4letý se začal zadrhávat a koktat

130
19.4.21 11:58

4letý se začal zadrhávat a koktat

Zdravím maminky, máme doma 4letého chlapečka, který letos půjde do školky a poslední cca 3týdny se začal zadrhávat a koktat. Na začátku se to stalo cca 2× za den, po týdnu se to zhoršilo a poslední dobou to je snad ještě horší. Říká např „ja ja ja ja bych chtěl podat…“ nebo „dej dej dej mi to“ nebo „zr zr zr zrcadlo“ a tak. Byla jsem s tím u dr a ta mi napsala papír na logopedii. Bohužel jsem nikoho nemohla sehnat, všichni říkali že buď mají úplně plno a nebo nás vezmou až třeba v září říjnu apod, což mi přišlo docela za dlouho. Tak naštěstí nás vzala jedna paní na květen. Ale i tak se chci zeptat, máte s tím prosím někdo nějaké zkušenosti? Nevím proč to začalo, neuvědomuji si že by doma došlo k nějakému velkému stresu nebo nějaký důvod proč to začalo. Bylo to opravdu ze dne na den :nevim: Četla jsem sice nějaké články na netu, že se nemá na to upozorňovat apod, ale i tak každá rada a další zkušenost někoho jiného je k dobru :hug: Jsem z toho celkem špatná, je mi ho moc líto když vidím jak se snaží něco říct dobře a najednou to prostě nejde. Podle mě si to ani moc neuvědomuje (i na to se mě jedna paní logopedka po telefonu ptala) Jeden den to dělal opravdu tak často, že mi až slzy vyhrkly. Moc děkuji

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
5223
19.4.21 12:08

Někde jsem slyšela že z většího leknutí můžou děti začít koktat a zadrhávat. Ale co je na tom pravdy to netuším.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
34276
19.4.21 12:09

Může to být fyziologické a přechodné, kolem 3 let se to objevuje o spousty dětí, věk by ještě odpovídal.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2903
19.4.21 12:15

@lolaOV Znam to od trochu mladsiho…„ma ma mami, pujdeme ven?“ Logopedka radila zpivat, basnicky, propojit ruku s okem a pusou - jezdit po care prstem jako auto a delat treba TÚúúúú, zpivane vety - nakreslis 3 obloucky a dite prstem jezdi po oblouccich a pritom rika vetu o 3 slovech (Kocka lize mleko), v kazdem obloucku rekne 1 slovo a musi mu to vyjit presne na konec toho posledniho. Nesmi byt pomaly ani rychly, proste akorat. A dulezite je dite nedoplnovat, nechat ho samotne rict co chce. I kdyz se zadrhne a ty bys mu velice rada pomohla. Kdyz to dite rekne, zopakujes po nem vetu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19.4.21 12:20

Měli jsme ve dvou letech po narození sourozence. nejdřív koktání a pak prakticky úplně přestala mluvit. hodně jsem si jí všímala, aby se necítila odstrčená, četla jsem si s ní, nechala jsem ji, at mluví po svém nebo vůbec, nijak jsem to nekomentovala. celé to trvalo asi dva měsíce, pak asi přestala lapat po dechu :) a zase všechno ok. dala bych tomu chvilku čas a snažila se navodit pohodu, co to udělá. to běhání po doktorech bych případně nechala na později.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Ou
16439
19.4.21 12:27

Ve čtyřech letech to může být prostě škytavka ve zrání nervové soustavy - právě okolo 3 - 4 roku se to stává a většinou to samo zmizí.

Klíčové je z toho nedělat velkou vědu - nenutit ho aby se na řeč soustředil, opakoval věci, nenechat ho to doříct a podobně - tím se jen zneurotizuje a vada se zafixuje. tady jsou docela pěkné rady - respektive jejich shrnutí je - nepanikařit a z řeči udělat co nejpříjemnější aktivitu.

https://svet-logopedie.cz/…ava-se-reci/

A pro jistotu asi klidně suplementovat rybí tuk tak aby měl 500-1000mg EPA/DHA denně.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
6416
19.4.21 12:38

Malé je 2,5 roku a zadrhává když přilítne a chce nám rychle něco říct tak ještě do toho hledá slova.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
19657
19.4.21 13:10

Nas ctyrletak to ted zacal delat take, ale prisuzuji to tomu, ze zacal sloziteji vypravet.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1406
19.4.21 14:32

Nas syn to ve vetsi ci mensi míře dela už asi 2 roky. Dle logopedky je to nesourodym dozravanim CNS.. mozek je rychlejší než pusa. Dela to hlavně, když se hodně soustředí na to, co říká. Má vždy mít dost času na to, aby něco řekl, nemáme mu pomáhat, mluvit za něj, má mít nasi plnou pozornost, pokud nám něco říká, potřebuje dat najevo, ze ho budeme poslouchat, i kdyby mu trvalo pul roku než se vyjádří. Nemusí spěchat a nemusí se bát, že něco řekne spatne. U něj to dost dělá i stres. Třeba před odběrem krve Košťál o dost víc, jak se toho bal. Nebo ted porad řešíme stěhování, on se sice těší, chce tam bydlet, ale i tak je to pro něj asi složité, takže opět zhoršení. Proste to chce úplný klídek a pohodu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat