Syn 5. let je příliš neprůbojný

Fotoalbum tématu (0) Sledovat e-mailem Přidat k oblíbeným Zapnout podpisy Hledání v tématu
První příspěvek v tématu

Valerie83
Kecalka 229 příspěvků 10.05.18 22:19
5 letý syn je příliš neprůbojný

Ahoj holky, prosím zkušené maminky, o názor, případně radu. V poslední době, když vidím syna v kolektivu ostatních dětí, mám pocit, že se neumí prosadit. Např. okolo něj projde cca 4 letý kluk, vyplázne na něj jazyk a syn jen kouká a nic neudělá. Chtěla bych, aby se naučil bránit - např. tím, že to třeba oplatí nebo by alespoň mohl důrazně říct „nech toho“ apod. S manželem jsme o tom mluvili, říkali jsme synovi, co má v podobných situacích dělat, i s ním v legraci nacvičujeme, jak do někoho strčit, pokud někdo strčil do něj apod. Syn je z toho v rozpacích a po chvíli pípne, že ho to nebaví. Když jsme dnes byli u zápisu do školky a ředitel se ho přátelsky ptal, jak se jmenuje, tak jen klopil zrak a neodpověděl vůbec.
Bojím se aby z něj nebyl otloukánek :(
Možná s tím může souviset, že nedávno dostal brýle (5 dioptrií :( ). Co se pamatuju z doby, kdy jsem byla malá, tak být odlišný (tj. mít handicap - což silnější brýle asi v dětském kolektivu jsou) mohl být důvod pro horší pozici. Je to smutný, ale prostě je to tak. Jinak syn žádné nedostatky nemá - ani vzhledové, pohybové, rozumové, finanční…
Co byste na našem místě dělali? Máme se snažit ho trochu v tomhle formovat nebo to nechat?
Díky :kytka:

Reklama

Reakce:

Russet
Kelišová 6816 příspěvků 10.05.18 22:23
@Valerie83 píše:
Ahoj holky, prosím zkušené maminky, o názor, případně radu. V poslední době, když vidím syna v kolektivu ostatních dětí, mám pocit, že se neumí prosadit. Např. okolo něj projde cca 4 letý kluk, vyplázne na něj jazyk a syn jen kouká a nic neudělá. Chtěla bych, aby se naučil bránit - např. tím, že to třeba oplatí nebo by alespoň mohl důrazně říct „nech toho“ apod. S manželem jsme o tom mluvili, říkali jsme synovi, co má v podobných situacích dělat, i s ním v legraci nacvičujeme, jak do někoho strčit, pokud někdo strčil do něj apod. Syn je z toho v rozpacích a po chvíli pípne, že ho to nebaví. Když jsme dnes byli u zápisu do školky a ředitel se ho přátelsky ptal, jak se jmenuje, tak jen klopil zrak a neodpověděl vůbec.
Bojím se aby z něj nebyl otloukánek :(
Možná s tím může souviset, že nedávno dostal brýle (5 dioptrií :( ). Co se pamatuju z doby, kdy jsem byla malá, tak být odlišný (tj. mít handicap - což silnější brýle asi v dětském kolektivu jsou) mohl být důvod pro horší pozici. Je to smutný, ale prostě je to tak. Jinak syn žádné nedostatky nemá - ani vzhledové, pohybové, rozumové, finanční…
Co byste na našem místě dělali? Máme se snažit ho trochu v tomhle formovat nebo to nechat?
Díky :kytka:

Asi bych ho nechala otrkat. Syn se třeba nebrání, když se na něj sápe trošku agresivní holčička. Ale doma se ozvat umí. Proč jde až teď do školky?

axelina
Ukecaná baba ;) 1647 příspěvků 3 inzeráty 10.05.18 22:23

Muj syn je doma dost vztekly a zlobivý..lale v kolektivu se chová stejne… ale ja jsem rada nechci aby nekomu neco oplácel…učim ho když ho nekdo bouchne nebo je skaredý at jde proste pryč si hrát s nekym jiným..nechci aby se pral s nikym apod.

Valerie83
Kecalka 229 příspěvků 10.05.18 22:25

@Russet stěhujeme se, tak jsme byli u zápisu do jiné školky. Chodil už od 3 let :)

Russet
Kelišová 6816 příspěvků 10.05.18 22:29
@Valerie83 píše:
@Russet stěhujeme se, tak jsme byli u zápisu do jiné školky. Chodil už od 3 let :)

Aha. Tak to už by mohl být otrkaný. Třeba jen to nové místo :nevim:

PaníBovaryová
Závislačka 3236 příspěvků 10.05.18 23:03

Hm, jako je blbe vyplazet na nekoho jazyk, kdyz na nej nevidis a s 5 dioptriemi nedovidis ani na toho reditele. Pripominas mi mou matku, taky na me neustale pokrikovala “musis se drat!” Az to bylo trapne. Dela to dodnes, neustale ma pocit, ze ja musim nekomu neco dokazovat, nebo se agrsivne s nekym rvat nejlepe na ulici za kazdou pitomost. Ale sama z konfliktu couva jak yorkshire. Nejspis nema doma vzor, no.

Valerie83
Kecalka 229 příspěvků 10.05.18 23:33
@PaníBovaryová píše:
Pripominas mi mou matku, taky na me neustale pokrikovala “musis se drat!” Az to bylo trapne. Dela to dodnes, neustale ma pocit, ze ja musim nekomu neco dokazovat, nebo se agrsivne s nekym rvat nejlepe na ulici za kazdou pitomost. Ale sama z konfliktu couva jak yorkshire. Nejspis nema doma vzor, no.
:potlesk:
tak na tom něco je, je možný, že mu s tim jsem / jednou budu protivná.
Njn, rodič s nejlepšíma úmyslama kolikrát napáchá škody…
Asi bude lepší nechat ho se s tim popasovat samotnýho no.

Něco na tom asi fakt bude, mě zas vždycky štvalo, že po mě máma nikdy nic nechtěla, do ničeho mě netlačila a já naopak zas někdy chtěla, aby byla aktivnější.
Já se možná snažim neopakovat to, co mě štvalo na mojí mámě, a tak jsem aktivní a moje dítě štve zase tohle :lol:

AlphaOmega
Ukecaná baba ;) 1327 příspěvků 10.05.18 23:51
@Valerie83 píše:
Díky :kytka:

Sport. Jakýkoli ho bude bavit.

Ijen
Kecalka 349 příspěvků 11.05.18 05:48

Mam to doma 2×. Rikat mu at se chova tak ci onak je zbytecne, zvlast kdyz rodice na tom povahove nejsou jinak. Jako treba u nas. Potrebuje zazit nove vyzvy, uspechy i prohry a zvysit sebevedomi. Sport je idealni prilezitost.

Uživatel je onlineAnnabela11
Ukecaná baba ;) 1044 příspěvků 11.05.18 08:11

@Valerie83 Je jasné že to člověka štve že se dítě nebrání. Ale prostě je takový a asi s tím nejde nic dělat a nutit ho do něčeho co nechce asi nemá cenu.

Valerie83
Kecalka 229 příspěvků 11.05.18 09:33
@AlphaOmega píše:
Sport. Jakýkoli ho bude bavit.

To je asi nejlepší nápad, naštěstí je syn tělesně zdatný, tak by to mohlo fungovat

Petra Z
Hvězda diskuse 51444 příspěvků 11.05.18 10:44

@Valerie83 můj kluk byl to samý…
a pak s nástupem do 1.třídy se to zlepšovalo…dnes mu je 9…a chodí 2 roky na karate…sám chtěl a ted rok na hasiče…
A zlepšilo se to…už si nic líbit nenechá, ne že se pere, nebo je hrubej, ale už se umí prosadit…
A jak jsem si říkala, hochu, kdybys mu raději jednu vrazil, než běžel za maminkou---obrazně řečeno.

Valerie83
Kecalka 229 příspěvků 11.05.18 10:58
@Petra Z píše:
@Valerie83 můj kluk byl to samý…
a pak s nástupem do 1.třídy se to zlepšovalo…dnes mu je 9…a chodí 2 roky na karate…sám chtěl a ted rok na hasiče…
A zlepšilo se to…už si nic líbit nenechá, ne že se pere, nebo je hrubej, ale už se umí prosadit…
A jak jsem si říkala, hochu, kdybys mu raději jednu vrazil, než běžel za maminkou---obrazně řečeno.

jo to zní velmi rozumně.
Jen u nás možná budou trochu limitující ty brýle: 5 dioptrií je hodně, na kontaktní čočky je zatím malej. Snad to nějak ale půjde.

S.Berankinová
Kecalka 236 příspěvků 11.05.18 14:44

Taky jednoho takového pětileťáka doma mám. Vnitřně mě to mrzí, ale jsem mnohem raději, že není rváč, na kterého jsou věčně stížnosti. Naopak si myslím, že to dělá dobře. Prostě se od agresora otočí a odejde. Taky se bojím, aby nebyl otloukánek, ale i tak se ho v tomhle nesnažím změnit nebo napravit. Jediné, co mu vytýkám a napravuji je, že neodpovídá na pozdrav a neodpovídá ani když se někdo zeptá, jak bylo ve školce atd. Je stydlín. Ale vychovávám ho tak, aby byl vždy slušný, a toto mi vadí. Takže už se naučil zdravit a jakštakš mluvit. Odborníci tomu říkají špatné sociální dovednosti a má kvůli tomu i školní odklad. Upozornili nás, že je tu riziko šikany.

Reklama

Váš příspěvek

Reklama

Poslední články

Počítání peněz, samota i blýskání na lepší časy. Jak se žije maminkám samoživitelkám z eMimina?

Byla to láska jako trám, ale po svatbě se z něj stal jiný člověk. Nezměnil se... číst dále >

Jak si sbalit tašku do porodnice a nezbláznit se

Jmenuju se Laura a čekám druhé dítě. A možná to znáte taky – to si takhle... číst dále >

Články z Expres.cz

Čeho se pašeračka Tereza bojí? Vyhýbá se odpovědi na bývalého právníka

Pašeračka Tereza změnila před více než měsícem advokáta a s pomocí nového... číst dále >

Příběh Čerešňákové a Ditmara: Chtěla být jako Maláčová, ale chyběl jí Bakala

Za dva roky v čele České Miss se jim podařilo něco, co se zdálo být nemožné.... číst dále >

Články z Ona Dnes

Podvodní léčitelé teď dostanou strach, řekla v Rozstřelu režisérka

Za podivnými praktikami v institutu Aktip, které odhalil dokument Obchod se... číst dále >

Čtyři účesy, které vás udělají mladší, než ve skutečnosti jste

Jako mladé holky si můžeme dovolit experimentovat nejen s oblečením, ale také... číst dále >

Reklama