Život s tlupou aneb jak dostat Jirku do školy

Rodičovství

Naše problémy pokračují a ještě nějakou dobu asi pokračovat budou.


1 komentář

Jak už jsem psala, Jiřík je autista, ovšem bez MR a hodně šikovný a chytrý. A tady vlastně začíná náš problém a tím je škola.

Jirkovi bylo v září šest let, takže jako svědomitá matka jsem začala jednat. Vzhledem k jeho stavu bylo jasné, že musím být opatrná ve výběru. Kontaktovala jsem specialistku, která se věnuje dětem s PAS, a domluvili si vyšetření.

Vyšetření potvrdilo to, o čem víme - že je Jirka chytrý. Vydali nám doporučení k integraci. Celou dobu jsem o přijetí jednala i se školami, které by byly vhodné. Zároveň se ale chci vyhnout spádové škole, protože k ní nemam důvěru.

Když přišel čas zápisu, šla jsem nachystaná a čekala snad vše. První škola byla soukromá a říkali, že stav není problém. Bohužel už když jsme přišli, tak mi začínalo být jasné, že to asi nebude ono. Vzali si ho dvě učitelky a na Jirkovi bylo vidět, že ho nijak zvlášť nezaujali. Nedokázali ho přesvědčit, aby vykonal úkol tak, jak chtěly. I přes mé upozornění na jeho diagnozu.

Takže jsme se přesunuli do druhé školy, se kterou se jednala. Následovala opět převzetí. Je pravda, že tady už to bylo lepší. Jenže zase byl Jirka už unavený a hůř se soustředil. A když přišlo na kreslení, bylo mi jasné, že ho nevezmou. Ale to, že řešíme grafomotoriku, nikoho nezajímalo. Mám dát odklad.

Včera jsme zvládli poslední zápis. Sice by to bylo s dojížděním, ale škola má výsledky s integrací. Zápis proběhl na jedničku, dokonce namaloval postavu, což ještě nikdy neudělal. Poslali nás za zástupkyní a tam to bouchlo. Jirka školu zvládne, ale bohužel s přijetím nemám počítat. Nemají kapacity.

Takže naše skóre jsou tři školy a tři odmítnutí. Ještě se snažím o jednu doporučenou školu a jestli to tady nedopadne, tak máme rok díky odkladu.

Jenže co bude za rok. Kam umístit autistu, který je chytrý pro speciální školy, ale běžná základní škola ho nechce? Mám strach a jsem naštvaná. Copak nemá nárok na vzdělávání jako zdravé dítě? Otázek je teď více než odpovědí a já netuším, jak to nakonec vyřeším.

Teď mi nezbývá nic jiného než držet palce a doufat, že někde rozhodnou, že stojí za to dát Jirkovi šanci. On si ji totiž zaslouží!!!

Hodnotilo 15 lidí. Score 4.7.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
Anes
Kecalka 330 příspěvků 10.02.15 07:18

A co domácí škola? To by bylo nejlepší řešení, ne?

 
Terinkaa
Ukecaná baba ;) 1117 příspěvků 10.02.15 08:16

@Anes to není řešení… jen ho tím zavřeš před světem…

 
jira105
Ukecaná baba ;) 1085 příspěvků 10.02.15 08:21

Bohužel domácí škola neni pro autika vhodná. Smi se jen do 5 třídy a pak by to byl sok pro nej. Ale uz jsme v jednani s úřady a spc tak snad se neco najde.

 
Heidi86
Ukecaná baba ;) 1770 příspěvků 3 inzeráty 10.02.15 09:30

Domácí škola je podle mě hloupost, dítě je potřeba integrovat, aby bylo s ostatními dětmi, navíc maminka píše, že je dosti chytrý chlapeček, tak proč jej odlučovat od ostatních? Nechápu postoj škol v tomto případě a mrzí mě to za maminku, budu Vám držet pěsti, aby chlapec do školy nastoupil řádně a včas a mohl se tak zapojit do aktivit ostatních dětí, určitě mu to prospěje :-)

 
Nalla
Povídálka 46 příspěvků 10.02.15 09:53

A co takhle zažádat o osobního asistenta k dítěti do vyučování? Mám dva autistický sourozence, jedenáctiletou slečnu s atypickým autismem a desetiletýho kluka s Aspergerovým syndromem. Je to boj, ale oba si tu asistenci ve škole vydupali a dostali ji. Vše funguje jak má. Podle mě je to jedná a rozumná možnost jak integrovat. Kluka nám taky odmítali ve školce, potom i škole, ale od doby co má vystudovanou asistentku je to v pořádku. Budu držet palce :palec:

 
Bunnies
Ukecaná baba ;) 1987 příspěvků 10.02.15 09:55

Mám holčičku, která je květnová a taky měla loni odklad. Rozumím tomu zklamání, ale z osobní zkušenosti už vím, že odklad není ostuda a nic tak hrozného. Moje dcera není autista a měla problémy jen s výslovností a stejně ji nevzali. Bylo mi z toho smutno, protože jinak je šikovná. Baví ji čísla a sama se mě ptá, zda je třeba 3×2=6 apod. Letošní zápis proběhl úplně skvěle. Paní učitelka byla z dcery nadšená, nasmáli se spolu a chybí nám jen zlepšit ř a doučit vázání tkaniček ( umí vyrábět náramky i lehčí postavy z gumiček a tak to snad půjde dobře). Sama už vidím, že holka bude zvládat školu bez problémů, těší se a je už dost samostatná. Ten rok pomohl neskutečně. Ve školce se sice nudí, ale má tam kamarádku se kterou jdou do stejné školy i možná třídy a tak si holky spolu vystačí. Loni se mi i chtělo plakat z odkladu, ale teď jsem za něj ráda.

 
Mishullka  10.02.15 09:55

Některé školy nabízejí tzv. nultý ročník, nezkoušela ses poptat?

 
jira105
Ukecaná baba ;) 1085 příspěvků 10.02.15 10:28

@Bunnies odklad by bohužel problém nevyřešil jen ho odlozil.
Ale snad se lepší situace rysuje se škola.
Asistent by neměl být problém doufám teda.
Izolovat ho by nebylo ideální on se snaží zapojit do kolektivu a pro me je důležité aby dostal šanci na co nejsamostatnej­si život

 
jira105
Ukecaná baba ;) 1085 příspěvků 10.02.15 10:30

@Mishullka nultý ročník tu je ovšem plny jistymi spolubydlicimi obcany kteří to maji z donucení úřady. Případné deti cizinců :roll:. Je to jako jit hlavou proti zdi

 
Meeshab
Ukecaná baba ;) 1708 příspěvků 10.02.15 12:19

Jak už tady někdo radil, zažádej si o osobního asistenta. A rok odkladu možná neuškodí. Nemyslím, že by na to tvůj syn neměl intelektově, ale nevím jak on, ale můj syn (také autista) má problémy se začleňováním do kolektivu a rok odkladu mu aspoň trošku pomohl. Jinak jen pro tvou informaci - prvních pět let chodil na normální ZŠ do normální třídy, ale teď chodí do speciální třídy, kde je jen 9 dětí ve třídě a je tam jedna asistentka pedagoga pro všechny a je to mnohem lepší. Takže se zkus podívat, jestli někde v okolí podobnou školu nemáte. Ta naše má tyto speciální třídy od 3. třídy ZŠ. První dva roky chodí děti do normální třídy, ale mohou mít samozřejmě svého asistenta. Držím pěsti!

 
zajic
Kecalka 163 příspěvků 10.02.15 12:57

Je to smutné.
Nemůže mít asistenta? Vím, že tyto děti mají ve škole běžně asistenta.

 
ondrova
Povídálka 23 příspěvků 10.02.15 18:59
Jiřík

Na asistenta v běžné škole by mel mít narok, výborná je jedna ZS v Praze, ale nevím, jak reálné by pro vas bylo to dojizdeni

 
jira105
Ukecaná baba ;) 1085 příspěvků 11.02.15 07:09

@ondrova jestli mate na mysli alzirskou tak tam jsme byly u zapisu ale je to spatny kvůli spadovosti

 
simeda
Kecalka 213 příspěvků 11.02.15 18:25

Tak s tim asistentem by vám měli pomoci v SPC, kam docházíte. Škola napíše žádost a SPC ji schválí. Je mi to líto, zkuste si v té třetí škole domluvit místo na příští rok. Dle vašeho popisu bude nejlepší ta třetí škola, třeba pokud mají málo míst, tak by mohla jít rezervace.

 
jan1610
Zasloužilá kecalka 728 příspěvků 11.02.15 22:32

Držím palec…nám bylo 5 v prosinci, zrakové postižení, imunodeficita…chci aby nastoupil v místní škole…Jezdíme o 3týdny do Spc v Plzni na Doubravce.Jsou moc hodní, malej se snaží. Vím, že to máte složitější ale i tak plně chápu vaše pocity a snažení..taky mě to čeká. Držím palce aby vše dopadlo co nejlépe pro Jiříka…a aby se mu líbilo :srdce: :srdce: :srdce: :hug:

 
jira105
Ukecaná baba ;) 1085 příspěvků 12.02.15 13:57

@simeda naštěstí v utery se začalo resit s úřady a včera bylo doreseno. Mame školu a dokonce logo tridu :lol:

 
simeda
Kecalka 213 příspěvků 12.02.15 14:42

@jira105 skvělí, to je krásná zpráva. Přeji, aby byl malej moc spokojený :hug:.

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama