2. mateřská a vyšší denní vyměřovací základ než poprvé?

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Anonymní  09.03.18 21:47
2. materska a vyssi denni vymerovaci zaklad nez poprve?

Ahoj maminky,

prosím o anonym z důvodu mzdy.

Z mateřské a rodičáku na 1. dítě jsem plynule přešla na mateřskou se 2. dítětem. Co mě ale překvapilo je, že mi chodí více peněz, než v r. 2016!

Denní vyměřovací základ se mi zvýšil z 1400 Kč (rok 2016) na 1700 Kč (rok 2018). Jak je to možné? Při rodičáku jsem pracovala na DPP pro stejného zaměstnavatele na jiné pozici. Ale to by nemělo mít na DVZ pro výpočet mateřské snad žádný vliv?
Měnil se mezi roky 2016 a 2018 nějak výpočet mateřské?

Děkuji.

Reklama

Reakce:

Lendeš
Závislačka 4578 příspěvků 09.03.18 22:00

Redukční hranice se změnily, ty to mohly trochu ovlivnit. A taky to, že se ten aktuální vyměřovací základ počítal z jiného období - z nejbližšího kalendářního roku, kdys měla započitatelný příjem a dostatečný počet započitatelných dnů. Mohlo ti to tam zrovna dobře vyjít.

Anonymní  09.03.18 22:05

PPM jsem taky měla také u 3. dítěte (2017) vyšší než u 2. (2015) brala jsem to zastropované maximum asi 36t./m DVZ něco okolo 1700kč Domnívám se, že úprava dávek souvisí s navýšením minimální mzdy a došlo k valorizaci…teď je PPM nejvyšší koukám nějakým 36750 Kč, u prvního dítěte jsem brala asi 32tis (2012), u druhého necelých 34tis a pak okolo 36tis…jinak trošku závisí i na počtu dní v měsíci ;) protože je to denní dávka tak v únoru bude menší než v srpnu

Anonymní  09.03.18 22:17
@Lendeš píše:
Redukční hranice se změnily, ty to mohly trochu ovlivnit. A taky to, že se ten aktuální vyměřovací základ počítal z jiného období - z nejbližšího kalendářního roku, kdys měla započitatelný příjem a dostatečný počet započitatelných dnů. Mohlo ti to tam zrovna dobře vyjít.

Ja to nechapu, cast asi udelaly opravdu ty redukcni hranice, ale kdyz to zadam do kalkulacek, porad to nevychazi. V praci jsem koncila (a na 1. MD nastupovala) 24.12. 2015, takze jsem predpokladala, ze obe materske se budou pocitat ze mzdy v r. 2015? Nebo se ta druha pocita z neceho jineho? Nevis?

Lendeš
Závislačka 4578 příspěvků 09.03.18 22:20

Čerpala jsi dovolenou mezi MD a RD? Pokud jo a byl tam dostatečný počet dnů, tak se ti ten DVZ počítá z 2016.

Leli_83
Ukecaná baba ;) 1400 příspěvků 09.03.18 22:27

Měla jsem to stejně - v roce 2014 první mateřská, v roce 2016 druhá a DVZ o cosi vyšší než poprvé. Mezitím jsem sice pracovala na DPP, ale bez odvodů, takže tím se to nenavýšilo. Tuším ale, že mi to ovlivnilo doplacení dovolené mezi mateřskou a rodičákem. Ta dovča vždycky výplatu lehce vylepší, čili to zvedlo i ten DVZ. Buď ráda a neřeš… ;-)

Anonymní  09.03.18 22:45
@Lendeš píše: Čerpala jsi dovolenou mezi MD a RD? Pokud jo a byl tam dostatečný počet dnů, tak se ti ten DVZ počítá z 2016.

Ano, cerpala, temer 2 mesice. Tak ze by to bylo tim?? Tim by se to vysvetlovalo, ale je to tedy dost padle na hlavu!! Tak to je neuveritelne, ze se to tim takto navysuje. Takze navic ted, az budu cerpat dovolenou mezi MD a RD, tak dostanu mozna jeste vic penez, nez minule? Hm, tak to chudak muj zamestnavatel (jeste, ze je to korporat, tam je to jedno). Ja se vubec nedivim tem soukromnikum, ze nechteji zamestnavat mlade holky, co je u nich riziko, ze pujdou na MD :-D

Anonymní  09.03.18 22:47

Holky, takze diky vsem, bude to tou dovolenou mezi MD a RD. Ja se jen bala, aby to nebyl omyl a nemela jsem pak nejaky problem :-)

Lendeš
Závislačka 4578 příspěvků 09.03.18 23:01

Výše PPM neovlivní to kolik dostaneš za další dovolenou. Tu bude zaměstnavatel počítat podle pravděpodobného výdělku. Ale vzhledem k tomu, že šly mzdy nahoru a při tom výpočtu by měl zohlednit třeba i mzdy ostatních zaměstnanců na stejné pozici, tak bys teoreticky taky měla mít víc. Ale to do jisté míry záleží i na kreativitě účetní, jak tu náhradu mzdy vypočítá.
A jinač já se těm zaměstnavatelům taky nedivím. A ten nárok na dovolenou vznikající během MD považuju za jeden z největších nesmyslů v zákoníku práce.

lalaláček
Ukecaná baba ;) 1031 příspěvků 09.03.18 23:02
@Anonymní píše:
Ja se vubec nedivim tem soukromnikum, ze nechteji zamestnavat mlade holky, co je u nich riziko, ze pujdou na MD :-D

MD vyplácí zaměstnavatel? Já myslela, že stát…

Lendeš
Závislačka 4578 příspěvků 09.03.18 23:11
@lalaláček píše:
MD vyplácí zaměstnavatel? Já myslela, že stát…

To tady nikdo netvrdí. Bavíme se o nároku na dovolenou, který během MD vzniká.

lalaláček
Ukecaná baba ;) 1031 příspěvků 10.03.18 00:12

@Lendeš Jo tak, stojí si na vedení :-D To bude asi tím, že mně skoro žádný nevznikne, mám smlouvu na určito.

magratka
Zasloužilá kecalka 869 příspěvků 10.03.18 08:08

Měnily se redukční hranice, m ně se zvýšila denní částka v průběhu mateřské. V lednu 2018 jsem měla víc než v prosinci 2017.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Dětské hrnečky pro 1 000 maminek. Získejte ten svůj!

Máme pro vás unikátní akci. Philips Avent rozdává maminkám na eMiminu 1 000... číst dále >

Poradna: Život v manželově domě je peklo

Vy podáte dotaz, my vám na e-mail pošleme odpověď s praktickými tipy. Rady... číst dále >

Články z Expres.cz

Rozhovor s Františkem Strakou: Nemít rodinu, dopadl jsem jako Pergl

František Straka (59) je bezpochyby jednou z nejzajímavějších postav českého... číst dále >

Velká očekávaní ohledně filmu Dukla 61: Něco tak dobrého ČT neudělala!

Je 7. července 1961 a v havířovském dole začne hořet. Nejdřív je cítit pach... číst dále >

Články z Ona Dnes

Obchod se zdravím. Dokument odhalil nebezpečí alternativní léčby v Česku

Alternativní léčitelství se stále častěji stává poslední možností pro ty,... číst dále >

Nový vynález podle NASA. Kalhotky, které nemusíte týden prát

Spodní prádlo se má denně měnit. Dánští designéři však vymysleli oděvní... číst dále >

Reklama