5,5 týdenní miminko a mé vyčerpání

5.8.20 10:11

5,5 týdenní miminko a mé vyčerpání

Ahoj milé maminky, odhodlala jsem se napsat zde svůj první příspěvek nejspíše proto, že hledám sdílení, že v takové situaci nejsem sama a ještě lépe, že je z ní nakonec cesta ven… Mám 5,5 týdenní dceru a od počátku mám potíž s laktací - slabý/pomalý tok mléka. Mlíčko nějaké je, ale ať navyšuji všemi způsoby (kůže na kůži, nošení, časté přikládání dle potřeb, bylinky, pomoc LP, nepoužívám „šidítka“), teče velmi líně a malá líně saje… kojím tedy hodiny vkuse a velmi často… Občas je to vlastně non-stop, dokud to neutnu a malou nedám prostě do nosítka, abych se aspoň najedla (jsem sólo máma, o to je vše horší). Občas se pak přes den stane, že mlíko malé prostě nestačí a začne bojkot - vztek u prsa, škrábe mě, kope, tahá prso a usedavě pláče, nesaje, nejí. Tak zkouším dokrm UM po cévce u prsu, ale jsem neschopná to správně zavést, tak je to všechno prostě pot, slzy a vztek… Vůbec si ten čas s dcerou neužívám. Nehorší jsou pak noci, kdy malá spí jen mezi 9 a půlnocí a to ještě po 2 hodinách uspávání…tak to si lehnu taky a to je vše…už měsíc jen 3 hodiny denně max. Pak už nespíme, protože po půlnoci ji trápí nějak víc reflux a prdíky, takže je to kolotoč zvracení, pláče, svíjení a neustálé snahy uspat se u prsu, což mi nevadí, ale jí to nefunguje přes tu všechnu bolest a šťávy v krku… Takže jsme takhle vzhůru až do rána, kdy to vzdám a dám ji do nosítka, kde jí je dobře a spí, ale já jsem úplně hotová. Už jsem vyčerpaná a psychicky na dně, nevím, co dělat a jestli se to někdy nějak promění. Každý den jsem na hraně toho podat láhev, jestli by to situaci nevyřešilo a pak se vždycky seberu a bojuju dál, protože kojit chci… Dle pediatra malá přibírá, čůrá a kaká docela dobře, ale je to za cenu mého totálního vyčerpání… Jak jste to měly vy a jak vydržet?

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
Napsat příspěvek

Reakce:

Velikost písma:
16601
5.8.20 10:23
@adelkasaki píše:
Ahoj milé maminky, odhodlala jsem se napsat zde svůj první příspěvek nejspíše proto, že hledám sdílení, že v takové situaci nejsem sama a ještě lépe, že je z ní nakonec cesta ven… Mám 5,5 týdenní dceru a od počátku mám potíž s laktací - slabý/pomalý tok mléka. Mlíčko nějaké je, ale ať navyšuji všemi způsoby (kůže na kůži, nošení, časté přikládání dle potřeb, bylinky, pomoc LP, nepoužívám „šidítka“), teče velmi líně a malá líně saje… kojím tedy hodiny vkuse a velmi často… Občas je to vlastně non-stop, dokud to neutnu a malou nedám prostě do nosítka, abych se aspoň najedla (jsem sólo máma, o to je vše horší). Občas se pak přes den stane, že mlíko malé prostě nestačí a začne bojkot - vztek u prsa, škrábe mě, kope, tahá prso a usedavě pláče, nesaje, nejí. Tak zkouším dokrm UM po cévce u prsu, ale jsem neschopná to správně zavést, tak je to všechno prostě pot, slzy a vztek… Vůbec si ten čas s dcerou neužívám. Nehorší jsou pak noci, kdy malá spí jen mezi 9 a půlnocí a to ještě po 2 hodinách uspávání…tak to si lehnu taky a to je vše…už měsíc jen 3 hodiny denně max. Pak už nespíme, protože po půlnoci ji trápí nějak víc reflux a prdíky, takže je to kolotoč zvracení, pláče, svíjení a neustálé snahy uspat se u prsu, což mi nevadí, ale jí to nefunguje přes tu všechnu bolest a šťávy v krku… Takže jsme takhle vzhůru až do rána, kdy to vzdám a dám ji do nosítka, kde jí je dobře a spí, ale já jsem úplně hotová. Už jsem vyčerpaná a psychicky na dně, nevím, co dělat a jestli se to někdy nějak promění. Každý den jsem na hraně toho podat láhev, jestli by to situaci nevyřešilo a pak se vždycky seberu a bojuju dál, protože kojit chci… Dle pediatra malá přibírá, čůrá a kaká docela dobře, ale je to za cenu mého totálního vyčerpání… Jak jste to měly vy a jak vydržet?

nasadit UM z lahve a je po problemu.

V zivote jsem nechapala ty cirkusove cisla kolem kojeni, ktere matky predvadi, kdyz to nejde.
Pritom to ma tak jednoduche reseni.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
2208
5.8.20 10:29

U prvního dítěte jsem to taky takto hrotila a „bojovala“ úplně vyřízená. Po sekci, mlíko skoro nebylo, od začátku byl i dokrm, ale chtěla jsem to udržet alespoň trochu. Vydržela jsem to půl roku.
U druhého už jsem si řekla, ze tomu nechám volný průběh. Opět sekce, opět mlíko moc nebylo, opět od začátku dokrm. ALE už jsem byla v klidu, co teče to teče, nenervovala jsem se s laktací a odsávačkami a víš co, mělo to mnohem větší efekt. Dokonce bych řekla, že mléko teklo víc a hlavně jsem nebyla tak vyřízená fyzicky ani psychicky. Opět jsem to vydržela půl roku, pak jsme přešli plně na láhev. Teď je staršímu 9 let a zpětně si říkám, že jsem to neměla takto hrotit a ušetřila bych si spoustu nervů…Myslím, že pro dítě je důležitější máma v pohodě než kojení za každou cenu.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
587
5.8.20 10:35

Tak se na kojení vykašli a dej malé UM ne? Jasně, kojeni je asi přirozený, ale když nejde, tak od toho je lahev a jde o prd.
Ja třeba kojila pres kloboučly a z okolí mělo potřebu mi řikat, ať je odbourám… jako proč? Malá přes ně sála suprově, mě nebolely bradavky (i když prý spravný kojení nebolí) a super. Kojila jsem do půl roku, pak přišla hnusná angína a léky, které jsem mohla při kojení nezabírali, tak se nasadily jiné, odsávala jsem, vylévala abych udržela laktaci, malá dostavala zásoby z mrazáku a pak jsem zjistila, že mě tenhle kolotoč vyčerpává, tak manžel zajel koupit umělý mlíko a bylo nám šem zase do smíchu :)
Já si treba kojení ani neužívala jako super blizkost s miminkem. Byla to jen potřeba nakrmení

Máš můjnobdiv za snahu, ale tak se na to vyprdni a užívej si s malou i přesto, že nebudeš kojit :)

Spokojená máma má spokojený dítě a jestli má prso nebo lahev, na tom to fakt nestojí :) Třeba se tím srovná i spinkání

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1083
5.8.20 10:40

A proč se bráníš té lahvičce? Můžeš přece odsát a podat v lahvičce( nebo UM). Pokud ti jde o kontakt, tak si pak můžeš malou položit na prsa. Nicméně pokud má reflux, tak by ti lékařka měla na to dát léky - pokud je to masivnější, tak se dávají. Klidně bych zkusila cokoli, abych se vyspala. Je jasné, že když nemáš odpočinek a ještě spíš 3 hodiny je to na prd. Mysli hlavně na sebe, kdo by se o dítě staral, kdybys odpadla.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3098
5.8.20 10:42

Taky bych kojení tolik nehrotila. Ze všech stran je akorát tlak na matky jak je potřeba kojit atd. Já bych to tak černě neviděla. Spokojená matka = spokojené dítě. Jinak už je to skoro 5 let, ale na reflux pomáhá nějaký volně prodejný sirup. Dceři to hodně pomáhalo a od té doby byl s vracením žaludečních šťáv klid.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1217
5.8.20 10:46

Já dávám k prsu i UM z flašky když nestačí mléko.
Myslím, že miminko to přežije, více důležité je aby mělo mamu v pohodě a nesesypala se.

A mimochodem, co dávám UM, tak malej je úplně úžasný děcko. :srdce: :srdce: :srdce:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
5043
5.8.20 10:50

Jsi na konci sil a nebylo by dobré, aby ses totálně fyzicky i psychicky zhroutila. To by pak bylo na hospitalizaci a kdo vy se staral o dítě? Zkusila jsi vše, nemáš si co vyčítat. Zkus nakojit do cca 20 minut a pak dát láhev a uvidíš. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
13517
5.8.20 11:03

Dej jí lahev a uzivej si zdraveho ditete.
On je člověk tou kojící masáží úplně paralyzovany. Myslí si, ze nebude dost matka, je to nekde hluboko uvnitř.
Pár dní mas pak pocit, ze jsi selhala…a potom následují dlouhé týdny a měsíce pohodoveho krmení z lahve.
Mám čtyři děti, plně jsem nekojila žádné. Každé UM předcházela snaha…přesně to, co popisujes.
Všichni měli pak lahev…a světě div se, nestalo se nic. Dnes už jsou velký a jediny, co bych změnila je to, ze bych UM nabídla daleko dřív.
Nenechala bych si vzít pěkné chvíle s minimem kvůli hysterické snaze kojit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
717
5.8.20 11:04

Ze začátku jsem jsem odsávala mléko a dávala v láhvi a nebo injekční stříkačkou, u nás se to ale spravilo cca po necelých třech týdnech, malej začal víc sát a bylo po problému. V tvém případě bych buď odsávala a nebo dala UM. Spokojená matka = spokojené miminko, nesmíš se zničit kvůli snaze kojit.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
3898
5.8.20 11:09

Tak si zkus uvědomit, že bys taky mohla následkem vyčerpání omdlít, praštit se, zůstat v bezvědomí. Kdo ti pomůže? A kdo pomůže miminku, když jsi sama? Třeba pak přehodnotíš větu: já chci kojit. Ono to už teď není jen o tobě. Dej UM a srovnej si priority. Dítě tě potřebuje zdravou a vitální víc, než mateřské mléko.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
436
5.8.20 11:12

Přestaň kojit a dej umělé mléko.. Spinkat jí dávej do zvýšené polohy, pokud má reflux.. A uvidíš, že se to zlepší.. Ty se hoď do klidu a snaž se víc odpočívat a spát.. Bude to dobré.. :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
4910
5.8.20 11:17

Zkus hodně prsa nahrivat před kojením a pokud to nepůjde, tak bych se na to vykaslala a dala UM. Někdy to prostě nejde. Děláš pro to maximum, ale s takovou se za chvíli zhroutis.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
1654
5.8.20 11:24

Nakoj a pak dokrm normálně UM z lahvičky. Tohle by mi za to fakt nestálo.

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit
140
5.8.20 12:14

Ja jsem velky zastance kojeni, syn prvnich nekolik tydnu taky stravil temer vsechen cas na prsu, takze chapu ten sok, ze se clovek nenaji, nevysprchuje, neodpocine. ALE, ja mela obrovskou oporu v partnerovi a rodine, plus jsem k tomu pristupovala opravdu s klidem, ze to tak proste potrebuje a vsechno prejde. Pokud se takhle trapis a ses na to sama, tak to um zvaz, klidne jen jako dokrm. Male muze vyvadet i diky tvoji nespokojenosti/nervozite. Takze jestli uz ses ve fazi, ze bud vynervovana mama co koji, nebo klidna s UM, bet tu druhou. A k tomu vztekani u prsa, ze nestaci mleko je normalni behem rustovych spurtu, neni to tvoje nedostatecnost. Nez se produkce dostatecne zvedne, aby stacila rychlemu rustu, chvili to proste trva :hug:

• Citovat
  • Zmínit
  • Nahlásit

Váš příspěvek

Odesílám...

Další podobná témata podle názvu

Další témata z kategorie

Reklama