4,5 let špatně mluví - bojím se nástupu do školy

5847
5.4.17 12:40

4.5 let špatně mluví bojím se nástupu do skoly

Ahoj,
jen abych to vysvětlila. Syn má 4 roky a dva měsíce a špatně mluví ve 3 letech řekl sotva 40 slov. Nyní mluví něco ve větách jako napr.ja chci např piti nemůžu jít spát co to je potřebují meč. Jsou to dle me věty naučené naposlouchane a ty furt dokola aplikuje.Slov umí naopak oproti 3 let hodně to číselně neodhadnu.
Syn chodí od 3 let na logopedii 1× za měsíc, po logopedka rekla, zemá opožděný vývoj řeči možná vývojová dysfaze (nemá diagnostikovano) dále foniatrie. Nic víc neuro ani ppp ne žádný z lékařů at uz logoped nebo foniatr me zde neposlal.
Logopedie tvrdí, ze ma větší nosní mandli ORL potvrdila velikost mezi 2-3 tedy hraniční hodnota.
Jinak syn má špatnou koncentraci nerad se učí a dělá logo věci vydrží vždy max pár minut, pak nedává pozor.To samé učím ho na kole strašně nechce, chce motorku pro dvouletaky :roll: a když už ho donutím křičí, ze se bojí pak začne šlapat a najednou vidím ze kouka na holuba a nesoustredi se :roll:
Strašně se bojím, aby se naučil pořádně mluvit pokrok je skokovy. A většinou se naučí slova, která ho zajímají hned jako ninjago star wars :roll: to umi ze školky.
Bojím se, co když dostane odklad a půjde do školky az v 7,5 letech.
Otázka asi zní, co pro nej udělat lépe jak mu pomoct koncentrovat se naučit ho pořádně mluvit (postupy a techniky vím, ale jeho to nebaví a nesoustredi se a práce přijde nazmar)když ho donutí křičí, že nechce a zase je to k nicemu :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
Napsat příspěvek

Reakce:

608
5.4.17 12:46

Časem se to všechno zlepší, uvidíš. U našeho nastal pokrok tak kolem 4,3 a teď, i když je to pořád jak s tatarem, vidím, že je vzdělavatelný (když má náhodou náladu).
Je pravda, že je ve speciálce a tam má logo denně plus 2× měsíčně jezdím k další logo, denně doma dělá.
Pokud budeš chtít, pošlu Ti nějaké materiály nebo tipy, co s tím.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5847
5.4.17 12:47

Navíc ještě před cizima se asi stydí mluvit, tak mluví potichu, mozna proto, že vi, ze ma problém. Zajimaly by me i pribehy teh, kteri maji podobnou zkusenost.
Jinak prcek se mi zasekl s vývojem po vakcinaci živou vakcínou před tim říkal Pa Pa a pod a přestal a rok nepromluvil.
On je všeobecně takovej opozdenejsi v tom vývoji. Ale rád se kamarádi se staršíma klukama ve školce. (Tak chodí od 2.5 let) první pokrok, kdy si začal tahat mluvení ze školky byl po roce od nástupu!!! :(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5847
5.4.17 12:50
@Katche píše: Časem se to všechno zlepší, uvidíš. U našeho nastal pokrok tak kolem 4,3 a teď, i když je to pořád jak s tatarem, vidím, že je vzdělavatelný (když má náhodou náladu).
Je pravda, že je ve speciálce a tam má logo denně plus 2× měsíčně jezdím k další logo, denně doma dělá.
Pokud budeš chtít, pošlu Ti nějaké materiály nebo tipy, co s tím.

Můj je v soukromé školce s montesorri a waldsdorf prvky. Já bych spíš potřebovala radu jak ho donutit motivovat ho zkoušela sem pod naučila se mluvit budeš si moct povídat a s klukama ne ne nechci jeho odpověď. A i částo,,kdyz když mu chybí slova přechází do své mluvy hrozný je mi smutno.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5401
5.4.17 12:57

Nechala bych ho pořádně vyšetřit - neurolog, psycholog. Pokud je u vás možnost, tak nějakou logopedickou školku, kde s ním bude pracovat pravidelně i někdo jiný (vidím u obou kluků, že s „cizím“ šlapou jak hodinky, ale než já je vůbec přiměju, že se jde něco dělat, jsem kolikrát úplně vyřízená). Nevím, nakolik to máte zahrnuto třeba v rámci logopedie, ale u těchto potíží je potřeba hodně trénovat i motoriku.
A osobně, pokud má dítě nějaký problém, v nástupu do školy v 7,5 letech nevidím vůůůbec žádný problém.
Pokud nechce dítě jezdit ve čtyřech letech na kole, rozhodně bych ho nenutila, je to věc, která má být zábava a ne mu k tomu vytvářet odpor už odmalička.
Logopedická cvičení bych dělala po pár minutách několikrát denně, jakmile se přestane soustředit, nemá to smysl.
Na koncentraci je hodně dobrý třeba EEG biofeedback, ale je to hodně finančně náročné, ze začátku nutné docházet min. 2× týdně. Nevím, jestli by to syn zvládl, náš to dával bez potíží a hodně ho to bavilo. Plus můžou pomoci některé potravinové doplňky na činnost CNS, její dozrávání - omega kyseliny, vit. sk. B a hořčík.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
608
5.4.17 12:59

Každýho motivuje něco jinýho. někoho samolepky, kdo je na tom líp, může sbírat na odměnu na konci týdne (to ten náš ještě nechápe), někdo za jídlo, někoho motivuje koukání na televizi.
Malýho teď baví stromy, takže má karty se stromy a na tom trénujeme výslovnost, písmenka, počítání… Dřív ho bavila čísla, takže jsme všechno počítali.
Kamarádky kluk jede ve vesmíru, má karty s vesmírem.
Myslím si, že nějaký domluvíš se je mu jedno.
Snažíme se mu zlepšovat spolupráci - po malých krocích, takže když ho to baví, vydrží i 30 minut. Ale obvykle jedeme po 5 minutovkách třeba 5× denně.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
7975
5.4.17 13:04

@aspagi Dejte si kolečko psycholog, neurolog, ať víte s čím bojujete.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
3154
5.4.17 13:13

A proč se bojíš odkladu, vždyť to dítěti akorát prospeje :nevim: Starší syn v odkladovem roce udělal obrovský pokrok, dozrál, spousta věcí mu docvakla, teď je v první třídě šťastnej jak blecha, druhý syn je předškolák a též bude odklad pro nezralost, já jsem ráda, proč by se měl trápit ve škole, když na to ještě není zralý. Tvému je 4,5r, takže má ještě spoustu času dohnat, co teď neumí, máte čas oběhnout v klidu neurologii, psychologa, pracovat s dítětem.

A nenutila bych ho k věcem, které nechce, když to má být zábava. Starší syn ještě snad v 5 zkoušel jezdit na enduru, bylo to fakt komický, on je celkem vysoký. Teď mu bude 8 a naučil se minulý rok jezdit na kole a jezdí, bez pomocných koleček a úplně v pohodě. Myslím, že hlavní je, aby dítě bylo šťastné a spokojené, ne jestli uspokojí nároky rodiče…

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
48744
5.4.17 13:26

Do nástupu do školy jsou 2 roky tak uvidíš jestli se zlepší nebo bude lepší dát odklad. My s malou řešíme něco podobného. Z foniatrie kde se nic nezjistilo že psycholog a neurologie. Na neurologii jsme byly ted v pondělí, už nás vidět nechtějí že vše ok, u psychologa byla minulý týden, rovnou řekl že chce vždy minimálně 2 návštěvy než řekne co a jak ale že tam nic špatného nevidí. Ve školce je od září, v listopadu na foniatrii kde neřekla skoro nic a od prosince se začala rozkecávat i hodně opakuje :palec:, ale víceméně počítáme s odkladem a proč ne než aby se trápila ve škole. nejstarší měl taky odklad, šel do školy v 7 letech a 8m ;) Na logo chodí od dubna 2016 a to uměla pár citoslovců, ted z ní logopedka byla nadšená jaký udělala pokrok ale sama říká že jak nechce nikdo s ní nehne a že musíme vyčkat až bude chtít opakovat což se stalo v prosinci ;)

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
180
5.4.17 13:27

@aspagi My máme doma asi stejné dítě a asi ti moc nepomůžu. Logopedka nás teda chválí (já osobně nevím za co, ale věřím jí)a spíš se přiklání zatím k lenosti. Na kole zkoušíme - bojí se, šlape už dobře, ale nechce z kopce. Mluvení u nás dospělo do stavu, kdy vidí, že jdem opakovat slova tak zavile mlčí. Zkoušeli jsme snad úplně všechno. Trochu se rozmluvil se na konci prvního roku ve školce. Jsou tam smíšené třídy a hodně chce dělat to co předškoláci, tak vidím i určitý posun. Taky nejsem z odkladu nadšená, ale když to nepůjde, nedá se svítit. V podstatě jakýkoliv sport je problém, barvy problém, písničky a básničky se učit nechce…Zkoušíme, zpíváme, mluvíme…a uvidíme. (trochu jsem už rezignovala:D )

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
18781
5.4.17 13:29

@aspagi Ahoj, můžeš si přečíst moje deníčky, náš boj. Ale zatím ti moc neporadím, protože mám dcerku stejně starou, takže nejsme v ničem napřed. Jen teda na logo chodí co 14 dní. Ale co je hlavní, hned ve třech letech jsem s ní mazala do SPC, tam nám udělali komplet vyšetření, diagnostikovali OVŘ ale nic jiného. Dcera je chytrá, nemá problémy s ničím jiným. Letost jsme zase po roce absolvovali SPC, byl zjištěn velký pokrok ale pořád je to velká bída. Ale proč ti píšu o SPC, od tama napsali do školky a paní učitelky ve školce s ní každý den dělají logo sice jen pár minut ale dělají. Mají to zaplacené navíc, dostali pomůcky a fakt se snaží. Zkus si to pozjišťovat.

Zrovna včera jsem byla na přednášce o logo a když zjistila, co musí všechno dcera umět před nástupem do ZŠ tak nás odklad taky nemine :zed: :zed: :zed:

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5847
5.4.17 13:35
@AliTad píše:
Nechala bych ho pořádně vyšetřit - neurolog, psycholog. Pokud je u vás možnost, tak nějakou logopedickou školku, kde s ním bude pracovat pravidelně i někdo jiný (vidím u obou kluků, že s „cizím“ šlapou jak hodinky, ale než já je vůbec přiměju, že se jde něco dělat, jsem kolikrát úplně vyřízená). Nevím, nakolik to máte zahrnuto třeba v rámci logopedie, ale u těchto potíží je potřeba hodně trénovat i motoriku.
A osobně, pokud má dítě nějaký problém, v nástupu do školy v 7,5 letech nevidím vůůůbec žádný problém.
Pokud nechce dítě jezdit ve čtyřech letech na kole, rozhodně bych ho nenutila, je to věc, která má být zábava a ne mu k tomu vytvářet odpor už odmalička.
Logopedická cvičení bych dělala po pár minutách několikrát denně, jakmile se přestane soustředit, nemá to smysl.
Na koncentraci je hodně dobrý třeba EEG biofeedback, ale je to hodně finančně náročné, ze začátku nutné docházet min. 2× týdně. Nevím, jestli by to syn zvládl, náš to dával bez potíží a hodně ho to bavilo. Plus můžou pomoci některé potravinové doplňky na činnost CNS, její dozrávání - omega kyseliny, vit. sk. B a hořčík.

Děkuji za super příspěvek. logopedicka Skolka je tu bohužel jen státní a ta je přes léto 5 týdnů zavřená nevim jak bych to resila skrz práci studium bez babiček a bez otce sem na vše sama.
Mě spis zajímá fakt, že kdyz jsou mu 4 zajímají ho věci pro dvouletaky napr. Ta motorka. Nebo ve 3 letech vyžadoval lahev s dudlikem musela sem ji vyhodit. Chce chodit í stejnou trasou, což kdyz není je krik, ji stejně potraviny je to takovej ritualista těžce snáší změny. Proto myslím ze to kolo nechce, ale to přece nejde neak se to musí naučit.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
50241
5.4.17 13:37
@aspagi píše:
Ahoj,
jen abych to vysvětlila. Syn má 4 roky a dva měsíce a špatně mluví ve 3 letech řekl sotva 40 slov. Nyní mluví něco ve větách jako napr.ja chci např piti nemůžu jít spát co to je potřebují meč. Jsou to dle me věty naučené naposlouchane a ty furt dokola aplikuje.Slov umí naopak oproti 3 let hodně to číselně neodhadnu.
Syn chodí od 3 let na logopedii 1× za měsíc, po logopedka rekla, zemá opožděný vývoj řeči možná vývojová dysfaze (nemá diagnostikovano) dále foniatrie. Nic víc neuro ani ppp ne žádný z lékařů at uz logoped nebo foniatr me zde neposlal.
Logopedie tvrdí, ze ma větší nosní mandli ORL potvrdila velikost mezi 2-3 tedy hraniční hodnota.
Jinak syn má špatnou koncentraci nerad se učí a dělá logo věci vydrží vždy max pár minut, pak nedává pozor.To samé učím ho na kole strašně nechce, chce motorku pro dvouletaky :roll: a když už ho donutím křičí, ze se bojí pak začne šlapat a najednou vidím ze kouka na holuba a nesoustredi se :roll:
Strašně se bojím, aby se naučil pořádně mluvit pokrok je skokovy. A většinou se naučí slova, která ho zajímají hned jako ninjago star wars :roll: to umi ze školky.
Bojím se, co když dostane odklad a půjde do školky az v 7,5 letech.
Otázka asi zní, co pro nej udělat lépe jak mu pomoct koncentrovat se naučit ho pořádně mluvit (postupy a techniky vím, ale jeho to nebaví a nesoustredi se a práce přijde nazmar)když ho donutí křičí, že nechce a zase je to k nicemu :(

ahoj, to mne tez zajima.. pritel ma petileteho syna a ten je na tom jeste hure, vyjadruje se jen jednoslovnymi detskymi vyrazy i celkove neodpovida 5 letum. Bohuzel rodice to nijak moc neresi, ty nosni mandle ma take, ale operace pry neni nutna. S tim kolem taky… pritel si ho bral o vikendu na odpoledne a prijeli s kolem…ovsem bez slapek..odstrkavadlo… v 5.letech uz se mi to zda docela extrem.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5847
5.4.17 13:37
@Katche píše:
Každýho motivuje něco jinýho. někoho samolepky, kdo je na tom líp, může sbírat na odměnu na konci týdne (to ten náš ještě nechápe), někdo za jídlo, někoho motivuje koukání na televizi.
Malýho teď baví stromy, takže má karty se stromy a na tom trénujeme výslovnost, písmenka, počítání… Dřív ho bavila čísla, takže jsme všechno počítali.
Kamarádky kluk jede ve vesmíru, má karty s vesmírem.
Myslím si, že nějaký domluvíš se je mu jedno.
Snažíme se mu zlepšovat spolupráci - po malých krocích, takže když ho to baví, vydrží i 30 minut. Ale obvykle jedeme po 5 minutovkách třeba 5× denně.

5× denně po 5 minutách ty jo jak to děláte? Ja přijedu se synem z prace a ze školky v půl 6 domů, když nemusím nakoupit, pak neco poklidit uvařit a vykoupat a je 8 stihnu max 2 cvičení po 5 min.:(

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit
5847
5.4.17 13:39
@Helileli píše:
A proč se bojíš odkladu, vždyť to dítěti akorát prospeje :nevim: Starší syn v odkladovem roce udělal obrovský pokrok, dozrál, spousta věcí mu docvakla, teď je v první třídě šťastnej jak blecha, druhý syn je předškolák a též bude odklad pro nezralost, já jsem ráda, proč by se měl trápit ve škole, když na to ještě není zralý. Tvému je 4,5r, takže má ještě spoustu času dohnat, co teď neumí, máte čas oběhnout v klidu neurologii, psychologa, pracovat s dítětem.A nenutila bych ho k věcem, které nechce, když to má být zábava. Starší syn ještě snad v 5 zkoušel jezdit na enduru, bylo to fakt komický, on je celkem vysoký. Teď mu bude 8 a naučil se minulý rok jezdit na kole a jezdí, bez pomocných koleček a úplně v pohodě. Myslím, že hlavní je, aby dítě bylo šťastné a spokojené, ne jestli uspokojí nároky rodiče…

Bojím se odkladu pak by nastoupil az v 7.5 letech to je skoro v 8,aby se mu děti nesmali :(.Já nepotřebuji, aby uspokojovat me nároky jen nechci, aby si přišel sikanou jako ja… :( me to dost poznamenalo.

• Nahlásit
  • Citovat
  • Zmínit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama