Zvýšená kazivost a nutný zánět dásní během těhotenství?

Zdraví
  • emimino
  • 23.01.06

Během těhotenství prochází ženské tělo mnohými změnami, které jsou ovlivněny měnícími se hladinami ženských hormonů. Ty velkou měrou působí i na dásně, které jsou prostupnější pro škodliviny pocházející z bakteriálního plaku a náchylnější ke vzniku zánětu. Tyto hormony zvyšují i dávivý reflex a mění vnímání chuti hlavně na začátku těhotenství, občas se vyskytne i zvracení. Ženě se mění životní styl, denní povinnosti ji více zmáhají. Často dochází u žen ke zhoršení úrovně ústní hygieny, většinou pro starosti s těhotenstvím spojenými.

To je vše pravda, ale nejprve se musíme zeptat, proč ten zánět dásní (gingivitis) vzniká a jak se objeví zubní kaz? Traduje se totiž spousta mýtů, a ženy se domnívají, že tak zvaná těhotenská gingivitida a nové kazy jsou nutným zlem, kterému se nemohou během tohoto období vyhnout.

Zubní kaz i zánět dásní vzniká působením bakterií, které se hromadí ve formě plaku na hůře čištěných místech. Jedná se o obtížněji přístupná místa jako krčky zubů, mezizubní prostory a okolní dáseň. Jsou to právě tyto bakterie, které svým působením narušují zubní sklovinu a způsobí nakonec vznik kazu, a které narušují dáseň. Ta se brání, což se projevuje právě jejím zánětem. Dásně krvácí, jsou nateklé, citlivé a zarudlé. Pokud je zánět přítomen několik let vede i k narušení hlubších struktur, jako je okolní kost a závěsný aparát zubů. Tehdy již hovoříme o parodontitidě (paradentóze). Jejím konečným stádiem je velká viklavost a vypadávání zubů, doprovázené bolestmi, otoky a zápachem z úst.

Četné klinické studie opakovaně prokázaly, že zánět dásní přítomný u 30-100 procent gravidních žen se u nich vyskytoval již před těhotenstvím, a tudíž došlo jen ke zvýraznění již přítomného zánětu, podmíněného přítomností plaku.
Také větší kazivost nebyla prokázána a obsah vápníku v zubech matky se během těhotenství nemění, nedochází k větší náchylnosti zubů pro vznik zubního kazu.
Chybu hledejme jinde.

Nejdůležitější pro zdravé dásně a zuby je co nejvíce omezovat růst bakteríí a vznik plaku, který jejich činností vzniká. Tak pokud ještě čtete, tak už Vám asi pomalu dochází v čem je zakopaný pes. Je to v řádně prováděné zubní hygieně, správnou technikou a vhodnými pomůckami. Nevystačíme jen se správným kartáčkem, ale budeme potřebovat i vhodné pomůcky pro mezizubní hygienu. Většina kazů v dospělosti vzniká na mezizubních stranách zubů a i parodontóza nejčastěji začíná právě z mezizubí.

Bude potřeba navštívit Vašeho zubního lékaře či dentální hygienistku, aby Vám vhodné pomůcky vybrali a naučili Vás vhodnou techniku čištění. Často bude nejprve potřeba sundat zubní kámen (vzniká mineralizací plaku minerály ze slin) a zuby zbavit všech pigmentů a drsných částic, které dráždí dásně a umožňují další růst bakterií.
Důležitý je hlavně nácvik techniky čištění a používání mezizubních kartáčků či zubní nitě pod dohledem lékaře či hygienistky. Učený z nebe nespadl, a když si myslíme, že čistíme správně, často to v puse nevypadá nejlépe.

Pak už je to zcela ve Vašich rukou a pokud vydržíte čistit, tak jak jste se naučili, budete muset zubaře navštívit jen na preventivní prohlídku.

Nový kaz ani zánět dásní u Vás již nevznikne, neboť čistý zub nemůže onemocnět.
Závěrem bych chtěl zdůraznit význam zubní hygieny, správnou techniku a pomůcky pro čištění právě během těhotenství, kdy vystupují do popředí i jiné faktory zmíněné na začátku mého sdělení.

Dávejte přednost prevenci a chtějte po svém zubním lékaři lekci zubní hygieny.
První trimestr může být vhodným obdobím, udělat něco pro svoje zdraví i zdraví svého budoucího dítěte.

MUDr. Jakub Smrček

.(Zubní lékař MUDr. Jakub Smrček){align:cen­ter} *]

www.zuby-smrcek.cz Soukromá zubní ordinace

Hodnotilo 1 lidí. Score 5.0.

Reklama


Reklama

Nikdo zatím tento deníček nekomentoval. Buďte první!

 Váš příspěvek

Reklama


Reklama