13ti měsíční batole - už období vzdoru?

Anonymní
29.10.19 20:37

13ti měsíční batole - už období vzdoru?

Ahoj,

ráda bych se poradila.

Třináctiměsíční syn se asi před týdnem (a stupňuje se to) začal projevovat dost náročně - neustále ječí, piští, požaduje věci o které dřív neměl zájem a když je nedostane, vřeští ještě víc a příšerně se rozpláče - odvedení pozornosti už nepomáhá. Nejhorší je to s jídlem, doposud byl v pohodě krmen, nyní jídlo odmítá, pláče, ječí, uklidní se jedině, když dostane lžičku do ruky a v jídle se sám drbe - bohužel se ale nakrmí tak z pěti procent. V náručí se místo uklidnění spíš odtahuje, začal nás i občas plácat.

Má nedávno prořezané všechny řezáky, nevypadá to, že by šly už stoličky. V noci spí jako obvykle. Venku v kočárku je celkem v klidu (vydrží v klidu koukat). Poslední dny měl večer zvýšenou teplotu (ale byl dost aktivní, možná z toho).
Máme naplánované očkování, ale nevím, jestli ho v tomhle rozrušeném stavu dávat očkovat nebo raději počkat (jenže za 14 dní budou třeba chřipky apod.).

Může se jednat už o první vzdor, není na něj ještě hodně brzo? Máte nějaké tipy, jak k němu přistupovat?

Děkuju :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

18490
29.10.19 20:42

To, že chce dítě lžičku a krmit se samo fakt není vzdor. Moje děti ji chtěly a dostaly v 10 měsících a ve třinácti už se najedly komplet samy. Dítě není plyšák, ale společenský myslící tvor, takže jaksy už chápe některé věci a chce to taky zkusit, projevuje zájem. Bohužel ještě neumí říct „Maminko, to se mi líbí, taky bch to chtěl zkusit“ nebo „Maminko, to se mi nelíbí, to mi nedávej/nedělej.“ Takže zatím jen ječí a piští, protože je to jeho jediná komunikační možnost.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.10.19 20:43

Snad to nejsou první příznaky autismu, u nás to začalo podobně, ale až po očkování..

• Nahlásit
  • Citovat
1645
29.10.19 20:45

No tak s jidlem to muzes vyresit tak, ze jidlo naporcujes na kousky takove velikosti, aby sly dobre drzet a muze se krmit sam. Syn uz zkousi obcas i vidlicku. Lzici zvladne zatim jen bramborovou kasi. Jinak pomalu si budes muset zvyknout, ze ditko bude mit svuj nazor. Uz to nebude hen modni doplnek, ale clovek se svymi potřebami a pranimi.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11732
29.10.19 20:45

No, prostě si začíná víc uvědomovat věci kolem sebe. A chce je poznávat a zkoumat. Pro mě je to normální vývojová fáze, kterou každé dítě potřebuje a bylo by dost špatné, kdyby to tak nebylo.

Ano, je to občas na palici. Ale on s tebou jinak komunikovat nemůže. A s tou lžičkou, jak bys chtěla, aby se naučil jíst sám?? Nebo ho chceš pořád krmit?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2118
29.10.19 20:46

Muj je hrozna opice, take chce sam. Zacal se vic projevovat, udelal ze dne na den velky pokrok. Tohle je normalni, nemusi to byt hned autismus :roll: 8o.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1155
29.10.19 20:47

Rekla bych, ze uplne normalni vyvoj. Tak mu dej jednu na stourani a jednou ho krm. Nebo mu udelej neco, na co lzicku nepotrebuje a zvladne se najist rukama. Nejak si poradis, bude hur :lol: kvuli tomuhle bych ockovani neodkladala.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2118
29.10.19 20:48
@Adelka951 píše:
No tak s jidlem to muzes vyresit tak, ze jidlo naporcujes na kousky takove velikosti, aby sly dobre drzet a muze se krmit sam. Syn uz zkousi obcas i vidlicku. Lzici zvladne zatim jen bramborovou kasi. Jinak pomalu si budes muset zvyknout, ze ditko bude mit svuj nazor. Uz to nebude hen modni doplnek, ale clovek se svymi potřebami a pranimi.

Vidlicka je na zacatek o dost lepsi. A min prasi, nez se lzickou. :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.10.19 20:49

Nějaké období prostě, je jedno jestli ho nazveš vzdoru nebo objevování světa. :nevim: Prostě si čím dál víc uvědomuje co chce a chce to dost vehementně. :lol: U těch dětí se to mění ze dne na den. Smysl vysvětlovat má podle mě tak od dvou let, do té doby jen jednoslovně, buď usměrnit nebo teda nedat, ale zas neříkat NE na všechno. Je to takový chodící mimino, ještě z ničeho nemá rozum, ale všechno musí vyzkoušet, tak ideálně nechat co nejvíc, ať si objevuje. :nevim: Nevím proč by nemohlo proběhnout očkování, myslíš, že jako vzdor je kontraindikace? No tak to by ho taky mohli přeočkovat až po pubertě. 8o :lol:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
29.10.19 20:55

Díky za reakce. Samozřejmě ho nehodlám krmit do puberty, ale nejevil o lžíci moc zájem, až nyní. Blbý je, že ho zkrátka nejde nakrmit, jakmile mě vidí s lžící, nechce, a sám to ještě vůbec nezvládá, ani vidličkou. Občas pomůže odvést pozornost, zpívat mu apod.

Je to pro mě nové chování a nevím jak k němu správně přistupovat, když se takto chová, vynucuje si věci, vříská a pláče, a je to dost náročné. Proto se tu radím :)

• Nahlásit
  • Citovat
11732
29.10.19 20:58
@Anonymní píše:
Díky za reakce. Samozřejmě ho nehodlám krmit do puberty, ale nejevil o lžíci moc zájem, až nyní. Blbý je, že ho zkrátka nejde nakrmit, jakmile mě vidí s lžící, nechce, a sám to ještě vůbec nezvládá, ani vidličkou. Občas pomůže odvést pozornost, zpívat mu apod.Je to pro mě nové chování a nevím jak k němu správně přistupovat, když se takto chová, vynucuje si věci, vříská a pláče, a je to dost náročné. Proto se tu radím :)

No, budeš muset najít cestičku. Za mě klid a trpělivost a důslednost. A s jídlem to třeba dělám tak, že jí dám lžičku nebo na talířek malé kousky, které si bere rukama a postupně jí dávám sousta lžičkou.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
29.10.19 21:04

A proč ho nenechas jist rukama? Klukovi už dloooouho nakrajim jídlo na kousky a proste se živí sám. Má 16M a nějaké iluze o lzicce si nedělám ani teď, protože s tou nejradši blbne. Když ho krmim sama, tak taky musí mít nějaké rozptýlení, třeba auto anebo takové korálky, ale to používám pouze v případě ze ji jogurt…

Období vzdoru asi ne, to přijde, mě se syn začal teď vztekat, ze když ON chce venku někam jít, je to v pořádku, když já chci aby šel za ruku, protože silnice, tak ne, flak na zem sebou jak sranky a vydrží rvat i 15 minut. Doma se taky víc vzteka a v tom období co píšeš se taky nechtěl mazlit, měl jinou práci než se ocumlavat s mámou. Teď už se to zase vrací, ze si hraje, pak se přijde pomazlit, před spaním je takový tulivy. Dřív jsme ráno měli mazleni v posteli, teď? Vytahnu ho z postýlky a za 10 vteřin je v tahu. Takže bych si z toho nedělala žádné vrásky, brala to jak to je a improvizovala…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1389
29.10.19 21:13

Úplně normální. V roce sebou poprvé svihnul na zem, že něco chtěl. Odešli jsme z pokoje dělat něco jineho. Párkrát to zkusil, ale nefungovalo to. Teď v roce a půl se snaží plno věcí vyfnukat, ale pokud řeknu na začátku ne, tak už vytrvam. Do roka jsem ho snad jen krmila a pak zase chtěl jen sám lžíci na patlani. Moc toho nesnědl, takže jsem měla druhou a příležitostne mu do tý chlebarny něco strčila. Aktuálně ho koriguju. Pomůžu nabrat víc než jedno zrnko rýže, pridrzim ruku horizontálne, aby to vše nevysypal atp, ale snazim se aby jedl co nejvíc sám

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18490
29.10.19 21:19
@Anonymní píše:
Díky za reakce. Samozřejmě ho nehodlám krmit do puberty, ale nejevil o lžíci moc zájem, až nyní. Blbý je, že ho zkrátka nejde nakrmit, jakmile mě vidí s lžící, nechce, a sám to ještě vůbec nezvládá, ani vidličkou. Občas pomůže odvést pozornost, zpívat mu apod.Je to pro mě nové chování a nevím jak k němu správně přistupovat, když se takto chová, vynucuje si věci, vříská a pláče, a je to dost náročné. Proto se tu radím :)

Dej tomu dítěti trochu důvěry. On žádný učený z nebe nespadl a cvičení dělá mistra. Dej mu lžíci, ať to zkouší, druhou si nech a v mezičase, než nabere na lžíci, pokusí se to donést k puse a buď mu to spadne cestou nebo si to blemcne někam k uchu ho krm tou svojí. Ono ho to buď po 10 minutách přestane bavit a usoudí, že je lepší nechat se dokrmit než být hlady, nebo zamaká na technice a zvládne to sám (i za cenu toho, že bude jíst hodinu). Co jde, dát na kousíčky a ať se živí sám, nebo mu k tomu nabídnout vidličku či napichovátko.

Až Ti bude sedt na záchod a 45 minut vřískat tak, že je i přes zavřené dveře slyšet přes tři patra, protože chce, aby ho sundal tatínek, i když tam má stoličku a umí to sám, tak pak můžeš mluvit o období vzdoru. :jazyk:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3735
29.10.19 21:22

Me jeci a pisti 15 mes. temer porad. S radosti i ze vzteku. Krmi se taky sama, lzickou, rukama, celym telem :mrgreen:.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama