4 letá dcera - dlouhé záchvaty vzteku

5
12.5.18 00:33

4 letá dcera, záchvaty vzteku, chce začít dělat činnost znova

Ahoj, 4 letá dcera mívá zachvaty vzteku, které trvají dlouho, někdy i hodinu. Je to větsinou odpoledne, když je unavená, odpoledne už nespí, vyzvedávám ji ze školky po obědě. Popíšu situaci. Hraje si na zahradě s hadicí a já jí ukázala, že může ostříkat židle od písku. Ten písek jsem trochu umyla a ona se rozčílila, že chce tam dát písek zpátky, tak jsem jí řekla, at si ho tam dá, ale ona chtěla abych ho tam dala já. Větsinou se snažím najít společné řešení a zaroven se nepodřizovat jejím požadavkům, tak jsme se dohodly, že tam dáme ten písek spolu. Zachvilku odpočívala na gauči a já šla zavřít balkonové dveře a ona se zase rozčílila, že ty dveře mám otevřít. Vysvětluji, že domu lítají mouchy atd, ale ona hysterčí víc a víc. Když dveře znova zavřu, stojí u mě a odstkuje mě, že je chce zase otevřít a zavřít se mnou. svolím, že je teda zavřeme spolu, ale ona stojí u těch dveří a nezavírá je, takže zase hysterák, když je zavřu já. Pak chce většinou pochovat, tak jí pochovám a jdeme se vysmrkat. Vezmu papírové kapesníčky a ona začne zase hysterčit, že je mám vrátit, že si je vezme sama. Musíme je dát přesně jak byly. A hysterie pokračuje, když mi rozkáže, že jí mám dát koníka na okno. řeknu, jí že si ho tam může dát sama, že tam dosáhne a má taky ruce, ale jede si svoje dalších 20 minut, už sedí a zívá a je uplně vyřízená, ale pořád opakuje, že mám dát koníka na okno. Hysterická a citlivá je od miminka, někdy je to lepší, někdy je takovéhle hrozné období. snažím se být vždy v klidu, vysvětlovat, mazlit se, chovat, ale taky nechci, aby na mě křičila a rozkazovala co mám udělat. děkuji za rady.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5
12.5.18 00:45

Nebo večer čteme knížku, když jsme skoro na konci, vzpomene si, že si dojde pro plyšáka a vrátí se a je vzteklá, že musíme začít číst od začátku. Nebo zastavím autem, většinou jdu vyndat první jí a pak mladší dceru, naposledy se jí ale nějak zavřely dveře a já vyndala první dceru a ona 40 minut hysterčila, že jí mám dát zpátky do auta a nejdřív vyndat jí. Když zrovna nemá hysterák, je zlatá, většinou se na všem domluvíme, ikdyž ted mi přijde že má normálně pubertu. jednu dobu mě při záchvatu bila, to už přestala dělat, většino jí chytím ruce a čekám až to přejde (nechci jí bít) a ona pak chce pochovat, to vím, že už se uklidnuje. pomohly vám třeba homeopatika?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
586
12.5.18 01:36

:roll: na homeopatika se vykasli..vyzvedavej ji po spani. Nebude unavena a usetrite si spoustu vystupu (nase ctyrletacka dela sceny jen, kdyz je unavena!) Spinkani ji rychle uteče a hned pak pro ni prijdes. Jinak ale to jestli budou nebo nebudou otevreny dvere se ctyrletym ditetem fakt nediskutuj 8proste to bude tak jak rikam a hotovo…a kdyz dela sceny kuli kravinam tak at si to uzije…nastav ji hranice dokud mas moznost..dela si co chce ty ji akorat vysvetlujes a ustupujes..uvidis ze pak hysteracky ustanou..

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
245
12.5.18 05:19

Poradit neumím, ale je to úplně přesné, jakobys popisovala naší tříletou. Dělá to i když není unavená. Má to i několikrát denně. A dělá to jenom mě. U otce, prarodičů a tet je prý zlatá. Asi to opravdu souvisí s tím nastavováním hranic. prostě to asi neumím.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6218
12.5.18 06:05

Tak ta s vámi pěkně oře, tohle je vyloženě o nastavení hranice. Prostě z požadavků neustoupit, jsou věci kde prostě rozhodovat nemůže. Takže bych jí nechala ať se vyvzteká, třeba s tou pohádkou, odejde, v pořádku, ale pokračuje se ve čtení kde se skončilo a pokud kvůli tomu bude scéna, tak okamžitě do postele bez pohádky. Stejně tak s tím autem, tohle mi udělat můj skoro tříletý tak už má dávno opláchnutý obličej studenou vodou nebo plácnuto přes zadek. Jako samozřejmě že dítě má nějaké rozhodovací pravomoci a u oblíbených činností mu nabídnu aby to udělal se mnou (u nás ke to zapínání pračky a myčky) ale aby se kvůli otevřeným dveřím zastavil na půl hodiny chod domácnosti, to je opravdu přes čáru.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2732
12.5.18 06:48

Tak takovyhle zaseky znam taky, sice ne tak casto ale presne jak pises ' ale to jsem chtel udelat ja vrat to'. Nekdy to jde a mam proto treba i pochopeni a podridim se (kdyz jsem mu to slibila a zapomnela - bude odemykat treba, nebo kdyz to je neco co dela vzdycky - deti holt miluji ritualy, citi se bezpecne kdyz se cinnosti opakuji), nekdy to nejde (ale ja ten knoflik chtela zmacknout PRVNI, to uznejde napravit!… nebo tisic tezkejch tasek z nakupu, hodin jak na kostele a usmysli si z na schodech mel byt prvni a musime se vratit pred barak). Kdyz nemuzu nebo nechci ustoupit, tak ho necham vybrecet - vysvetlim ze az bude chtit pomazlit ze tam jsem, chapu ze ho to stve, muze se citit rozzlobeny, ale vracet se nebudem proto a proto… ze mu do hlavy nevidim ze kdyz neco chce musi mi to rict dost predem… uz se stalo ze vdrzel jet slzzavej kolovratek ‚ale ja jsem chtel…‘ asi trictvrte hodiny. Obecne se nedoporucuje tyhle zachvaty resit odvadenim pozornosti typu heeeele tamhle je krasnej ptacek. Dite sice prestane ale nenanuci se zpracovat emoce. Spis se zeptat jestli pomuze pritulit, jestli mas byt u ni nebo chce byt sama. Kdyz jsou zachvaty agresivni nabidnou alternativu k buseni do mamy treba buseni do polstare… neboj, je to obdobi, prejde to :kytka:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
653
12.5.18 06:55

U nás se takové scény objevují s únavou, buď bych jí zkusila vyzvedávat ve školce po spaní, nebo dala spát doma - třeba se to zlepší. A jinak, když se vzteká, tak ho pošlu do pokojíčku a říkám ať příjde, až bude zase hodný. Většinou se vrací do 5 minut a je jak mílius :)

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
18452
12.5.18 07:05

8o a kde je vychova?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1787
12.5.18 07:05

@Ally30 přesně jak píše @Heivka - je to o nastavení hranic.

Choval se mi takhle syn, 30 měsíců,, jakmile se mu něco nezdálo (špatně jsem ho přikryla dekou, nenechala otevřené okno, autíčko nestálo předkem na poličce), tak okamžitý hysterák. Stupňovala se intenzita i rozmanitost požadavků. Aby byl klid, vyhověla jsem mu.

Pak mi došlo, že svým přístupem ublížuji nejvíc jemu (ne sobě). Měl skutečně nastaveno, že všichni skáčou, jak on píská a měl by to tak i v životě u všech ostatních. Vzhledem k době, kam až jsem to nechala zajít, trvalo odnaučení od tohoto chování cca 2 měsíce.
Vždycky, když měl hysterák (třeba i přes hodinu), jsem mu (nebo spíš sama sobě) tiše říkala pořád dokola “nic ti není, jen si neumíš poradit s touhle situaci, tak chápu, že jsi navztekaný, ale ono to přejde.” Když hysterák nepoleval, tak jsem se ještě navíc zklidňovala proslovy “nejde ti o život, nekrvácíš, nejsi nemocný, jen jsi ještě moc malý na to, abys uměl zvládat emoce jinak, než vztekem. Poradně se vyplakej, ono ti to pomůže” pak jsem po zbytek záchvatu byla s nim a utěšovalo ho.
Bylo to hrozne náročné období (cca 2-3 měsíce), ale dneska je to nejuzasnejsi dítě :*

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
30569
12.5.18 07:10

Teda abych se takhle prispusobovala ctyrletemu šířku to teda Ne, tyhle záchvaty znám dobře, jediné co funguje neustoupit, je pár rituálů co jsem povolila po dohodě (bránu otvírá vzdycky synek apod.) Ale jinak neexistuje, záchvaty jsem ignorovala a brzo to vzdal (ale znám to taky vydržel řvát i hodinu a pak třeba vyčerpáním usnul :roll: )

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2085
12.5.18 07:13

Znam od starsi dcery, bohuzel obcas jeste ted v 6 letech je schopna takto vyvadet, vetsinou je to ve vlnach, je obdobi kdy vyvadi casto a pak je obdobi klidu. A jednoznacne je to z unavy.Ona po obede nespala od 2let, ale dodnes se snazim, aby si po obede lehla a koukala hodinu treba na pohadku, kdyz poledni klid vynecha, neni s ni k vydrzeni.Na ritualy je od mala az extremne upnuta

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
279
12.5.18 07:21

Tož tohle se mi snažil dělat mladší syn, nejhorší to bylo tak okolo třetího roku. Dostávali jsme se do velmi podobných situací jako vy. Ale já jsem teda neustupovala, ani se s ním nijak nedohadovala. Dveře prostě budou zavřené, písek si tam může dát sama atd. Jo, řval z plna hrdla, ale já si toho nevšímala a odešla. Řvounil i půl hodiny, ale pak ho to přešlo, když viděl, že mě to nezajímá a nevšímám si ho. Doma to takhle šlo, když se mi zasekával v obchodním centru (největší hysterák v DMku na téma ten vozík chtěl vrátit do řady on a ne brácha), tak jsem ho sesbírala ze země (lehal si) a odklidila k toaletě, kde bývají sedátka a tam si mohl řvounit a já čekala s knížkou v ruce. Jednou měl tak šílený záchvat, že k nám přišel bezpečák (mě oblíval stud) a řekl mu, že řve málo, ať řve ještě víc. Malý na něj vykulil oči a přestal. :D Bezpečák se smál, že má doma čtyři děti a že to zná. :D
No co tím chci říct je, ať se s ní nedohaduješ, nedomlouváš, neustupuješ, ty jsi máma a tvoje slovo platí i kdyby se holka na hlavu stavěla. Jejích hysteráků si nevšímej. A když je odpoledne tak unavená, tak ať spinká ve školce.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
792
12.5.18 07:26

Vysvetlila bych ji jedine..Ze co rekne nebo udela mama, to plati. Ale neustupovala bych. Napr.ze neco teda udelate znovu a spolu… :roll: a taky bych vyzvedla az po spanku, ja jsem taky vztekla nevyspana :mrgreen:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Anonymní
12.5.18 07:59
@Ally30 píše:
Ahoj, 4 letá dcera mívá zachvaty vzteku, které trvají dlouho, někdy i hodinu. Je to větsinou odpoledne, když je unavená, odpoledne už nespí, vyzvedávám ji ze školky po obědě. Popíšu situaci. Hraje si na zahradě s hadicí a já jí ukázala, že může ostříkat židle od písku. Ten písek jsem trochu umyla a ona se rozčílila, že chce tam dát písek zpátky, tak jsem jí řekla, at si ho tam dá, ale ona chtěla abych ho tam dala já. Větsinou se snažím najít společné řešení a zaroven se nepodřizovat jejím požadavkům, tak jsme se dohodly, že tam dáme ten písek spolu. Zachvilku odpočívala na gauči a já šla zavřít balkonové dveře a ona se zase rozčílila, že ty dveře mám otevřít. Vysvětluji, že domu lítají mouchy atd, ale ona hysterčí víc a víc. Když dveře znova zavřu, stojí u mě a odstkuje mě, že je chce zase otevřít a zavřít se mnou. svolím, že je teda zavřeme spolu, ale ona stojí u těch dveří a nezavírá je, takže zase hysterák, když je zavřu já. Pak chce většinou pochovat, tak jí pochovám a jdeme se vysmrkat. Vezmu papírové kapesníčky a ona začne zase hysterčit, že je mám vrátit, že si je vezme sama. Musíme je dát přesně jak byly. A hysterie pokračuje, když mi rozkáže, že jí mám dát koníka na okno. řeknu, jí že si ho tam může dát sama, že tam dosáhne a má taky ruce, ale jede si svoje dalších 20 minut, už sedí a zívá a je uplně vyřízená, ale pořád opakuje, že mám dát koníka na okno. Hysterická a citlivá je od miminka, někdy je to lepší, někdy je takovéhle hrozné období. snažím se být vždy v klidu, vysvětlovat, mazlit se, chovat, ale taky nechci, aby na mě křičila a rozkazovala co mám udělat. děkuji za rady.

Synovi je 2 a ctvrt a mame doma PRESNE to stejne (napr. vynesu pokadenou plinku na balkon, hysterak, musim ji vzit, dat mu ji do ruky a na ten balkon ji musi dat on - pak hysterak okamzite konci). Take je hystericky od miminka, dokonce ma z neurologie potvrzenou vyssi nervosvalovou drazdivost. Kdyz neni unaveny, tak to celkem jde, ale pri unave je to des. Kdyz byl nekolik dni nemocny, myslela jsem, ze normalne nekam na par dni odjedu, abych mela klid.

No nic, rada si poctu. Ja jsem doted doufala, ze se to kolem 3. roku zlomi.

U nas k tomu jeste pribyvaji hysteraky z toho, ze si syn urcuje, kterou cinnost (napr. myti rukou) s nim smi delat mama a kterou tata. To jsme mu ted pred par dny prestali tolerovat, takze vecerni hysteraky jsou na dennim poradku. Rve treba 10 minut, nez si nakonec necha ruce umyt od toho druheho.

Anonym, pisu o synovi a mam tu zname.

• Citovat
  • Nahlásit
19460
12.5.18 08:04

To bude tím, že nemá pořádné hranice. Prostě židle je opláchnutá, písek tam nebudu dávat, ani spolu ne. Dveře jsou zavřené a dál nediskutuji. Musíš si víc stát za svým, ukázat dítěti, kam až může a kam ne. A pokud má hysterák, odejdi do jiné místnosti, bez publika jí to nebude tolik bavit.
A zkus jí párkrát do týdne vyzvednout po spaní, u nás to zabralo, holka je klidnější :)
Tak přeji pevné nervy.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama