2 roky a strašně málo jí - znáte to taky?

9441
9.1.09 18:58

2 roky a strašně málo jí - znáte to taky?

Ahoj, začínám si dělat hlavu. Moje dcerka oslavila v listopadu 2 roky, jí normální jídlo a pořád ještě „zunkne“ denně 1/2 litru mléka z láhve. Jenom s jídlem mě štve, sní toho co by se za nehet vešlo :evil: . Z každého jídla si vybere jen „jedno“ - buď maso, přílohu nebo zeleninu (taková dělená strava :wink: ). Z polévky vyjí zeleninu, vodu „ne-e“. Nevím jak ji přinutit sníst celý talíř. Sladkosti jí nedávám ale ani ji na ně nenalákám, že bych jí je slíbila za to, že všechno sní :cry: . Přes den ďobne do jablka, banánu, jogurtu … ale s hlavním jídlem nebo večeří je to u nás vždycky divadlo. Na to jak málo jí, není hubená, ale přece … nerada bych z ní vychovala anorektičku :cry: . Máte někdo podobné zkušenosti? Poradíte co s tím?

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymni
9.1.09 19:22

Ahojky,tak u nas je to s jidlem take problem.Syn byl rok kojeny,prikrmy jedl domaci.Po roce,kdyz zacalo normalni jidlo,musela jsem ho do vseho nutit,byly sceny…Nemusel jist i cely den.Vlastne to trva dodnes,o jidlo si nerekne,takze do nej musim nacpat snidani,svaciny,obed a takto je to cely den.Co se tyce piti,pokud ho vylozene nenaleju,nepije.Dle Dr je liny i jist a nemam ho nutit nasilim a scenama,ale jsem teda zvedava,jak to bude ve skolce,do ktere pujde na jare.Ted v lednu jsou mu 3 roky a vahove je to hooodne spatny,ale to ma zase i v genech po me.Jinak na druhou stranu,kdyz je u babicek,pry dlabe jak fik a i sam a jak pekne.Takze si ze me snad dela lagraci,ale kvuli te vaze ho nenechavam hladovet.Snad prijde zmena skolkou.

• Nahlásit
  • Citovat
1837
9.1.09 19:25

Ahoj Daloulo,
vítej do klubu :wink: Mám o pár měsíců starší holčičku než ty a vždycky jedla krásně. Okolo toho druhého roku se taky začala v jídle nimrat a spoustu věcí nechce. Když nechce, tak jí nenutím, ale nedostane nic navíc, žádná sušenka, čokoláda, nic… prostě musí počkat do dalšího pravidelného jídla (jí 5× denně). Někde jsem četla, že děti se nutit přes sílu nemají, že jinak si získají k jídlu jako takovému odpor. Mojí sestře poradila dr. takovou lest na jejího tříletého klučíka. Když zasedl k jídlu s tím, že to nechce a dělal obličeje, tak mu řekla: „Ty to nechceš? To je dobře, my máme jídla málo a já mám hlad.“ A před ním všechno snědla. Bylo to o nervy, ale synovec dneska jí za dva a naučil se to během pár dnů.
U nás se taky osvědčilo mít takový rituál. K jídlu si sedáme spolu a jíme spolu, nekoukáme na televizi a snažím se eliminovat všechno, co by jí rušilo a odvádělo pozornost, takže nakonec vždycky něco sní.
Myslím, že to ty naše poklady jen zkouší - co se stane, když řeknou, že to nechtějí jíst. Hlavně, že tvoje dcerka pije mlíčko a pokud fakt není o hladu denně a výrazně nehubne, tak bych to neřešila. Čauky, Romana

""http://b3.lilypie.com/aUg3p2/.png:http://b3.lilypie.com/aUg3p2/.png

""http://b1.lilypie.com/ahMIp2/.png:http://b1.lilypie.com/ahMIp2/.png

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
9.1.09 20:41

Ahoj Daloulo,
tak já neporadím,protože jsem sama ještě na nic nepřišla :( Jen jsem se chtěla přidat do klubu nejedlíků a ujistit tě,že v tom nejsi sama.Malá mi od konce kojení nikdy moc nejedla,naštěstí mi vypije ráno a večer aspoň flašku sunaru.Ostatnímu ničemu moc nedá.A teď je ke všemu nemocná,bere antibiotika a první 3 dny jsem do ní nedostala ani to mlíko :cry: Božátko moje hubené.Váží necelých 11 kilo.V pondělí jdem na kontrolu,tak to musím pořešit s doktorkou,mám už o ní strach.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
11524
9.1.09 20:44

Mám, je to na zabití, ale jak ji tak pozoruji celkově prospívá a nic ji zjevně nechybí. Je prostě štíhlejší než jiné děti, ale pořád lepší než kdyby byla obézní. Při dlouhodobém pozorování jsem zjistila, že hlady neumře. Zkus ji dávat to co ji chutná a hlavně se moc nestresuj :D

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2923
9.1.09 20:46

S nejedlíkama mám zkušenost jen zprostředovanou od nás z rodiny, ale vím, že kolem obou vždycky bylo děsné divadlo-sněz to, musíš, proč nejíš a tak pořád dokola. Navíc když děti nechtěly něco, uvařilo se jim speciálně něco jiného, to taky nechtěly, udělalo se něco dalšího. Vystresovaní byli všichni. Zajímavé je, že když se jendomu z dětí narodila mladší sestra, začal jíst normálně, zkrátka nebyl na cirkus kolem jídla čas a z kluka spadla nálepka rýpala v jídle.
Vím, že je to těžké, když děcko jíst nechce. U nás se to stává vyjímečně a opravdu neříkám s lehkým srdcem,když ti to nechutná, nemusíš to jíst ( s vidinou, že dítě půjde spát po obědě vpostatě hladové).
Znám pár lidí, kteří zkrátka od malinka jedli málo a zůstalo jim to a nemají s tím problém.
Navíc, u plného stolu ještě nikdo hlady neumřel…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
9.1.09 20:48

Daloulo - ha, to známe ještě ve čtyřech!!!
Začalo to taky ale kolem druhého roku, nebo těsně po.
DĚLENOU STRAVU - to naše malá jede taky. Už si z toho děláme legraci. Má třeba suché špagety, a běda jak se na ně něco dá. Tak „umejt umejt!“ :lol:
Pak jí třeba suchý knedlík, nebo naopak samotný guláš, suchou rýži, samotný salám… šílim.
A ovoce jíme tím stylem, že z toho musim oloupat veškeré slupky, i ty nejjemnější které už skutečně kryjou jen dužinu (bohužel včetně mandarinek), kiwi musí být jen „okrajová“ část - jak tam najde jednu tu černou pecičku, je zle.
Mohlo by se říct, že je rozmazlená, ale ona prostě NESNÍ nic jiného, než to co chce. To bych ji musela nechat vyhládnout nevim jakym způsobem a to zase nejsem trhlá nebo tyran.
No tak nabízíme, nabízíme…
Ona třeba aby nám vyhověla, tak půl hodiny CUCÁ kus dušené mrkve. Na čínský způsob, výbornou křupavoučkou (s rozvařenou na ni ani nezkoušim vyrukovat), a cucá ji půl hodiny. Totéž s rajčetem.
No prostě…
Stále a stále nabízím, jím před ní zdravá jídla.
Ona nejí nezdravě, jen tak nějak stroze nebo jak to mam říct.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1293
9.1.09 20:51

Jo a to jsem zapomněla.
píšeš „co by se za nehet vešlo“.
Malá když nechce snídat, tak si sedne, a ukusuje z chleba se sýrem tím stylem, že zoubkama okusuje doslova desetiny milimetru. Takže tam sedí třeba půl hodiny a sní kousek 2×10 mimiletrů.
Takže jakoby jeden normální kousanec.
Jindy zbodne půlku chleba, což je spíš výjimka.
zjistila jsem, že jí jedou lehoučce osmahnuté měkké (blond) topinky se solí. to sní dost.
Polívčičku taky, ale jen vývary s nudlema. No a u ostatního většinou důležitě sedí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
196
9.1.09 21:37

Podle me ani zadna univerzalni rada neni. My mame taky nejedlika. Ve trech letech ma 11,5 kg. Nepomohla ani skolka. Ji poradne jen svoje oblibena jidla (suchy testoviny, brambory s hraskem, cocku). Jediny zpusob, jak ji donutit jist, je krmit ji. Asi ji budu krmit jeste ve skole. Vybirava je taky, no comment.
Ja delam pouze to, ze ji porad nabizim behem dne nejake jidlo. K obedu jsem ji naucila polivku i druhy chod ( i kdyz obou malo) a k veceri delam to same. O pul pate nebo v pet polivku a po koupani druhy chod.
A nejvic sni u pohadek, takze to praktikuju. Kdyz byla malinka, tak jedla zase jenom, kdyz se cetly knizky. Ted snidane u nejakeho DVD, prvni vecere u odpoledni kouzelne skolky. Ano, je to nevychovne, ale kdyz nebude jist, bude slaba a nemocna, tak radej, at je to nevychovny. V puberte uz si na to treba ani nevzpomenu :-)

A.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1943
9.1.09 21:38

Ahojte, ano, znám to taky, už jsem z toho byla téměř zoufalá, holka je sice taková drobnější, nicméně do tabulek se v poho vejde a Dr. byla vždy v klidu. Ve třech letech nastoupila do školky, já učitelce říkala, že s ní mám starost s jídlem a ona se jen usmála. Odpoledne a pak ještě i semtam dalších pár dní mi říkala, že holka je úplně v pohodě, že jí bez problémů a strašně dobře, že ani není žádnej čuník......... no prostě že se nechala strhnout tím davem, obecně jí školka dost pomohla, ale to jídlo oceňuji možná nejvíc. Takže prostě rok vydrž, já těm školkám věřím skoro úplně bezmezně, a neboj, dítka dobrovolně hladovět nebudou… některým třeba opravdu stačí míň,,,,, a u vás, myslím si, jí postačí ten půllitr mlíka..... holce jsem taky dávala do tří let na noc flašku mlíka, protože to jediné mi taky vypila do poslední kapičky, tak si myslím, že opravdu čerpala z toho plus přes den sem tam nějaké zobnutí. A.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
andela
9.1.09 21:40

diskuzí podobného tipu už tu je ;)

K tématu - jára prostě nežere skoro nic. Jinak to napsat nejde. Jeho veškerý jídelníček je polívka s mraženou zeleninou a písmenkama (ro jí jen hrášek a kukuřici a písmenka a trochu vody) brambory (vařené, smažené, hranolky, kaše) chleba (suchej, s marmeládou) občas palačinky, občas hrachová polívka s opečeným rohlíkem, minule snědl i fazole v tomatě z plechovky :oops: . To je tak všechno .. ještě suchej knedlík občas, ovocný knedlík … ale nic z toho není zárukou že to bude jíst. Cokoliv uvařím jiného tak koukne a že nechce a ke stolu ho nedostanu ani heverem natož aby pusu otevřel a aspoň ochutnal.
Jinakpřes den zobne jogurt, přesnídávku, piškot … sem tam bonbonek, sůšu (to spíš u babičky než doma .. sám si až tak nevzpomene a já mu sama nenabízím ;) ) nějaké to ovoce (jablka, kiwi, banán).
Ráno a večer má flašu mlíka, teď už obyč krabicového. Někdy kromě toho mlíka za celý den nesní lautr nic. Někdy jako třeba tento týden, sní k obědu 2!! ovocné knedlíky. Je to jednou tak a jednou onak a už to neřeším. Vařím všechno, a buď jíst bude nebo nebude a je o hladu (jestli vůbec kdy nějakej měl teda). Ve svých 3 letech má skoro 15kg a cca 95cm (možná už i metr ;) ) a rozhodně hubeně nevypadá. Spíš se všichni diví jak může být takovej pěknej když nic nejí ;).
Ono to stejně nemá cenu ho nutit, bo ho stejně nedonutím a akurát se budem všichni stresovat. hlady neumře neboj nic ;)

• Nahlásit
  • Citovat
andela
9.1.09 21:47

mmch Jára chodí do školky zatím na 5 dní v měsíci, tj jednou týdně … to mu ráno udělám čas a koukám a cpu do něj namočené piškoty. ve školce a´t jedí co jedí on nesní nic :roll: . Minule přítel když pro něj šel a nahlásil jméno, tak dodal že je to ten co nejí :D (byla tam nějaká zaskakující uč. která děti nezná tak dokonale jménem). A hned věděla o koho jde.
Tak taky doufám že až bude chodit třeba denně že se jest naučí.

Se mi líbí ta dělená strava .. to je koukám asi všude :D.
Jinak se Jára taky naučil jst mazací sýr, tak sní třeba 2 trojúhelníčky a k tomu vydloube prostředek krajíce chleba, tak jsem spokojená že se najedl. Minule mu přišli k chuti normálně opečené tousty, ale namazaný je měl marmeládou a máslem. Sežral!! 2, tj 4 plátky toustového chleba. A vypadal že by si ještě dal, ale já zlá mu už nedala ze strachu že mu bude špatně.
Jinak rýži v životě v puse neměl, kromě rýžové kaše od cca 4m života :D.

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymni
10.1.09 00:04

Když Ti vypije půl litru mléka denně, tak se nedivím, že jí to stačí.
Mně by to taky stačilo.

Ale já jsem odpůrkyně těch koňských dávek mléka, co se dneska doporučuje.

• Nahlásit
  • Citovat
4494
10.1.09 08:21

Tak já nevím, ale příjde mi, že na naši nejedlici nikdo nemá…jídlo za den:

Snídaně - 1/2 zapečeého toustu se sýrem a šunkou
svačina - max. 1/2 mandarinky
oběd - 2-3 menší lžice polévky - spíš zelenina a těstoviny

• z druhého max. ochutná kousek masa nebo přílohy - celkem tak max. 2 lžice
    svačina- kousek sušenky nebo nějaké sladkosti od babiček :evil:
    večeře - vydlabě půlku krajíce chleba s něčím, nebo trochu těstovin se šunkou apod.

Složení se moc nemění, nejí nic mléčného (až na trochu tvrdého sýra na ml. čokoládu :evil: ), jogurty, přesnídávky apod. nejí vůbec.

Kojená byla do 19.měs. a do té doby veškeré příkrmy odmítala nebo dala max. 2lžičky, jinak vše prskala…a váze to podle mě moc zná není - má nyní 13kg. Když jsem kojila, tak jsem si říkala, že si vše bere z mléka, ale teď nevím po čem roste :o …jo, taky strašně často kadí - sní třeba kousek toustu nebo cokoliv a za chvíli má plnou plenku až nám příjde, že toho je víc, než mohla sníst :o

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
354
10.1.09 08:37

Maminky nejedlíků, napište prosím váhy a věk Vašich dětí!

Adela - píšeš, že má tvoje holčička ve 3 letech 11,5 kg, tak to na tom budeme asi podobně, moje dcerka má 3 měsíce před čtvrtými narozeninami jen 13 kg. :(
Jak píšete o těch oblíbených jídlech, tak ty naše dcerka asi ani nemá, možná sladkosti, ty má rádo každé dítě … příjde mi, že nemá k jídlu ten „správný vztah“. Teba ještě nikdy nesnědla celý rohlík, celý jogurt … Navíc jí docela často bolí u jídla břicho, nevím, jestli si to vymýšlí nebo ne … nesetkali jste se s tím?

Vrony - říct naší Adince „Když nechceš, nemusíš to jíst“ by znamenalo, že nesní nic, okamžitě sleze šťastně ze židle a odběhne dělat pro ni něco učitečného. Samozřejmě, že vím, že se dítě nemá nutit, ale kdybych dceru aspoň trochu nenabádala, má dnes zřejmě 10 kg :? …

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama