Žijeme v kouzelném světě

Můj syn mě každý den dojímá, překvapuje a učí mě jak být, jak žít, jak prožívat kouzla okamžiků a s ním, jako by teprve život začal.

Žijeme v kouzelném světě

Je to 2,5letý kluk plný energie, lásky a něhy. Jako by věděl o životě a světě víc než já. Posledních pár jarních týdnů prožíváme naplněni jakousi hlubší energií, která nás strhává a přibližuje nás k matičce Zemi.

Jedno jarní dopoledne jdeme na louku, syn si lehá do trávy a říká „Ležím na Zemi.“ Říkám „Ano, ležíme v trávě.“ On: „Ne, maminko, ležím na Zemi,“ hladí zem a říká: „Děkuji, miluju“. Mockrát jsem mu vysvětlovala, že je ve vesmíru planetka, Země, která není naše, to my patříme jí, to ona nám dává možnost na ní žít. Zamyslela jsem se a začala vnímat tu krásu, tu možnost být člověkem a ŽÍT.

Jiný den, půl osmé večer, po celém dni stráveném venku říkám, pojď už je čas jít domů, synovi se nechtělo, tak mu říkám „Podívej, sluníčko už zapadá a jde taky spinkat.“ Vtom mě zase dojal, když řekl „Maminko můžeme jít říct sluníčku ahoj a dobrou noc?“ Říkám, proč ne, a už jsme si to pochodovali na kopec sledovat tu podívanou, kdy slunce zapadá za lesy a u toho vytváří ty nejdokonalejší scenérie. Zase jsem se ponořila do toho okamžiku a vnímala čas jen prostřednictvím toho, jak vysoko bylo Slunce.

Jednu neděli jsme si vyjeli na výlet, cílem byla vyhlídka Máj. Došli jsme si na oběd do hospůdky v nedaleké vesnici. Přišla paní a pán, pán o berlích. Syn říká, že pán má „klacíky“, vysvětlila jsem mu, že pán má asi nějaké nemocné nohy a že nemůže dobře chodit, a tak má berle. Slezl ze židle, přišel k tomu pánovi a objal ho, pohladil ho po nohách a řekl „To bude dobré, pojď.“ Pán, který zvládl chodit i bez berlí, jen mu to dalo víc práce, se zvedl a popošel s ním ruku v ruce pár kroků. Syn měl ten nejkouzelnější pohled, úsměv a hlavně záměr. Začal se radovat a říkat „Dokázal to!! Jupí!“ Pán neskrýval dojetí, slzy se mu kutálely po obličeji a opět zaznělo slovo „Děkuji“. Jsem na malého v tu chvíli neuvěřitelně pyšná.

Když jsme došli na louku směrem k vyhlídce, válelo se tam ohromné množství odpadků, nikde nebyly koše. Na místě, kde chodí denně tolik lidí, nebyl jediný koš. Učím syna, aby nebyl lhostejný k Zemi a k tomu, jak ji někteří rujnují. Vzali jsme pytlík na ruku a odpadky, které jsme po cestě našli, jsme házeli do tašky, kterou jsme po výletě vyhodili. Když lidi viděli to dvouleté dítě, jak uklízí to krásné místo, přidali se, přidalo se jich hodně a tentokrát nejen já, ale i všichni ostatní jsme byli pyšní. Nejen na malého, ale i na sebe, na všechny kolem nás. Když jsme šli tou samou cestou zpět, syn skákal a radoval se, že už není co sbírat a že je to tady čisté. Ano, cesta byla čistá, kdyby tohle udělal každý z nás, byla by možná čistá celá Země.

Jiný den si hrajeme na hřišti za domem a syn se zastaví, sedne na bobek a dloube klackem v zemi, říkám mu „Co to děláš?“ On, že díru. Ptám se proč. „Támhle je mrtvá včela, dáme ji do díry a bude živá.“ Sedám si k němu, opět dojatá, a pomáhám mu. Syn opatrně nabírá včelku na list a uloží ji do připraveného hrobečku. Posílá jí pusinku, zamává a řekne „Žij!“. Mám v sobě tolik dojetí, vděčnosti, pýchy, radosti, tolik emocí…

Dětská mysl je tolik otevřená a připravená přijímat cokoliv, co do ní jako rodiče chceme vložit. Někdy nás naše děti překvapí svou citlivostí, svou energií, která působí nejen na nás, ale i na lidi kolem, a také tím nejlepším úmyslem. Jsou malé, jsou nevyspělé, ale přitom jsou mnohdy dospělejší a odpovědnější než kdejaký „dospělý“. Učme naše děti milovat nejen sebe, nás–rodiče, ale i ostatní lidi, zvířata, přírodu, každé živé i neživé stvoření na téhle planetě, naučte své děti milovat Zemi. Protože jen díky ní tady jsme, díky ní máme možnost být a být rodiči. Mějme respekt a buďme vděční, protože Země není naše planeta. To my a vše kolem nás jsme život na Zemi. <3

Váš příspěvek

Odesílám...
Velikost písma:
675
17.5.18 02:17

:srdce: :srdce: :srdce: Díky za to, jaká jsi a jak vedeš k úctě k hodnotám svého syna :kytka:
Moc hezký deníček

 • Zmínit
 • Nahlásit
4974
17.5.18 03:56

Uz jenom promenit vodu ve vino 8o.

 • Zmínit
 • Nahlásit
283
17.5.18 07:04

A já vám fandím. Ať vám tenhle pohled na svět vydrží co nejdéle. A držím palce, aby střet s realitou byl jednou co nejméně bolestný. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
571
17.5.18 07:57

Kéž by tenhle pohled na svět mělo více z nás..je hezké že k tomu učíte i svého syna. :) jen tak dál :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1929
17.5.18 08:08

Opustíš-li mne, nezahynu.
Opustíš-li mne, zahyneš…

(tak schválně - kdo zná?) :D

Příspěvek upraven 17.05.18 v 08:08

 • Zmínit
 • Nahlásit
2617
17.5.18 08:22

Hezké a chvályhodné, jaký máš pohled na svět. Akorát mi dle popisu přijde, že má klučina už trochu „vymytý mozek“ z toho, jak mu to je pořád předhazováno…Ale nic ve zlém, to je můj pocit z deníčku, který je na mou povahu už moc sluníčkový.

Příspěvek upraven 17.05.18 v 08:22

 • Zmínit
 • Nahlásit
4974
17.5.18 08:34

@Petrusska007 maly princ??

 • Zmínit
 • Nahlásit
1929
17.5.18 08:41

@vertunka těsně vedle :mrgreen:

Viktor Dyk “Země mluví” - taková podobná “vlastenecká” poezie… okamžitě po přečtení tohoto deníčku se mi ta báseň ze školy vybavila… určitě by si s panem Dykem rozuměli ;)

Příspěvek upraven 17.05.18 v 08:42

 • Zmínit
 • Nahlásit
15533
17.5.18 09:00

Jaj tak to je pro mne jak z jiné planety. Jsem cynik a emocemi nepretekam. Dobre, ze není každy takový :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
695
17.5.18 09:12

Ale jako jo :roll:…myšlenka celkem hezká, uklízet odpadky v lesích a tak je chvályhodné… Přesto na mě působí deníček jak kdybys na něčem jela…sorry. A souhlasím tady s někým výše, že snad střet s realitou tvůj syn zvládne…

 • Zmínit
 • Nahlásit
3057
17.5.18 09:22

Jak miloučké..Co by nezvládl..bude to ten typ co chrání životní prostředí, dělá učitele na škole v přírodě, nosí batikovane triko, lněné kalhoty a nakupuje do plátěné tašky :) znám pár takových, i když někdy jsou tím až otravní..všeho s mírou :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.5.18 09:26

To je tak strašně patetické a marně přemýšlím, jestli 2,5 letý kluk vůbec takhle dokáže mluvit. Každopádně samotné mi není až tak vzdálené takové to „jógové“ myšlení, ale tvůj deníček je už moc mešuge á la Klus. Já radši „normální“ děti - kluka, kterýho zajímá bagr nebo moucha jako zvíře, ne malej dospělej s filozofickýma kecama :D Sorry, není to žádná urážka, jen to na mě působí strašně nepřirozeně.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.5.18 09:27

@Tichošlápek souhlasím, to bych neměla partnera :) Být můj chlap nebo syn takový „filozof“, tak bych se asi zvencla. Ale jsou ženský i matky, kterým to jistě lichotí a jsou hrdé.

 • Zmínit
 • Nahlásit
404
17.5.18 09:50

Ahoj :) chci jen říct, že syn je naprosto normální kluk který si hraje s bagrem, na písku, s kamarády a vůbec u toho tyhle myšlenky nemá. Je to jen výpis pár okamžiků kdy mě letos vážně dojal. Nehučím mu do hlavy celé dny tyhle myšlenky, ale chci aby si vážil toho kde žije a že žije. Můžu vám připadat vyšinutá :lol: ale jsme normální rodina, jen máme respekt k životu. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
168
17.5.18 10:07

Denníček sa mi páčil. Pochopila som ho myslím správne :) Je pekné, keď sú deti vedené k úcte k životu a prírode, k ľuďom, k citlivosti… Malé deti majú podľa mňa aj prirodzene taký ten „rozprávkový“ náhľad na svet, patrí to k nim. Neznamená to, že z nich vyrastú ľudia mimo reality ;) Skôr keď pozorujem niektoré deti, ktoré sa už v útlom veku správajú ako malí dospelí, zdá sa mi, že niečo nie je v poriadku :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.5.18 10:08

@emimka20 jak si má dítě přesně vážit toho, že žije? Jakože ti má být vděčný, že jsi ho porodila nebo že jsi nešla na potrat? Přijde mi divné něco takového po 2,5letém chtít :nevim: A vážit toho, kde žije? Jako na Zemi nebo v ČR - jakože se mohl narodit v Africe?

 • Zmínit
 • Nahlásit
1416
17.5.18 10:26

Krásný deníček a chvályhodný přístup k naší úžasné Planetě Zemi :-)

 • Zmínit
 • Nahlásit
404
17.5.18 10:29

@PaniBovaryovaaa vážit si toho že žije, tak že máma nešla na potrat? Jistě že ne. Není to přece o mě, o tom že já ho porodila, ale o té možnosti žít. O každém novém ránu, o každém západu slunce.. o každém úsměvu, obětí, o rodině a o dalších hodnotách které jsou pro každého jiné. Váží si života tím že ho prožívá, umí se zastavit a sledovat, radovat se. Když mě ráno budí a „maminko je ráno, koukej je ráno, hurá!!“ Vím že si váží toho že je zase nový den, nové zážitky. Je to obyčejné, prožívá to většina rodičů a ani si to neuvědomují. Jak moc si děti sami od sebe váží každého nového dne. Tak proč trochu nepřispět a neukázat jim, že jste taky šťastní že začíná nový den s nimi :kytka: klidně se mohl narodit v Africe. Myslím to ale tak že si má vážit celé planety, nerozhazovat odpadky, v lese se vyhnout malému stromku, nechytat motýla protože jinak zemře.. to je celá věda. :) to kde žije je prostředí kolem něj a neměl by ho ničit. ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.5.18 11:19

Moc krásné, dojemné :srdce: :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
2625
17.5.18 11:28

@emimka20
Nehučím mu do hlavy celé dny tyhle myšlenky, ale chci aby si vážil toho kde žije a že žije.

To já se snažím taky, ale moje dětičky nějak odolávají. Občas u staršího je nějaký záchvat vcítění, ale zrovna včera, když jsem mu něco zakázala do mě hučel, že jsem hrozná, že mu všechno zakážu, nic mu nekoupím a že si najde jiný rodiče, kteří mu všechno dovolí… Tak jsem musela několikrát napočítat do 10, abych mu rozumně vysvětlila, že zaprvé to dost bolí, to co říká, za druhé, oproti ostatním dětem má téměř vše… a za třetí, jestli je mu s náma tak špatně, tak ať si najde jinou rodinu, že ho nechci trápit… :zed:

 • Zmínit
 • Nahlásit
571
17.5.18 11:42

To je tak strašně patetické a marně přemýšlím, jestli 2,5 letý kluk vůbec takhle dokáže mluvit. Každopádně samotné mi není až tak vzdálené takové to „jógové“ myšlení, ale tvůj deníček je už moc mešuge á la Klus. Já radši „normální“ děti - kluka, kterýho zajímá bagr nebo moucha jako zvíře, ne malej dospělej s filozofickýma kecama  Sorry, není to žádná urážka, jen to na mě působí strašně nepřirozeně.

@PaniBovaryovaaa

Blbost.. Je jasné že autorka si váží celkového života na Zemi a ne toho že nežije v Africe. Podle mě zase není přirozené jak má každý kolem sebe například igelity a netřídí se. Kamkoliv se mihnu tak jsou jen škarpy odpadků. To není normální. Vše co děláme je jen odraz naší Země. I v našem městě se konají různé akce úklidu města a uklízíme za prasátka kterým je to jedno. Nejsem žádný maniak který se přiváže ke stromu a bude dělat protesty na jeho pokácení :mrgreen: ale například kupovat si igelitové tašky 2× do týdne v obchodě si teda kupovat taky nebudu. To si opravdu koupím jednu plátěnou tašku, která těch nákupů xxx odnosí. O tom to je a bylo by fajn kdyby více lidí takto uvažovalo. :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.5.18 12:05

Nevím… Je tam rozdíl půl roku, ale synovi jsou dva roky, běhá, litá, skáče do kaluže a občas mě přivádí k šílenství…a tak nějak si malé dítě představuji.
Chlapeček z vyprávění má dle mého buď zaděláno na parádní průšvih, nebo mu není 2,5 roku, ale víc…
Tohle dle mého není možné… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.5.18 12:11

@Zara.Ray To já nerozporuju a paradoxně možná vypadám jako někdo, komu je ekologie a dopady na ŽP fuk, ale tak to není - používám přírodní kosmetiku, já i dítě, nosíme barefoot boty, třídíme odpad, v obchodě nedávám zeleninu do igelitových sáčků, ale jen volně do košíku, jezdím MHD, doma mám vermikompostér a tak bych mohla pokračovat. Takže nejsem zrovna ze skupiny, která by nechápala osvětu ohledně ekologie. Akorát mám dítě 4leté a tudíž si nedokážu představit, že by se takto chovala ve 2,5 letech, i teď by mi to přišlo „too much“.

 • Zmínit
 • Nahlásit
404
17.5.18 12:34

@TkanickaLucka syn je stejný jako váš kluk. Zlobí, skáče, blbne, hraje si s autama a dělá si z kastrolu parkoviště.. vysype kytku, vezme bagr a bagruje. Nervy tečou, taky občas šílím, ale nepřijde mi důležité o tom psát deníček. Někdy má ale syn svůj den a takhle mě dojímá. Je to jen výčet asi čtyř situací kdy se zachoval až takhle citlivě. :kytka: a o tom mi přijde důležité psát. O tom že i malé dítě to dokáže. Tak by jsme se jako dospělí možná měli zamyslet. Syn je hodně citlivé dítě, ale nemám strach že by to byl problém. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
404
17.5.18 12:47

Taky netuším a docela mě zaráží, proč vám přijde že se takhle dítě v těch letech nemůže chovat, natož mluvit.. syn mluví krásně, i když ne dokonale. Máme tu ale chlapečka který je ještě o trochu mladší a mluví ve větách úplně perfektně. Nepřijde mi to divné, natož že by měl zaděláno na problém. :lol: každé dítě je přece jiné. :mavam:

 • Zmínit
 • Nahlásit
283
17.5.18 13:58

@emimka20 Neberte to jako rýpání, ale jak byste si poradila se situací, kdy třeba potkáte žebrajícího bezdomovce. Také byste nechala malého ať ho obejme a „pomůže“? Nebo jak mu vysvětlíte, proč na sebe přes celou ulici ječí 2 romové? Jak mu řeknete, že cizím lidem nesmí důvěřovat? Nevím kde žijete, ale ve městě jsou tyto situace na denním pořádku a nejsem si jista, nakolik můžu nechat své dítě setrvávat v absolutní nevinnosti a naivitě. Dřív nebo později mu prostě někdo/něco nějakým způsobem ublíží (ať už je to třeba sousedovic Pepík, který mu vezme na písku lopatku a majzne ho s ní přes hlavu). Bohužel je to součást života, muset se umět obrnit, bránit. A jeden z mých úkolů, jakožto matky, je na takové situace (v rámci možností) své dítě připravit…nebo ne?

 • Zmínit
 • Nahlásit
Myssicka
17.5.18 14:10

Syn je asi (zatím) normální, divná jsi ty. Maminko ležím na Zemi, děkuju, miluju - ten musí mít doma slušnou vymývárnu, že plodí tahle moudra. Uvedomuješ si, že jen papouškuje tvou agitaci, ale sám vůbec netuší, co to je vděk a že si má něčeho vážit?! Chceš po dítěti, které má prožít bezstarostné dětství, aby si dělal strachy o osudy naší planety a o život na této planetě… Zlatý Jehovisti :roll:

 • Nahlásit
2583
17.5.18 14:21

Dceři bude za dva měsíce tři roky a vidět pána o berlích, bude přemýšlet, jak mu je sebrat a co s nima vyvádêt 8) 8o
Ale ona je tedy celkově hodně divoká…
A vidět mrtvou včelu asi by na ní ještě dupla :oops:
Celkově ještě nerozumí slovu „mrtvá“. Nedokáže si představit co to znamená.
Stejně tak si nedokáže představit planetu a vesmír. Tedy určitě v její představivosti nějakým způsobem ano, ale určitě ne tak, jak to známe my dospělí.
Uklízet si nepořádek po sobě do popelnice a nebo koše umí.
Planety by si měl člověk vážit a do jisté míry bychom to měli děti učit, ale tohle mi přijde u tak malého dítěte opravdu moc…

 • Zmínit
 • Nahlásit
15533
17.5.18 14:37

@pajisek90 moji kluci se těší na déšť, protože můžou zadupavat žížaly. A já pak ten blemst musím uklízet. Ale tvrdý výcvik přinesl ovoce a uz aspoň nechávají žít brouky. Souhlasím s tím, ze takto male dítě nemůže mít pojem o smrti nebo planetě.

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.5.18 14:55

Přesně tak jsem to myslela, v únoru nám zemřel strýc a na pohřeb jsem ani syna nebrala, z úcty k pozustalym…
Jsme věřící rodina, chodíme do kostela, syn je pokřtěny…ma doma dětskou bibli a umí udělat křížek, ale v kostele vydrží asi 5 minut v klidu.
Učíme ho aby měl rád lidi, aby nikomu neublizoval.
Ale otázky ‚života a smrti‘ bych nechala až na později… :nevim:

 • Zmínit
 • Nahlásit
8056
17.5.18 15:31

Na emoce moc netrpím, spíš naopak. Přesto přesně vím o čem píšeš. Taky mě to vždycky překvapí. Jen si to vykládám trošku jinak, než ty.
Pána o berlích by šla dcera odejmout, pohladit a pofoukat mu nožičky, protože reaguje naprosto přirozeně na situaci a řeší pocity. Děkuji moje děti používají i v situacích, kdy to působí, že mají matku dozorkyni z basy a musí za každou kravinu děkovat… Válení v trávě je dítku blízké, tak je spokojené… atd.
Denicek chápu jako „oslavu“ čistoty, upřímnosti… prostě toho, co si do dospělosti zachová málokdo…
Trošku bych se asi připojila k ostatním v tom, že není potřeba dítko zahlcovat informacemi o Matičce Zemi a Vesmíru, ale nechat mu aspoň na chvíli tu krásnou dětskou naivitu a chápání světa ;)

 • Zmínit
 • Nahlásit
404
17.5.18 16:00

Chápu jak to na vás může působit. Syn taky úplně dobře neví co to ta smrt znamená, ale u zvířat to přirozeně vidí v přírodě (mrtvé zvíře, brouček..) u lidí bych ho tím v životě nezatěžovala. ;) ví že smrt zvířátka je smutná, tak je z toho smutný. Je to přirozené. Dvouleté dítě které chodí do lesa, věřte mi, ví, když řeknu to zvíře umřelo, že to v něm má vyvolat nějaký soucit. Samozřejmě neví co to pro to zvíře znamená. Proto ho pohřbil a řekl ať žije. Co se týče planety, ano papouškuje. To je naprostá pravda a vůbec to nebudu vyvracet. Ale jednou to pochopí a bude mít základ k tomu aby si té planety VÁŽIL v pravém slova smyslu. Zatím si užívá tu přírodu a já jsem za to šťastná. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
17.5.18 16:03

@emimka20 protože pro malé dítě je těžké pochopit něco abstraktiho? Neni to jen o tom, ze má slovní zásobu širší než jiní jeho veku, ale i tom, co si asi tak dokáže představit. Dle tebe očividně vse-od smrti až po vsehomiru vesmíru, plus to umí popsat jako 6lety :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit
404
17.5.18 16:24

@PaniBovaryovaaa a kde jsem tohle napsala? Naopak říkám že vesmír si představit nedokáže. Vím to. Ale pamatuje si co mu říkám já. Jednou to pro něj bude dobrý základ :)

 • Zmínit
 • Nahlásit
397
17.5.18 19:13

Překvapilo mě množství negativních komentářů. Každé dítě je přece jiné a jinak reaguje, jinak vnímá. Ale všechny děti jsou bezprostřední a dokáží se ze života radovat. Nevím, kolik dospělých by bylo schopno obejmout starce o berlích. To umí jen čistá dětská duše. A mimochodem, je pravda, že bychom se měli všichni chovat k planetě Zemi mnohem ohleduplněji. Je krásné, že k tomu vedete syna. A je krásné, jak na to zareagovalo okolí.
Chybí nám laskavost a soudržnost. Tak prosím svého syna veďte takto dále.

 • Zmínit
 • Nahlásit
404
17.5.18 20:24

@karjak děkuji. Mě negativní komentáře nepřekvapily, počítala jsem s tím, že budu za blázna. :lol: ale překvapilo mě, kolik lidí si myslí, že takhle staré dítě nemůže mluvit a nemůže chápat. Zarazilo mě že si lidé myslí, že si dítě nedokáže čehokoliv vážit. Ať života, lidí, nebo věcí. :) přitom opak je pravdou. Jen se k tomu to dítě musí vést, což koukám většina lidí nedělá.. moc děkuji, že jsou mezi námi i tací, jako jste vy a ostatní kteří pochopili. :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
3213
17.5.18 20:54

Jako staré lesaně se mi deníček líbil. Jasné, že je to výcuc magických okamžiků, že neplujete celý rok na obláčku z elfích duší. :-D Taky sbíráme odpadky a malý hladí kapradí a objímá stromy a přijde mi to strašně krásný. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
210
17.5.18 23:19

Me se take líbí,,, ty situace jsou treba za měsíc… a proc by nemohlo byt2,5 lete dite emočně „vyspělejší“ nez jine deti? kdyby chodil v 8 mesicich tak divny neni, ze jinak mysli ve 2,5 tak je matka eko- pošuk??? to je divná logika :-/ muj syn je taky „čistá duše“ skolka uz trochu jeho myšlení mění, ale taky proste dela a říká veci ( obcas) které k němu věkové nepasuji…a ja nevim proc by mel ve 2,5 řešit střet se zlou realitou, ve 2,5 by pro nej svet mel opravdu byt krasne misto kde je bezpečno a kde se pekne žije ( mame to stesti ze to tak pro naše deti opravdu je )

 • Zmínit
 • Nahlásit
138
18.5.18 01:54

@Tichošlápek
Zadupavat žížaly :lol: Naprosto souhlasim :lol:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5430
18.5.18 06:47

Mne se denicek moc libil. Nevim jestli treba neco nebylo kapku dobarvene stylem vidim a citim co videt a citit chci a verim ze je zo jinak uplne normalni kluk, ktery zlobi a hraje si.

:srdce:
 • Zmínit
 • Nahlásit
404
18.5.18 10:46

@ludmilaadamkova věř, že zlobit umí naprosto perfektně! :cert: :lol: děkuju, jsem ráda, že se deníček líbil :kytka:

 • Zmínit
 • Nahlásit
1856
18.5.18 11:03

Díky za deníček. Taky jsme taková ta rodina dost svázaná s přírodou, sbíráme odpadky v lese…
Musím se pousmát, když si vzpomenu, jak dcera říká, když najdeme nějakej borčus třeba v lese, že to někomu asi vypadlo, nebo že to zahodilo nějaké děťátko, kterému maminka zapoměla říct, že se to nedělá…
takže jen tak dál :palec:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Doe_Jane
18.5.18 11:31

Z toho mam cukrovku :mrgreen:

 • Nahlásit
529
18.5.18 11:43

Me se denicek libil, proc by nemohlo byt takove dite normalni, jestli zije nekde na dedine, kde ho rodice vedou k prirode a je denne v lese, louce apod.je to mozne, ze ma takovy pohled na svet zatim.my rodice, co zijem ve meste a denne pracujem a honime se, cas je nas nepritel a nemame cas na to denne tzravit v prirode, tak nase deti zase vyrustaji jinak.me se to moc libilo.

 • Zmínit
 • Nahlásit
1091
18.5.18 13:25

Moc krásné :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
5890
18.5.18 13:30

Když si představím syna dva a čtvrt roku, tak má ještě co dohánět. Ještě tedy nemluví, jen jednoslovně a spíš citoslovce či věci, takže nevím přesně, co se mu honí hlavou. Odpadky by chvilku sbíral, pak by odběhl dělat něco jiného. Na pána s hůlkou by třeba ukázal, když bych řekla odpověď, proč má hůlku, dál by asi nereagoval. Stoprocentně by nešel k němu. Říkám mu, že na zvířata (šnek brouk kočka) musí být opatrný, ale je pořád schopný nějak schválně ublížit, zkoušet. Ještě mu to vůbec nemyslí, nějaké vcítění se, nebo smrt, to vůbec. Takže chlapeček zakladatelky šikovný vnímavý. Deníček pěkný, klidně si se zájmem přečtu další podobný.

 • Zmínit
 • Nahlásit
11
18.5.18 14:08

Mesicni deti jsou pozehnanim. Opatrujete velky zazrak. Kdo nezazil, neuveri. Pochopit nelze. :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
leisa
18.5.18 16:43

Moc hezké, děkuji! Škoda, že takových dětí není víc, dnešní děti jsou bohužel vychovávané materialisticky a hodně daleko od skutečné podstaty žití. Kontakt s přírodou prakticky neexistuje a napojení se na matku Zemi a celkově energii vesmíru je pro mnohé sci-fi, viz. mnohé komentáře pod deníčkem.
Své děti se snažím vychovávat a vést stejně jako autorka, protože pokud budeme všichni materialisté, pak jsou naše dny na téhle nádherné planetě sečteny a bohužel ne jen naše.
Zrovna včera jsem četla článek, že plastové odpadky se našly i na dně Mariánského příkopu. Je nejvyšší čs změnit sebe, naše myšlení, uvažování a udělat pár bolestivých kroků, které ale pomůžou ochránit tuhle planetu a tím i veškerý život na ní.

 • Nahlásit
163
18.5.18 19:44

Nemám slov :srdce: :srdce: :srdce:

 • Zmínit
 • Nahlásit
Huk
624
18.5.18 20:10

Skoro jsem uronila slzičku. Je to, co zobeš na předpis nebo volně prodejné? :mrgreen:

 • Zmínit
 • Nahlásit