2. mateřská o 3000Kč nižší než první??? je to možné

2857
27.11.06 12:38

2. mateřská o 3000Kč nižší než první??? je to možné

Ahoj

dnes mi přišel ze zamestnání výměr výše druhé mateřské a nestačím se divit… výše první mateřské byla 313 Kč za den, výše druhé je 228 Kč za den

Za měsíc je to přibližně 3000 Kč rozdíl… (dle počtu dnů v měsíci) z původních 9700 jsem se dostala na 6690

četla jsem starší diskuse… z nichž vyplývá, že do výše zvednutého rodičáku mi to sociálka dorovná… ale jde mi o to, jak vůbec se může mateřská tak moc snížit… počítala jsem že bude o něco nižší (myslela jsem o 1000)… ale s tímto jsem jaksi nekalkukovala… po první MD jsem čerpala dovolenou - 30 dní… podle všeho co jsem vyčetla začíná rozhodné období pro výpočet MP právě touto dovolenou…

Ale je to opravdu možné - takovéto snížení????

Díky za odpovědi

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

9233
27.11.06 13:01

Mako,zkus se zeptat na mzdovce,pokud ti PPM vyplací zaměstnavatel.Ať ti to vysvětlí.
Já jsem obě PPM měla přibližně stejné.A to jsem na druhou nastupovala z pracáku.
Dana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9868
27.11.06 13:21

Ano, je to tak, mela jsem to stejne.
Lesina

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
154
27.11.06 13:50

Ahoj,
já měla druhou PPM nižší o 4 Kč na den, taky jsem čerpala dovolenou. Teď se to počítá právě z té dovolené, takže se mrkni kolik peněz jsi brala před prvním těhu a kolik jsi brala na dovolené po skončení první PPM. Tam bude asi ten zakopaný pes. Teoreticky by neměl být rozdíl, ale praxe je mnohdy asi neveselá :-/
D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1234
27.11.06 14:08

No mě to tedy taky čeká a počítala jsem, že dostanu aspoň to samé. Některé moje kamarádky dokonce dostaly i víc.
Já absolutně nechápu, jak s tím souvisí ta vybraná dovolená.
Vždyť během dovolené beru totéž, co bych dostávala jako plat, ne? Takže když si to předtím vypočítávalo z platu a teď z té dovolené, tak to má být stejné, ne?
To mě tedy podrž, já se radovala, že když už budeme mít děti do tří let po sobě, že aspoň ten půlrok dostanu víc, než je mateřská a koukám, že možná budu mít ještě míň!!!!

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
27.11.06 14:18

Meduzo - pokud se 1 MD počítá z hrubé mzdy tak pak ta dovolená vychází o dost hůř:o( já hrubou měla 12500 - čistá z toho byla nějakých 9500… no a dovolená se započítávala jako 9300… pro mě skoro žádný rozdíl na účtě, ale pro výpočet zřejmě velký:o(

no aspon že nám to vyplatí do toho RP…
ale je to maso:o()

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
250
27.11.06 14:22

Dovolená se ale proplácí podle průměru (náhrada mzdy) - tzn. že to není stejné jako když pracujete (to dostáváte mzdu a ne náhradu). Proto může dojít ke změně při výpočtu.

Někdy je lepší jít rovnou na rodičák, než na mateřskou :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1234
27.11.06 14:34

Teda Markéto, to abych se klepala, jak to dopadne mně. Já měla plat podobný jako ty a jak jsem teď koukala na to, co mi dali jako za dovolenou po skončení MD, tak to na den vychází úplně stejně, prostě jakobych těch 16 dní pracovala a nečerpala dovolenou. Čerpala jsem ale jen asi 16 dní, tak uvidíme.
Kdybych bývala věděla, že vybráním si dovolené za nějakých sedm osm tisíc přijdu třeba o 18 tisíc, tak se jí raději vzdám.
Ani teď nevím, jestli se na to někde mohu předem zeptat. Zaměstnavatel se mi přestěhoval, takže teď mi to bude vyplácet i jiná část Prahy.
M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2857
27.11.06 15:08

Meduzo… taky jsem si říkala že jsem to mohla nechat být a ušetřit si lítání po úřadech… ale já jsem na MD od 2.11. 06 takže vlastně za listopad a prosinec bych přišla o 6000,–- no od novýho roku jestli bude ten RP opravdu vyšší tak mi zbytek prý doplatí…

No je to sranda… ale co už člověk nadělá…

hlavně aby mimča byla zdravá:o)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1234
27.11.06 15:44

Biny,
to jako když si normálně pracuju a v určitém měsíci si vybírám dovolenou, tak je plat nižší? To je přeci blbost. Nikdy se mi to na platu neodrazilo.
M.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1423
27.11.06 15:45

ahoj,
ten rozdíl taky může být zapříčiněn něčím jiným. Záleží kdy jsi nastupovala na 1. MD. Já nastupovala v srpnu 2003 a to se ještě výše MD počítala z výdělku na poslední tři měsíce nebo půl roku teď si nejsem jistá. Ale kámoška nastupovala o rok později a to už se MD počítá z výdělku za rok. A tak je to i teď. Takže je jiný základ. Já třeba 2.MD budu mít taky nižší, protože jsem měla nižší plat a teprve cca půl roku před nástupem na MD ho zvedli, takže na tom budu stejně jako ty. Ale nevěděla jsem, že pokud výše MD nedosáhne výši RP že to sociálka dorovná. Jana

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
250
27.11.06 15:49

Meduzu ono to nemusí být poznat, když pracuješ. Ale dovolenou, doktora atd dostaneš zaplaceno „náhradou mzdy“, což je průměr, který se počítá. Nedostaneš to uhrazeno hodinovou mzdou (nebo čím tě platí). Ten průměr je uvedený na výplatním lístku (teda většinou). Zas tak exktrémně se neliší, ale stejný nebývá.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymni
27.11.06 18:53

výplata za dovolenou byla u nás vyšší, protože se tam počítal i 13 či 14.plat, tudíž byl vyšší průměr.
Evka

• Nahlásit
  • Citovat
169
28.11.06 13:17

Biny to jde jít rovnou na rodičák a nechodit na mateřskou?
Já mám jít na mateřskou v únoru, ale půjdu z úřadu práce, takže mi náleží nejnižší částka + dorovnání do RP. Ale nevím, zda to dorovnání není až od porodu. Určitě by mi víc vyhovoval přímo rodičák. A dorovnávají to všem, není to třeba dle příjmu v rodině?

Dík za rady.

Lenka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
250
28.11.06 13:22

Jde to. :) Pokud nečerpáš mateřskou, tak můžeš od narození dítěte požádat o rodičák. Mě se vůbec nevyplatilo jít na mateřskou, protože jsem potřebovala pracovat, a navíc byla tak mizerná, že jsem si požádala po návratu z porodnice o rodičák a dostala jsem ho. :wink:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama