínky jsou tak odlišné,že obdivuju každého,kdo se vydá tam pracovat a pomáhat.Vím o sobě,že bych to nedokázala.Bylas u toho pana doktora v dobrých rukou.

Sylvii-nebuď smutná,ona to ta starší generace bere úplně jinak,nedokážou se vžít do pocitů mladého páru,kterému se něco takového podařilo.Taky je jiná doba,ale uvidíš,že až si na tu myšlenku zvyknou,bude líp.Nech tomu čas.

Kovaldo,s dom­.pekárnou teprve začínám,tak aspoň vím,z koho budu tahat rozumy!

Hodně síly do dalšího pracovního týdne,Tina+mimi

 
Rysavka
Ukecaná baba ;) 1473 příspěvků 06.04.08 19:01

druhá, ale ještě jsem nečetla.
Ryšavka

 
zabucha
Zasloužilá kecalka 811 příspěvků 06.04.08 19:07

třetí ale taky jsem nečetla.. jdeme koupat.. žabucha

 
monicka-S
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 06.04.08 19:36

Já dělám mrtvého brouka asi chápete přeci nebudu první že:-O))))  

MaB

 
Eterka
Ukecaná baba ;) 1455 příspěvků 06.04.08 20:15

Moni, moc zajímavý, fakt. A vůbec jsem netušila, že máš takového fajn soukromého doktora:-))) Hezký večer a dny příští tobě i Barunce přeje Et, tyvíšodkud:-)

 
kovalda
Kecalka 220 příspěvků 06.04.08 20:55

Moni - článek jej opravdu zajímavý. A jsem stráááášně ráda, že jsem se narodila tady, v těchto podmínkách. Již několikrát jsem četla článek třeba o ženské obřízce, který provádí jakás stařena nečistým nožem a dívky pak při sexu prožívají muka a někdy nejen při sexu …
No dost toho ošklivého.
Buďme rády, za to co máme.
Pana doktora taky moc obdivuji, protože teda do takových podmínek jet pomáhat, to chce nejen odvahu.
Klobouk dolů.

Tina - klidně rozumy tahej. Pekárnu mám rok - dostala jsem ji loni k narozkám a jsem z ní úplně odvařená.
Nejlepší recepty a návody a tak najdeš asi na domacipekarny­.dama.cz

 
Sylvii
Závislačka 3953 příspěvků 06.04.08 22:43

Ahoj holky.. Maru… super deníček!
Dnes jen rychle.. měli jsme zpívací soustředko a jsme mrkev :-) takže jdeme do postýlky…
Tino: oni asi mají radost, to jo.. jen teda jsou jako sloni v porcelánu.. tatínek je takový i normálně.. maminka je fakt milá paní.. ale dávat najevo radost, to jim tedy opravdu nejde..
NO nic, užíváme a žijeme, zítra volám Dr. (asi zkusím novou ordinaci, bo ta moje dosavadní, kde už jsem krom toho dlouho nebyla, je moc daleko)
Brou noc!!!
 S

 
Sylvii
Závislačka 3953 příspěvků 06.04.08 22:55

Ještě mě napadlo.. nedoporučily byste mi nějaké hezké místo pro svatbu? Představuji si něco v Praze nebo u Prahy.. hezké prostředí (ne v centru, spíš okolo park, zahrada, příroda..) a sál, kde je hezká akustika (kvůli zpívání.. žádný hluchý „pokoj“), takže spíš kamenný , kostelo/kaplič­koidní a tak, ale pro světský obřad.. A kde by byli navíc milí a dovolili nám vybrat si hudbu a mít tam ještě pěvecké vložky .. třeba dvě.. Nevíte o něčem? Kde jste se vdávaly vy?
Děkuju moc, dobrou noc ;-)

 
LuciaM
Zasloužilá kecalka 505 příspěvků 07.04.08 05:23

kuk zebry, my tu už strašíme, lebo Radko mi vystrája a nechce spinkať… niekoľko nocí po sebe sa budí každé dve hodinky a strašne pritom reve, takže chodíme po byte a uspávame a dnes už nezaberá ani to tak som ho šupla do lehátka a zapla PC na chvíľku je kľud :-)  

horšie je, že nespí ani cezdeň, zaberie tak na pol hodinky a už sa budí, ja neviem čo s ním, predtým mi spával v kočiariku a teraz sa budí aj tam a ideme domov s muzikou  

ak sa to nezlepší tak skončím na psychiatrii, lebo ten rev stojí za to, pritom je zdravý, napapaný, prebalený a očividne sa len rozčuľuje… povedzte mi prosím že to prejde a vráti sa to do normálu, lebo už fakt neviem  

no idem k nemu, Lucia a Radko čo na mňa kričí z lehátka

 
TinaH
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 07.04.08 07:28

Teda Luci,to si užíváš s nezbedníčkem! Že se mu to spinkání takhle pokazilo…Ale bohužel nevím,co bych ti poradila,jen chci,abys věděla,že s tebou cítím,tohle se asi nedá dlouho vydržet bez vyčerpání.Drž se,Tina

 
Twiggi
Kelišová 6234 příspěvků 07.04.08 08:28

Ahoj holky,
tak jsme měli docela akční víkend a strašně rychle nám to uteklo!!!! V pátek jsem musela doma trochu poklidit, aby jsem nemusela v neděli, když jsem byla v sobotu pryč a tak snad hned byl večer! V sobotu jsem byla na tom Pradědu, byl tam seminář lyžařských škol, tak tam ukazovali výuku, jak to kdo dělá, počasí vyšlo nádherně i sněhu bylo dost, ale je přece jenom znát, že je už jaro a tak je odpoledne místo sněhu takový bílý bláto, takže jsme kolem jedný skončili! Chlapy byli fajn, ono to je jako když jedu se třema tátama :o))) Stejně jak se podepíší na středisku dohady lidí, tam je několik skupin, který se nemůžou dohodnout a podle toho to tam vypadá, krásně by se tam dalo přejíždět z vleku na vlek, ale to ne, oni se nedohodnou a o vleky se moc nestarají!
Večer jsme doma grilovali, no pak už byla docela zima! Včera jsme stěhovali skříň od táty k nám a tak jsem při té příležitosti do ní naskládala zimní věci, tak doufám, že už fakt žádná zima nebude :o)))) Dáda u nás byl až do dneška do rána, včera byl chudák tak utahanej, že šel spát před půl osmou a když jsem šla do školy, tak ještě nevstával :o)))

Simo - neboj, když říkal, že se zadaří, tak se zadaří!!!! Chlupatá holka je fajn :o))))

Kati - z toho si nic nedělej, Dan kdybych nepotřebovala auto, tak vůbec nepozná, že jsem někde byla :o)))

Žabuško - Lucinka je nádherná!!!!!!

Silvi - neboj, to bude dobrý!!! Oni si zvyknou!!! A hlavně oni netuší, jaký to je dar!!!!

Kovaldo - neboj balerínky budou!!! Chci tenhle víkend jet do Hradce pro kytičky a tak využiju příležitosti :o))))

Moniko - moc zajímavý článek!!!! Já jsem taky ráda, že jsem Evropanka!!!!!

Luci - drž se a ať to Radkovi dlouho nevydrží!!!

 
MichaelaVE
Kecalka 441 příspěvků 07.04.08 09:00

Dobre ranko,

MONI, krasny denicek, zajimavy, jeste ze ziju tady. Jak se mate s Barunkou?

LUCIO, chci ti podekovat za radu na Dermo-Ch. je to lepsi o dost, tak snad uz to zabere:)) A jak pises, mam pocit, ze pises o nasem Dadovi, v kocarku rve:) doma spi max. 20 min., v noci se budi co 2-3 h. Zrovna ted jsem uklizela vyzehlene pradlo, dalo ho do houpajdy a rev jak blazen, jsem si rikala necham ho vyrvat, rval pul hodky a hlasitost revu byla cim dal vyssi, zvitezil, vzala jsem ho, smich, pusina od ucha k uchu. Nevim jak tebe , ale me nekdy jeho rev dokaze taaaaaaaaaaaaaaak vytocit, prijde mi, ze to neni normalni miminkovsky rev, to je rev jak kdyz pichnes prasatko:))) Koukam, ze kluci toho maji dost spolecneho:)) Neplanujete vylet do Prahy? :))

SYLVII, a jak ti je, vsechno v poradku? Drzim palce k Dr.

TWIGGI, co pejsanci, ten nas se vcera pekne zeblil a to doslova:))

TINOH, KOVALDO, hezke rano :)

Manza ma dneska narozky, musim nejak skloubit, vyzvednuti dortu, Misky, tridni schuzky ve skolce, Misovo cviceni v Sokole, je mi uz ted jasny, ze budu muset poprosit tchanovic, aby mi pomohli:))

Dadula opet reve:)) dlouho to v lehatku nevydrzel, jak dlouho vydrzel Radko LUCIO?:)) ach jo, prsknou mi usni bubinky, jdu.

Mejte se fajn pa
Míša V.

 
Monticka
Ukecaná baba ;) 1177 příspěvků 07.04.08 09:11

Ahoj holky,
tak jsem začala špinit… o týden dřív… jsem teď hoooodně dole, celá se klepu a jsem ráda, že je Filípek ve školce a já si ty můžu chvíli pobulet. Být to v termínu, jsem na to asi trošku připravena, ale tohle je naprostá podpásovka, kterou jsem nečekala…
Omlouvám se, ale muselo to ze mě ven…  

Montička

 
kote
Ukecaná baba ;) 1076 příspěvků 07.04.08 09:24

Ahoj holky,

tak nejprve: ŽABUŠKO, vítejte doma. Lucinka je úžasné stvoření :-) No a zážitky z porodu… trochu mě zamrazilo, hlavně proto, že to mám tak krátce před sebou. Ale musím myslet pozitivně :-))) Hezky se spolu s malou sžívejte :-))))

MONI, ten článek je super. Moc zajímavý. Vůbec si to nedokážu představit, v jakých podmínkách tam to jejich zdravotnictví funguje, myslím, že my můžeme být opravdu šťastné, že žijeme tady. Mně stačilo vidět nemocnici v Thajsku, a to je asi ještě o třídu někde jinde než v Africe. A ještě ke Kačence… myslela jsem na Tebe. Teď, co jsem těhotná, jsem pořád naměkko… chápu, že tě to bolet nepřestane nikdy. Ale Tvůj příběh má šťastný konec a tím je Barborka a vaše super rodinka…no prostě ty sis opravdu zasloužíla velkou porci lásky a štěstí, za to, čím sis prošla :-)))

SYLVII, to mě mrzí, že přítelova rodina neprojevila takovou radost, jakou by sis přála. No není to dlouho, co jsem tady brečela nad tím, že jsem si taky představovala tchynino těšení na první vnouče jinak :-( Takže Ti naprosto rozumím. Asi je nejlepší vzít to jak to je, důležití jste vy dva s Pepou a vaše mimi a na to se soustřeď. A okolí vám může být ukradené, i když vím, jak to zabolí u srdce. Ale snad to zase rychle přejde :-) Jo a k místu na svatbu… my jsme byli dvakrát na svatbě v kapli v Kostelci nad Černými Lesy. Je to vysvěcená kaple, myslím, že jsou tam dost benevolentní, protože kamarádům při předávání prstýnků hráli hudbu z Ženatý se závazky :-))) Město není nic moc, ale ta kaple a okolí je fakt krásná. Našla jsem nějaké fotky na webu, přikládám.
http://www.svatebni-fotografie.cz/…mi-lesy.html
A ještě jsme absolvovali svatbu na Štiříně. Kamarádi to měli venku, v zámeckém parku, bylo to taky moc hezké. Ale takové trochu snobské. A kdy se to chystá?!

KOVALDO, TINO, tak domácí pekárnu mám taky přes rok a moc jsme si na ni zvykli a je to super, upéct si čerstvý chlebík ke snídani. Zrovna dneska jdu péct. Zkoušela jsem spoustu receptů, některý se ale fakt nevyvedly :-( Používám hodně i směsi od Labety, to je zaručený úspěch. Nejvíce nám chutná vícezrnný a slunečnicový.

TWIGGI, to je super, že víkend byl fajn, akční. Manža byl v sobotu taky po nákupech, měl nějakou slevu ve sportu za účast na tom půlmaratonu. Ale nic nenakoupil :-( Tak snad budeš mít více štěstí. A kam jezdíš kupovat kytičky?

Náš víkend byl pohodový, měli jsme na návštěvě kamarády, nakonec jsme zůstali kvůli předpovědi v Hradci, protože na chatě bychom za deště nemohli nic podnikat… no a v Hradci bylo celkem fajn, chvilkama svítilo i sluníčko. Zato dneska je to hnus flus, ještě že nikam nemusím :-)

Mějte se moc krásně

Kotě a prtě

 
kote
Ukecaná baba ;) 1076 příspěvků 07.04.08 09:31

.. jsem hlava děravá…

LUCI, snad to je jen krátkodobá změna a Radko se brzy vrátí do zaběhnutých kolejí. A co maminka? Už je doma nebo stále v nemocnici?

MÍŠO, to máš dneska teda fofry. Tak to všechno zvládni, si dneska hraješ na Superženu, co? :-))))) A Davídek je asi holt společenský tvor a chce se stále koukat na svoji krásnou maminku, no?!  :-)))) Ne vážně, je to pro Tebe určitě záhul, tak se drž a zvládej to.

MONTIČKO, třeba je špinění jen známka zahnizďování… vždyť do MS jak píšeš zbývá ještě týden… myslím na Tebe.

Kotě

 
monicka-S
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 07.04.08 09:46

ahojyk zebřule  

tak jsem ráda, že se deníček líbí- no co k tomu dodat viďte - tak si říkám, že buďme rádi za to co tady máme:-O)  

Lucko MiškoVE - holky mě na tohle dost pomohla kokanka - Barunk abyla u mě,ale já při tom vařila,myla nádobí - prostě dělala jsem copotřebuju. Barunka byla spokojená,protože byla u mě a přitom koukala co se děje kolem - vyzkoušejte - my jsme tak chodily i ven venčit pejska - tak snad to pomůže, protože je mi jasné, že ještě chvilku tak se zblázníte - držímpěstičky ať to přestane  

MiškoVE - no a co takpovolej tchánovce ať pomůžou - sama přecinemůžeš všechno zvládnout -hlavně asine časově:-O) Jinak jak se máme - zase bojujeme s rýmou a teď už i kašlem -se z toho fakt zblázním - už,a by bylo teplo  

Montičko - klídek a nech bulení -nezapomeň, že tohlenemusí nic znamenat - tohle tady nedávno bylo - Adka - pamatuješ??? no a dneska jsou z toho dvojčátka - takže klííííííííííííííííd a hlavu vzhůru:-O) Myslím na tebe a moc držím kopýtka  

Kotě - děkujiza milá slovíčka a s porodem sihlavunelámej -jasně jak píšeš myslet pozitivně - ono každý porod má něco,ale ten konec je to nejkrásnější a na všechno se pak zapomene:-O)  

Maru -no a kde tebe máme??? nezapoměla ses šéfová na Šumavě???  

Zabusko už jsem ti o Lucince psala - takže teď  ti přeju rychlé zaběhnutí a rychlé zvládnutí mateřských povinností a domácnosti:-O))) Neboj se za chvilkü to budeš mít zmáknutý levou zadní:-O)  

TinaH-KOtě - tak domácí pekárnu jo -no já o tom stále uvažuji,al eještě jsem se nějak nedokopala:-O) Úplně mi děláte chutě. Tak to strašně chvalte piště,kde berete recepty, dejte nějakou fotečku a určitě se přidám do party - co třeba nějakou značku pekárny????  

Twiggi - tak Preděd se teda vyvedl nebo nevyvedl???? jo když se liditnedomluví co dodat - nekdy jen opravdu s klackem:-O) Takže jste Dádu unavili jo -no f¨všakono je to správné - pořádné vyvětrání nenína škodu:-D  

Tak holky už jsem do hlavy víc nepobrala tak se mějte u nás počasí hnus - nic -moc a zima k tomu :-O) P a  

Monika a Barunka co právě demoluje svoji kuchyňku - no až na ní spadne tak jí ještě přidám - to slibuju :-O)))))

 
kote
Ukecaná baba ;) 1076 příspěvků 07.04.08 10:05

MONI, chleba z pekárny je nádherně voňavý, křupavý, vydrží tak několik dní (pokud ho nesníte, což se u nás pravidelně stává), můžeš si tam přidat semínka a vše, co máš ráda a je to prostě gurmánský zážitek :-)))) (stačilo té chvály? Nebo mám přidat?!) Značku máme ETU. Jsme holt čeští patrioti :-)

No jo, MARU, nezmrzli jste na Šumavě? Kdepak Tě máme?

Kotě

 
monicka-S
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 07.04.08 10:08

Kotě jen ještě chval, protože to já můžu a slunečnicový chlebík no to je mňamka:-O) Jen se bojím toho jestli seženu na ten chleba ty správné ingredience:-O)  

MaB

 
kote
Ukecaná baba ;) 1076 příspěvků 07.04.08 10:17

MONI, to je právě fajn, že existují směsi, kde máš přibaleno v té krabičce i instantní droždí, takže přidáš jen vodu, naleješ to všechno do pekárny a zapneš. A ona to vymíchá, nechá vykynout a upeče… za dvě hoďky máš chleba. No a pokud chceš zkoušet recepty sama, samo že můžeš. Jak psala Kovalda, je jich mraky na webu. Já mám třeba ráda podmáslový, ten je výborný. Akorát na to musím nakoupit ty suroviny :-) Jo a ještě má pekárna jednu výhodu… když nestihneš třeba koupit pečivo k večeři nebo na víkend, máš doma tu instantní směs a není co řešit. My takhle řešíme pečivo dost často, sice ho kupuju víc i do mražáku, ale stává se, že si najednou ve čtyři uvědomím, že nemáme nic k večeři, tak vytáhnu jednu směs, šup s ní do pekárny, upeču chleba a manža je ten nejspokojenější manža… on ty chleby z pekárny totiž miluje.

Tak kdy máš ty narozky? V srpnu, ne? Tak už víš, co dostaneš?!?!?!?

Mně se dneska nic nechce. Škoda holky, že jste všechny tak daleko. Hned bych k některé z vás zaskočila na návštěvu, pochovat děťátka, pomazlit se s nimi, pokecat s vámi… to je dneska fakt depresoidní počasí. Jdu si asi dát něco dobrého na zub, když je venku tak ošklivo. Musím si něčím zlepšit náladu, no ne?

Kotě

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 07.04.08 10:21

Ahojky zebrunky,
jsem doma, živá a zdravá, spokojená....­............ jen nestíhám. Přijeli jsme večer, tak jsme jen odhodili taška, manža zapnul PC a šel pracovat a já šla spát. Takže máme vy bytě výbuch a nejhorší je, že se mi do t oho ani nechce.
Musím pročíst co je u vás nového, zatím nemám pročteno nic.
 Maru

 
monicka-S
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 07.04.08 10:45

Kotě a kde se ty směsi kupujou??? No mám je v srpnu a právě si mám vybrat jestli pekárnu nebo fritézu :-O) Jsem v rozpacích. Na depku je nejlepší čokoška - tak dobrou chuť  

Maru to je dobře, že sis to užila a na bordel se vykašly - ono to nějak dopadne hlavně odpočívej:-D  

MaB

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 07.04.08 10:57

Hlasuju pro pekárnu, kupovali jsme jí našima  pečeme v ní o 106. A ty chlebíky ňam ňam.......... Dá se v tomi zadělávat těsto a ty hosutičky pak no k sežrání na posezení..... Máme taky Etu.
Zato friťák  moc nevyužívám a leží mi tu ve špajzu. Smažený moc nemusím. maru

 
monicka-S
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 07.04.08 11:14

Holky zatracený :-O) Vy mi ale dáváte - no já friťák už jednou dala pryč,ale teď jsem si říkala, že když Zdenda nic pořádného nemůže tak třeba řízek z friťáku by šel a tak:-O) No,ale ta pekárna jejda vy mi děláte chutě - a to jako opravdu peče i houstičky jo -no a jakej mají tvar??? teda asi se ptám jako blb,ale tohle mi hlava nebere - jsem fakt neznalá:-O)  

MaB

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 07.04.08 11:31

Na hostičky tam jen zaděláš těsto, apk hold musí přijít tvoje ručičky a uhnácat nějkaý ten tvar pečiva, ale těsto máš v podstatě bez práce,t akže je to i tak rychlovka. A jedny dalamánky děláme tak, že v pekárně zaděláme těsto, vrzneem ho na plech, kde ho rozválíme a jen to zokrájíš nožíkem a máš čtvercové mańamozní dalamánky.
Ty jo holky tak já dneska nedělám nic jinýho než sedím u PC, vyřizuju emaily, kecám se známýma ............... jejda kdo nám vybalí???????????? :-D Vždy´t já pomalu nemám co na sebe a všechno mám špinavý .-O
 maru

 
monicka-S
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 07.04.08 11:53

Maru to neřeš stejně venku prší - no teda alespoň u nás -od rána chčije a chčije - takže ven vlastně aninemusíš tudíž nepotřebuješ nic na sebe - takže v klidu piš a buď mezi náma:-O) No a stou pekárnou teda jste mě dost načnuly:-O) Jo a kde se ještě kupujou ty směsi na chleba nebou houstičky????  

MaB

 
monicka-S
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 07.04.08 11:54

jo a ještě jedna technická - jsou nějaké druhy těch pekáren nebo je to všechno na jedno brďo - jako myslím, že jestli se mám mrknout po nějakých vychytávkách nebo takpdobně:-O) Jsem oztravná co:-D
No jo já už jiná halt nebudu:-D  

MaB

 
Twiggi
Kelišová 6234 příspěvků 07.04.08 12:01

Michaelo - no jde to, jenom Šuhaj, to samý, ale v pátek asi vyhrabal nějakou svoji kost, zeblil se a nechce moc žrát :o((( teda granule, piškoty žere a když si jdu vzít něco jinýho tak po mě kouká, že by si něco taky dal!!! Tak nevím, jestli jenom nevymrzuje!!!! Jo a Johnny v noci vyblil nějaký klacky, fakt dost dobrý!!!!

Monti - třeba to nic neznamená a špinění zmizí!!! Přála bych ti, aby to znamenalo zahnizďování a nic jinýho!!!

Kotě - já jezdím normálně do OBI a vždycky jsem měla štěstí a vyvedly se, takže asi zase zamířím tam, kdyby neměli tak do Horbachu, tamjsem něco kupovala loni a v pohodě!!!! Balerínky mám vybraný v Humanicu, to víš, potřebuju něco na maturity :o))) už se jim to blíží, dneska psali písemku!!!

Moniko - Praděd se vyvedl!!!! Jenom jsme hodnotili vlekovou vybavenost, tak nebyla nic moc, ale sjezdovka upravená, počasí nádherný!!!!

Maru - tak hlavně, že bylo dobře!!!!

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 07.04.08 12:12

Moni, no u nás teda dost hustě sněží :-O a vem musím, mám plaváníčko moje nejoblíběnjěší :-D a někdo by měl alespoň nějaké základní potraviny nakoupit na šumavě jsem všechno sežrali, nic nezbylo :-D
My (no teda spíš náš děda, kterého to hrzoně baví) :-O pečeme podle receptů, které jsme našli na internetu, je jich tam spousta.
Maru  

 
monicka-S
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 07.04.08 12:15

no to jsem i pochopila,ale zase jsem se neodvěděla kde se to dá nakoupit:-O) Jakojestli jsou na to potřeba spešl obchůdky nebo je to třeba prodejný v tescu nebo tak podobně:-O)  

MaB

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 07.04.08 12:26

My ty směsi nepoužíváme. Brácha je tuším kupoval v Makru.
My kupujeme různé druhy mouky, semínek a to normálně v supermarketech, myslím, že hlavně tesco a kaufland má velký výběr různé celozrnné mouky. A pka už mícháme a experimentujeme :-D
 Maru

 
zdenca1
Ukecaná baba ;) 1999 příspěvků 07.04.08 12:37

dobry den zebricky.  

MONICKA krasny dennicek a som fakt rada ze zijem tu.a prihovaram sa za pekarnicku…nas fritak tiez zapada prachom v spajzi…v pe­karnicke sa daju robit zdravsie veci a kedze chlap je za zdarvu vyzivu u nas uz fritak ani nepripada v uvahu :-)  

SILVII neboj ani prilisne tesenie nie je dobre.....dolezity ste vy a nie okolie…  

LUCIA verim ze Radko sa polepsi a nebude ta „trapit“ je to fakt na nervy ten neustaly plac…mozno fakt ta klokanka by pomohla…  

TWIGY vidno ze ste si krasne uzili a maly ma zas o com rozpravat jak v skolke tak doma.....este ze ma vas…  

MICHAELA VE ty si si tiez toho pekne nalozila na rohy…tak nech stihas a neboj sa poziadat o pomoc,urcite radi pomozu …manzovi vsetko naj…   :-) aj ja som aprilova :-)))  

MONTICKA zavri okna a zabuchni dvere a depku nehaj pred nimi.....neries problem ked este ziadny nie je :-) ver ze ani nebude ved predsa sklicko nemas a co by si robila potom takze toto vyjde a ja tomu verim ze ten test bude z dvoma ciarkami…uz aj preto ze sklicko nemas :-))) Drzim ti palce a hlavu hore!  

KOTE aj u nas je hnusne prsi…ale spalo sa mi zato po nocnej celkom fajn.  

MARU no vitaj!tak teba hory unavili…jeeeejda nasa akcna Maru je utahana! :-)) len pekne odpocivaj…robota neutece a vzdy sa vsetko nejak spravi…alebo pride zebrie stado na pomoc a neporiadok rozdupeme :-)))  

No ako som úpisla u nas prsi a moje pradlo na balkone asi nevyschne.....ak ma to uz nastve poputuje do susicky :-)) Som leniva ako vos alebo ako vzdy :-) idem si asi dat kaficko a potom po sisu do skolky.No my ziadne choroby neriesime je zdrava akurat si vcera „tukla“ celo tak v oboci,krv jej tiekla ale osetrila si to trochu sama toaletakom ani nemrnkla az ked som ju zastavila nech sa mi ide ukazat sa rozrevala ze jej tecie krvicka…chlap ze tam su kluce a chod ju dat zasivat pozeral uz F1 a mal v sebe 1 pivo.....no na zasivanie to vobec nebolo ale zas som sa citila ako potvora ze nerobim okolo toho haloooo a nfrcim s nou do spitalu…to je asi udel vsetkych „zdravotackych“ deti…plasime az ked ide do tuheho.....potom to uznal aj on a ma tam len bodku a trosku farebnu…takze je v pohodicke.ked ona sa nediva a tukne sa o skrinku co jej v izbe stoji vecnost .-)A stale riesim restiku na narodky

 
Monticka
Ukecaná baba ;) 1177 příspěvků 07.04.08 13:22

Ahoj holky!
Děkuji za povzbuzení, ale nějakýmu zahnízďování prostě nevěřím… No depka přejde a zas půjdeme dál. Test je samozřejmě negativní.
S Filípkem jsme šli ze školky v tom největším slejváku. Máme to přes celou dědinu:))) Ale vybavila jsem ho pláštěnkou a gumákama a tak s radostí skákal do každé kaluže:))
Pekárnu nemám, ale jedna známá mi občas chleba upeče. Já miluji oříškový:) Ale teď si ji koupila kamarádka, takže doufám, že budu mít chleba častěji:)))))))))­))))
Filípek dnes vymaloval ve školce vodovkama tak krásnou slepičku. Jsem paní učitelce nevěřila, že mu nikdo nepomáhal:))) Prostě přešel od čmáranic zas o kus dál:)
Ve čtvrtek mají ve školce „žlutý“ den. Mají mít co nejvíc věcí na sobě žlutých, tak jdu hledat, co bych mu ušila, neb žlutého nemáme asi nic:))))
Pááá Montička+Filda

 
Sylvii
Závislačka 3953 příspěvků 07.04.08 13:33

Ahoj holky.. to je hnusně, co??? Fuj.. jsemfakt ráda, že dneska výjimčně nikam nemusím.. takže budu uklízet a překládat ;-)
Jináč za chvíli jdu volat Dr.. rozhodla jsem se, že si zkusím na těhotenství (i poněm) sehnat nového Dr., který by byl někde blíž mému domovu, takže budu obvolávat.. škoda, že nevím, co je to za lidi.. po telefonu.
Kotě.. dík za tip.. určitě se podívám. vypadá to moc hezky, jenže my potřebujeme světský obřad, ne církevní.. a to většinou v kostelech nende. :-( Pepa je „katolík“.. tedy je pokřtěný, zato já ne. :-)
Míšo, je mi zatím moc dobře, vlastně o těhu ani nevím.. jen kontroluju // každý den..
Tak.. jdu se najíst a potom hurá na úklid.. Mějte se kráááásně i v tom hnusným počaasí!

 
kote
Ukecaná baba ;) 1076 příspěvků 07.04.08 14:02

SYLVII, v té kapli právě oddávají světské svatby, nemusíš ani chodit na přípravu, prostě je to obyčejná „ateistická“ svatba :-)

MONI, prosim tě, směsi se dají koupit v každém lepším krámě. Zkus juknout u vás v Tescu nebo Hypernově nebo kdekoliv, mívají to v oddělení u bramborových kaší, škubánků v prášku apod. Firem co to dělají je více, my kupujeme Labetu, zkoušela jsem i jiné a taky šly. Labeta dělá směsi asi 5-6 druhů (vícezrnný, zeleninový, česnekový, slunečnicový, taky mazanec :-). A nebo jak píše MARU, nakoupíš mouku, droždí, vajíčka, mlíko, podmáslí apod. a pečeš. Mouku můžeš použít obyč pšeničnou nebo jakoukoliv jinou (tmavou chlebovou, žitnou, celozrnnou, špaldovou…), droždí čerstvé nebo instantní, na zadělání mlíko, vodu, podmáslí, jogurt… prostě takové klasické ingredience, nic spešl. Teda pokud si na chleba nechceš dát kaviár :-) Ten my doma běžně nemáme :-))))))) Pekárna je rozhodně lepší než friťák. A taky zdravější :-)))

Dala jsem si čokoládu a hned mi ten déšť za oknem míň vadí :-)))))))

Pa Kotě s prťátkem

 
TinaH
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 07.04.08 14:20

Teda holky,vy jste toho za dopoledne napsaly! Zatím jsem to jen proletěla,ale chci se ozvat Moničče-pekárna-jak jsem psala,mám ji pár dní,ale moje kamarádka je zkušená a doporučila nám ETA Harmony,je prý nejlepší,má 2 metličky,největší nádobu atd.atd…ale museli jsme na ni od vánoc čekat,takový je zájem-no,do srpna máš čas :-) Směsi jsou pohodlné a rychlé,kupují se v supermarketech-Globus,Kauflan­d,Lidl,a nebo si je sama můžeš smíchat-mouky + droždí seženeš ve zdravé výživě i superm.A jak píše Kovalda,receptů milion i ohlasy a zkušenosti jsou na www.dama.cz. Kamarádka tam dělá i piškotové těsto,na knedlíky,marci­pánové,marmelá­du,a nebo chlebové a z něj smotá rohlíčky-se sýrem ,slaninou,různými semínky…a upeče normálně v troubě.

Omlouvám se ostatním,budu reagovat později,akorát Montičko-nezoufej,ještě není všechno ztraceno!!
 Tina

 
TinaH
Zasloužilá kecalka 687 příspěvků 07.04.08 14:22

Tak jsem napsala skoro to stejné jako Kotě,snad to nevadí :-) T.

 
Katy1
Ukecaná baba ;) 1119 příspěvků 07.04.08 14:26

Ahoj zebřičky, zase po víkendu jsem tu jak na koni i když trochu později. Žabuško moooc velká gratulace  a Lucinka je náááádhernááááá, tak hodně štěstí, lásky a pohodičky.  

Já právě řeším Radimka, páč poprvé ve svém životě má rýmu (hnusnou zelenou - bleee) a kašel a k tomu ještě horečky. Holky fakt nekecám, ještě nikdy nebyl nemocný. Minulý týden ještě chodil do školky, ale dneska jsem ho tam odhlásila.  Všichni na mě hned doma spustili, že to má ze školky atd, každej byl chytrej jak rádio, ale on to chudáček dostal od nás. Nejdříve to přinesl manžel a pak jsem chytla rýmu (jak jsem psala i soparem) a teď smrkáme oba s Radimkem, mě to vlastně a ni nepřešlo, jen ten opar s ezahojil - naštěstí. A ve školce byly všechny děti zdraví, když jsem tam byla spolu s Radimkem mezi nima.
Dokonce prý až budu chtít dát Radimka zpátky do školky, tak chtěj lékařské potvrzení, že je zdravý.  

Jinak u nás nic nového, drobek se vůbec netváří, že by chtěl ven, však je ještě času dost. Břicho mi tvrdne a dneska mi pěkně otekly nohy, ještě, že nikam nemusím, bych se nevešla do žádných bot :-))  

Já jsem také špinila o týden dřív a dokonce můj těhu test v den testování byl pouze / a teď mám v bříšku cvalíka přes 3 kg a to mám ještě měsíc do termínu, takže neztrácej naději a dokud nebudeš mít za sebou krevní testy, tak je tady naděje ještě dooost veliká. A neboj i já jsem si poplakala a zanadávala, aspoň se tím určitým způsobem uvolníš a taky tím psaním tady holkám - to je balzám na dušičku, věř mi.  

Takže všem hezký den, musím si jít dát ty nohy nahoru, nějak mě začínají bolet nárty (ty bambule)
Těhu prrrssskkkk všem snažilkám, těhulkám pohlazení bříška a těm ostatním bezbacilový pozdrav.
Katy 36+4tt

 
Katy1
Ukecaná baba ;) 1119 příspěvků 07.04.08 14:28

Montičko, myslela jsem samozřejmě na tebe :-))

 
Twiggi
Kelišová 6234 příspěvků 07.04.08 15:02

Monti - neboj, to bude lepší!!!!

Katy - kašli na lidi!!!

Já jdu domů, zapomněla jsem deštník, tak jsem zvědavá jak moc zmoknu!!!!

 
Sylvii
Závislačka 3953 příspěvků 07.04.08 15:28

Tak holky.. akustika nakonec vzala za své, ale.. vdávám se 28.6.2008 ve 13:00 ve Viničním altánu v Grébovce. Je to krásný, příroda okolo, ale střecha nad hlavou, v centru Prahy, navíc na Vinohradech jsem se narodila a strávila tam celé dětství až do 20 let :-) takže paráda. všechno vyšlo, jen počasí aby přálo.
Díky za rady a tak vůbec :-) paaa

 
monicka-S
Ukecaná baba ;) 1406 příspěvků 07.04.08 15:40

otě, TinaH, Maru - holky jste mě teda dostaly -budu si přát teda pekárnu na chlebík - se už teď těším  - Zdendovi napíšu přesně jak se jmenuje a dám teda na ETU a Tino zkusím tu HARMONY. Musím to Zdendovi napsat a být pak strááááááášně překvapená,ale do zásoby hnedka nakoupím těstíčka - všechno omrknu a bude se péct o 106 :-O) Teď ještě vyřešit satelit pro tchýni a pak něco pro nás - digi vysílání,al enebojte jsem na nejlepší cestě:-O)  

MaB

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 07.04.08 16:59

Ahojyk zebrunky,
tak jsem tu po plavání a chvátám mezi Vás,ž e Vás konečně pročtu a nebduu tu jen vykřikovat o pekárnách a chlebíkách. Takže se tu nacpávám se lipánkem :-O - chudák moje dítko jednou, všechno mu sním :-D a čtu a čtu a čtu a píšu a píšu a píšu..............  

Moni deníček je super, těšial jsem se a věděla jse, že to bude počteníčko. No je to síla, jsem ráda, že žiju tady u nás. O přístupu k ženám a ženské obřízce jsem četla a šla bych někam kliděn protestovat..­........ ale dost rozčilování. Prostě se ti deníček povedl .-) To je pokušení když pošleš deníčk, on vyjde a nikde nikdo. aby jsi nic nenapsala viď? :-D  

Sylvi deníček tentokrát psala MOnička, já jen aby jste mě nachválily za něco co si nezasloužím :-O A jak to vypadá s doktorem, vybrala jsi, vezmou tě někde????? KOukám, že svatba rozhodnuta, už se těším až nám budeš popisovat jak se chystáte.  

LuciM holka snad se Rado brzo zklidní a ty se hezky vyspinkáš. No hltám tyhle příspěvky a představuju si jak Vám tot u jednou budu psát já .-O a vy mi budete radit co mám dělat a jak mám přežít. takže tobě přeju silné nervíky.  

Twiggi no vy jste měli akční víkedník. A koukám, že jsi si s chlapama užila i dohdaování, nojo :-O Jsem zvědavá jestli už ty zimní věci neytáhneš, u nás dneska od rána sněžilo a to dost hustě, takže jsem ráda do zimní bundy vlezla .-O  

MíšoVe no koukám, že tě Dáda taky pěkně cvičí, tak taky přeju pevné nervy a snad ho to brzo přejde. Doufám,ž ejsi opravdu požádala tchánovce o pomoc a všechno jsi dneska zvládla. Užijte si manželovu oslavu.  

Montičko foukám na dálku na dušičku, ale ještě neztrácej naději, na testík je ještě hodně brzo a špinění nemusí nic znamenat. Posílám obr dávku těhuprskanců
PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK PRSk PRSK PRSK PRSK PRSK PRSK
Už se těším co vymyslíte žlutého pro Filípka.  

Koťátko máš pochvalu za pohodový víkend a doufám,ž e i nadále odpočáváš .-) to jsem ráda, že čokoláda zabrala na špatnou náladu, bydlet blíž tak jsem zaskočila oňuchat výbavičku.  

Zdenco jejda tak Sisa měla bouračku? Ale je to hrdinka celá maminka, sama se ošetří a šupajdí dál. Ty určitě poznáš s čím máš letět k dr a s čím ne, vždy´t jsi třičtvrtě doktora :-)  

Katy1 dofuám,ž e odpočíváš a léčíte se z rýmy. teda tak Radimek byl takové zdravé miminko, to je super. Určtiě ho to brzo přejde a budete zase veselejší oba. Zalezte do peřin s čajíkem a něco hezkého si čtěte a bude hned lépe.  

Tak snad jsem na nikoho nezapomněla, ještě pozdravit Zabušku s Lucinkou :-)
Minulý deníček dočtený nemám, jen jsem tam letem světem kouklala na fotečky.  

Já se měla na Šumavě moc moc moc krásně. Tady u nás bylo sice ošklivo, ale nám v pátek i svítilo sluníčko a bylo super počasí, tak jsem vyrazili na dlouhou procházku, no nakonec jsem ušla 12 km :-O Pořád jsem si říkala, že se kdyžtak vrátím, ale ono bylo tak krásně a mě bylo tak dobře, že jsem šla pořád dál a dál až jmse byli na místě :-O tak sjem si pak trošku nadávala, jaká jsem blbá, že možná riskuju, ale řekněte když mi nic nebylo, tak se snad nic stát nemohlo ne? Mumínek se převaloval v bříšku a kamarádi si dělali srandičky, že si obouvul pohorky a te´d chodí kolem bříška a stěžuje si, že to není žádná procházka :-D ael dávali na mě pozor. Odpoledne jsme pak s holkama prospaly, ale kluci byli hodní a neotravovali a nechali nás churpkat. A večer byla legrace nanovo. V sobotu bylo taky hezké počasí, ael to už jsem ušla jen 7 km a pak jsem se strašně nacpali v jendé výborné restauraci, bramboračkou a lívaci s borůvkama :-D no ňamka. A v neděli už jsem šli jen tak courat po okolí, uklidili chatu a jeli domů. Ale nechtělo se nám........... No a doma mám stále výbuch, tašku už jsem teda vybalila a vyprala jednu várku prádla, ale jinak je tu choz, tak prosím nikdo na návštěvu nejezděte :-D Jo a ještě se musím poclubit, že jsem napekla s sebou výborný chodská kolčá, no chtěla jsem ho vyfotit ale byl rozkrájený a sněděný než jsem se otočila, takže příště.  

No a te´d už mě jen uklidněte, že nejsem blbá, že takhl běhám po procházkách a budu spokojená.  Ale chodila jsem pomalu co Mumínek dovolil .-O
Mějte se prima papa Maru+ Mumínek ??? tt -fakt to nemám spočítané, asi počkám co mi napíšou po UTZ .-O  

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 07.04.08 17:12

JO a ještě jsem se zapomněla pochlubit, mám první úlovek pro mimi - v Tescu měli akci 7 bodýček za super cenu, tak už je mám doma, jsou s medvídkem PÚ, s Iáčkem atd. a jdou krásný. tak už taky začínám miminkovsky blbnout.  

A po cestě na Šumavu se mi potvrdilo od čeho mi před 3mi týdny bylo tak hnusně špatně - Holky fakt je to páteř, tk oje zatracená. A v kombinaci s cestou autem normálně odpadnu. Přijela jsem na Šuamvu a už se to zase začalo rozjíždět, záda střílelo to do žeber, já byla zelená............ naštěstí jeden kaamrád má kurz masáží, takže jsem shodila oblečení plácla sebou an postel a on masíroval, al hurá normálka mi pomohl. Takže já se porsotě nesmím zastavit. Cesta zlátky byla v pohodě ale jebnom díky tomu, že jsem po krátkých intervalech zastavovali a kamarádi mě vždycyk nehcali proskotačit.  To jsem chcíplina co? Už se těším na tu druhou půlku těhu :-O  

No nic už vám dám pokoj, jsem nějkaá nevykecaná :-O a jdu si uvařit meltičku a zbodnout meruňkový koláč, ten Lipánek nás nezasytil :-O
Maru a hladový Mumínek

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 07.04.08 18:02

Holky ještě jsem se chtěla zeptat neznáte v okolí někoho , kdo by podstupoval IVF, zbylo mi 24 ampulí Puregonu s expirací 06/2008. Je toho docela dost a je mi líto to vrátit do lékárny, když by to mohlo někomu posloužit.  A po různých reportážíž, že se nemájí takhle léky prodávat, na internetu moc poptávka není :-(
Kdyžtak dejte vědět, celou dobu to mám poctivě skaldované v ledničce.
 Maru

 
kovalda
Kecalka 220 příspěvků 07.04.08 19:52

LuciaM - neumím nic poradit, jen doufám, že to brzy odezní a Radko bude zase milé sluníčko

Twiggi - teda měli jste krásný akční víkend. To zbožňuju, když děcka jsou tak utahaný a spokojený, že padnou a spějí :o) Správně děláš, kup botičky a kytičky, jedině tak se to dá zdolat - to počasí i všechno ostatní :o)

MíšaVe - teda máš to dneska náročný. Tak přeju manžovi vše nej k narozeninám a Tobě pevné nervy, ať to všechno zvládneš. A vůbec se neostýchej požádat tchánovce o pomoc. Však to není žádná ostuda, ne? Naopak, měli by být poctěni, že jim svěříš takovou důležitou práci :o)

Montička - nezoufej, určitě to bude jen uhnízďování, jak píšou holky. Naděje umírá poslední. Tak mačkám kopýtka, ať se tam miminka s krásnejma mašličkama hezky pevně zahnízdí.

Kotě - jj, mám na pekárně závislost. Vyhazovala jsem snad 1× nebo 2×  Jednou se to nepovedlo a podruhé to prostě nebyl náš šálek čaje, prostě jsme snědli každý jeden krajíc a dost.

Monička - pekárnu můžu opravdu jedině doporučit. Zblbla jsem na to už pár lidí a nikdo nelitoval. Naposledy ségra a švára - dostali nakonec pekárnu k Vánocům. Tchán s tchýní ale šetřili kde neměli a koupili Proffesora. Ušetřili asi 600,– ale po prvním pečení běžela pekárna na reklamaci. Když jim vrátili peníze, tak se ségra nechala přesvědčit a koupili si stejnou pekárnu, jako mám já Eta Siesta - prakticky téměř totéž co Eta Harmony.  I po roce si drží stejnou cenu, což je dle mne též důkaz o kvalitě. Lze ji koupit v Tescu či Hypernově za 1990,– kč. A rozhodně se vyplatí každá koruna. Těšila jsem se, jak vyzkouším hotové směsi, ale doposud jsem žádnou nezkusila. Nakoupila jsem mouky, sušené droždí (nejlepší je SAF - s modrým ptákem), semínka slunečnice, dýně, lnu, … a peču dle receptů na netu.
Nejvíce jsem spokojená se stránkama domacipekarny.cz, kde je nejen spousta receptů, ale i hodnocení pekáren a názory uživatelů, návody, jak umotat rohlíky, housky, … a i zajímavé věci o surovinách.
Pekárnu taky hojně využívám na výrobu kynutého těsta. Např. minulý týden, když jsem pekla kolegům, tak jsem dělala donuty (americké koblihy) a české buchty a na oboje jsem zadělala těsto v pekárně - paráda - naházíš suroviny a přijdeš za 1 hod a 50 minut a máš úžasný těstíčko …
No prostě je to výborný a friťák je proti tomu absolutně neužitečná a nezdravá záležitost.
Fotky dodám časem. Jinak u ségry peče zatím jen švára a je z něj ohromnej nadšenec.
Během pečení chleba chodím pekárnu hladit a očuchávat a okukovat chlebíček, jsem na tom závislá.
Jinak suroviny nakupuji nejčastěji v Tescu a Globusu. Kdybys nemohla něco sehnat, není problém. Pomůžu, poradím či seženu a pošlu. :o)
Představ si, jak Tě ráno vzbudí vůně čerstvě upečeného chleba - a jsi rozhodnutá hned :o)

 
kovalda
Kecalka 220 příspěvků 07.04.08 20:00

Sylvii - jé, nechceš uklidit i u nás? Mně se strašně nechce :o) Jen // hezky kontroluj a ten pocit hýčkej :o)

Kotě - jo, taky jsem si dnes pomohla čokoládou, aby mi to počasí tak nevadilo :o) a zabralo to :o)

Katy1 - no to je paráda, že jste tak dlouho byli uchráněni od churavění Radimka. Ale holt jednou to muselo přijít. Tak přeju, ať to honem rychle odezní a jste zase fit.

Moni - věděla jsem, že ségra dostane pekárnu k Vánocům, tak jsem jim nakoupila mouky a droždí a semínka. Není toho do začátku moc a je přijde mi to lepší, že to je zdravější a máš více možností to upravovat a tak, ale zkus oboje a uvidíš. Navážení a nasypání surovin mi trvá cca 5 minut. Nejtěžší je vybrat si recept :o) Miluju slunečnicovej, přítel nejradši Šumava II.. Podmáslovej je úžasně nadýchanej. S jarní cibulkou či sušenými rajčaty je nevídaný. S česnekem či restovanou cibulkou jsou delikátní.

 
kovalda
Kecalka 220 příspěvků 07.04.08 20:20

Maru - to jsem ráda, že sis pobyt na Šumavě tak pěkně užila a že jsi i nakonec přišla na to, co Ti nedělá dobře. Protože když to víš, dá se s tím něco dělat :o)
Tak hurá do druhé půlky těhu :o)

 
kovalda
Kecalka 220 příspěvků 07.04.08 20:23

Moni - ještě jsem si vzpomněla. Na Silvestra přítel nemohl sehnat rohlíky, tak jsem na dame.cz našla recept, uhňoucala rohlíky a byl to zlatý hřeb večera. Nikoho tolik nezajímaly pomazánky, které jsou na něm namazané, ale z rohlíků byli všichni úplně hotový. Ale totál.
Jednoznačně neprohloupíš Eta Harmony či Siesta, to jsou prostě skvělý záležitosti.

 
Sylvii
Závislačka 3953 příspěvků 07.04.08 20:35

No jooo, teď na to koukám.. takže obdiv tentokrát patří Montičce.. a téže také palečků držení.. neboj, neplač a počkej ještě chviličku.. třeba to vyjde :-)
Kovaldo.. mně se ještě uklízet taky nechce.. nakonec jsme zvládla jen vyluxovat a převléct postel :-D a že by to tady potřebovalo pořádně vygruntovat :-) na druhou stranu, budeme si brát púůjčku a tak v květnu celý byt rekonstruovat, takže velký úklid asi nechám napotom ;-)
Navíc… v chytré knížce jsem se dočetla, že někdy mají ženy před porodem „hnízdící reflex“, který se projevuje tím, že třeba ucítí neodolatelnou potřebu vycídit sporák :-D tak na to se opravdu těším!!!!!
Holky mamči zkušené.. jak jste to měli v první čísti těhu s tulením a mazlením? Mně se totiž teď vůbec nic nechce.. jen bych se něžně pusinkovala.. ani dravější být Pepča nesmí… je to normální? :-) kuju
brou noooc!

 
Maru
Závislačka 3427 příspěvků 07.04.08 20:47

Sylvi jestli tě to uklidní tak já na tulení nemám jedinou chuť :-O  K manžovi se ráda večer jen tak přitulím a jsem nejspokojeněj­ší.......... Naštěstí je manža po všech IVFkách naprosto chápvej a v pohodě. Tak uvidíme jestli mě ta chu´t na sex ještě drapne :-D
 Maru

Vložit nový komentář
Stránka:  1 2 3 4 Další »

Reklama


Reklama