3 zvědavé otázky k porodu (a komplikacím před porodem)

Anonymní
31.3.20 18:38

3 zvědavé otázky k porodu (a komplikacím před porodem)

Podělte se o zkušenosti a vědomosti, i když už děti mám, tak toto nevím a zajímalo by mě.

1. Jaký důvod může být k tomu, že se miminko nechystá na porod a co by se dělo, pokud by doktoři porod nevyvolali/neprovedli CS? (aktuálně řeší blízká osůbka, termín za chvíli, mimi nenachystané, čípek dlouhý, tuhý, zavřený, CS 0 (prý paní doktorka jí řekla, že možná 1), hlavička vysoko, bříško vysoko..) a k tomu moje zvědavost, co bylo s takovými dětmi dřív, to se narodili třeba o měsíc později, nebo až zemřely, tak teprve potom? Nechci psát o smutných věcech, ale jen mě to zajímá, co všechny ty vyvolané porody a CS po termínu, že ty děti se nenachystaly a nevylezly sami? Já to neznám, rodila jsem naopak dřív před termínem a hlavičku jsem nahmatala sama v pochvě ještě dny před porodem, jak hodně už naléhala.
  1. Vím, že to je smutné téma, ale pokud už se stane, že nějaké miminko v bříšku zemře ke konci těhotenství, jak jsou tu různé takové nešťastné deníčky, tak spustil by se porod sám, kdyby jej doktoři nevyvolali, nebo co se s takovými dětmi dělo dříve (nebo tam, kde zdravotnická péče není)?
  1. Když se miminko v bříšku málo hýbe, může to značit blížící se porod? U té maminky, co jsem psala v bodě 1 se mimi poslední den hodně málo hýbe, mně se to takto stalo právě před porody, ale její miminko není podle všeho na porod vůbec připravené.

Děkuji Vám za každou reakci :kytka: :kytka: :kytka:

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

Anonymní
31.3.20 21:24

Jestli jsou to moc náročné dotazy na tuto dobu s covidem, tak prosím aspoň na tu třetí otázku radu :)

• Nahlásit
  • Citovat
306
31.3.20 22:03

Ahoj, já odpovím pouze na první. Bavila jsem se o tom se známou gynekoložkou, také ze zvědavosti. Prý přenášení o déle než 14 dní je více pro dítě i matku nebezpečné než předčasný porod.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
31.3.20 23:37

@Bella13 takže myslíš že bez pomoci to ty maminky a mimča třeba ani nepřežily? já si tak jen říkám že přenáší strašně moc maminek že přece určitě ne všechny ty miminka by umřely, že by se asi většina přece narodila v pořádku jen později, nevím, nikde k tomu nic moc nepíší :nevim:

• Nahlásit
  • Citovat
501
31.3.20 23:59

Já sama jsem přenášení kdysi řešila. Podle toho, co mi vysvětlovali doktoři a co jsem si zjištovala, se dlouhé přenášení nepodporuje kvůli možným komplikacím. Dneska se nenechává přenášet tak, aby žena rodila déle jak po 42.týdnu, takže většinou se vyvolává tak 10. den po termínu. Je to pro to, že později stoupá riziko možných komplikací při porodu (někdy se říká, že dítě „přerostlo“), těch je řada, už si všechno nepamatuju, ale jde jednak o velikost dítěte (čím je větší, tím hůř se rodí), o jeho jakousi „elasticitu“ (nebo nevím, jak to jinak napsat, prostě že čím dýl je po termínu, tím má dítě pevnější lebeční švy, takže se hůř protáhne porodními cestami), jednak jde o placentu, která ke konci těhotenství už pomalu přestává plnit svou funkci a když se přenáší, tak už nemusí stíhat výživu dítěte a dostatečně ho zásobovat kyslíkem. Mně vyvolávali porod 10. den a musím říct, že už tam jakési problémy s placentou a plodovou vodou byly a miminko se narodilo trochu přidušené (nemělo dost kyslíku, přitom pupeční šňůrou se neškrtilo). Těžko říct, zda by se to stalo, i kdyby se narodilo v termínu. Moje maminka rodila první dítě dokonce až 17.den po termínu (tenkrát se vyvolávání neřešilo a prostě se čekalo) a fakt je, že miminko bylo velmi velké, porod byl velice komplikovaný a málem ho tenkrát nepřežili ani jeden. Zase dlužno říct, že nikdo netuší, jestli by k tomu došlo, i kdyby se dítě narodilo dřív. No a jak to bývalo dřív? Řekla bych jednoduše - čekalo se a uvidělo se. Není tomu tak dávno, co každý porod byl pro ženu vysoce rizikovou záležitostí a považovalo se za normální, když dítě i matka zemřely, stávalo se to často a patřilo to běžně k životu, takže toto určitě tenkrát nijak neřešili.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
221
24.4.20 08:04

Ahoj, co se týče té úplně smutné varianty, nesetkala jsem se s tím ani ve svém okolí. Já jsem ale přenášela do poslední chvíle a šla jsem na vyvolávaný porod 41+5, 3 dny u mne vyvolávání nezabíralo a porodila jsem až 42+1 císařem zdravého chlapečka. Nejhorší byla psychika a neustálé dotazy okolí co teda a jestli je vše v pořádku. Pohybů bylo opravdu málo - malý tam měl málo místa. Měl velikou hlavu a když se narodil měl ji hodně zdeformovanou jak se snažil dostat dolů s nešlo to. Sama jsem hodně přemýšlela jak by to dopadlo třeba před 100 lety. Odpověď neznám. Ale pravděpodobně by asi odumřela placenta která už teď nestíhala prý a miminko by to nezvládlo a pak by bylo operativně vyjmuto s rizikem úmrtí matky? Těžko říct. Doktoři si ale kamarádku určitě pohlídají. Na utz odhadovali porodní váhu miminko 3,5kg a narodilo se 4,5kg. Malý je i v půl roce cca o kilo těžší a větší než vrstevníci. Ale je zároveň šikovnější a vyspělejší :srdce: Jinak ještě k těm pohybům, ať jde pro jistotu na kontrolu. Mimi může být připravené, ale nemůže sestoupit dolů, tak se čípek nezkracuje.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama