3-letý lehce krátkozraký čert - nosit brýle stále?

2724
11.6.10 10:52

3-letý lehce krátkozraký čert - nosit brýle stále?

Tak za sebou máme vyšetření u očního. Dceři naměřila paní Dr. -1 a -1,25 dioptrie. Ne nedivím se, sama mám na každém oku taky okolo -1, Polynka si ráda sedá s nočníkem až k televizi a výhledy do krajiny ji nijak neokouzlují. Hlavně, že není tupozraká.
Už jsme i oběhli 4 optiky a vybrali první brejličky, byl to v tom vedru výkon, ale nakonec jsme našli (a vzhledem k akci 50% slevy ve Focus optic i vyvázli docela lacino, i s tvrzenými plastovými čočkami za necelé pětikilo), malá dostala zatím pouzdro a pro brýlečky jdeme za týden.
Nemám strach, že by je vůbec nechtěla nosit. Má čančavé období, dožaduje se sponeček a korálků a brýle si pečlivě vybrala sama (kovové fialkové s oválnými skly, její modré oči se jimi krásně rozzáří), ale je to dračice, lítá, skáče, tancuje padá, plave…no nedovedu si představit, že by to vše mohla zvládat s brýlemi na očích (a že by vrcholné projevy jejího temperamentu zvládly brýle).
Paní doktor na přímou otázku zda musí nosit brýle pořád řekla, že určitě na televizi, do divadla a na práci u počítače, jinak podle nálady. Pan optik naopak důrazně doporučoval sundávat jen na spaní a do bazénu (a doporučil dva typy okolo 3 tisíc, které by to možná snesly) a varoval před nerovnoměrnou korekcí u vyvíjejícího se oka…
Uvidíme, já jsem schopná ji i nutit a kontrolovat, ale chtěla bych znát zkušenosti dalších rodičů malých myopů. Nosíte brýle, pořád, jak to děláte aby se neničiy? Co na kolo a vůbec sport, taky dáváte?
Díky předem za poznatky.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

8097
11.6.10 12:07

Ahojky, my budeme mít 3 na konci srpna, brejličky dostala v lednu - což jí byly necelý 2,5roku. Brýle si také důležitě vybrala sama, a těila se na ně - do doby, než zjistila že je musí nosit pořád :roll: ze začátku jsme i bojovali, že křičela že je nechce a já jí je dala a do 5ti minut byly sundaný a někde schovaný :roll: ale asi tak po 2-3 měsících, tak nějak přestala protestovat a když jí je dám, tak je nosí. Určitě nechodí a nechce si je nandavat sama, ale vysvětlíme si proč je má mít a nechá si je nandat. My máme asi opačný problém - dalekozrakost a máme taky 1dioptrii + astigmatismus. Dr. říkala, že by brejle měla mít aspoň půl dne denně, určitě na čtení, televizi… jako na blízko… dávám jí je teda i ven a nemáme s nima žádný problém. Když jí nějak při hraní (běhání atd…) překážejí, tak je prostě sundáme.
Záleží také jaké ty brýle máte, nám vyšli na 2tisíce. Ale nemůžu si stěžovat, máme brejle který nosí děti od 18ti měsíců - a to jí stejně zezačátku byly trochu větší, teď do nich dorostla - proto možná už neprotestuje. Mají takový ty zahlý konce u nožiček, takže dobře drží za nosem.
Určitě až je vyzkoušíte, tak najdete svou cestu nošení. Spíš mám obavu jak to s brejličkama bude mít ve školce :think:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
21
11.6.10 12:28

Určitě vydržte a dávejte co to jde. Může se stát, že je třeba časem nebude už potřebovat.

Mám valstní zkušenost s brýlemi, nosila jsem je už než mi byl jeden rok, prošla dvěma operacemi a několika pobyty v „oční škole“. Byli období, kdy jsem brýle nechtěla a dokonce se „ztratili“, nakonec se našli třeba v králíkárně :lol: Ale nakonec jsem je vzala na milost. Co se týká školky, tam bych problém neviděla. Určitě je víc dětí co nosí brýle. Vím, že jsem měla ve školce na brýle pouzdro a sundávala jen na spaní právě do pouzdra. Děti mi spíš záviděli, že mám něco co oni ne. A to jsem ještě musela nosit okluzor, kvůli tupozrakosti. Horší to pak bylo ve škole, muset sedět v první lavici se mi moc nelíbilo :cert: a třeba takovej tělocvik, kdy jsem brýle mít nesměla, a tím pádem vyděla tak velký kulový, to bylo žůžo :lol: Ale přežila jsem.

Takže poradím asi tak, udělejte z brýlí přednost. Prohlédněte časopisy, že spousta lidí nosí brýle, sledujte lidi na ulici atd. Ať se o ně stará sama (čištění, uklízení do pouzdra atd) samozřejmě pod dozorem dospělého. A myslím, že by měla vědět, že brýle stojí hodně peněz a že to je věc, které by si měla vážit atd.
Přeju ať holčina brýle dobře přijme a ať se očím daří :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
An66
11.6.10 14:42

Nošení či nenošení brýlí na rozvoj krátkozrakosti vliv nemá. Nerovnoměrná korekce nehrozí, vždyť má na obě oči skoro stejně dpt :-). Horší je to, že vidí blbě, bude ji to omezovat a nejspíš bude brýle sama vyžadovat, myslím, že třeba do školky, na ven nebo někam, kde to nezná, by je mít měla, v rámci její bezpečnosti - já bych to požadovala. Doma bych ji nechala být, k počítači nevím, na co by jí byly, na televizi asi jo, ale když si přisedne blíž, vyjde to nastejně.
Další věc je, že její dioptrie v jejím věku nejsou vůbec malé, když si uvědomíš, že krátkozrakost se s věkem zhoršuje. Taky za tím může být jiná vada - rozhodně bych ji nechala zkontrolovat u jiného lékaře (vím, asi budeš proti, že je to zbytečné utrácení peněz státu, ale oči jsou dost důležitý orgán).

Na sport - zatím zvládne bez brýlí, až to nepůjde, tak buď brýle nebo čočky, na plavání plavací dioptrické brýle.
Na brýle vyčlenit částku v rozpočtu, asi tak na dvoje ročně. Děti těch brýlí zase tak moc nerozbijí, ono bouchnutí do brýlí dost bolí a radši se tomu vyhnou.
Hodně štěstí.

Ještě jsem zapomněla: jediné, co asi má vliv na rozvoj krátkozrakosti je zatížení očí v dětském věku prací do blízka. Takže třeba zrovna ten počítač omezit, nepřehánět to s kreslením atd., spíš chodit do té přírody.

A.

• Nahlásit
  • Citovat
2724
11.6.10 15:11

Očařku jsme vybrali podle doporučení naší naprosto důvěryhodné pediatry, na vyšetření jsme čekali skoro 3 měsíce, byli jsme tam tento týden 2×, poprvé po konstatování, že obrázky vidí jen na 1 řádku rozkapání očí, po hodině vyšetření na přístroji (refraktometr?). Objektivní nález krátkozrakost a astigmatismus. Za tři dny pokus o simulaci vidění s brýlemi (vládání čoček a koukání na obrázky), moc to nešlo, malá ještě moc nespolupracuje. O odbornosti lékařky nepochybuji.
O prognóze krátozrakosti si naopak myslím, že se stárnutím oka se vada kompenzuje, u mně to tak určitě je, v dětství jsem měla 2-3 dioptrie, teď mám brýle na 1 a 0,75 a nosím je jen do auta a na přednášky, dnes jsem byla na preventivce u závodní doktorky a v pohodě jsem oběma očima přečetla i poslední řádek bez brýlí.
Tak asi uvidíme, když podlehne kouzlu ostrého vidění a bude brýle vyžadovat tak klidně necháme udělat nějaké super flexi titanové (aspoň nebudu muset vymýšlet za babičky co k Vánocům).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
68274
11.6.10 17:34

Při tom co dceři naměřili za korekci, bych taky řekla, že stačí na činnosti, co řekla doktorka… Mám taky brýle na dálku plus astigmatismus a nosím je tedy pořád, ale spíš proto, že vyžaduji dost ostré vidění a bez nich je mi to nepříjemné, ale pokud to někomu nevadí, tak při těhle hodnotách nemusí brýle krom kina nosit snad vůbec.
S tou změnou, tobě se to změnilo krásně, já zas mám třeba už od cca 12 let dioptrie plus mínus stejné… a šanci na změnu tak v 50 letech, ale u dětí se to může měnit výrazněji v souvislosti s růstem, ale nedá se říct, zda k horšímu nebo lepšímu, prostě měnit.
Takže můj závěr :-) brýle dávat, ale při nebezpečných činnostech sundat. Ono i když je má plastové, tak náraz do brýlí sakra bolí…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
An66
11.6.10 17:57

Báro a je to fakt krátkozrakost a mínusové dioptrie, nemáte náhodou plusové dioptrie a tudíž dalekozrakost? I při plusových dioptriích přece vidíš špatně na dálku, a na tyto vady se vztahují úplně jiná doporučení ohledně nošení brýlí než ty, co jsem ti psala.
Krátkozrakost s s růstem (tedy i s růstem oka) jen zhoršuje, vím o jednom člověku, kterému zůstala stejná, ale fakt se nezlepšuje a to ani po 50tce - to jen místo brýlí na blízko stačí sundat brýle na dálku (což je taky nepohodlné…).
U dalekozrakosti se dioptrie s věkem snižují, v dospělosti lidé je i odloží a mají jen do auta a po pětatřicítce se k nim začnou pomalu vracet, začínají dřívě špatně vidět nablízko. Odborněji řečeno - v mladším věku jsou schopni vadu z velké části vyakomodovat, s věkem se schopnost akomodace snižuje a tudíž vzniká potřeba brýlí. Vzhledem k věku dcery by to byla mnohem příznivější diagnóza, zejména pokud byla vyloučena tupozrakost.

• Nahlásit
  • Citovat
15063
11.6.10 18:37

Já jsem zastáncem toho, že brýle je potřeba nosit pořád… Když už se krátkozrakost jednou objevila, asi se nezlepší, naopak je předpoklad, že se bude zhoršovat… Čím dřív se dítě naučí s brýlemi existovat, tím líp, stanou se jí přirozené a bude je lépe snášet… Naučí se, že i divočit musí tak, aby si neublížila…
(To je mmch moje vlastní zkušenost, krátkozraká jsem od sedmi let a momentálně mám šestky.)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1938
11.6.10 22:01

Bryle jsou u nas v provozu od 1 roku. Nejdriv plastove, ale ty sly do vecnych lovist, ted mame titanove. Jdou vyspravit, nastesti jsme zatim nezlomili. Ze zacatku jsme byli v optice kazdy tyden na srovnani, protoze syn se v nich valel po zemi atd.. tyto upravy delaji zdarma. Aspon u nas. Ted tam jsme tak jednou za 2 mesice na dotazeni, srovnani. Nosime je celodenne, pokud dela prcek kotouly apod, tak se bryle sundaji. Vydrzely zatim docela dost..

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
1762
12.6.10 21:54

Já bych byla taky pro nošení pořád a to hlavně z principu. Každé dítě má období, kdy se šprajcne, že brýle nosit nebude. Já jsem byla vždycky tvrdá, brýle se nosí a o tom se nediskutuje a jsme v pohodě. Nosí je od 3 let. Bála bych se, že když někdy jo a někdy ne, tak by pak bylo pořád více toho ne.
Tuhle je dokonce ráno zapomněla a já jsem jí je musela dovézt do školy. A není to proto, že by neviděla. Prostě brýle k ní patří (stašně jí sluší) a už si bez nich přijde nesvá.
Halka

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
An66
12.6.10 23:45

Ahoj Báro,
já jsem nad tím přemýšlela a přidávám se k holkám, že brýle by měla nosit pořád. Jednak jsem nenašla žádný dobrý důvod pro to, proč by doma neměla vidět normálně - tedy dobře a zrovna proto, že je aktivní, potřebuje dobře vidět, aby se jí nic nestalo, pro sport platí totéž.
Ta hranice, kdy se krátkozraký obejde bez brýlí je cca 3/4 - 1 dioptrie. Ona má trošku víc už teď a navíc i astigmatismus (jsi neuvedla v prvním dotazu), takže vidí ještě o ty cylindrické dioptrie hůř a navíc zkresleně. Pokud si brýle během dne nasadí a po několika hodinách sundá, může se jí točit hlava nebo ji bolet… navíc mi není jasná její diagnóza, optik mohl mít pravdu, že nenošením brýlí by si mohla zrak poškodit. On třeba předpis brýlí -1 sférická + 2 cylindrické dioptrie je totéž co + 1 sférická - 2 cylindrické (snad to nepletu) a dcera opravdu může být dalekozraká, stejně jako asi ty.
Pokud je opravdu krátkozraká, zrak se jí bude zhoršovat a brýle bude potřebovat už pořád, a tím, že ji necháte bez nich ještě nějakou dobu, nezískáte nic, jen to, že si zvykne vidět blbě. Ale na rozvoj krátkozrakosti nošení/nenošení brýlí vliv nemá, s tím bohužel nejde udělat vůbec nic.
Děj vědet, jak to s těmi dioptriemi vlastně je.

• Nahlásit
  • Citovat
2724
13.6.10 17:39
An66 píše:
Děj vědet, jak to s těmi dioptriemi vlastně je.

Na zprávě pro pediatra je mimo jiné:
refrakce AKRM v mydr. OD-1,25-0,75 ax 90 OS-1,5-0,5 ax 90 PD 52. Myopia levis o.u. cum astigmatismus myopicus o.u.
Já si to překládám jako, že je dcera krátkozraká a cylindry má taky „na blízko“.
Jak se to vyvíjí dám vědět po 15. prosinci (jdem na kontrolu).
A jak brýle „padnou do noty“ a co vydrží tak do týdne (jsou ve výrobě).

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
An66
13.6.10 20:34

Ach, jo, tak fakt jasně krátkozraká. Brýle napořád, cylindry má zapsané s mínusovými hodnotami, jsou taky na dálku, takže v určitém směru má už -2 dioptrie, to vidí fakt dost blbě.
Takže platí, co jsem psala v prvním příspěvku, nenošení či nošení brýlí na rozvoj krátkozrakosti nebude mít vliv, ta si půjde svou cestou. Držím palce, aby to byla cesta co nejpomalejší.
Ty cylindry nejsou moc velké, do 0,5 dioptrie jsou vlastně normální, ale když si brýle nandá nebo sundá, bude mít nepříjemný pocit (nejčastěji se člověk trochu motá a bolí ho hlava, oči… - taky proto asi ty brýle nebude zpočátku moc chtít).
Blbý je, že na takovýto nález je dost malá, krátkozrakost se obvykle projevuje až ve škole.

• Nahlásit
  • Citovat
15063
14.6.10 08:00

No, tak podle toho, co píšeš, tím spíš stojím za nepřetržitým nošením… brýlí se bohužel nezbaví, leda v dospělosti laserem, a čím dřív je přijme jako svoji součást za všech okolností, tím líp.
Jak píše An66, tu krátkozrakost nošení nebo nenošení brýlí neovlivní, ale ten zvyk, přijetí brýlí a smíření se s nimi, to je potřeba pěstovat od začátku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
2724
2.7.10 13:03

Máme za sebou první dva týdny s brejlema. Je to docela úspěch, dcera je bere jako ozdobu, naučila se je sundávat a dávat do pouzdra. Vidí líp hlavně na televizi, už se necpe až k obrazovce. Zkoušeli jsme i na ven, jde to, ale při řádění na kole nebo na hřišti to žádné velké nadšení není, a lepší výhled dodaleka nechuť k tůrám nezměnil. Takže nosíme když máme potřebu a náladu, dál se uvidí.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama