Život s tlupou aneb dožiju se dospělosti?

Rodičovství

Po nějaké době jsem zpět já i tlupa. Otázkou však zůstává, jestli se dožiju jejich dospělosti. Léto nám uběhlo dost rychle. Strávili jsme ho v dětské léčebně Cvikov a musím říct, že mi to dost pomohlo.

Když jsme se vrátili, přišlo na řadu chystání na září, kdy našeho autíka Jirku čekal nástup do školy. Zvládli jsme řadu kontrol a dostali jsme léky pro Jirku, což bylo potřeba.

A pak přišel konečně den D a šlo se do školy. Ovšem v našem podání to připomíná Hujery ze slavného filmu. Hurá, paní učitelka s asistentkou se nám líbí. Naštěstí se libí i nadále a Jiřík nás šokuje svým výkonem.

Jenže zakopaný pes je někde jinde. Je to skoro tříletý Tomáš. Náš blondatý anděl, který má ale aspoň 10 čertů v těle. Jinak si to nedovedu vysvětlit. Říkala jsem si, že když už nejstarší syn už je téměř bezúdržbový a Jirka dopoledne ve škole, že si odpočinu. Jak jsem se spletla.

Tomáš je zastoupil všechny. Sotva ráno vstane, už držkuje. Beze slov. Když mu něco zakážu, hádá se. Beze slov. Když něco chce, vysvětlí to. Ano, beze slov. Tomáš totiž nemluví.

Zřejmě jde také o vývojovou dysfasii jako u Jirky, akorát, že je postižena jen mluvící složka. Ale ani to ho nezastaví. Co potřebuje, to vysvětlí. Někdy je to trochu bizarní a komické. Zvláště, když se s nemluvícím dítkem hádáte třeba v obchodě, že mu nekoupíte bonbóny. No vypadá u toho trošku jak před odvozem do léčebny, ale na to už si zvykám. Řeč snad naskočí a já si s ním budu popovídat jako normální člověk.

Nicméně řeč není jediný problém. Tím větším je jeho aktivita. Stále si říkám, kde ji bere. Jenže v jeho případě už nejde o aktivitu, on je neřízená střela křížená s kamikadze. Nějaký půd sebezáchovy snad ani nemá. Do všeho jde po hlavě.

Prošel kolem bazénu a samozřejmě do něj spadl. Zásadně běhá z kopce s rukama v kapsách. Včera letěl a zapomněl zastavit, tak se bacil do hlavy o stůl. Není to tak dávno, co si o koberec spálil obočí a měl tam bouli snad 14 dni.

Nejlepší ale je, když jdu dát večeři do trouby, zapnu ji a po hodině jdu pro jídlo a bum. Tom vypnul prodlužovak. Když k tomu všemu ještě připočítám jeho zručnost, mám co dělat. Věčné opravy rozebranych aut jsou na denním pořádku. Jeho oblíbená činnost je hledat vše, co se dá vysypat a vylít. Nová specialita však je vypínat topení, protože na teplém se špatně sedí a klečí, když se kouká z okna.

Má tlupa má ještě jednoho velmi platného člena. A tím je synovec. Spojení těchto tří elementů je někdy na jednu starší bábu trošku moc.

Ale víte co? Neměnila bych. Ani trochu. Nic mi nemůže tak zvednout náladu, jako když vím, že v posteli spí ty dva (tři) prďolové, kteří ráno vstanou, usmějou se a vysvětlí, že by chtěli snídani. Nic mi nedá tolik energie jako výlet s nimi.

Někdy si myslím, že to nejde zvládnout, ale ráno je zase růžové a další den může začít. A jedno takové vypovídání tady vydá za půlku dovolené. Tak se zase mějte. Jdu si lehnout k snad zapnutému topení.

Všem přeji krásné svátky a vše nejlepší do nového roku.

Jiřina a tlupa

Hodnotilo 15 lidí. Score 3.6.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
rusovlaska.e
Ukecaná baba ;) 1939 příspěvků 22.12.15 08:43

Též přeji krásné svátky :mavam: :hug:

 
triada
Kelišová 5963 příspěvků 22.12.15 11:10

Naprosto chápu dohady s nemluvícím skoro tříleťákem, mám doma to samé, i když v aktivitě už teď trošku polevil a začíná si konečně hrát, uchvátilo ho lego.
Tvůj chlapeček neříká vůbec nic? U nás pár slovíček, ale nespojuje a má svoji řeč.
Abych pravdu řekla, občas už jsem na pokraji sil. Přijde mi, že sám je z toho nešťastný, ale jakoby mu to prostě nešlo. Ty máš ještě k tomu další lumpy..obdivuju. :)

Krásné Vánoce. :kytka:

 
aspagi
Kelišová 5836 příspěvků 22.12.15 12:35

@triada mam taky skoro triletaka a rekne cca 30 slov a spoji snad jen auto jede a ma stejny problem chtel by mluvit ale jakoby mu to nejde nu cekame na logopedii a dal se uvidi..
jinak zakladatelko mas muj obdiv a reji hezke svatky..pohodovy denicek :kytka:

 
Jensina
Ukecaná baba ;) 1012 příspěvků 22.12.15 12:44

Obdivuji Tě, moc. :potlesk:
Krásné Vánoce Tobě a celé Tvé úžasné rodině. :kytka:

 
Miš-El
Závislačka 3066 příspěvků 22.12.15 12:54

Neřízená střela křížená s kamikadze :lol: - hlásím se do klubu, mám takovýho snyátora :) a komunikace s nemluvívím dítětem.. taky známe - u nás čtyřleták teda :)
Krásné Vánoce :kytka:

 
Tute
Kecalka 340 příspěvků 22.12.15 19:27

Taky přeji krásné svátky.

Neřízená střela křížená s kamikadze :lol: - hlásím se do klubu, mám takovýho snyátora :) Dnes mu je 10, stále někde někam padá láme, ztrácí zakopává, stále něco někde řešíme… Ale UŽ mluví (ikdyž stále špatně) a je to s nima moc fajn. :kytka:
Proti tomu co to bylo, před x lety, je to pohoda :dance:

 
Tute
Kecalka 340 příspěvků 22.12.15 19:31

Nám hodně pomohla znakovka (ten starší si vymýšlel znaky i sám)…Inspirace se dá najít na ticho.cz, ale my hodně vymýšleli i sami… Pak dobrý byly komunikační kartičky, s kterým jsme též nějakou dobu fungovali (tím že máme takto 2, tak to bylo maličko náročnější).
Oni tedy máji těžkou a smíšenou, ale ta komunikačka je fajn.
Nám pomohla minimálně ve vztekání.

 
jira105
Ukecaná baba ;) 1085 příspěvků 23.12.15 18:20

@Tute já mám taky staršího s těžkou a smíšenou. Ale on mi sabotoval snahy o alternativní komunikaci. Ještě k tomu má adhd a atypický autismus. Tomáš má jen to samotné mluvení kdy se perfektně domluví pomoci neverbální komunikace. U toho vůbec není nutné hledat variantu. Naštěstí. Starší ten začal mluvit a relativně dobře což vrtalo hlavou naší foniatricce poté co udělala dichoticky test a vyšlo to dost zle. U něj se povedlo ho dostat do běžně školy s logo péči. A je perfektní. Takže máme veselo a Nestíháme se nudit :mrgreen:

 
jira105
Ukecaná baba ;) 1085 příspěvků 23.12.15 18:21

@triada tom pomalu začíná ne HM a pomalu zvuky zviratek

 
Jana Martinková
Ukecaná baba ;) 1289 příspěvků 25.12.15 23:42

Obdivuji vás, ksásně napsaný deníček.

 
triada
Kelišová 5963 příspěvků 26.12.15 00:33

@aspagi U nás asi taky tak nějak, ale auto teda neřekne, natož auto jede. Včera poprvé spojil,,ahoj mami,,. Vy už máte tu logopedii nějak domluvenou? Synovi budou tři v dubnu a prý posílají od tří let. Znaky si vymýšlí sám a domlouvame se teda rukama nohama, i když teď aspoň při souhlasu začal říkat uhmmm. Tak se od něj už aspoň dozvím, zda jsou uspokojeny všechny jeho potřeby. :-D

 
jira105
Ukecaná baba ;) 1085 příspěvků 26.12.15 21:10

Na logo chodime od září a už má v péči Jirku takže je to snazší. Ale předtím jsme měli jinou chodili k ní rok a s tou Jirka prostě nepromluvil. Byla to logo že stacionare takže jsme se po roce vrátili k téhle a světě div se Jirka začal perfektně komunikovat. U něj ještě jako bonus bylo že mu ve třech letech vytrhali dost zubů takže ještě to není ono ale mluví velmi dobře. Tom je oříšek rozumí mluvené řeči ale mluvit nebude. On si gesta taky vymyslel a byli srozumitelné od začátku. S alternou to teda nehrotim. U Tomáše je výhoda že je velice zručný takže si poradi. My máme ještě psychologii kvůli pravděpodobně adhd ale je to sikula takže mám obavu že mi z něj zanedlouho upadne hlava :D

 
gabriela2013
Stálice 82 příspěvků 30.12.15 03:44

To je mazec! Preji pevne nervy s klukama. :)

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama