20+ let starý ficus benjamina, co s ním?

Fotoalbum tématu (1) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

PetrK1
Nováček 2 příspěvky 28.10.18 11:02
20+ let starý ficus benjamina, co s ním?

Ahoj, potřeboval bych poradit od někoho, kdo rozumí kytkám. Máme doma steršího benjamína - je starý minimálně 20 let (spíš ale víc). V posledních letech to s ním ale jde z kopce - opadávají mu listy a stávají se z něho „košťáko“. Poradí mi někdo, co s ním, aby se dostal zpět do kondice a začal zas vypadat jako zdravá kytka.
Chtěli bychom ho přesadit (teď má květník 40×40×30 cm) a možná i nějak ořezat. Pomůže to? Můžeme teď nebo spíš na jaře?
díky z pomoc a každou radu… 

Reakce:

Aduš8
Ukecaná baba ;) 1956 příspěvků 28.10.18 11:06

Já měla taky takový, ale daleko menší. Přesně takhle opelichal, tak jsem ho ostříhala. Vyrazil nové větve a listy, ale znovu opadal. Byl už vysílený.

Sůvička80
Kecalka 159 příspěvků 28.10.18 11:06

Udelala bych na jaře radikální řez a ostříhala. On obrazi ;) . A uřezané výhonky do vody a ony pustí kořínky.

BaaraD
Stálice 88 příspěvků 28.10.18 11:18

Pred 15–20 lety jsem dala moji mamce maleho benjamina. Casto je strihan. Obcas opada, ale porad je to kytka jak hrom. Ted jezdi k babi vnoucata a kytka zabira moc mista. Tak si kytku odveze kamaradka - aby meli deti vic mista

DoubleA
Povídálka 47 příspěvků 28.10.18 11:47

@PetrK1 Ahoj, rozhodně by potřeboval nějaký řez. Myslím si že by s tím neměl být problém i teď. A na jaře přesadit do podstatne větší nádoby aby se více mohla rozvíjet nadzemní část (kdyby jsi to udělal ted, nemusel by tolik zásahu zvládnout). Použít samozřejmě kvalitní substrát. A občas i něčím prihnojit. Obyčejné hnojivo pro pokojové rostliny stačí.

PetrK1
Nováček 2 příspěvky 02.11.18 09:27

Ahoj, díky všem za pomoc. Jen ještě jedno upřesnění - ten řez provést kde (nemám s tím žádné zkušenosti)? Na obrázku jsem to naznačil - na úrovni A, aby zůstala jen dolní část kmínku? Nebo B - o něco výše? Nebo ořezat jen konce větviček? Co byste doporučili

Sůvička80
Kecalka 159 příspěvků 02.11.18 12:35

Hlavně pozor, poteče z toho mléko, které je jedovaté.

Váš příspěvek
Reklama

Poslední články

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala... číst dále >

Rebečina křídla: Příběh Rebeky, která trpí nemocí motýlích křídel

O nemoci motýlích křídel v poslední době slýcháme stále častěji. V čem... číst dále >

Články z Expres.cz

Největší pocta Velké válce: Režisér Pána prstenů 4 roky upravoval 100 let staré záběry

„Dechberoucí... Materiál, který nemá obdoby a měl by být okamžitě zařazen do... číst dále >

Češky se potí na Fed Cupu... A Slovenky? Takhle se vystavuje jejich hvězda Cibulková!

Ve světě tenisu je nyní tématem číslo jedna Fed Cup. Češky na něm zdolaly... číst dále >

Články z Ona Dnes

Deset let jsem tajila lupénku, protože jsem se styděla, říká moderátorka

Britská moderátorka a fashion blogerka Louise Roe (36) veřejně přiznala, že... číst dále >

O 10 let mladší: když se manželství unaví, je třeba radikální změna

Manželé Dana a Vladimír vychovávají kromě svých vlastních dětí i vnuka Míšu,... číst dále >