2letá chce vše sama, přehnaně. Je to normální?

• Fotoalbum (0)
  • Sledovat e-mailem
  • Přidat k oblíbeným
  • Zapnout podpisy
  • Hledání v tématu
7
2.1.22 13:59

2letá chce vše sama, přehnaně. Je to normální?

Ahojte rodičové, jdu si pro radu, zda je to normální a některé děti, či snad většina dětí to také dělá.
Máme čerstvě 2letou holčičku. Od cca 19m chce vše dělat sama, na tom není nic špatného, ale poslední 2m je její „samostatnost“ docela na palici. Občas mě chytají myšlenky, zda už to není nějaká obscese nebo, a to vyjádřil manžel, nějaká lehčí autistická porucha. Uvedu příklady.
1. Uklízíme hračky a jedna kostka nám chybí, spolu ji hledáme. Vidím jí pod postelí, vezmu a dám jí kam patří. Ona začne dělat ne ne ne, vezme ji, položí pod postel, sekundu dvě nic nedělá, pak ji vezme do ruky a uklidí.
2. Jdeme ven, beru boty a chci ji je dát na nohy. Začne zase hlasitě ne ne ne, vezme mi je z ruky a položí je zpátky na své místo, chvíli čeká a pak je sama vezme a zkouší si je obout.
3. Po koupání si nechce nechat pomoct při vylezani z vany, jakmile ji jen chytnu, vztekne se, vrátí se zpátky do vany a celý proces zopakuje znovu (sedne si, vstane, jedna noha, ruka, druhá noha a občas zavravora, mám kolem ni ruce na jištění, normálně mi je dává pryč a trošku se u toho vzteká). Umí vylézt i vlézt do vany, máme ji nízko zapuštěnou, takže to není velký problém.
4. Vesime spolu prádlo, spadne ji ze sušáku ponožka. Zvednu ji. Ona zase ne ne ne, vezme ji, hodí na zem a sleze si pro ni.
5. Vyklizime myčku, nechám ji uklidit plastové misky, dózy, poklicky. Pokaždé však chce sama uklidit něco, co jsem už vzala a chystám se uklidit. Začne hlasitě ukazovat, dělat ne ne ne a dokud ji nezvednu k poličce, kde je třeba hrníček a sama si ho nedá do myčky, začne šíleně ječet a vztekat se. U věcí, které jsou nebezpečné nebo vyžadují naší asistenci se to bez řevu neobejde, prostě nemůže a tečka. Ale u zbytku, co je pro mě nedůležité, ji to nechávám dělat, nepotrebuju v ní spouštět hysterak kvůli tomu, že si chce naprosto sama vybrat oblečení a ponožky i za cenu toho, že mnou vybrané ponožky vrátí do šuplíku, zavře ho, znovu otevře a vybere si ty samé.
Takovych situaci je za den mnoho. Jsem už „naučená“ a vím co chce dělat sama a nechám ji to. Mě nevadí, že to chce dělat sama, mě vadí, že námi započaté situace, procesy, pomoc nechce a je ochotna věci hodit na zem, slezt komplikovaně z jídelní židle, jen aby to celé mohla udělat sama. Manželovi se to nelíbí a začal říkat, že ji to chování musíme zatrhnout, nebo v ní budeme pěstovat autismus. Upřímně si nemyslím, že je to autismus, jednak se projevuje jinymi, závažnějšími projevy, které nesplňuje (ukazuje, slyší na jméno, oční kontakt je silný a dlouhý, reaguje na moje „koukni“, „ukaž“…).
Malá byla s PMV opožděna o 2-5m, narodila se 39+0, silnější novoroz. žloutenka, rok jsem s ní cvičila vojtovku kvůli silné hypotonii (dokud v 17m nezačala chodit), lžičkou jí cca 2-3m, pořádné neumí pít z hrníčku a skoro nebo spíš vůbec nemluví. Ham, mňam, táta, máma, ne, není, to si říká spíše neucelove, jak se jí chce. Na druhou stranu v 8m navlekala kroužky, stavěla vysoké věže, v 16m stavěla hrady z kostek, poznala mnoho barev a v 18m rozuměla naprosto všemu, co jsme jí řekli i o čem jsme se s manželem bavili a v knížkách pozná vše, na co se zeptáme (klidně i složitější, typu : rorýs, blatouch, vodní skútr, maglev, scink, několik písmen z abecedy,… ). Každé dítě je jiné a v tom, v čem byla pozadu, zase doháněla jinde. Nějak jsem tohle úplně neřešila.
Moje otázka zní, zda je její projev toho, jak chce vše přehnaně dělat sama v pořádku. Nahlodava mě manžel, já mu pořád tvrdím, že je to trošku ostřejší období vzdoru, ale v našem okolí jsme nikdy nic podobného neviděli, ani my jako děti jsme to dle rodičů nedělali. Má taky někdo takhle tvrdohlavejsi dítko? :srdce: ještě přidávám, že je kozoroh :) kdyby to bylo pro někoho zajímavé /důležité. Díky všem :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
27760
2.1.22 14:06

@Karolíta Manžel at si dá mokrej hadr na hlavu. Autismus se opravdu nevypestuje.
Je to normální, jen se případně nesmíte bat nastavit hranice (kdy už je to pres caru)a následného hysteraku.
Na jaře mi sestileta 5× vyjížděla jeden kopec nahoru a zase se vracela dolu, i když to měla už jen třeba 2 metry, protože si usmyslela, že ho prostě vyjede na jeden zátah. :zed: Beran.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
44
2.1.22 14:07

Nemyslím si, že je to ‚prehnana‘ samostatnost. Podle mě normální, naprosto bezne. Dcera dělá úplně to samé asi od roka a půl (teď ji budou 3). Dělá skoro vše sama, něco s menší pomocí. Už dokážu odhadnout, co můžu udělat za ní, aniž by to po mě „predelavala“. ;)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
11902
2.1.22 14:08

Podle mě úplně normální chování. Holt to prostě za ní nesmíte dělat.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2758
2.1.22 14:09

Normální.. dcera chce taky všechno „jama“ :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
8145
2.1.22 14:13

Necetla jsem to celý, ale mám taky dvouletacku. Máš normální dítě co se chová úměrně k věku. Moje dcera je schopna vysypat celej box s kostkami, a všechny je tam znovu naskládat jen aby to udělala sama.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
55854
2.1.22 14:15

Buď ráda, že se učí samostatnosti. Neodrazovat ji.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
486
2.1.22 14:16

Nebudu ti říkat, že je to zcela ok, protože s poruchama nemám osobní zkušenost, tak abych nějak nekecala, ale u nás podobně, co se týče té samostatnosti, malej má dva roky, 2 měsíce a je to to samé. Kolikrát ho při obouvání musím vyzout, protože si všimne, že není nějaká hračka v obýváku na svým místě a taky to co popisuješ. Malej už normálně mluví ve větách, takže díky bohu se dokáže vyjádřit, co vlastně chce. Babička s dědou mu říkají malý Sheldon, ale co jsem si já přečetla o vývoji, tak je to normální a to že se chce dítě osamostatňovat, je dobře. Předtím bylo zase období, že všechno musela jedině maminka.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
201
2.1.22 14:22

Mám doma to samé, i naprosto stejné situace, až jsem si myslela, že je to psáno o nás. Jen tedy dcera už má 33 měsíců, ale má to už tak od toho roku. Taky někdy z toho rostu, ale autismus to určitě není.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2994
2.1.22 14:36

Dcera to samé dělala taky. Je jí 10 a autistka to vážně není. Tvrdohlavost jí ovšem zůstala :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2283
2.1.22 14:50

Vypěstovat autismus?? :roll:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3295
2.1.22 17:07

Obdobi „Ja sam“ ma to vetsina deti, akorat kazdy asi jinak intenzivni a trva to jinak dlouho. Je to treba otravne, ale uplne normalni a bezne. Vlastne se hodne nauci, procvici, osamostatni. Pak zas obdobi, kdy dite nechce delat nic a chce abys to delala za nej. Nebo aby to delala jen maminka a ne tatinek. Spousta ruznorodych obdobi. Zkouska nervu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
569
2.1.22 18:52

Sám, sám, sám :mrgreen:
Taky to teď máme (syn 2 roky), i když ne tak drsně. Taky určuje, kdo mu s čím pomůže. Když není po jeho, samozřejmě řve.
Můj manžel mi vysvětlil, že máme spratka (což tvrdí od synových cca 6 týdnů). Vysvětlovat můžu horem dolem, že to je období, součást vývoje, úplně marný. :zed:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
7
2.1.22 20:53
@PeBa12 píše:
Vypěstovat autismus?? :roll:

Špatně jsem to napsala, neříká, že ho naší výchovou vytvoříme, ale že pokud ho má, tak to tím podpoříme.

No každopádně, všem moc moc děkuji, že jste mi napsali, to co jsem si myslela a že opravdu „existuje“ víc než pár dětí, takto samostatných :)
Všem pevné nervy s těmi našimi Zlatíčky :srdce: :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1676
3.1.22 10:17

Normalka. Jedna dcera mela toto obdobi cca v roce a pul, trvalo par mesicu. Treba v tom 1,5 roce chtela “ama” sejit cca 30 schodu. Ja sla pro jistotu kousek pred ni. Na predposlednim schodu zavravorala, tak jsem ji chytila. To ji nastvalo, tak si ty schody znovu vyslapla nahoru a musela je sejit uplne sama. Opet jsem ji nekde v prubehu musela pridrzet, takze znovu nahoru. Napotreti se ji to podarilo :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat