4 letý x školka x separační úzkost?

Anonymní
19.11.15 10:39

4 letý x školka x separační úzkost?

Momentálně bych potřebovala nějak poradit „nakopnout“ ohledně mého čerstvě 4 letého syna. Je na mě (i na manželovi) dost fixovaný, stále vyžaduje naši přítomnost u všeho co dělá. Od 1,5 roku jezdí pravidelně na víkend k babičce (cca každý druhý víkend), vždy naprosto bez problémů, poslední tři víkendy vždy šílená scéna při mém odjezdu. Potom prý v pohodě. Školka – loňský školní rok chodil do školky, úplně v pohodě, býval tam od 8 do 15,30 většinou, občas šel po obědě. Školku zrušili, takže od září chodí do nové školky, září jakž takž, říjen horší, od začátku listopadu ráno řve opravdu šíleným způsobem, učitelky říkají, že ho děti dost odstrkují – je tam v podstatě jediný nový a skoro nejmladší v té třídě, a on tím viditelně trpí, že přišel o svou „partu“ ze staré školky. Vysvětlujeme mu že si najde nové kamarády, ale on je v tomhle úplně mimo a pořád brečí že ho děti tam nechcou apod. Paní učitelky se moc snaží, neustále to se mnou řeší, hlásí co se dělo, jak se snažily ho připojit aspon k holčičkám apod, ale tento týden se to zas o dost zhoršilo. Už ho beru po obědě domů – sice pracuji, ale domluvila jsem se zaměstnavatelem a ten mi vyšel vstříc, takže resty dodělávám po nocích doma. Dnes mi paní učitelka řekla že už malej začíná pobrekávat i během dopoledne, a říká že se mu stýská po mamince apod. Já se mu věnuji opravdu všechen zbytkový čas po obědě doma, hrajeme si, jezdíme na výlety apod, on uprostřed hraní na mě skočí začne mě se slzama v očích objímat a říkat jak mě má rád. On byl vždy hodně kontaktní a mazlivý, ale ted to vyhledává ještě víc.. Popravdě nevím jak dál. Vidím že nějak trpí ale on tvrdí že se mu nic nestalo ani u babičky (ta by za něj dýchala, tam bych řekla že problém není), prý ani ve školce se mu neděje nic zlého. Mluví moc dobře, je „intelektově“ asi dost napřed, i dle doktorky i dle učitelek ve školce, kdyby chtěl tak mi dokáže v pohodě sdělit že se něco dějě. Sourozence nemá, těhotná nejsem. Co s ním??? Máte někdo zkušenost s takovou situací v tomto věku? Mělo by smysl ho ze školky vzít? Obávám se totiž že by to nic nevyřešilo. Změna školky? Co když to bude horší? Pardon za román i za anonymitu, děkuji za pochopení.

• Nahlásit
  • Citovat
Napsat příspěvek

Reakce:

11133
19.11.15 11:02

Ja myslim, ze nemuzis uvazovat nad tim, ze by se mu nekde neco stalo nebo mu nekdo ublizil. to ze se neciti v kolektivu, ze nezapadnul, uplne staci na velky stres. predstav si, ze mas kazdy den chodit do prace, kde te kolegove nemaji radi, nikdo se s tebou nebavi, nikdo s nicim nepomuze, to i dospeleho rozhodi, i kdyz si uz umi spoustu veci zduvodnit a nad leccos se povznest. natoz ctyrletak, pro ktereho to je konec sveta…

co dal, ale me fakt nenapada. neznate nikoho z te tridy blize? ze by se treba s nekym vic zkamaradil mimo skolku? hodit rec s nejakou sympatickou maminkou, ze byste se potkaly treba na hristi. jeden na jednoho to vzdycky funguje lip nez zacleneni do zajeteho kolektivu.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
19.11.15 11:13

Na vasem miste bych zkusila zmenit skolku, domluvit se, jestli byste mohla videt kolektiv, a dat ho tam par dni na zkousku, pokud tam bude vic novych deti, mohlo by to pomoci a zmena se projevi po 2 dnech- lepsi/horsi.. my to tak meli u male segry… Jestli tedy mate v okoli domova/prace nejakou dalsi. Ze skolky bych ho urcite nedavala, pak by nastali jeste mnohem horsi breky a vic by se upinal. Vidate se treba i na piskovisti s jinymi detmi? Segre to mohlo, jelikoz zkousela jak se dostat mezi ne, ve skolce uz to slo samo. Vedela ze mama je o kus dal na lavicce, po par dnech uz se o nas nezajimala. Diky tomu se to prehouplo i do te skolky, ve stare byli deti zlejsi, kousali se, mlatili, sobecke a ucitelky na to kaslali! ted v nove jsou fajn vsichni i rodice…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
4114
19.11.15 11:22

Bylo by možné ho přesunout do jiné třídy v rámci školky? K mladším dětem, tam by třeba zapadl i věkově lépe a možná i jiná paní učitelka by si dokázala lépe poradit s tím, jak ho začlenit do kolektivu :think: Tady se mi zdá, že trochu selhala i učitelka, když se jí nedaří pomoci synovi se začlenit. Určitě by neměla tolerovat, že kolektivně všichni syna odstrkují. Pokud to tedy není naopak tak, že tvůj syn snahu o navázání kontaktu odmítá, děti odstrkuje nebo zpočátku odstrkoval. I to může být, zeptala bych se na to učitelky. U čtyřletých zpravidla ještě nejsou vazby tak pevné, že by děti měly problém přijmout nového kamaráda. Zkusila bych si domluvit schůzku s učitelkami a i ředitelkou a snažila se společně najít řešení.
A samozřejmě je na zvážení i změna školky. Máš třeba přehled, do jaké školky chodí bývalí spolužáci?
Mohlo by zafungovat zkusit syna skamarádit s někým ze třídy i mimo školku.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.11.15 11:23

@Ali-Ali Ano, uvědomuji si, že problém je asi v tom nezapadnutí do kolektivu. V tomto mám fakt problém, jsme přistěhovaní asi 3 roky do této vesnice, do školky chodí syn do vedlejší vesnice. My bydlíme prostě úpně na samotě „mimo“ obě vesnice, a já tady vůbec nikoho neznám. Já sama jsem dost introvertní, takže ani na hřišti moc nedokážu navazovat kontakty, ikdyž kvůli malému se snažím, jezdíme na hřiště, on si pohraje s dětma, ale oni i na tom hřišti tak nějak drží spolu a nechtějí ho jako „cizího“ přijmout mezi sebe. :nevim: A já mu v tomto prostě neumím pomoct. :oops: @Makronka222 děkuji za tip, tak nějak si myslím že by to mělo jít, ale zrealizovat v našem případě už je to o něco složitější. Ony i ty maminky jsou tady taková zvláštní stmelená skupina a evidentně „přistěhovalce“ moc nemusí :roll: Jednu školku která by připadala do úvahy v okolí tu máme, ale tam se mi dost nezdá paní učitelka, i mi potvrdili lidi z okolí že je to dost vyhořelá starší dáma, co se týče kolektivu, to bych musela samozřejmě nějak zkusit zjistit. Děkuji holky za rady, jsem z toho už fakt úplně zoufalá. Hlavně po tom, co celý lonský školní rok proběhl nadšeně a bez slz, mě tohle prostě úplně porazilo :oops: :?

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
19.11.15 11:32

@lecijasek Tady jsou třídy smíšené, takže jsou všude tak nějak namíchaní od malých až po předškoláky. Třídy jsou dvě, v té druhé je paní učitelka, na které vidím, že by našeho malého neřešila už vůbec, je to 20 letá holčina, milá, ale když mají spojené třídy tak vidím že ho vyloženě má za „mamánka a mazánka“. Naše paní učitelka je strašně fajn, v tomto jí za zlé nemám nic, sama mi vypráví jak se snaží ho začlenit, že když ho někdo odstrčí, tak ona ho „přidělí“ k někomu méně konfliktnímu - zde jsme totiž přišly na problém, že on si vybírá na přátelení ty nejdominantnější kluky ( a to vidím i na hřišti), a vidím na ní že to opravdu řeší, každý den si na mě udělá 5-10 min čas a probíráme to, vidím na ní že i ona je z toho špatná. Jinak jeho kamarádi z bývalé školky jsou po celém okrese, musela bych ho vozit třeba 25 km do školky, což bych překousla, ale je tady beznadějně plno ještě ve školkách, bohužel. Ještě je tu lesní školka, kam taky chodí pár dětí z bývalé školky, ale měsíční školkovné je 6,5 tis. 8o

• Nahlásit
  • Citovat
Anonymní
19.11.15 14:43

Docela by mě zajímal názor paní učitelky @SIMONA1234 :lol: Kdyby měla čas přelouskat můj příspěvek :oops:

• Nahlásit
  • Citovat
7327
19.11.15 18:07

:think: :think: Která ty seš…??? :jazyk: Četla jsem to ve školce na mobilu, když prckové usnuly…a říkala si, ještě že to nemusím řešit (ve školce)…a ono prd!
Syn je komunikativní, kdyby „něco“-řekl by to učitelce i vám…takže v tomhle problém asi nebude. On není „přijatý“ dětmi…Jsou děti, kterým je to šumák, prostě se buď sami začlení, nebo si hrají „vedle“ dětí a nevadí jim to. Tvůj syn chce být přijatý, vzhlíží k autoritám…i těm dětským. Chce být součástí týmu. Třídu ani školku bych neměnila…máte skvělý, ochotný, empatický a všímavý učitelky. Jsou školky, kde by je to nezajímalo a nechaly by ho v tom plácat…Takže se obávám, že by jste si mohli pohoršit.
Jak pomoc? Tady nejvíc pomůže fakt učitelka…zavolat si děti do kroužku (určitě to denně dělají-komunikační kruh) a tam říct dětem: „Děti, máme ve třídě problém…víte jak si stále povídáme o kamarádství, o tom, že si neubližujeme, že nechceme aby tu byl někdo smutný? A my tu máme jednoho smutného chlapečka…Pepíka…Je tu nový a moc, moc by si chtěl s vámi hrát. Kluci, já potřebuju, abyste vzali Pepíka do hry…aby nebyl smutný. Chtěla bych poprostit Milana, je tu nejstarší a šikovný kluk (trochu medu kolem pusy, funguje to)…mohl by sis s Pepíkem hrát? A co ostatní kluci? Pomůžete mi, aby se tu Pepík cítil dobře? Kdo si s Pepíkem bude hrát???“ (funguje davvá psychoza, děti se můžou přetrhnout v hlásení, kdo si s ním bude hrát)
Ale toto je v rukou učitelky…ne v tvých. :nevim:
Ty můžeš učitelku požádat právě o takovou promluvu k dětem…Ale je na učitelce, jak se toho zhostí. :nevim:
Pokud toto nepomůže (promluva k dětem) používám sebe…prostě si jdu hrát k dětem a včlením dané dítě do hry. „Pojď Pepíku k nám…stavíme tu s klukama koleje, pojď nám pomoc…podej mi zatáčky…dvě…díky a teď křižovatku, zapoj jí támhle…A Honzíkovi podej prosím rovné koleje…a taky několik vláčků.“
Atd…a když vidím, že se hra rozjela a Pepík se začlenil, potichu zmizím…a už jen po očku monitoruju situaci…
Toto JE blbá situace, protože učitelka by si měla být schopná ve třídě s tímto poradit…je to trochu taktika, trochu psychologie…ale děti jsou velice dobře „ovladatelné“…Těžko jí z pozice rodiče budeš rdit…víte, ale jedna úča na webu mi radila to a to… 8o :mrgreen: To by se jí asi nelíbilo…
Musíš na to opatrně…
Ty sama se zkus dostat nějak mezi ty místní „matky“…budou vánoční besídky, zkus se kamarádit… :mrgreen: Případně pak někoho pozvat na návštěvu, jak už tu holky radily…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Anonymní
19.11.15 21:13

@SIMONA1234 Moc děkuji za Tvůj názor :kytka: Synova paní učitelka je mladá, 23-24 let, a fakt se moc snaží. Vůbec bych si nedovolila jí „radit“ co má dělat, věřím že dělá co se dá. Párkrát jsem slyšela, když jsem zavřela dveře od třídy, že právě říkala pojď, kluci tady staví garáž, tak jim pomůžeme, takže jako snaží se. V minulé školce právě syn byl zezačátku hodně „samostatný“, prý neměl zájem se kamarádit a byl spokojený sám bokem a pozoroval. Až ke konci, někdy červen a dál se skamarádil a měli tam opravdu takovou partičku, takže pak velmi těžce nesl to, že o to přišel. V současné době je přímo „posedlý“ kontaktem s dětmi, vrhá se k nim v obchodě, u lékaře, všude, ne nějak násilně, ale oslovuje je, ptá se jich jakou mají rádi barvu apod. A právě mi paní učitelka nedávno vykládala, jak syna jeden kluk odehnal, a on ho pokousal na ruce. Byla jsem z toho úplně vedle. Ona mě hned uklidnovala, že to byl vysloveně projev zoufalství a že už fakt nevěděl kudy kam, že to nebylo ve zlém úmyslu, a že si to vysvětlili společně, že když bude mít problém, tak má jít za ní a ona mu pomůže, pak už se to neopakovalo. Ale já už jsem z toho prostě na nervy a nemůžu normálně fungovat, pořád o tom přemýšlím :nevim: :nevim: Budu se muset asi více angažovat v tom seznamování s matkami, ikdyž to je pro mě dost peklo :roll:

• Nahlásit
  • Citovat

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama