10měsíční nejedlík - anemie

249
19.6.13 14:08

10ti-měsíční nejedlík - anemie

Prosím zda máte někdo zkušenost a nějaký tip, co s dítětem, které nebaští a je silně anemické… Dcerka je droboučká a spektrum jejích oblíbených potravin je dost malé - vede jogurt, kaše, některé ovoce, rohlík do ruky a kojím.
Zkouším dokola pořád nabízet všecko možné, ale nemám už moc chuť pořád vařit 4 hrášky, které mi zas stejně nebude jíst :) Ale s tím už se nějak poperu…
Potřebovala bych do ní dostat maso a zeleninu, ale teda žádný úspěch.
Ze začátku příkrmů jedla krásně všecko, pak na jaře měla 2× virózu a od té doby se mi jídlo úplně pokazilo. Bohužel teď ta anemie, takže do ní něco potřebuju dostat.
Snažím se neoblíbené potraviny pašovat do kaše, ale překročí-li to velikost čajové lžičky tak mi to neveme.
Zas jí nechci nějak násilnit, aby se mi nepokazilo jedení toho mála. Asi zkusím nějakou zeleninu do ruky - docela ráda okusuje sama, nebo nabídnout na talířku, ať si vezme sama, ale moc si od toho neslibuju…
Nemáte někdo nějaký nápad, co třeba vám jedly děti rády? Ony se ty chutě také různě mění, každý rád něco jiného… ale nemůžu jí prostě denně dát ochutnat 20 různých druhů zeleniny, vždycky něco zkusím, zas na čas nechám být a pak zas zkusím…
Budu ráda za každý tip, co bych mohla vyzkoušet a třeba jí něco zachutná :mavam:
Předem děkuje zoufalá matka :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
yse
983
19.6.13 14:15

Ahoj, nezkoušela jsi k mrkvi a bramborům přidat červenou řepu? Malá taky není žádný jedlík, ale řepa jí jede - je nasládlá a v mrkvi se její výrazná chuť otupí.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
113
19.6.13 14:15

Mam tiez nejedlicku, 16 mesiacov, navyse ani nepije…hruzaq, chuti jej ale rajcinka nakrajat do ruky, alebo kolecko uhorky do ruky, normalne ochutene maso na vsetky sposoby si sama uzobava z tanierika…je uz teda starsia, ale mozno ochutene bylinkami a napr. upecene kuracie stehienko by si dala..alebo taka ta masozeleninova slichta rozmixovana s mliekom, hustejsia lusteninova polievka..tiez bojujeme o kazde susto, takze prajem pevne nervy..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5570
19.6.13 14:17

Kamaradka mela podobny problem.

vyvary ti neji? masovy (maso+kosti, cibule, mrkev, kousek zazvoru, lzicku jabl. octa, cesnek, pak scedit, maso pokrajet a vratit), zeleninovy (zelenina, nate, odkrojky, morska rasa, scedit, rasu pokrajet a vratit)?
ty jsou dost vyzivny.

Jemne naparit okrajenou mrkev a klidne i dlasi zeleninu, at si to ozuzle (nevim jak moc je kousava, kolik ma zubu, sla by i syrova)

My jsme teda jedli jinak nez je bezne do roka, tak vic neporadim, ale ja bych videla jako zaklad ty vyvary, nechat ji, at se v tom pohrabka a sama si dava i rukama do pusy kousky :think:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4497
19.6.13 14:26

Ahoj, skleničky taky nejí? Moji kluci byli do roka téměř na skleničkách a moje vařené postupně začínali jíst až to bylo jakoby normální jídlo.
Anebo rada z před skoro 40ti let :lol: Když jsem bylá mimčo já začínalo se vývary a já jsem to odmítala. Doktorka tehdy poradila mamce mi to osladit. Prý to bylo naprosto nechutné, ale já jsem to baštila. A následky to na mě asi nezanechalo, dnes sladká jídla skoro nejím. Já vím, že cukr pro tak malé dítě není úplně idální, ale…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5851
19.6.13 14:29

U mé třetí dcery (9m) taky vedou kaše, jogurty a ovocné přesnídávky. S masozeleninou bojujeme stejně jako vy. Trochu sní, když jí dám uvařenou mrkev nebo kedluben na hranolky, brokolici na růžičky, fazolky apod. Buď si to strká sama do pusy nebo jí to dávám já a ona to rozžužle a spolkne. Zvládla i samotné maso na kousky. Anebo jí dám na půlku lžičky klasickou kašovitou masozeleninu a zamaskuju to jogurtem nebo přesnídávku a tak mi to taky jí. Ale bojím se, že takto jí můžu zprotivit i ten jogurt/přesnídávku.
Ovocné přesnídávky jí? Pokud ano, zkusila bych udělat bych třeba jablečnou s mrkví (popř. s tou červenou řepou, nebo dýní, ta je taky sladká) a zamíchala do toho maso. :nevim:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
303
19.6.13 14:31

Náš malý je taky docela nejedlík. Dřív, kolem těch 9, 10 měsíců to bylo ještě horší…tou dobou jsem dělala každý den vývar - já dělala normálně maso-kořenová zelenina, česnek, cibule, nudličky - to jsem celé rozmixovala na kaši. Pak to mixované nechtěl, tak jsem tam jen mixovala maso, ostatní nechala…a pak vývary přestal jíst úplně. Často jsme to měli po celé kuchyni…
Nebo jsem ho měla na klíně, on se hrabal v mém jídle, já ho do toho krmila tím jeho…a pak jsem si to svoje snědla ze země :-)
No pořád se to měnilo a mění - chutě, návyky…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8924
19.6.13 14:35

Vychazela bych z toho, co ji a prizpusobila se tomu. Prvni dcera byla a je totalni nezravec. V roce ji z kousku navalovalo, jedla vlastne jen UM, kasi a trosku presnidavky ci uplne nahladko mixovane zeleniny nebo polevky. Tak jsme zkusili najet hlavne na polevky, proste vyvar se vsim moznym. Lze do nej dat spoustu zeleniny, maso, vajicko, nudle, brambory… Dodnes je u nas zakladem stravy. Jako prvni zkusim dat maso + brambory nebo nejake rozumnejsi „druhe“ jidlo, a po 5 lzickach ji zbytek rizku a brambor pokrajim do polevky, v te zbasti vse :lol: :mrgreen: Druha dcera je zase kasickova, kdyz neji ovoce, micham ho s kasi, proste do kase Sunarka se da vpasovat spousta veci ;) :lol:
A neboj, ona se rozji, i kdyz u prvni dcery ten jidelnicek stoij za neco az ted kolem 3,5 let :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Run
20731
19.6.13 14:48

Při silné anemii bych jí nechala napsat sirup se železem. Jinak malou jsem v tomto věku skoro jen kojila, rozjedla se až hodně po roce. A byla ok. A co vývary? Malá doteď moc nejí (velmi omezené množství a druhů jídla) ale vývary jsou jistota.. Hlavně hovězí, stačí maso a mrkev, pak přidám domácí drobení, trošku zelenýho a teď už i trošku soli.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Run
20731
19.6.13 14:50

Jinak malá se zeleniny doteď vůbec nedotkne - jedině té mrkve v polívce. Ale i přes to, že byla dlouho skoro jen kojená nabírala nadstandartně :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1342
19.6.13 15:31

Ahoj my měly anemii též, brala železo 8měs. A nechtěla a do dnes nechce moc jíst, je typ ochutnavače. Musím řict, ale opravdu, že poté co jsem ji začala dávat Multisanostol -vitaminy- lečivo- tam je vitamin B, který snad zvyšuje chut k jídlu, tak opravdu začala jíst lépe a projevilo se to už za týden. S jídlem s ni bojuji od 8 měsíce až do dnes 16m a co zabiralo vždy, bylo dát ji něco do ruky a ona otvirala pusu. Prostě ji něčim zabavit. To je druhá možnost. Sice to neni moc výchovný, ale co..hlavně, že ji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
249
22.6.13 14:10

Díky všem za postřehy. No dneska propadám zoufalství, snědla jogurt - to je jistota, ale nemůže být živá jen z toho… a trochu kaše, maso a zeleninu mi vrátila rychlostí blesku. Teď se jí ani na jídlo moc nechce, protože je znechucená těma kapkama na chudokrevnost - v židličce se kroutí, nechce otvírat pusu, plive (to doteď nenělala) :zed:
Fakt nevím, zeleninu jí teď dávám do ruky na špalíčky, ona si to žužle, ale nevím, kolik toho skutečně sní a kolik rozpatlá… Takový ty miminkovský rozvařený šlichtičky vůbec nevezme…
Vývar do ní nedostanu, skleniček už jsem zkusila mnoho, ale ani mi to nepolkne - takže masozeleninové skleničky u nás následně dostávaj psi :roll:
Hlavně mě štve, že jeden den něco jí a druhý den to ani nepolkne, tak vůbec nevím, co jí zrovna nabídnout…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1342
22.6.13 16:21

Ber taky v potaz, že je horko, komu by se chtělo jíst. A jestli ji to stačí tak ji asi nech, to ti beztak řekne doktora, respektive ja to slychala pořad. Přibíra, je ok, no tak ji nechte. Pamatuji si, že prostě když jsme dávaly kapky železa, tak nam řikala, že opravdu nedostatek železa způsobuje nechut. ale to už tu asi bylo řečeno. Zkus ten sirup co jsem navrhovala u nas to zabralo Jo a u nas taky zabrala bramborová kaše, tu s s ní vždycky, třeba s kuřec. šunkou na másle, Nepohrdne.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat