Zlý sen jménem žloutenka

Rodičovství
  • emimino
  • 07.05.02

Existuje pět druhů hepatitidy (AE) ? při nich dochází k obecně známým degenerativním změnám jaterních buněk. Negativní vliv však mají i na ostatní orgány a celý organismus

Hepatitida A (tzv. infekční žloutenka)
Vir je přenášen ze stolice nakaženého jedince do úst člověka vnímavého k nákaze. Cesta je zde přímá nebo nepřímá (zejména z kontaminované vody a potravin).
Inkubační doba je 15-50 dní. Onemocnění může mít skrytý průběh, kdy u nemocného nedojde k charakteris­tickému zežloutnutí pokožky. Při onemocnění je nutná hospitalizace. Již dva týdny před výskytem příznaků onemocnění vylučuje nakažený člověk virus.
Prevencí je očkování, které organismus chrání nejméně na 10 let, studie ukazují až na 20 let.

Hepatitida B (tzv. sérová žloutenka)
Přenáší se krví a jinými tělními tekutinami jako spermiemi, vaginální sekrecí, slinami, menstruační krví, mateřským mlékem například při otevřené ráně, při sexuálním styku, z matky na plod či kojené dítě atd. Infikovat se lze úzkým kontaktem s nemocným nebo nosičem viru (např. půjčování zubního kartáčku, holícího strojku, při manikúře, pedikúře, nastřelování náušnic).
Inkubační doba je 45-180 dní, již v této době může člověk přenášek dál virus. Onemocnění je často bez příznaků (zežloutnutí kůže a očního bělma, tmavá moč, světle jílovitá stolice). Asi 10% se neuzdraví a stávají se tak chronickým nosičem.
Prevencí je očkování, kdy ochrana je minimálně na 5 let a po přeočkování celoživotní. Očkování bylo zavedeno do povinného (pojišťovnou hrazeného) očkování u novorozenců a dětí v 11-ti letech.
Očkovat lze také kombinovanou vakcínou proti žloutence typu A a B

Ostatní typy žloutenek
Hepatitida C ? přenos transfúzí, společným užíváním injekčních stříkaček
Hepatitida D ? stejně jako ?B?
Hepatitida E ? vyskytuje se v Africe? Asii a Střední Americe

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

Váš příspěvek