Zkušenost s epiduralem, císařem a poporodní depresí

Porod

Hned po porodu jsem už nechtěla další mimčo. To, čím jsem si prošla, bylo na mě v tu chvíli vážně moc. Teď už to beru jako vzpomínku, ale jak jsem se cítila...

Tak konečně jsem se dostala k napsání deníčku, hodně to shrnu, neboť se mi mimčo za chvilku probudí :-)

Kontrakce začaly asi kolem 23. hodiny, bylo to děsné, stále jsem odbíhala dávat si teplou sprchu, pak se snažila usnout atd., stále dokola. Ráno šel přítel do práce a já říkám, ať klidně jede, že si ještě nejsem jistá, zda opravdu začíná porod. Teď, když si na vše zpětně vzpomínám, bylo to opravdu komické (jak doma, tak i v porodce): seděla jsem ve sprše, v ruce sprchu, v druhé notýsek a na koši na prádlo jsem sledovala hodinky, no mazec. Docela se to zkracovalo, ale doba mi prostě nepřišla jako předepsané pravidelné kontrakce. Nakonec přítel přijel asi kolem 11. odpoledne a hned jsem jeli. Měla jsem je už po 2 minutách, ještěže jsem nechtěla doma čekat déle, já si fakt stále nebyla jistá, přišlo mi to strašně nepravidelné.

Ke konci se to už nedalo vydržet, nejprve jsem na radu sestřičky zkusila nějaký ten jejich plyn, nebo co to bylo, to absolutně nezabíralo, tak jsem požádala o epidural, jo, někdo si řekne, že jsem srab, ale já to vážně nemohla vydržet. Ješt než došel doktor, podávalo mi tam ruku snad milion nových doktorů a praktikantů, já v šílených křečích, vše šlo mimo mě. Přišel doktor, předváděl se studentům a najednou jsem sebou strašně trhla, nevím, zda to byla moje nebo jeho chyba, že to zavedl moc hluboko, ale ten pocit byl šílený, bylo to jako by někdo vrtal do páteře vrtačkou, cítila jsem každý vrt, nebo jak to popsat, no šílené, ale pak jsem byla ráda, že už to mám za sebou, skoro nic jsem potom necítila… Najednou se ale začali kolem mě všichni sbíhat a jen slyším jakoby už z povzdalí, že je nutný akutní císař, no chtělo se mi brečet. Vezou mě šíleně dlouho na sál… Probudím se, skoro nevím kde jsem atd. Mimčo je naštěstí v pořádku… Já jsem šťastná, že to mám za sebou a raduji se z uzlíčku. Všem posílám sms a mms jak jsme oba v pořádku.

Jenže, druhý den nemůžu ani vstát, dojít si na záchod, pro jídlo… šíleně mě třeští hlava, to snad ani není migréna, je to stokrát silnější a horší, je mi z té bolesti úplně na zvracení, na záchod jdu opravdu až když je to nutné a to běžím. Musím stále jen ležet, jakkýkoliv vspřímený pohyb hlavou: je mi na zvracení, omdlení, klepu se, potím se… no, šílené. Jo, tohle je vedlejší účinek epiduralu, doteď nevím, jestli to ale nemohlo být tím, že mi to fakt píchl hluboko. Trvá to celý pobyt v nemocnici, pro jídlo jsem si došla snad jen 3× sama, jinak jsem hladová čekala, jestli nepřijde sestra nebo přítel. Opět se na mě stále chodili dívat noví a noví doktoři… když ta bolest hlavy neustupovala, musela jsem podstoupit zákrok jako epidural znovu, na tom si řeknete nic není, ale tím, jak mě to bolelo poprvé, jako ta vrtačka, dostala jsem šílený záchvat pláče a měla fakt depky, přála jsem si, ať do druhého dne ta bolest přestane a já nebudu muset, ale nestalo se tak. Zase jedu tou strašně dlouhou chodbou na ten samý sál, jenže ted jsem strašně vynervovaná: prožívám flashback. Vše se mi vrací před očima znovu, bolestivé kontrakce, vrtačka v zádech, císař… berou mi krev z ruky a píchají ho do páteře, tam kde dělali epidural, aby to jakoby zazátkovali.

Poté jsem musela 24 hodin pouze ležet a to na zádech, aby se to nějak dostalo tam, kam má. Kojení byla pakárna, šílené polohy a děsně z toho bolely bradavky, nemohla jsem se ani přetočit, abych mohla kojit v pohodě, takže z toho jsem měla pěkné díry na bradavkách, pak zánět atd. to je na jinou kapitolu, boj s kojením.

Asi po 4 dnech nás ráno vyšoupli z porodnice, že mají strašně moc porodů a pokoje potřebují, no mazec. Ještěže měl přítel dovču 2 týdny, jinak nevím. Bolest po „krvavé zátce“ neustoupila, nic na to nepomáhalo, jedině trvzení doktorů, že to chce čas. Takže jsem doma ani nevařila, kojení v leže na zádech pokračovalo, tím pádem i ragády na prsou se prohlubovaly, u kojení mi tekly slzy, malá se vztekala, no šílené, u kojení jsme řvaly obě. Bylo to šílené vypětí, fakt jsem říkala, že už nikdy další mimčo nechci, ale to bylo i poporodní depkou. Nic jsem nezvládala, nedošla jsem si pomalu sama ani na záchod, když jsem vstala, pořád jsem měla závratě, návaly, na zvracení… trvalo to nekonečné 2-3týdny, pak se to fakt samo zlepšilo. Ale ty depky, ted už chápu, že se někdo z deprese dokáže třeba i zabít. Fakt jsem se držela, připadalo mi, že nikdy nic nebude jako dřív, že jsem nemožná, že nic už nikdy nebudu zvládat, stíhat apod., nedokázala jsem si představit, že se třeba někdy vůbec zvládnu převléknout z noční košile nebo se normálně najíst.

Nervy na pochodu, boj s kojením, antibiotika na zánět, mastičky na plíseň, zatínání zubů bolestí při kojení, do toho mi začala asi po měsíci docela dost téct krev z jizvy po císaři, to bylo prý z těch modřin vevnitř, měla jsem břicho opravdu celé modré, malá jednou vyzvracela chuchvalec krve a už si vážně ani nepamatuji, co vše nás potkalo, ale za tyto 4 měsíce jsme byli na pohotovosti a u doktora jako doma. Teď, ve 4 měsících, mi pro změnu přijde, že malou bolí břiško víc než při tříměsíčních kolikách, doufám, že jsme tento boj už vyhrály a bude jen a jen líp.

Také mám jizvu ještě vidět, je pěkně červená a vystouplá, přitom všichni už ji po takovéto době nemají skoro ani vidět, no a co, prý to nic není, každému se to hojí jinak, tak holt už nebudu krásná jako dřív, mám teď prcka a to jsou důležitější starosti.

Omlouvám se, ale musela jsem se už konečně vypovídat, je sice fakt, že když jsem to prožívala, přišlo mi to naprosto šílené a že už nic horšího ani být nemůže, ted už jsem po těch 4 měsících skoro na vše zlé zapomněla…

PS: Samo, že další mimčo už chci. Malá je naše zlatíčko. Oba jí strašně moc milujeme, i když při proplakaných dnech, kdy se nestihnu téměř ani najíst, je to fakt síla. Ale to zná asi každá nebo aspoň většina maminek. Mimčo je opravdu dar!

Hodnotilo 5 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

 Váš příspěvek
 
cassy
Ukecaná baba ;) 1832 příspěvků 2 inzeráty 10.08.11 09:14

Teda, ty sis „užívala“. 8-o :roll: Seš statečná! Já měla taky císaře, ale vše v pohodě i po epidurálu.
Je fajn, že už je líp a malá ať vám dělá jen samou radost! :kytka:

 
mamcapavca
Závislačka 4752 příspěvků 10.08.11 09:20

vzhůru do boje…mít děti je dar ale i boj :kytka: :huban:  :hug:

 
nba
Zasloužilá kecalka 771 příspěvků 10.08.11 09:37

Hlavně, že jste obě vpořádku a zdravé. :kytka:
U dalšího mimča to bude určitě lepší, ale asi bych do stejné porodnice rodit nešla..
Přeji už jen a jen samé krásné zážitky :-)

 
Iwi
Závislačka 3379 příspěvků 10.08.11 12:07

ahoj hlavne ze jste to zvladli…taky jsem po cisari, je to 8 a půl mesice a jizvu mam stale dost videt, je vystoupla a ruzova. To chce opravdu hodne casu.

 
MPavla
Kecalka 217 příspěvků 10.08.11 12:41

To zní strašně - ve které porodnici jsi to byla??? Já jsem měla plánovaný, zcela bezproblémový císař, ale druhý den bych na záchod nešla ani náhodou (neštěstí jsem nemusela, cévku vytahovali až další den). Domů jsem šla šestý den (opět beru i den porodu) a to bylo o den dřív, než pouští normálně. A přišlo mi to teda všechno tak akorát - pro bezproblémový průběh.

Držím palce, ať už vše probíhá bez problémů.

 
Niki3x
Kecalka 147 příspěvků 10.08.11 13:50

Rodila jsem v cizině, takže se nebojte, z Čech to není :-) na jednu stranu to chápu, normálně maj tak max. 3 porody denně a v tu dobu tam byl tak kolem 8porodů denně. takže fakta pokoje potřebovali, ale…

 
zrustice
Ukecaná baba ;) 1808 příspěvků 10.08.11 15:04

Užilas sis, to je teda fakt. Moc ti přeju, aby vás už nic horšího nepotkalo :hug:

 
Anael
Echt Kelišová 7797 příspěvků 10.08.11 15:05

Teda, to vypadá fakt hrozně 8-o . Já mám termín příští pátek a na epidurál se chystám…doufám, že bude vše v pořádku. Jediný čeho se bojím, abych se nepohnula, ale p.doktorka na sále mi vysvětlovala, že se to píchá mezi kontrakcema, tak snad to zvládnu :lol: . Jinak pěkně napsaný příspěvek :palec:

 
hofka
Extra třída :D 14664 příspěvků 10.08.11 15:11

Taky jsem měla císaře a epidurál. Po něm jsem ležela celej den, nesměla jsem zvednout hlavu, právě aby mě nebolela a všecko se usadilo. Měla jsem cévku, takže záchod vyřešen. Zvednout mě přišli až další den.
Ale tak, hlavně, že jste ok. Co bolí to přebolí:-)

 
Niki3x
Kecalka 147 příspěvků 10.08.11 15:52
verjanku, hofka

neboj, spinální bolest hlavy po epiduralu je snad jen 2% jako vedlejší účinek (i když ted jsem četla, že to mohlo být tím, že mi to píchl hluboko, což by byla jeho chyba!) takže fakt malinkato procent, tak fakt neboj. Všechny koho znám rodily s epiduralem a nic, hold jsem zrovna vyšla v procentuelní řadě já :nevim:

Hofka, já taky měla cévku a ležela jsem, proto jsem taky šťastně všem posílala mms a že jsme v pořádku, začalo to až druhý den.

 
Niki3x
Kecalka 147 příspěvků 10.08.11 15:54

jinak všem děkuju za podporu, že už to bude jen lepší. Fakt to po takovýhle zkušenosti potěší.
DÍKY! :palec:

 
Banny
Závislačka 3401 příspěvků 10.08.11 20:04
:hug: :kytka:
 
Brambůrka10
Závislačka 3478 příspěvků 10.08.11 20:20

to ti teda nezavidim,ja bych se asi zblaznila,me epidural strasne pomohl,ale po tvem denicku si nejsem jista,jestli ho budu znovu chtit :nevim:
Tak ti preji at uz je vse v poradku a jste se jen spokojeni,zdraví a stastní.protoze si to zaslouzi :kytka: :kytka:

 
kakalet  10.08.11 20:45
Zažila jsem něco podobného

Ahoj, tak to bychom si mohly podat ruce. Zažila jsem něco podobného. Ve zkratce: kontrakce přišly v neděli večer, v noci jsem jela do prorodnice, kde jsem nezamhouřila oko, v bolestech jsem nějak přežila pondělí, v úterý ráno jsem myslela, že je má poslední hodina. V poledne se byla ně mě podívat primář a navrhl epidural. Nikdy by mě nenapadlo, že něco takového zrovná já podstoupím, ale kývla bych ně cokoliv. Epidural, který mi dávali v kontrakcích, která přicházela jedna za druhou, neúčinkoval. (Prý bylo na něj dost pozdě, za deset minut jsem byla na sále, kde jsem konečně tu příšernou bolest zaspala. Máme nádhernou holčičku, kterou zbožňujeme, ale dodnes nevím (nikdo mi to nevysvětlil), proč to nešlo. Domnívám se, že proto, že malá měla 2× omotanou pup. šňůru, jak mi při návštěvě až doma sdělila porodní asistentka, která se přišla mrknout na mě a na malou. O dalším dítěti jsem ještě donedávna nechtěla ani slyšet - teď už chci. :-)

 
Did
Kecalka 405 příspěvků 10.08.11 21:40

Teda Tys z toho udělala drama…oni by Tě jen tak čtvrtý den z porodnice nevyšoupli, kdybys fakt byla závažný případ :-)). Ale je pravda, že člověku to přijde jako konec světa, protože s ním cvičí ty pitomý hormony. Já měla přesně tyhle pocity - resp. i zážitky - císař atd.Břicho se mi rozlezlo osmý den, kdy mne pouštěli domů a vyndali stehy - teklo mi z toho a vůbec - byla jsem troska na odpis. Jen jsem chtěla domů, domů, domů…myslela jsem, že tam umřu.
Jizva byla taky dloooouho červená a vystouplá - břicho mne bolelo dobře půl roku - nemohla jsem ani cvičit. Ale během let to zesvětlalo a dnes tam mám neznatelnou světlou čárku.
No a druhý cvrček šel normální cestou a zase mne tak potrhal, že mne šili hodinu a měsíc jsem se hojila - modřiny ze šití, infekce do šití, ATB atd. Prostě oba porody děs.
Tak se dnes ptám, kde beru odvahu na to třetí? :-)))

 
26lenka
Kelišová 6892 příspěvků 11.08.11 07:01

Niky klobouk dolů. Bolest hlavy je způsobená tím, že ti odkapával mišní mok při špatném zavedení epiduralu. Měla jsem to samé. 3 dny mě nechali brečet bolestí, že to přejde. Ha, blbost. Pak se na mě přišel podívat doktor co mi to píchal a díru zalepil. Já měla větší štěstí, po pár hodinách to přešlo a hned ráno mě z porodky poslali domů.

 
ryliska
Ukecaná baba ;) 1731 příspěvků 11.08.11 09:22

Ahojda Nikčo.Krásně jsi to napsala.Jsem ráda, že už jste ty i Mia v pořádku a se vším jste se porvali.Přesně vím, o čem mluvíš, jak ses cítila.Zažila jsem něco podobného, ale tady u nás v Čechách.Jsi hrozně statečná.Už jen rodit bez komplikací v Norsku…No klobouk dolů…

 
helenkanai
Závislačka 3239 příspěvků 11.08.11 10:15

Neboj jizva časem vybledne :-) já mám 15měs. od císaře a je stále hodně vidět.
Neměla jsi jednoduché ale zvládla jsi to!

 
faldy
Zasloužilá kecalka 594 příspěvků 11.08.11 23:43

Hned po precteni Tveho denicku jsem pochopila, ze jsi rodila v zahranici. Nebyla to Anglie? Jsem taky po cisari (v UK), jsou to 2 roky,jizva je velka a vystoupla. Katastrofa doktori,katastrofa nemocnice. Po 8 hodinach jsem se sama sla osprchovat, po 3 dnech me pustili domu. Holka drzim pesti at jste oba v poradku :hug: , vim dobre o cem pises :zed:

 
Niki3x
Kecalka 147 příspěvků 12.08.11 09:54

ne,ne, byla to Skandinávie, takže zima :-)
někdo kdo chápe porod v cizině, díky :dance:
jo, byly fakt přeplněný, tak hold posílali domů dost brzo všechny :-?
tak se tam drž a at holčičku si užívej. jak koukám z fotky,jestli se nepletu :andel:

 
Niki3x
Kecalka 147 příspěvků 12.08.11 13:21
26lenka

jak díru zalepil 8-o
mě dávali asi 3dny kapačky a něco do nich, že by to tím mělo přejít, ale nic. furt to"doplnění krví" stále odkládali, tak jsem je ukecala že už fakt nemůžu at to udělají zítra, ještě že tak, nebo t nás pak pozítří ráno „vykopli“ ale stejně to bylo naprd a nepomohlo to. samo to přešlo až tak za ty dva týdny.
jo, z odstupem času to tak hrozný asi nebylo, ale když tatka musel dělat fakt uplně všechno sám, i přebalovat atd, a pro oba to bylo fakt vše nový , ani nebyl čas aby nám to v porodce vůbec ukázali atd, takže to byla fakt sranda, a jelikož žijeme v cizině, tak ani maminky, babičky nebyly na blízku, proto mi to asi přišlo tak šílený.

 
marhulka13
Kecalka 167 příspěvků 12.08.11 14:20

no, tu poporodnu depku nezavidim, ja som ju mala tiez, len uz v hroznom rozsahu, dospela som az po laktacnu psychozu. Tiez som mala tazke poporodne komplikacie a po prepusteni domov som mala pocit, ze sa zblaznim, vkuse som plakala, tvrdila som, ze nenavidim svoje dieta, ze mi znicil zivot, dokonca som sa pohravala s myslienkou, ze keby zomrel, bolo by mi lepsie :cry: :cry: teraz mi je az z toho zle, ked si na to spomeniem… trvalo mi skoro mesiac, nez som sa z toho dostala a bola schopna si vziat maleho na ruky a polubit ho.. no ani na 5 minut som nemohla byt sama, inak som mala hrozne myslienky…toto nikdy nikomu neprajem zazit

 
Andulinečka  13.08.11 15:05

Tak to sis musela vytrpět ale hlavně že je to za Váma a budˇte jen a jen zdraví.Já rodila přirozenou cestou,porod byl před 9.měsíci vyvolávaný a mě zase epidural strašně pomohl,nemohla jsem se otevřít ale po něm hned do 15 minut,vztahy potom už nebyly skoro vůbec cítit a malá byly zachvíli venku.Měj se krásně.

Příspěvek upraven 13.08.11 v 15:05

Vložit nový komentář

Reklama


Reklama