2 roky a neříká ani jedno slovo, zakrývá si oči. Jak poznat autis

Anonymní
21.4.21 18:24

2 roky a neříká ani jedno slovo, zakrývá si oči

Ráda bych se zeptala na vaše zkušenosti s dětmi, co dlouho nemluvili. Už jsem nás objednala na logopedii, ale zajímalo by mě, jestli někdo nemáte stejnou zkušenost.
Synovi budou za pár dnů 2 roky a vůbec nemluví. Ale fakt vůbec, ne jako sem někdo píše, že dítě nemluví, a pak se dál dočtete, že říká máma, baba, děda, ham… U nás opravdu NIC.
Já už jsem z toho fakt nešťastná a nedokážu myslet na nic jiného. Péče o něj je vyčerpávající, protože asi 1000× denně dojde mezi námi k nějakému nedorozumění - nepochopím, co po mně chce, a on pak hrozně brečí. Já to párkrát zvládnu s klidem ale po celém dni už dost často přecházím do vzteku a křičím na něj, že mám toho dost, ať se naučí mluvit, když něco chce… je mi to líto, ale už to moc psychicky nezvládám. Pokusím se teď co nejpřesněji ho popsat, tak to bude trochu delší, ale prosím o přečtení a vaší zkušenost.

Motorika dobrá, chodit začal ve 13 měsících, i když dodnes je chůze taková nejistější, často zakopává (i doma bez bot nejméně jednou denně). Jemná motorika podle mě v pořádku, už asi od 10 měsíců ho strašně baví knížky, denně čteme, prohlížíme, takže v roce uměl obracet měkké stránky a listovat. Od roka taky ukazuje, už v tom roce dokázal ukázat v oblíbených knížkách úplně na všechno (knížky od Svojtky - zvířata, oblečení, tělo, domov a další, vše poznal). Nyní už pozná cokoliv, strašně často mě překvapí, čemu všemu rozumí, protože ho to nikdo neučil, ale řeknu třeba manželovi, že něco je na okně a on jde a přinese to, každý den něčím překvapí, rozumí opravdu dobře. Velmi brzy uměl taky pohybové říkanky, už v 7 měsících dělal paci paci a dál se rozvíjel, teď umí kolo kolo, tančí mazurku, meleme kávu, hlava, ramena kolena palce a další. Sluch si myslím, že v pořádku, protože slyší doma přes okno třeba že zaštěkal venku pes, hned začne ukazovat ven z okna, abych řekla, že pejsek štěká. Na ušním jsme byli před necelým rokem kvůli bolesti, koukali do ucha a dělali tympanometrii a říkali, že vše ok (ale nevím, co tím všechno zjistí co se týče sluchu, o řeči jsem mu neříkala, ještě bylo brzy).
K té řeči - asi v 8 měsících zopakoval po mně baba, mama, ale pak to přestal říkat a dál se to nerozvíjelo, byl velice tichý, matka mi pořád říkala, jak je to divný, že si nemluví, prostě byl velice tiché dítě, nekřičel, nezkoušel hlasem, co umí. Od roka a půl se začal projevovat hodně, zdvojoval slabiky. Naučila jsem ho máma - ale neumí říct máma, řekne jen „mmmmma“ nebo naopak „mmmmmamamamamama“, stejně tak táta. I když tyhle dvě slova tedy „uměl“, tak je ale nikdy aktivně nepoužil, tzn. když se zeptám kdo to je a ukazuju na manžela, tak neodpoví nikdy, když mě volá, tak jen brečí, ale máma neřekne. Večer když je klidnější, tak jsem s ním zkoušela v posteli procvičovat, naučil se zvuky zvířat, ale po svém (kočka - neřekne mňau ale jen tak zakňučí, osel - e-á atp., nahrazuje si písmena, která neumí) - taky to ale nikdy nepoužije jako název zvířete, takže když se zeptám, co je to a ukážu na krávu, tak je ticho, i když bů říct umí. Teď se ale dostal do stadia, kdy dokonce ani nezopakuje lautr nic a dá si ruce před oči, když to po něm chcu - prostě odmítá. Neumí napodobit základní hlásky, například K, I, O… zvádne jen E, A, U, P, T, M, N. Přes den si neustále drmolí - uauauauaua, tetetetetetete, mamamamamam, nenenenenene. Ale když má něco skutečně říct, něco třeba chce, tak řekne jen „um“ nebo „eeeee“. Ani když mu položím dotaz, chceš to - ano ne, tak nedokáže odpovědět a to ani neverbálně, je to prostě „e“ a vyber si… když mu řeknu „řekni jo nebo ne“, dá si zase ruce přes oči a brečí. Už fakt nějak nemůžu…
Poradíte?
Omluva za anonym, ale mám svůj důvod, děkuji za pochopení.

• Citovat
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
7913
21.4.21 18:29

Nemluví, a je v pořádku…Podle toho co popisuješ, na co vše reaguje, tak je šikovný.. Autismus a další diagnozy bych vypustila z hlavy… Čas…dej mu ještě čas…

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
224
21.4.21 18:35

Dcera má 2,5 a mluvení se zlomilo nedávno. A i teď mluví jako cca roční, říká více méně jen první slabiky. Dejte tomu čas a na prcka netlačte. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1358
21.4.21 18:35

Na logo jsi ho objednala a vic teď asi dělat nemůžeš. Můj syn taky dlouho mlčel. Jakože fakt mlčel. Kolem roka a pul začal takové to miminovkse zvatlani a po druhém roce z ničeho nic, ze dne na den mluvil ve větách. Ve dvouslovnych větách, šílenou vyslovnosti, ale mluvil. Co den, to třeba 4 nová slova, do 14 dni mluvil skoro stejne, jako straší syn, co měl vývoj mluvení naprosto v normě. Nestačila jsem zírat, co to jako má být. Na logo chodíme dlouho a ještě dlouho budeme. U něj byl ještě problém ten, ze nerozuměl. Dcera mi teď taky nechce mluvit, ale rozumí perfektně, tak to neřeším.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
237
21.4.21 18:36

Každý člověk vydává takovou melodii. A aby člověk mohl slyšet svou melodii, musí umět mlčet… Nemohl jsem si odpustit hlášku z filmu, protože je to pravda.
Já bych ho zkusil nechat mezi dětmi jeho věku, kteří už umí mluvit víc. Mohlo by ho to motivovat nějak se s dětmi dorozumět. U mámy to je jasné, prostě zkouší. Ale co mezi jinými dětmi?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
16423
21.4.21 18:41

Jako první vyšetření se doporučuje i kontrola na foniatrii. přestože se vám může zdát, že slyší v pořádku, prý to tak být nemusí. jen tip. za kontrolu nic nedáte.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.4.21 18:41

@Petr-33
Všechny kamarádky, s nimiž se občas (teď tedy dost málo) vídáme, mají děti o hodně starší a syn se jich spíš stydí. Nemá snahu s nimi komunikovat. V jeho věku v okolí nikoho známého nemáme.

• Citovat
  • Nahlásit
10846
21.4.21 18:52
@Anonymní píše:
Motorika dobrá, chodit začal ve 13 měsících, i když dodnes je chůze taková nejistější, často zakopává (i doma bez bot nejméně jednou denně). Jemná motorika podle mě v pořádku, už asi od 10 měsíců ho strašně baví knížky, denně čteme, prohlížíme, takže v roce uměl obracet měkké stránky a listovat. Od roka taky ukazuje, už v tom roce dokázal ukázat v oblíbených knížkách úplně na všechno (knížky od Svojtky - zvířata, oblečení, tělo, domov a další, vše poznal). Velmi brzy uměl taky pohybové říkanky, už v 7 měsících dělal paci paci a dál se rozvíjel, teď umí kolo kolo, tančí mazurku, meleme kávu, hlava, ramena kolena palce a

jsi matka analytička :) čteš to po sobě? jednáš s ním jak s dospělým :lol: prý nauč se mluvit, ať se s tebou domluvím. Jako, já tě chápu, ale máš dokonale zmapované své dítě, jen ti někdo zapomněl říct, že děti občas ve dvou letech nemluví. Teď jsi ho zjevně právě dokonale otrávila, pokud jde o mluvení - z nějakého důvodu ho to nebaví. Rezignuj na to na pár měsíců, dělej s ním co ho baví, to se dítě naučí rádo a snadno, a mluvení s ním procvičuj jen jakoby mimochodem. třeba při těch tanečkách na které je šikovný a které ho zjevně zajímají.

Neboj, to bude dobré :hug:. K loopedce dojdete, ona ti dá nějaké nápady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
21.4.21 19:16

@harpyje
Jako máš pravdu, ale ono je to vážně psychicky náročné. Jsem s ním od rána do večera zavřená doma, chodíme ven, ano, ale moc se s nikym nevidíme, celý dny poslouchám to jeho houkání a řev, že nechápu, co chce. Zmapovaný to mám, protože už jsem psala do několika skupin na facebooku a podle toho na co se doptávali to jsem sem rovnou uvedla. Tam mi taky bylo řečno, že mám obednat logopeda, ale nikdo neměl podobnou zkušenost a mně by pomohlo, kdyby mi nkdo řek, měli jsme to stejný a rozmluvil se :lol: nebo nějakou konkrétní radu jak s ním pracovat. Jenže to je pořád čti s ním knížky (což děláme odjakživa), trénujte motoriku (to děláme taky). já bych chtěla něco konkrétního. :zed: A logoped až za dva měsíce. Do té doby bude mít oslavu narozenin a tam zase bude celá rodina řešit Tyjooo, on ještě nemluví jooo? :zed: :zed: :zed:

• Citovat
  • Nahlásit
112
21.4.21 19:28

Starší syn nemluvil do 3 let. Když mu bylo 2 a čtvrt, začal říkat „bu“ (autobus) a s tím si do tří let vystačil. Pak to šlo fofrem, rovnou věty. Nyní na ČVUT.
Mladší nemluvil do 4 let, ani jedno slovo, ani citoslovce. Byl ale mistr v pantomimě a byla to vlastně ohromná sranda, často na to vzpomínáme. Když pak začal mluvit, strašlivě to patlal, logopedie byla náš druhý domov. Nyní na ZŠ bez problémů, bystrý, prospívá s pár dvojkami. Nikdo by na něm nepoznal, že začal tak pozdě mluvit. Na sport je mimořádné nemehlo, ale to nevím, jestli může souviset.
Ne že bych byla úplně v klidu, když tak dlouho nemluvili, ale oni komunikovali jinak, doktorka je testovala, rozuměli pokynům, poznávali obrázky, plnili úkoly. Měli rádi knížky. Zkus vytisknout obrázky s věcmi (činnostmi), které má rád a často se jich dožaduje, může vám to pomoci v komunikaci. S tím mladším jsme používali něco jako jednoduchou vlastní znakovou řeč.
Pozoruj ho ale nenervuj se, je ještě malý a ve dvou letech nemluví ještě dost dětí. Když se ti to nebude zdát, pediatr by vás určitě poslal k psychologovi, můžeš i sama nějakého najít, pro svůj klid.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
21026
21.4.21 19:41

Vykašli se na rodinu a ostatní chytrolíny, co komentují. Známá má syna, který pronesl první souvislou větu v 5!!! letech. A všichni málem omdleli. Vašíku, ty umíš mluvit? 8o Jasně, ale dřív nebylo co říct. :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1097
21.4.21 19:41

Jedna blogerka řešila tohle s holčičkou a měla vývojovou dysfázii řeči, řešily to na logopedii. Zkusila bych se zeptat pediatra. Protože jak ukazuje a reaguje - vypadá, že opravdu jenom ta řeč se někde mírně zasekla. A pak jsou ještě děti, které se opravdu ze dne na den rozmluví v souvětích. :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2234
21.4.21 19:52

Kamoska ma dite, co ve dvou letech umelo rict jenom tata, nic vic, pak jen skrek a rev…ted mu jsou 4 a jakz takz mluvi, jen mu neni moc rozumet…je mozne, ze se proste navstevam logopeda nevyhnete, ale to neni takova hruza :nevim: a jak ji? Nekde jsem cetla, ze nekdo mel dite, co nemluvilo a taky nechtelo moc jist a pak zjistili, ze ma neco s uzdickou na jazyku nebo tak neco..ze proste to mluveni byl fyzicky problem

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
218
21.4.21 19:55

Ahoj, tohle téma je i u nás hodně aktuální tak se přidám. Syn 2,5 roku, vývojove vždycky napřed. Zvatlal brzo, ale nic moc neopakoval. Kolem roku a půl uměl napodobit psa, říct táta a pak tu svoji cinstinu. Detska mě vyděsila, že by měl začínat tvořit věty, tak jsem na něj tlačila, aby se snažil mluvit. Nic se nedělo. Od dvou let chodíme na logopedii. Logoepedka mi řekla, že je ještě brzo, nicméně že z něj má pocit, že je velmi tvrdohlavy a že čím víc na něj budu tlačit, tím víc na mě bude kaslat. Teď je mu dva a půl a před zhruba 2 měsíci se začal učit nová slova, která už aktivně používá. Furt rozhodně nemluví úměrně svému věku, před cizima lidma nemluví vubev a to i přes to, že absolutně není stydlivej. A to všechno přišlo v době, kdy jsem řekla, že už na to prdim, že ho do ničeho nutit nebudu a uvidíme v září až mu budou 3,jak na tom bude. Takže moje rada je, netlac na něj. Je to vyčerpávající, já jsem z ty jeho čínštiny na prášky každý druhý den, ale prostě snad nebude takhle mluvit navěky. :D :D každopádně si ale myslím, že nějaký problém tam bude peoorze plete některá písmena, takže na logopedii budeme dál docházet a uvidíme. Pevné nervy

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1847
21.4.21 19:58
@Anonymní píše:
@harpyje
Jako máš pravdu, ale ono je to vážně psychicky náročné. Jsem s ním od rána do večera zavřená doma, chodíme ven, ano, ale moc se s nikym nevidíme, celý dny poslouchám to jeho houkání a řev, že nechápu, co chce. Zmapovaný to mám, protože už jsem psala do několika skupin na facebooku a podle toho na co se doptávali to jsem sem rovnou uvedla. Tam mi taky bylo řečno, že mám obednat logopeda, ale nikdo neměl podobnou zkušenost a mně by pomohlo, kdyby mi nkdo řek, měli jsme to stejný a rozmluvil se :lol: nebo nějakou konkrétní radu jak s ním pracovat. Jenže to je pořád čti s ním knížky (což děláme odjakživa), trénujte motoriku (to děláme taky). já bych chtěla něco konkrétního. :zed: A logoped až za dva měsíce. Do té doby bude mít oslavu narozenin a tam zase bude celá rodina řešit Tyjooo, on ještě nemluví jooo? :zed: :zed: :zed:

Hele já si myslím, že na něho moc tlačíš a on to vnímá a tím spíš nechce. Uvolni se, přestaň ho do toho tak nutit a nech ho dýchat.
Podle toho popisu - já ho naopak oceňuju, je fajn, když někdo, kdo má konkrétní dotaz, je schopný dítě komplexně popsat - je to jinak normální šikovný kluk, rozumí, vnímá, reaguje, ukazuje, čili určitě bych se na tvém místě snažila uklidnit - nevypadá to, že by měl nějaký zásadní problém typu PAS nebo dysfázie. Jenom se mu prostě ještě nezačalo chtít mluvit.

Pokud tě frustruje (respektive vás oba), že se nedomluvíte, zkoušela jsi dětskou znakovku (baby signs)? Třeba by vám to pomohlo a paradoxně by ho to třeba rozmluvilo, i takové děti jsou.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat