17. 11. - Mluvíte se svými dětmi o dějinách?

13856
5.11.20 09:25

17. 11. - Mluvíte se svými dětmi o dějinách?

Dobrý den,

pro chystaný článek ke svátku 17. 11. bychom prosili i o pár vašich zkušeností. Mluvíte se svými dětmi o dějinách nebo necháváte vzdělání na školách? Mají vaše děti ponětí o tom, jaký byl minulý režim a proč byla studentská revoluce nachystána právě na 17.11?

Děkujeme za pomoc a přeji příjemné diskutování

Přeji krásný den

Diana :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
Anonymní
5.11.20 09:44

Stejně jako mí rodiče s námi probírali rok 1968, i já jsem probírala 17.11. Není nad osobní zkušenost :lol: navíc mám přístup k různým materiálům, které jspu zajímavé i poučné.
Ale u nás to funguje tak, že probíráme dějiny obecně pořád, při výletech, při čtení knih, při sledování filmů. Škola je jen část vzdělání dítěte, další část by podle mě měla být rodina, pokud ovšem dítě na školu kašle a rodiče kašlou na dítě, pak vidíme v televizi při anketách středo, nebo i vysokoškoláky, co nejsou schopní odpovědět, co se stalo 17.11. :roll:? Vznik republiky :nevim:? Okupace :nevim:? Smutná realita.

• Citovat
  • Nahlásit
1511
5.11.20 09:45

Ano mluvíme, o všech svátcích, nejen o 17.listopadu a režimu, ať už nacismu, komunismu. Říkam jim co se děje jinde ve světě, aby nebrali jako samozrejmnost svobodu a vše co mají. Otázka je, jak moc to vnímají, je jim 10 a 9 let.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
22924
5.11.20 09:53

Ano, mluvíme, koukáme na dokumenty a na filmy, navštěvujeme historicky zajímavá/významná místa.

Docela jsem zvědavá, s čím jednou děti dorazí ze školy ohledně moderních dějin. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3562
5.11.20 10:10

Ano, o historii doma mluvíme často. Snažím se dávat věci do souvislostí, tak aby to bylo rámcově pochopitelné i pro dětskou mysl.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
29772
5.11.20 10:11

Mluvíme s dětmi o historii přiměřeně věku. Nejstarší dceři je 7 let.
Vyprávíme si mimo jiné také o komunismu a sametové revoluci.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
314
5.11.20 10:24

Zatím mám miminko, ale miluju dějepisné a historické kanály… Ujíždím na dokumentech a podobně. Takže malá se tomu nevyhne. A myslím, že historii by znát měla, všichni by měli. Kdyby se z ní poučil aspoň někdo bylo by na světě líp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1785
5.11.20 10:37

Nejstaršímu je 6, a protože ještě zcela nepobírá časové kategorie typu „včera, dnes a zítra“, je pro něj minulost dost abstraktní záležitostí a nerozlišuje starověk od toho, co bylo před dvaceti lety. Když ale na nějaké téma narazíme, snažíme se mu ho srozumitelně vysvětlit. Když jsme řešili druhou světovou válku, protože se ptal, o čem si čtu, bylo to dost emotivní. Státní svátky u nás jdou zatím bohužel trochu stranou, už skoro měsíc mám děti preventivně doma, takže nerozlišují dny pracovního klidu a dny pracovní, tatínek je na home office, tak jim to splývá. Ale v rámci možností se snažíme :-).

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14226
5.11.20 10:48

Ne, tedy zatím, 2 lete dceři to nemá význam, ale až na to bude dostatečně stará tak určitě. Nesnáším, když se někoho zeptám jestli vi proc je svátek a dostanu odpověď, to je jedno, hlavně že jsme doma ne?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8007
5.11.20 11:28

Zrovna o 17.11. Jsme ještě nemluvili, naše nejstarší dítě je prvnacek, takže na to zatím neprisla řeč. Předpokládám ale, že letos už si o tom něco řekneme. Co ale probírané dost, je jak to bylo za minulého režimu. Hlavně teda z pozice dítěte, napriklad jsme mluvili o tom, jak driv byly banány jen o Vánocích, zatímco oni je dnes můžou jíst denne, jak bylo běžně, že malinké dětí chodily do jeslicek apod. Mluvili jsme ale i o (ne)svobodě slova a cestování, o Sametové revoluci, když viděli upoutavky na film o Milade Horákové, mluvili jsme o tom, kdo to byl a proč vadila režimu. Už jsme taky nakousli téma nacismu v souvislosti s Kameny Zmizelých, které vídáme v naší čtvrti. Nebo třeba téma Rakouska-Uherska a vzniku samostatného Československa. Vědí, kdo to byl Masaryk atp.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14466
5.11.20 11:43

Kluk je ještě malý, ale ne, nijak extra to neplánuji, pokud se o to nebude on sám od sebe zajímat a nebude nadšenec do historie.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3562
5.11.20 12:01

@debra.morgan
Myslim, že je docela fajn, když dětem predame nějaké základní povědomí. Nemusí být žádný nadšenec do historie :). Třeba já nejsem chemik, ale rozdíl mezi zásadou a kyselinou vím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
14466
5.11.20 12:24
@Alladina píše:
@debra.morgan
Myslim, že je docela fajn, když dětem predame nějaké základní povědomí. Nemusí být žádný nadšenec do historie :). Třeba já nejsem chemik, ale rozdíl mezi zásadou a kyselinou vím.

zakladní povědomí získá ve škole přiměřeně věku. O tom jestli ho bude chtít prohlubovat si rozhodne sám.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3562
5.11.20 12:26
@debra.morgan píše:
zakladní povědomí získá ve škole přiměřeně věku. O tom jestli ho bude chtít prohlubovat si rozhodne sám.

Já to chápu, každý to máme jinak. 8)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4011
5.11.20 12:44

Okrajově se dotkneme různých témat, ano.
Ovšem když vidím, jak děti zapomenou i svoje vlastní oblíbené činnosti třeba po půlroce, tak si nedělám naděje, že z nich budou chodící encyklopedie. Je to pro ně všechno velmi abstraktní

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama