15 měsíců a stále neleze

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu
Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.05.19 21:08
15 měsíců a stále neleze

Dobrý den, ráda bych se zeptala jestli někdo byl v podobné situaci. Dcera má 15 měsíců a stále neleze, neumí si sama sednout a nechodí. Plazi se, z bříška se dostane na všechny čtyři, udělá šikmý sed, ale jen na levy bok, na druhý se netočí. Stoupne si k nábytku, obchází doleva doprava, ale ještě nedokáže stát bez opory. Chodíme na rehabilitace, cvičíme Vojtovku, na neurologii jsme objednane, ale až za měsíc. Chci se zeptat jestli byl někdo v podobné situaci, kdy vaše děti začali chodit, sedět a lézt. Všichni nás straší, že do 18 měsíce to musí vše zvládnout, tak mi to dělá velké starosti. Co kdyz to do té doby nezvládne, co pak? Pak je tu sezení, všichni nám říkají ať ji neposazujeme, ale někdy to musíme porušit. Do vajíčka už se nám nevejde, takže když někam jedu, musím ji dát do sedačky. Krmíme ji v polohovatelnym lehátku, ale na to už je taky těžká, ale do židličky ji dávat nesmím. Když jdeme nakoupit, tahám ji v ruce, protože do auta se nám normální kočárek nevejde, jen golfák a do toho ji dát nesmim. Taky bych ráda zkoušela učit na nočník, ale to taky nesmím, když ji nemůžu posadit. Dost nám to všechno komplikuje zivot. Jak jste to řešili?
Budu ráda za vaše názory.

Reakce:
Veru1987
Ukecaná baba ;) 1422 příspěvků 06.05.19 21:13

Autosedačka 9-18 je přece polohovatelná do pololehu. A proč nemůže do sporťáku? taky do polosedu, jasné že né do přímého sedu, ale dát dolu opěradlo. Já měla dceru ve sportáku už v 6m - 7m, byl tedy uplně v leže ještě. Byla a zima a nenarvala jsem ji do korby s fusákem. Neumím si moc představit že i to dítko v 15m to zvládne být pořád v pololehu, polosedu. Jinak neporadím moc, neřešili jsme u dcery.

jannina1
Závislačka 4717 příspěvků 06.05.19 21:21

Ja uz bych ji klidne posazovala, zada musi mit uz zpevnena.

Hobitka
Kelišová 5503 příspěvků 06.05.19 21:24

Ja mam golface skoro do lehu, ale zas chapu, ze pokud takove nemate, nechce se vam investovat na patrne par mesicu. Autosedacky mame taky do pololehu polohovatelne. Mozna bych investovala do napr. manduky, ulehci nakupy a muze se hodit i pozdeji.

Anonymní
Registrovaný uživatel, který přispěl anonymně 06.05.19 21:24

@jannina1 Nám bylo právě řečeno, že ji nesmíme posazovat, jinak nebude mít motivaci si sednout sama.. takže nevím..

Veru1987
Ukecaná baba ;) 1422 příspěvků 06.05.19 21:28
@Anonymní píše:
@jannina1 Nám bylo právě řečeno, že ji nesmíme posazovat, jinak nebude mít motivaci si sednout sama.. takže nevím..

Pokud ono to vysloveně nevyžaduje taky bych neposazovala přímo. Ale neřešila bych tu autosedačku, tu bych dala co nejvíce na ležmo jde. Kočárek taky na pololeh, jak to půjde. Ono to už v tom věku nejde jako v půlroce udržet, dcera seděla sama kolem 9-10m to se dalo, ale pak už taky horko těžko. Asi ta motivace bude důležitá. Ale v klidu, kamarádky dcera válela jen sudy snad do 15m a chodit začla někdy kolem 18-20m. Ono to prostě příjde. Každé dítko má svůj čas.

oligenerallogin
Povídálka 41 příspěvků 06.05.19 21:31

Ja uz bych ji taky posadila…chodim k jine rehabce a ta by vam to primo doporucila. :-). Nektere deti nikdy nelezou…prejdou z plazeni rovnou do stoje a jednou se toho nabytku pusti. Asi to bude i vas pripad. Asi to lezeni nehrotit za kazdou cenu.

jannina1
Závislačka 4717 příspěvků 06.05.19 21:38
@oligenerallogin píše:
Ja uz bych ji taky posadila…chodim k jine rehabce a ta by vam to primo doporucila. :-). Nektere deti nikdy nelezou…prejdou z plazeni rovnou do stoje a jednou se toho nabytku pusti. Asi to bude i vas pripad. Asi to lezeni nehrotit za kazdou cenu.

Presne, ja to i nekde cetla, ze kdyz uz je dite takhle stare, tak klidne posadit, ze to trochu stimuluje ve vyvoji.
Ano, neposazovat kvuli pevnosti patere a motivaci podle me plati u mnohem mladsich deti.
Nerikam porad, ale treba jidlo bych ji davala v sede a do golfek do pololehu klidne.

Uživatel je onlineP4ja
Echt Kelišová 9466 příspěvků 06.05.19 21:42
@jannina1 píše:
Ja uz bych ji klidne posazovala, zada musi mit uz zpevnena.

Kdyby měla dostatečně zpevněná záda, pak by si sedla sama.

Uživatel je onlineP4ja
Echt Kelišová 9466 příspěvků 06.05.19 21:46
@oligenerallogin píše:
Ja uz bych ji taky posadila…chodim k jine rehabce a ta by vam to primo doporucila. :-). Nektere deti nikdy nelezou…prejdou z plazeni rovnou do stoje a jednou se toho nabytku pusti. Asi to bude i vas pripad. Asi to lezeni nehrotit za kazdou cenu.

Jj, spousta lidí lezení nehrotí. U nás to tak dělá i doktor, kdyby to řešil, pak to spousta dětí dožene. Ale naštěstí jsme měli fajn rhb a pomohla nám a malá už leze.
Ono spousta lidí řekne, že to vlastně nevadí, že dítě neleze, ale už si neuvědomuje, že mu potom chybí jeden dost důležiý vzorec, a že to má potom vliv na postavení kyčlí, chůzi atd.

Pocahonta
Kecalka 457 příspěvků 06.05.19 22:05

Co máte doma za podlahové krytiny? Syn začal lézt ve 14M, předvedl to RL na koberci (do té doby doma nebyl ani náznak, jen se plazil - máme lino a plovoučku). Když začal lézt, okamžitě se začal pokoušet vstávat s oporou a chodit začal přesně v 19M. Když začal lézt, tak nám bylo řečeno, že začne chodit, jen se neví kdy a máme tomu nechat volný průběh. Narodil se svalovou hypotonií, byl zdravý, jen ne tabulkový co se týče hrubé motoriky.
Podle čeho soudíte, že se vám nevejde do vajíčka? Syna jsme dali z vajíčka až když mu bylo malé kvůli hlavičce - nohy koukat můžou (podle toho si právě někteří lidé mylně myslí, že je dítěti malé vajíčko a zbytečně ho cpou do sedačky vyšší kategorie).
Jinak co máte za auto, že se vám tam nevejde sporťák? My máme sedan a i když podvozek zabere celý kufr, tak vršek šoupnu dopředu.
Polohovatelné lehátko můžete nahradit krmením ve vajíčku (u dcery jsem ale v lehátku krmila, i když udávanou nosnost převyšovala).
Dle popisu je u vás opravdu možné, že dítě přeskočí fázi lezení a rovnou začne chodit. Je dobře, že jste hlídané a řídila bych se radami odborníků.

Chulimanga
Kecalka 225 příspěvků 06.05.19 22:18

Ahoj, dcera začala lézt ve 13 měsících, chodit samostatně ve 21 měsících. Na neurologii a rehabilitace jsme začaly chodit, když nelezla v 10 měsících. Měla jsem také zákaz posazování, ale mohla jsem ji vozit ve sporťáku v pololehu a posadit na nezbytně nutnou dobu do jídelní židličky na jídlo. Poté jsem nesměla vodit za ruce, prostě vydrž! Je to jen chvilka a za zmrvená záda a chybné pohybové vzorce to pak nestojí! Nyní jsou dceři skoro 4 a všechno dávno dohnala, začíná jezdit na kole… :potlesk: A to lezení je zrovna prý nejdůležitější z pohybového vyvoje, když začala lézt, naopak jsme ji přestali motivovat k chůzi, aby lezla co nejdéle, ideální je, když dítě leze minimálně čtyři měsíce. Cvičte, na neurologii už objednání jste, nic jiného než trpělivost už nepomůže :mavam:

Váš příspěvek
Reklama