Zvracivé děti - kojenci

Rodičovství
  • emimino
  • 30.07.01

Malé děti často po nakrmení zvrací. Je důvod k obavám, jak postupovat a kdy vyhledat lékaře, pokud dítě zrací

Řadu maminek znepokojuje, když jejich malé miminko často zvrací. Není nemocné ? Nemá po vyzvracení v bříšku málo mléka ? Není moje mléko nějak škodlivé ? Takové a podobné otázky mohou maminka napadat.

Téměř všichni kojenci někdy se vzduchem vyříhnout i trochu mléka. Na první pohled se může zdát, že dítě vyzvracelo velké množství mléka, ale obvykle jde opravdu jen o malé množství - vyzvracené mléko je smícháno se slinami, navíc je rozprostřené po velké ploše. Pokud máte obavu o množství vyzvraceného mléka vylijte na srovnání 5 ml tekutiny.

Pokud dítě vyzvracelo větší množství pak zde existuje několik vysvětlení:

  • dítě vypilo víc, než je schopno přijmout, pak je vyzvracení nadbytečného mléka v pořádku
  • mohla jste dítě držet při krmení v příliš vodorovné poloze a spolykaný vzduch se tak hůře dostával nad úroveň vypitého mléka
  • zvracení mléka mohlo být vyvoláno prudkým pohybem při manipulaci s dítětem
  • mohla jste při krmení z lahve mít láhev nedostatečně nakloněnou, dudlík nebyl plný mléka a dítě tak nasálo příliš vzduchu nebo je velmi malý otvor v dudlíku a dítě tak při intenzivním sání opět nabralo více vzduchu

Pokud je zvracení po každém krmení pak budete mít jistě velké obavy - obraťte se tedy na lékaře. Pokud ale dítě prospívá (přibývá na váze) a dostatek pomočených plen za den (6-8), pak určitě zvrací jen přebytečně vypité mléko.

Pokud dojde ke zvracení později, je mléko sražené, nepříjemně zapáchá. Dítě mohlo mít v žaludku zachycený vzduch a spolu s trávením mléka došlo k jeho uvolnění, nebo také může jít o poruchu zažívacího traktu. Pokud by dítě mělo horečku, nevypadalo dobře, mělo průjem, pak navštivte lékaře. Pokud je dítě v pořádku, pak je krmte jako obvykle a všímejte se jakýchkoliv dalších příznaků.

Ke zvracení může dojít také takovou silou, že dopadá daleko od něj, někdy až ve vzdálenosti jednoho metru. Dítě, které takto zvrací pravidelně má pravděpodobně pylorostenosu = porucha svaloviny při výstupu ze žaludku, kdy zhuštěná svalovina zpomaluje vyprazdňování mléka a jakmile dojde k naplnění žaludku, pak dítě zvrací. Tato porucha se musí léčit (provede se krátká a jednoduchá operace), neboť dítě zvrací veškeré mléko, bylo by dehydratované a ubývalo by na váze. Tato porucha je častější u chlapců a projeví se v průběhu několika týdnů po narození maximálně do 2 měsíců.

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek